Huis in Jan van Galenstraat te Amsterdam ingestort Boete voor kruideniers wegens verkoop van textiel VTC degradeert na de nederlaag tegen Smash Jeugdcentrum ,De W evert* in Rockanje gereed Nieuwe vorm van scholing van jonge werkkrachten Is hord 70 km toegestaan rechtsgeldig PAUL VLAANDEREN en de Cordwell affaire Bewoners konden zich redden Baby mag Austra lië verlaten II Principiële zaak voor de economische politierechter Wil De Gaulle de wet verzetten Khroesjtsjev over ontivapeninpf „Oorlog geen middel voor ons doel" Pier behoort tot Haags gebied Man uit stelen met een kind Principiële verkeerszaak voor de vierde maal voor rechtscollege Tal geeft zich gewonnen' 1-2 WOENSDAG 22 MAART 1961 PAGINA 2 Paspoort-moeilijkheden snel opgelost Jubilerende stationschef met trein afgehaald Speculaties in Parijs Burgemeester stelt de raad gerust Exportpapierfabriek volbezet Revaluatie heeft geen merkbare invloed TAFELTENNIS-COMPETITIE Slotdividend Eurunion 20 Lux. frs. Vermogen in 1960 verder gestegen Volkswagenaandelen met ruim 85 overtekend Drie jaar voor zedenmisdrijven In Rotterdam Vestiging staalbedrijf op Rozenburg Eerste Kamer wil zaak niet forceren i achtauto duikt van pont het water in Vrijspraak voor het Hof gevraagd Bezitsvorming Uitkering aan perso neel staatsmijnen (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 21 maart In slechts enkele seconden Heeft zicH vanmiddag in Het drie verdiepingen Hoge perceel Jan van Galenstraat 229, een drama voltrokken. Tenge volge van overbelasting van Het dak, waarop een grote HoeveelHeid puin en grint verzameld was, stortte om streeks kwart óver twaalf de gehele woning in. Wonder boven wonder Hebben zichtijdens de instorting geen persoonlijke ongelukken voorge daan doordat alle bewoners (acht in getal) op bet moment van de ramp niet in Het Huis zelf waren. De drie arbeiders van een loodgietersbedrijf die met herstelwerkzaamheden 'van de daken belast waren konden zich bijtijds in veiligheid stellen. Nage noeg de gehele inboedel, uitgezon derd een televisie- en een radiotoe stel alsmede enkele kasten zijn ver nield. Het opruimingswerk is nog in volle gang. Al enige tfld is men in de Jan van Galenstraat bezig met herstelwerkzaam heden aan de daken. Op het lage, plat te dak van het perceel 229 had men ongeveer vier kubieke meter puin en oud grint bijeengehoopt. Niets vermoe dend stortte een der arbeiders een krui wagen vol op de reeds aanwezige berg grint. ,,Dat deed nu net de deur dicht", zei ons de nog opgewonden man. Met een oorverdovend geraas stortte daar op het puin dwars door het dak en de verdiepingen heen". Enkele minuten na de instorting wa ren brandweer en politie reeds ter plaatse. Door een omvallende kachel ontstond nog een begin van brand, maar de brandweerlieden hadden dit extra ongemak in een minimum van tijd on der bedwang. De bovenbewoonster van het huis, mevrouw L. Kalkhoven was op het moment van de ramp juist in de keu ken van het achterhuis aan het stof zuigen. Plotseling hoorde zij een ont zettende slag. Ze dacht dat er een ontploffing had plaatsgevonden maar even later zag zij de enorme ravage en toen begreep zij pas dat zij aan de dood ontsnapt was. „Het was ook zo'n verschrikkelijk huis," verklaarde zij nog helemaal over stuur van het gebeurde. „Er had allang iets aan gedaan moeten worden. Het is een geluk dat mijn man en mijn zoon tje niet thuis waren." Geluk. Daarover kunnen de andere bewoners van het perceel ook meepra ten. Mevrouw Van Wijngaarden, die de eerste verdieping bewoonde, bevond zich namelijk eveneens in het achter huis. Zij zat rustig te verstellen toen zij plotseling de geweldige klap hoorde. Haar man was tijdens de ramp ook al buitenshuis. Het meeste geluk heeft echter het gezin van haar zoon wel ge had. Zij bewonen de benedenverdieping waar tenslotte het hele huis is neerge komen. Enkele minuten voor twaalf was de jonge mevrouw v. Wijngaarden haar vierjarig dochtertje Marjo van de kleuterschool gaan halen. Toen zij thuis kwam had het drama zich al voltrok ken. Het enige wat zij zag was een hele boel volk, politieauto's, brandweerlie den, een ingedrukt huis. één ontzagge lijke puinhoop en een schijnbaar ver loren televisietoestel. De instorting is waarschijnlijk te wij ten aan een overbelasting van het dak. Eén der arbeiders vertelde ons dat er op het dak van een ander huis in de Jan van Galenstraat een nog veel grote re hoeveelheid puin en grint lag. „Maar dat dak is sterker", voegde hfl er geruststellend aan toe. Op het ogenblik is men nog druk be zig met de opruimingswerkzaamheden. Met dit werk zullen nog wel enkele da gen gemoeid zijn. Over de huisvesting van de acht, plotseling dakloos gewor den, bewoners, is tot op heden nog niets bekend. !Ten verwach dat zij tijdelijk bij familielei en hun intrek zullen ne men. SYDNEY, 21 maart (Rtr. UPD Nadat aanvankelijk een baby van zes maanden van Nederlandse ouders niet mocht vertrekken omdat het kind niet vermeld stond op een paspoort van een repatriërende Nederlandse familie, zijn de moeilijkheden althans wat de papieren betreft door ingrijpen van een reisagente van Nederlandse oor sprong opgelost. De ouders van de baby, die vorig jaar uit Nederland zijn geëmigreerd en zich zouden vestigen in Victoria, had den besloten naar het vaderland terug te keren. Vader en twee kinderen zou den per boot reizen, moeder en de jongste per vliegtuig. De dag nadat haar man en de oudste twee kinderen van Melbourne waren vertrokken, kwam de echtgenote om bij een verkeersonge luk. De baby werd opgenomen in het gezin van een Nederlandse familie Van Veen, De heer Van Veen wist een andere Nederlandse familie te bewegen de ba by mee te nemen op de vliegtocht van Sydney naar Amsterdam. Zoals ver meld gaven de Australische autoritei ten geen toestemming voor het vertrek. Mevr. A. van Roosendaal, die reis agente is in Melbourne nadat zij vijf jaar geleden uit Nederland emigreerde, heeft vandaag de schikkingen kunnen treffen voor een pas en een vertrek- vergunning ten behoeve van de baby. De kleine zal naar Nederland vliegen zodra een geschikte passagiere is ge vonden die onderweg voor hem wil zorgen. DEN HAAG, 21 maart De sta tionschef van het Staatsspoor, de heer A. B. Jenken, die vandaag veertig jaar in dienst is van De Nederlandsche Spoor wegen, is vanmorgen met een spoorrjj- tuig van huis gehaald en naar de restauratie van het station gereden om daar door het personeel gehuldigd te worden. Het huis van de heer Jenken staat enige tientallen meters buiten het station en grenst aan het terrein van de spoorwegen. Het woonhuis aan de Jan van Galen straat te Amsterdam dat gisteren is ingestort. De oorzaak van de ramp moet toegeschreven worden aan overbelas ting van het dak, waar een hoeveelheid puin en grint was bijeengehoopt. AMSTERDAM, 21 maart „We zit ten hier midden in de strijd tussen de kruideniersbi anche en de textielhande laren", zo zei vanochtend de ofticier van justitie bij de economische politie rechter in Amsterdam. Terecht stonden zes kruideniers uit de hoofdstad, die allen textielgoederen en huishoudelijke artikelen hadden verkocht zonder in het bezit te zijn van de daarvoor be nodigde vestigingsvergunning. De politierechter veroordeelde ieder tot 20 boete eventueel te vervangen door vier dagen hechtenis. Ruim een jaar geleden besloten deze winkeliers gezamenlijk „iets te gaan doen" om aan de steeds heviger wor dende concurrentie, zowel van uit hun eigen bedrijfstak als van daarbuiten, het hoofd te bieden. Zij creëerden een spaarsysteem Bij hun coöpeiatie koch ten zij zegels ter waarde van tien cent, die de klanten bij aankoop van kruide nierswaren ter waarde van 5 even eens voor tien cent van de winkelier PARIJS, 21 maart De Franse bla den houden zich vandaag bezig met de speculatie, dat president De Gaulle van plan zou zijn aan het eind van dit jaar of begin volgend jaar af te treden en zich vervolgens door het gehele Franse electoraat te laten herkiezen voor een periode van zeven jaar. Het juiste tijd stip van zijn aftreden en herverkiezing zou mede afhangen van het tempo, waarin de Algerijnse kwestie wordt op gelost. De eerste keer is De Gaulle tot president gekozen door een college van omstreeks 80.000 kiesmanneu. Het nieuwe stelsel zou een wijziging van de grondwet noodzakelijk maken. Tegelijkertijd zouden dan de nieuwe betrekkingen tussen Frankrijk en Alge rije in de constitutie Kunnen worden vast gelegd De speculaties over de plannen van De Gaulle zijn vooral gewekt door een rede, die de voorzitter van de Na tionale Vergadering, Chaban-Delmas, z dag 1.1. op het partijcongres van de U.N.R. te Straatsburg heeft gehouden. Chaban-Delmas is zopas teruggekeerd van een reis naar Amerika, het stam- land van de presidentiële democratie. In tegenstelling tot de verwachtingen die de laatste tijd wel zijn gewekt zou De Gaulle de functie van minister-pre sident niet willen afschaffen. LONDEN, 21 maart (Reuter) De Russische premier. Khroesjtsjev, heeft vandaag op een landbouwcongres te Al ma Ata gezegd, dat de Sovjet-Unie „elke controlevoorwaarde" zal aan vaarden als haar ontwapeningsvoorstel len worden aangenomen, aldus meldt radio-Moskou. Sprekende over ontwapening zei Khroesjtsjev: „wij gaan verder naar ons doel, maar niet door middel van oorlog. Wij bedreigen niemand. Inte gendeel, -''i willen geen oorlog. Wij zul len blij zijn, als wij het communisme tot stand gebracht hebben maar dat is niet genoeg. Wij zullen tevreden zijn als de volken van alle landen onder het va .ndei zijn gekomen van het mar- xisme-neninisme en wanneer bet com munistische vaandei in de gehele we reld wappert en overal op deze pla neet boven een communistische maat schappij. konden kopen. Hadden de klanten op deze manier vijftien zegels verzameld, dan konden ze daarvoor bij hun krui denier verschillende goederen, waaron der lakens, slopen en badhanddoeken verkrijgen. Hef kwam er dus op nèer dat de klant voor f 1,50 (ver onder de normale winkelwaarde) huishoudelijke goederen kon kopen. Het prijsverschil werd door de winkelier, die het sys teem als een goede reclame beschouw de, bijbetaald. De officier van justitie ried de win keliers aan het systeem zodanig te ver anderen dat het niet strafbaar is, bij voorbeeld door het inschakelen van een warenhuis. Hij eiste tegen ieder ƒ30,- boete. of zes dagen hechtenis. De politierechter merkte nog op, dat het in deze pricipiële zaak ging om de vraag of de winkeliers zegels hadden verkocht dan wel huishoudelijke goede ren. In de zin van de economische wet geving achtte hij dit laatste het geval, ook al geschiedde de verkoop dan via het systeem van spaarzegels. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 21 maart Burgemees ter mr. H. Kolfschoten heeft zich moe ten beroepen op uitspraken van be kende professoren in het volkenrecht om het raadslid mr. dr. W. van Om men Kloeke (V.V.D.) ervan te over tuigen, dat de nieuwe pier tot Haags grondgebied behoort, al steekt zjj dan een eind in zee. De heer Van Ommen Kloeke die weet waarover hij spreekt gezien zijn func tie van juridisch adviseur bij het op stellen van wetsontwerpen bjj het mi nisterie van Binnenlandse Zaken, had zijn twijfel geuit over de vraag of de pier bij Den Haag hoort bij behandeling van het voorstel van B. en W. de mi nister van Sociale Zaken te verzoeken een tapvergunning te verlenen aan twee café's op het wandelhoofd. Het raadslid herinnerde aan de zaak van een man, die in vroeger jaren was verbaliseerd weK®ns een overtreding in zee begaan. Hu werd in eerste in stantie vrijgesproken, omdat de zee niet tot het grondgebied van Den Haag zou behoren. Door de Hoge Raad werd de man echter wel schuldig be vonden. In 1955 besloot de toenmalige minister Beel de kwestie van de grens bepaling in zee te laten onderzoeken, welk onderzoek, aldus de heer Van Ommen Kloeke, nog niet tot resulta ten heeft geleld. Veronderstel, dat iemand buiten de pier gaat zwemmen. Kan Den Haag dan zijn rechtsmacht uitoefenen? Of wan neer iemand in een boot vlak voorbij de pier drank gaat tappen, hebben wü dan jurisdictie? Burgemeester Kolf- schoten kon de raad aan de hand van uitspraken van de professoren Röling en Francois geruststellen; vaste wer- ken in zee, zoals havenhoofden, zün als landgebied te beschouwen. Ook ontstaat er geen rechteloos gebied tussen d~ gemeentegrens in zee en het einde van de territoriale wateren omdat dit gedeelte valt onder de be- voegdheid van de rijkspolitie, zo zei hij. Het voorstel tot aanvraag van de tapvergunning werd door de inmiddels geheel gerustgestelde raad met algemene stemmen aangenomen. NIJMEGEN, 22 maart Door het toenemende verbruik stijgt de produk- tie bij de Nederlandse Exportpapierfa briek te Nijmegen nog voortdurend, zo heeft de directie op de jaarvergadering desgevraagd medegedeeld. Het bedrijf is volbezet. Enkele fabrikaten moeten bügekocht worden. Voor een enkel hoofdprodukt is de prijs in 1961 inmid dels verhoogd. De revaluatie van de gulden heeft op het bedrijf geen merkbare invloed. Re kening moet worden gehouden met het feit dat de leveranciers van grondstof fen, zoals van cellulose in Scandinavië, besprekingen voeren over een verho ging van de prijzen. Het ligt in de be doeling dat in het nieuwe fabriekscom plex in Katwijk a.d. Maas (gemeente Cuyk en St. Agatha), met de bouw werd enkele maanden geleden begon nen, gedeeltelijk, in kwalitatief opzicht, nieuwe produkten vervaardigd zullen worden. De in Nijmegen vrijkomende machines zullen gebruikt worden voor andere produkten. De jaarstukken werden met algeme ne stemmen goedgekeurd. Mr. M. M. L. Custers en mr. J. J. de Haas wer den ais commissaris herkozen. Brazilië Het Braziliaanse ministe rie van buitenlandse zaken heeft meege deeld, dat Brazilië nu officieel diploma tieke betrekkingen heeft aangeknoopt met Hongarije, Bulgarije en Roeme nië. (UPI). (Van onze tafeltennis-mederwerker) AMSTERDAM, 22 maart In (le ta- feltennis-competitie heeft de Hoofdklas ser Smash 2 zich keurig omhoog ge werkt door een fraaie overwinning op AVGA met 6-1. Bg de overgangsklas- sers was Rapidity kansloos tegen de kampioen VVGA en veroordeelde Smash 3 VCT tot degradatie door dit team met 7-3 te verslaan. Ahoy had weinig moeite met HOC en Vitus had geen kans tegen Vriendenkring. Smash 2-AVGA was een uitstekende wedstrijd, waarin de thuisclub zich weer eens van zijn allerbeste zijde liet zien. Het is opvallend, hoe Smash in dit sei zoen de ene keer tot prima werk komt en de andere maal eigenlijk wat onder de verwachtingen blijft. Door deze over winning is de voorsprong op de drager van de rode lantaarn Sprenger UC uit Apeldoorn tot zeven punten uitgegroeid en aldus zijn de reserves practise!) in veiligheid. Voorts klom men van de tiende naar de achtste plaats op de ranglijst met een niet onredelijke kans om deze positie minstens te behouden. De situatie ;s thans: Povac 18 34, DTTC 17 28, Treffers 18 25, Docos 17 22, Batswingers 2 18 16, Olympia 16 13, UBTV 2 17 12, Smash 2 17 12, Nedlloyd 2 17 11, AVGA 17 10, Sprenger UC 16 5. Rapidity had tegen VVGA uiteraard niets in te brengen. De Amsterdammers zijn al een paar weken kampioen en dit met een bepaald indrukwekkend ge middelde. De Beverwijkers boden niet onaardig^ partij, al kwam men dan ook niet verder dan een zege van Bernard Winder tegen van Amersfoort en een nederlaag in drie games in het dubbel spel Henk Geldermans en Alfons Win der bleven aldus van de winst versto- kpn VVGA 21 42, Nedlloyd 4 21 34, Povac 2 21 29 Victory'55 21 28, Togido 20 22, Nufa 21 22, Hotac 20 18, Shell 20 14. Ra pidity 21 14, Barna 20 11, GTTC 20 9, KLM 20 3. Smash 3 heeft zun sportieve plicht volkomen vervuld door VTC met 7-3 te bedwingen sn daardoor dit team tot de- gradatie naar de afdeling Kennemer- land te veroordelen. Egbert Wélsink had weer eens een uitstekende dag, het geen resulteerde in drie vlotte overwin ningen. Zelfs had hij alleen tegen Oort een derde game nodig. Lex Rijnen ver sloeg Koster en Oort en verloor eevol met 15-21, 21-8 en 21-16 van de sterke Frits v.d. Pol. Reekers ten slotte speel de een moeilijke wedstrijd met twee ne derlagen en een moeizame zege op Kos ter met 21-14, 14-21 en 19-21. Het dubbel maakte er tot slot 7-3 voor de Amster dammers van. TYBB 17 31, Nedlloyd 3 17 30, AMVJ 3 16 20, Scylla 2 17 23, Smash 3 17 20, AVGA 2 16 13, Maccabi 17 9 treffers 16 8, Disnie 17 8, VTC 18 6. Vriendenkring-Vitus was een eenzijdi ge wedstrijd, waarin de Blaricummers ondanks moedig verzet, hun zoveelste enorme nederlaag kregen te slikken. Kia Sertons verving haar broer Ton niet on- vedienstelijk. Zij leed een ongelukkige nederlaag tegen Diemei met 22-20 in ae derde game en wist ook tegen van We zel een derde game te forceren. De Graaf en Hendriks kwamen evenmin tot winst en aldus kon pas het dubbelspel de gasten de zo vurig gewenste punt brengen. Ahoy verging het tegen hul heel wat gemakkelijker. De Hilversum- se combinatie kwam er niet aan te pas en ging roemloos met 8-2 ten onder. Wilskracht 20 39, Ahoy 21 36, Smul- der 21 32, Gispen 20 29, Vriendenkring 20 22, Buna 21 20, Zeist 20 20, Vrien denschaar 21 15, HÓC 21 12. UTTC 21 10, Wilskracht 2 20 8, Vitus 21 3. De uitslagen: Overgangsklasse v. ro- vac 2—GTTC 7-3, Nufa—Victory 55 7-3, Rapidity—VVGA 1-9. Shell—Barna 7-3, Nedlloyd 4—Togido 6-4, G: VTCSmash 3 3-7, Nedlloyd 3—Treffers 10-0, H: UTTC Vriendenschaar 5-5, Vriendenkring Vitus 9-1, SmuldersBuna 8-2, Ahoy HOC 8-2. (Van onze verslaggever) ROTTERDAM, 22 maart In Roc kanje is onlangs het jeugdcentrum „De Weyert" gereed gekomen. Mr. Y. Scholten, de staatssecretaris van O. K. en W. zal het gebouw morgenoch tend officieel openen. Het centrum is tot stand gekomen op particulier ini tiatief. In 1956 zgn op de volkshoge school Olaertsduyn in Rockanje de eer ste cursussen gehouden voor werkne mers tussen 15 en 18 jaar. De C.A.O voor de metaalindustrie bepaalt name lijk, dat werknemers tot 18 jaar jaar lijks drie extra vrije dagen krijgen, die zodanig besteed moeten worden, dat zij de algemene ontwikkeling be vorderen. Uit de praktijk van de eerste bijeen komsten op Olaertsduyn is het wen selijk gebleken een apart centrum voor deze jongeren te creëren. Uit de Volks hogeschool is de „Stichting Zuidhol lands Jongerencentrum voor school AMSTERDAM, 21 maart Het ver mogen van Eurunion Beleggingsfonds van Europese Waarden is toegenomen van 958.226.614 Lux. frs. in 1959 tot 1.352 600.982 Lux. frs. per ultimo I960. Bij een uitstaand aantal participaties van 756.216 (v.j. 614.564) komt dit over een met een liquidatiewaarde van 1.788 (1.559) Lux. frs. per participatie en, verhoogd met de kosten van uitgifte, met een afgifteprjjs van 1.860 (1.622) Lux. frs. Ef werden 175.581 participa ties uitgegeven en 46.234 ingekocht. Gerealiseerde koerswinsten hebben in 1960 in totaal 89.554.168 (23.994.402) Lux. frs. belopen, terwijl de inkom sten 30.297.417 (16.604.374) Lux. frs. be droegen. Hiervan werd uitgekeerd 14.944.780 (11.283.540) Lux. frs. Het dividend over 1960 bedraagt 40 Lux. frs., waarvan 20 Zw. frs. als interim dividend is uitgekeerd (v.j. 30 Lux. ,T,s. lus 2 pet. in stock). Het bezit aan aandelen en converteer bare obligaties bedraagt volgens de beurswaarde 1.076.757.971 (813.740.044) en Lux. frs. aan obligaties 191595.296 (47.310.978) Lux. frs De hoge aande lenkoersen op de meeste Europese markten hebben de beheerders aanlei ding gegeven de tijdelijke beleggingen in obligaties te verhogen. Men kan voorts constateren dat het fonds zeer liquide is gehouden, hetgeen een veiligheidsmarge biedt in geval van een scherpe terugslag op de beurzen en tevens de mogelijkheid om op elk mo ment te profiteren van gunstige beleg- gingsmogelijkheden. De geografische verdeling van de aandelenportefeuille (in percentages) was per ultimo 1960: Frankrijk 28,23 (v.j. 28,65), Duitsland 26,80 (21,94), Ne derland 19,32 (24,99), België-Luxemburg 9,48 (10,44) en Italië 14,09 (13,98). Naar de bedrijfstakken was de verde ling: chemische industrie 15,41 (12,08), electrotechnische industrie 11,09 (10,16), banken en financiële instellin gen 9,36 (6,53), staal en metaalverwer kende industrie 7,25 (12,59), voedings middelen en warenhuizen 7,14 (6,89), openbare nutsbedrijven 6,89 (8,26), bouwmaterialen 5,72 (4,40), petroleum industrie 5,10 (8,16), papier en embal lagefabrieken 4,47 (3,09), metaalcon structiebedrijven 1,82 (3,69; v.j. tevens vervoersondernemingen 0,98)diversen 1,81 (3,51) en tijdelijke beleggingen 14,16 (4,93), De vlottende middelen maakten 6,19 (10,12) pet. van het totaal vermo gen uit. BONN, 21 maart Volgens de thans beschikbare definitieve officiële ge gevens is de inschrijving op Volkswa genaandelen met 85,4 pet. overtekend. Op de aandelen hebben 1.547.503 perso nen ingetekend. Het nominale bedrag van de intekening bedraagt 667.472.000 DM, terwijl voor verdeling een aande lenkapitaal van 360 miljoen DM be schikbaar is. j x Dit resultaat betekent, dat iedere in schrijver slechts kan rekenen op een toewijzing van twee aandelen. Hoog stens kan elke derde inschrijver bij de mogelijKe verloting van de resterende aandelen nog een aandeel extra ver werven. UTRECHT, 21 maart De rechtbank alhier veroordeelde vandaag een 27-ja- rige man wegens het plegen van onze delijke handelingen met minderjarige kinderen tot drie jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en onvoor waardelijke ter beschikking stelling van de regering. Verdachte had op 21 mei 1959 te Soest- duinen een meisje van 11 jaar aange rand er op 7 september van het vorig jaar te Amersfoort een meisje van 10 jaar. Hg is reeds eerder wegens soort- geluke delicten veroordeeld. Verenigde Naties Secretaris-gene- nal Dag Hammarskjöld heeft in een rapport aan het bureau van de Algeme ne Vergadering voorgesteld de huidige zitting van de Algemene Vergadering op 21 aprii te beëindigen. A(FP). en bedrijf" voortgekomen. In het be stuur hiervan zijn de drie voornaam ste geloofsovertuigingen vertegenwoor digd. De laatste jaren ts bij de industrie de idee naar voren gekomen, dat de jonge werkkrachten, die worden aan getrokken, een afsluitende vorming no dig hebben. Doorgaans zijn zij nog eni ge jaren van de volwassenheid verwij derd en een belangrijk deel van hun leven brengen zij door in de fabriek of op het werk. Naast de bedrjjfsscho- len, die een gerichte opleiding op het vak beogen, is er ook een zekere gees- telgke scholing nodig. De cursussen op De Weyert varië ren van drie dagen tot een week. Een deel van het programma wordt aan de jongens en meisjes zelf over gelaten. Er wordt gediscussieerd, deskundigen houden lezingen, enkele films worden vertoond en ook de sport wordt niet vergeten. De cur sus kan slechts een stoot geven in de goede richting en het belangrijk ste zal in de bedrijfsschool en op de fabriek moeten gebeuren. Doorgaans maakt een leider van de bedrijfs school de cursus mee. Gelet wordt op de interessen van de jongeren en de programmaonderdelen worden hierop afgestemd. Deze vorm van scholing van jonge werkkrachten in de industrie is betrek kelijk nieuw in ons land. Andere vor men van dit werk bestonden reeds zo als de Mater Amabilisscholen, levens scholen e.d. Belangrijk acht men, <jat de cursussen in internaatsverband wor den gehouden. Hierbij komen als winst punten naar voren het samen leven, werken en spelen en een ononderbro- xen periode, die doorgebracht wordt in groepsverband en het in aanraking komen met een ander milieu. Tenslotte wijst men op het kennis maken met dc natuur met haar mogelijkheden en beperktheden. Nieuw zijn deze opvat tingen niet; ze werden vijftig jaar ge leden al door Baden Powell gepropa geerd. Opmerkelijk is, dat men voor het vormingswerk onder de werkende jeugd deze principes weer naar voren brengt. In november 1959 werd met de bouw van het centrum begonnen. Het ontwerp is van de architect H. van Hunnik. Deze heeft het bouwplan af gestemd op de vorderingen van de leerlingen van een aantal bedrijfsscho- len, die onder meer de spanten ver vaardigden en zelf stelden en de stalen ramen maakten. Het gebouw ligt in een bosrijke omgeving en telt één bouwlaag. Behalve een groot dagver blijf zijn er enkele stafkamers, vier slaapkamers met in totaal 26 bedden, keuken ei, wasgelegenheid. ROTTERDAM, 21 maart Samen met een elfjarig meisje het dochter tje van zijn „kostbaas" zou een 41- jarige classificeerder uit Rotterdam de afgelopen veertien dagen voor min stens 500 gulden aan uitgestalde goede ren gestolen hebben in de grote waren huizen in de binnenstad. In kasten, la den en koffers werden in zijn woning voor ongeveer 450 gulden blikken le vensmiddelen, klokjes, kledingstukken, sieraden, verfwaren, schrijfbehoeften, dinky-toys, en zo meer teruggevonden. Het tweetal liep tegen de lamp, toen een controleur in een van de waren huizen het met een volle boodschappen tas op een brommer had zien vertrek ken, en het een uur later in de zaak weer tegen het lijf liep, nu met een lege tas. Hij hield het stel in de gaten en zag de tas steeds voller worden en hen niets betalen. Toen greep hij in en waarschuwde de politie. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG, 22 maart De Senaat heeft gisteren geen definitief oordeel gegeven over de vestiging van een staal bedrijf op Rozenburg. Men hield zich voornamelijk aan de uitspraken van mi nister De Pous, dat de zaak niet moet worden geforceerd en dat het oordeel °P de eerste plaats aan de belangheb benden moet worden overgelaten. Prof. De Gaay Fortman zei zich af te vra gen of alleen Rozenburg voor vestiging Ln aanmerking zou moeten komen. Hij had er eerder in het debat over Econo mische Zaken reeds voor gepleit, dat wij een zekere „afstand" moeten kunnen nemen van de welvaart. Geldt in het geval van de Rotterdamse ver langens naar een staalbedrijf op Ro zenburg niet de uitdrukking: „Begeerte heeft mn aangeraakt", zo vroeg- Prof. De Gaay Fortman zich af. BRUINISSE, 22 maart De veer pont „Krammers" van de dienst Zijpe -Anna Jacobapolder van de Rotter damse Tramweg Maatschappij, is gis- morgen bij het invaren van de haven te Anna Jacobapolder ten gevolge va" de storm tegen een paal gevaren. de schok ging een vrachtwagen van firma Van der Wekken uit Zierikzee' geladen met dertien ton erwten, voor op de pont stond, aan het schui ven. De afsluitketting brak en de aut° dook het water van de haven in. De chauffeur, de heer L. Blom, had ge lukkig de auto juist verlaten. Verschei dene andere auto's die op de pont ston den botsten door de schok eveneens te gen elkaar en werden min of meer ernstig beschadigd. De veerdienst was drie en half uur gestremd, daar de wagen in de vaar geul was terechtgekomen. AMSTERDAM, 21 maart De pro cureur-generaal bg het gerechtshof heeft vanochtend vrijspraak geëist te gen een 47-jarige Amsterdamse ver koopleider, die op 3 februari 1958 op de vierbaansrijksweg binnen de bebouwde kom van Naarden harder dan de toe gestane 70 km. zou hebben gereden. Bij herhaling heeft verdachte gesteld, dat hij het maximumsnelheidsbord niet had gezien, doch in december j.l. ver' wierp de procureur-generaal dit ver weer. „Als u dat 70 km. bord met neert gezien, had u in ieder geval met harder dan 50 km. mogen rijden, want u reed binnen de bebouwde kom", zo meende de procureur-generaal, waarop n(j f 10 of twee dagen eiste. Het gerechtshof deed in deze zaak, waarin de rechtsgeldigheid van het 70 km.-bord o.m. de inzet was, destuds nog geen uitspraak, omdat het eerst ter plaat se de situatie in ogenschouw wilde gaan nemen. Deze schouw werd op 10 februari j.l. gehouden. Thans kwam de procureur-generaal op zün reeds eerder uitgesproken con clusies terug. Hu zeide dat het 70 km. verkeersbord ten tijde van de overtreding niet op grond van de thans geldende wettelüke bepalingen was aangebracht (herhaling bij elke verharde zijweg). Aangezien hij overschrijding van de toe gestane 70 km. snelheid primair ten laste had gelegd, meende hu niet op de 50 km. bepaling te kunnen terugcallen, aangezien de wet bepaalt dat men bin nen de bebouwde kom niet harder dan 50 km. bepaling te kunnen terugvallen, aangebracht dat 70 km. is toegestaan. Dit 70 km. bord stond er, maar was met op de juiste wijze herhaald. Op van deze overwegingen vorderde nu vrijspraak. Hy was het niet eens met de opme kingen van de verdediger, mr- Goudsmit, dat het rechthoekige „70 km. toegestaan" niet zou yo.i aan de bij het verdrag van Geneve gestelde modellen. van Mr. Goudsmit bleef daarenteg mening dat het verbodsbord zijn met een ronde rode r?""-.!'- belang van de verkeersveiligheid ïsum- ficatie van de verkeersborden noodza kelijk" zo meende hij, „want als een buitenlandse automobilist onze ver- keersborden niet snapt, ontstaan grootste ongelukken". Deze door de A.N.W.B. aangespannen zaak heeft reeds drie maal voor een rechtscollege gediend. De hoge raad ver nietigde het vonnis van de rechtbanjc omdat daarin het verweer van mr. uo smit onvoldoende was weerlegd- Uitspraak 4 april. MOSKOU, 21 maart. De wereld kampioen schaken. Mikhail Tal, heeft vanmorgen de derde partij uit de twee kamp tegen Botwinnik zonder verder spelen gewonnen gegeven. De stand is daarmee 21 eworden in het voor deel van de uitdager Botwinnik. HEERLEN, 21 maart De staats mijnen zullen, aldus delen zij mede» ten laste van de bedrijfsresultaten over 1960 een uitkering doen aan hun perso neel. Het bedrag van de uitkering komt overeen met negeD dagen loon. Om de bezitsvorming onder het per soneel te bevorderen is bepaald, dat oen derde deel van de bruto-uitkering geheel of gedeeltelijk in het kader van de bij de staatsmijnen bestaande spaar regelingen kan worden gespaard. Op het aldus gespaarde bedrag wordt een premie van 50 pet. gegeven. Me* de uitkering is in totaai een be drag van tien miljoen gulden gemoeid. De uitbetaling zal 7 april geschieden. Zfc HEBBEN NIETS ONTDEKT. ZE KUNNEN NIET ALLE TELEFOON CELLEN BEWAKEN INDERDAAD VERDENK IK IEMAND- WC DIE bommenmaniak OOK B HU KENT 0N5 BEDR'JF 60ED-. HET I/ALBE ALARM BETROF ALLE DRIE DE KEREN VLUCHTEN HET KOSTBARE MDINQ OF ySPOCPZC/VDINGFN VERDENKT U IEMAND, MR. CHAP MAN-IEMAND MET EEN MOTIEF IEMAND DIE U ONTSLAGEN HEBT, MISSCHIEN POLITIE

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 2