Belgen 26 maart naar Nog geen heftige verkiezingsstrijd de stembus Paul-Henri Spaak tegen Pol van den Boeynants W' Inhaal-problemen Maximum- snelheid Werk van Farina Research met poppen Stamboom AMERIKAANSE PROPAGANDAMETHODEN Met Pasen Slaapkame Zweden gaat voor Voor en tegen van veiligheidsgordels Meer „Veilig Voor de grote beurs Herhaling Cursus voor bestuurders Fiat Gran Luce IMpl KURHAUS-CONCERT SEIZOEN 1961 DONDERDAG 23 MAART 1961 PAGINA 13 I ■m zeer rhmcht'Dit geldt even" water o-o i ln brand of te Tn hTghDke?., van de auto en net bekneld zijn van de inzittenden Ook kan dt vei- ligheidsgordel wel eens te solide zijn, zodat, wanneer er een zeer grote kracht op wordt uitgeoefend zonder dat hij breekt, de mogelijk heid van inwendige kneuzin gen niet is uitgesloten. Bo vendien biedt de aanwezig heid van de veiligheidsgor del nog geenszins de zeker heid, dat zij ook zullen wor den gebruikt, zo zegt het blad en besluit met: „af gewacht zal moeten worden of niet veel automobilisten die in het begin hun gor dels gebruikten, op de duur daarin minder consciën tieus zullen worden". Tegen over dit ietwat kritische ge luid staan de goede ervarin- ?Tn Td' ,dat 00k de Fiat TUSSEN DE WIELEN De liberalen hekelen de invloed op het politieke leven van de leiders christelijke en socialistische vakverbond, resp. Cool en Major. van hel sement van het land, Brussel, waar een achtste gedeelte van de bevolking is geconcentreerd. Daar dingen niet zozeer de partijen naar de gunst van het kiezersvolk, als wel de kandidaten, speciaal de lijst trekkers en derhalve is het voor elke partij zaak om over een populaire fi guur te beschikken. De B.S.P. meent deze figuur gevon den te hebben in de persoon van haar grote voorman Paul-Henri Spaak, de gewezen secretaris-generaal van de N.A.V.O. Tegenover hem plaatst de C.V.P. de huidige minister van de mid denstand, Paul van den Boeynants. In de ogen van voor- en tegenstanders kunnen beide kandidaten bogen op een grote populariteit, maar tussen de po pulariteit van de een en die van de an der bestaat een groot verschil. Het zal ervan afhangen, welke populariteit het meest bij de kiezers in trek is. Paul-Henri Spaak is bij de Brusse laars populair vanwege zijn groot in ternationaal prestige en zijn redenaars talenten. „Hij is", zo merkt een Brus selaar geestig op, „gelijk een filmster of een sportvedette. Het publiek wil hem zien, maar blijft op een afstand." „Bij Paul van den Boeynants is van enige afstand geen sprake. Ge kunt rustig tegen hem: „Hallo Pol, hoe is 't?" zeggen. Zijn populariteit berust op eenvoud. Voor de Brusselaars Is Paul van den Boeynants dezelfde persoon gebleven, die hij was, voordat zijn politieke carrière in 1949 begon. Een bijna Amerikaanse carrière: van slager tot minister. Met maar liefst 6000 voorkeurstem men werd in 1949 de toen 29-jarige slagersknecht Paul van den Boey nants tot volksvertegenwoordiger ge kozen. Een jaar later, toen er weer verkiezingen moesten gehouden wor den in verband met de koningskwes tie, bedroeg het aantal voorkeurstem men reeds 8000; in 1954: 12.000 en in 1958 maar liefst 25.000. Volksverte genwoordiger van den Boeynants, te vens schepen van de stad Brussel, werd in dat jaar minister van de middenstand en commercieel leider van de Expo. Zijn ministeriële verdiensten voor de middenstand, waartoe in België ook alle leiders van kleine en middelgrote industrieën worden gerekend, worden bij de huidige verkiezingscampagne breed uitgemeten. De secretaris van de minister van de middenstand Georges Algoet, die de propaganda voor de co- ming-man van de C.V.P. leidt, zorgt daar wel voor. Puttend uit ervaringen bij verkiezingen in het buitenland opge daan o.a. bij de recente presidentsver kiezingen in Amerika, waar Georges Algoet, als lid van een Belgische mid denstandsdelegatie verbleef, gaat hij daarbij «P zijn Amerikaans te werk. Duizenden namaak - identiteitskaar ten van kandidaat van den Boeynants, waarop deze C.V.P. voorman als man van de daad, kranig en geestdriftig be schreven staat, zijn onder de Brussel- ZB ondag 26 maart gaat België ter I stembus. Het propaganda-appa- MaE||P^|||fl|MlMB raat van de politieke partijen HT draait op volle toeren^ maar het gro- BI waar deze apathie bij de Belgische kiezers? Het volk, zo zeggen som- ,/f v I migen, is juist vanwege de rumoerig flt v* f^\. *B(9Ï? I verlopen stakingen alle verdere agi- -x tatie hartgrondig beu. Anderen hou- 9 iJgjb Iden het erop, dat de massa zeer on- 9 w verschillig staat tegenover zuiver X 9 politieke aangelegenheden. Politici niflBB m- ff' fff J mmSN 9 daarentegen huldigen een geheel an- i NmÈk dere opvatting. Zij zijn namelijk de -jtflli I mening toegedaan, dat de welhaast v stoïcijnse houding van het publiek ten aanzien van de verkiezingen op - %'«11WI een gunstige evolutie wijst. De Bel- j£3$8M!tt3È gische kiezers, zo beweren althans (M /JjK I deze politici, zijn een stuk verstan- fÈÈ,- *31 diger geworden. jjfP 9 Hun politieke keuze wordt niet 9 langer uitsluitend bepaald door pro- pagandistische slogans. Een uitspraak, die maar moeilijk Behalve met suggestieve affiches voert de C.V.P. ook propaganda met verkiezings ite rijmen valt met de reclame-akti- presentjes: sleutelringen, identiteitskaarten, plastic miniatuurvoetballen en lucifers. viteiten van diezelfde politici, maar ook hiervoor hebben zij meteen een verklaring bij de hand. Propaganda blijft nodig voor de weifelaars on der het kiezersvolk. Afgaande op de grootscheepse re clame-campagne moet deze categorie een respectabel aantal kiesgerechtig de burgers omvatten. Waarom anders die nooit eerder toegepaste veelheid aan sterk ge varieerde propaganda-middelen? De ene partij wil nog origineler voor de dag komen dan de andere. Zozeer zelfs, dat de huidige verkiezings campagne meer gericht schijnt te zijn op een kampioenschap voor de grootste originaliteit dan op een stembuszege. De grootste politieke partij, de Chris telijke Volkspartij, ligt bij deze race bepaald aan de kop. De gebruikelijke af fiches met de nummeraanduiding van de lijst en de bondige oproep „Stemt C.V.P." hebben plaats gemaakt voor meer suggestieve plakkaten, die bijvoor beeld de kiezers aansporen om met de C.V.P. de strijd aan te binden tegen el ke vorm van straatgeweld. Ook de vroegere opzet van de ver kiezingsmeetings is radicaal veranderd. Thans geen urenlange redevoeringen meer van achtenswaardige sprekers, maar attractieve cabaretvoorstellingen met terloops een vlot verkiezingspraat je of filmvoorstellingen met daar tus sen door een politieke documentaire. Een van deze documentaires, die de C.V.P.speciaal voor deze gelegenheid liet vervaardigen, draagt tot titel „het land van morgen". In dit land is voor straatterreur geen plaats meer, maar wel voor vrede en welvaart. Met opzet houdt de C.V.P. haar be loften voor de toekomst zo vaag mo gelijk. Nu het landsbelang een ver sobering op velerlei gebieden vereist, wacht zij er zich wel voor om haar kiezers met rijke beloften te paaien In plaats daarvan deelt de C.V P maar liever verkiezingspresentjes uit in de vorm van plastic miniatuurvoet ballen, doosjes lucifers, sleutelringen en ballpennen. Heel wat onschuldiger attributen dan het befaamde en in middels beruchte sleuteltje van 1958, dat bedoeld was als symbolische ont- sluiter van België's toekomstige wel vaart op basis van minister Eyskens' sleutelplan. De moeilijkheden met de Congo noopten de regering evenwel het sleutelplan vrij spoedig na de verkiezingen van 1958 te vervangen door een bezuinigingsplan. Een om standigheid, waarvan de grote rivaal van de C.V.P. de Belische Socialis tische Partij (B.S.P.) thans handig gebruik maakt door aan de kiezers een gebroken sleuteltje voor te hou- den.Als oppositiepartij kan de S.S.F. zich voorts de weelde permitteren om wel concrete verkiezingsbeloften te doen en deze even kwistig uit te de len als haar roodgekleurde verkie- zingspennen. Ook de derde groepering van het land, de liberale partij, heeft haar toevlucht genomen tot het distribueren van pen nen en het doen van beloften, die overi gens veel minder concereet zijn dan de toezeggingen van de B.S.P.. Vage leu zen als: „taalvrijheid", „vrijheid van godsdienst" en „onder de wurgende greep van christelijke en socialistische vakbonden uit"., proberen het kiezers volk aan te sporen om te stemmen op lijst een. Zo mogelijk nog vager zijn de leuzen van de splinterpartijtjes: de com munistische partij, die slechts twee ver tegenwoordigers in de Kamer telt en de Vlaamse Volksunie met welgeteld één afgevaardigde in de Kamer. Bij elke verkiezing ontstaan nieuwe partijtjes, die niet in heel het land maar meestal slechts in een of meer arrondissementen opereren In het Antwerpse arrondissement is dit bijvoorbeeld de partij van de Ger maans Katholiek Strevenden", 'in Brus sel de groepering van de katholieke bur gemeester van een der randgemeenten monsieur Evrard, die zich siert met dewijdse benaming van „Nationale Par- T -dJIT T de zgn. Onafhankelij- va» Faul Henri Dessart, die zich opwerpt als de kampioen van de ontevredenen. Het Belgische kiessysteem werkt het ontstaan van deze kleine groe peringen in de hand en zorgt er boven dien voor, dat de verkiezingen sterk in de persoonlijke sfeer getrokken worden. Het land is namelijk in dertig kies districten (arrondissementen) verdeeld met voor elk arrondissement aparte kan didatenlijsten. Partijen als de C.V.P. en de B.S.P., die in elk arrondissement vertegenwoordigd zijn, werken derhalve met dertig lijsttrekkers. Het voeren van persoonlijke verkiezingspropaganda kan bij een dergelijk systeem moeilijk uitblijven en dit gebeurt dan ook grif. Tot nu toe deed de C.V.P. daar prac- tsich niet aan mee. Bij haar stond de partij steeds op de voorgrond. Dit keer is dit niet meer het geval, met name niet in het dichtstbevolkte kiesarrondis- se middenstand verspreid, eveneens sleutelringen en lucifersdoosjes met de foto van de populaire lijsttrekker van de C.V.P., wiens beeltenis ook in grote opmaak op alle verkiezingsborden van Brussel prijkt. Georges Algoet is er vrijwel zeker van, dat de populariteitsrace tussen de Franstalige Spaak, die wel vloei end Engels, maar geen woord Vlaams spreekt, en de tweetalige Van den Boeynants in het voordeel van zijn kandidaat zal verlopen, maar om he lemaal zeker van zijn zaak te zijn, houdt hij nog één verkiezingsstunt in petto voor de komende week. Samen met drieduizend Brusselse midden standers zal hij dan een telefonische oproep tot vijftig duizend kiezers rich ten om hun stem uit te brengen op de meest populaire kandidaat van Brus sel: Pol van den Boeynants. Intussen zitten de overige partijen natuurlijk ook niet stil. Op het bureau van de B.S.P. moeten nog vijftigduizend fotokaarten van Paul-Henri Spaak ver- zendklaar worden gemaakt; de laat ste televisie-uitzending voor vrijdag a.s., die bij loting aan de B.S.P. is toegewe zen, vergt nog de nodige voorbereiding en voorts de organisatie van slotmee- tings, luchtreclames en niet te verge ten van nachtelijke kalk- en plakexpe- dities. at dit alles zal uithalen? Volgens de verschillende politieke partij en veel, maar volgens onbe vooroordeelde waarnemers wei nig. Zij verwachten van de aanstaande verkiezingen geen grote verschuivingen. Dit zou wel, zo menen zij, het geval geweest zijn, wanneer de verkiezingen pal na de stakingen waren gevolgd. Ook thans nog zullen de stakingen van invloed zijn op de verkiezingen, in die zin, dat de B.S.P. wat stemmen ver liest aan de Communisten, die niet voor niets in tegenstelling tot de vorige ver kiezingen thans in zeven en toen in drie provincies met lijsten vertegenwoor digd zijn. De C.V.P., aldus deze waarnemers, zal weinig voordeel van de stakingen onder vinden, omdat het geschipper van de regering-Ejjskens met de uitvoering van de eenheidswet en de Congo-kwestie een aantal kiezers naar het liberale kamp zullen doen overlopen. De kleine partijtjes, zo verwacht men verder, komen er ook dit keer niet aan te pas. Winst derhalve voor de liberale partij en voor de commu nisten, verlies voor de B.S.P. en eni germate ook voor de C.V.P., maar voor het overige geen al te grote ver schuivingen in de sterkteverhoudin gen van de partijen. De C.V.P. zal opnieuw als de grootste partij uit het strjjdperk treden (thans 46 pet.), ge volgd door de B.9HP. (38 pet.). Een prognose, die er ondanks alle zorgvuldig afgewogen kansberekenin gen, toch naast kan zijn, want bij onze zuiderburen, waar het weggeven van een pint bier nog altijd als een be proefd propagandamiddel wordt be schouwd, is alles mogelijk COR BERTRAND. DEN HAAG, maart In het mu- ziekseizoen 1961 zullen in het Kurhaus na afloop van het Holland Festival twee series van zeven concerten wor den gegeven waaraan medewerken het Residentie-Orkest, het Concertgebouw orkest en het Radiofilharmonisch Or kest. Het laatste concert is vastgesteld op 1 september. Als dirigenten van de ze concerten die gegeven worden op woensdag- en vrijdagavonden, treden achtereenvolgens op: Willem van Otter- loo, Hans Schmidt-Isserstedt, Efrem Kurtz, Jean Martinon, Hugo Rignold. Stanislaw Skrowaczewski en Paul Klecki. Solisten in deze series zijn: Géza An- da, Shura Cherkassky, Hans Henke- mans, Nikita Magaloff, Yehudi Menu- hin, Nathan Milstein, Theo Olof, Hans Richter-Haaser, Henryk Szeryng, Alex ander Uninsky en Daniel Wayenberg. De maandagavondconcerten, waar aan medewerken het Residentie-Orkest, het Radiofilharmonisch orkest, het Rot- terdamsch Philharmonisch Orkest, het Utrechts Stedelijk orkest en het Bra bants Orkest, omvatten dit seizoen een serie van zeven concerten onder leiding van achtereenvolgens: Willem van Ot- terloo, Hans Schmidt-Isserstedt, Efrem Kurtz en Hugo Rignold. Deze serie be gint na afloop van het Holland Festival en eindigt 28 augustus. Tijdens het Hol land Festival gaat een extra serie van vier concerten onder leiding van Paul Hupperts, Hein Jordans, Eduard Flip- se en de Griekse dirigent Miltiades Ka- ridis. Plakploegen wacht deze week nog veel werk. Vele duizenden kilometers heeft deze kale, bleke Kfef'ziin *r al op zitten in de Chrysler test-auto's en ^mer bleej zjn gezicht onbewogen. Toch gaat hij steeds me oordeel deel te geven over alle bewegingen in instru ™°rdt geregistreerd via een aantal zeer - inenten, die zijn aangebracht tra bet fahriefc ziet in Wo etalagepop. De research-afdeling van de faonek ziet m de vaag glimlachende figuur een ^J^bezwaar^htlftT' dlS nooit om loonsverhoging vraagt, 0en b,^waar 1heeft tegen overwerk en die zonder mopperen alle klappen opvangt. Van 15 maart tot 15 mei houdt het Ver bond voor Veilig Ver keer een „inhaal-ac- tie". Laat u niet misleiden door het woord: -en coUec- te komt er niet aan te pas. Als opbrengst wordt niette min een winst aan mensen levens in het vooruitzicht gesteld. Inhalen is een van de ge vaarlijkste manoeuvres voor de mobiele weggebruiker, speciaal voor de automobi list. In West-Duitsland is een studie gemaakt van 10.200 ongelukken, die ont stonden na een .ihaal-ma- noeuvre. Het bleek, dat in 56 procent van de gevallen de manoeuvre wèl toelaat baar was, maar foutief werd uitgevoerd. In 36 pro cent van de gevallen was de manoeuvre beslist ontoe laatbaar. Bij de rest van de gevallen speelden andere factoren een rol. Ook in Nederland is de situatie verre van ideaal. Snijden, tripleren en „naar achteren duwen" ik stak toch mijn pijl uit, zegt de schul dige later, als hij tenminste nog iets kan zeggen vormen voor alle automo bilisten een bekend ver schijnsel. Onder het motto „Gokken Maakt Brokken" wil het Verbond voor Veilig Verkeer nu het aantal waagstukken en wrakstuk ken op de weg beperken. Als tips gelden: let op de blinde hoek in uw auto, pas op voor „kluitjesrijders" en schep bij oorkeur een ruimtekussen om u heen, twijfel nooit, kijk tenminste elke 10 a 15 seconden in uw achteruitkijkspiegel, kies bij het passeren de laagst mo gelijke versnelling, voeg na het passeren pas in, als de ingehaalde in uw spiegel verschijnt en overtuig u er van, dat bij het passeren de berekende afstand ook inderdaad vrij is. Neem deze afstand ruim en zorg ervoor, dat het snel- heidsverschil tussen u en de weggebruiker, die u wilt in halen, tenminste 20 km per uur bedraagt. Voor de chauf feur die wordt ingehaald geldt: accelereer niet om te laten zien dat u óók harder vooruit kunt komen. Dat schept levensgevaarlijke situaties. Het Verbond zal de actie kracht bijzetten met behulp van folders en raambiljetten. Langzamerhand gaan steeds meer automobi listen ertoe over, in hun auto gebruik te maken van een veiligheids- gordel. Nadat Volvo de vei- gheidsriemen bij de wagen afleverde, hebben nu ook verscheidene andere merken aangekondigd, de gordels in de toekomst tot de standaard uitrusting van de wagen te tóten behoren. Rijkspolitie en gemeentepolitie nemen proeven met de riemen en een taxi-onderneming heeft reeds al haar wagens defi nitief met gordels uitgerust. De grote bedrijven blijven evenmin achter. Met uit. Sondering van de vrachtwa- fcens zyn aue dienstauto's van de aku voorzien van Veiligheidsg -rdels. Er zijn driehonderd stellen aange bracht van een^model, dat de president-directeur, ir. A. Engel, het vorig jaar in Ame rika in gebruik zag. Een van de AKU-chauffeurs heeft al van de noviteit geprofiteerd, toen hij onlangs plotseling moest remmen voor twee herten. Hoewel de wagen van achteren door een an dere auto werd aangereden, liep niemand van de vier in zittenden verwondingen op, hetgeen wordt toegeschre ven aan de veiligheidsriem. Verschillende verzeke ringsmaatschappijen over wegen of hebben reeds besloten de premie van ongevallen- en schadeverze kering te verlagen, mits vei- ngheidsgordeis in de auto aanwezig zijn. Een contact- 0rgaan van een bankiershuis ^erkt naar aanleiding hier- van echter op, dat in be- va e gevallen weliswaar hof1 een vermindering van risico kan worden ge sproken, doch dat dit zeker niet altijd het geval is. Met name bij het buiten bewust zijn geraken van de inzitten den wordt het gevaar bij ge- „ruik van een veiligheids- rirfiri eerder groter dan ge- Franse handelaren in tweedehands auto's kunnen niet langer meer gebruik maken van de (afgezaagde) verhaaltjes als: „deze wagen moest verkocht worden, mijnheer, de eige naar is plotseling overleden en de weduwe zit in geld nood. Vanddar de spot prijs Wie een gebruikte auto mobiel wil kopenkan bij het nationaal instituut voor statistiek en economische studies de „stamboom" van de wagen opvragen. Binnen drie dagen krijgt hij dan een lijst van de vroegere eige naars met hun beroep en woonplaats. Veel ellende kan op deze manier worden voorkomen. gen, welke men speciaal in Zweden heeft opgedaan. Op deze ervaringen baseert men de bewering, dat het aan tal gewonden bij auto-onge vallen kan worden gehal veerd, indien iedereen maar gebruik maakt van een vei ligheidsriem. Van de 500.000 personenwagens in Zweden is thans 45 procent uitge rust met een gordel. Ook in Nederland zijn tal van in stanties en ook de verkeers- bonden vóór de veiligheids riem, mits het een goede is. Pinin Farina, een der grootmeesters onder de carrosserie ontwerpers, maakte dit op de D.S. 19 gelijkende „omhulsel" op het chassis van een Chevrolet Corvair. Statig in een hoek staat deze klassewagen voor de man met de 9rote beurs, ^an echt^eer^ imposante Bently is TT personenauto's en 2,3 mil- ll T loen bromfietsen. 1\(JI V |GO °P de Franse verkeersba- J lans van het afgelopen jaar staan 143.999 ongelukken CromDton Parkinson Ltd. waarbij 8.277 mensen wer- heef^een nieuwe batterij den gedood en 187.230 wegge- met buisvormige cellen uit- bruikers werden gewond. Dit gebracht dte het vermogen betekent, dat het aantal on- met 32 tot 38 procent ver- gelukken met vier procent is hoogt De batterij werd ont- gestegen ten opzichte van worpen voor toepassing op het jaar daarvo9r Het aan- electrische wagens, vorkhef- tal doden vermmderde met trucks enz,, waar grotere ver P mogens of kleinere afmetin gen gewenst zijn. Wellicht de grootste uit een stuk gevormde plastic carrosserie ter wereld is ge maakt voor een vleeswagen, die vlees vervoert van En geland naar de Amerikaan se strijdkrachten in Euro pa. De carrosserie gemon teerd op een Ford „Thames Trader" moet erg licht zijn, omdat de wagen een zware koeleenheid vervoert. De nieuwe Mercedes 220 is op de voorwielen uit- met de Britse Girling schijfremmen. Thans is aan- L500 cabriolet op alle vier de wielen van deze schijf remmen zal worden voor zien. Het besluit van de A.N.W.B. om in het najaar voorlopig nog bjj wijze van proef te beginnen met „herhalingsoefeningen" voor automobilisten, is ge nomen naar aanleiding van de goede resultaten, welke men enige tijd geleden in Rotterdam met een der gelijke voortgezette rij-op- leiding heeft opgedaan. Au tobestuurders, die altijd in hun eigen wagen rijden, merken vaak niet hoe de auto heel langzaam bepaalde afwijkingen gaat vertonen. Men gaat „wen nen" aan slappere remmen of speling in het stuur. Op dezelfde manier gaat de chauffeur ook wennen aan „gewoonte-fouten". De A.N.W.B. acht de noodzaak aanwezig, de automobilis ten van deze fouten af te helpen. Men is benieuwd, of er van de zijde van het pu bliek belangstelling voor de herhalingscursus zal be staan. Op 1 januari waren er in West Duitsland meer dan tien miljoen motorvoertui gen, waaronder 4,4 miljoen Carrozzeria Viotti in Turijn vervaardigde deze „Gran Luce" van een Fiat 600. T\e verkeersgolf die met J de Paasdagen wellicht A—weer over Europa zal spoelen, baart de des kundigen nu al zorgen. Frankrijk heeft reeds aan gekondigd, dat op 2100 kilo meter van de drukste we gen een maximumsnelheid van 90 kilometer per uur zal worden ingevoerd met Pa sen, Pinksteren en in de periode van 15 juni tot 15 september. In Denemarken hangt een dergelijk besluit ook in de lucht, nu is voor gesteld om aan de minister van justitie de bevoegdheid te geven, op elk gewenst tijdstip en voor elke gewens te periode in het gehele land of bepaalde streken snelheidsbeperkingen op t.e leggen. Verwacht wordt, dat de Deense minister met Pa- yen van deze bevoegdheid \ebruik zal willen maken. Deze slaapkamer op wielen is het nieuwe model Dormobile. Door het openklappen van het dak wordt de inwendige ruimte in belangrijke mate vergroot. De vakantie-wagen beschikt over vier slaapplaatsen, die kunnen worden omge bouwd tot zes zitplaatsen. Een klein keukentje stelt de huisvrouw in staat zelf haar potje te koken. Mijnheer kan de auto intussen gebruiken als particuliere tribune om, van de straat af, naar een voetbalwedstrijd te kijken. De zaken man kan de auto ook nd de vakantie benutten als rijdend kantoor met slaapkamer en keuken, zodat hij geen beroep behoeft te doen op hoteliers.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 13