Op de voorjaarsbeurs werden goede zaken gedaan LEVEND AMSTERDAM IN FOTO'S Uw reserves deskundig belegdi aandelen Vereenigd Bezit van 1894 Te weinig katholieken onder totaal aantal hoogleraren Publicatie van prof. dr. P. H. van Laer in „Tijdingen Moskou schaft censuur af Kalkzandsteenproducenten gaan zichzelf controleren PAUL VLAANDEREN en de Cordwell Tijdsduur voor beide afdelingen volgend jaar even groot VERONTRUSTENDE ACHTERSTAND Kinderbijslagwet Voor berichten naar buitenland Zweedse kunst in Rijksmuseum Bezorgdheid over korte werkweek Dodelijk ongeluk voor het Hof Remise in vierde partij: IV2-2V2 DE INKOMSTENBELASTING EN VERZEKERINGEN Premies soms aftrekbaar, uitkeringen niet altijd belast Verdere behandeling na Paasreces Minder t.b.c. bij jonge mijnwerkers Tentoonstelling in Stedelijk Museum Produktschap zuivel BEZWAAR TEGEN ADVERTENTIE Melkbezorgers als brievenbestellers Gegevens vuurleiding Staatssecretariste haastig ingevoerd President: Haarlem merweg is een onding Emissie Wereldbank in Zwitserland Eervol ontslag voor mr. L. Einthoven Hoofd Binnenlandse Veiligheidsdienst Eerste Kamerleden voor gecoördineerde energiepolitiek DONDERDAG 23 MAART 1961 PAGINA 2 Promotie van dr. C. Hendriks mmÊm CONGRES VAN CHR. GROENTEHANDE- LAREN LAATSTE NIEUWS Tal-Botwinnik ffi" r een Jeen uitkering-ineens ontvangen heeft, Advertentie UTRECHT, 22 maart Nu vandaag ook de Jaarbeurs op het Croeselaanter- rein gesloten werd, was pas een volle dige indruk omtrent het verloop te ge ven. De directeur van de Kon. Ned. Jaarbeurs drs. J. H. D. v. d. Kwast, typeerde de stemming' onder de deelne mers tevreden tot enthousiast. Er zyn op het Vredenburg, waar consumptieve artikelen geëxposeerd waren, goede za ken gedaan," terwijl in de groep kapi taalgoederen op het Croeselaanterrein vooral nuttige contacten zijn gelegd. Er was weinig invloed van de rev luatie van de gulden te bespeuren, met uitzondering in de sector elektrische huishoudelijke apparaten, koelkasten en meer dergelijke goederen, die van hoge waarde zijn. In de hoop dat wel eens een prijsverlaging zou kunnen optreden, was men hier aarzelend met het doen van bestellingen. De combinatie van de beurs voor ver- bruiksgoederen en die voor kapitaalgoe deren is gunstig voor het bezoek ge weest, zodat het Jaarbeursbestuur op deze weg blijft voortgaan. De bedoeling Is de duur van de Jaarbeurs volgend Jaar voor beide afdelingen gelijk te hou- (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 23 maart Het mon delinge overleg tussen minister Van Rooy en de commissie van voorberei ding der openbare behandeling van de Kinderbijslagwet is gisteren niet be ëindigd. De commissie vergaderde met enige leden van het kabinet zes uur lang. waarbij van de zijde van de V.V.D. en de C.H.U. wederom voorstel len zijn gedaan om de huidige noodwet kinderbijslag voor de kleine zelfstandi gen uit te breiden. Het verslag van dit mondelinge onder houd zal eerst na het Paasreces kun nen verschijnen omdat verschillende le den inmiddels naar het buitenland zijn vertrokken en nog niet alle punten gis teren aan de orde konden komen. De zaak is een politiek heet hangijzer geworden, omdat twee principiële op vattingen botsen; degenen die het he le begrip verzekering zouden willen prijsgeven en anderen, die daar met •11e kracht aan vast willen houden. Na de grote activiteit, die de leden van de K.V.P. de laatste tijd in toene mende mate ontwikkelen, om hun Twee de Kamerfractie tot het uiterste te be wegen, voor een goede kinderbijslag wet te vechten, is het wel duidelijk, dat men in deze kring niets voelt voor een halfslachtige regeling, waarbij de noodwet uitgangspunt zou blijven vor men. De fracties van de C.H.U. en de V.V.D. daarentegen staan tegeno ver hun partij precies andersom. In die partijen wordt het begrip „verzeke ring" bij iedere kinderbijslagregeling verfoeid en wordt aangedrongen op een regeling, die niet alle zelfstandigen, maar alleen degenen die het om socia le redenen nodig hebben, kinderbijslag zou worden gegeven. Daartussen in bevinden zich de socia listen, die deze ontwikkeling als oppo sitiepartij met het grootste genoegen gadeslaan, omdat deze tot grote span ningen aanleiding begint te geven. MOSKOU, 23 maart (AFP, Reuter) De Sovjet-Unie heeft vandaag officieel het einde van de voorafgaande censuur op perstelegrammen voor het buiten land bekendgemaakt. De maatregel is dadelijk van kracht geworden. Het' hoofd van de voorlichtingsdienst van het Sovjet-ministerie van buitenlandse zaken. Charlomov, heeft de buitenland se correspondenten in Moskou donder dag op een persconferentie van deze maatregel op de hoogte gesteld. De buitenlandse correspondenten kun nen voortaan onverschillig uit welke plaats in de Sovjet-Unie vrijelijk be richten doorgeven naar hun bladen of persbureaus. Uiteraard zal er een cen- suur-achteraf blijven, welke het de Sov jet-autoriteiten mogelijk maakt journa listen uit te wijzen, die iets geschreven hebben dat de machthebbers onwelge vallig is. In verschillende vormen heeft deze situatie altijd al (ook voor de re volutie) in Rusland bestaan. UTRECHT, 22 maart Aan de rijksuniversiteit alhier promoveerde dinsdag de heer C. A. M. Hendriks te Oirsbeek, tot doctor in de geneeskun de, getiteld: „Silicose en longtubercu- lose". Sedert 1949 verricht het instituut voor longonderzoek van de gezamen lijke steenkolenmijnen regelmatig met behulp van röntgenstralen bij alle mijn werker.» een onderzoek. Hierdoor werd het mogelijk, het be staan van silicose zovee' mogelijk vast te stellen. In de loop der jaren ont stond een groot fotoarchief. De schrij ver kon met behulp van dit archief het voorkomen van silicose en silieose- tuberculose bestuderen. Hij stelt in zijn proefschrift vast, dal tengevolge van de intensieve bestrij ding van het stof in de mijnen gedu rende de laatste tien jaren het aan tal lersonen me' silicose duidelijk is afgenomen. Bij het onderzoek naar het voorkomen van open longtubercu- lose bij mijnwerkers bleek, dat er meer open tuberculose voorkomt bij oudere mijnwerkers dan bij jongere. Vergeleken met de rest der manne lijke bevolking in midden- en zuid- Limburg komt bij jongere mijnwer kers minder vaak open tuberculose voor dan bij hun leeftijdgenoten niet- mijnwerkers, aldus een conclusie van dr. Hendriks. Promotor was prof. dr. H. Deenstra. den, want vele bezoekers van de Croese- laan kwamen maandag tevergeefs op het Vredenburg aankloppen, waar de hekken al gesloten waren. De deelnemers aan de Bouwbeurs, die dan het overgrote deel van het terrein aan de Croeselaan in beslag zullen ne men en ook andere technische groepen hebben er reeds in toegestemd een dag eerder te vertrekken en gehoopt wordt dat de consumptieve groepen op het Vredenburg, met wie daarover nog on derhandeld moet worden, bereid zijn twee dagen langer te blijven, zodat men een volledige beurs van acht dagen krijgt. Er was bezoek uit 65 landen en voor wat de buitenlandse deelneming betreft was vooral Rusland over de belangstel ling aan z(jn stand bijzonder enthousi ast. Naar schatting hebben twintigdui zend mensen de stand van Zweden be zocht. Hongarije heeft zijn teleurstelling over het bezoek niet onder stoelen en banken gestoken. Met de voorjaarsbeurs 1962 zullen nog meer collectieve inzen dingen van landen aanwezig zijn. De plannen voor een verdere uitbreiding van de Julianahal, waarvan nog een ge deelte een verdieping krijgt, terwijl rol trappen worden gemaakt, zullen dan verwezenlijkt zijn. Er wordt boven voor voorname gasten een ontvangcentrum Ingericht. Voorts wil men van de Julianahal een verbinding maken met het restaurant in de Margriethal. Van 11 tot 16 septem ber wordt de najaarsbeurs uitsluitend op het Vredenburg gehouden, doch in het najaar van 1962 hoopt het jaarbeurs- bestuur een zodanige concentratie van groepen bereikt te hebben, dat ook het Croeselaanterrein ingeschakeld moet worden. STOCKHOLM, 23 maart Van me dio juni tot medio september zal als zomertentoonstelling in het Rijksmu seum een expositie worden gehouden van Zweedse kunst uit de 18e eeuw. Het Nationaal Museum en het Noord se Museum in Stockholm, die deze ex positie organiseren, hebben aan de Zweedse regering toestemming ge vraagd om aan de te exposeren collec tie toe te voegen een koningskroon uit de Zweedse gouden eeuw. De kroon is ontworpen door Jean Erik Rehn en in 1751 voor koningin Lovia Ulrika ver vaardigd door de goudsmid Andreas Almgren. Het kunstwerk wordt be schouwd als een meesterwerk van Zweeds handwerk uit die periode. Het zal op de tentoonstelling worden ge plaatst in een speciale glazen vitrine. gjpp AMSTERDAM, 22 maart Zaterdag is het zover: burgemeester G. van Hall opent dan om drie uur de grote foto tentoonstelling „Dag Amsterdam", aan de voorbereiding waarvan enkele ja ren tijds besteed is. De stimulerende vooractiviteiten hebben 25.000 foto's op- DEN HAAG, 22 maart Over vier weken zal in Hillegom een laborato rium worden geopend, dat is opgericht door de Vereniging van Nederlandse kalkzandsteenprodukten, waarbij alle zestien fabrikanten van kalkzandsteen z\jn aangesloten. Dit laboratorium zal controle gaan uitoefenen op de kwali teit van de kalkzandsteenprodukten en speurwerk gaan verrichten. De huidige produktie van kalkzandsteen bedraagt ongeveer een miljard stenen per jaar. Deze stenen worden voor 75 procent toegepast in de woningbouw (funderin gen en binnenmuren meestal), en voor 25 procent in de utiliteitsbouw, dus scholen, kerken, ziekenhuizen en der gelijke. De kalkzandsteen wordt ver vaardigd door een mengsel van zand en gebluste kalk onder hoge druk te brengen en daarna te verharden. De export wordt opzettelijk gering gehou den om de Nederlandse markt voldoen de te kunnen voorzien, aldus een me dedeling van ir. D. Bakkes, lid van de technische commissie van de vereni ging tijdens een door haar belegde bij eenkomst. De kalkzandsteenindustrie is een weinig arbeidsintensieve: slechts 1600 man personeel zorgen voor de fa- brikage van de miljard stenen per jaar. Ook in deze branche is veel van het werk gemechaniseerd. De kalk steenproducenten trachten zich aan Deze foto van Violette Cornelius op de tentoonstelling „Dag Amsterdam" hoort thuis in het hoofdstuk „het eigen milieu". Voor menigeen is dit een typisch stukje Amsterdam. geleverd, waarvan er nu welgeteld 394 gehangen worden. De opzet was, zoals men zich zal herinneren, een rijk ge varieerd beeld te geven van „het le vende Amsterdam" niet derhalve de historische en reeds herhaaldelijk be zongen schoonheden van de stad wel hoe de mensen erin zich gedragen. Uit de gekozen foto s is een soort verhaal gecomponeerd door Han G. Hoekstra. Dit blykt neer te komen op een rang schikking naar een ruim aantal the ma s, die telkens op gevarieerde wijze in beeld gebracht zijn. Op deze wijze is een -ekere eenheid bereikt, die bij een keuze uit werk van 59 fotografen niet voor de hand ligt. Als men toch tot een geljjkgeaarde visie bjj allen zou willen besluiten, dan moet deze gelegen zjjn in de toespitsing op het verrassende detail, op de verhelderende anecdote bijna. Dit heeft enigszins het nadeel, dat een groot aantal foto's wel mense lijk typerend zijn, maar dikwijls slechts in bijkomstigheden in het bij zonder op Amsterdam wijzen. Maar het is wel een heel geslaagde verzameling van voortreffelijke foto's, die men bo vendien niet alleen op de expositie, maar ook bijeengebracht in een boek werk kan overzien. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 23 maart De heer S. v. d. Ploeg heeft in de vergadering van het produktschap zuivel bezwaar gemaakt tegen een advertentie van het zuivelbureau waarin gezegd wordt, dat melkbezorgers zich bezig houden met het vullen van kolenkitten, het posten van brieven en het legen van asem- mers. Er was met de vakbonden, al dus de heer Van der Ploeg, geen over leg over deze advertentie geweest. Hij vreest, dat door de publikatie de klanten attent gemaakt werden op activiteiten van de melkslijters welke hij niet toejuicht. Als ik zulk een be zorger tegenkwam, aldus de socialis tische woordvoerder, zou ik zeggen: „ga maar door met je vuile handen". De heer Van Schie, een bestuurslid van het produktschap, die zelf 35 Jaar langs de weg geweest is, zoals hi] zei, zag het niet zo somber in. De bedoelde ad vertentie constateert volgens hem slechts een realiteit. Er groeit nu een maal een vriendschappelijke verhouding tussen bezorger en klanten. De adver tentie bedoelde niet de klant aan te zetten tot het eisen van allerlei kwar- weitjes. Zo dacht het schap er o.i. in grote meerderheid ook wel over. Aan de minister van defensie, ir. Vis- se, hebben de betrokken instan ties mondeling rapport uitgebracht over de spionage-affaire. Hij is daarbij tot de conclusie gekomen dat het vol strekt uitgesloten moet worden geacht dat Walter Krenz kennis heeft kunnen ne men van de essentiële gegevens van de nieuwe radar-vuur-leiding. de wijzigende omstandigheden in de bouwerij aan te passen onder meer door het op de markt brengen van ste nen van grotere formaten, waardoor er minder gemetseld behoeft te wor den. LEEUWARDEN, 22 maart „Wil het streven, de arbeidstijdverkorting zich zelf zoveel mogelijk te laten inverdie nen, succesvol verlopen, dan is een gron dige voorbereiding beslist noodzakelijk. Nu echter, onder druk van de omstan digheden, de arbeidstijdverkorting in bepaalde gevallen op een overhaaste wijze wordt ingevoerd, is het weinig aan nemelijk dat het inverdienen een onver deeld succes zal worden". Dit zei de staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer B. Roolvink vanmiddag op de vijfde Friese nijver heidsdag. De heer Roolvink gaf een korte uit eenzetting van de opvattingen van de overheid over de verkorting van de ar beidsduur. De sociale betekenis van de arbeidstijdverkorting is naar de me ning van de staatssecretaris vooral, dat er meer tijd beschikbaar komt voor de ontplooiing van het persoon lijke leven. Hoe meer verbreiding de arbeidstijdverkorting krijgt, des te be ter zal zij aan dit doel beantwoorden. Want zij wordt dan tot een algemene levensgewoonte. „Daardoor zal de hier en daar voorkomende neiging om de ex tra vrije tijd te besteden aan het ver werven van bijverdiensten op iets lan gere termijn wel worden afgeremd", aldus de staatssecretaris. LAREN, 23 maart Tijdens een tweedaags congres in het Singermu- seum heeft de bondsvoorzitter van de georganiseerde christelijke kleinhande laren in aardappelen, groenten en fruit in Nederland, de heer J. H. v. Erven uit Utrecht, naar aanleiding van de Vestigingswet kritiek geuit op de mi nister van economische zaken. Hij uitte zijn misnoegen over de ont heffing, die de bewindsman op ver zoek van de telersorganisaties in de nieuwe wet heeft verleend aan de groep ongeregelde venters, die buiten de am bulante straathandel staat. Hiermee is volgens spreker elke garantie voor de ze laatste handel ongedaan gemaakt. De heer van Erven noemde de ver leende ontheffing een onwelvoeglijke daad omdat dit onderwerp in het over leg dat vele jaren heeft geduurd nooit ter sprake is gekomen. Voor de kleinhandelaren in genoem de branche in de provincies Gronin gen, Friesland, Drente, Overwijsel, Zeeiand, Noord-Brabant en Limburg zag de bondsvoorzitter nog vele moge lijkheden tot uitbreiding van het assor timent. Ook maakte de voorzitter ernstig be- zwaar tegen de verkoop van appels in andere bedrijven. Hij adviseerde veie aanwezigen de concurrentiemogelijk heden beter te benutten, tot een effi ciënter bedrijfsvoering over te gaan, meer aandacht te besteden aan bedrijfs voorlichting en marktonderzoek en de vakopleiding aan te passen aan de ge wijzigde omstandigheden. AMSTERDAM, 22 maart Een 22- jarigc vertegenwoordiger uit de hoofd stad heeft voor het gerechtshof in ho ger beroep terecht gestaan wegens roekeloos rijden op de Haarlemmerweg, waar hij op 8 juli van het vorig jaar tijdens een inhaalmanoeuvre met zijn auto slipte en tegen een hem tegemoet komende, uiterst rechts rijdende, wa gen opbotste. Een der inzittenden van deze auto, de 58-jarige heer J. F. Lei stra, kwam daarbij om het leven. De rechtbank veroordeelde de verte genwoordiger in november j.l. tot een maand gevangenisstraf plus ontzegging van de rijbevoegdheid voor twaalf maan den waarvan zes maanden voorwaarde lijk. De procureur-generaal, eiste beves tiging van dit vonnis, ondanks het felle verweer van de verdachte tegen de hem ten laste gelegde „grove schuld". Slechts over één aspec waren zowel de procu reur- generaal als de verdachte als dë le den van het hof het eens: een dergelijk on geluk kan alleen gebeuren op een drie- baansweg. De president, mr. J. Spretj, noemde deze wegen „ondingen" en de procureur-generaal vond de Haarlem merweg een „heel moeilijk geval". Niettemin was hij van mening dat de vertegenwoordiger onder de gegeven omstandigheden „langzamer had moe ten rijden en achtte hij daarom de „gro ve schuld" bewezen. Uitspraak 4 april. ARNHEM, 22 maart Naar van daag bekend is geworden, heeft de ac trice Mia Goossen, die sinds de op richting daarvan aan de Toneelgroep Theater verbonden is geweest, een con tract getekend bij de Haagsche Come- die. Met ingang van het nieuwe seizoen, zal zij dus met de Haagse groep mee werken. Als reden voor deze verande ring werd opgegeven, dat mevr. de Vries-Goossen onder andere regisseurs wilde werken om meer ervaring op te doen. AMSTERDAM, 22 maart In de laatste aflevering van het blad „Tijdin gen", maandblad van de R.-K. stichting Hoger Onderwijs Fonds (H.O.F.), heeft prof. dr. P. H. van Laer, bijzonder hoogleraar 1 de Thmistische wijsbe geerte aan de Rijksuniversiteit te Lei den, op verzoek van de redactie van dit blad een artikel geschreven over de actuele getalsverhoudingen tussen de katholieke en niet-katholieke hooglera ren aan de Nederlandse universiteiten en hogescholen. De kop van dit artikel luidt: „Een verondrustende achterstand" Prof. van Laer behandelt achtereen volgens: I. het percentage der katho lieke hoogleraren op het totale aantal; II. de percentages bij de openbare uni versiteiten en hogescholen; III. de per centages in de verschillende groepen van wetenschappen. Hij gaat hierbij uit van de Jaarboeken van de universiteit van Leiden, waarin zijn opgenomen lijs ten van hoogleraren aan alle universi teiten en hogescholen. Onder katholiek wordt verstaan „practiserend" katho liek. Verder zij er nog op gewezen, dat er drie soorten hoogleraren zijn: gewo ne, buitengewone en bijzondere. In het algemeen beperkt prof. van Laer zich tot het verschaffen van gegevens, om dat hij meent dat deze ook zonder com mentaar zijnerzijds duidelijk genoeg zijn. Ad I Volgens de gegevens aan het begin van de cursus 1960 '61 was het to taal aantal hoogleraren 1076. Daarvan waren er 170 katholiek, hetgeen in pro centen uitgedrukt 15,8 is. Dit is bepaald verheugend als men ziet, dat in 1900 dit percentage 1,5 bedroeg (4 op 238) Deze vooruitgang is echter hoofdzake lijk te danken aan de oprichting van de katholieke instellingen van Hoger Onder wijs n iNijmegen en Tilburg. Zonder deze zou het huidige percentage slechts 7,6 procent zijn. De vreugde wordt nog meer getemperd als men ziet, dat sinds 1949 slechts een stijging valt waar te nemen van 15 procent naar 15,8 procent en dat er aan de openbare universiteiten zelfs een duidelijke daling is geweest (zie Ad II)) en dat de vertegenwoor diging van katholieken in de verschil lende groepen van wetenschappen „on bevredigend" is (zie Ad III). Ad II In dit deel gaat het om de Rijksuniversiteiten, Leiden, Utrecht, Groningen en Amsterdam, de Hogescho len van Delft, Wageningen en Eindho ven en de Economische Hogeschool te Rotterdam. De bijzondere hoogleraren worden buiten beschouwing gelaten, om dat deze worden benoemd en onderhou den door kerkgenootschappen en parti culiere instellingen. 15,5 procent van de ze bijzondere hoogleraren zijn katholiek. Prof. van Laer wijst er verder nog op, dat bij de benoemingsprocedure een gro te invloed toekomt aan de aanwezige hoogleraren en curatoren, die het recht van voordracht hebben, waarvan de Kroon slechts zelden afwijkt. Daarna toont prof. van Laer een uitgebreid sche ma, dat de verhoudingen aan alle in II genoemde instellingen weergeeft in 1949 en 1960. Opgeteld komt men dan tot de volgende percentages: Gewone, 1960, 7, 1; 1949, 6, 6. Bui tengewone, 1960, 10, 4; 1949, 9, 1. Het totale aantal wordt dan 8,2 in 1960 te gen 8,2 in 1949. Laat men Eindhoven buiten beschouwing dan krijgt men 7,9 in 1960 tegen 8,2 in 1949. Opvallend hier bij is dus dat het percentage van de katholieken bij de gewone hoogleraren (soms beduidend) lager is dan dat van WASHINGTON, 22 maart Bij een aantal Zwitserse banken staat van 25 tot 30 maart de inschrijving open op een vier procent lening van 100 miljoen Zwitserse frank van de Wereldbank. De lening heeft een looptijd van 18 jaar en loopt tot 15 april 1970. Op 15 april 1971 zal met de aflossing worden be gonnen. De obligaties zullen worden genoteerd op de Zwitserse effecten beurzen. Dit is de tiende openbare emissie in Zwitserse franken van de Wereldbank. Voorts heeft de wereldbank viermaal een onderhandse lening in Zwitserland geplaatst. Met inbegrip van de nieuwe lening bedragen de in Zwitserland ge sloten lenir.gen van de Wereldbank in totaal ongeveer 787 miljoen Zwitserse frank. DEN HAAG, 22 maart Btf K.B. is met ingang van 1 april aan mr. L. Einthoven, hoofd van de Binnenlandse Veiligheidsdienst, op diens verzoek eer vol ontslag verleend uit 's lands dienst. Hedenochtend heeft de minister van Binnenlandse Zaken in de rolzaal van het Binnenhof aan talrijke civiele en militaire autoriteiten, alsmede aan ver tegenwoordigers van het bedrijfsleven gelegenheid geboden om van de heer Einthoven afscheid te nemen. Tot opvolger van de heer Einthoven is met ingang van genoemde datum be noemd mr. J. S. Sinnighe Damsté. de buitgengewone. In de beschouwde pe riode is er voor de Hoge Scholen (be- n®lve voor Rotterdam, waar sinds de stichting in 1913 nog nooit een katholiek als hoogleraar is benoemd) een stijging en by de universiteiten een ernstige da ling waar te nemen. (In Amsterdam is net percentage van katholieken bij de gewone hoogleraar slechts 3,4 procent) ALJH -3T beschouwing van het percentage katholieke hoogleraren in de verschillende groepen vaTwetenschap! pen heeft prof. van Laer niet zozeer ge let op de indeling in faculteiten of af delingen, als wel op de aard der leerop drachten, omdat men b.v. economen, ju risten en sociologen aan alle universi teiten en hogescholen aantreft. Alleen voor de faculteiten van de geneeskun de en diergeneeskunde heeft hij zich aan de facuiteitsindeling gehouden. In het hieronder overgenomen schema zijn kor te benamingen gebruikt, die men ruim dient te interpreteren. Voorts zijn de percentages tot hele getallen afgerond. Onder kolom I teft men aan de percen tages voor alle universiteiten en hoge scholen: onder kolom II die voor de universiteiten en hoge scholen exclusief Nijmegen en Tilbrug. I II Taal en letterkunde 19 1 8 Geschiedenis 11 0 Wijsbegeerte 43 27 Psychologie 43 25 Opvoedkunde 21 8 Muziekwetenschap 57 50 Rechten 20 5 Economie 24 7 Sociologie 23 6 Cult. Anthropologie 8 0 Geneeskunde 17 5 Diergeneeskunde 6 6 Wiskunde en mechanica 4 4 Astronomie 0 0 Physica 8 5 Chemie, (incl. technologie) 13 12 Biologie 6 0 Pharmacie 8 8 Geologie 6 6 Techn. wetenschappen 9 9 Bouwkunde (architectuur) 17 17 Landbouwwetenschappen 11 11 Prof. van Laer wijdt verder geen be schouwing meer aan deze getallen. Hij vraagt zich dus niet af, hoe en waarom en of er mogelijkheden in een andere richting zUn. Uit de getailen kan men zelf wel afleiden, hoe duidelijk de ach terstand nog is en, dat er b.v. bij mu ziekwetenschap, wijsbegeert en psycho logie merkwaardige uitschieters zijn naar boven en in de B-wetenschappen naar beneden. Prof. van Laer besluit zijn overzicht met de woorden: „Het is niet mijn bedoeling deze achterstand uitslui tend te wijten aan een bewuste achter stelling. Vast staat, dat de katholieken nog lang niet het niveau bereikt heb ben, dat wenselijk is en dat z;jn zouden kunnen bereiken. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG, 22 maart -- In de Se naat hebben gisteren de heren Maenen (KVP), Vos (PvdA) en Vixseboxse (CHU) aangedrongen op een gecoördi neerde energiepolitiek. De ontdekking van grote voorraden aardgas in Gronin gen is daarvoor een nieuwe aanleiding, zeiden zij tijdens de behandeling van de begroting van de staatsmijnen. Vooral de heer Maenen toonde zich bezorgd over de toekomst van de mijn industrie al is de situatie in Nederland aanmerkelijk gunstiger dan in andere KSG-landen. De revaluatie heeft de concurrentiepositie van de kolen ten opzichte van de olie echter opnieuw verzwakt. Daarbij komt nog, dat met name uit Engeland zonder enige belem- rnerjng Kolen tegen dumpingsprijzen m Nedenand worden ingevoerd. Vos6 wasla dat'3 alte Spnclusie van iA gunstigste geval d™' h,'"£ls_trieijl kunnen handhaven. Zowel de heer Mae nen ais ir. Vos menen verder, dat de Staatsmijnen de aangewezen instantie zijn om namens de overheid invloed uit te oefenen op de exploitatie van de aard gasbronnen. MOSKOU, 23 maart De vierde par tij van de tweekamp om het wereld kampioenschap schaken tussen de ti telhouder, de Rus Tal, en zijn landge noot Botwinnik, die woensdagavond na 41 zetten was afgebroken, is op voor stel van Tal in remise geëindigd. Bot winnik leidt nu na vier ronden met 2Vi-l'/t. Voor de invulling van het aangifte biljet inkomstenbelasting 1960 is het van belang iets te weten van de bepa lingen met betrekking tot de gezins- en oudedagsverzorging. Kapitaaluitkerin gen ingevolge een levensverzekeringspo lis behoeven niet voor het volle bedrag als inkomen te worden aangegeven. Slechts het in de uitkeringen begrepen „intrestbestanddeel" pet. van het uitgekeerde bedrag voor elk vol jaar na 1 januari 1941) vormt belastbaar In komen. Kan de belastingplichtige aan tonen, dat 4 pet. samengestelde in trest over de premies, die voor de ver zekering werden betaald, tot een lager bedrag leidt, dan is de fiscus bereid dit lagere bedrag in aanmerking te ne men. Op dezelfde wijze wordt het belast bare deel van uitkeringen, die bekend staan als ideaal-, opvoedings-, gezins- en dergelijke renten vastgesteld. Hier bij gaat het om uitkeringen, die te be schouwen zijn als afzonderlijke kapitaal uitkeringen, al worden zij als „ren ten" betiteld die tot aan een van te voren bepaald tijdstip worden gedaan. Ook in die gevallen is slechts het in trestbestanddeel belastbaar en geniet men derhalve een nagenoeg belasting vrij inkomen. Het is denkbaar, dat aan gifte van het intrestbestanddeel leidt tot een onevenredig hoge belasting als gevolg van de progressie in de belas tingtabel. In dat geval is het raadzaam bij de aangifte de belastingdienst om toepassing van het bijzondere tarief vol gens artikel 48 van het Besluit Inkom stenbelasting te verzoeken. Dit bete kent, dat dan over het belastbare ge deelte van de uitkering het zelfde per centage aan belasting wordt bereken als over de laatste 600 van het over g inkomen, met een minimum van een maximum van 40 pet. „TV,on. Nog voordeliger is de tegemoet* de houding van de fiscus ten op van een al dan niet aan een kapitaaipo is het verkregen bedrag geheel belas tingvrij. Daarentegen is een periodieke uitkering krachtens een ongevallen- of ziektepolis wèl belastbaar inkomen- Volledig als inkomen moeten ook lijf* rente-uitkeringen, dat wil zeggen perio dieke uitkeringen die bij overlijden ya de ontvanger een einde zullen neme verantwoord worden, zoals bij dags-, weduwen- en wezenpensioenen. Een belangrijke bepaling 'A t®n aanzien van de aftrekbaarhmd van de lijfrentepremie. Premies „U?°Jsom" men, die voor lijfrente-darmede ge lijkgestelde verzekeringen (zoals kapi taalverzekeringen waa P lijfrente- clausule van toepas® ng ls) m 1960 zijn betaald, mogen tot een maximum van 3.600 per 3aar °P net inkomen in mindering yvordlen gebracht. Is een levensverzekermgpons zodanig gecon strueerd, dat ae lijfrenteclausule slechts voor een gedeelte van die polis geldt, dan dienx ae premie uiteraard gesplitst te worden in een deel, dat wel en een deel dat niet aftrekbaar is. Ten onrechte verkeert men nogal eens in de mening, dat de premie, ver schuldigd ingevolge de a.O.W.-A.W.W. en lijfrentepremie tezamen de maxi mum-aftrek van 3.600 niet te boven mogen gaan- Dit is echter geenszins het geval. De A.O.W.-A.W.W.-premie (6% pet. van het genoten inkomen tol eeï ÏÏa£.'„mum van 7.450.) staat daar geheel los van en is dus bovendien af trekbaar. zijn eveneens premies» ktp hebben op ongevallen-» j fi r eh invaliditeitsverzekeringen, net daarbij gaat om de verzeke- ïuof vai? Periodieke uitkeringen. Ook x|eldt. dat het maximum van van J 3.600 vojr aftrek van lijfrentepre mies niet wordt beinvloed door de af trek voor deze categorie van verzeke ringen. is een uitkering-ineens verze kerd, dan komt de premie niet voor attrek in aanmerking. Bij een verzoek pm aftrek wegens buitengewone lasten in verband met uitgaven ter zake van ziekte mag echter de premie voor een ziekenhuiskostenverzekering bij het vaststellen van het bedrag van de bui tengewone lasten worden meegeteld. TOCH VUIL m ER graag. MÉÉR om HOREN CORDWELL. MAAR DAT NONSENS, CHAPMAN! VERDENKT IEMAND, CHAPMAN VOORUIT, ZÈ6 OP.' TUURLUK IÉMAND LUCHTVRACHT MAATSCHAPPIJ CORDWELL COPYRIGHT SWAN FEATURES SYNDICATE

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 2