bronnley De jongste toneelster: MARJA LIEUWEN Vrouwelijke geestelijke in Noorwegen In Amerika is niet alles beter (I) Avondlijke stadsgeluiden tekenen „oude" wereld Verkoop richt zich tot haar, van tandpasta tot auto De SAMENLEVING wordt steeds meer gericht op de O De assymmetrie hoort bij '61 „Ik wil ballet danseres worden" GOED GEKLEED GAAN Wie kiest de kleur van de kamer, het kostuum van mijnheer en het model van zijn kapsel? VRIJDAG 24 MAART 1961 PAGINA De vorige week heeft men in dit dagblad een artikel kunnen le zen over de autosalon in Genè- ve, waarin een kop de aandacht trok: „auto's, als mannequins". In dat artikel kwam ter sprake de sfeer waarin de automodellen worden ge presenteerd, een sfeer die te verge lijken is met de kleren-shows bij de haute couture. De auto is allang niet meer louter zakelijk vervoermid del, geëvolueerd uit de karos, hij wordt steeds behaagzuchtiger. En de intrede in de publiciteit wordt zelfs al omringd met dezelfde ge heimzinnigheid die de couture-we- reld cultiveert. Onlangs stond in het geïllustreerde weekblad Paris Match een wazige foto afgebeeld van een of ander proefmodel, dat ergens op een proefrit door de bossen stoof. Méér kon er op dat moment niet van getoond dan het plaatje dat de fo tograaf, die veine had, had geschoten Het was een in snelheidsstrepen vervagend beeld, net zoiets als de nietszeggende strepen, waarmee de couturiers voortijdige nieuwsgieri gen proberen zoet te houden! huidverzorging COMPLEXIONSOAP begint met (Van een verslaggever) Mar ja Lieuwen is het veertien jarige meisje, dat bij „Theater" in het stuk „De Wonderdoenster" zo wonder baarlijk een blind en doofstom kind speelt, dat zij keer op keer juichende bijval opwekt. Waar schijnlijk zal het besluit van Marj a's ouders tot september mag ze meespelen de directie van „Theater" tot een abrupte beëindiging van de successen- reeks nopen. Ze moet weer naar school. Zelf vertelt ze dat ze een school voor individueel middel baar onderwijs volgt. En haar moeder voegt er later aan toe, dat deze vorm van onderwijs voor Marja het geschikst is, want haar schoolintelligentie is niet van de doorsnee-soort en haar concentratievermogen is te vlin- derig om haar gedachten geregeld bij haar boeken en leraren te kunnen houden. De intensiteit waarmee ze bijna een heel stuk lang de ernstig gehandicapte Helen Keiler speelt, die con tact met de wereld moet krij gen, lykt strijdig met haar ge brek aan concentratievermogen, maar Marja is een kind met de meest verrassende talenten. Nu ik weer goed en wel thuis ben in Los Angeles, na een verblijf van enkele maan den in het oude vaderland, is het goed eens een balans van dit weerzien op te maken. Er is mij zo vaak verteld door ex-landge noten: „Ga maar eerst terug, nadat je verscheidene jaren in de V.S. bent geweest en je zult zien hoe alles tegenvalt. Hoe klein en bekrompen je alles zult vinden en hoe je al de gemakken en luxe waaraan je gewend bent geraakt, zult missen". Louise Burghardt, onze Neder landse medewerkster in Los Angeles, is deze winter enige maanden in Nederland geweest. Terug in Californië geeft zij haar indrukken over het weer- zieyi met Nederland tegen de achtergrond van een jarenlange ervaring in de States. Hier volgt de eerste van haar drie brieven. Eerste „jolige weeuwtje" overleden sluit mtt%^&r|aan-t nauw- gerokte wollen japon-patje u:it de bou tique van Nina Ricci, dat naii cape, half manteltie is Het lijkt ons, dat zo n am- plübie-pak! Ven echte cape en geen echt manteltje, gauw gaat vervelen. Houdt de vrouw van asymmetrie? Een model van Cardin, dat onmiddellijk overgenomen is door de populaire con fectie - met weglating van alle raffine- menten die een model tot „haute cou ture" stempelen bestaat uit een deux pièces met kort los lijfje, dat van voren over eikaar heenvalt en op één schou der bijeen wordt gehouden door een cor sage van blauwe regen. Het vaststeken van een kledingstuk op een der schou ders is eigenlijk heel oud. De beroemde doorn, waarmee de oermens zijn dieren huid vasthechtte, gaf een soortgelijk beeld! Renault heeft de keuze der kleuren van de carrosserie toevertrouwd aan een beroemde Franse décoratrice. die de smaak van de vrouwen door en door kent, en voor het ontwerpen van het dashboard van de Dauphine heeft de industrie zelfs een beroep gedaan op niemand meer en minder dan de ont werpers van de wereldberoemde Parij- se juweliers Van Cleef en Arpels. De auto-industrie richt zich steeds meer tot de vrouw. Om de hooggehakte schoentjes van de vrouwelijke bestuur der te sparen zi n in de nieuwe Dauphine zelfs de voetpedalen vervan gen door bredere steunvlakken. Het is niet tegen te spreken, de tech niek zoekt zich meer en meer te ver fraaien en de techniek maakt steeds meer het hof aan de vrouw. In het Franse dagblad „Paris Presse" vonden wij een opsomming van allerlei zaken in een uitdagende artikelen-serie door een vro :w over de vrouw (in haar be trekking tot de man) van nu geschre ven onde- de verzameltitel: „Een vrouw verraadt de vrouwen". De schrijf ster is een knappe jonge Frangaise Danièle Lord, die overal vraaggesprek ken heeft gevoerd en die in een kor te bjjtende stijl gericht op de sensatie, zoals een boulevardblad die nu een maal beoogt, allerlei feiten stelt die te gelijk amusant en tartend zijn, die men hier en daar met een korreltje zout moet nemen, maar die toch wel even de schijnwerper zetten op een verschijn sel waar we midden in zitten en waar men onbewust aan voorbij gaat: de vrouw drukt steeds sterker haar stem pel op de samenleving. De produktie richt zich in toenemen de mate op haar, of dat nu is de cos- metica-industrie, die van haar het „pre fabricated" (geverfd haar, gekleurde lippen, omkoolde ogen, teint uit een tu be) wezen maakt, waarvoor de man op straat zich omdraait, of de olie-in dustrie, die adverteert in de modebla den. En waarvan verschillende mer ken aan de pompstations madame ach ter het stuur een cadeautje aanbieden, zodat het voortaan madame is, die als ze met mijnheer in de wagen zit, uit maakt waar er getankt zal worden. De publiciteit richt zich hoofdzakelijk tot de vrouw, niet alleen omdat tachtig pro- at,^ van de aankopen door de han- Van de vrouw gaan, maar ook om- a ur .lnvl°ed binnenshuis zowel als vïn ïf toeneemt. De emancipatie immi(rUa0UW -e?ft de ro1 van de man »Pf"d gewijzigd. Van tiran is hij aar compagnon geworden. Waar lag de keuken vroeger in het huis? In een uithoek, ergens op het noorden. En nu? De werkplaats van de huisvrouw wordt met alle comfort om ringd. Hoe gaat het als een echtpaar een winkel binnenkomt om een jas voor hèm te kopen?, zegt Danièle Lord. Dan richt de verkoper zich tot me vrouw. Een taktiek die geleerd wordt bjj de opleiding tot (Franse) verko per. Want zij kiest en bepaalt mee wat haar man draagt. Zij wordt dan ook beschouwd als de „consument", zelfs van de jas van haar echtgenoot. Uitschuifbare rekken in de pannenkast; steeds meer comfort voor de huisvrouw En wie komt er ruilen als iets niet naar zin is? De vrouw. De man durft dat niet. Bjj de aankoop van een of ander huis- houdelu'- apparaat geeft de man zfjn jes. rfj heeft iets van een olifant in een bloemenperk. Als hij zpn tanden borstel grijpt, redt hij net op tijd enige flacons die hij dreigt van de wasta.el te stoten. Franse statistici hebben uitgerekend (alsof ze niets beters te doen hebben) dat er in de door echtparen gebruikte badkamers slechts 7 centimeter op het wa.sta.fel- plankje is voor de toiletzaken van mijnheer. De rest wordt in beslag ge nomen door de potjes en flesjes van mevrouw. De smaak van de tandpasta zint mijn heer niet erg, maar zijn vrouw koopt het spul zoals 2 van de 3 Franse echt genoten alle para-medische artikelen voor hun man aanschaffen. Na het sche ren komt de lotion, een geurtje .ook door mevrouw uitgezocht, want zp is er op gesteld dat hjj lekker ruikt. Het ondergoed dat de heer des huizes draagt vult in de klerenkast een be scheiden kwart van de ruimte, de rest is gevuld met de zaken van mevrouw. Het overhemd, waar hij tenslotte in schiet heeft een blauw streepje. Niet dat hij daarom geeft, maar zpn vrouw vindt dat het hem goed staat ornaat het de kleur is van zijn ogen....Tachtig procent van de overhemden worden ge kocht door de vrouw. En zyn pak Slechts vier procent van de mannen koopt een pak zelfstandig. Als mynneer zich in de spiegel aanziet om zpn naar te borstelen, moet hij toegeven dat net hem staat zoals hij het nu draagt op aanraden van zijn vrouw. Al moest np er eerst wel aan wennen. Het ontbijt van de Fransman. (Advertentie) Advertentie) Vroeger was de keuken een uithoek. Nu is de huisvrouw er omringd met alle gemakken. advies, maar de vrouw bepaalt uitein delijk haar keuze. En driekwart van de cadeautjes die ze van haar man krijgt, kiest de vrouw zelf. Natuurlijk is dit allemaal typisch op Frankrijk gericht, waar de vrouw an ders is ingesteld dan bij ons. De Fran se vouw is bijzonder zakelijk en heel weinig romantisch. Maar het is toch wel aardig de beweringen van Danièle Lord, die ze dokumenteert met de sta tistische gegevens waar onze tijd zo sterk in is, te lezen. Ook al liggen de verhoudingen in de Franse gezinnen, zoals gezegd, wel enigszins anders. Een van de vijf of zes artikelen, die ze wijdt aan het ontzenuwen van de zo lang gehuldigde opvatting dat de man de „heer der schepping" is, noemt ze: „mijnheer, u woont bij uw vrouw". „Thuis" noemt de Fransman „chez moi". Maar zij wijst hem er op, dat hij niet „bij zichzelf" woont maar bij zijn vrouw. vrouw zet het hem voor, niet te zwaar want ze heeft hem overgehaald om aan de lijn te denken. Van de echtgenoten boven de dertig is 85 procent daarop bedacht en volgt het eet-regime dat me vrouw hem adviseert. Naar kantoor neemt mijnheer vandaag de bus want hij laat de auto voor zpn vrouw. Van de 1000 chaufferende echt genoten staan 600 de wagen drie dagen in de week af aan hun chaufferende wederhelft. Vandaag gaat mevrouw een vakantie-adres bespreken, dat zij ergens op de kop heeft getikt zoals ze bespra ken toen hij haar hielp met de vaat zo als 66 procent van de Franse mannen doen. Zo zegt Danièle Lord, heb ik de heer en meester van het heelal voor mij gezien uit de statistieken, econo mische gegevens en intervieuws met talloze tot oordelen bevoegden. Zijn we op weg naar een nieuw matriarchaat? A. Bgl. Ze is een leuk kind, wat uitgegroeid, mager, zoals ze voor ons zit met haar groene trui, haar groene mailiot. Ze zit nauwelijks een ogenblik stil. Steeds heeft ze wat te krabben, te trappelen Als de heer en meester 's ochtends ontwaakt, zo begint ze haar boutade, zij' ogen opent, gaapt en tot bewust zijn komt, ziet hjj een groenig licht. Want de wanden van de slaapkamer zjjn van een lichte tint groen, die hem een beetje wee maakt. Maar hjj heeft het niet durven zeggen. Want zjjn vrouw heeft de kleur uitgekozen. Van de Franse vrouwen heeft 90 procent de kleuren bepaald waarin het appar tement is geschilderd. Mijnheer is eindelijk wakker en begeeft zich naar de badkamer. Het bad is rose, de gordijnen zjjn rose, zo ook de kleed- Mevrouw Ingrid Bjerkaas is af gelopen zondag in de Noorse Lutherse kerk tot geestelijke gewijd. Het gebeurde in Vang bjj Hamar. Deze 59-jarige getrouwde vrouw, moeder van drie kinderen en grootmoeder van enige kleinkinderen, is pas na haar 50e jaar begonnen met de theologische studie. Zij is een ge wone Noorse huisvrouw met een goed hart, ondernemingszin en grote be hulpzaamheid voor anderen. Zjj was helpster in een zondagsschool en kwam daardoor tot het inzicht dat ze de no dige kennis miste, waar ze voor dat werk over zou willen beschikken. Ze ging theologie studeren. Haar man, thans gepensioneerd amb tenaar bjj de spoorwegen bood de hel pende hand in het huishouden, zoals al le gezinsleden dat in Noorwegen ple gen te doen. Haar „wijding" heeft in Noorwegen echter nogal veel tegenstand ontmoet. Zes van de negen bisschoppen zjjn het er niet mee eens. De positie van de vrouw in de Lutherse kerk is namelijk, zoals in vele andere kerkgenootschap pen, een zeer omstreden kwestie. In het maandblad gewijd aan het kerke lijk leven in Noorwegen, „Uit het Land van St. Olav", is het onderwerp de af gelopen jaren enige malen aan de or de geweest. De Lutherse kerk is in Noorwegen staatskerk met als opperste bisschop de koning. In 1949 werden bjj koninklijk besluit mannelijke en ook vrouwelijke leken gemachtigd om te do pen en het avondmaal te bedienen. De ze volmacht werd echter pas eind 1950 aan een vrouw verleend. Dra. Agnes Void, maatschappelijk werkster in een groot ziekenhuis, het Ullevaal ziekenhuis in Oslo, kreeg toestemming om de sa cramenten toe te dienen. Lang is er toen over geredetwist of zjj nu „pries ter" was of niet. Enkele jaren latei werd een vrouw tot geestelijke gewijd, mevrouw Agnes Nilsen Howard, die meer dan 20 jaar in Indië had gewerkt als zendelinge. Zjj werd door de bis schop in de Methodistenkerk (dus niet in de staatskerk) in Tönsberg aan de zuid kust van Noorwegen, gewijd tot „oud ste", waarbij de aanwezige priester? haar de hand oplegden. De kwestie is nu opnieuw actueel, want mevrouw Bjerkaas heeft met slechts de volmacht maar ook de wp- ding. O, natuurlijk, er waren wel dingen, die tegenvielen, maar niet de kleinheid of het gemis van luxe. Tenslotte, wat is die luxe? Allerlei elektrische appara ten, die het leven van de huisvrouw vergemakkelijken om haar gelegenheid te geven, naast haar taak als vrouw en moeder een betaalde betrekking te heb ben of haar vrije tijd te verdoen met eindeloze gesprekken met de buurvrou wen? Televisie? Men hoeft maar naar de antenne-wouden op de daken te kij ken om te constateren, dat een groot deel van het Nederlands-; volk zich reeds aan deze allernieuwste familieontspan ning laaft. Maar laat ik eerljjk zijn, ik heb in Nederland enkele malen naar de T.V. gekeken en wat ik zag viel me erg te gen. Het is een feit: hoe oneens men het in de V.S. met de programmakeuze mag zjjn, de acteurs zjjn in het alge meen prima, zjj zjjn aangepast aan het medium, terwijl in Nederland vaak to neel is overgebracht op het T.V.- scherm. Wat ik het meest waardeerde, waren de uitgebreide, en gewoonlijk uit stekende journaals. En laat ik meteen bekennen, dat ik sinds mijn thuiskomst nog geen enkele maal neiging heb ge had het toestel aan te draaien. Dus wel licht is het eenvoudig een kwestie van oververzadiging. Dan de auto's. In Amerika is een auto wegens de grote afstanden volstrekt geen luxe, maar een noodzaak. Persoon lijk geef ik in Nederland in de meeste gevallen aan een fiets de voorkeur, ter wijl bovendien in het algemeen de open bare vervoermiddelen zo uitstekend zijn, dat een auto gewoonlijk best gemist kan worden. Spitsuren zjjn nergens plezierig en hier, in uw eigen auto op de free ways en boulevards van Los Angeles, kunnen zij u ook grijze haren bezor gen. Maar ofschoon, naar ik kon consta teren, het aantal auto's in Nederland enorm is toegenomen in de afgelopen jaren in sommige straten zag ik ze 's avonds aan weerszijden bumper aan bumper geparkeerd, waardoor nauwe lijks een enkele rijbaan in het midden overschoot zij overheersen toch nog niet het straatbeeld en de straatgelui den zoals hier in Los Angeles, 's Avonds in mijn hotelkamer luisterde ik met ge noegen, in plaats van naar het onafge broken voorbijzoeven van auto's, nu en dan overstemd door het sirenegeloei van politie-auto of ambulance, naar de voor bijgaande voetstappen, naar stemmen, een vrolijke lach, of de gezongen of ge floten flarden van de laatste schlagers. Deze geluiden in de late avond zijn voor mij als een korte samenvatting van het verschil tussen de oude en de nieuwe wereld. Wat de kleinheid betreft, ik ontdek te wel, dat afstanden, die vroeger „be hoorlijk" hadden geleken, nu belang- rpk schenen te zijn ingekrompen, en, misschien vindt u het vreemd, dit soort kleinheid vond ik eigenlijk wel gezellig. Het was prettig om bijvoor beeld op zondagochtend, onder het feestelijk gebeier der kerkklokken, in evenveel minuten naar de kerk te kunnen wandelen als wij hier nodig hebben om er per auto te komen, zon der bovendien het probleem van eerst een parkeerplaats te veroveren en die later weer zonder moeilijkheden te verlaten. En het vertrouwde klokgelui gaf mij steeds het gevoel van „thuis te zijn, terwijl ik toen pas besefte, hoe ik dat al die jaren onbewust had ge mist. Natuurlijk, er zijn in Amerika ook kerken met torens en klokken, maar toevallig nooit in de buurten, waar wij woonden. Wel moest ik, in de kerk gekomen, weer even wennen aan een ander ver geten Nederlands verschijnsel, de stoet van collectanten, die zich na het Credo, gewapend met diverse collecte-appara ten, strategisch door de kerk verspreid den en soms tot vijf maal toe een even tuele poging tot gebed kwamen onder breken, terwijl tot slot rammelende busjes aan de uitgang nog een laatste geldstuk uit uw zak trachtten te lok ken. Maar geldt in Nederland niet meer het voorschrift, dat vrouwen en meisjes ge durende het kerkbezoek het hoofd ge dekt hebben? In het klimaat kan toch zeker niet dè reden voor de veelvuldige „bloot-hoofdigheid", die ik opmerkte, ge zocht worden, als men ziet, hoe hier in Los Angeles, zelfs bij een temperatuur van honderd of meer graden, men toch altijd een mutsje of sjaal bij zich blijkt te hebben om hiermee, alvorens de kerk te betreden aan de van oudsher gelden de regel te voldoen. LOUISE BURGHARDT. en te gebaren. Tussen lange, losse don kerblonde haren is haar enigszins lang werpige gezicht mat-bleek, met oplich tende blauwe ogen en lange, donkere wimpers, die soms hevig knipperen. Op haar sprekende wimpers is ze wel een beetje trots; dat is waarschijnlijk het begin van een bewustwording. Het tengere lichaam met het smalle gezicht en haar dunne armen is vol losse expressiviteit, hoe argeloos kin derlijk ze ook is. Ze heeft verhalen, grapjes, waarmee ze helemaal een is, om het zo te zeggen. Alles vertelt en lacht mee in een vluchtige, harmonische ordening. Ze is rap van geest, maar daarin is geen wonderkind te ont dekken. Alleen die expressiviteit is op merkelijk, maar verder is ze toch een gewoon, aardig kind. „Die uitdrukkingskracht heeft ze al sinds haar kleuterjaren," zegt haar moeder. Hetzelfde, maar dan minder vluchtig en minder kinderlijk ziet men van haar ouder zusje Saskia af. Saskia is trouwens gek op toneel. Ze bezoekt vele voorstellingen, leest al les over theater en zou heel graag spelen. Maar Marja werd uitverko ren. Marja oefent zich al een jaar of wat in ballet en als men haar vraagt wat ze wil worden, zegt ze meteen „ballerina, geen actrice". Haar ballet-instructrice hoorde van Anty Westerling, de dramaturge van „Iheater", dat ze een meisje zocht voor een moeilijke kinderrol. ,Let maar eens op haar," had de instruc- trice gezegd, en dat ging over Marja Lieuwen. Anty Westerling had het meteen gezien. Een paar flagen later hing m huize Lieuwen aan het Amster- damse Valeriusplein de Theater-direc- teur Rob de Vries aan de lijn: of hij eens langs mocht komen. En ook met tn orde6rS V3n ^aria was het gauw Het stuk, de Wonderdoenster van Gibson, dat een hommage is aan An ne buuivan, zou door Jan Teulings geregisseerd worden, die met Marja uitvoerig de moeilijke, woordenloze rol van het meisje Helen Keiler ging doornemen, Helen Keiler moest 9 jaar zijn, een debiele indruk maken, doordat ze in een sociaal isolement leeft, een gebarentaal aanleren waar uit toch blijkt dat ze pienter is en na een enorme worsteling met haar gouvernante Anne Sullivan tot haar verrukte verrassing de samenhang ervaren tussen het geleerde en de werkelijkheid om haar. Marja, een vijftal jaren ouder dan de Helen Keller, die ze moest voorstellen, en in haar leven helemaal niet gehan dicapt, zelfs vrij om zich in alles te uiten, begreep het. Misschien meer in stinctief dan verstandelijk, en ze kon het in gelaatsexpressie en beweging weergeven. Ze hebben er vrij veel met haar over gepraat, thuis en op de repe tities, waarbij intussen Rob de Vries de leiding van Jan Teulings had moe ten overnemen en overigens alle me despelenden haar zo'n beetje bemoe derden en bevaderden. Het was hele maal geen heksenkarwei. Marja legde een overrompelend natuurlijk spelver- mogen aan de dag, dat iedere acteur of actrice haar benijden; ze moest alleen nog de technische kant van de zaak onder de knie krijgen. Waarschijn lijk deed het bijna dagelijkse contact met Mia Goossens (de gouvernante An ne Sullivan), bij wie ze logeerde, vrij veel toe aan de relatie met de toneel sfeer. Nu is Marja Lieuwen Nederlands jongste toneelster, nog onder de wet, maar 1 april wordt ze al vijftien. Ze ervaart die bewonderende recensies, die toejuichingen en interviews nauwe lijks als iets bijzonders. Veel fijner vindt ze het eerste-klas treinabonnement dat ze heeft gekregen, hoewel het jam mer is dat ze het zo weinig hoeft te ge bruiken. Want elke avond gaan de spe lers met de bus heen en weer. „Best leuk, hoor," zegt ze. „Ze leggen mij op de terugweg op de achterbank en dan krijg ik dekens over mij heen en moet ik slapen. Het wordt natuurlijk toch laat, maar ik mag heel lang uit slapen. En 's middags zit ik bij me vrouw Goossens in de tuin." Die grote zalen met mensen bezorgen haar niet de geringste angst. „Het is juist fijn, met mensen er bij gaat het veel be ter dan op de repetities." Over haar rol kan ze niet zo erg veel vertellen, maar ze zegt dat ze die elke avond bijna precies op dezelfde manier speelt. Wat ze nog meer doet? O, een beet je gitaar-spelen en veel ballet. Haar moeder zegt dat ze goed is in expres- siedansen. Op school moet ze veel tekenen, boetseren en aardige din getjes maken, dat vindt ze wel ple zierig. Met dit alles lost men nog niet het raadsel van haar soms over weldigende toneelspel op. En het zal wel zo zijn dat ze een goed evocatie vermogen heeft, waardoor ze ondanks haar gebrek aan concentratie, zich direct in de situatie van een ander kan inleven. Wat zou een toneelspeler zich nog meer kunnen wensen? WENEN, 22 maart (UPI) Mizzi Günther, het eerste „jolige weeuwtje". is op 82-jarige leeftijd overleden. Zij trad als Hanna Glawari op in de wereldpremière van Franz Lehars ope rette „Die lustige Witwe" in 1908. An dere hoogtepunten uit haar operette loopbaan waren de „Czardasfürstin" en „Violetta". Amphibiepakje van Nina Ricci. Diagonale sluiting van Maggy R0uff. Advertentie niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Asymmetrie is een kenmerk van de be?de Heeft u zich wel eens gerealiseerd over welk een ontzaglijk klein oppervlak de mode zich eigenlijk beweegt? Niet meer dan de kubieke inhoud van het mense lijke figuur, bekleed met ongeveer hon derdenvijftig vierkante centimeter huid. De asymmetrie brengt in een mode beeld dat per seizoen wisselt met nuan cen, weer een eindeloos aantal mogelijk heden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 13