I Zal de Bakenessergracht eindelijk -een rustige tijd tegemoet gaan Immerdoor voorwerp van verhitte discussies „Gewone mensen, bijzondere handschriften" 440 SCHOLIEREN GAAN 450 BOMEN PLANTEN Zeer verzorgde tentoonstelling in het Bisschoppelijk Museum Vraag 't aan hen die al 'n GRAETZ hebben... Restauratiewerkzaamheden vorderen gestaag Klaverjassen voor het goede doel SYMBOOL VAN BETROUWBAARHEID VRIJDAG 24 MAART 1961 PAGINA 3 Lopende hand Schrijfpedagogen Voorzitter Vorderings commissie Vraag uitvoerig prospectus bij GRAETZ (Nederland) N.V. Haarlem, Wilsonspiein 15 De bruggen Discussies Wonderlijk Demonstratie en levering uitsluitend door de erkende radio-handelaar HAARLEM, 24 maart De Bakenessergracht, welke een be scheiden en herhaaldelijk be dreigd bestaan leidt in het oudste deel van Haarlems binnenstad, krijgt geleidelijk aan een nieuw aanzien. Reeds vanaf juli 1960 wordt het stille en niet bijzonder heldere water van de gracht in beroering gebracht door het plot selinge heien van de palen, welke de nieuwe kademuur aan de west zijde zullen steunen. Een op een dekschuit geplaatste heistelling tekent zich vreemd af tegen de oude gevels. Langs de westelijke kademuur steken de paalkoppen boven het troebele water uit. Bij de argeloze voorbijganger rijst de vraag wat die werkzaamheden te betekenen hebben, en hij loopt door, de lange rij palen langs. Als hij het Donkere Spaarne nadert, kijkt hij verbaasd op. Sterk con trasterend niet de sympathieke sfeer van ingeslapenheid en ouder dom, ziet hij een houten omhei ning, n°S helder van nieuwheid. Hij loopt even terug en pas nu valt het op, dat de gracht niet meer doorstroomt naar het Spaar ne, maar is afgedamd door een ijzeren beschoeiing. Hij verlaat zijn dromerig gepeins over het verleden en ziet de werkzaamhe den: het betonvlechten en het halfronde bouwsel, dat aan een tunnel doet denken. Hfj hoort het lawaai van hamers, het optrek ken van zware vrachtwagens, het schuren van troffels langs de ste nen. En hij weet het weer: de Ba kenessergracht wordt gerestau reerd. Onderwij svoorstellen Nieuwe protestantse V.G.L.O.-school Molentje in Heussens- straat wordt opgeknapt Hun oordeel is voor U waardevol Komt het voorjaar te vroeg? BAKKER'S BEHANG Strijdpunt Parkeertellingen Drie in het voorjaar, drie in de zomer MANDARIN f 1.075.- ÊiÖsli® Radio Televisie Stereo-radiogrammofooncombinaties Transistor-portables 11111 li uiIIIIIIIIIminiminnnnn.nnninnnnnmnninnnininnninnnnininn.mnnnnnn.nn.nnmn.ininnnnnnnminmin '111111111111111 Een van de eerste dingen die een kind op de lagere school leert is schrijven. In ons van de Grieken en Romeinen geërfde systeem is dat het analyseren van klanksamen stellingen, die voor ons een betekenis hebben als woord, in letters. Met het kleine aantal van zesentwintig letter- telkens zijn wij in staat de klank van het gesproken woord die ons oor kort stondig hoort, vast te leggen voor on beperkt herhaalbare waarneming met een ander zintuig: het oog. Zonder klank zelfs kunnen we door middel van deze tekens onze gedachten uitdrukken en mededelingen doen aan derden die de tekens evenmin in klank behoeven om te zetten om de mededeling te ver staan. Schrijven is geluidloos spreken. Zoals spreken slechts zin heeft als dit verstaanbaar geschiedt, zo heeft ook schrijven geen zin als het schrift niet „leesbaar" is. Schrijven is een belang rijk communicatiemiddel dat niet aan een bepaalde tijd gebonden is. De ma nier van schrijven volgt het verloop van de cultuur. Schoolmeesters zijn al meer dan een eeuw bezig een algemeen geldend hand schrift vast te stellen. Met „de lopende hand" waren we in feite bezig aan een versoberd romantisch krullensohrift uit vroeger eeuwen. Variaties daarop om tot een aanpassing aan de tijd te komen waren rondere vormen en een rechtstandig letterbeeld. Ook deze heb ben de verbastering van het formele, aangeleerde, schrift tot een onleesbare golflijn niet kunnen ondervangen. In Engeland, waar reeds sinds de middeleeuwen een hoogstaande schrijf- cultuur leeft, is enige tientallen jaren geleden, een breuk ontstaan met het romantische handschrift. Met name Al fred Fairbank heeft zich beijverd om het zestiende eeuwse cursieve hand schrift, de eerste algemeen-europese schrijfwijze, weer in gang te doen vin den. Men noemt dit het „humanistische handschrift", en naar zijn afkomst uit de Italiaanse renaissance „Italic". In ons land, evenals in andere landen, ziet men een enkele keer de humanisti sche cursief, geschreven door mensen die in de schrijfwijze een cultuurgoed zien. We denken aan de letterontwer per Jan van Krimpen. I In Engeland echter hebben de voor standers van „Italic" een vereniging op- fericht, die ervoor ijvert dit schrft in e scholen te doen onderwijzen. In ons land zijn het schrijfpedagogen als Ben I Engelhart en Chris Brandt, die ditzelf de doel nastreven en daartoe o.a. een schrijfmethode voor de lagere school hebben ontworpen. Onze efficiënte en haastige tijd vraagt om een hand schrift, dat bij snel schrijven een grote duidelijkheid behoudt. Hoe dit Italic-schrijven geleerd kan worden en hoezeer verschillen van ka rakter in de schrijftype tot gelding kun nen komen, kan men zien in de ten toonstelling „Gewone mensen, bijzonde re handschriften" in het Bisschoppelijk Museum te Haarlem, georganiseerd door de Nederlandse Sociëteit voor Ita- lic-schrift „Mercator", die genoemd is naar de Nederlander Gerard Mercator die zijn geschriften in het Italic-type stelde. De Haarlemse calligraaf Jan Schalk wijk, secretaris van „Mercator", heeft een goed doordachte, instructieve en uiterst verzorgde tentoonstelling gefor meerd, die tot 4 april bezocht kan wor den door belangstellenden uit het onder wijs, maar ook door de „gewone men sen" van wie talrijke schrijfvoorbeelden, naast historische handschriften, in de vitrines te zien zijn. L. T. HAARLEM, 24 maart Door het overlijden van oud-wethouder A. J. M. Angenent op 14 januari van dit jaar, is de voorzitterszetel van de Vorderings commissie komen te vaceren. B. en W. van Haarlem stellen nu de raad voor in de plaats van de heer Angenent oud hoofdcommissaris J. Fontijne te benoe men tot voorzitter van de commissie gedurende het resterend deel van de zit tingsperiode. Dat is tot 1 oktober van dit jaar. De restauratie zal het beeld van de Bakenessergracht op een nogal Ingrijpen de manier wijzigen. De westzijde van de gracht zal even breed worden als de oostzijde. Dit betekent een verbre ding van twee meter. De gracht zelf zal hierdoor veel smaller worden. De meningen over deze versmalling zjjn nogal verdeeld. De bedrijven, welke aan de westzijde zijn gevestigd, zijn er vanzelfsprekend zeer mee ingenomen. De gemeentelijke dienst van Openbare Werken eveneens en niet alleen omdat het een verkeerstechnische verbetering betekent, maar ook omdat men meent, dat de verandering het stadsschoon ten goede zal komen. Om de smallere gracht zo aantrekkelijk mogelijk te ma ken, heeft men het plan, de rij bo men, die vroeger aan de oostzijde ge staan heeft en waarvan nog maar vijf bomen zijn overgebleven, te herstellen in zijn oorspronkelijke staat. Tegenover deze mening staat die van andere ge ïnteresseerden, die zeggen dat het ten opzichte van de historie onjuist is, de liiiliiililliiiliiiiiiiiiiilliliiilllliilllillllilllllliilliiiililliiliillililllllliiiilllilllllllillllllliliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiliiiiiiliii lilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllMIIIHIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIlllllllllllllllllllllNIIIII gracht te versmallen. Het herstellen van de bomenrij is voldoende, volgens deze opponenten. Langs de westzijde van de gracht wordt een geheel nieuwe ka demuur opgetrokken, waartoe op het ogenblik het heiwerk plaats vindt. Ook aan de oostzijde zal de kademuur een De westzijde van de Bakenessergracht wordt even breed als de oostzijde. Het netwerk is verricht en de paalkoppen, i kade komt te rusten, water uit. vernieuwing ondergaan en wel over een lengte van 30 meter van de Wildemans- brug af. Het heiwerk is reeds bijna ge vorderd tot aan de Koudenhornkazerne, terwijl de fundamenten voor de wal- muur al gestort zijn tot voorbij de Nau we Appelaarsteeg. Niet alleen de kademuur zal hersteld worden. De beide bruggen over de Ba kenessergracht worden geheel ver nieuwd. De Wildemansbrug, die het Spaarne met het Donkere Spaarne ver bindt, wordt met het 01 op de toekom stige verbreding van beide wegen, ge heel opnieuw gebouwd en enigszins ver schoven in de richting van het Spaarne. Dit betekent, dat de Wildemansbrug, of schoon wel in historische trant gebouwd, dat wil zeggen in de gemetselde boog- brugstyi, 2.30 meter breed wordt. Tenein de de oorspronkelijke vorm te verkrij gen, heeft men eerst een halfrond ge timmerte in elkaar gezet. Daarover werd de boogvorm gemetseld. Tot zover zijn de werkzaamheden nu gevorderd. Ook de Begijnebrug is voor het huidige ver keer te smal. Daarom wordt deze ver breed volgens hetzelfde systeem, tot on geveer 11 meter. Voor de bewoners van de Bakenesser gracht zal het aangenaam zijn, dat er ook een riolering wordt aangelegd. De huizen lozen thans namelijk nog op mid deleeuwse wijze rechtstreeks op de gracht. De rioolbuizen, die onder de ka demuren zullen worden aangelegd, ma ken deel uit van het toekomstige centra le rioleringssysteem van de stad. Er zijn nog meer plaatsen, waar de toe stand op het gebied van de riolering veel te wensen overlaat. Er wordt hard aan gewerkt het centrale systeem zo snel mogelijk klaar te krijgen, opdat het eindelijk mogelijk kan worden, de lang verbeide rioolwaterzuiveringsinstal latie in de Waarderpolder te bouwen. De bouw daarvan is namelijk afgeremd doordat de riolering nog niet geheel vol tooid is. De Bakenessergracht is de laatste tientallen jaren vaak onderwerp van hartstochtelijke discussies geweest. Zo kwam in 1938 de vraag naar voren of het niet nuttig zou zijn de gracht te dempen. Men had dezelfde be zwaren tegen de gracht als die, wel ke in 1959 aanleiding waren tot restau ratie over te gaan, namelijk het ver vuilde water, en de smalle straten Op de Doorgrond ziet men de werk zaamheden aan de Wildemansbrug, wel ke geheel herbouwd wordt. De brug wordt verbreed, in de oorspronkelijke stijl, de boogvorm, opgetrokken. aanweerskanten van de gracht. Toen verkeerden de kademuren in verval len staat, terwijl men ook de nood zaak van een riolering inzag. Men vond het toen raadzaam, de gracht in werkverschaffing te dempen, zodat niet alleen het probleem van de gracht opgelost zou worden, maar tevens een groot aantal werklozen te werk ge steld konden worden. Ook vóór 1938 was er al enkele ma len strijd geleverd over het al of niet dempen van de gracht. Daar was toen niets van gekomen, omdat het hoog heemraadschap Rijnland bezwaren maakte. Rijnland stond niet alleen in zijn aanvankelijke tegenstand. In 1937 richtte de Rijnlandse Academie, waar van toen o.m. Godfried Bomans en Har ry Prenen deel uitmaakten, een open brief aan het gemeentebestuur, waarin dit genootschap zich fervent tegen dem ping keerde onder de slagzin „Haarlem voor de Haarlemmers en maling aan de vreemdelingen". De bezwaren van Rijnland vielen in 1938 echter weg en de strijd laaide hoog op. In de gemeen teraad zijn vurige debatten gevoerd. Het voorstel tot demping werd tenslotte met 26 tegen negen stemmen verworpen. In 1951 kwam de zaak opnieuw ter sprake toen op de jaarlijkse begroting een bedrag van 225.000 vermeld stond ter vernieuwing van de walmu- ren. De begroting werd aanvaard, maar tot een uitvoering van de plannen is het nooit gekomen. Ook later zijn er nog vele malen ernstige debatten ge weest over de demping. De demping was overigens niet de enige aanleiding tot felle discussies. In 1952 werden huisjes in de Appelaar straat gesloopt om plaats te maken voor een modern gebouw van de n.v. Grafische Inrichting Joh. Enschedé en Zonen. Die vermaarde firma zocht ex pansie en kon deze alleen op de Bake nessergracht vinden. De schoonheids commissie gaf haar fiat aan de bouw van het vier verdiepingen hoge gebouw, maar de gemoederen waren weer in be weging gebracht en ook nu nog kan men horen dat het nieuwe pand van de firma Enschedé de gracht ontsiert. Inderdaad stelt het zich door zijn hoogte buiten de verhoudingen van de rest van de westelijke gevelwand, maar de architectonische vormgeving is van dien aard dat zoals wjj destijds al schreven een gelukkig compromis wordt bereikt tussen moderne architec tuur en aanpassing aan de oude omge ving. In het algemeen is het met de hui zen langs de gracht wonderlijk gesteld. Een aantal opvallend fraaie gevels staat er temidden van enige opvallend on fraaie verbouwingen en pretentieloze middelmatigheden. Maar het geheel Advertentie) voudigd. In Haarlem was de Boom feestdag vorig jaar een succes. De boompjes worden in de nabijheid van de scholen geplant en het is een ver heugend verschijnsel, dat de boomp jes ook na de Boomfeestdag een bijzon dere bescherming genieten van hun „planters". En dit is dan ook de grond gedachte van de organisatoren: Meer liefde voor de natuur. De rasechte klaverjassers krijgen weer hun kans om een verwoed spel letje te leveren voor het goede doel. Weliswaar wordt het ene toernooi na het andere gehouden, maar in Haar lem en omliggende gemeenten blij ken zoveel enthousiaste klaverjassers te wonen, dat, voor welke wedstrijd ook, er steeds weer vele belangstel lenden te vinden zijn. Voor hen is het dus goed te weten, dat de E.H.B.O.- vereniging „Snelverband" dinsdag 28 maart in het gebouw van de Haar lemse Kegelbond aan de Tempeliers straat een klaverjastoernooi organi seert, dat 's avonds om acht uur be gint. Er worden zogenaamde koppel wedstrijden gespeeld, waarbij waar devolle prijzen te winnen zijn. Wie er meer van wil weten, kan terecht aan de adressen Kampersingel 46, Pega- susstraat 2 en Indischestraat 171 te Haarlem. De andere dag is er 's avonds om acht uur een ander klaverjas-evene- ment. H.B.C. organiseert dan ten ba te van het jubileumfonds een tour- nooi, dat gehouden wordt in de sport zaal van het H.B.C.-sportpark aan de Cruquiusweg. Alle andere verenigin gen worden uitgenodigd, aan het kaartfeest deel te nemen. Ook indi vidueel kan men mee doen. Er moe ten ook hier fraaie prijzen zijn. HAARLEM, 24 maart Aan de Haar lemse raad wordt medewerking ge vraagd voor het stichten van een protes tants-christelijke VGLO-school in het ge bouw Vrouwestraat 8, waar tot nu toe een protestantse lagere school was ge vestigd. Deze school is opgeheven en samengevoegd met de protestantse la gere school aan de Krocht. Voorts wordt de raad gevraagd 6679 beschik baar te willen stellen voor het aanschaf fen van leer- en hulpmiddelen ten be hoeve van de protestantse uloschool aan het Marianne Philipsplantsoen. Voor de aanschaf van ontwikkelings materiaal voor de J. M. Telders-kleu- terschool aan de Haarlemmerliede- straat wordt 887 gevraagd en voor ver dere inrichting van de katholieke ulo school aan de Richard Holkade een be drag van 1134. Voor het verbeteren van de vloeren in de katholieke lagere meisjesschool aan de Antoniestraat wordt de raad gevraagd 6300 te vo teren. Een bijdrage van 543 wordt voorge steld te geven aan de katholieke school voor onderwijs aan zwakzinnigen aan de Nic. van der Laanstraat. Het geld is nodig voor het treffen van voorzie ningen in de kelder van de centrale ver warming van de school. Tenslotte wordt de raad om 2515 gevraagd voor het veranderen van de inrichting van het gymnastieklokaal bij de katholieke la gere school aan de Éemstraat. HAARLEM, 24 maart Aan het mo lentje aan de Heussensstraat de mo len van de voormalige Schoterveenpol- der moet het een en ander worden opgeknapt. De bekleding van het pyra- midevormig onderstel, die niet meer waterdicht blijkt te zijn, moet vernieuwd worden en de molen moet opnieuw worden geschilderd. Het overige hout werk moet opnieuw geteerd worden en de omheining moet worden hersteld. B. en W. vragen de raad voor dit doel een crediet van 4000 toe te staan. Advertentie Zeker niet voor Bakker's Behang. Daar ligt de nieuwe voorjaarscol lectie Behangselpapier reeds kant en klaar op U te wachten. Een enorme keus, weer moderner, weer uitge breider, weer fraaier dan vorige ja ren. Komt U zelf maar eens kijken. Voor de zelfplakkers de meeste ser vice, zoals plaktafels, af randen, borstels enzonodig advies hoe het moet. Gen. Cronjéstraat 135 - Tel. 55432 HAARLEM heeft, misschien door de afwezigheid van opzettelijkheid en kunstmatige con servering, een sfeer van echtheid en sympathieke middelmatigheid. Het is er vooral tamelijk stil en de stilte is een der kostbaarste goederen van een oud stadsdeel. In 1959 stelden B. en W. de raad in een prae-advies voor, het bedrag, dat gevoteerd was voor het treffen van voorzieningen aan de Bakenessergracht niet te besteden aan het dempen, maar aan een restauratie van dit historische monument. B. en W. merkten in hun prae-advies op, dat de gewijzigde ver keersplannen het ongewenst maakten de Bakenessergracht een belangrijke ver keersfunctie te geven. Bovendien zou demping terwille van een parkeergele genheid weinig zin hebben, daar er slechts plaats zou zijn voor 140 auto's. B. en W. stelden daarom voor de gracht grondig te restaureren en uitvoering te geven aan de plannen, welke ai zove le jaren bestonden. Dat voorstel werd enige dagen later aangenomen. Maar nu zelfs is de Bakenessergracht een strijdpunt. Door het heien wer den vele mensen bang, dat hun hui zen schade zouden lijden. Daar kwam nog bij, dat de aannemer, die met de werkzaamheden belast is, in juli 1960 per deurwaarder aan alle bewo ners van de Bakenessergracht een sommatie zond, waarin werd mede gedeeld dat zij alle maatregelen moes ten treffen om schade aan de panden te voorkomen. Verschillende bewoners zonden daarop een tegensommatie naar de aannemer, waarin werd me degedeeld, dat zij de aannemer aan sprakelijk stelden voor alle eventuele schade. De heer W. Spanjer, opzich ter van Openbare Werken, zei desge vraagd, dat er zo voorzichtig moge lijk te werk werd gegaan. De bewo ners hoefden zich niet ongerust te ma ken. Dat speelde zich ongeveer twee maanden geleden af. Intussen is ge bleken, dat er geen schade aan de huizen is aangebracht, maar dat de kademuren niet bestand zijn tegen de trilling, die het heien veroorzaakt. Rampzalig is dat echter niet, want de kademuren worden toch vernieuwd. Hopelijk zal de Bakenessergracht, die de stichtingstijd van Haarlem heeft mee gemaakt, na zoveel rumoer een rusti ge toekomst tegemoet kunnen gaan. De restauratie staat er borg voor, dat zij in ieder geval een evenwichtig bestaan tegemoet gaat. HAARLEM, 24 maart Na de riole ringswerken in de Paul Krugerstraat in 1960, zal deze belangrijke winkelstraat worden geasfalteerd. Zoals men zich herinneren zal is de aansluitende Ge neraal Cronjéstraat eveneens geasfal teerd. De kosten van de asfaltering van de Paul Krugerstraat worden geraamd op 67.000,- en B. en W. verzoeken de raad dit bedrag beschikbaar te willen stellen. HAARLEM, 24 maart De stad Haarlem zal dit jaar, op woensdag 29 maart, voor de tweede maal de Natio nale Boomfeestdag meevieren, 's Mor gens om half elf zullen ongeveer 440 leerlingen van de vijfde en zesde» klassen van zes Haarlemse lagere scho len op vier plaatsen in de stad in totaal 450 bomen planten. Deze bomen zullen owrden geplatn in de Haarlemmer Hout, op de Beatrixdreef in Parkwijk, op de Kleverparkweg en op de Vondelweg in Noord. Vóór het festijn zullen de kinderen worden toegesproken door de wethouders Geluk en Happé, en waar schijnlijk door twee inspecteurs van het Lager Onderwijs. De kinderen, die deelnemen aan de Boomfeestdag, zijn leerlingen van de openbare Parkwijk- school en J. P. Coenschool, de Christe lijke Dreefschool en Koningin Juliana- school en de katholieke St. Canisius- school en H. Hartschool. Het comité voor de Organisatie van Boomfeestda gen hoopt te bereiken, dat de kinderen door het zelf planten van de bomen meer liefde voor de natuur krijgen. Alle deelnemende schoolkinderen krij gen maandag een fraai verzorgd boek je onder de titel „Ik zie, ik zie, wat jij niet zietwaarin vele wetenswaar digheden over bomen en planten wor den verteld. Bovendien zijn er op de scholen, die hierom gevraagd hebben, reeds toelichtingen gegeven door een ambtenaar van staatsbosbeheer. Op de dag zelf zullen de linden, essen, kas tanjes en jonge eiken onder deskun dig toezicht worden geplatn. Daarna krijgen de jeugdige plaonters een reep chocolade met speciale opdruk. Ver schillende van deze repen hebben' een afwijkende omslag, waarop een prijs te winnen is. De kinderen moeten de om slagen dus bewaren, zodat de papieren niet op straat gegooid zullen worden. Iedere deelnemende klas ontvangt ook de tekst van het nationale Boomfeest lied en een herinneringsvaantje. Haarlem is één van de vijf-en-dertig gemeenten, die in totaal met meer dan tienduizend schoolkinderen boompjes planten in bossen en langs de wegen. De gemeente Apeldoorn zorgde in 1957 voor een spectaculaire primeur, toen 1500 kinderen bomen en struiken plant ten langs de grote bosweide „Berg en Bos". Vóór die tijd was er reeds een Landelijk Comité opgericht op initiatief van de Nederlandse Bosbouwvereniging, waarin onder meer zitting hebben ver tegenwoordigers van de Nederlandse Bosbouwvereniging. de Ministeries van Landbouw en Visserij, Onderwijs, Kuns ten en Wetenschappen, het Bosschap en het Staatsbosbeheer. Na de uitstekende start van Apel doorn, volgden er in 1958 nog drie ge meenten en nu, in 1961, is het aantal deelnemende gemeenten bijna vertien- HAARLEM, 24 maart Zoals wij on langs hebben gemeld zullen dit jaar in de Haarlemse binnenstad een aantal parkeertellingen worden gehouden. Men wil een zo duidelijk mogelijk inzicht krijgen in de omvang van het parkeren en in de mate waarin de bestaande parkeerruimte wordt benut. Aan de raad wordt voor dit doel een crediet van 12.000 gevraagd. De enquêtes zullen een inzicht moeten geven in de parkeerbehoefte op ver schillende tijdstippen: op verschillende uren van de dag, verschillende dagen van de week, in verschillende seizoenen. Bovendien moeten zij een inzicht ge ven in de ontwikkeling van het parke ren in de loop van de tijd, alsmede in de parkeerbehoefte op speciale tijden als een congresdag, het bollenseizoen etc. Op de eerste plaats zal worden na gegaan in hoeverre de bestaande par keerplaatsen bezet zijn en hoe lang de zogeheten langparkeerders daar ver blijven. Om de seizoeninvloeden te kunnen peilen zal een telling worden ge houden in het bollenseizoen, en een in de zomer. Voorts zal de invloed van de Bollenbeurs in het Krelagehuis, van de markt op maandag en zaterdag, en van de vrije zaterdagmiddag worden nage gaan. In 1961 zullen, zoalsgemeld, zes tellingen worden gehouden in de Haar lemse binnenstad binnen de singels. Er zullen 75 personen nodig zijn om de tel lingen uit te voeren. Het verwerken van de verkregen gegevens zal zoveel doen lijk geschieden door werkloze hoofdar beiders.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 3