Steekspel der politici H NEDERLAND KEERT ZICH TEGEN ZUID-AFRIKA Opnieuw een resolutie over Indo-Pakistaanse minderheid 4 f 1 vestig*® ROTTERDAMSCHE BANK Lopen Het grote drama van de Kleine Comedie commentaar kinder Aspirin HE Tl 1956 WEER i960 SPAAk m.; Sociaal beleid met of zonder socialisten Oekraïense held In Verenigde Naties 0 Tegenslag voor Kennedy Aanklacht tegen Rus ingetrokken ZATERDAG 25 MAART 1961 PAGINA II Tweetal kleuters bij spel verdronken Jongetje onder vrachtauto Nieuw maatsysteem voor herenkleding Veerdienst Delfzijl zuid-N oorwegen? I 'Hl 2 februari 1961ZUIDLAREN 8 maart 1961 ,LEIDSCHENDAM 9 maart 1961, BREDA (PRINCENHAGE) 16 maart 1961WEST-TERSCHELLING 27 maart 1961,LOON OP ZAND Waar U ook woont of werkt, de Rotterdamsche Bank is altijd binnen Uw bereik. 1 'Ax' Huis verwerpt voorstel inzake minimumloon Verenigde Staten UITGEEST, 25 maart Gisteren is het één-jarig zoontje van de familie Meiland achter zijn ouderlijke woning aan het Nieuwland te water geraakt en verdronken. Enkele in de nabijheid werkzaam zijnde arbeiders ontdekten het kina. Toen het op het droge was gehaald bleken de levensgeesten reeds geweken, ltunstmatige ademhaling mocht met meer baten. HULST Het driejarig zoontje van de familie I. P. M. Wenseler is giste renmiddag in de Binnenvest nabij de Grauwse Poort verdronken. Het kind was met zijn vriendje aan het spelen niet ver van de ouderlijke woning. Toen het \n het water was gevallen, is het ande re jongetje naar zijn moeder gegaan en vertelde haar. dat zijn vriendje in het water lag. Deze waarschuwde direct de moeder van het slachtoffertje. Deze slaagde erin het kind uit het water te halen. Een inmiddels gealarmeerde dok ter bracht het slachtoffertje direct naar het ziekenhuis. Hier is tevergeefs ge probeerd de levensgeesten op te wek ken. MUSSELKANAAL, Het driejarig loontje van de familie Nijboer is giste renmiddag tijdens zijn spel onder een achteruitrijdende zandauto geraakt. Het knaapje was op slag dood. (Advertentie) taiuinin b**0 voor 06 ^edetv-- Binnenkort verschijnt het interessante Asbach-boekje 'Mijmeringen bi] een goed glas'. Vraag het na reeds aan bij Uw slijter- wijnhandelaar of bij de importeur voor de handel: N.V. Bredascjie Wijnhandel, Breda. (Van onze sociale medewerker) Nauwelijks was het partijcongres van de V.V.D. achter de rug of in dezelfde stad waar een week geleden de liberale partij zich op de politieke situatie van het moment bezon, daverden de laatste drie dagen de socialistische commentaren. En ter wijl we dit zitten te schrijven maken waarschijnlijk de eerste reizigers zich al op om naar Utrecht te gaan, waar gisteren en vandaag de K.V.P. in perio diek congresberaad bijeen was. In onze beschouwing op deze politie ke gebeurtenissen van formaat kunnen we de woorden van de heer Andriessen nog niet betrekken, maar hem en zijn partij een beetje kennende, durven we toch wel in zoverre erop vooruit te lo pen door te zeggen dat hij ongetwijfeld een belangrijk deel van zijn rede zal wijden aan de sociale politiek. Was zulks in mindere mate bij de heer Oud het geval, de heer Burger, bij wie de Arbeid tot in de naam van zijn partij centraal staat, deed zijn uiterste best om aan te tonen..., ja wat eigenlijk? We beschikken nog niet over de letterlijke tekst van zijn rede, maar we mogen toch wel aannemen dat de sa menvatting die Het Vrije Volk er van gaf een tamelijk complete indruk zal geven. Welnu, juist toen we heel dat uittrek sel hadden uitgespeld vroegen we ons af. wat wil de heer Burger met dit alles nu eigenlijk bereiken of minstens: wat wil hij er mee beweren? Op basis van een artikel in de Volkskrant waarin werd gezegd: „Het krijgt er angstig veel van dat het met het kabinet-de Quay ten einde loopt", constateert hij brutaalweg: „Hier wordt van K.V.P.- zijde, twee jaar na het uitschakelen van de P.v.d.A., het failliet van dit beleid geconstateerd." Volgens Het Vrije Volk liet hij daar, waarschijnlijk ter verdere bewijsvoering, onmiddellijk op volgen: „Het huidige loonbeleid wordt geken merkt door krampachtig dirigistisch overheidsingrijpen. Voor zover het met het aandeel van de werknemers toch nog op zijn pootjes terecht kwam, was dit dank zij de hardnekkige hoogcon junctuur". We aarzelen geen seconde deze uitla tingen meer dan brutaal te noemen. Vooreerst mag worden vastgesteld dat, in tegenstelling tot de P.v.d.A., de K.V.P. niet over een partij-orgaan be schikt. Onze katholieke dagbladen krij- zich zeker geen hoofdredacteur toegewezen via een terzake uiteraard ondeskundig congres. Als, het komt er ipts ,5Laan welke, een katholieke krant litiek fn Svfr ,de reSering of over de po rie K vb algemeen dan is daar nooit gelukkiè- Aetfh1 ^et, woord- Wij hebben woOTdeh verant> aan een partijcongres. Maar^nu^ete- wijsvoering voor het failliet van deze regering. u uez:e et loonbeleid is dirigistisch en het is maar heel toevallig en puur geluk dat het nog zo goed is ge slaagd. Daar komt het verhaaltie van de heer Burger op neer, en daar mee is hij geen stap verder gekomen dan zijf partijgenoot de heer Roemers in de Tweede Kamer bij de behande ling van de begroting van sociale za ken enige weken geleden. Burger had toch eigenlijk wel wat nieuws dienen te verzinnen, want wij geven hem de verzekering dat de meeste arbeiders hier niet meer in trappen. Toen dit ook aan het adres van de heer Roemers werd gezegd in de Tweede Kamer, kon deze niet verder komen dan te zeggen dat hij (Roemers) andere ervaringen had. Jawel, dat is zeer goed mogelijk. Het ligt er maar aan hoe men de men sen voorlicht Wij zijn bereid N.V.V.- circJa" res over te leggen waaruit zon neklaar blijkt dat men het in die hoek niet de waarheid niet al te nauw neemt als het er op aan komt stemming te maken tegen deze regering. Burger heeft zelfs geen poging gedaan te ont kennen dat er de laatste jaren juist op hetgebied van de sociale politiek, op de eerste plaats ten behoeve van de Sl'il draagkrachtigen onder ons, een tir vooruitgang valt te constateren. e .zullen hier geen herhaalde op- f°™ming van die goede resultaten ge- fwe willen wel een simpele ver ?iel yen' Herinnert de heer Bur- hfe+ie at we al eens eerder een si- w,™Van suPer-hoogconjunctuur heb- toer, "gemaakt en hoe dat avontuur toen afliep? Ook in l955-'56 waren er ,°^f.rs.Pa.nnen arbeidsmarkt en hoge productiviteit en ook toen werden hoge winsten gemaakt. De heer Suurhoff, toen minister van Sociale Zaken, maak te in die periode een reis naar Zuid- Afrika en vertelde bij zijn terugkeer o.a. daar Nederlandse zakenlieden te hebben ontmoet die hij op de mogelijk heden van export had geattendeerd. Waarom zouden we?, was hun ant woord, we verkopen in Nederland ge noeg. Eind '56 kondigde zich dan ook de overbesteding al volop aan en we moesten het gebrek aan „dirigisme" betalen met bestedingsbeperking, loon stop en werkloosheid. Inmiddels kunnen we ons voorstellen dat de P.v.d.A. zich helemaal niet zo gelukkig voelt met de huidige situatie en niet overvloeit van ver trouwen in de binnen te halen opposi tiewinst in 1963. Wel, waarom zou men dan geen balletje opgooien om die du bieuze winst '63 een handje te helpen? Je kunt ten slotte heel wat beter een verkiezingsstrijd ingaan terwijl er te wijzen valt op goede resultaten van je eigen beleid dan van dat van anderen, zelfs al zouden die andere die goede resultaten „per geluk" hebben bereikt. Nu weet men ook in P.v.d.A.-kringen heus wel dat er in de K.V.P. over het alge meen de gezonde opvatting leeft, dat het democratisch gezond is dat een zo grote groepering als de socialistische ook deelneemt aan de regeringsverant woordelijkheid. Maar waarom is men dan in 1958 in 's hemelsnaam bezwe ken voor de groep in de eigen partij die er uit wilde lopen? Het is uiteraard een dwaas verhaal dat de K.V.P. wel invloed zou dulden van de V.V.D. en niet van de P.v.d.A. indien die weer in de regering zou zit ten. Elke samenwerking sluit nu een maal een toekennen van wederzijdse invloed in. Maar men mag niet eisen dat de eigen invloed overheersend is. Een winstpunt, dat we overigens al enkele jaren lang hebben voorspeld is, dat de P.v.d.A. zich meer nadrukkelijk gaat stellen op het standpunt van de bevor dering van de bezitsvorming door bete re winstdelingssystemen. Wat er in de nabije toekomst ook mo ge gebeuren, vast staat, dat de socia- DEN HAAG, 25 maart In de rol zaal van het Binnenhof is gistermorgen in aanwezigheid van vertegenwoordi gers van kledingindustrie en -handel, van het ministerie van Economische Zaken en van de Amerikaanse ambas sade door de stichting 4D voor de normalisatie van kledingmaten het nieu we maatsysteem in de openbaarheid ge bracht. De grondslagen van het sys teem, dat tot stand is gekomen met steun van Marshallgelden, werden uit eengezet door prof. dr. J. Hemelrijk, adviseur voor wiskundige statistiek en de heer J. Sittig, adviseur voor kwali teitsbeleid en besliskunde. Het 4D1 (di mensies)-systeem vindt alleen nog maar toepassing in de herenbovenkle- ding. DEN HAAG, 25 maart Plaatse lijke autoriteiten in Mandal (zuid-Noor- wegen) hebben besloten contact op te nemen met het gemeentebestuur van Delfzijl over een nieuwe veerdienst tus sen twee plaatsen, zo is in Mandal bekend gemaakt. Er zijn reeds studies over dit project gemaakt en er liggen plannen gereed voor een schip met een capaciteit van 1200 passagiers en 300 voertuigen. De burgemeester van Delfzijl, mr. A. A. J. Goldberg verklaarde desge vraagd, dat hem over deze plannen of ficieel niets bekend is. Ook bjj het havenschap wist men niets definitiefs te vermelden. „We hopen dat het waar is," zo deelde men mee. Nader wordt nog vernomen, dat het ontwerp voor de veerboot is gemaakt door ir. P. H. de Groot, scheepsbouw kundig ontwerper te Bloemendaal. Hij deelde mee, dat hij het ontwerp voor een veerboot tussen Delfzijl en Mandal heeft gemaakt in opdracht van een re derij in Amsterdam. Ie politiek vooralsnog een zeer centra- le plaats zal blijven innemen. Maar evenzeer staat vast, dat nu in een praktijk van twee jaar is gebleken, dat deze ook is te voeren zonder socialisten. Bij een aanbod tot terugkeer zullen niet onwaarschijnlijk alle partijen blijk geven zich dit te herinneren. Hopelijk óók de P.v.d.A. Ik heb flink mijn hoofd gestoten en de wond is nog niet geheeld. Deze opmerking, die in overdrach telijke zin is bedoeld, moge enigs zins theatraal klinken, een goede ver klaring hiervoor is dat zij uit de mond komt an de heer J. Kila, oud-direc teur van een theater. Samen met zijn vrouw speelt hij de ongewilde hoofd rol in wat herhaaldelijk „het drama van de Kleine Comedie" is genoemd. Dit „drama" is, kort geschetst, als volgt verlopen: het echtpaar Kila voerde de directie over een florerende „Kleine Comedie", die een uitermate gunstige ligging had in Den Haag, op de hoek van het Spui en de Kalver markt. Binnen- en buitenlandse klein- kunst-gezelschappen traden er op; iedere avond was er een voorstelling en Den Haag wist dit naar waarde te schatten. Totdat het theater samen met de naastgelegen poffertjeskraam plaats moest maken voor een groot nieuw kantoor van het Ministerie van Oorlog. Om de goede verstandhou ding met de gemeente niet te versto ren, beriep het echtpaar Kila zich niet op het huurbeschermingsbesluit (bedrijfspand), maar ontruimde vrij willig de Kleine Comedie. Men deed dit vooral zo gemakkelijk omdat men de toezegging van de gemeente had verkregen, „dat er binnen een jaar een nieuwe Kleine Comedie zou kun nen verrijzen". De gehele inventaris voor tienduizenden guldens aan stoelen, gordijnen, belichtingsinstalla ties, technische apparatuur werd in vier pakhuizen opgeslagen. Het zou immers toch maar voor enkele maan den zijn. Dit alles gebeurde in 1954; de nieuwe Kleine Comedie moet er nog steeds komen. Er werden druk plannen gemaakt, tekeningen op pa pier gezet, vergunningen aangevraagd Het ene plan na het andere bleek on mogelijk, om financiële of andere re denen. Meestal omdat de gemeente het theater te luxueus wilde hebben, waardoor het niet meer exploitabel was. De Kleine Comedie werd een grote com.edie: overal zóu zij komen: St. Jacobstraat, Drie Hoekjes, Heren gracht, Oranje Buitensingel maar zij kwam nergens. Totdat men de op lossing leek te hebben gevonden: een terrein aan de Johan de Wittlaan. De tekeningen werden gemaakt, af gekeurd, gewijzigd, goedgekeurd. Toen men wilde gaan bouwen, bleek dit voorlopig onmogelijk. Het terrein werd doorkruist door de vroegere tankgracht, die met puin was gedem Het bouwrijp maken was te duur 1 zei de gemeente. Er was trouwens nog een bezwaar achteraf: het theater zou naast het geplande congresgebouw ko men te liggen, wat ongewenste con currentie betekende. De heer Kila vond dit laatste geen bezwaar. „Hoe meer uitgaansgelegenheden bij el kaar hoe beter. „Wat de ene niet tot zich trekt, doet de ander en zo komt de „loop" er in," zegt hij. Kort en goed, ook deze plannen zijn nu verdwenen in de steeds dikker wor dende map „oud". Een map „nieuw" zal er vermoedelijk niet meer komen, want plaats is er niet meer in Den Haag. „Al hadden we maar een zaai in een parochiehuis of een aula, waar in wij weer zouden kunnen beginnen. Bang voor de televisie zijn we niet," zegt mevrouw Kila. En spijtig laat ze er op volgen: „Met het Nederlands Danstheater waren wij al overeen ge komen, dat zij bij ons zouden in trekken. Oefenruimte zou het worden en ook de premières zou het gezel schap bij ons brengen. Wellicht had het kunnen helpen zijn opheffing te voorkomen". De heer Kila zit neer bij de gedachten aan zeven jaar huur van vierpakhuizen, aan zijn volledige theaterinboedel, aan zijn vele tekenin gen, en zijn teleurstelling. De gemeen te heeft hem nu een „schadeloosstel ling" toegezegd en hij wacht af. „Maar", zegt hij, „Ik heb er een hard hoofd in". Welk harde hoofd hem goed van pas kan komen. Als hij nog steeds hoopt op een nieuwe „Kleine Comedie" bij voorbeeld. Want dan zou hij het wel weer eens kun nen stoten. Zondag 26 maart zal in Utrecht door de in ons land levende Oekraïners de honderdste sterf dag worden herdacht van Taras Sjewtsjenko, de nationale held en vrijheidsdichter van de Oekraïne. Taras Sjewtsjenko, die leefde van 1814 tot 1861, neemt een unieke plaats in in de geschiedenis van de Oekraï ne, eenzelfde plaats als de vrijheids dichter Petöfi inneemt in het hart van de Hongaren. Petöfi sneuvelde in die vrijheidsstrijd, Sjewtsjenko werd verbannen en langzaam ver moord, maar zijn stem was niet tot zwijgen te brengen. Zijn faam is zó groot, dat óók de Sovjets deze dichter gebruiken voor hun communistische propaganda. Sjewtsjenko is immers de ziel van de Oekraïne. Zó heeft het drs. Kuschpeta op een perscon ferentie uitgedrukt. Sjewtsjenko, zei hij, is een kenner van dc nationale psyche, een nationaal genie. Daarom sturen de Russen naar iedere Oekraï ner in den vreemde hun propaganda, gebaseerd op Sjewtsjenko, met de bedoeling, dat zij zullen terugkeren naar hun land. Zij halen bepaalde gedichten van Sjewtsjenko naar voren en verzwijgen andere, die spraken van vrijheid en verzet tegen de verdrukking. Zij sturen de Oekraï ners in het buitenland dit gedicht van Sjewtsjenko „Ik ben groot geworden in den vreemde, ik word grijs in een vreemd land en eenzaam als ik ben, geloof ik, dat er zelfs bij God niets beters bestaat dan Dnipro (de Dnjepr) en ons glorierijk land." Kom terug naar je land, betekent dit. Zo tracht de Sovjet-propaganda een eigen interpretatie te geven aan Sjewtsjenko, alsof de vrijheid en het recht, de welvaart en de vooruitgang in de Oekraïne verwezenlijkt zou zijn onder het Sovjetregime. Voor de Oekraïners blijft hij echter de vechter voor de vrijheid. De Bond van Oekraïners in Nederland her denkt nu hun nationale dichter zon dag a.s. in het Jaarbeursrestaurant in Utrecht. Daar zal des avonds om acht uur een concert van liederen worden gegeven op tekst van deze nationale dichter, waarbij het Utrechts Byzantijns koor voor de muzikale omlijsting zal zorgen. De Engelse dichteres V. Rich zal spe ciaal uit Londen overkomen om enkele vertalingen van Sjewtsjenko's gedichten voor te dragen. Het her denkingscomité wist zich tevens de medewerking te verzekeren van de thans in Londen wonende Oekraïense zanger W. Loetsiw. Het openings woord zal worden gesproken door drs. Kuschpeta. De rest van die dag zal voor de Oekraïners zelf zijn. Des morgens zal in de Geertekerk in Utrecht een kerkdienst worden ge houden door mgr. Bacinskyj van de orthodoxe kerk in België en voorzit ter van het Herdenkingscomité al daar. TARAS SJEWTSJENKO Advertentie ..yX'ivM w w\aaXXXXXVXXX]^H NEW YORK, 25 maart (Reuter, UPI) De Nederlandse regering is tot de ontdekking gekomen dat „bezwaren tegen enige vorm van rassendiscrimi natie zwaarder moeten wegen dan andere overwegingen die, op zichzelf beschouwd, een onthouding van stem- ,ming (als het gaat om de Zuidafri- kaanse apartheidspolitiek) voor ons zouden kunnen rechtvaardigen". Dit zei gisteren de Nederlandse afgevaar digde, de heer R. H. Fein, tijdens een debat in de politieke commissie van de Verenigde Naties over de behandeling van de Indo-Pakistaanse minderheid in Zuid-Afrika. Het betreft hier een bevolkingsgroep van ongeveer een half miljoen mensen, die evenals de Bantoes vallen onder de maatrege len van de apartheidspolitiek. Deze kwestie werd reeds in 1946 voor de eerste maal door de Ver enigde Naties besproken. Sindsdien zjjn eLc jaar resoluties aangenomen die er bij de Zuidafrikaanse regering op aandringen onderhandelingen te beginnen met de regeringen van Indië en Pakistan om de kwestie tot een oplossing te brengen. Zuid- Afrika heeft zich echter van al die resoluties nooit iets aangetrokken, omdat de Zuidafrikaanse regering zich op het standpunt stelt dat de bemoeienis van de Verenigde Naties met dit probleem „een inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van Zuid-Afrika" is. In voorgaande jaren heeft Nederland zich alty'd van stemming onthouden WASHINGTON, 25 maart (AFP, Rtr, UPI) President Kennedy heeft gis teren zijn eerste ernstige nederlaag sinds zijn benoeming geleden. Hel Huis van Afgevaardigden verwierp met één item meerderheid 186 te gen 185 stemmen een wetsontwerp, dat oorspronkelijk beoogde ca 4,3 mil joen arbeiders meer dan thans het ge val is te laten profiteren van de wet op het minimumloon en dat minimum loon te stellen op 1,25 dollar per uur. De regering had vergeefs getracht het ontwerp door amendementen meer aanvaardbaar te maken. Niettemin stemden alle Republikeinen en onge veer veertig Democratische afgevaar digden uit de zuidelijke staten tegen. Het Huis nam met 206 tegen 162 stemmen een ontwerp var de republi kein William Ayres aan, dat aanzien lijk minder ver gaat dan het voorstel van Kernedy. Het minimumuurloon zou nu 1,15 dollar bedragen en het aantal extra-werknemers, dat ervan profi teert is ca 2 miljoen. Woordvoerders van de regering hebben verklaard, dat zij pogingen zullen blijven doen het mi nimumuurloon alsnog op 1.25 dollar te brengen. als de moeilijkheden van de vijf honderdduizend Indiërs en Pakistani in Zuid-Afrika ter sprake kwamen. Daar om kwam de verklaring van de heer Fein gisteren als een verrassing. Er waren ditmaal slechts zes onthoudin gen: België, China, Frankrijk, Oosten rijk, Portugal en Groot-Brittannië. Alle andere landen stemden vóór, zodat de resolutie met 71 tegen 0 stemmen werd aangenomen. Tevoren had de vertegenwoordiger van Saoedi-Arabië als zjjn mening te kennen gegeven, dat de Verenigde Naties in september, wanneer de Al gemene Vergadering haar zeventiende zitting begint, Zuid-Afrika als lid moe ten uitstoten, indien dit land wéér weigert de betrokken resolutie uit te voeren. Advertentie aangename smaak aan kinderen aangepaste dosering veiligheids sluiting kinder CHICAGO, 25 maart (Rtr) Een fe derale rechter in Chicago heeft gisteren besloten de aanklacht in te trekken te gen de van spionnage beschuldigde Rus Igor Melekh, op voorwaarde dat Melekh de V.S. voor 17 april verlaat. Melekh, die bjj de Verenigde Naties werkte, werd op 27 oktober gearres teerd. Het besluit om de aanklacht te gen hem in te trekken werd genomen op grond van „nationale belangen".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 11