Meer m beweeglij kheid N ieu w-Gui nea-politiek de half linnen heeft alléén voordelen, ,.let op dit garantie- merk O Qaïtolica .BINNENHOF dan origineel KOMEND SEIZOEN GROTE STROOM AMERIKANEN VERWACHT in Madurodam echter m I politiek TOISON D OR 12 Eigendom van God DE HEER W. J. ANDRIESSEN CONSTATEERT: KVP-fractie volgt regerings beleid constructief-kritisch half lihneh Resolutie van P.v.d.A. zonder verrassingen Oud-minister J. Suurhoff ge kozen tot partijvoorzitter Verstandige Berg en Bosch te Bilthoven thans algemeen ziekenhuis Romme groot staatsman ...op de voorgrond bij élke gelegenheid! Ontwerp van niet uitkeringen wegen Sanatoriumafdeling gehandhaafd ZATERDAG 25 MAART 1961 PAGINA 5 maakt deel m (Van onze parlementaire redacteur) UTRECHT, 25 maart De K.V.P.-fractie is tot de conclusie gekomen, dat Nederland inder daad ten opzichte van Nieuw- Guinea een gedifferentieerd be leid voert, dat enerzijds rekening houdt met de verplichtingen die wij ten opzichte van de bevolking op ons hebben genomen, ander zijds met de gevaren die ons van de zijde van Indonesië ten op zichte van Nieuw-Guinea bedrei gen. Waardering FELISOL écht kleurecht Eerste tweehonderd vrijwilligers voor Papoea-bataljon mmnmmmm rood - wit - dry ADRIATiSCHë RIVfÊRA itiALIË) Otto Aurich overleden Basis voor eventueel speciaal centrum Liturgische weekkalender (Advertentie) De werkelijkheid van leven en wereld, waarin God de mens heeft geplaatst, is geheel en al het werk, het eigendom van God. Wij kunnen daarop geen enkel recht doen gelden. Wereld en leven zijn veeleer een goddelijke gave, die een aantal eisen aan ons stelt, waar van de vervulling voorwaarde is voor de verwezenlijking van onze volle menselijkheid. De ..levenswet", die God ons heeft opgelegd, is, zoals wij reeds herhaaldelijk hebben betoogd, in feite niets anders dan de plicht in ons menselijk bestaan het innerlijk le ven van de H.Drievuldigheid uri ^te beelden. Omdat wij zowel .a'5 Advertentie het als beeld van God geschapen „mu „naar" dat beeld. - het menselijk individu evengoed als de m' gemeenschap - hebben ^vi.l afzonderlijke personen g - meenschap, het oerbeeld u0.£_ delijke, drieëne leven in s bestaan zo trouw mogelijk gestalte te geven. De mens is niet zonder meer een schepsel van God hij is een „per soon". geroepen tot de ontmoeting, de gemeenschap met zijn Schepper. In en door die ontmoeting en al léén daarin - (een ontmoeting ove rigens, die wij in vrijheid moeten kie zen) kan de mens als persoon en als gemeenschap tot zijn volle menselij ke ontplooiing komen. Waarmee dan tevens gezegd is, dat onze vrijheid in tiaar diepste wezen gebondenheid in houdt aan de goddelijke scheppings orde, die bepaald heeft, dat de vol maakte voltooiing van onze mense lijkheid afhankelijk is van onze vrij willig gekozen overgave aan Gods ordening. Slechts in de erkenning van onze absolute, volledige afhankelijk heid van God vinden wij onze juiste houding tegenover Hem en de enige mogelijkheid tot het echte „mens- worden". Het weigeren van die er kenning immers staat gelijk met het afwijzen van onze enige levensbron, met het prefereren van ons eigen ik, in al zijn gebroken ontoereikendheid, boven de levenschenkende Oorsprong van alle zijn. Daarmee plaatst de mens zich in een isolement-ten-dode, Waartegen de H. Schrift haar ernstig ste waarschuwing uitspreekt. De mens moet dus zichzelf verlie zen om God te vinden, om zich in vertrouwvolle overgave geheel open te stellen voor de „totaal Andere", Die God is. De verwezenlijking van deze roeping moeten wij echter na streven in ons binnenwerelds be staan, in de gemeenschap met onze medemensen, die juist daarom het juiste uitgangspunt is voor een goede gewetensvorming. Omdat wij onze verhouding tot God tot uitdrukking moeten brengen in onze verhouding tot de medemens, is het cultiveren van het gemeenschapsideaal voor waarde voor een juiste vorming van ons geweten. In het gemeenschapsleven, zegt Semmelroth, waar de mens zich omwille van God in een bewuste, liefdevolle en dienende overgave aan zijn naaste geeft, is hij een verheerlijking van de drievuldige God. Dit beeld van God noemt hij te- hecht een werkdadig beeld, een soort sacrament. Want wanneer de Heer zegt: „Wat gij aan de geringste van Uw broeders doet, dat hebt gij aan Mij gedaan dan betekent dit, dat wij in d6 ontmoeting met do mede- mens Hem pntmoetln met alle ge nadewerkingen, die een ontmoeting ^et Christus meebrengt. Wij kunnen °ns feitelijk bestaan niet enkel als af zonderlijke individuen beleven het samen-zijn, het leven-in-gemeen- schap behoort wezenlijk tot het tota le menselijke bestaan. Daarom kan ook de menselijke ontmoeting met God niet volledig zijn» tenzij óók de gemeenschap als zodanig daaraan deel heeft. De meest volmaakte mogelijkheid tot gemeenschapsvorming nu vinden wij in de Kerk. Omdat Christus daar- in het middelpunt vormt van allen, die van Zijn genade leven en door Hem tot God worden geleid. Wanneer wij de Kerk het „lichaam van Chris tus" noemen, dan geschiedt dit om zodoende onze onderlinge verbonden heid zo scherp mogelijk uit te druk ken en onze eenheid in Hem te be klemtonen, welke echter tegelijker tijd, doordat zij de persoonlijkheid der afzonderlijke leden niet aantast, een echte gemeenschap blijft. Wij staan hier voor een geopenbaard mysterie, dat ons menselijk begrip te boven gaat, hetgeen wij aanduiden sPrek®n van het „mystieke" lichaam van Christus. De stichting van de nersonenee- meenschap der Kerk Le men een eis noemen van on?» U? tuur De <rl™ menselijke na- integriteit van het mensdom"- de Verlossing is immers op de mensheid als geheel gericht. De theologen con- cluderen dan ook, dat de Kerk de eni ge wettige plaats is van ontmoeting tussen God en mens. Waarmee na tuurlijk niet bedoeld is, dat wie bui ten zijn schuld deze normale plaats voor de Godsontmoeting niet leert kennen, van de genade uitgesloten zou blijven. Zoals gezegd behoort deze door gewilde werkelijkheidssituatie de ba sis te zijn van ons geweten, van onze feitelijke levenshouding. Dat de lief de daarbij de voornaamste drijf kracht, is, spreekt wel van zelf. Om ons ertoe te brengen vanuit deze zui vere motieven God waarachtig te vinden in en door onze hulp aan de medemens-in-nood, aan onze lijdende mede-ledematen van het lichaam van Christus, hebben de Bisschoppen hun Vasten-actie voorgesteld. Uit echt pastorale bezorgdheid voor ons ziele- heil, zoals kardinaal Alfrink zeide. God geve, dat wij dat allen begrepen hebben. Wjj hebben, aldus zei de waarne mend voorzitter van de KVP-fractie in de Tweede Kamer, de heer An driessen, gisteren op de partijraad, reeds nu de bevolking van Nieuw-Gui nea de verantwoordelijkheid gegeven die kan worden gedragen (installatie Nieuw-Guinea-Raad)Deze verant woordelijkheid kan en moet ook gelei delijk groter worden. Dit zal geschieden in het bewustzijn, dat Nederland in Nieuw-Guinea niet langer mag blijven dan in het belang van dat land zelf is geboden. De wil moet aanwezig zijn deze zaak op verantwoorde wjize. in het belang van de bevolking zelf maar ook in het belang van Nederland met verantwoorde spoed tot een einde te UTRECHT, 25 maart. De KVP en Mar fractie in de Tweede Kamer heeft waarlijk een leider verloren een man die met ongekende toewij ding, met buitengewone bekwaam heid, met grote integriteit, met diepe overtuiging en als christen zijn wel zeer zware taak heeft verricht. Rom me was een staatsman, die scherp analyseerde, de kern der zaak spoe dig vond, vooruitzag en daardoor baanbrekend werk verrichtte. In voor land en volk moeilijke situaties wist hij menigmaal de weg naar de op lossing. Hij wist te luisteren en wat vanuit de jongeren opwelde had zijn bijzondere belangstelling. Hij was hun vriend en daardoor tevens hun raadgever. Zijn werkelijke, vooral na oorlogse plaats, positie en betekenis in en voor het vaderlandse staatkun dige leven kunnen nu nog moeilijk worden vastgesteld; hier zal de his torie recht moeten doen," aldus de heer J. W. Andriessen in de partij raad van de K.V.P. brengen. Nederland is bereid de zaak Nieuw-Guinea mee in de internationale sfeer te betrekken, al betekent dit niet, dat een actie voor de Veiligheids raad op dit oe-enblik gewenst is. Het is in brede kring opgevallen, dat een zekere beweeglijkheid is ge komen in het beleid ten opzichte van Nieuw-Guinea. De fractie heeft daar toe een waardevolle bijdrage geleverd, aldus de waarnemend voorzitter van de KVP-fractie in de Tweede Kamer op de partijraad. Mr Van Doorn deelde mee, dat er nog voor het zomerreces een aparte studieconferentie over Nieuw-Guinea zal worden gehouden. Deze bijeen komst zal te Berg en Dal worden belegd :n zal het karakter dragen van de studieconferentie, die daar een jaar geleden gewijd is aan de problemen van de democratie. „Wanneer het kabinet-De Quay kan wijzen op een krachtige loonstijging, een vrijwel stabiel prijsniveau, een ruime werkgelegenheid, een krachtige ontwik keling van de vijfdaagse werkweek, een aantal sociale verbeteringen, bevorde ring van de spaarzin, dan verheugen wij ons daarover oprecht; het is mij een behoefte een woord van oprechte waardering daarvoor uit te spreken", al dus de heer Andriessen. De fractie blijft het beleid constructief-kritisch volgen. Mr. Van Doorn zei, dat Nederland gespannen afwacht of minister Luns erin zal slagen aan de Nederlandse zienswijze bij de besprekingen te Bonn de positieve inhoud te geven, die hij on langs in de Kamer in het vooruit zicht heeft gesteld. Het zal een posi tieve inhoud moeten ziin, die redely kerwüze aanvaardbaar geacht kan worden voor onze vijf partners van het kleine Europa. Er is grote behoefte, aldus zei de heer Andriessen nog, aan verder stf muieren van het maatschappelijk werk Advertentie l 'Advertentie mevrouw! Textielgoederen met het FELISOL-etiket zijn kleurecht I Let U dus voortaan op FELISOL Dit zal meer moeten delen in de alge mene welvaart. Op het gebied van de volksgezondheid vraagt de heer Andries sen meer aandacht voor de vele kin deren met lichamelijke en geestelijke afwijkingen. Alleen aan zwakzinnige kin deren beneden zes jaar telt men er in ons land 40.000. De hoer Andriessen verdedigde ener zijds het woningbeleid van de regering in verband met de moeilijkheden var, de overspannen arbeidsmarkt, anderzijds het hij duidelijk uitkomen, dat de fractie byzonder scherp de ontwikkeling volgt en vooral attent is np een goede harmo nie, opdat er voldoende woningen met betaalbare huren zullen komen. Het be leid moet gericht zijn op hef benutten van alle bouwcapaciteit. Wat de Mammoetwet betreft, zei hij, dat ook wat betreft de KVP de minister nog niet geheel erin is geslaagd aan alle wensen tegemoet te komen. Hij heeft echter alle vertrouwen, dat in het mondelinge overleg met de minister dit alles in orde zal konten. Mr. Van Doorn wees nog op het be langrijke werk van de werkgroepen, die werkelijk een echt politiek beraad over de grote staatkundige vraagstukken en actuele politieke kwesties tegenwoordig mogeltik maken. HOLLANDIa, 25 maart Gisteren hebben zich hier de eerste tweehon derd Papoea's laten inschrijven voor dienstneming bij het Papoea-vrijwilli- gersbataljon. Deze groep zal een dienst verband aangaan van drie jaren in het korps als chauffeurs, koks e.d. Mm -••"N" 'V 1/1 fles f. 6.95 1/2 fles f. 3.55 tuv.vXtiUirUQ (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 25 maart De regering wil de uitkeringen voor aanleg, verbe tering en onderhoud van wegen even redig vermeerderen of verminderen met de toe- of afname van het aantal mo- torrjjtu gen, dat in een bepaald jaar is geregistreerd en niet langer laten af hangen van de opbrengst van de mo torrijtuigenbelasting. Dit blijkt uit de memorie van toelichting bij het ontwerp bjj de Tweede Kamer is ingediend. Voor de berekening van de uitkerin gen in 1961 zal een basisbedrag aange nomen worden van tachtig miljoen gul den. HoeweJ de provincies in zekere mate /rij zijn in de besteding van de hun verleende gelden, achten de ministers, die het wetsontwerp hebben ondertekend, het van groot belang dat in elke provincie bij de verdeling een bepaalde verhouding wordt toegepast, waarin het belang van de verschillende categorieën van wegen tot uitdrukking komt. In verband met dit systeem ach ten de bewindslieden de instelling van een wegenfonds onnodig. De nieuwe wet zal dit jaar nog in werking treden. Vaticaan. De paus heeft gisteren generaal Omar Bradley, een van de le gendarische Amerikaanse generaals uit de tweede wereldoorlog, in particulie re audiëntie ontvangen. (UPI) (Van een verslaggever) ROTTERDAM, 25 maart Op het congres "an de Partij van de Arbeid is gistermiddag het beleid besproken, dat de socialistische party in de komende tien jaar zal voeren. Er was reeds een uitvoerige ontwerp-resolutie opgesteld, waarin overigens geen ver rassende punten waren opgenomen. Vastgesteld werd, dat op de grondslag van de toenemende welvaart gelijke kansen voor iedereen moeten worden verwezenlijkt, dat de sleutelposities van ons economisch leven onder con trole van de gemeenschap dienen te worden gesteld, dat de consument tegen reclame moet worden be schermd, dat grotere vrüe tüd meer behoefte schept aan gelegenheden voor recreatie en sport een taak voor de gemeenteiyke overheid en dat de eilanden van armoede en tekorten in onze samenleving moeten worden op geruimd. Deze stellingen werden toegelicht door de heer J. Berger, die een ver gelijking trok tussen de V.V.D. en de Partij van de Arbeid. Eerst genoemde party deed hem denken aan Mariene Dietrich, „van veraf charmant, verleidelijk zelfs, maar bij nadere bestudering is zij toch echt aan de A.O.W toe. Daarndast de P.v.d.A., tong, fris en krachtig, het leven aandurvend, hoewel soms met een bijna overdreven behoefte er ouder uit te zien om op haar moeder te lijken..." Spreker acht het de taak van de socialisten de eerstkomende tien jaar de maatschappij wezenlijk te herzien. Wat betreft de jeugd meent hy, dat de ouderen steeds bereid moeten zijn van de jongeren te leren. „Een storing 'n de communicatie tussen jongeren en ouderen is voor een socialistische be weging veel bedenkelijker dan voor een conservatieve partij. „Laten wij de jongeren erkennen en opnemen, maar hen niet naar de ogen zien." Overigens vindt hü, dat men moet durven onderkennen en kritiseren, dat Dij ons volk en vooral bij de jeugd een gebrek bestaat aan politieke be langstelling. Vroeger op de middag had het con gres besloten voortaan om de twee jaar een bijzondere huishoudelijke partijraadsvergadering te houden ter bespreking van interne aangelegen heden. Volgend jaar zal hiermee wor den begonnen. Formeel werd de nieuwe voorzitter gekozen, de heer J. G. Suurhoff, als mede drie secretarissen: voor de humanistische werkgemeenschap de heer E. Meester uit Amsterdam, voor de katholieke werkgemeenschap de heer J. Wiilema uit Oisterwijk en voor de protestants-christeiyke werkge meenschap de heer J. Scheps uit Den Dolder. De twee bestuursleden L. de Ruiter en rof. dr. W. Schermerhorn hadden zich niet herkiesbaar gesteld. Prof. Schermerhorn kreeg van het congres een luid applaus; de waar nemend voorzitter, ir. Vos, noemde hem de „ploegbaas van het eerste uur". Gisteravond woonden de congres leden in de Rotterdamse Schouwbutg de opvoering bij van „De Spaansche Brabander" door het Rotterdams Toneel. Advertentie 3 km geleidelijk in zee aflopend zandstrand, 300 hotels en pensions van elke categorie. 1000 appartementen en privé-woningen. Voorstellingen - excursies Seizoen van april tot oktober. Inlichtingen: AZIENDA SOGGIORNO - CATTOLICA en alle reisbureaus. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 25 maart Wanneer Madurodam woensdag &Un poorten voor het tiende seizoen zal openen, zal het miniatuurstadje verrukt /Jjn met de mooiste aanwinst sinds zij» oprich ting: een getrouwe kopie van het Bin nenhof met omgeving, c°mP .m. Hofvüver, Ridderzaal en Mauntshuis. De miniatuuruitvoering van het re geringscentrum, waar veertien man twee jaar aan hebben gewerkt, is ei genlijk meer dan echt. De nieuwbouw van de Tweede Kamer nameluk, die in werkelijkheid nog lang niet klaar is, staat ,p Madurodam al in volle glorie te pronken. Om het geheel nog aantrekkelijker te maken heeft men er maar een permanente „Prinsjesdag" van gemaakt, wat betekent, dat de gou den koets met haar kleurrijk gevolg fi„Jr .1? f® bewonderen zal zijn. Al- SoJUS] w maken van de koets en de daarbij behorende vorstelijke stoet heeft twee man twee jaar werk ge- Een der ontwerpers en makers van de gouden hoets, de heer F Ehlê. op het miniatuur-Binnen hof. k°st. De kopie van het fonteintje op het Binnenhof is vervaardigd door de Haagse keramikus Jaap de Boer. De „bevolking" van Madurodam. voor een groo' deel geïmporteerd uit Denemarken, heeft ook een aanmer kelijke aanwas ondergaan. Zij telt thans 14.000 „zieltjes". Ook het lucht verkeer is uitgebreid. Zo zijn er rw ook „landingsrechten" verleend aan een Caravelle van de Air France. Een nieuw project dat het stadje nog te staat is een kopie van het voetbalvereniging PSV, wachten stadion van de compleet met lichtinstallatie,°dïe in dé avond zal branden. In mei zal de erts tanker „Jacob Verolme" op volkomen authentieke wijze te water worden ge laten. Het miniatuurflesje champagne is al speciaal voor de gelegenheid ge blazen. Madurodam dat verleden jaar ruim driekwart miljoen bezoekers trok, hoopt dit jaar vooral te profiteren van de te verwachten toeristenstroom uit Amerika. Vooral de slagzin „Bezoek Holland in een uur" zal bij de gehaas te Amerikanen zijn uitwerking wel niet missen. De opening zal worden verricht door de minister van Binnen landse Zaken, mr. E. Toxopeus, waar bij het tamboerkorps van de Konink- ïyke Marechaussee in ceremonieel tenue muzikale medewerking zal verlenen. De congressisten die naar de lunch pauze voor over hadden, konden gistermiddag op een bijeenkomst van de Dr. Wiardi Beekman Stichting luisteren naar het Engelse socialisti sche lagerhuislid T. Driberg, die ver telde over de ervaringen met de Britse commerciële televisie. Hoewel deze spreker de commerciële t.v. qua opzet onaanvaardbaar acht, geeft hy toe, dat de concurrentie in Engeland toch heeft bijgedragen tot een aan- merkeiyke verbetering van het peil van de Britse t.v. De commerciële programma's zijn niet zo slecht als aanvankelijk werd gevreesd. Met klem waarschuwde de Engelsman tegen het verlenen var vergunningen voor commerciële t.v. aan groeperin gen, die belang hebben in de pers wereld. AMSTERDAM, 24 maart Op 61- jarige leeftijd is alhier overleden de acteur en komiek Otto Aurich, mededi recteur van de Hoofdstad Operette. Niet star vasthouden aan het be staande wetsontwerp, maar evenmin zover gaan. dat de kinderbijslagwet door de z.elfstandigen ontaardt in een opgepoetste noodwet. Tussen deze grenzen ligt de beleidsopdracht welke de Partijraad gisteren heeft meegege ven aan de Tweede Kamer-fractie van de K.V.P. Het zijn zeer vage grenzen. Er kan nog van alles met de algemene kinderbijslagwet gebeuren. Op deze manier is echter wel voorkomen, dat het komende overleg in de Kamer in vruchteloze Prinzipienreiterei zal ver zanden, althans wat de K.V.P. betreft, terwijl de belanghebbenden voorts mogen verwachten, dat er voor hen „iets redelijks" zal overblijven. De K.V.P. beeft zich gisteren niet laten overrompelen door de opdringe rige vrijage van de beer Burger. Zij zou dit, ondanks deze verstandige grensafbakening, niettemin toch ge daan hebben wanneer de Partijraad de fractie bad gedwongen zich aan een nauwkeurig omschreven termijn te houden, waarbinnen de regeling, of de gewijzigde regeling, een feit ge worden moest zijn. De voorzitter van de Partijraad beeft dat met enige moeite, men mag wel zeggen uit alle macht, weten te voorkomen. Zo is dus nu te verwachten, dat de behandeling van de algemene kinderbijslagwet tenminste niet bet geforceerde verloop zal krijgen dat de Partij van de Ar beid beeft baar pogen op te leggen. Daaruit was niets goeds te verwach ten. Nu de K.V.P. weigert zich op dit moment in een dwangpositie te laten brengen, is bet gevaar van een crisis weliswaar niet bezworen, maar in ieder geval beeft men de zaak op zijn minst weten te temporiseren. Dat is verstandige politiek te noemen. On derkend is dat de band welke mr. Bur ger de K.V.P. heeft toegestoken, niet zo gul is als bet lijkt. De komende tijd biedt de gelegenheid de hand welke de socialistische fractievoorzit ter op de rug houdt, op baar inhoud te onderzoeken. Van de andere kant is op de partijraadsvergadering op ver heugende wijze duidelijk geworden, dat de negatieve, de uitbollende ma nier waarop de V.V.D. meent te kunnen omgaan met de belangen van volksgroepen voor welke een kinder bijslag voor zelfstandigen met name van belang is, baar grenzen beeft. In het gevecht om wat door de KA .P. reeds al te fang een halszaak genoemd wordt, zijn ook op dat front dus de laatste loopgraven getrokken. Advertentie 'nyStrèepie.vóófi:.', 't beste vlak voor elk vakl Imp. Popier en Boek N.V. Anuierdom aïJtBPA? BILTHOVEN, 25 maart Het sana torium „Berg en Bosch" van tie K.A.B, waaraan de naam prof. dr. W. Bronk- horst als de grote pionier op het gebied van de tuberculose-bestrijding onver brekelijk verbonden blijft, heeft er zelf toe meegewerkt, dat het met de exploi tatie in een impasse is geraakt. Het aan tal ziektegevallen evengoed als de sterfte tengenvolge van de eens voor al onder arbeiders zo sterk versprei de kwaal, neemt steeds meer af en het ziet er naar uit, dat in de naaste toe komst de tuberculose volkomen is on derdrukt. Voorwaarde is wei zo zei de geneesheer-directeur van „Berg en Bosch", dr. J. <J. Hirdes, nadrukkelijk dat .en opsporingsapparaat gehand haafd blüft. De exploitatie van „Berg en Bosch", een instelling met vüfhonderd bedden, is als sanatorium echter niet meer mo gelijk, indien een paar honderd bedden onbezet zouden blijven. Het sanatorium opheffen wordt niet verantwoord geach: zo lang er nog t.b.c.-patiënten hulp no dig hebben. Daarom heeft een commis sie van ziekenhuisdeskundigen naar we gen gezocht om ook voor de overgangs fase een lonende exploitatie mogelyk te maken. Aanvankeiyk gingen de gedach ten uit naar een speciale inrichting als b.v. voor de verpleging van chronisch zieken, gestoorde beiaarden, reuma patiënten of welke categorie ook, voor voor in ons land een grote behoefte aan verpleegruimte bestaat. Als een be zwaar werd echter ondermeer hierbij gezien, dat men dan met een groot ge- Zondag 26 maart: 2e Passiezondag; eigen Mis; credo; pret. v.h. H. Kruis; —paars— van ferle; pref. v.h. H. ferle; pref. v.h. H. Maandag: Mis Kruis; paars Dinsdag: Mis van Kruis; —paars— Woensdag: Mis van ferle; pref. v.h. H. Kruis; —paars— Donderdag: Witte Donderdag; eigen Mis; wit— Vrijdag: Goede Vrijdag: —zwart en paars— plechtigheden: Zaterdag. Paaswake; wit— Zondag 2 april: Verrijzenis van Onze Heer Jezus Christus; eigen Mis; credo; eigen pref.; communicantes en Hanc lgitur; wit brek aan verpleegkrachten zou kunnen komen te zitten, omdat in het algemeen voor deze gespecialiseerde verpleging weinig animo bestaat Er is daarom besloten het sanato rium om te schakelen tot algemeen ziekenhuis met een sanatorium-afde ling met inbegrip van een zo volledig mogeiyke speciaiistenhulp. Dan is de basis aanwezig, waarop later een bü- zondere specialisatie verwezenlijkt kan worden ais b.v. voor traumoio- gie, hersenchirurgie, brandwondenchi- rurgie, revalidatie. Een ander specia lisme, waaraan nu al steik wordt ge dacht, is de ongevaisgeneeskunde. op welk terrein in ons land een grote achterstand ten opzichte /an andere landen vait te constateren. Het zou immers denkbaar zyn, dat ..Berg en Bosch", indien het over een hiervoor geschikt team beschikt, mede door zijn centrale ligging, tot een uniek centrum ten aanzien van deze specia le geneeskunde uitgroeit. Er zyn thans drie longartsen, twee internisten, een chirurg, een anaesthe- sist, een bacterioloog, een bio-chemi- cus, een huidarts, een patholoog-ana toom, een physioloog, aan verbonden, bij wie zich in de loop van het iaar nog zullen voegen een psychiater, een neuro loog, een oor-, neus- en keelarts en een gynaecoloog. Al deze specialisten hou den polikliniek. Tegen het eind van dit jaar hoopt men ook met de kinderge neeskunde te kunnen beginnen. Voorlopig fungeert „Berg en Bosch" als algemeen streekziekenhuis voor een dichtbevolkt gebied, omsloten door Utrecht, Hilversum en Amersfoort, doch het toenemend autoverkeer en de betere verbindingen zullen er zeker toe bijdragen, dal ook uit wydere kring pa tiënten naar hier komen Van de honderd patiënten, die thans reeds verpieegd worden, is dit laatste a! met dertig procenl het geval. Reeds vorig jaar is met de nodige verbouwing begonnen en volgende maand zal het aantal ziekenhuisbedden 140 bedragen. Met behulp van de architecten Kraaij- vanger uit Rotterdam en Koldewey jr. uit Voorburg, wiens vader in samen werking met architect Van Moorsel het oorspronkeiyke gebouw ontwierp, is een geheel nieuwe ruimteiyke indeling ge pland. Daartoe behoort een verpleeg stershuis. dat spoedig gebouwd za! wor den, omdat 1 april met de A-op'eidins wordt gestart. Aangezien net aanta» oeaden in de sa- natoriumafdeling ieder jaar vyf tot zes procent volgens een voorzichtige raming zal teruglopen, verwacht men, dat over 20 of 25 jaar er daarvan nog maar 100 tot 150 zullen overblüven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 5