Meningsverschil tussen K.A. en Democrazia Cristiana blijft M D OP DE FIETS DOOR TANGANJIKA SKM m ONS NIET Ronde tafel-conferentie over Europese problemen BEGINSELEN OF TACTIEK IN ITALIË De samenwerking met Nenni de Kerk zorgen baren Kardinaal Siri waarschuwt Geen tweede Korea Sevastopol vrij voor toeristen Rusthuis aan de haven Duur idee in de congo Geen tweelingbroers Vondsten in Kampen Uniform Jeugdsportdag in Tilburg Boskoop zal iets tonen Ambachtsmuseum Voorjaar Europese pleidooien in Rome Anti-Amerikaanse demonstraties GHANA BEPLEIT VERKIEZINGEN Produktiecijfers van de Willem Barendsz V Raad voor industriële vormgeving ingesteld In LISSABON Bevrijdt Alaskaals illustratie-kreet DINSDAG 28 MAART 1961 PAGINA 11 <Van onze Romeinse correspondent) Gedurende de laatste maand nam in de Italiaanse bin nenlandse politiek jiet vraagstuk van een mogelijke samenwerking met de Nenni-so- cialisten de eerste plaats in. De aanleiding hiertoe was de samen stelling der colleges van burge meester en wethouder s in een aan tal steden als Milaan, Genua en Florence. Daar kwamen coalities tot stand tussen de christen democraten, de sociaal-democra ten en de links-socialisten (Nen ni). In het half-zelfstandige ge west Sicilië viel de regering en ook daar ligt het probleem der buitenlandse KRONIEK politieke bondgenootschappen. Er zijn belangrijke bijeenkomsten ge weest. Het 144 personen tellende partijbestuur der Democrazia Cristiana confereerde. Het be stuur der Katholieke Actie ver gaderde. De monarchisten had den, evenals de Nenni-socialisten hun periodieke partijraadsverga dering. Maar het ziet er naar uit, dat een oplossing van het dringen de vraagstuk: hoe in Italië de democratische basis te verbreden, moeilijker te vinden is dan ooit. Fusie tussen Amstleven en Arnhemsche gaat door Prijsvraag uitgeschreven voor keuze embleem a a Terwijl in het afgelopen week-einde de spanning in de kwestie-Laos ten top was gestegen, scheen zich giste ren plotseling een gunstige wending aan te kondigen. Op het zelfde ogen blik, dat in Bangkok de Zuid-Oost Aziatische Verdragsorganisatie begon te beraadslagen over de vraag of men tot gewapende interventie zou moeten overgaan, verscheen er een artikel in de ..Pravdadat uitzicht bood op een oplossing. En de mededelingen die de Russische minister van Buiten landse Zaken. Gromyko, later op de dag aan president Kennedy deed, heb ben het westen ook reden tot hoop gegeven. Het artikel in de Pravda was wellicht een proefballonnetje. De Russen hebben wellicht de wes terse reacties op dit krantenartikel willen afwachten voor zij hun offi ciële nota zonden. Het ziet er naar uit, dat Kennedy succes heeft gehad met zijn beleid in de kwestie Laos. Dit beleid werd on der meer gekenmerkt door een be reidheid Laos te neutraliseren. Ter wijl vroeger Eisenhower en vooral Dulles zeer wan trouwend plachten te staan tegenover neutrale staten, denkt de nieuwe Amerikaanse rege- ring daar anders over Kennedy heeft duidelijk ge maakt, dat hij er njej. Cp js Laos aan het westerse kamp te binden. Hij wil slechts voorkomen, dat Laos in de communistische invloedssfeer raakt, j In streven is gunstig ontvangen door de leidende Aziatische neutrale mogendheid: Indië. Maar Kennedy heeft tegelijk ook laten weten, dat hij niet voor drastische maatregelen zou terugschrikken, als Russen niet mee wilden werken aan een beëindi ging van de crisis in Laos. De krach tige houding van de nieuwe Ameri kaanse president heeft kennelijk in druk gemaakt op Khroesjtsjev. Ten slotte is de Russische reactie van gis teren wellicht ook beïnvloed door de grote eensgezindheid tussen Amerika en Engeland, zoals die gebleken is tijdens de besprekingen van Kennedy en Macmillan in Key West in het afgelopen week-einde. Washington en Londen hebben hun meningsver schillen over de behandeling van de kwestie Laos bijgelegd om één front te kunnen vormen tegen Moskou. M r l hebben hun agressieve po itie in e kwestie-Laos wellicht o ang \o ge ouden uit vrees voor de Chinezen. Als Moskou de rebeIIen rn Laos geen steun had verleend, zou Peking het gedaan hebben, en Khroesjtsjev zou reden kunnen heb ben een Chinese expansie jn zu;de. Iijke richting te voorkomen. Khroesj tsjev heeft al geruime tijd geleden laten weten, dat hij een nieuwe in ternationale conferentie over Laos W"1 een gesprek waaraan ook Rood- China zou moeten deelnemen. Dip conferentie zou het vervolg moeten zijn op de Geneefse bijeenkomst van 1954. Amerika is nu in principe tot een dergelijk gesprek bereid, maar dan moet er in Laos eerst een staakt- bet-vuren tot stand zijn gekomen. De „Pravda" schreef gisteren, dat de Sovjet-Unie bereid is tot „vredesbe sprekingen", en het was vooral die opmerking die het westen hoop gaf. De kwestie-Laos is nog lang niet op gelost, maar het gevaar voor een «tweede Korea dat zondag nog groot •cheen, is sinds gisteren aanzienlijk ♦wninderd. Een 52 pet. der Kamerzetels tel lende centrumcoalitie, het samen gaan van christen-democraten, libera len, sociaal-democraten en republikei nen is nog maar moeilijk tot stand te brengen. De afstand tussen de libera len (centrum-rechts) en centrum-links is bijna onoverbrugbaar groot geworden. Het huidige christen-democratische ka- binet-Fanfani steunt op de vrijblijvend toegezegde stemmen der centrumpar tijen, maar de intern zwakke combina tie ljjkt voorlopig te blijven bestaan, omdat niemand weet, wat er na een val van Fanfani moet of kan gebeu ren. In Milaan en enkele andere steden kwam door gebrek aan een uitvoerbaar alternatief het verbond tussen de De mocrazia Cristiana en de Nenni-socia listen tot stand. Voor de liberalen be tekende dit een hard gelag, maar zij hebben zich er tenslotte in geschikt en veroorzaakten geen regeringscrisis. De secretaris en leider der D.C., Aldo Moro, heeft het partijbestuur de beslissingen van het dagelijks bestuur uiteengezet. Later werd bekend, dat de president der bisschopscommissie der K.A., kar dinaal Siri, aartsbisschop van Genua, Moro een brief geschreven had om hem nogmaals op het gevaar te wijzen, dat de Kerk en de K.A. zien in een toena dering tot de linkse socialisten, zolang deze geen werkelijke en veilige garan ties gegeven hebben, dat zij onafhanke lijk zijn van de communisten. „In Co de's naam bezweer ik u uw verant woordelijkheid te beseffen." In verschei dene katholieke kranten en tijdschriften werden soortgelijke waarschuwingen tot de D.C. gericht. Het informatiebulletin van het Romeinse Vicariaat nam op scherpe wijze tegen de D.C. stelling, het zelfde deed het bulletin der K.A. Het Siciliaanse episcopaat gaf een verkla ring uit, dat het tegen elke samen werking op Sicilië is van katholieken en marxisten. Kardinaal Siri zond de kardinaal van Palermo een telegrafi sche bijvalsbetuiging. In een blad, dat ais de spreekbuis van de aartsbisschoppelijke curie te Palermo geldt, de „Voce Cattolica" schreef de diocesane K.A.-voorzitter Pavone, dat men dient te overwegen, of de katholieken niet een eigen par tij moeten stichten, nu de christen democraten blijken geen weerstand te kunnen bieden aan de bekoringen van linkse avonturen... oro heeft het hoogste uitvoerend orgaan der Democrazia Cris tiana verklaard, hoe en volgens welke richtlijnen de dagelijkse leiding te werk is gegaan. Elke overeen komst met de fascisten en met de com munisten in gemeenteraden was uitge sloten. Waar mogelijk werkten de vier centrumpartijen samen. Om het odium van het woord „centrum" te vermij den, heeft men thans het mooie woord „convergentie" en „convergerende par tijen" uitgevonden. Waar de converge rende materieel geen meerderheid kon den vormen, verstond men zich met de monarchisten of met de Nenni-socialis- ten, al naar de plaatselijke omstandig heden. De lokale afspraken, aldus Moro met de Nenni-socialisten zijn daarom toevallig en hebben geen enkele invloed op het nationale niveau. Van het partij bestuur keurden 131 leden dit beleid goed, één stemde tegen en elf onthielden zich van stemming. Het is duidelijk, dat er een aantal wrijfpunten bestaat tussen de D.C. en de kerkelijke kringen, waaronder niet in de laatste plaats de K.A. Dat niettegenstaande de druk van kerke lijke zijde een zeer grote meerderheid der partijbestuurders de (enkele) plaat- selijke „openingen naar links" heeft goedgekeurd, geeft te denken. Voorts bevestigt de eindresolutie het bestuursbesluit van mei 1960, dat de D.C. geen organische en blijvende coalities kan aangaan met democratisch rechts: liberalen plus monarchisten, terwijl met belangstelling de ontwikkeling in de links socialistische partij gevolgd wordt. De Democrazia Cristiana is, door haar grootte, de spil van het Italiaanse poli tieke leven. In Italië is geen regering mogelijk zonder haar. De Gasperi heeft indertijd gezegd: „De D.C. is een mid denpartij, die zich naar links beweegt", hetgeen inhoudt, dat zij zich omwille van de sociale gerechtigheid verplicht voelt een vooruitstrevende politiek te voeren om de niet geringe achterstan den op sociaal terrein in te halen. De D.C. met 45 pet. der kamerzetels heeft echter bondgenoten nodig. Het verle den heeft bewezen, dat de conservatie ven voor een ingrijpende progressieve politiek niet voldoende begrip kunnen opbrengen. Velen zouden daarom een oplossing zien in een rooms-rood be stand, ware het niet, dat deze „rode" Nenni is. En Nenni was voor enkele jaren nog medereiziger nummer één van de communisten. In zjjn partij hebben evenwel de autonomisten de meerder heid en in het politieke spel gaat het nu om taktiek, om afwegen, om aan trekken en hulp aan de los-van-Moskou- richting. e kerkelijke kringen blijven uiterst bezorgd, hoewel alle anti-clerica- len er niets van willen horen: het is voor een belangrijk deel de Kerk geweest, die Italië in 1948 voor het lot van Tsjechoslowakjje be hoed heeft. Alleen daarom reeds is het billijk, dat Italië het oor leent aan waar schuwingen van deze zijde. Aan een ver schil van mening tussen kerkelijke krin gen en de grote meerderheid der chris ten-democraten ligt evenwel iets anders ten grondslag: het concept van de po litiek. In de leidende kringen der K.A. (waar verscheidene personen zitten, die men in politicis tot de conservatieven moet rekenen) hoort men vaak de me ning, dat de ideologie en de algemene levensbeschouwelijke opvattingen der katholieken het hechte fundament zijn voor gezamenlijk politiek handelen. Ita lië telt nominaal 96 pet. katholieken. De verschillen in opvattingen van groepen of van personen zijn van secundair be lang en kunnen, dus moeten, hun synthe se vinden in een hogere eenheid. De communisten en de links-socialis ten stellen zich door hun marxistische principen buiten de overigen. Wanneer de Democrazia Cristiana coalitiegeno ten zoekt, dient zij deze in de andere, dat is in de rechtse richting te vinden. Het mes snijdt dan van twee kan ten, want in dit geval worden tevens de merendeels anti-clericale (en anti katholieke) republikeinen uitgeschakeld en de door het marxisme besmette so ciaal-democraten. In een toenadering tot Nenni en erger: in enige gemeente lijke bondgenootschappen met hen, ziet men in deze K.A.-kringen dus een we zenlijke onjuiste opbouw en een hetero doxe dreiging. De Italiaanse christen-democraten stel len daar tegenover, dat deze construc tie zuiver theorie is en wel een theo rie, die gedurig in de Italiaanse prak tijk onjuist blijkt. Met rechts kan een meerderheid gevormd worden, maar Mevrouw Anne Hall (links) en mevrouw Lucilla Cardwell maken een dagenlange fietstocht door Tanganyika. Zij zijn niet gewapend, omdat de dames niet van zins zijn op wilde beesten jacht te maken. Ze hebben bandenpech gehad, hetgeen niet verwonderlijk, is gezien de toestand van het terrein. Kardinaal Siri, aartsbisschop van Genua. deze wordt terstond belast door het meelopen van de fascisten. De ongeluk kige regering-Tambroni heeft doen zien, wat daar de gevolgen van kunnen zjjn. Niet in de laatste plaats is de D.C. ervan overtuigd, dat dan de sociale klok wordt teruggezet en dat een rechtse coalitie alle voet geeft aan de vorming van een breed volksfront. Dat betekent bij de volgende verkiezingen rijke winst voor extreem links. MOSKOU, 28 maart (UPI) —.De ma rinevesting Sebastopol, die sinds de tweede wereldoorlog voor Russen en buitenlanders verboden terrein is ge weest, zal binnenkort worden openge steld voor toeristen. Een groep ambassadeurs uit het wes ten is reeds uitgenodigd om een rond reis te maken door het gebied waar de marinehaven is gelegen. De reis ge schiedt onder auspiciën van het minis terie van buitenlandse zaken. Sebasto pol, eens het toneel van enige der bloe digste slagen uit de Tweede vyereldoor- log, werd in die tijd vrijwel mei de grond gelijk gemaakt. Na de oorlog werd de stad geheel herbouwd. Tot vorig jaar was de stad zelfs voor gewone burgers uit de Sovjet-Unie Verboden terrein. De stad ligt op betrekkelijk korte afstand van Balaclava, eens de plaats waar tij dens de Krimoorlog en de charge oi the light brigade, door Tennyson ver eeuwigd, werd gestreden. t og steeds tast Nederland zoekend naar een oplossing van het probleem 'loe ^et stceds toenemende aantal ouden van dagen het beste aan een y gelukkige levensavond kan worden geholpen. Tot nog toe zocht men dat in de bouw van rusthuizen aan de zoom van de stad, in een gordel van groen, waar de rust van de natuur domineerde. De „St. Hubertusstichting" te Harlingen heeft daar nu radikaal mee gebroken. Zij bouwde een nieuw, zeer modern ingericht rusthuis in het midden van de stad, aan de Zuiderhaven, tegenover de scheepswerf „Welgelegen". Er is altijd drukte in deze haven. Visserschepen varen af en aan, coasters lossen er hun houtlasten en voor de werf aan de overkant liggen gemiddeld tien tot twintig kustvaarders, waarvan een deel steeds op de werf zelf. Het lied van de arbeid daar klinkt praktisch dag en nacht door tot de overkant. Het nieuwe rusthuis telt 55 kamers, waarvan de meeste aan de zonkant met uitzicht op de haven. De kamers waren bij de ingebruikneming van het tehuis al dadelijk alle verhuurd en er is zelfs al een flinke wachtlijst. Vooral de negen tweepersoons kamers blijken zeer in trek. Alle kamers hebben eigen toilet en eigen kookruimte. Regel is echter, dat de maal tijden gezamenlijk in de eetzaal worden gebruikt, aan aparte tafeltjes, zodat men bediend wordt als in een hotel. De oudjes zijn zeer ingenomen met het prachtige uitzicht vanuit hun kamertjes, met het steeds wisselende aspect, dat het bonte verkeer in de haven hun biedt. Op de hoger gelegen etages zien de kamertjes zelfs op zee uit. Ongeveer de helft van de pensiongasten bestaat uit inwoners van Harlingen. De anderen komen van overal uit Friesland en Nederland. Het is voorts niet een tehuis uitsluitend voor katholieken; ook hier ligt de verhouding fifty-fifty. De verzorging van de oudjes geschiedt door religieuze verpleegsters van St. Jozef uit Amersfoort. De plaats waar het gebouw is verrezen is van een historisch karakter. In vroegere eeuwen zetelde er de Friese Admiraliteit, later waren de landsmagazijnen er gevestigd en weer later werd er de RHBS in ondergebracht. Het oude gebouw moest echter tot de grond toe worden afge broken om plaats te maken voor het nieuwe bejaardentehuis. Het nieuwe gebouw is wel wat minder markant dan het oude, doch detoneert zeker niet op de haven. Architect Van Oerle uit Leeuwarden is er in geslaagd het zeer goed bij de woon stijl van deze havenwijk aan te passen. Onderbaas D. Rjjkens van de afd. transistorenfabricage van Phi lips Stadskanaal is met het hoogste in dit bedrijf tot nu toe voor een idee uitgekeerde bedrag, na melijk 1250 gulden beloond voor zjjn voorstel om een besparing toe te pas sen bjj de vervaardiging van een be paalde transistor. In de maand februari heeft de cen trale commissie van Philips ruim ne genhonderd ideeën in de bus gevon den. Ongeveer 23 procent daarvan werd met in totaal 20.485 gulden be loond. NEW STORK, 28 maart (AFP, UPI) Een vertrouwd Loemoembistisch ge luid heeft de Ghanese afgevaardigde in de Algemene Vergadering van de Ver enigde Naties laten horen toen hij eis te, dat het Congolese parlement binnen twee weken bijeen dient te worden ge roepen. Mocht dat niet kunnen, aldus de Ghanees, de minister van buitenland se zaken, Ako Adjei, omdat er te veel afgevaardigden vermoord zijn, dan moe ten er maar nieuwe verkiezingen uitge schreven worden. Voorts keerde Ghana zich tegen Bel gië, dat nog altijd de resoluties van de V.N. zou negeren en tenslotte eiste de spreker, dat de V.N. met wapengeweld de bases, nodig voor de bevoorrading van de troepen en ambtenaren van de volkerenorganisatie zou veroveren. De Congolezen zelf pogen intussen nog steeds toenadering te zoeken met de machthebbers in Stanleystad. Generaal Loendoela zou 5 april deelnemen aan een conferentie voor Congolese politici in verband met de op Madagascar ge creëerde statenbond. AMSTERDAM, 28 maart De pro duktiecijfers van de „Willem Barendsz" waren, zo deelt de Nederlandse Maat schappij voor de Walvisvaart mede, per 12 maart j.l. als volgt: traan 105.088 barrels (17.516 ton), spermolie 7.734 bar rels (1289 ton), vleesmeel 3127 ton, be vroren vlees 1563 ton en vlees voor Japans vriesschip 5187 ton. Vergelijken de cijfers van het vorige jaar zjjn: traan 112.145 tarrels (18.691 ton), sperm olie 1919 barrels (320 ton), vleesmeel 3821 ton en bevroren vlees 1330 ton. AMSTERDAM, 28 maart Van het aanbod van de Amstleven te Amster dam aan aandeelhouders der Arnhem sche Verzekering Maatschappij tot ver wisseling van hun aandelen in aande len Amstleven is in zodanige mate ge bruik gemaakt, dat de fusie tussen Amstleven en de Arnhemsche Verzeke ring Maatschappij doorgang vindt, zo deelt de Amsterdamse maatschappij me de. k 1 vier dagen lang is de ambte- naar van de burgerlijke stand l\ van de gemeente Valburg in de Betuwe bezig zich te verdiepen in de afkomst van de twee Andreas- sen JohcT.nes de Bruyne, de twee eenenzestigjarigen, die tweelingbroers zouden zijn. maar hij is er nog niet uitgekomen. Hij had de familie ge vraagd zaterdag naar de gemeente secretaris te komen, in de hoop dat zij opheldering zou kunnen geven, maar zij heeft verstek laten gaan. Toch is er enig licht gekomen in deze vreemde zaak. Maandag heeft de ambtenaar in een gesprek met een Nijmleegse collega een sterk vermoe den gekregen dat de ene Andreas Jo hannes in oktober 1899 en de andere in maart 1900 geboren moet zijn. Zij kunnen dus geen broers zijn. De een zou de zoon zijn van Johanna Cor nelia de Bruyne, de ander van al leen maar Cornelia de Bruyne. Zij moeten beiden wel in Valburg zijn ge boren maar een van hen is zo goed als zeker in de burgerlijke stand van Nijmegen ingeschreven. Maar wie nu wie is, dat is een zaak die nog ver der uitgezocht moet worden als men er al achter komt. De restauratiewerkzaamheden aan de St.-Nicolaas- of Bovenkerk in Kampen hebben resten van eeuwenoude fundamenten te voorschijn gebracht, die nog in goede staat verkeren. Het vermoeden be staat, dat op de plaats waar nu het middenschip van de kerk staat, reeds eerder een kruiskerk met drie beu ken heeft gestaan, gebouwd in de der tiende eeuw. Tot deze conclusie kwa men de heren W. H. Alkema, die met de dagelijkse leiding van de restaura tiewerkzaamheden is belast, en G. J. van der Heijde van de rijksdienst voor oudheidkundig bodemonderzoek na een voorlopige studie. Daarmee zou het vermoeden, dat op die plaats een uit de elfde eeuw afkomstig ro- maans kerkje heeft gestaan, niet juist zjjn. Men neemt nu aan, dat om een romaanse driebeukige kruiskerk de huidige gothische kerk is ge bouwd. Bij de werkzaamheden is een raam in de oorspronkelijke muur vrijgeko men. benevens enkele versierselen, die dezelfde datum dragen als de fun damenten. Oude gewelven vertoonden ties terug. In 1861 namelijk gaf ko ning Willem III reeds toestemming tot het noemen van zijn naam bij de aanbeveling van het eerste Neder landse standaardwerk over het vruchtboomassortiment. In 1911 en in 1937 gaf koningin Wilhelmina van haar belangstelling blijk door bezoe ken aan Boskoopse tentoonstellingen. De voorzitter van de jubilerende vereniging, de heer H. J. Grooten- dorst, deelde gisteren mee, dat nog niet eerder geëxposeerde creaties van de boomkwekerijen zullen worden getoond. Rhododendrons en aza lea's vormen de hoofdschotel. Doch ook andere nieuwe sierheesters, ro zen, clematis en coniferen zullen er te zien zijn. Honderd jaar geleden is de eerste azalea mollis uit zaad in Nederland gewonnen. Op de tentoon stelling zullen in dit verband de kweekresultaten te zien zijn, die door selectie en hybridseren met deze ou de kleinbloemige azalea werden be- De organisatoren verwachten veel belangstelling uit het buitenland, met name van Duitse zjjde. ^iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimimiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii belangrijke verdikkingen. Deze zjjn ontstaan omdat er dikke steenlagen tegenaan gemetseld zijn, die ook nu nog een belangrijk deel van de funda menten uitmaken. Het grondwater heeft echter wel veel schade teweeg gebracht. De muren vertonen daar door grote scheuren. Mede daarom durft men de historische fundamenten niet geheel uit te graven. Een onder zoek wordt nog ingesteld, of de fun damenten uit de dertiende eeuw, die gedeeltelijk met turfsteen zjjn be kleed, wellicht steunen op resten van vroegere datum. Tien jaar geleden was het zilveren jubileum van de Tilburgse Jeugd (voetbal) -competitie aan leiding de ere-wedstrjjd wat meer accent te geven door er enkele sportdemonstraties aan toe te voegen. Het succesvol verloop heeft er toe geleid, dat zich daarna een specifieke Jeugdsportdag heeft ont wikkeld, die straks op 8 april in het gemeentelijke sportpark zjjn tiende verjaardag gaat beleven. Sedert 1954 ligt het initiatief en de organisatie in handen van de Katholieke Jeugd raad. Met voldoening kan worden te ruggezien op dit steeds belangrijker sportevenement, dat moet beschouwd worden als een passieve vrijetijdsbe steding voor de jeugd in de Paasva- cantie. Vorig jaar waren er niet min der dan 17.500 belangstellenden, die merendeels tegen betaling van een dubbeltje een entreekaartje kochten op de scholen. Het programma vermeldt steeds een vaste kern van overigens wisse lende sport-demonstraties. Vaak ook van bijna onbekende sporten om de jeugd niet al te eenzijdig voor te lich ten. Dit maal staan op het program ma judo, atletiek, paardensport, gymnastiek, wielrennen, rugby, bas ketball en veidhandbal. Verder zjjn er demonstraties met een trampoline en een door de com mando-troepen uit Roosendaal, die en kele elementen uit hun (sportieve) op leiding zullen laten zien. Een gelukkige omstandigheid is, dat de organisatoren bij heel hun op zet kunnen rekenen op belangeloze medewerking van alle deelnemers en instanties. Zo blijft er van de inkom sten nog wel wat over. Als dank aan het gemeentebestuur zullen bij dit tweede lustrum drie reliefs worden aangeboden van de Tilburgse kunste naar Hans Claesen, die op de ere tribune van het Sportpark zullen wor den aangebracht. Nu reeds zijn 13.000 kaarten door de verschillende scholen aangevraagd. Prinses Irene zal 13 april alhier le tentoonstelling „Flora Nova 1961" openen, welke tot 22 april cal duren. De „Vereniging voor Boskoopse culturen" bestaat dan honderd jaar. De belangstelling van het koninklijk huis voor dergelijke ten toonstellingen gaat reeds vier genera- Het aanzien van onze landmacht en luchtmacht in het buiten land zal niet weinig verhoogd worden door een pas versche nen order, die het militairen mogelijk maakt om tijdens verlof en bewe gingsvrijheid aldaar de uniform te dragen, eventueel met het bij de te nue behorend wapen. Wel moeten ge gadigden hiertoe een schriftelijke toe stemming van de minister van De fensie krijgen. Uiteraard geldt deze vergunning niet voor militairen die in verband met de uitoefening van hun dienst buiten de landsgrenzen verblij ven, ook niet wanneer zij daar verlof genieten. In het vooral door Duitse toeristen veel bezichtigde plaatsje Oostmar- sum is men zeer onlangs begon nen met de voorbereidingen voor de bouw van een ambachtsmuseum. Het wordt een verzameling oude be drijven, zoals een leerlooierij, een kui perij en een smidse, welke de vele toeristen, die het stadje jaarlijks be zoeken, een indruk zal g^ven van de beoefening van het Twentse ambacht en boerenbedrijf in vroeger eeuwen. De gebouwtjes zullen verrijzen rond eij zogenaamd „Los Hoes", een uit leem opgetrokken Saksisch boerderij tje, zoals men deze vroeger in Twen te veelvuldig aantrof. Mens en dier leefden daarin bijeen in één ruimte. Het museum verrijst aan de zuidzij de van het stadje, dicht bij het cen trum. Bij de samenstelling wordt ad vies gegeven door het openluchtthea ter te Arnhem. Over enkele weken zal met de bouw van het „Los Hoes", het grootste project van het plan, wor den begonnen. Het oude molenaars huis, dat op het terrein staat. zal worden gerestaureerd. Volgend jaar zullen de andere bedrijfjes rond het „Lös Hoes" worden gebouwd. Een nieuw „verkeersbord"? Maar dan in ieder geval een dat niet ge- of verbiedt, doch vriendelijk verzoekt. In het fraaie lente weer móéten de vogels weer gehoor zaam voldoen aan de voorjaarsdrang: het zoeken naar een wijfje, het ver zorgen van de broedplaatsen. In de uitgestrekte rietvelden rondom de Nieuwkoopse plassen, een waar vogel dorado, dingen honderden kieviten M H II (Van onze Romeinse correspondent) ROME, .28 maart Het Instituut voor Europese Studiën, dat de naam draagt van /.(jn stichter Alcide De Gasperi en het Italiaanse centrum voor Europese actie belegden in Rome een rondetafel conferentie over vraagstukken der Euro pese integratie. Als referenten traden op dr. A. Albonetti en prof. dr. H. Brug- mans. Dr. Albonetti een economisch expert op het Europees terrein en kabi netchef van de vice-president der Euro pese Economische Gemeenschap, prof. Brugmans o.m. de rector van het Euro pese College te Brugge. De ronde tafel-conferentie stond onder leiding van senator dr. E. Battista, voor zitter van de politieke commissie van het Europese Parlement. Aan de confe rentie werd deelgenomen door een 2J- tal gekwalificeerde Italiaanse persoon lijkheden op het terrein der Europese eenwording en ze werd voorts bijge woond door oud-studenten van Brugge en een grooot aantal studenten aan de universiteit te Rome. Dr. Albonetti sprak o\er de v,oorgeschiedenis van de Verenigde Staten van Europa, terwjjl het referaat van prof. Brugmans han delde over de politieke bewegingen voor de Europese eenheid. Verschillende voor aanstaande buitenlanders en leden van het diplomatieke korps woonden als gas ten de bijeenkomst bjj. Tijdens de uitge breide debatten kwam meermalen het punt ter tafel, of de militanten voor de Europese eenheid genoegen moesten ne men met de feitelijk gegroeide benade ringswijze via de bestaande politieke, so ciale en culturele organisatie, dit is te gelijk via de nationale parlementen en diplomatieke onderhandelingen. Het alternatief is of zij dit doel, de supra-nationale organisatie van Europa, moeten pogen te bereiken door een vreedzame revolutie, een massabewe ging en door de eisen van een Europese grondwetgevende vergadering. Het is de bekende strijdvraag onder federalisten. Prof. Brugmans verdedigde tegen vele felle aanvallen de realistische methode der toch reeds zo moeilijke geleidelijke en deelsgewijze opbouw. De huidige hoog ontwikkelde democratieën zijn in feite .corporatieve democratieën" geworden en uit de praktijk blijkt, dat het onmo gelijk is om tot integratie te komen bui ten de diep gewortelde groeperingen op de verschillende, de politieke, sociale en culturele vlakken om. In de gedachten- wisselingen kwam uiteraard herhaalde malen de Nederlandse stellingname bij de kleine topconferentie in Parijs naar voren, een stellingname die als „silhou ette" of „gilette", de eigennaam Luns kreeg. Heden had te Rome met gepast cere monieel de incorporatie plaats van het Instituut voor Europese Studiën in de universiteit van Rome. Onder de autori teiten was de minister van onderwijs aanwezig. Prof. Brugmans hield een in leiding op deze bijeenkomst. De stad Rome vereerde de rector van het Euro pese college van Brugge met de hoge onderscheiding van de gouden medaille der eeuwige stad, terwjjl de burgemees ter met de de Italianen zo eigen geste hem een kostbaar geschenk overhandig de in de vorm van een aantal oude en oorspronkelijke kopergravures van stads gezichten van Rome. AMSTERDAM, 28 maart Ten ein de te komen tot gecoördineerd overleg op het hoogste niveau van alle bij de industriële vormgeving betrokken krin gen in Nederland, is een nationale raad voor de industriële vormgeving ingesteld. Het centrum en de stichting instituut voor Industriële vormgeving zijn de or ganen voor de uitvoering van het beleid van de raad. Dit laatstgenoemde instituut heeft een prijsvraag uitgeschreven voor een embleem voor de industriële vormgeving. Uitgeloofd worden twee geldprijzen 1.000 en 500) en twee eervolle ver meldingen (elk gepaard met een bedrag van 250). De jury bestaat uit de heren N. H. Benninga, J. H. Bolleman, prof. dr. G. W. Ovink, F. Stam en O. Treu- mann. met vervaarlijke duikvluchten naar de gunsten van een wijfje. De roepen de grutto's, de zingende leeuweriken, de wegschietende fazanten, de ture luurs, de plevieren, de karekieten, de watersnippen, de meerkoeten en de waterhoentjes, zij maken bjj tiental len het wondermooie natuurgebied rondom Nieuwkoop tot een waar pa radijs. Namens hen heeft de Nieuw koopse Vogelwacht dit bord geplaatst. 99- LISSABON, 28 maart (.AFP, UPI) Zoals in de Portugese pers aangekon digd was, hebben gisteravond naar schatting enige honderdduizenden voor de Amerikaanse ambassade in de Por tugese hoofdstad gedemonstreerd tegen de instemming van de Verenigde Sta ten met een onderzoek vanwege de Ver enigde Naties naar de toestand in An gola. Zoals bekend hebben de V.S. (en onder meer de Sovjet-Unie) in de Vei ligheidsraad gestemd voor een resolu tie, welke het Portugese beleid in An gola, officieel een provincie van Portu gal, afkeurt. De betogers trokken in dichte drom men door de straten van Lissabon, waar ze het verkeer ontwrichtten. Spandoeken toonden onder meer de volgende leuzen, welke het Portugese standpunt illustreren: „Wij zullen niet uit Ango.a vertrekken". „Uit de Azo- ren, V.S." (de V.S. hebben daar een basis), „Amerika voor de Indianen", en „Bevrijdt Alaska". De Amerikaanse ambassade werd onder meer met inkt potten bekogeld, waardoor moeilijk te verwijderen vlekken op de muren ont staan zijn. De politie wist de betogers met traangasbommen en salvo's in de lucht te verspreiden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 11