zzzzzgr "tzsz yiri 111 IC A ADI FIIC PU M1IIDA UT NlrllWr HAAKIrmM Hf I llllliANl niLUflL nAAULLlTIJUlIL IfUUIIftlll SCHEVENINGSE PIER BIJNA GEREED AANSLAG OP IMAM VAN JEMEN MISLUKT Goede hoop op vreedzame regeling van Laos-crisis Waarschuwing ZO AVO aan communisten in Laos Te Amsterdam enige proeven Vrouw in Glasgow gooit vijf kinderen op straat Een van hen overleden, de vier anderen naar het ziekenhuis Meisje uit auto geslingerd Het weer Kerk in Polen Kardinaal in verzet tegen Caritas-groep NA GESPREK VAN KENNEDY EN Oriëntaals despoot treedt uiterst cru op tegen roken op straat Russen akkoord met westerse voorstellen Sancties van V.N. tegen Z.-Afrika Overvalpoging op taxichauffeur FLN tegen Frans gesprek met MN A Rukwind veroorzaakt ongeluk Meer bewolking BORST 200 KUIKENS VERBRAND POPUN MEISJES COATS 31.- Moorddadig komplot verijdeld Kans op nachtvorst Geen school op zaterdag heinkel scooter Een der daders gepakt Boudewijn en Fabiola naar Brittannië V oor stel van Ghana ^eê'MORRIS "êefore Ifou Snif! Suede dames en herenjasjes ui in* 10*1 84ste JAARGANG No. 30786 DINSDAG 28 MAART 1961 KINDERKLEDING cf snuincBrarc uos WASHINGTON, 28 maart (A.F.P., Rtr., U.P.I.) President Kennedy van de Verenigde Sta ten en de Sovjet-minister van buitenlandse zaken, Andrei Gro myko, hebben gisteravond na af loop van hun besprekingen in het Witte Huis beiden verklaard te hopen, dat er een vreedzame op lossing gevonden kan worden voor de burgeroorlog in Laos, waarbij de Sovjet-Unie en de V.S. nogal nauw betrokken zijn. Die oplos sing voor de crisis zal, aldus Ken nedy en Gromyko, moeten verze keren, dat Laos een neutraal land wordt. De Sovjets hebben boven dien beloofd, dat zfc*-spoedig zul- *fn a.ntwoorden op het Engels- Amerikaanse voorstel inzake een Engels-Russisch beroep op de strijdende partijen in Laos om het vuren te staken en het op nieuw instellen van internationale controle. Op het Britse verzoek om voor maandag te antwoorden zijn de Russen echter niet inge gaan. NEW YORK, 28 maart (Rtr., U.P.I.) In de speciale politieke commissie van de Verenigde Na ties heeft Ghana het voorstel in gediend om sancties van de V.N. te nemen jegens Zuid-Afrika, in dien premier Verwoerd zijn apart heidspolitiek niet wil wijzigen. Die sancties zouden onder meer ver breking van diplomatieke betrek kingen inhouden, en voorts een aantal economische sancties, die Zuid-Afrika in een staat van vol komen isolement zouden brengen. Zelfs de P.T.T.-verbinding zou verbroken moeten worden, net zo lang, tot premier Verwoerd door de knieën gaat. CEES PELT IN O AH OCH VAN PC COMMUNISTEN LAOTtAANSE KSCD/HSSZCTCL THAilAKOi ammkaanse vusmKscmr- PEH MET mo MAD I HICKS CH 300 VLIFCWBEN VEtTBOKKEN meld, zich woedend op haar zouden storten. Een van de slachtoffertjes, de 7-ja- rige Danny McNeil, was vanmorgen nog bewusteloos. Zij verkeert in levensge vaar en zal waarschijnlijk een hersen operatie moeten ondergaan. De drie andere kinderen zijn Margaret Lennon (5), haar broertje Frank (7) en Tho mas Devenny. Ook hun toestand is ern stig, maar de dokters hebben goede hoop dat zij hun levens zullen kunnen red den. Alle vijf de kinderen woonden in de Toryglenstraat, maar niet in het flat gebouw waaruit zij op straat werden geworpen. ZAANDAM, 28 maart De zeventien jarige mej. Truus de Koe uit Zaandam is gisteren op slag gedood bjj een ver keersongeval. Zij reed mee met een bestelauto, die in een scherpe bocht van de Westzanerdijk van de weg af raakte. Het meisje werd uit de auto geslingerd en kwam onder de wagen terecht. Het meisje was per fiets onderweg naar Westzaan om een boodschap te doen. Vanwege de harde wind accep teerde ze een lift, die de bestuurder van een bestelauto uit Zaandam haar aanbood. In een bocht van de weg ver loor de 19-jarige bestuurder bij een har de rukwind de macht over het stuur. De wagen sloeg over de kop, waarbij het meisje naar buiten werd geslingerd. De chauffeur werd met een shock in het gemeentelijk ziekenhuis opgenomen. ROTTERDAM, 28 maart Gistermor gen is de 73-jarige Rotterdammer J. C. Adriaanse bij een verkeersongeluk op de Goudse Rijweg om het leven geko men. De heer Adriaanse geraakte met zijn fiets onder een passerende opleg ger. Hij overleed tijdens het vervoer naar het Bergweg-ziekenhuis. AMSTERDAM, 28 maart Naar wij vernemen is de 59-jarige P J. Zuurmond uit Culemborg, die bij het gisteren ge melde auto-ongeluk in Etten ernstig ge- wond werd, in het ziekenhuis overleden. Hjj is dus de derde omgekomene bp het trieste ongeval. Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (Bil KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot woensdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Toenemende bewolking met plaatse lijk wat lichte regen. Iets zachter, maar in hoofdzaak in het zuidoosten van het land nog kans op nacht vorst. Matige tot krachtige weste lijke wind. Morgen: Zon; 6.23-19.08. Maan: 16.13-5.28. max min aeersi Station Weet temp temp afgei gisteren «4 ui Den Heldet zwaar bew. 7 8 1 Ypenburg zwaar bew. 8 4 0 Vlissingen zwaar bew. 8 4 0 Eelde regenbui 6 2 0 De Bilt zw. bew. 8 1 1 Twente zw. bew. 8 -0 1 Eindhoven zw. bew. 8 -0 0.4 Zd.-Limbui> zw. bew. 8 -0 0.2 Stockholm half bew. 6 6 0 Oslo licht bew. 4 2 0 Kopenhagen licht bew. 5 2 1 Londen zw. bew. 10 0 0 Amsterdam zw. bew. 8 1 1 Brussel geh.bew. 9 -1 0 Luxemburg zw. bew. 9 -3 0 Parijs half bew. 12 -1 0 ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Sevetln. ANEGANG 19 - HAARLEM AMSTERDAM, 28 maart Gisteren is een houten schuur aan de Buikslo- termeerweg in Noord afgebrand. In de schuur bevonden zich 200 kuikens, die in de vlammen zijn omgekomen. De brand ontstond doordat de temperatuur van de kunstmoeder, waaronder de kui kens werden uitgebroed ,te hoog was opgevoerd. 1SOO km Communistisch gebied jZOAVO-leden Overige Zoovo-feden: Australië- Hw.Zeelond -Verenigde Stoten ^FrqnkrilJtjmJ^ BERLIJN, 28 maart (KNP) Met grote beslistheid treedt kardinaal Wys- zynski momenteel op tegen de „progres sieve priesters" in Polen. Hij doet dat op het ogenblik, dat de verhouding tussen Kerk en Staat een nieuwe perio de ingaat. De kardinaal heeft de pries terkring die de naam van „Caritas" draagt en tussen de 300 en 400 priesters telt, gelast zich vóór 1 april te ontbin den. De leider van de groep, de eer waarde heer Huet, wilde aan het ver zoek van de kardinaai voldoen en riep de Caritaskring voor 22 maart bijeen. Hjj stierf echter kort voor de vergade ring tengevolge van een hartaanval en is in Warschau in ongewijde aarde be graven. De vergadering van de Caritaspries- ters ging echter door en de meerder heid besloot tot opheffing. De meeste deelnemers wezen zelfs het aanbod van de regering af, die bijstand had toege zegd aan hen, die zouden weigeren tot ontbinding over te gaan. Maar enkele andere priesters bleven hardnekkig in hun trouw aan „Caritas" en in de pro gressieve gedachten, die haar beziel den. Men weet in Warschau te vertel len, dat die groep zich met het hoofd van het bureau voor kerkelijke aangelegen heden, Jerzy Sztachelski, in verbinding heeft gesteld en besloten een nieuwe groep op te richten. De Caritasgroep is ontstaan uit de oude grote Caritasorganisatie, die na de oorlog de katholieke hulpacties in Polen leidde. Zij werd in 1950 door de communisten overgenomen, nadat de samenwerking met de Amerikaanse ..Catholic Welfare" verbroken was. Daarop kwam zij in handen van de be faamde ,,Pax"groep, een organisatie van katholieken, die zeer ver met het communistisch regiem meeging en over aanzienlijke fondsen beschikte om onder katholieken sympathie voor het communisme te wekken. De „Pax" groep had na de revolte van 1956 afgedaan en de bisschoppen eisten dan ook dat de Caritas in haar oude functie hersteld zou worden. De regering van Gomoelka heeft slechts ten dele aan deze wens voldaan. Wel heeft zij „Caritas" van „Pax" losge maakt, doch zij stelde het onder lei ding van „progressieve priesters". De ze zijn nu voor de keuze gesteld en heb ben voor het merendeel de wens van de kardinaal gevolgd. Het besliste optreden van kardi naal Wyszynski, dat samenhangt met de nieuwe verhoudingen tussen kerk en staat in Polen, heeft intussen ook andere moeilijkheden veroorzaakt. Behalve het zeer resolute openlijk preken tegen Gomoelka en de com munistische partij (waarvoor ook de Osservatore Romano de kardinaal geprezen heeft), heeft de kardinaal de katholieken ook aangespoord de verkiezingen van 16 april te boycot ten. De kardinaal is zelfs zo ver gegaan, v hem trouwe katholieke „Znak -groep met steunt en de katho lieken ontraadt op deze kleine opposi tieparty te stemmen. De leider van de ze groep, dr. Stanislaus Stomma, die ook in ons land om zijn moedig optre den zeer bekend is, betreurt dit besluit van de kardinaal zeer. Hij is van me ning, dat de katholieken de plicht heb ben actief deel te nemen aan de stem ming om tenminste de kans te hebben zich nog in het parlement te laten ho ren, al is het maar bij wijze van pro- (Advertentie) vlot 7/8 model met cap geheel gevoerd, met of zonder ceintuur te dragen. Grappig gegarneerd met koordstikstels, 't Is betaalbaar bij: De Scheveningse pier nadert haar vol tooiing. De kinderspeelplaats is bijna klaar. Op de achtergrond de boulevard Rechts de wandelpier. DE IMAM VAN JEMEN DE BILT, 28 maart Een depressie voert wat zachtere lucht aan, die morgen Nederland zal binnenstromen. Op de na dering ervan gaat de bewolking toene men. waarbij plaatselijk wat lichte neer slag kan vallen. Deze bewolkin, zal de komende nacht in een groot deel van het land nachtvorst tegengaan. In het zuid oosten van het land is het nachtvorstge vaar echter nog niet geheel geweken. De depressie zal de wind tijdelijk wat doen toenemen uit het westen. ADEN, 28 maart (UPI) Een moord aanslag op de 66-jarige imam van Je men, befaamd als heerser in de trant van de Duizend-en-één-Nacht, is giste ren mislukt. De daders verwondden nochtans verschillende leden van het ge volg van de heerser. Verschillende men sen zijn gearresteerd omdat ze betrok ken zouden zijn bij het moorddadig kom plot. De aanslag werd gepleegd toen de imam terugkeerde van een bezoek aan een ziekenhuis, waar hij behandeld was. De imam heeft twee jaar geieden de macht in zijn land geheel in eigen hand genomen, omdat hij het niet eens was met de „nieuwlichterijen', die zijn zoon wilde invoeren. Dit geschiedde na 'n be zoek van de imam aan Rome. waar hy behandeld moest worden wegens een morfine-vergiftiging. Een van zijn bij vrouwen had de imam mei. mor fine vergiftigd, waarna de heerser hier aan verslaafd geraakte. In Rome volg de hij met succes een ontwenningskuur. Minder succesvol was het optreden van de lijfwacht van de oosterse heerser in de Italiaanse hoofdstad. De imam had namelijk zijn gehele harem en een groot aantal „slavinnen" (bijvrouwen van gerin ger rang) meegenomen. De Koran ver biedt het afbeelden van levende wezens, maar de Romeinse fotografen wilden desondanks de merkwaardige dames vereeuwigen, waartegen de met Krom- zwaarden bewapende lijfwacht van de imam bezwaar had. Enkele fotografen liepen lelijke sabelhouwen op, waardoor de heerser in conflict dreigde te komen met de justitie. Het recht vindt in Jemen, waar de imam vrijwel alles voor het zeggen heeft nog zeer hardhandig zijn loop. Terecht stellingen zijn er aan de orde van de dag. Vergrijpen, waar niet de doodstraf door middel van onthoofding op staat, worden gestraft met verminking van de boosdoeners. De imam wil niet hebben, dat er op straat gerookt wordt. Ieder een, die dit toch doet loopt het risico, dat hij een arm kwijt raakt, aldus een oekase van de heerser, die ook wat dit betreft geen uitzondering wil maken voor buitenlanders, "die hij liever ziet gaan dan komen. President Kennedy (links) en de Sov- j et-minister van buitenlandse zaken, Andrei Gromyko, tijdens hun gisteren op het Witte Huis gehouden gesprek over een oplossing van de crisis in Laos. HHHlHHHIIIHIIIIlIHHIIIIIimilflIHIIIIHIIIIIIHMIimiimilllHI (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 28 maart De ge meente Amsterdam zal dit jaar een proef nemen met enige vrije zaterdagen voor onderwijzers en leerlingen van scholen. Van de resultaten zal afhan gen of men in het komende jaar de proeven op ruimere schaal zal voort zetten. Wethouder mr. A. de Roos, die dit in de raad mededeelde, was van me ning dat deze zaak, die nauw samen hangt met de toeneming van de vijf daagse werkweek in de bedrijven, niet spoedig opgelost zal worden. Uit de raad hadden vele waarschu wende woorden geklonken en de wet houder memoreerde tevens de aller minst enthousiaste reacties uit de on derwijswereld. B. en W„ zo zei de wethouder, hebben op zo ruim mogelijke schaal inlichtin gen Ingewonnen bij alle betrokken in stanties. Een definitief besluit heeft het college nog niet genomen. iiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiuuiiiiiimiiiiiiiii Ook al heeft de Sovjet-regering dan nog niet officieel geantwoord op het Anglo-Amenkaanse voorstel/ een arti kel in de Pravda, het dagblad van de communistische partij jn de g Unie geeft toch wel te kennen (zoals In een deel van onze oplaag van gist£ ren reeds bericht) dat de Russen ak koord zullen gaan met het westerse plan. President De Gaulle van Frank- ryk heeft inmiddels laten weten, dat hij mee kan gaan met het Brits- Amerikaanse voorstel» behoudens een geringe variatie. Volgens De Gaulle «ou een internationale Laos-conferentïe Pas gehouden kunnen worden, wanneer er een „werkelijk representatieve rege- *lng in Laos gevormd is* Diplomatieke waarnemers in Was hington leiden uit de uitlatingen van Kennedy en Gromyko na hun onder houd op het Witte Huis af, dat het thans zeer goed mogelijk is, dat de kwestie-Laos vreedzaam wordt gere geld. Dat het de westerse landen ernst is met hun voorstel om Laos te neutraliseren bleek anderzijds uit de redevoeringen, die gehouden werden tijdens het openbare gedeelte van de ministers-conferentie van de Zuid- os' iatische Verdragsorganisatie, begonnen is°" die Sferen in Bangkok van° buitenlandsemzawde Britse minister rikaanse ambtgenoot kals ziln fme" premier Menzies var „ean en klaarden onomwonden riVfstf e ver" nisten bijzonder dwaas zn„u commu" indien ze zich te veel vooi4tIu wezen' enige terughoudendheid H?n v jn Z.O.A.V.O. wat betreft militair m„rif pen in Laos. Lord Home wees vnnrii op het gevaar, dat Thailand, een v de verdragspartners, zou lopen, indien Laos communistisch zou worden, om dat Thailand een zeer lange grens met Lao- heeft. De Sovjet-Unie verleent nog altijd ge wapende hulp aan linkse troepen, gele gerd in de Vlakte der Kruiken, in Laos. Dagelijks worden de troepen nog door Russische vliegtuigen geravitailleerd, aldus zeer gezaghebbende kringen in Bangkok. Hier staat tegenover, dat het mysterie rond het verdwenen Ameri kaanse vliegtuig (waarvan we gisteren melding maakten) opgelost schijnt. Het vliegtuig, dat sinds vorige week don derdag zoek is, zou door de communis ten neergeschoten zijn toen het boven de Vlakte der Kruiken vloog voor een „inspectievlucht". Vermoedelijk heeft een van de inzittenden kunnen ontko men. Het vliegtuig maakte enige maan den geleden de op grote schaal in de V.S. verspreide foto's van Sovjet-vlieg- «ngen, die voorraden ten behoeve van Ue linkse troepen afwierpen. Het te Kaapstad verschijnende natio nalistische dagblad „Die Burger" heeft fepleit voor een Zuidafrikaanse rassen politiek, die moet leiden tot de geleide lijke verdwijning van de blanke over heersing, zonder dat daarvoor een zwar te overheersing in de plaats komt. Advertentie) Modem in vormgeving en comfort. 2095,— Rijksstraatweg 397-399 - Tel. 53097 RENKUM, 28 maart Een 27-jarige Utrechtse taxi-chauffeur, die in de nacht van zondag op maandag twee jongemannen naar Zeist heeft ver voerd, heeft een avontuur beleefd, waar over hij het volgende relaas deed: On derweg van Utrecht naar Zeist veran derden zijn passagiers plotseling van ge dachten, zij gaven hem te kennen, ver der te willen naar Driebergen. Toen Drie bergen in zicht was, wilden de heren naar Doorn. De chauffeur kreeg door dit gedrag argwaan en wilde van zijn vrachtje worden verlost. Hij besloot door te rijden totdat er op de een of an dere manier hulp zou komen opdagen. Plotseling drukte een van de man nen hem een mes op de borst met de sommatie onmiddellijk te stoppen. De chauffeur vertelde, dat hij hen ge waarschuwd had niets te ondernemen, daar hij onherroepelijk zou doorrijden en er dan wel eens drie doden zouden kunnen vallen. Hierdoor afgeschrikt heeft het tweetal zich voorlopig stil ge houden. Op de Grebbeberg kwam hem omstreeks half twee een autobus van de N.B.M. uit de richting Wageningen tegemoet. De taxi-chauffeur plaatste zijn wagen zo op de weg dat de bus moest stopoen. De chauffeur probeerde zijn overval lers te grijpen maar beide mannen wis- ln»„et nachtelijk duister te ontko- i11611'!.!) een ceintuur van een jas kon hp bp de achtervolging bemachti- gen. De rijkspolitie van Rhenen heeft, ge assisteerd door de mobilofoonwagen van de gemeentepolitie te Wageningen, di rect een achtervolging ingezet. De politie heeft gisteren een van de daders aangehouden. De man heeft na naar Rhenen te zijn overgebracht een volledige bekentenis afgelegd. Het bleek te zijn een 18-jarige bloemkoopman uit Utrecht. Hij ir- degene die met het mes heeft gedreigd. GLASGOW, 28 maart (UPI) Een ongetrouwde vrouw van middelbare leeftijd, van wie verder niet veel be kend is, heeft gisteravond de Engelse stad Glasgow in rep en roer gebracht door vijf kinderen, twee meisjes en drie jongens, in de leeftijd van vier tot zeven jaar, uit de bovenste verdieping van een blok flats op straat te gooien. Een van de vijf kinderen, de vierjarige Marjory Hughes, werd gedood, de an dere vier werden zwaar gewond en moesten in een ziekenhuis worden op genomen. De vrouw werd door de po litie gearresteerd. Zjj is in verzekerde bewaring gesteld en is vanmorgen voor de politierechter geleid. Het drama speelde zich af in de voor avond. De kinderen waren bij het flat gebouw in de Toryglenstraat aan het knikkeren, toen hun aandacht plotse ling werd getrokken door een hond met jongen in het flatgebouw. De kinderen staakten hun spel en liepen achter de hond aan de hal van het gebouw in. Wat zich daarna binnen heeft afge speeld is nog een mysterie. Misschien hebben de kinderen de hond getreiterd of op een andere wijze de woede op gewekt var de ongetrouwde vrouw. Hoe dan ook, even later hoorde de 45-jarige James Haining, die eveneens in de Toryglenstraat woont, twee doffe klappen. Hij keek op en zag twee kin deren op straat liggen. Hij vloog naar buiten, keek naar boven en zag toen nog een derde kind naar beneden komen. Dit kind ving hij half op, met zijn schou der, maar tot zijn grote verbijstering vielen daarna nog twee andere kinde ren op het plaveisel. Zij waren allen be wusteloos, hun kleren bedekt met bloed. Volgens de politie zijn zij vanaf een hoogte van ruim achttien meter naar beneden gegooid. Uiteraard waren de ontzetting en de paniek in de straat zeer groot. Spoedig was de politie ter plaatse, die de kinderen naar het ziekenhuis liet brengen en ervoor zorgde, dat de ouders zo snel mogelijk werden gewaarschuwd. Inmiddels had men een onderzoek in het flatgebouw inge steld, hetgeen resulteerde in de arres tatie van de vrouw. Zjj werd op on opvallende wijze door een achteruit gang weggevoerd, om te voorkomen, dat de honderden mensen, die zich spoedig in de straat hadden verza- LONDEN, 28 maart Koning Bou- (lewijn en koningin Fabiola van België hebben een uitnodiging aanvaard van de koningin van Groot-Brittannië om een staatsiebezoek te brengen aan Lon den van 11 juli tot 14 juli. Dit werd gisteren officieel bekend gemaakt van uit het Buckinghampaleis. Tijdens hun bezoek zullen de koning en koningin van België verblijven in het Buckinghampaleis. Het laatste staatsiebezoek, dat door een Belgische vorst werd gebracht aan Brittannië vond plaats in 1937, toen Leopold de gast was van de Britse souverein. Advertentie TUNIS, 28 maart (AFP, UPI) De „voorlopige Algerijnse regering In bal lingschap" is zeer ontsticht door de of ficiële Franse verklaring, dat alle stro mingen onder de Algerijnen betrokken zullen worden bij de komende Frans- Algerijnse vredesonderhandelingen. Frankrijk had dit laatste al eerder te kennen gegeven en in verband hiermee is het van belang, dat Messali Hadji, de leider van de Algerijnse Nationale Beweging (M.N.A.), die op last van de Fransen in Frankrijk moet verblijven, heeft laten weten, dat zijn organisatie onderhandelingen zal beginnen met de Franse regering op het zelfde tijdstip 7 april als de onderhandelingen met het F.L.N. (Algerijnse Bevrijdings front) in Evian zullen beginnen. F.L.N. en M.N.A. staan zeer lel tegenover el kaar. Advertentie

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 1