in Vliegtuigramp Beieren: 52 doden Alle inzittenden zijn om het leven gekomen niet vertegenwoordigd ij opening Nw. Guinea Raad Amerikaanse afwijzing van uitnodiging stilzwijgende steun voor Djakarta's claim? Opslag kernlading niet door druk van buitenaf DE 32STE BRUID ONGELUKSHUIS IN GLASGOW I; UT Tsjechische Iljoesjkin ontploft Eisenhower gaat boek schrijven Nederlands antwoord op Sovjet-nota Nieuw feuilleton Vijfdaagse week voor politie SOLDAAT door kogel getroffen weer marton ?AK' 28 maart (AFP) - Ex' Ongeval kost arbeider het leven ALBANIË CONTRA MOSKOU Duopassagier van scooter geslingerd Per 1 november mmÊm KOSTUUMS „KOFFERMOORD IN PARIJS BEAUJ0LAIS W. JAGER GERLINGS „DE BSULLENSPECIALIST" 20-jarige Brit ter dood veroordeeld Ongeluk bij oefening Dezelfde dag nog overleden Het Regenbuien «eb je "el,° Het weer in Europa WOENSDAG 29 MAART 1961 84sfe JAARGANG No. 30787 mmmm, DEN HAAG, 29 maart (U.P.I., A.N.P.) De Verenigde Staten hebben Den Haag verwittigd dat zij geen officiële vertegenwoordi ger zullen zenden naar de officiële opening van de Nieuw Guinea- Raad, zo heeft een woordvoerder van het Nederlandse ministe rie van Buitenlandse Zaken gis teravond in antwoord op vragen verklaard. „Wij hopen dat de Ver enigde Staten zich nog op dit be sluit zullen bezinnen", voegde hij er aan toe. DEN HAAG, 28 maart De Nederlandse regering acht de voorstelling van zaken (zoals deze is gegeven in de nota van de Sovjetregering d.d. 7 januari), als zou zij tengevolge van buiten landse druk hebben ingestemd met de opslag van bepaalde wapens in Nederland, „even misleidend als onjuist". Dit zegt de regering in haar antwoord op de Sovjetnota. Dat antwoord heeft de Nederland se ambassadeur te Moskou 24 dezer overhandigd aan de Sovjet regering. f Naar Washington §li P. de riarcilly frères f 3.75 per fles N.V. WIJNHANDEL Spaarne 86-92 - Tel. 10112 Vrij kijkenvrij kiezen! x'Gt> muiMvio i'uj ure you vu if! Suede dames- en herenjasjes ,rd van 2 maal de aarde rond (80.000 km) In 14 maanden en praktisch zonder reparatie Prijs compleet 7500. GARAGE DEN HOUT. GARAGE HARDEBELT. Morgen groot nieuws voor olie Nederlanders van I tot 100 jaar..., Morgen groot nieuws voor alle Nederlanders van 1 tot 100 jaar.... BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk, Zeestraat 50: telef. 4790 Bijkantoor en Red. Dmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severln. HAARLEM COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter, hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 61 cents per week, 2.65 per maand, 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. NEURENBERG, 29 maart (DPA, Rtr, UPI) Alle 52 inzittenden van e™ Tsjechisch Iljoeskin-18 viermotorig passagiersvliegtuig zjjn gisteren om het leven gekomen toen dit 's avonds tegen hall negen in de lucht ontplofte en neerstortte nabij de dorpjes Forch- heim en Oberrüsselbach, ongeveer halverwege Neurenberg en Bamberg, niet ver van de grens tussen de Duitse bondsrepubliek en Tsjechoslowakije. Het vliegtuig, van een type dat 111 passagiers kan vervoeren, was op weg van Praag naar Bomako, de hoofdstad Van Mali, en zou een tussenlanding maken in Zurich. N Om zeven uur gisteravond nad het verongelukte vliegtuig voor het laatst contact gemaakt met het controle station te Bayreuth en niets ongewoons gemeld. Het toestel stortte na de ont ploffing neer op een beboste hoog vlakte. Volgens ooggetuigen had het vrij laag bij de grond gevlogen, voor dat het neerstortte, waarbij de vlam men uit de romp sloegen. De plaatse lijke politie en inwoners haastten zich naar de plaats des onheils. Onmiddel lijk werd alles op alles gezet om te redden, wat er te redden viel, maar dit bleek vergeefse moeite. Tegen middernacht moest worden mee gedeeld, dat er geen overlevenden ■waren. Het vliegtuig telde acht be manningsleden. Het bergingswerk vond plaats bij het licht van grillige vlammen, die aan de bomen en struiken op de plaats van de ramp lekten, aan- dat hii een hnhower heeft meegedeeld Hat hnnfdz^k^T-e,ede boek zal schrijven dat hoofdzakelpk zijn achtjarige presi dentschap behandelt en „de lessen die hieruit kunnen worden getrokken". Bo vendien zal Ike een aantal artikelen v°or de Saturday Evening Post' schrijven. Eisenhowers eerste boek '.Kruistocht door Europa" heeft de tweede wereldoorlog tot onderwerp. LEIDEN, 29 maart Gistermiddag is te Hazerswoude tl© o2-jarige arbei- der T. v. Hardeveld uit Veenendaal (Gld.) op het terrein van De Jongs Machinefabriek door een arbeidsonge val om het leven gekomen. Terwijl enige arbeiders die werkzaam zijn bij de bouw van een nieuwe fa briekshal, bezig waren met het verplaat sen van een dertien meter lange metalen spant kantelde deze spant De heer Van Hardeveld raakte onder'het gevaarte en kreeg dit op zijn borst. Hij werd overgebracht naar het academisch zie kenhuis in Leiden, waar hij direct na aankomst is overleden. Het slachtoffer was gehuwd en va der van zes kinderen. Advertentie gestoken door het laaiende vliegtuig wrak. Uit het wrak werden de deer lijk verminkte stoffelijke resten van de omgekomenen, waaronder enkele kinderen, geborgen. Onder de resten van enkele postzakken vond men onder meer een Russisch paspoort De oorzaak van de ramp is mg niet bekend. Volgens Westduitse lucht vaartautoriteiten waren de weersom standigheden gunstig ten tijde van de vliegramp. De plaats van de ramp is moeilijk te bereiken en de reddings ploegen hadden moeite de onherberg zame hoogvlakte te vinden. Een Amerikaans hefschroefvliegtuig ont dekte het wrak, waarvan nog slechts staart en een vleugel als die van een Iljoesjkin-18 te herkennen zijn. De andere delen zijn verbrijzeld en liggen over een afstand van twee kilometer verspreid in de omtrek. De plaatselijke brandweren van Oberrüsselbach en Forchheim konden niet ingrijpen, om dat er geen water op de plaats van de ramp is, en ook omdat de dorps brandweer niet over modern materieel kan beschikken. Het blussen kon dan ook pas beginnen, toen er brandweer- ^hf,1^ShiUlt Neui'enberg, uitgerust met schuimblussers, gearriveerd waren. De Tsjechische luchtvaartonder neming CSA had zes Iljoesjkins, vlieg tuigen van Russische makelij, die gebruikt worden door luchtvaartonder nemingen in de Sovjet-Unie, Tsjecho slowakije, Hongarije, China en Oost- Duitsland. Ghana heeft er ook van besteld. Begin januari stortte bij Praag een Iljoesjkin-I4 neer, waarbij tien mensen het leven verloren. Vorig jaar augustus verongelukte bij Kiev een Iljoesjkin: 27 doden, de bemanning, waarvan het aantal koppen niet bekend is, niet meegerekend. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimijiiiiiiuinmnniii - Het Tsjechische Iljoesjkin-18 passagiers vliegtuig, dat met 52 inzittenden veron gelukt is boven Beieren. LONDEN, 29 maart (Rtr.) Van communistische zjjde is vernomen dat de leider der Albanese communistische partij, Enver Hoxha, de bijeenkomst te Moskou van de „Warschau-landen" (de communistische tegenhanger van de NAVO) niet zal bijwonen, omdat hij de economische en militaire hulp, die de Sovjet-Unie Albanië verleent, onvoldoen de acht. In Londense diplomatieke kringen be schouwt men het besluit van Hoxha als een bevestiging, dat de ideologische me ningsverschillen tussen de Russische en de Albanese communistische leiders de laatsten zijn nog Stalinisten nog niet zijn bijgelegd. Men meent in deze westerse kringen verder dat te Moskou onder meer zal worden gesproken over de twee maan den van het bewind van de Amerikaanse president Kennedy, die thans verstreken zijn. In officiële kringen in Den Haag werd het Amerikaanse besluit als een „grote diplomatieke nederlaag" gevoeld. Over de redenen van de Amerikaanse hou ding liet men zich niet uit. Ook is aan gekondigd dat Engeland, Frankryk, Australië en Nieuw-Zeeland wel otfi- ciële vertegenwoordigers zullen sturen. In officiële kringen is men van gevoe lens dat de Amerikaanse afwijzing van de officiële Nederlandse uitnodiging De Nederlandse regering vestigt de aandacht van de Sovjet regering op het communiqué, dat na afloop van de con ferentie van regeringshoofden van de bij het Noord-Atlantisch bondgenootschap aangesloten landen in december 1957 te miiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiimiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiimiiimiiiiiiin Gedurende de afgelopen maan den hebben land en volk van de voormalige Belgi sche Congo in het middelpunt van de wereldbelang stelling gestaan. Eigenlijk is het onjuist, te spreken van „het volk" van de Congo, want in werkelijkheid wo nen er binnen het nieuwe staatkun dige verband ver schillende volks groepen en stam men tezamen, die zich door taal, ze den en rasken merken veel scher per van elkaar onderscheiden dan wij, die gewend zijn te denken in Europese verhou dingen, kunnen beseffen. Eén van die stammen is die der „Baloeba". Men zal zich de naam herinneren, omdat er herhaal- is geweest m de veelvuldige berichten van de laatstTtijd^™^ Emgejaren ffeleaen heeft de Belgische auteur J. M. ELSING een voortreffelijke jomungeschreven over het leven der Baloeba, d.w.z. over hunteven voordat de aanrakingen met het Westen zich tot in de diepste binnenlanden hadden uitgestrekt. De roman qeeft ons een in kijk in ^t oorspronkeLpke stamleven. Eising, die aan zijn boek de naam gaf van „DE 32-STE BRUID", weet waarover hij schrijfthij verbleef lange tijd m de Congo en heeft gewetensvol gebruik gemaakt van zijn ervaringen en zijn enorme kennis van volk en zeden 9 Wij kozen met opzet juist dit verhaal voor een n'euw feuilleton in ons blad. Het is boeiend geschreven en licht ons kundig en objectief 171 over de geheimzinnige achtergronden van een samenlevinn ™„nV van alleen de buitenkant zichtbaar wordt in de huidioe nrtvniUoit Kalala-Iloenga, geboren uit het huwelijk van do ^tuahtert. stamhoofd met ooimysterieuze meemdZ To Een ^.^k(s'a®h.0°fd) van de Baloeba. die over dorp en streek placht te heersen met algemeen aan vaard gezag. een begin vandaag af treft men het nieuwe feuilleton in ons blad aan. Wij raden de lezing er van ten zeerste aan. J Parijs werd uitgegeven. Daarin stond vermeld, dat de regeringsleiders eens gezind het besluit hadden genomen, ter versterking van de defensieve kracht van de NAVO, gebruik te maken van de meest recente ontwikkelingen op het gebied van de bewapening. In verband daarmede had de conferentie besloten voorraden kerniadingen aan te leggen, welke in geval van nood onmiddellijk voor de verdediging van het bondge nootschap beschikbaar zouden zijn. Dit besluit werd genomen in de we tenschap van de in het communiqué gesignaleerde omstandigheid, dat de Sovjet regering haar strijdkrachten had voorzien van de modernste en meest vernietigende wapens. Deze om standigheid is sindsdien meermalen door verklaringen van hoge Sovjet autoriteiten bevestigd. ,.De door de Noord-Atlantische landen sinds 1957 getroffen maatregelen vor men een logisch uitvloeisel van de over eengekomen gedragslijn, welke, geheel in overeenstemming met het uitsluitend defensieve karakter van het Noord-At lantisch verdrag, gericht is op de ver hoging van de beveiliging van de bond genoten", aldus de Nederlandse rege ring. Zij wijst er verder op dat zij het 60uvereine recht heeft en de verantwoor delijkheid draagt, die maatregelen te treffen, welke zij in het belang van 's lands veiligheid en verdediging noodza kelijk acht. Naar aanleiding van hetgeen de Sov jet regering in haar nota ten aanzien van haar streven naar ontwapeniir, heeft opgemerkt, spreekt de Nederland. se regering, voorstandster als zij steeds 1 is geweest van het nemen van maatre gelen inzake een internationale gecon troleerde ontwapening, tenslotte de hoop uit, dat dit streven van de Sovjet rege ring uitdrukking zal vinden in haar be« reidheid tot het hervatten van onderhan delingen, teneinde tot een zodanig ak koord te geraken. neerkomt op stilzwijgende steun voor de Indonesische aanspraken op Nederlands Nieuw-Guinea. In deze kringen stelt men dat Washington grote verantwoor delijkheid op zich neemt door steun te ontzeggen aan de pogingen van Neder land de Papoea's zelfbeschikking te ge ven. Dit is des te meer het geval, zeide men, gezien recente Russische steun voor de Indonesische aanspraken. In diplomatieke kringen in Den Haag werd er op gewezen dat Indo nesië druk had uitgeoefend op de lan den die waren uitgenodigd de plechtig heid in Hollanöia bij te wonen. Doch Engeland, Australië, Nieuw-Zeeland en Frankrijk, alle leden van de ZOAVO en van de Zuid-Pacific-com- missie waarin ook Nederland is ver tegenwoordigd, weerstonden de druk. Woordvoerders van de Amerikaanse ambassade zeiden dat men voor ophel dering in Washington moest zijn. Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken aldaar heeft geweigerd te zeggen waarom de Amerikaanse re gering geen vertegenwoordiger zal zen den. Amerikaanse ambtenaren zeiden dat zij instructies hadden niet over de kwes tie te praten. „Wij zouden het graag vergeten", zei een ambtenaar. U.P.I. meldt nog nader; De minister van Buitenlandse Zaken mr. JM. A. H. Luns heeft Washington op zijn program voor 10 en 11 april. Hij is voornemens 5 april „aar Ameri ka te vertrekken. Verwacht wordt dat de minister een ontmoeting met presi dent Kennedy zal hebben en dan Ame rikaanse steun voor de Nederlandse po litiek t.a.v. Nieuw-Guinea zal bepleiten. Zich baserend op de ontwikkeling van vandaag, wordt door diplomatie ke waarnemers niet verwacht dat die steun zal worden gegeven. Zjj menen dat als president Soekarno, die om streeks 16 april in Washington zal zijn, Indonesische neutraliteit belooft in de strijd tussen oost en west, Kennedy akkoord zou gaan met vreedzame ver werving van westelijk Nieuw-Guinea door Indonesië. En deze diplomatieke waarnemers zijn van gevoelens dat Nederland zonder Amerikaanse steun Nieuw-Guinea zal moeten laten schieten. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse zaken heeft volgens het A.N.P. gezegd, dat men gehoopt had dat alle leden van de Zuid-Pacific-com- missie de uitnodiging om de installa tie van de Nieuw-Guinea-Raad bij te wo nen, zouden aanvaarden. Hij voegde hieraan toe dat men hoopte dat de Ver enigde Staten alsnog kans zouden zien de uitnodiging te aanvaarden. Een woordvoerder van het Amerikaan se ministerie van Buitenlandse Zaken wilde gisteren geen commentaar geven op de berichten dat de V.S. de uitnodi ging niet hebben aanvaard. Toen een journalist de woordvoerder, Lincoln White, vroeg of deze berichten juist waren, antwoordde hij: „Ik ben hiervan niet op de hoogte en daarom kan ik geen commentaar geven", aldus een bericht van Reuter OISTERWTJK, 29 maart Vannacht omstreeks half een is de 18-jarige mej. Van O. uit Tilburg om het leven geko men toen zij van een scooter werd ge slingerd. Het ongeluk gebeurde in de wijk Kerkhoven alhier. Het meisje zat achterop bjj de heer W. uit Tilburg, die met zijn voertuig uit de bocht vloog. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG, 29 maart Voor de rijks- en gemeentepolitie zal de arbeids tijdverkorting en invoering van de vijf daagse werkweek op 1 november wor den ingevoerd. Hierbij wijkt men dus af van de regeling voor het burgerlijk rijks personeel dat met ingang van 1 mei een maal per 14 dagen en met ingang van 1 mei van het volgend jaar alle zaterdagen vrij zal krijgen. Deze uitzondering is een gevolg van het feit, dat hel bezwaarlijk is, de dienst roosters voor de politie in een kort be stek tweemaal te wijzigen. Met ingang van 1 november zal voor de politie dus de 45-urige werkweek worden ingevoerd. Het huis te Glasgow met het met een kruisje gemerkte venster, van waaruit een vrouw zoals gemeld vijf kinderen naar buiten heeft geworpen. Advertentie Advertentie Werkelijk een klasse apart en van maatwerk niet te onder scheiden. Prijzen van 160.— tot 240.—. Aparte konfectie en herenmode Ztflstr. 71 - Haarlem - Tel. 16963 PARIJS, 29 maart (AFP, UPI) De politie heeft een 20-jarig jongmens ge arresteerd, dat ervan verdacht wordt z(jn hospita, een 64-jarige weduwe, evenals hijzelf afkomstig van Martini que, vermoord te hebben. Het stoffelijk overschot van de weduwe werd aan getroffen in een koffer, afgegeven in het jagagedepot van het Gare de Lyon. De koffer begon daar om begrijpelijke re denen na enige tijd sterk de aandacht te trekken. Een voortreffelijke wijn Bij afname van 12 flessen 5% reductie. bij: JANSSTRAAT 56 - TELEF. 10180 t/o Gerechtsgebouw Zichtbaar beter....! en voordeliger! Advertentie BARIRJORISSTR. HAARLEM TC. 13439 ffilpSESTRAAT (BU KOMNpSpLElN) AMSTERDAM TEL 223596 LE.7ES (SUSSEX), 29 maart (RTR) Een rechter in Lewes, in het Engel se graafschap Sussex, heeft de 20-jari- ge Victor John Terry ter dood veroor deeld wegens moord op een 61 jaar oude bankbediende. De 20-jarige Alfred George Hosier kreeg levenslange ge vangenisstraf, terwijl de 16-jarige Phi lip Tucker ter beschikking van de rege ring werd gesteld. De moord is vorig jaar november bjj een bankoverval ge pleegd. Het 18-jarige vriendinnetje van Ter ry, Valerie Joan Salter, aan wie mede plichtigheid aan een bankoverval en de daarmede gepaard gaande moord ten laste was gelegd, werd gedurende een jaar onder toezicht van de reclassering gesteld. Terry toonde geen enkele aandoening toen de voorzitter van de jury de con clusie, waartoe de jury was gekomen bekend maakte. Tijdens het proces heeft hij verklaard, dat hij geregeld verdo vende middelen innam en dat bn de overval „de geest van de Amerikaanse gangster Legs Diamond" over hem vaardig was. HARDERWIJK, 29 maart Gister avond is in het Piusziekenhuis alhier overleden de 21-jarige dienstplichtige soldaat G. A. M, van Swam uit Til burg, die 's middags op de pistoolbaan van het garnizoensschietterrein levens gevaarlijk was getroffen door een ko gel in de buik. Het ongeluk gebeurde tijdens een oefening pistoolschieten. Na het com mando laden maakte de naast Van Swam staande soldaat een wat onge lukkige manoeuvre met zijn pistool toen het hem met direct lukte de slede van het wapen naar achteren te brengen. Er ging toen een schot af, dat Van bwam in de buik trof. erTn^hting ,tot donderdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) ree®' be^"lkin^ «et tijdelijk enige toe kram!6' aan™nkelijk af en nil verhip- westeli)ke wind. Wei- verandering ui temperatuur. Zon: Morgen: 6.21-19,09. Maan: 17.18-5.52. (Advertentie) (Advertentie) Dit presteerde een RENAULT 1400 kg bestelauto van een onzer klanten. Deze wagens hebben letterlijk alles mee. Goedkoop in aanschaf en gebruik. 6 mnd. fabrieksgarantie incl. arb.loon. Weglig- ging als een personenwagen. Ruim 8 kub. meter laadruimte. Wagenweg. Rijksstraatweg 249. B max. min aeersi Station Weer temp temp afgei gisteren 24 uur Den Helder licht bew. ft 7 0 Ypenburg zwaar bew. 8 7 0.1 Vlissingen zwaar bew. 8 6 0.1 EeJde zwaar bew. 8 5 0.3 De Bilt regenbui 8 5 0.1 Twente geheel bew. 8 4 0.1 Eindhoven geh. bew. 9 3 0.1 Zd.-Limburg zwaar bew. 8 3 0 Stockholm onbew. 7 -5 0 Oslo zwaar bew. 6 -3 0 Kopenhagen motregen 6 2 3 Londen geh. bew. 12 4 0

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 1