Herziening Statuut wordt voorbereid „Nederland handelt zeker niet formalistisch" Kort geding over verdwenen stukken van bandenbedrijf t Nieuwe voorzitter bij Novib op ieders lip! GENIET van zonnige lenteweelde, ge niet van licht en schaterende kleur. En omdat u genieten wilt zonder storende schittering - daarom The heart of the matter GD SUNGLASSES Vijf jaar geëist tegen inbreker Aan brandwonden bezweken Verweven met „Socrates"-affaire „Vreemde manipulaties" na order Diemense zaak te verkonen AMBASSADEUR VAN THAILAND OPENT DE LINNAEUSHOF Minicorso van Aalsmeer thans in Bennebroek opgesteld Rechtbank Den Bosch MINISTER KORTHALS IN DE SENAAT ABSTRACTA- Onder omvallende tractor gedood Europese beweging is ongerust Adres aan Stat en-Generaal over gesprek aan Bonn 2500 jonge mensen op Pax Christi-voettocht I Bijdragen vorig jaar tegengevallen Prijzen Prins Bernhard- fonds Suriname Dodelijk verkeers ongeluk Valse geboorte-aangifte: half jaar gevangenis Prof. dr. C. Böttcher WOENSDAG 29 MAART 1961 PAGINA 5 UITNODIGING TOT BEZICHTIGING VAN EEN EXPOSITIE VAN HET SENSATIONELE SYSTEEM ?e BankeN°V Amsterda"1" „Hoor je wat de buurman zegt?" „Ja, dat de na-oorlogse woningbouw in het algemeen niet slecht is" (Van onze correspondent) DEN BOSCH, 29 maart Gistermid dag heeft de officier van Justitie, mr. Moons vijf jaar gevangenisstraf met af trek van voorarrest geëist tegen een metselaar uit Helmond die terecht stond onder verdenking van het plegen van een inbraak in de steenfabriek van de Fa. Van Grootel te Mierlo-Hout, van het open snijden van een brandkast in het kantoo- van die fabriek en van de dief stal van twee geldkistjes die samen >en bedrag van 1.600,- bevatten. De thans 59-jarige verdachte heeft al 25 jaar in gevangenissen doorgebracht doch heeft nog nooit een bekentenis afgelegd wel ke traditie hij ook in deze zitting weer volhield. De officier stapelde tegen hem een in drukwekkende hoeveelheid bewijsmate riaal op. Verdachte had o.a. een collec- tie snif- en boorwerktuigen die hij bij kennissen had opgeborgen en die hij kort voor de inbraak was komen opha ken. Sorteerproeven met een speurhond op enkele later teruggevonden geldzak jes uit de kistjes, wezen hem aan. Mr. Moons die in dit alles voldoende bewijsmateriaal zag om tot zijn eis te kunnen overgaan, kondigde tevens aan dat bij een veroordeling, hij ook de ten- Uitvoerlegging zal vorderen van.„ voorwaardelijke ter beschikkingstelling van de regering die aan verd?S van zijn vorig vonnis is opgelegd. Mr. Bakel uit Eindhoven noemde ae g g vens waarover de officier beschikt, geen bewijsmateriaal .^aaJiflnpT,rip gen die volgens hem niet voldoende zyn Voor een bewijs. De rechtbank doet 11 april uitspraak. WOERDEN, 28 maart In het alge meen ziekenhuis alhier is overleden de 60-jarige W. Goebel. De heer Goebel, die werkzaam was In een militaire wasserij, was vorige week donderdag bezig met een machi ne, waarin helmen worden gereinigd. Op een gegeven moment opende hij het deksel van de machine zonder van fe y°ren. zoals gebruikelijk, de stroom li1 1 b,en uitgeschakeld. Hij kreeg een gort kokend water over zich heen en Werd met ernstige brandwonden naar het algemeen ziekenhuis overgebracht. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 28 maart De vice- minister-president drs. Korthals heeft in de Eerste Kamer gezegd, dat er geen sprake is van een vertraging die van Nederlandse zijde zou worden toe gepast om tot een nieuwe Ronde Tafel Conferentie te komen in verband met de wensen, die zijn geuit om net sta tuut voor het koninkrijk te herzien. Er is reeds contact met ''e regering van de Nederlandse Antillen opgeno men om een R.T.C. te organiseren. De wensen tot herziening zqn van Surina me afkomstig. De Nederlandse regering zoekt naar de juiste nianier om de bijeenkomsten voor te bereiden. Zij ziet geen heil in een onvoorbereid gesprek. De suggestie, dat Nederland vertra gend op zou treden, kwam van de socia list Cammelbeeck. Hij vindt de reac ties van Nederlandse zijde formalistisch en meent dat men het koninkrijk in twee dolen kan verdelen. Het ene dat zich geprikkeld voelt en van mening zou zijn dat het Statuut moet blijven zoals het is. Het andere deel zou met zijn ver langens naar wijzigingen in een positie zijn gedrongen van mensen, die steeds iets anders willen. Er is nu eenmaal volgens de heer Cammelbeeck een ver langen naar wijziging. Waarom dan geen uitspraak van Nederlandse zpde, dat men daartoe bereid is? Het hoge woord moet er maar eens uit! De socialisten zijn desnoods tot algehele opheffing van het Statuut bereid. Zij zijn ervan overtuigd, dat samenwerking niet afhankelijk is van wettelijke bepa lingen. Volgens de vice-minister-presldent zou het vooruitlopen zijn op de zaak, wan neer hij op die laatste suggestie in zou gaan. Nederland handelt zeker niet for malistisch, want het komt met positie ve voorstellen om tot een gesprek over een eventuele herziening te geraken. Dat men daarmede gewacht heeft hoeft nie mand te verwonderen. De verlangens van Suriname waren nog niet officieel aan Nederland bekend gemaakt. Alleen in persberichten was ervan gebleken. En Nederland heeft zelf geen behoefte Advertentie Het 'Abstracta'-systeem, ontwikkeld en gepatenteerd door de bekende deense industriële vormgever en architect POUL CADOVIUS doet zijn entree in Nederland. Deze expositie is van de grootste betekenis voor: {binnenhuis) architecten e detaillisten/ alle branches etaleurs en exposanten bibliotheken, magazijnen e standbouwers zelfbedie ningszaken 'Abstracta' schept ongekende mogelijk heden voor het uitermate snel inrichten van expositie-,verkoop- en opslagruimten en het gemakkelijk wijzigenvan intérieurs in een onvermoed kort tijdsbestek. Abstracta practische schoonheid in eenvoud DEMONSTRATIES: Congreszaal - Kras- napolsky, Amsterdam. Wo. 29 t/m 31 mrt. van 10 uur v.m. - 22.30 uur n.m. Za. I april van 10 uur v.m. tot 18 uur n.m. Voor bovengenoemde beroepsgroepen en zake'ijle geïnteresseerden zijn "on de zaal nog kaarten verkrijgbaar. ZWOLLE, 28 maart Voor de pre sident van de rechtbank alhier dien de gisteren een kort geding, aange spannen door de heer Couperus, ex- eigenaar van een bandenbedrijf in Die~ men, contra: de heer A, Bakker, ac countant te Putten, over een kwestie, die nauw verweven is met de „Socra- tes-affaire". De heer Couperus, die werd vertegenwoordigd door mr. H. C. M. Hoornman, verlangt van ge daagde Bakker, die enkele jaren zaak waarnemer van het Diemense bedrijf '8 Kevv'eesT bepaalde stukken, die hij •5 heeft bij het onderzoek naar zijn In 1953 machtigde de h Coupe rus de accountant de leidinl van het bedrijf op zich te nemeAngdoch de heer Bakker heeft deze functie slechts kort vervuld. De Amsterdam se Bank, waar de lieer Couperus een krediet had, vertrouwde de krediet waardigheid van het bedrijf niet langer. De heer Couperus gaf de heer Bakker toestemming het be drijf te verkopen en dat was het be gin van een reeks z.i. vreemde ma nipulates, waarbij de heren Hoving en Den Besten van de N V. Socrates betrokken zouden zijn. De raadsman deelde mede, dat de heer Couperus elke week honderd gul den kreeg toegestopt en voorts werd hem toegezegd dat hij in staat zou wor den gesteld een autoverhuurinricnting te beginnen. „Op alle mogelijke nj?" nieren werd hij aan een zoet lijntje gehouden", aldus de raadsman. De on zekerheid over zijn positie werd de heer Couperus tenslotte te veel, toen de vreemde financiële manipulaties van de heren Hoving en Den Besten aan het licht kwamen. Een bevriende relatie van de heer Couperus, die een onderzoek naar (Je gang van zaken was begonnen, ontdekte dat bepaalde stukken ont- e stukken zouden in het v? e- van accountant Bakker, mr. Hoorneman vroeg namens znn client een uitspraak van de presi dent, waarbp gedaagde zou worden verplicht genoemde stukken over te leggen. Mr. C. Constandse, die optrad na mens de gedaagde, zei dat de heer Bakker bez,g is met het afleggen van rekening en verantwoording over zijn beheerperiode. Als hij gedwongen zou worden de onderhavige stukken aan de heer Couperus te geven, dan zou hii bü zijn werk ernstig gehinderd wor den aldus de verdediger. De raadsman zei 'voorts, dat zijn cliënt bp het begin van zij beheerperiode zeer gehandi- cant was omdat er geen boekhouding was In 1952 hrd de marech.-ussee de boekhoud.ng in beslag genomen, om dat de neer Couperus steekpenningen had e-pgeven aan rijksambtenaren. Hiervoor werd hii toen veroordeeld. Van de stukken, die hp in zijn bezit neeft wil de heer Bakker fotokopieën afstaan aan de heer Couperus. De raadsman verklaarde, dat de andere stukken die worden opgeëist, niet in net bezit van zijn -bent zpn of eenvou- dlt april^zaTde president uitspraak doen. MADE, 29 maart - Tijdens het ver- richten van werkzaamheden op het land is gisteren de 29-jarige Van der V. uit Made om het leven gekomen Op een gegeven ogenblik kwamen de eggen van zijn tractor vast te zitten en trokken deze achterover. Van der V., die van zijn zitplaats werd ge slingerd, kwam onder de tractor te recht. Het slachtoffer was gehuwd en vader van twee kinderen. aan herziening. Maar minister Korthals zei, dat er slechts reden is tot voldoening over de recente intense activiteit op al lerlei, ook politiek terrein in de overzee se landen van het koninkrijk. Hij gaf de heer Delprat (VVD) de verzekering, dat als de R.T.C. onver hoopt niet op korte termijn zou kunnen worden gehouden, in het kabinet de mogelijkheid zal worden besproken, dat het verzorgen van de eigen bui tenlandse betrekkingen aan deze lan den wordt overgelaten. De minister noemde het beleid van de E.E.G.-landen, die de associatie van de overzeese landen van onh koninkrijk bij de Europese gemeenschap tegenhou den, kortzichtig. „Suriname en de Antil len moeten maar anti-chambreren in het Brussels heilige der heiligen aldus de heer Teijgers (CH). De minister vindt dat de heed Reyers gelijk heeft met de opmerking, dat de E.E.G. een kans mist om een springplank te krij gen naar Zuid-Amerika. De Nederlandse regering zal alsnog trachten ook deze zaak tot een gunstige oplossing te bren gen. De stijgende exploitatieverliezen van het Wageningenprojekt (mechanische rijstbouw) in Suriname zijn uitvoerig besproken. Algemeen is de Kamer van oordeel, dat deze zaak met het oog op de bijzondere positie van het projekt in de Surinaamse economie niet alleen zakelijk moet worden bekeken. Was het een zuiver Nederlandse onderneming dan zou deze geliquideerd moeten wor den. Nu wil men afwachten wat een na der onderzoek zal opleveren. De heer Kraaijvanger (KVP) vroeg om dit on derzoek niet zozeer een administra tief als wel een agrarisch karakter te geven en de mogelijkheid van een twee de gewas te willen nagaan. „Wij zien het projekt gehee1 als een middel tot economische ontplooiing van Suriname", aldus minister Korthals. Uitbreiding eventueel tot een soort proefbedrijf komt eerst na een grondig onderzoek aan de orde. De begroting is z.h.s. aangenomen. DEN HAAG, 29 maart Het hoofd bestuur van de Europese beweging In Nederland heeft gisteren een ver klaring toegezonden aan de leden van de Staten-Generaal, waarin het zijn ongerustheid uitspreekt over de ge- isoleerde positie waarin Nederland dreigt te raken bij het overleg over politieke samenwerking van de zes EEG-landen. De economische integra tie zoals die is belichaamd in de Europese gemeenschappen van de zes is voor Nederland een levensbelang. Uitblijven van overeenstemming op politiek terrein zou zijn weerslag op de voortgang van de economische eenwording niet missen en als men Nederland zou gaan verwijten dat het de politieke samenwerking in een impasse heeft gebracht, zou dat onze economische belangen aanzienlijk kun nen schaden, aldus de verklaring. Het hoofdbestuur van de Europese Beweging spreekt daarom de verwach ting uit dat Nederland op de volgende topconferentie van de zes, op 19 mei in Bonn, met positieve verlangens zal komen die een samenhangend geheel vormen en die een bijdrage kunnen leveren tot de ontwikkeling van de Europese eenwording, die alle part ners zeggen te willen bevorderen. LAREN, 28 maart (KNP) Van 6 tot 9 april wordt voor de vierde maal de jaarlijkse Voettocht Den Bosch ge houden voor alle eindexamencandida- ten van middelbare en kweekscholen. Het aantal deelnemers is aanmerke- Ijlk gestegen. Terwijl er in 1958 elf honderd deelnemers waren op vijf rou tes, in 1959 vijftienhonderd op acht rou tes en in 1960 achttienhonderd op acht routes, zullen er dit jaar 2500 man zijn op tien routes. Het thema van 1961 heet „Levenshouding." Er zpn 130 priesters die meetrekken als aalmoezeniers. Twintig zusters van „Onder de Bogen" uit Maastricht heb ben de zorg voor de verpleging. Er zjjn twee routes die voor het eerst worden gelopen. Kardinaal Alfrink en mgr. Bekkers en mgr. Moors hebben al laten weten dat zij in de loop van die dagen de routes zullen gaan bezoeken. Zaterdag om 6 uur moeten alle trekkers aangekomen zijn in de kathedraal van Den Bosch waar een vertegenwoordiger van iedere route een kort dankgebed zal uitspreken. Men overnacht in Den Bosch. Zondagmorgen zal dr. W. Schuyt, on dervoorzitter van de Pax-Christibewe- ging, voor alle trekkers een inleiding houden op de H. Mis die door kardi naal Alfrink zal worden opgedragen terwijl mgr. Bekkers de predikatie houdt. De Centrale Post is vanaf 5 april gevestigd in Den Bosch, Choor- straat 7. tel. 04100-38441. (Advertentie) 20 STUKS F1.- (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 29 maart Prof. dr. ir E. de Vries heeft gistermiddag tijdens de jaarvergadering van de Stichting Nederlandse Organisatie voor Internationale Bijstand (NOVIB) het voorzitterschap van het algemeen bestuur overgedragen aan de vice-voorzitter mr. F. J. G. baron van Voorst tot Voorst. Prof. De Vries, die in verband met vele andere functies niet langer voorzit ter van het Stichtingsbestuur kon blijven, neemt het vice-voorzitter- schap op zich. Prins Bernhard die algemeen voor zitter is van de stichting, stuurde de scheidende voorzitter een telegram, waarin hij hem bedankt voor het vele en belangrijke werk, dat hij in de af gelopen vijf jaar heeft verricht. Mr. baron van Voorst tot Voorst memoreerde hoe prof. De Vries on der meer het initiatief heeft genomen voor een project in Griekenland (bouw van een lagere technische school in Chryssoupolis) en een veeverbeterings- station in de Soedan. Prof. De Vries merkte (nog als voorzitter) op dat de bijdragen van de deelnemende organisaties, vorig jaar ver beneden het begrote bedrag geble ven waren. Voor dit jaar zijn de bijdragen be groot op 15000 gulden of anderhalf mil joen centen voor ruim 3,5 miljoen le den van de 62 organisaties, geen al te grote belasting dus, zo merkte prof. De Vries op. Uit de balans van het vorig jaar blijkt, dat van alle deelnemende orga nisaties er maar 17 een bijdrage heb ben gestort in totaal voor een bedrag van 9385,20 gulden. Er waren er bij die 2000 gulden overmaakten, anderen stortten slechts 50 of zelfs 25 gulden. De penningmeester van de NOVIB deelde ons desgevraagd mede, dat lang niet alle organisaties in staat zijn financiële steun te verlenen. Som mige bestaan uitsluitend van subsi dies. Deze helpen de NOVIB echter wel op andere wijze, bijvoorbeeld door het plaatsen van berichtjes in hun blaadjes en daarbij het gironummer van de stichting te vermelden. Indi- (Van een verslaggever) BENNEBROEK, 29 maart Met een hartelijk toespraakje heeft de ambas sadeur van Thailand, prins Vongsama- hip Jayankura gistermiddag in Benne broek het zesde seizoen van de Linnae ushof geopend. Zijn gemalin stelde ver volgens in de tropische kas van de tuin net daar opgestelde minicorso van Aalsmeer in beweging. De prins herin nerde in zijn toespraak aan het zinrijke symbool van de bloem, dat steeds ge bruikt wordt wanneer mensen hun goe de gezindheid en hun vriendschappelij ke gevoelens kenbaar willen maken. Hij voelde zich in Nederland bijzonder ge lukkig, omdat de Nederlanders niet zon der bloemen blijken te kunnen leven. De opening van Linnaeushof geschiedde gistermiddag toen de echtgenote van de Thailandse ambassadeur, prinses VongsamahipJayankura, een tulp had genomen uit een tuiltje bloemen, waardoor een Minicorso op een plateau begon te draaien. Voor het eerst is dit jaar het Aals- meerse Minicorso in de Linnaeushof op gesteld. Zes jaar lang heeft het in Aals meer onder auspieën van het Neder landse Roode Kruis, afdeling Aalsmeer duizenden bezoekers getrokken. De ruimte was er nu te klein geworden en de Linnaeushof is aan dat bezwaar tegenmoet gekomen. Tien procent van de entreegelden van de Linnaeushof zullen nu aan de afdeling Aalsmeer van het Roode Kruis worden afgestaan. Het minicorso bestaat uit twintig minia tuurpraalwagens, die op een lopende band worden voortbewogen. Zij zijn ver vaardigd van geprepareerde bloemen en het maken ervan heeft ongeveer 4000 werkuren gekost. üp het middenveld van het Minicor so staan een reeks merkwaardige hout- plastieken opgesteld. Het zijn natuurlij ke boomwortels van allerlei grillige, maar niettemin kunstzinnige vormen. Sommige dezer stronken zijn wel 10.000 jaar oud. De Linnaeushot zelf is in grote lijnen onveranderd gebleven. Wel zijn er vele rozen bijgeplant. zodat de periode tussen de bloei van de tulpen en die van de dahlia's overbrugd zal worden dooi de bloei van ongeveer 10.000 rozen. De Lin naeushof is van april tot oktober geo pend. Dat herinnerde hem aan zijn vader land, waar de bloem eveneens een gro te plaats inneem' in de harten der men sen. Men heeft dit jaar de Thailandse am bassadeur uitgenodigd de openings plechtigheid te verrichten, omdat men in de tropische kas ruim duizend tropi sche planten en bloemen bijeen heeft gebracht en Thailand van oudsher het land van tropische planten en bloemen is. De natuur heeft Thailand wat dat betreft bijzonder rijk gezegend. Direc teur H. W. Roozen van Linnaeushof her merde er overigens aan, dat Corolus Linnaeus in zijn tijd reeds in de Lin naeushof vijf kassen had staan met bloemen en planten uit de vijf wereld delen. reet zorgen zH er dus wel voor dat er geld binnenkomt, aldus de penning meester. De inkomsten uit acties, contributies, giften en dergelijke, zijn voor dit jaar geraamd op 645.000 gulden, wat een batig saldo zou opleveren van 556.000 gulden. PARAMARIBO, 28 maart Dinsdag zijn de prijzen uitgereikt aan de win naars van de twee prijsvragen die het Prins Bernardfonds Suriname in 1960 had uitgeschreven. Gevraagd waren een edicht en een hoorspel in het Neder lands of het Surinaams. De eerste-prijswinanar voor het ge dicht, de heer M. A. Slory, die in Ne derland verblijft, ontving, op verzoek van het Prins Bernardfonds Surina me, de prijs uit hander van gevolmach tigd minister dr. Pos. De eerste-prijswinnaar voor hst ge- spel was Te procureur-generaal in Su riname, mr. Hugo Pos. De jury was van oordeel dat de eer- ste-prijswinnaar met zijn gedicht in het Surinaams „Koroni kawina" bewezen heeft een groot dichter te zijn. Ook voor het hoorspel van mr. Hugo Pos, „Black and white", was de jury vol lof. ROTTERDAM, 29 maart Gister morgen is de 16-jarige rijwielhersteller J. La Grand uit Berkel en Rodenrijs bij een verkeersongeluk om het leven gekomen. Hij werd overreden door drie wielstellen van een vrachtwagen met aanhanger, toen hij met zijn fiets van de Bergweg de Schiebroekselaan wilde inslaan. MAASTRICHT. 29 maart De recht bank alhier heeft dinsdag een 42-jarige opperman wegens het doen van een val se opgave voor een authentieke acte en terzake van oplichting veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf met af trek van de twee maanden die hij in voorarrest doorbracht. De man had op 21 januari bij de burgerlijke stand in Maastricht aangifte gedaan van de ge boorte van een dochter. Er was echter geen geboorte geweest in zijn gezin. Hij had deze onjuiste aangifte gedaan om aan de hand van een uittreksel uit het register van de burgerlijke stand bij het ziekenfonds „Zuid-Limburg" het z.g. kraamgeld ad 55,- op te nemen. De officier van justitie had veertien dagen geleden acht maanden geëist. Advertentie POLAROID Wie de Leidse hoogleraar, proj dr. C. J. F. Böttcher in diens la boratorium aan de Leidse Hugo de Grootstraat nr. 27 een bezoek brengt en verwacht een min of meer eerbiedwaardige figuur aan te treffen, zal zich verbazen oog in oog te staan met een man der wetenschap, die slechts 45 jaren telt, en toch. reeds tien jaar aan de oudste Nederlandse universi teit een hoogleraarsstoel bezet Bovendien een man, die reed.' grote internationale faam bezit door zijn onderzoekingen en die dezer dagen in het nieuws kwam doordat daarvoor een Ameri kaanse subsidie van niet minder dan een half miljoen ter beschik king werd gesteld. Die onder zoekingen betreffen een ziekte met momenteel de meest voor komende doodsoorzaak, de athe- rosclerose en de invloed daarvan op de coronair-trombose, een medisch onderwerp, dat het hui dige tijdsgewricht „The heart of the matter", is. Toch is prof. Böttcher geen medicus doch scheikundige. Dat lijkt in verband met het aan de gang zijnde onderzoek wat vreemd, doch de jonge hoogle raar gaf ons een laten we zeggen: populair college waaruit de samenhang van de chemie met de medische we tenschap in dit onderzoek over duidelijk bleek. Het gaat hier nl. om twee hoofdgebieden: onderzoek naa de dielectrische eigenschappen van de materie en als tweede de fysisch- chemische scheidingsmethoden voor de toepassing bij analitische doeleinden Het object is daarbij vette en vetachtige stoffen, zgn. Iïpiden. Minder weten schappelijk gezegd: het zoeken naar een scheidingsmethode van vetten, die zich afzetten in de slagaderwanden en daardoor in de kransslagader trom bose kunnen doen ontstaan. Van dit onderzoek nu is prof Böttcher de mentor en de ziel en Leiden thans een internationaal erkend centrum- Zulk onderzoek, waaraan een staf van dertig mensen werkt, is uiteraard zeer kostbaar. De Nederlandse gezondheidsorganisatie T.N.O. en later het Zuiver Wetenschappelijk Onderzoek (Z.W.O.) steunden in ruime mate. maar na een bezoek aan een wetenschappelijk congres in Chicago, gehouden in april van het vorige jaar door de „Federation of the societies for experi mental biology and medicine" werd hem de raad gegeven een aanvraag in te dienen voor een Amerikaanse subsidie. Deze is thans afgekomen is voor vijf jaar verleend, en zal worden benut voor de uitbreiding van de zakelijke apparatuur en de honorering van acht kroon-medewerkers Ove rigens heeft de toekenning van de subsidie in verband met de Amerikaanse presidentswisseling nog aan een zijden draad gehangen, doch kort geleden kwam de zaak toch nog in het reine. Prof. Böttcher is geboren 17 oktober 1915 m Rotterdam. Als lo-jarige werd hij ingeschreven als student in de chemie te Leiden, waar hy tn april 1940, dus juist voor het uitbreken van de wereldoorlog, by provan Arkel promoveerde tot doctor in de wis- en natuurkunde op het proef schrift „Dielectrische constante van vloeistoffen Reeds direct na de oorlog werd hij aangezocht college te geven aan ae Leidse universiteit, doch het professoraat ging officieel eerst tn m maart 1947. Bovendien was hij van 1953 tot 1959 nog hoogleraar m de grafologie een wetenschap, die prof. Böttcher meer als een hobby beoefent. Als zoda nig trad hij ook op als gerechtelijk deskundige in de geruchtmakende zaak van de Berkelse arts. Prof. Böttcher is gehuwd en heeft drie kinderen, een zoon van 8, een dochter van 6 en een dochter van 4 jaar. Zijn hobbies zijn, behalve de grafologie, die echter tn verband met hei onderzoek naar de oorzaken van atherosclerose zodanig in de verdrukking kwam, dat hij het professoraat daarin heeft moeten laten varen, schaken ~>ianospelen en tennis. „Maar u begrijpt".verzuchtte de professor Eén vraag stelden wij nog tot slot van ons gesprek: Heeft u m verbena net het. onderzoek nog bepaalde wensen? Een wens is er zeker en wel ie huisvesting. Het laboratorium aan de Hugo de Grootstraat zal prol 3öttcher met zijn staf binnen afzienbare tijd moeten verlaten. Het is nu eenmaal bestemd voor het onderwijs m de chemiede colleges moeten kunnen doorgaan, terwijl er een grotere toeloop van studenten te ver wachten valt, niet alleen omdat de chemie een steeds belangrijker weten- schap wordt 'ook voor de industrie, maar tevens omdat de geboortetoppev van de eerste na-oorlogse jaren zo langzamerhand ten studietonele ver- chilYLGTt, De medische faculteit, waar het hangende onderzoek eigenlijk thuis hoort zou wel gastvrijheid willen verlenen, maar ook daar ontbreekt de ■uimt'e. Ideaal zou dat wel zijn door de contacten met medici. Prof. Böttcher loopt echter, dat het curatorium van de universiteit, dat overigens van roede wil is, binnen niet al te lange tijd een oplossing voor het huisvestings. nrobleem zal weten te vinden Niet alleen de Nederlandse wetenschappelijke wereld zal daarmee gediend zijn; blijkens de daadwerkelijke belangstelling onder meer van Amerika en Engeland, de hele wereld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 5