NEW LOOK IN BRITSE LEGER AANKLAGER SPAAK wil liberalen niet meer in Belgisch kabinet Drie-partijenregering zou een noodoplossing wezen ZOAVO eensgezind over crisis LAOS Traditie gedekt Mannen en mode Tony haalt skelters in zijn bloeiende circus De Efteling 10 jaar Frankrijk geeft verzet op Geen debat over ontwapening Aan alle kanten Socialisten sien wel wat in de C. V.P. DE LAATSTE WEEK VAN DE VASTEN- Per groep goedkoper over de oceaan ACTIE In V.N.-Assemblee Akkoord in de ministerraad kwam als een verrassing 8 WOENSDAG 29 MAART 1961 PAGINA 9 BUITENLANDSE kroniek (Van onze correspondent in Brussel) BRUSSEL, 29 maart De nieuwe regering in België zal een coalitie van socialisten en C.V.P.- ers zijn. Dat althans is de wens, gisteren in de officiële partijkrant Le Peuple geformuleerd door Paul-Henri Spaak. Spaak is inder daad van mening dat alleen een samengaan van de twee grootste partijen van het land uitkomst bieden kan voor de grote politieke, economische en sociale problemen waarmee België thans geconfron teerd is. Volgens Spaak hebben de liberalen zichzelf onmogelijk gemaakt. Tijdens de verkiezings campagne hebben zij op een dui delijke wijze op de kaart gewed van het conservatisme en het anti- syndicalisme. Daarentegen bevat de C.V.P., in haar arbeidersorga nisatie en' in het milieu van haar Jonge intellectuelen en volksver tegenwoordigers belangrijke pro gressieve krachten. Drie hypothesen Frisse wind op Laken BANGKOK, 29 maart (U.P.I.) De ministers van buitenlandse zaken van de ZOAVO-landen heb ben in de Thailandse hoofdstad overeenstemming bereikt over de te voeren gedragslijn inzake Laos. Vanmorgen hebben de ministers een communiqué uitgegeven, waarin duidelijk wordt gesteld dat de ZOAVO-landen bereid zijn „elke actie die zjj nodig achten te ondernemen indien pogingen om de crisis in Laos vreedzaam op te lossen zouden mislukken". De resolutie bestaat uit acht paragra fen en werd met algemene stem men door de raad van ministers aanvaard. Kennedy is de voornaamste tegen speler van Khroesjtsjev in de kwestie- Laos. Maar de Amerikaanse president heeft zich dezer dagen verzekerd van zoveel mogelijk steun in de vrije we reld. In 1954 was Amerika bijna tot militaire interventie in Indo-China overgegaan tegen de wil van Enge land. In 1956 waagden Engeland en Frankrijk zich aan hun „Suez-avon- tuur tegen de uitdrukkelijke wens van de V.S. Kennedy heeft nu terecht ingezien, dat het westen een gesloten front moest vormen tegen de Sovjet- Unie. Daarom heeft hij de Ameri kaanse plannen ten aanzien van Laos zondag met de Britse premier, Mac- millan, besproken, en na afloop van deze ontmoeting hebben de westerse Grote Twee verklaard, dat zij het vol ledig eens waren over alle aspecten van de affaire-Laos. Kennedy had zich intussen ook te gen eventuele tegenstanders in Ame rika zelf gedekt. Vorige week vrijdag heeft de president telefonisch zijn voorganger, Eisenhower, op de hoog te gesteld. Later op de dag hield Eisenhower een persconferentie, waarin hij verklaar de het beleid van zijn Democratische opvolger volledig te steunen. Bijna even belangrijk was overigens, dat Kennedy ejncj vorjge week de steun j van de zeer invloedrijke Repu blikeinse senator Bridges, die ver klaarde dat de president op de instem ming van de Republikeinen zou knn- fen rekenen, a s hij militaire actie 'n Laos zou moeten besluiten. Kennedy heeft, maandagochtend door zijn minister van Buitenlandse Zaken. Dean Rusk, de leden van de Zuid-Oost Aziatische Verdragsorga nisatie op de hoogte laten stellen van de Amerikaanse plannen in de kwes- tie-Laos. Op de Z.O-A.V.O.-confe rentie in Bangkok verwierf de Ameri kaanse visie de instemming van de bondgenoten Australië. Nieuw-Zee- land, Pakistan, de PhiIipPÜnen- Om land, Frankrijk en Engeland. Bijzonder belangrijk is echter wel, dat Kennedy ook de machtigste neu trale Aziatische mogendheid, Indië, voor zijn opvattingen heeft kunnen winnen. De Amerikaanse president heeft vorige week, door zijn reizende ambassadeur, Harriman, een bood schap aan Nehroe laten overhandigen over het probleem Laos. Nehroe heelt intussen, in een persoonlijke bood- sc ,ap aan Khroesjtsjev, aangedron gen op aanvaarding door Rusland van het westerse PIan VQOr Je op|og_ sing van de Laotiaanse crisis De Amerikaanse president heelt Zich dus aan alle kanten veilig ge steld vóór het conflict met Laos op een hoogtepunt kwam. Zo stond hij dan ook bijzonder sterk, toen hij maandagavond de Russische minister Van Buitenlandse Zaken. Gromyko. ontving voor een ernstig gesprek over de situatie in Indo-China. De kente ring in de Russische politiek ten aan zien van Laos, die zich maandag aan kondigde, is ongetwijfeld voor een deel te verklaren uit het ontzag van Khroesjtsjev voor Kennedy s sterke nationale en internationale positie. De wetenschap dat Kennedy in Amerika zelf en in de hele vrije wereld op aan zienlijke steun zou kunnen rekenen, zal de Russische premier er welli chl van weerhouden de affaire-Laos op de spits te drijven. Het Britse leger krijgt nieuwe unifor men. Voor de mannen, links het nieuwe vechtpak en rechts de overige werkkle dij. Ook de Engelse leger-dames zijn in het nieuw gestoken. Rechts het nieuwe pak voor de WRA.Cdaarnaast dat van de Engelse tegenhanger van de Milva en vervolgens dat van de militaire ver pleegsters. Links John Profumo, de staatssecretaris voor het leger. Er zijn ons op de gisteren in het Amsterdamse Carltonhotel ge houden show van herenkleding, verzorgd door The Society Shop, veel dingen duidelijk geworden. Op de eerste plaats wel. dat de man per se niet aan de invloed van het fenomeen mode ontkomt. Hij staat er wellicht nog wat huiverig tegenover, of hij is het zichzelf niet bewust, maar tenminste in een of ander detail van zijn kleding volgt hjj de voorbeelden na, zoals die door de grote modehui zen of zelfs door detailzaken worden gepresenteerd. ,,The Society Shop" is zo'n detailhandel, die les" derniers cris in de herenmode haastig pleegt te annonceren aan haar clientèle, waarvan er een groot deel op de drie shows acte de présence gaf. Voorts is ons geopenbaard, dat de kleur van het moderne mannencostuum naar het donkere neigt, zelfs zwarte regenjas sen zullen nog dit jaar populair wor den zo verzekerde de heer G. Dijk stra, eigenaar-directeur van de zaak, de toeschouwers. Het algehele voor komen van de man anno 1961 en be gin 1962 moet een bescheiden in druk wekken. Hij moet in zijn kleding niet willen opvallen, om de aandacht des te meer naar zjjn gezicht te rich ten. Zo althans formuleert de heer Dijkstra zijn ervaringen,. voorname lijk opgedaan in de Verenigde Staten, die meer en meer toonaangevend wor den op modegebied. Wij hebben altoos diepe bewondering voor dergelijke voorspellingen, vooral wanneer de prjjzen van al die nieuwigheden ver meld worden. Een jas uit Scandina vië, bruin en heel licht van gewicht, zal ongeveer zeshonderd gulden moe ten opbrengen. Insiders verzekerden ons voorts, dat de gebreide steek zeer in de gunst zal komen te staan, zowel als voering als voor de zichtbare zjjde der kle ding. Van beide toepassingen werden gisteren voorbeelden gedemonstreerd. Zij genoten veel belangstelling. Op het gebied van de nachtkleding staat de heren der schepping een specta culaire evolutie te wachten, als wij op de gisteren getoonde modellen mogen afgaan. Amerika bepaalt opnieuw de stijl. Wij zagen o.a. een Robin Hood- pyjama voor de junioren, een judo pyjama voor de meer sportieven en zelfs een space-pyjama, kennelijk ge ïnspireerd door de ruimtelijke expe rimenten van de laatste jaren. En als het aan de dictatuur van de mode ligt, dan dragen veel mannen wel licht nog dit jaar pyjama's met een korte broek. Over uw hoofden heen zou ik een dringend beroep willen doen op alle overheden. Koste wat kost moet er overal in Nederland naar worden gestreefd, ruimte te scheppen voor breed opgezet volks vermaak. Industrieën kunnen we niet missen, maar de burgervaders van ons land zullen zich ernstig moeten afvragen of ze niet te veel offeren aan de mammon en te weinig aan het hemelrijk dat, zoals u bekend is, aan de kinderen is beloofd." Deze cri de coeur ontsnapt prof. dr. N. Perquin, hoogleraar in de pe dagogie te Utrecht, toen hij dinsdag voor een feestend gezelschap in het kader van het tienjarig bestaan van het ontspanningspark De Efteling een inleiding hield over ,.de recreatie als sociaal vraagstuk." Men kan overal problemen van ma ken. „Tanden borstelen als hygiënisch vraagstuk" en noemt u maar op. En toch, in de huidige omstandigheden in ons vaderland is de recreatie een groot probleem van sociale aard. De opeenhoping van de mensen in de gro te steden vraagt recreatie-oorden, waar volwassenen en jeugdigen vrij en onbezorgd spelen en zichzelf kun nen terugvinden. Pater Perquin's betoog sloeg in: kort na afloop kon men zowel de hoogge leerde inleider als zijn auditorium kin derlijk schaterend terugvinden op de paarden en in de schommelschuiten van de stoomcarrousel die De Ef teling 150 ha levensvreugde nog in bedrijf houdt. Het park, dat in tien jaar tijds 6.000.000 bezoekers heeft ge trokken, opent met Pasen weer zijn poorten. De echte forsythia's wedijveren in pracht met de kunsttulpen van de vliegende fakir; de merels fluiten er op tegen de namaak-nachtegaal en in de diverse sprookjesbedden liggen een roerloos Sneeuwwitje, een vredig ademend Doornroosje en een hijgende wolf te wachten op nieuw publiek. De voortvarende circusdirecteur Tony Boltini mag zich trots op de borst kloppen. Zijn bedrijf is een van de weinig Europese circussen die nog ongeschonden uit de moeilijkheden is gekomen, waarin de geldslorpende, subsidieloze cir cusondernemingen tegenwoordig ver keren. Zijn verdiensten heeft hij tot op de laatste cent weer in zijn jonge bedrijf gestoken. En nu doet hij heel geheimzinnig met zijn nieuwe pro programma, waarmee hij op Pasen van start gaat voor een serie proef- voorstellingen, die zoals bij hem tra ditie is. in Zeist worden gehouden. Wij kennen de avontuurlijke en fan tasierijke Tony en zijn vrouw Dicky langer dan vandaag. Aan het eind van het vorige seizoen liep hij een beetje te mokken. Hij dreigde een rustig res taurant ergens in Italië te beginnen, maar wij durfden wel te voorspel len dat wij hem deze lente terug zou den zien met zijn luxueuze, super- grote woonwagen en met allerlei stuntnummers die in de circuswereld even luidruchtig zouden knallen als het oude kanon met de menselijke projectiel die hij vorig jaar yan stal had gehaald. Tony kon het niet over zijn hart verkrijgen dat wij in hem slechts een stuntman zouden zien. „Mijn paarden ken je niet meer te rug. Zij zijn onder handen geweest van de oude Wilke, een van Europa s grootste vaklieden op het gebied van de circuspaardendressuur." Dat het getal van zijn leeuwen was uitgebreid tot negen, kon hij ons niet verhullen, want zo'n kooi heeft nu eenmaal een open zijde, waar het negental achter de tralies lag te zonnen. En de zwar te dompteur Bobby Althoff liep er in de buurt, die het niet kon laten te zeggen dat hij straks zijn hoofd in een leeuwenmuil zou steken. Mevrouw Dicky Boltini zagen wij plotseling met haar poedel in een skelter kruipen en toen moest de di recteur voor zijn fatsoen wel voor de dag komen met de grootste stunt die hij straks aan zijn publiek zal presen teren. Tony heeft er een nieuwe tent voor moeten kopen, een van zeventig meter lengte en met ruim vierdui zend plaatsen. Hij reist dus straks met het grootste theater van Neder land. In deze tent bouwt Boltini in de pau ze van elke voorstelling in ijltempo een houten baan van 140 meter lengte en met enige scherpe, sterk oplopen de bochten. Zes skelters met moto ren van 200 cc., de zwaarste skelters die in ons land zijn, heeft Boltini ge kocht. Na de pauze geeft hij in zijn circus skelterwedstrijden van een of twee plaatselijke motorcracks of auto coureurs tegen vier liefhebbers uit het publiek. Skelterrijden is niet moei lijk en weinig gevaarlijk, zodat de liefhebbers altijd wel overvloedig te vinden zullen zijn. De lawaaierige monsters met hun vette, blauwe dam- voortaan zal koningin Fabiola als een gewone burgerdame zonder escorte te Brussel uit winkelen mogen gaan. Ver leden zaterdag heeft Fabiola onver wacht aan een modezaak in het cen trum een bezoek gebracht. Dergelijke bezoeken zullen geen zeldzaamheid blij ven. In de tweede plaats heeft Bou- dewijn beslist zijn hele hofhouding met pensioen te zenden. Zijn militaire om geving zal worden verjongd en zijn raadslieden zullen met zorg worden ge kozen uit de politieke, wetenschappelij ke, economische en culturele kringen. Naast de koning zal, zoals onder de regering van Leopold I, een staatsse cretaris worden benoemd, die voor de koning verantwoordelijk zal zijn. En tenslotte heeft Boudewijn aangekon digd dat het adeldom in zijn huidige vorm zal verdwijnen. De koning wenst de adelstand door het toekennen van titels aan verdienstelijke burgers com pleet te vernieuwen. Revolutionair is in dat verband Boudewijns voornemen ook een aanzienlijk aantal Vlaamse per sonaliteiten in zijn entourage op te ne men of in de adelstand te verheffen. Voor deze verkiezing heeft koning Boudewijn echter een voorwaarde ge steld. Een verjonging van Laken is volkomen zinloos als de partijen, zich beroepend op de letter van de grond wet, het staatshoofd systematisch verhinderen op een meer actieve wij ze bij het politieke leven van zijn land betrokken te zijn. Deze actieve par ticipatie aan 's lands politiek beleid wenst Boudewijn uit te oefenen door een direct toezicht op drie departe menten: defensie, buitenlandse zaken en Afrikaanse aangelegenheden. Zijn gesprekspartner heeft de vorst om het voorrecht verzoent voor ge noemde departementen voortaan zelf een titularis te mogen aanduiden. Aan Spaak zal buitenlandse zaken worden toevertrouwd, terwijl minister Gilson delensie behouden zal. Naar de mening van koning Boudewijn is een dergelijke revolutionaire vernieuwing alleen maar denkbaar in een klimaat van na tionale eendracht en met de medewer king van de drie grote partijen. Een drie partijen regering voor een beperk te periode van acht a tien maanden zou volgens hem dan ook wenselijk zijn. Men meent te weten dat verleden week, en met name vrijdag, op Laken daar over besprekingen zijn gevoerd. De se dert zondag opduikende geruchten over een drie partijen coalitie zijn aar de ego van. Het is echter duidelijk dat de onverwachte wending welke de verkie zingen hebben genomen een nieuwe fac tor is welke wellicht niet helemaal met koning Boudewijns plannen overeen stemt. Gavriel Bach34 jaar, de officier van justitie in het proces tegen de Joden moordenaar Adolf Eichmann. pen zullen straks op de houten baan in de grote circustent wel een im mens kabaal veroorzaken, maar het aloude circus heeft altijd al iets van een heksenketel gehad, zodat een beetje meer herrie het publiek niet zal doen schrikken. Tony Boltini heeft wel vertrouwen in zijn nieuwe stunt. Hij is, net al» zijn vrouw trouwens, een hartstoch telijke snelle autorijder. En deze aan de baan klevende skelters, die wel rap zijn, maar vooral de illusie van snelheid geven, hebben in hem een vurig propagandist gevonden. „Ik heb het vorig jaar voor het eerst op een foto gezien. En ik ben toen eens naar wedstrijden in Den Bosch gaan kijken. Bijna was ik te leurgesteld weggelopen, want in het begin waren er alleen maar series met die kleintjes, waarop zo'n brom fietsmotortje zit. Dat is aardig voor kinderen, maar het grote publiek krijg je er niet mee warm. Met die stevige knapen zal het wel gaan, denk ik". LONDEN, 29 maart Een van de speciale luchtvrachtmaatschappijen der Verenigde Staten, „Flying Tiger", heeft volgens Reuter bekenu gemaakt dat het een nieuw retour-passagierstarief heeft ingevoerd voor gezelschappen van hon derdachttien personen die van de Ver enigde Staten naar Londen, Parijs, Brus sel, Amsterdam of Ierland willen rei zen, of van deze Europese plaatsen uit naar de Verenigde Staten. Het nieuwe passagetarief voo deze groepsreizen is per persoon ongeveer vijftig procent voordeliger dan welk ander huidig ta rief ook. Het is vastgesteld op 35.8- voor een retour. Kleinere groepen pas sagiers die van deze mogelijkheid ge bruik zouden willen maken, zullen al naar gelang van de grootte van de groep een bedrag moeten betalen dat geba seerd is op het genoemde. Voor de vluchten wordt gebruik gemaakt van „Super Constellation" vliegtuigen. de UTRECHT, 28 maart De bisscho pen van Nederland hebben deze Goec Week aangewezen als de week waarin overal in de parochies het vastenoffer zal worden ingezameld. Er is in de -sr- ste weken van de Vasten een zo grote aanvrage geweest om „noodkistjes", dat ondanks een zeer optimistische begro ting er toch in allerijl nog een kwart miljoen moesten worden bijgemaakt. Dat betekent dat in de loop van deze week uit bijna 900.000 noodk;stjes het vas tenoffer der Nederlandse katholieken bij een gaat komen. De wijze van inzame len is in elke parochie naar omstandig heden het best geregeld en bekend ge maakt. Voor degenen die op een ande re wijze buiten "e algemene inzameling moeten vallen en voor alleenwonenden, kloosters, bedrijven, verenigingen e.d. die in één maal hun vastenoffer willen brengen wijzen wij gaarne nogmaals op gironummer 5850 t. n. v. Bisschoppelijke Vastenactie, Utrecht. NEW YORK, 29 maart (Reuter) Van gewoonlijk betrouwbare zijde is vernomen dat de V.S. en de Sovjet-Ur.ie het in eerste aanleg eens zijn geworden over een formule, om in deze zitting van de Algemene Vergadering der V.N. géén ontwapeningsdebat te doen hou den. De afvaardigingen van heide lan den zouden binnenkort in afzonderlij ke verklaringen te kennen geven dat de V.S. en de Sovjet-Unie voornemens zijn in de komende zomer het ontwa- peningsoverleg te hervatten. De twee delegaties zouden verwach ten dat de Assemblée formeel haar vol doening over deze bekendmakingen zal uitspreken, waardoor het scherpe debat zou worden vermeden, dat naar de me ning van vele V.N.-afgevaardigden uit een volledige bespreking van het ont- wapeningsvraagstuk in de Algemene Vergadering zóu voortvloeien. Volgens delegatiekringen overheerst thans duidelijk het streven om de poli tieke atmosfeer in de volkerenorgani satie zo kalm mogelijk te houden. Met hen is het, volgens Spaak, moge lijk een krachtdadige regering en een doeltreffend actieprogram uit te bou wen. De voornaamste elementen van dit program zijn: het versoepelen van het legislatieve werk door het vermin deren van het aantal parlementsleden, het verzekeren van de sociale vrede door een beleid van economische ex pansie, en de depolitisering van het ambtenarencorps. Wat laattsgenoem de punt betreft dragen volgens Spaak alle partijen schuld: in de afgelopen vijftien jaar zjjn politieke benoemingen steeds talrijker geworden en aan de kwaliteit van de ambtenaren werd geen belang meer gehecht. De lidmaatschapskaart van een partij of vakbond had een grotere waarde dan een universiteitsdiploma. Wie snel promotie wilde maken was dan ook lid van liefst twee of drie partijen. In verband met zijn pro gram van economische expansie is Spaak van oordeel dat massale in vesteringen met goedkope energie daaraan ten grondslag moeten lig gen. Volgens hem zal de nationali satie van de energie noodzakelijk zijn. Alhoewel mei. in de Wetstraat de >p- lossing van de politieke crisis niet voor de paasvakantie verwacht, was men na Spaaks artikel toch vrij algemeen van oordeel dat de teerling reeds geworpen is. Niettegenstaande de socialistische teruggang met een procent in het arron dissement Brussel, heeft Spaak het klaar gespeeld met 60.000 voorkeur stemmen •'ijn eigen populariteitsrecord van 1958 te breken. Door het feit zelf heeft hij in het socialistische kapittel een gezaghebbende stem veroverd en aan zijn stellingname mag men dan ook een grote waarde hechten. Bij een objectieve analyse lijkt de BSP-CVP formule in de huidige omstandigheden overigens de enig bruikbare. Een coali tie BSP-liberale partij is uitgesloten. Ln de Kamer van Volksvertegenwoordi gers controleren deze twee partijen slechts 105 van de 212 zetels zodat een linkse regering alleen mogelijk is met de welwillende steun van de commu nisten of van de volksunie. Dat de li beralen een regering zullen willen bin den aan de willekeur van de communis ten ot de Vlaams-nationalisten is ech ter ondenkbaar. Er blijven dan drie hypothesen: het voortzetten van de hui dige coalitie, een BSP-CVP regering of een drie partijen regering. In de neder laag van de CVP ligt evenwel een dui delijke afkeuring van het kiezerskorps voor de actuele bewindsploeg besloten: men acht prolongatie uitgesloten. In de CVP bestaat intussen een duidelij ke tendentie ten voordele van een coa litie met de BSP, alhoewel men niet verheelt dat men nog heel wat moei lijkheden zal moeten uit de weg rui men, voordat de twee partijen kun nen scheep gaan. Onwaarschijnlijk is het dat de CVP- bereid zal worden gevonden alle elec torale beloften of buitensporige eisen te onderschrijven welke de BSP als voorafgaande voorwaarde voor een coalitie zou kunnen stellen. Indien men over dergelijke condities struikelt, zou een zogenaamde regering van nationale eendracht met de drie grote partijen onvermijdelijk de enige uitkomst zijn. Zoals hier verleden maandag reeds is aangestipt, is het staatshoofd van deze formule nochtans een overtuigd voor stander. Bij koning Boudewijn spelen echter motieven van zeer persoonlijke aard mee. Volgens de vorst hebben'de jongste revolutionaire stakingen de broosheid van de monarchie in België aan het licht gebracht. In de beruchte januari-dagen is in Wallonië een dui delijke republikeinse tendentie aan het licht getreden. Ook is in de afgelopen twee jaar. uit diverse hoeken, op de monarchie herhaaldelijk kritiek geuit. Niet alleen heeft men het de koning ten kwade geduid een persoonlijk beleid te willen voeren, men heeft Boudewijn vooral verweten zijn beleid te laten stoelen op het advies van een groep van reactionaire, slechts geïnformeerde en op eer beluste hovelingen die ieder contact tussen Laken en de levende natie verhinderen. Voor deze kritiek is koning Boude wijn niet ongevoelig gebleven en hij neeft het voornemen te kennen gege ven op Laken de ramen wijd open te werpen. Boudewijn heeft in dat ver band tijdens gesprekken met de leiders der grote partijen in de afgelopen we ken drie belangrijke beslissingen aan gekondigd. Eerst en vooral zal het hele ouderwetse protocol worden afge schaft. Ook heeft de koning de wens te kennen gegeven zijn directe contacten met het volk te vermenigvuldigen. Vooraf niet aangekondigde bezoeken aan sportmanifestaties en culturele prestaties zullen regel worden. En (Advertentie) Deze eensgezindheid kwam min of meer als een verrassing, omdat er tot op het laatste moment berichten zijn geweest, dat met name Frankrijk zich krachtig verzette tegen het gebruik van geweld in Laos en ook tegen het dreigen daarmee. Kennelijk hebben Ie Fransen zich uiteindelijk bij de opvattingen van de meerderheid aangesloten. De uit acht paragrafen bestaande re solutie bevat o.m. de volgende punten. 1. De raad van de ZOAVO heeft met ernstige bezorgdheid kennis genomen van het voortdurende offensief van opstandige elementen in Laos, die voortdurend worden bevoorraad en geholpen door communistische mo gendheden, hetgeen „in flagrante strijd is met het akkoord van Ge- nève." 2. De ZOAVO hecht haar goedkeuring aan de huidige pogingen om tot een staking van de vijandelijkheden en vreedzame onderhandelingen te ko men opdat Laos een onafhankelijk C land wordt. 3. Indien de pogingen om de Laotische kwestie vreedzaam op te lossen fa len en Indien de militaire pogingen om de macht in Laos te verkrijgen voortduren, zullen de leden van de ZOAVO bereid zijn om krachtens het verdrag een onder de omstandighe den passende actie te ondernemen. 4. De raad heeft „met bezorgdheid" kennis genomen van de pogingen van een bewapende minderheid, opnieuw van buitenaf gesteund, om de rege ring van (Zuid-)Vietnam ten val te brengen, en verklaart vastbesloten „zich niet neer te leggen bij een der gelijke verovering van dat land." Hoewel de ZOAVO niet rechtstreeks met militaire interventie dreigde, is uit de resolutie duidelijk op te maken dat een dergelijke interventie wel dege lijk zal worden ondernomen, indien de Sovjet-Unie niet positief reageert op i de Brits-Amerikaanse voorstellen voor een vreedzame oplossing van de kwes- tie-Laos. Deze voorstellen beogen, zoals bekend, het staken van de vijandelijkheden als een absolute noodzakeljke eerste stap, de wederinstelling van een internatio nale commissie van toezicht en bijeen roeping van een conferentie van veer tien landen om de kwestie te bespreken. Vandaag moet ik hulde brengen aan Johann Se- bastiaan Bach (1685-1750). Niet dat hij het nog nodig heeft, maar mijn gebaar ontspruit aan een innerlijke behoefte mijnerzijds. Gister avond ben ik naar zijn „Matthaus-Passion" ge weest. Voor de zoveelste maal overi gens. Vóór de oorlog ben ik er al mee r begonnen. En ik heb Louis Zimmer- mann onder het wakend oog van i zijn meester Willem Mengelberg nog die viool-solo bij „Erbarme dich" horen spelen. Maar toen was het zoals nu. Wij zaten er meer dan vier uur lang op ongemakkelijke klapstoeltjes naar hem naar J. S. Bach dus te luiste ren. In de pauze dronken wjj ons kop je koffie en zeiden tegen elkaar dat het ditmaal mooier was, of niet zo mooi, als het vorig jaar. En bjj mijn weten is er geen gedachtenwisseling, tussendóór, ooit besloten, dan met de conclusie, dat men er géén opera van moest maken. Als u het m(j vraagt is Bach de eerste geweest, die deze gedachte heeft geformuleerd. En sindsdiens is die traditie dan ontstaan van de ongemakkelijke klap stoeltjes of de houten banken en van het na viereneenhalf uur gebroken naar huis gaan. Gebroken, maar ge troost.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 9