Russisch officier kreeg pak slaag Internationaal voor rood verkeerslicht MET DE X15 TOT 48 KM. HOOGTE Ondanks slecht weer redelijk Paastoerisme In grote steden hotels en pensions vol bezet Tachtig auto s betrokken hij hotsingen rond Gouda Nieuwe deken Fan Amsterdam Drie doden bij brand op kustvaarderBloemgracht' Concordia Concordia Concordia VAN AMERIKAANSE SOLDATEN Ijootlwill Het weer Druk bioscoop- en theaterbezoek Onder verkeersslachtoffers van Paasdagen drie Duitsers en vier Japanners Mgr. J. A. G. van der Hoogte PTT-tarieven ten dele omhoog? August Defresne overleden Twee opvarenden Groninger coaster over boord gevallen en verdronken VSlURKIS'before ijoumj! Onstandvastig weer BRAND IN CAFE, SCHADE EEN TON Herberekening na de revaluatie FRANKFORT, 4 april (U.P.I.) Vier Amerikaanse soldaten, in de leeftijd van achttien tot twintig jaar, hebben op eerste Paasdag een Russische officier een pak slaag gegeven. Zij trokken hem zijn auto uit, gaven hem een aan tal stompen en duwden hem daarna zijn auto weer in. De Amerikanen hadden te veel ge dronken. Voor zover bekend had den zij voor hun vreemde han delwijze, die waarschijnlijk zal leiden tot een fel Russisch pro test bij de Verenigde Staten, geen enkel motief. Op aanwijzingen van de Russen, die het nummerbord Van hun auto hadden genoteerd, zijn de vier G.I.'s door de Ameri kaanse militaire politie opge spoord en in verzekerde bewa ring gesteld. Advertentie SCHUIMRUBBERBED Advertentie jtoède dames- en herenjasjes Nu en dan regen DEN HAAG, 4 april De druilerige, vrij kille paasdagen hebben toch nog een vrij redelijk toeristisch bezoek opgeleverd. De A.N.V.V. blijkt alleszins tevreden met het resultaat, ook al staat dit niet in de schaduw van het recordbezoek van Pasen 1960. Nog geen bollenzondag Extra treinen Aangereden door auto Door trein gegrepen Op de Theems DINSDAG 4 APRIL 1961 85ste JAARGANG No. 30791 U deelt mee in de winst U betaalt lage premies LT heeft rotsvaste zekerheid Vanmorgen vroeg, enkele uren nadat het nieuws over het incident in Bonn hekend was gemaakt, was nog niet dui delijk of dit Russisch-Amerilsaanse in cident door de Russen hoog opgeno men zal worden of niet. Het opperbevel Van het Amerikaanse leger in Duits- huid, dat is gevestigd in Heidelberg, zal 7.0 spoedig mogelijk een verklaring ®ver het gebeurde publiceren. Van wel- BINNENVER1NGBED het beste bed ooit gemaakt met versterkte middensector fabrieken Zevenbergen t 3ARTELJORISSTR: HAARLEM TEL. 13439 -'^SFSrRAAT' (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 Verwachting tot woensdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Zwaar bewolkt met nu en dan re- Ppn. Matige wind aanvankelijk oos telijk, later uit zuidelijke richtingen. Zachter. Zon: 6.07-19.20. Maan: 8.36. DE BILT, 4 april. Nederland bevindt zich al enkele "aëen in het overgangsgebied tussen Polaire lucht en lucht van oceanische ®.°rsprong. De fronten van al deze sto mgen schuiven over Nederland heen en weer. We bevinden ons dientenge volge afwisselend in koude polaire en betrekkelijk zachte lucht. In de noor delijke provincies daalde de afgelopen bacht de temperatuur tot 1 graad onder net vriespunt. Een gecompliceerd lagedrukgebied! °P de oceaan beweegt in de richting Ierland. Waarschijnlijk maakt zich hieruit een fzonderlijke storing los, vanavond Nederland zal passeren. - onstandvastige weer duurt daarom Weer max. min. aeersi temp. temp afgel 9en Helder Pen burg EefdSemgen 8® But dwente Sjfdhov ojk-Lirpuuj tuekholm sneeuwbui fp'" sneeuwbui jVopenhagen halfbew. r"® regen «rnsterdam zw. bew. zw. bew. zw. bew. regen geh. bew. zw. bew. zw. bew. - --UI. guidhoven geh. bew. KtJlr bbhurg regen gisteren 24 u ui 7 4 0.4 9 2 3 8 8 6 7 -1 0.4 9 2 3 9 2 2 10 5 9 10 6 7 7 -1 3 5 -4 0.1 6 9 1 4 5 9 9 1 2 ingelichte zijde werd vernomen, dat de Amerikanen zelf menen dat de gebeur tenis moet worden opgevat als een „in ternationaal incident". De mishandelde Russische officier is een luitenant-kolonel van het Rode Le ger, die is ingedeeld bij de Rus sische militaire missie in Frankfort. Hij reed op eerste Paasdag in zijn auto door Frankfort en moest op een gege ven moment wachten voor een ver keerslicht. Zijn chauffeur zette de wa gen pal voor de streep naast een per sonenwagen, waarin de vier Amerikaan se soldaten, die behoren tot de derde Amerikaanse Pantserdivisie, zaten. Toen de Yanks de Russische auto zagen, herkenbaar aan het opschrift: „Soviet Military Mission", verlieten enkelen van hen hun eigen auto, trok ken het achterportier van de Rus- sche wagen open, sleurden de luite nant-kolonel er uit, stompten hem en duwden hem daarna weer naar bin nen. Onmiddellijk daarna reden zij snel weg. De Russische chauffeur had reeds het nummer van hun auto opgenomen. Dit nummer werd later doorgegeven aan de Amerikaanse M.P., voor wie het toen niet moeilijk meer was de da ders op te sporen. De Amerikaanse legerleiding heeft tot op heden elk commentaar op deze affaire geweigerd. Ook het Amerikaan se ministerie van defensie in Washing- tong weigerde vragen van journalisten over het gebeurde in Frankfort te be antwoorden. De Amerikaanse testpiloot Joe Walker is boven de luchtbasis Edwards in de Amerikaanse staat California met een X-15 raketvliegtuig tot een hoogte van 48 kilometer gestegen. Dit is de grootste hoogte, welke een mens ooit heeft bereikt. De foto toont Walker breed grijnzend voor zijn vliegtuig na de recordvlucht. Van Goede Vrijdag af is een gestadige, zeldzaam drukke stroom v ,n vreemde lingen voor weekend-verblijf Nederland binnengereden. Vooral de belangstel ling uit West-Duitsland was groot, naast die uit noord-Frankrijk en Bel gië en van de Skandinavische landen vooral uit Denemarken. Daarnaast kwamen vele geallieerde militairen de paasdagen in Nederland doorbrengen. Het dagbezoek van buitenlanders, voor al per autobus is nog aanzienlijk ge weest. De logies informatiediensten van de twintig VW's en de ANW hebben be paald niet stil behoeven te zitten al was het aantal touristen geringer. Verleden jaar bracht deze dienst 40.000 vreemde- lingen onder dak, dit jaar 15.000. In de grote steden met inbegrip van Utreem, Groningen en Arnhem, kreeg men flink de handen vol. De hotels geraan- ten vrijwel bezet, terwijl in Amster dam, Rotterdam en Utrecht naast de pensionaccommodatie ook particuliere adressen moesten worden ingeschakeld. In Den Haag was tot zondagavond nog wel ruimte. Het buitenlandse bezoek richtte st?oc,Ln e?Jste Jlaats °P de bollen streek. De Keukenhof kreeg in vier dagen bijna 70.000 kijkers. Hoewel er cii-™u!aas<?a,gen een onafgebroken un auto s en bussen door de Bol le^™!? reed' kon toch niet worden f»e£ ua?, t0Pdrukte. Het was fn rtaf? .hohenzondag; slechts hier vroeep t„i en+ wSl hyacinthen en de m«» bespeuren, terwijl de meeste narcissen al waren afge sneden. Indien het weer deze week wat zachter wordt zal de komende worden rïllssc en „de" bollenzondag In de badplaatsen is de drukte, on danks de gure wind, over het algemeen nogal meegevallen. Velen kwamen naar het Noordzeestrand, bleven er een tijd je hangen en speurden naar een ver blijf voor de zomervakantie. Vooral Duitsers namen aan deze sport deel. In Zandvoort kwamen meer vreemdelin gen dan men verwacht zou hebben maar zij konden gemakkelijk onder dak worden gebracht. Ook in Sche- veningen behoefde geen beroep te wor den gedaan op particulieren. Tal van bedrijven hebben goede za ken gedaan, andere ondervonden teleur stelling, zo bijvoorbeeld de Amsterdam se en Rotterdamse rondvaartboten. Het museumbezoek is tijdens de Paasdagen over het algemeen goed geweest. De be langstelling kwam vooral van Neder landse zijde. Anders was het gesteld met het drukke bioscoop- en theaterbezoek; de indruk bestaat, dat hieraan ook veel buitenlanders deelnamen. Madurodam in Den Haag ontving ondanks het slech te weer nog ongeveer 20.000 bezoekers. De restaurants en café's in de grote steden waren zeer tevreden over het weer, waardoor vele Nederlanders en buitenlanders het binnen zochten. Opmerkelijk is, dat het buitenlandse toerisme voor tvat de verblijfplaatsen be treft, veel mobieler was dan voorheen. Vele honderden, wellicht zelfs duizenden op de eerste Paasdag in de kustprovin cies vertoevende Duitsers, trokken te gen de avond naar Utrecht, het Gooi. de Veluwe en Arnhem en brachten daar leven in de brouwerij. De Spoorwegen hebben vele extra- treinen laten lopenmaar ook veel nor- Samen onder de paraplu, maar mét slin- male treinen met één of meer wagens gers narcissen en het bollenland. uitgebreid. GOUDA, 4 april Op de rijksweg Den Haag-Utrecht, tussen Zoetermeer en Woerden, is gisteravond tussen zes en acht uur een complete verkeers chaos ontstaan, waarbij tachtig perso nenauto's werden beschadigd of ver nield. Acht personen, waarvan een ern stig gewond, zijn naar ziekenhuizen in de omgeving overgebracht. De verkeersgroepen Leiden, Den Haag en Utrecht van de rijkspolitie werden ingezet om orde te scheppen in de onoverzichtelijke situatie. Vooral bij Waarder, Reeuwijk, Waddinxveen en Zoetermeer ontstonden vele botsingen tijdens een ongewoon druk verkeer op deze rijksweg. Politie-autoriteiten verklaarden ter plaatse, dat de omvang van de chaos minder had kunnen zijn, als de auto mobilisten meer acht hadden gegeven op de blauwe en gele knipperlichten van de wagens van de rijkspolitie. Sinds zes uur had het gemotoriseerde verkeer op deze route met enorme ver- tragingen te kampen. Lange files au to's reden vaak stapvoets over het met glas bedekte wegdek, tussen de wrak ken van de auto's door. Veel auto's stonden vannacht nog on beheerd langs de kant van de weg. De politie heeft aan garagehouders in Gouda en omgeving opdracht gegeven de auto-wrakken weg te slepen. Bij een garagehouder in Reeuwijk stonden er gisteravond al tien. Een landbou wer heeft met een tractor vijf auto s tegelijkertijd weggehaald. DEN HELDER, Twee Duitse per sonenauto's zijn zaterdagavond op de Afsluitdijk bij Den Oever frontaal mei elkaar in botsing gekomen. Bij dit on geluk werd een persoon gedood en vijf werden gewond. De bestuurder van een grote perso nenwagen, waarin vier Japanners za ten, wilde op ongeveer vier kilometer ten oosten van Den Oever een scoo terrijder inhalen, toen van de tegen overgestelde richting een auto naderde, bestuurd door de 23-jarige Duitser J. Advertentie Dit was het beeld dat Keukenhof vrijwel steeds op de Paasdagen bood: paraplu's en nog eens paraplu's, maar toch ook, in weerwil van de regen, opgewekte mensen die genoten van de bloemenpracht rondom. Het strand- en bloembollenverkeer per spoor is dit jaar opvallend rustig geweest. Het verkeer van en naar Rot terdam werd vriidag n„ de vroege och tenduren druk, evenals dat van Den Hel der naar Amsterdam en van Amster dam naar het Gooi en Utrecht. In Breda viel vrij veel grensverkeer waar te ne men. Dit was ook het geval op de lijn Aken—Maastricht. In de treinen rich ting Groningen moest dertig procent van de passagiers wegens plaatsgebrek staan. Zaterdag was er in de morgenuren veel grensverkeer in Maastricht, Nijme gen en Hengelo, 's middags werd het daar aanzienlijk rustiger. Op de eerste Paasdag verschilde het spoorwegver keer in intensiteit niet van dat op nor male zondagen. Na vijf uur gistermid dag begon op alle stations weer een gro te toeloop van reizigers, die huiswaarts keerden. Uit Rotterdam vertrokken veel reizigers in de richting van Hoek van Holland. Maleise Federatie Premier Abdoel Rahman heeft gisteren verklaard dat de toestand rond Nederlands Nieuw Gui nea „voor de toekomst grotere gevaren inhoudt" dan de crisis rond Laos. (UPI). ALKMAAR, 4 april Zondagmor gen ontstond door onbekende oorzaak brand in het pakhuis van het café-res taurant annex kruideniersbedrijf van de heer C. Bontje in De Goorn, ge meente Berkhout. De brandweren van Averhorn, Berkhout en Hoorn moesten ei aan te pas komen om met twaalf stralen het vuur te bedwingen en te voorkomen dat de brand zou overslaan op de nabij liggende percelen met rie ten daken en de katholieke k~rk. Een dubbel pakhuis, de toneelzaal en de kleedkamers brandden geheel uit. Ook een bestelauto, een bromfiets en grote voorraden kruidenierswaren gingen ver loren. De schade bedraagt ongeveer een ton. Sovjet-Unie Premier Khroesjtsjev heeft, een uitnodiging aanvaard om een bezoek te brengen aan de Afrikaanse republiek Mali. Een datum is nog niet vastgesteld. (UPI) Schneider uit Schneverdingen. De wa gens, die elk een snelheid van onge veer honderd kilometer per uur had den, vlogen met een ontzettende klap op elkaar en werden totaal vernield. De jonge Duitser werd levenloos uit het wrak van zijn auto gehaald. Een hem vergezellende dame, eveneens uit Schneverdingen, werd in ernstige toe stand opgenomen in een ziekenhuis in Den Helder. Hier werden ook de vier Japanners allen in Dusseldorp werk zaam opgenomen. Hun toestand werd gisteravond vrij bevredigend ge noemd. Zij hebben armbreuken en her senschuddingen opgelopen. DOETINCHEM, Op de niet be veiligde overweg aan de Denneweg alhier is zaterdagmiddag de 17-jarige Duitse motorrijder Jurgen Dressei uit Waltrip tegen een trein gebotst. Zeer ernstig gewond is hij overge bracht naar het Wilhelminazieken- huis. De Duitser was waarschijnlijk een toerist, die de Paasdagen in Nederland wilde doorbrengen. Na de botsing werd zijn motor tweehonderd meter door de trein meegesleurd. IJMUIDEN, In het St. Antonius- ziekenhuis is zondagmorgen de 82-jari- ge heer P. ter Voort overleden, die de avond tevoren op de spoorwegovergang in de Middenduinerweg in Santpoort door een van IJmuiden komende trein werd aangereden. De heer Ter Voort was op een fiets om de gesloten halve overwegbomen gereden. AI MELO Tweede Paasdag 's mor gens is op de onbewaakte spoorweg overgang van de Steffensweg een per sonenauto door de Scandinavië Ex press gegrepen. De beide inzittenden, de 46-jarige mevr. E. H. Verenhuis- Veneklaas en de 47-jarige C. van Ro- sendaai, beiden uit Almelo, werden hierbij gedood. De auto werd bestuurd door mevr. Verenhuis, die rijles ont ving van de heer Van Rosendaal. UTRECHT, Zaterdagavond is een trein uit de richting Amsterdam, tussen Baarn en Amersfoort, op een met knip perlichten beveiligde overweg op een auto gereden. De auto was met afge slagen motor op de overweg blijven staan. De twee inzittenden konden zich in veiligheid stellen. De eerste as van het voorste truck- stel van de trein ontspoorde. De auto moest met snijbranders worden losge brand. Waarschijnlijk is een trein uit de richting Amersfoort even eerder te gen de auto gebotst. Deze trein is met énige beschadigingen in Baam gear riveerd. MAASTRICHT, 4 april In de nacht van zaterdag op zondag is de hoofd agent van politie H. P. Mast, 40 jaar oud, gehuwd on vader van drie kin deren, op de Wilhelminabrug van ach teren door een auto aangereden. De heer Mast. die zich na de beëindiging van zijn dienst per fiets naar huis be gaf, moest ernstig gewond in het St Annadalziekenhuis worden opgenomen. Hier is hij anderhalf uur na aankomst aan de opgelopen verwondingen be zweken. Operatief ingrijpen mocht niet meer baten. De chauffeur, die het ongeluk ver oorzaakte, werd door de politie aan gehouden. Het bleek een in Born woonachtige fruitteler te zijn, af komstig uit Engeland. De man had diverse café's bezocht en verklaarde niets van de aanrijding te hebben bemerkt. GELEEN Op de Rijksweg-Zuid alhier werd zondag het zesjarige meis je M. Dirks uit Roosteren door een auto aangereden. Zwaar gewond werd zij overgebracht naar het ziekenhuis te Sittard, waar zij tegen de avond is overleden. Voordat het ongeluk ge beurde was het kind samen met haar vader uit de bus gestapt. Het meisje rukte zich los en stak de drukke Rijks weg over. Voor de ogen van haar va der werd zij door een passerende auto overreden. HAARLEM, 4 april (K.N.P.) Mgr. dr. J. A. E. van Dodewaard heeft aan mgr. G. P. J. van der Burg, deken van Amsterdam, op diens verzoek eervol ontslag verleend uit deze functie. Tot deken van Amsterdam heeft de bisschop benoemd mgr. J. A. G. van der Hoogte, die rector was van het St.-Elisabeth- gesticht te Amsterdam. Mgr. Van der Hoogte is 25 december 1912 te Amsterdam geboren en priester gewijd 11 juni 1938, Hij was kapelaan in De Zilk en »e Delft, In 1947 is hij rector geworden van het Maagdenhuis in Amsterdam en in 1956 rector van het St.-Elisabethgesticht. Mgr. Van der Hoogte was adviseur van het L.T.B en bisschoppelijk commissaris van de Ka tholieke Centrale Emigratie Stichting. Hij was lid van de emigratieraad in Rome, 6 augustus 1958 benoemde de paus hem tot geheim kamerheer. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 4 april De PTT is aan het berekenen of de herwaardering van de gulden ook zal leiden tot een verhoging van een aantal tarieven in het internationale verkeer. Men is nog niet tot een definitieve beslissing ge komen. De publikatie van een tarie venlijst, die gewoonlijk elke maand ver schijnt, is ditmaal om deze reden ach terwege gelaten. AMSTERDAM, 3 apri) In de nacht van zaterdag op zondag is op 67-jarige leeftijd alhier overleden de schrijver regisseur August Defresne. Hij was au teur van vele romans, novellen en to neelstukken. Hij heeft o.a. de artistieke leiding gehad van ,,de Amsterdamse Toneel Vereniging", „het Amsterdams toneel Gezelschap" en „de Toneelver eniging", De heer Defresne was lid van de raad voor de kunst en de Amster damse kunstraad en voorzitter van de Nederlandse Vereniging van Toneelkun stenaars. De begrafenis zal in alle stilte geschieden. HELSINKI, 4 april (Rtr.) Drie op varenden van de kustvaarder „Bloem gracht" zijn zondagmorgen om het le ven gekomen b(j een brand aan boord van het schip in de haven Turku in zuid-west Finland. Het zjjn de vol-ma- trozen Donald van der Pal uit Alk maar, Johannes Gerhardus van den Berg uit Den Haag en de Spanjaard Jose Joventine Quinants-Torrado. Twee bemanningsleden, Gerrit van Zanen uit Seheveningen en Andreas Stoter uit Best zijn zeer ernstig gewond. De ouders van Gerrit van Zanen zijn 3er vliegtuig naar Finland vertrokken. Zijn verwondingen zijn zo ernstig, dat men er rekening mee houdt, dat hij zeer spoedig zal overlijden. Ook de toe stand van Andreas Stoter is in hoge mate zorgwekkend, zo deelde men mee van de zijde van de rederij, de C.V. „Grachtmij" in Amsterdam. Leden van de bemanning ontdekten de brand 's morgens vroeg. Zij trachtten de brand weer op te bellen vanuit een telefoon cel op de kade, maar de telefoon was defect. De bemanning van een Fins schip heeft daarna de brandweer ge waarschuwd. De brandweerlieden troffen de twee ernstig gewonde mannen in de gang van het schip aan. Zij werden onmid dellijk naar het ziekenhuis overge bracht. Nadat de brand was geblust vond men de stoffelijke overschot ten van de drie slachtoffers in de hut ten. De oorzaak van de brand is niet be kend, maar de politieautoriteiten ver klaarden, dat deze waarschijnlijk is ont staan doordat een der mannen onvoor zichtig is geweest bij het roken van een sigaret. De kustvaarder (500 bruto register ton) had in de haven van Turku een lading hout ingenomen bestemd voor Amsterdam. De brand heeft verschei dene uren gewoed en heeft in het ach tergedeelte van het schip grote schade aangericht. LONDEN Twee opvarenden van de Groninger kustvaarder „Despatch", het vier jaar oude dochtertje van de k&pitein en de 42-.jarige kok van lit schip, zijn eerste Paasdag in East Greenwich op de Theems over boord gevallen en verdronken. Het zijn Afie- na Lugihart uit Groningen en Willem Frederik Post, vermoedelijk afkomstig uit Zwolle. De „Despatch" (199 ton) lag in East Greenwich voor anker. De slachtoffers werden door de sterke stroming stroom afwaarts meegesleurd. Een 56-jarige machinist van een Engelse douane sloep, Sidney Griffin, is geheel gekleed te water gesprongen, maar kon hen niet meer bereiken. De slachtoffers zjin la ter door een andere boot uit het wa ter gehaald. Zii werden naar een zieken huis overgebracht, waar men slechts de dood kon constateren. BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 'Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk, Zeestraat 50: teief. 4790 Bijkantoor en Red. Umuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hopgte. De administratie behoudt zich het recht voor adverten.tiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 61 cents per week, 2.65 per maand, 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. HOOFDKANTOOR: OUDENOORD 10 UTRECHT Voor Uw levensverzekering

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 1