Eerste stap naar volledig zelfbeschikkingsrecht Leden Nieuw-Guinea-Raad. ik wens u veel Ontwerp voor Operagebouw in Amsterdam gereed Monumentaal complex op plaats van oude RAI BURGEMEESTER VAN EVIAN TEN GRAVE GEDRAGEN Wapenstilstand in LAOS op komst? Eerst een bestand, daarna pas de onderhandelingen Open verhouding Nederlanders- Papoea's WIL KENNEDY BEMIDDELEN Eerlijkste oplos sing gericht op zelfbeschikking Hof acht verkeers bord rechtsgeldig In cel overleden Zich voor recher cheur uitgegeven? CONCESSIE VAN RUSLAND weer Het Nieuw-Guinea Raad M. Kaisiepo eerste en N. Jouwe tweede vice-voorzitter REDE KONINGIN OP GELUIDSBAND Zaal heeft 1400 plaatsen „70 kin toegestaan SOESLOV NAAR PARTIJCONGRES IN INDIË Roemeense emigranten bisschop naar ons land Hogere straf voor het Hof tegen journalist geëist Enkele opklaringen WOENSDAG 5 APRIL 1961 85ste JAARGANG No. 30792 HOLLANDIA, 5 april Neder lands Nieuw-Guinea is vanochtend om 9 uur plaatselijke tijd een nieuwe fase in zijn ontwikkeling naar zelfbeschikking begonnen met de installatie van de Nieuw- Guinea-Raad, een volksvertegen woordiging voor het gehele, 700.000 inwoners tellende gebied. De 28 leden van de raad, onder wie één vrouw, hebben bij hun installatie door gouverneur dr. P. J. Platteel, in een koninklijke boodschap het advies meegekre gen, zichzelf te zijn en te blijven, in een vorm die zij zelf kunnen kiezen zoals hun eigen aard dat ingeeft. Democratisch Geschenk „N.Y.-Times": N. Nieuw- Guinea 99 99 (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 5 april Na ruim een jaar voorbereiding heeft archi tect B. Bijvoet uit Haarlem van morgen in het Amsterdamse raad huis het voorlopig ontwerp voor het theater van de Nederlandse Opera ingediend. Bij een gunstige gang van zaken zal het gebouw over ongeveer vijf jaren geopend kunnen worden (twee jaren voor het maken van het definitieve ontwerp en drie jaren voor de bouw). De kosten zijn be groot op ongeveer 16y2 miljoen gul den. Architect Bijvoet verklaarde in een toelichting bijzonder ingenomen te zijn met het veelomstreden bouwter rein van bijna vijf ha. aan de Ferd. Bolstraat te Amsterdam. Alleen daar was een monumentale groepering van de vele uiteenlopende elementen van een Operatheater mogelijk, waarna nog ruimte voldoende over bleef voor een zeer ruim voorplein op het Zuiden en een parkeerterrein (aan de achterzijde, onder de bo men) voor ongeveer 500 auto's. LONDEN/MOSKOU, 5 april (Reuter, U.P.I.) Diplomatiek overleg tussen de regeringen van de Sovjet-Unie en Groot-Brittan- nië heeft ertoe geleid, dat de standpunten van beide landen ten aanzien van de crisis in Laos nóg dichter by elkaar zijn gekomen. De Russen hebben laten weten dat zij het eens kunnen zijn met de Britse opvatting, dat in Laos tó'MORRIS ie fore ijou êuijf Suède dames- en herenjasjes eerst een wapenstilstand moet worden bereikt voordat de drie- mogendhedencommissie (Indië, Polen, Canada) en de veertien- mogendhedenconferentie in actie komen. Een en ander werd giste ren door de Russische onderminis ter van buitenlandse zaken, Koez- netsov, meegedeeld aan de Engel se ambassadeur in Moskou, Sir Frank Roberts. BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk, Zeestraat 50: telef. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 ■-*- Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M- van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severin, NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 61 cents per week, 2.65 per maand, 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. Nieuw- Guinea-Raad geïnstalleerd De installatie vond plaats in de Stadsgehoorzaal alhier, de voorlopige behuizing van de raad, onder grote belangstelling van autoriteiten uit Nieuw-Cuinea, Nederland en het buitenland. Gouverneur Platteel de opende plechtigheid met een toespraak, waar in hij toezegde de raad alle hulp en steun te zullen geven, die nodig is. ■Voor het welzijn van het land is er alles aan gelegen, dat de raad goed Seïnformeerd en gedocumenteerd zijn beslissingen kan nemen", zo zei hij. |:Er zulien daarom zo spoedig moge- nik een aantal studiegroepen worden gevormd, die elk globaal het terrein omvatten van een der diensten rifoH F?.meen bestuur." Voorts kon- hróL aan, dat uit de ontwerp- die xh f voor volgend jaar, die spoe- blnken d. zaI wor<?en ingediend, DiijKen zal, dat een ruim deel der lancismiddelen zeventien procent meer dan dit jaar voor de econo- mische ontwikkeling is bestemd. De uitgaven voor onderwijs zullen zelfs 25 procent hoger zijn. De gouverneur constateerde dat de raad die voor de eerste zitting zestien gekozen en twaalf benoemde leden omvat, op waarljjk democratische wijze tot stand is gekomen. De ver kiezingsstrijd heeft geen scheuring te weeg gebracht; men heeft kunnen zien koe Papoea's Nederlandse kandidaten steunden en Nederlandse kiezers Papoease. Er is een bron voor ver hoogde krachtsinspanning aange koord, aangezien uit vrije overtuiging ku alle beschikbare krachten worden ingeschakeld. En nu daarenboven de behandeling der publieke zaak in de openbaarheid der raadsvergaderingen ZM geschieden, zijn alle voorwaarden aanwezig om de tot nu toe zo open ?n goede verhouding tussen Neder landers en Papoea's blijvend te be hoeden. In zulk een sfeer kan de P-ederland.se steunverlening even van harte worden aanvaard als zij wordt fegeven. De voortekenen zijn gunstig", aldus gouverneur Platteel, ,,want wie zou menen bij zijn komst hier een land te betreden vol onrust, spanning strijd, ontdekt spoedig dat het tegendeel waar is." Minister mr. E. H. Toxopeus van binnenlandse Zaken legde er de na- oruk op, dat de instelling van de, op democratische wijze gekozen volks vertegenwoordiging, niet alleen voor Nederlands Nieuw-Guinea, doch ook voor het koninkrijk als geheel van de Erootste betekenis is. Hjj bracht de dank van de Neder landse regering over aan de rege ring van Australië, Frankrijk, Nieuw- Zeeland en Engeland, die door het zenden van afgevaardigden luister aan de plechtigheid bijzetten en de betekenis ervan onderstreepten. Het verheugt hem dat ,,die medeleden van de Zuid-Pacific Commissie blijk hebben willen geven van hun belang stelling in de staatkundige ont wikkeling van een der gebieden in kun deel van de wereld". Minister Toxopeus bood namens de Nederlandse regering aan de raad ®en geschenk aan, een bibliotheek als handwijzer en bron van informatie voor het dagelijkse werk. Als eerste bijdrage en symbool voor het gehele geschenk overhandigde de minister aan de raad het driedelige werk van Amos J. Peaslee getiteld „Constitu tions of Nations". De staatssecretaris van Binnenland se Zaken, mr. Th. H. Bot, ?,n zijn toespraak de nadruk op het feit, dat de raad zich zal moeten ^beraden over de toekomstige ontwikkeling. „Ik richt formeel de uitnodiging tot u "llllltlllllllllllllllllllllllllllMHIIIIIIIIIlllllllllllllli""""""" In het Franse stadje Evian aan het meer 'aan Genève, waar vrijdag de onderhan delingen tussen Fransen en Algerijnen zouden beginnen, waren gisteren dui zenden mensen op de been toen net stoffelijk overschot van burgemeester Camille Blanc ten grave werd geara- Oen. De burgemeester werd vrijdag ge dood toen twee plastic bommen ont" Ploften in zijn huis. Zijn vrouw a-'erri licht gewond, maar was toch niet m ttaat de begrafenis bij twonen. zo zei hij, „om op een door u geschikt geacht moment, doch niet later dan over precies een jaar, uw inzichten kenbaar te maken over de wijze van een termijn waarbinnen het zelf beschikkingsrecht zou moeten worden verwezenlijkt, en dit op een nader overeen te komen wijze te bespreken." „Men zou zich kunnen voorstellen", zo betoogde de staatssecretaris, „dat eerlang als logisch complement van de raad een beperkt bestuurscollege in meerderheid uit landskinderen bestaande in het leven zal worden geroepen om de gouverneur bp te staan. Een dergelijke constructie zou de vertegenwoordigers van het volk van Nieuw-Guinea de gelegenheid bie den om op het hoogste niveau deel te nemen aan het werk van de uit voerende macht." Hii verklaarde in dit verband voorts, dat Nederland met het tien-jarenplan voor ontwikkeling van Nieuw-Guinea geen termijn voor het verwezenlijken van het zelfbestuur heeft willen suggereren. Herhaaldelijk is verklaard, dat de beslissing over een termijn geheel wordt overgelaten aan gezamenlijk beraad, waarbij de opvat ting van de Nieuw-Guinea-Raad van bijzondere betekenis zal zijn. Mr Bot wees tenslotte op de voor de hand liggende samenwerking met Australië, aangezien dat land de verantwoorde lijkheid draagt voor de ontwikkeling van een deel van het eiland, waarvan de bevolking tot hetzelfde ras behoort, een verwante cultuur heeft en onder gelijksoortige natuurlijke omstandig heden leeft. (Vervolg op pagina 5) WASHINGTON, 5 april (U.P.I.) Volgens het Amerikaanse tijdschrift „Newsweek", zou president Kennedy van de V.S. „ernstig overwegen" zijn diensten aan te bieden als bemiddelaar tussen Nederland en Indonesië in het geschil om Nederlands Nieuw-Guinea. Volgens „Newsweek" was dit een van de redenen waarom de Amerikanen plotseling terugkwamen op de aanvaar ding van de uitnodiging van de Neder landse regering, de installatie van de Nieuw-Guinea-Raad bij te wonen. NEW YORK, 5 april (Reuter) „De eerlijkste oplossing voor het vraagstuk van westelijk Nieuw-Guinea zou lijken een optreden door de Indonesiërs zowel als de Nederlanders, dat gericht is op het verzekeren van het recht van de Papoea's om over hun eigen politieke toekomst te beslissen wanneer zij in staat geacht worden dit te doen," aldus de „New York Times" in een artikel over het probleem dat de Verenigde Staten sedert jaren hebben om een standpunt in te nemen jegens de tegen gestelde aanspraken van Indonesië en Nederland op de souvereiniteit over wes telijk Nieuw-Guinea. Het blad wijst er op, dat de zwakheid van de Nederland se strijdkrachten in het gebied bewijs genoeg is, dat agressie van Nederlandse zijde niet waarschijnlijk is. De Indone sische strijdmacht die nu zeer versterkt wordt met Russische wapens, is veel en veel groter dan de Nederlandse. miiimiiiHiimiiiiiiiiiiiiiiiitiiimimiumiiiiiiiiiHiiniiimiin HOLLANDIA. 5 april (ANP) De eer ste vergadering van de eerste volksver tegenwoordiging van Nederlands Nieuw- Guinea is vanmorgen geopend, nadat even tevoren de stem van koningin Juliana in de zittingszaal had geklon ken. De eerste beslissing van de raad, na dat de woorden van de koningin waren verklonken in de zaal en over de samen gestroomde menigte op het voorplein, was het vaststellen van de tekst van een antwoordtelegram. Daarin beperkte de raad zich niet tot het uitspreken van „oprechte vreugde over de treffende en bemoedigende woorden" van de ko ningin, doch hij liet het dankwoord ver gezeld gaan van een „betuiging van die pe aanhankelijkheid aan uw huis en van gevoelens van sterke verbondenheid met het Nederlandse volk." De 48-jarige Markus Kaisiepo, die in 1949 deel uitmaakte van de Nieuw- Guinea-delegatie bij de ïjionde-Tafel- conferentie en in september van het vorig jaar als leider van een groep Pa- poeas weer een bezoek aan Nederland bracht, werd met zestien stemmen tot 'eerste vice-voorzitter benoemd. De 38- jarige Nicolaas Jouwe, die eveneens tij tijdens de Ronde-Tafel-conferentie in ons land verbleef en er later voor studies te rugkeerde, werd tot tweede vice-voorzit ter benoemd. HOLLANDIA, 5 april - Na de rede. die gouverneur dr. P. J. Platteel van morgen bij de installatie van de Nieuw-Guinea-Raad uitsprak, klonk in de stadsgehoorzaal de stem van koningin Juliana vanaf een geluidsband. „Leden van de Nieuw-Guinea-Raadik wens u veel geluk en voldoening toe bij al uw arbeid voor uw land en volk, zo begon de vorstin. „In Nederland is er vreugde omdat gij heden uw werk begint. Het is de eerste stap op de weg, die leidt naar de uitoefening van het recht tot zelfbeschikking door uw volk. Moge die weg kort blijken te zijn. Wees uzelf, blijft uzelf, in de vorm, die gij zelf zult kiezen, zoals uw eigen aard u dat zal ingeven. Nederland voelt zich} zoals gi] weet, tn vriendschap en naar eer en geweten gebonden, u in staat te stellen en de waarborgen te geven, vrij over uw eigen lot te kunnen beslissen. Dit immers is ons enige doel Want aan ieder mens en ieder volk komt het recht toe op vrijheid en onafhankelijkheid en allen moeten zij dit recht mogen uitoefenenzo zij dat willen. De taak van uw raad is het, thans die beslissing nabij te brengen. Nederland wenst uw volk zo spoedig mogelijk een waardige en gelijkwaar dige plaats te zien innemen in de gemeenschap der moderne wereld en op het i0rUOokCvtAg\reNederland met sympathie de soortgelijke ontwikkeling als bij u, die plaats heeft in de oostelijke helft van uw groot euana. Mijn allerbeste wensen vergezellen u bij uw verantwoordelijke arbeid en uw grootse taak nu, en voor de de toekomst," aldus koningin Juliana. Rond de dertig meter hoge toneel toren liggen de verschillende onderde len van het omvangrijke gebouw (1,1 ha) gegroepeerd. Op de voorgrond ziel men het entree aan het plein met de trappen en de vier hoge pylonen. Tus sen de achthoekige zaal (1400 plaatsen, twee balcons, geen loges) en het front bevinden zich de foyers en de trappen naar de rangen. Architect Bijvoet zei van deze grote ruimte met het grillige franDenpatroon een monumentale en feestelijke werking te verwachten. In de uitstulpende vleugel op pylonen die men links ziet, is een gehoorzaal gedacht, die ook voor recepties kan worden benut. In de rechtervleugel komt het restaurant met de torrassen „aar het water. Door verbreding van het Amstelkanaal heeft de architect op deze plaats een verrassend effect ver- kregen. Het toneel heeft uiteraard evenals de accoustiek, de bijzondere zorg ge kregen Met twee zytonelen en een dien achtertoneel, een installatie voor verzinkingen en draaitoneel, zal het mogelijk zijn drie changementen ach ter elkaar te maken. De toneelbreed te van 25 meter kan vergroot wor den tot 35 meter. Bijzonder belangrijk wordt geacht dat al hetgeen met het directe to- neelgebeuren is verbonden op het zelfde niveau zal liggen waardoor trappen lopen overbodig zal zyn. De zeer omvangrijke werkruimten en ateliers zijn een verdieping hoger ontworpen. Verder omvat het gebouw talrijke ruimten voor repetities, administra ties e.d. Het vierkante vrijstaande gebouw te rechter zijde van het Opera theater is een middelgrote sporthal, die zal die nen ter vervanging van de sportruim- te in het Oude RAI-gebouw, dat voor de Operabouw zal moeten worden af gebroken evenals het houten gebouw van de Sociale Verzekeringsbank en de winkels bij de brug over het Amstel kanaal. JJ AMSTERDAM, 5 april Het recht hoekige blauwe verkeersbord met rode rand, waarop is aangegeven dat de maximumsnelheid van 70 km. binnen de bebouwde kom is toegestaan, is rechtsgeldig. Daar komt het arrest op neer dat het gerechtshof heeft gewe zen in een principiële strafzaak over de rechtsgeldigheid van dit bord, door de A..NW.B. aangespannen. Op de rijksweg bij Naarden reed op 3 februari 1958 een Amsterdamse ver koopleider harder dan de ter plaatse toegestane 70 km. De Hilversumse kan tonrechter veroordeelde hem tot 50 gld. boete en de Amsterdamse rechtbank leg de in hoger beroep 20 gld. boete op. De Hoge Raad vernietigde dit vonnis om dat de rechtbank het verweer van de verdediger onvoldoende had weerlegd en verwees de zaak naar het Amster damse Hof, dat conform de eis tien gul den boete oplegde. Het Hof verwierp het verweer van de verdediger, mr. E. C. Goudsmit, dat het bord in strijd is met de bepalingen van het verdrag van Genève betreffende het wegverkeer en de verkeerstekens. Voor zover het bord een „toestaan" betekent wijkt het niet af van het in Ne derland bestaande systeem en is, aldus het hof, derhalve niet in strijd met het verdrag van Genève. NIEUW DELHI, 5 april (Reuter) Mikhail Soeslov, een vooraanstaande theoreticus der Russische communisti sche partij, die ais stalinist bekend staat, is vandaag uit Moskou in Nieuw Delhi aangekomen. Hij is op doorreis naar Vijajawada, in het zuiden van (ndië, waar vrijdag een congres van de Indische communistische partij be gint. Het is de eerste maal, dat de Sovjet- Unie een belangrijke afvaardiging stuurt naar een bijeenkomst van de In dische communistische partij, waarop politieke richtlijnen worden vastgesteld. BOXTEL, 5 april Van 14 tot 17 april brengt de bisschop van de Roe- meense emigranten mgr. Basilio Cristea j A. A. een bezoek aan Nederland. Het doel van zijn komst is contact op te i nemen met zijn landgeoten alhier, als mede met het nationaal Bureau van het Apostolaat der Hereniging, Volgende week zodag zal mgr. Cristea een ilechtige pontificale Roemeens-Byzan- Mijnse mis opdragen in de Maria Re- gina-kerk alhier, geassisteerd door mgr. Cosma uit Parijs als mede-cele brant en drs. E. van Montfoort A. A als diaken. Indonesië De Indonesische kolonel Soekanda Bratamenggala, voormalig militair commandant van Zuid-Borneo, is door een krijgsraad in Bandoeng ver oordeeld tot zeventien jaar gevangenis straf. H(j werd schuldig bevonden aan medeplichtigheid aan een poging om wapens te roven uit een cavaleriedepot met de bedoeling die wapens te gebrui ken tegen de regering. Deze maquettefoto toont het front van het Operatheater naar het zui den. Links de Ferd. Bolstraat, rechts onder het Amstelkanaal. Het groen rechts camoufleert het parkeerterrein met de sporthal. Op de voorgrond het grote Operaplein. Duidelijk ziet men het grillige grondplan van de foyer met de beide vleugels, waar achter de hoge toneeltoren en de achthoekige zaal oprijzen. De lagere vleugels op de achtergrond dienen voor repetitieruimten, administratie ateliers e.d. ALMELO, 5 april In de afgelopen nacht is in een cel op het politiebureau overleden een 51-jarige man, die dins dag in staat van dronkenschap werd aangetroffen in de Haakshergerstraat te Enschede. De politie kon nauwelijks zijn naam gewaar worden, want de man stamelde slechts enkele onverstaan bare klanken. Hij werd meegenomen naar het bureau om daar ter ontnuch tering te worden opgesloten. Gistermor gen, toen men aan zijn cel klopte, bleek de man te zijn overleden. Na lang speu ren is de politie erachter gekomen, wie de man was. AMSTERDAM, 4 april Twee we ken voorwaardelijk niet een proeftijd van drie jaar en 50 boete heeft de procureur-generaal bij het gerechtshof geëist tegen de 31-jarige journalist B. die ervan werd beschuldigd zich opzet telijk voor rechercheur te hebben uit gegeven toen hij op 3 juli van het vorig jaar met twee collega's inlich tingen inwon in een hotelletje op de „walletjes" te Amsterdam over een moordaanslag op een vrouw een nacht tevoren. De journalist was door de Amster damse rechtbank tot veertien dagen voorwaardelijk met een proeftijd van een jaar veroordeeld maar was daar van in hoger beroep gekomen. Voor het hof verklaarde hij dat hij zijn perspenning had getoond maar de getuigen, die op die dag in het hotel letje aanwezig waren, hadden die pen ning voor een politielegitimatie gehou den en beweerden verder dat de journa list zich voor rechercheur had uitgege ven. De journalist ontkende dit echter ten stelligste. De procureur-generaal was echter van mening dat verdachte door het to nen van de perspenning opzettelijk op een misverstand had aangestuurd. Hij achtte het vonnis van de rechtbank niet in overeenstemming met de ernst van het feit. Wel kon hij accoord gaan met de formulering van het vonnis van de rechtbank waarin gevraagd wordt het optreden van de journalist het ge zag had aangetast, maar hij was van mening dat dit op een meer effectieve wijze aan de verdachte moest worden duidelijk gemaakt en daarom eiste hij ook nog een boete bij de voorwaarde lijke straf. De procureur generaal zei- de overigens een „open x g" voor de moeilijkheden van de verslaggever te hebben in deze bijna ontoegankelijke buurt, die steeds maar weer de „nieuws honger" van het publiek moet trach ten te bevredigen, maar hij meende toch dat door het feit het overheidsap paraat in de uitoefening van zijn taak was belemmerd. De twee verdedigers mr. Y. H. Nijgh en mr. W. M. Russell waren van n ordeel dat van de ten laste gelegde „opzettelijkheid" niets was ge bleken. Mr. Russell belichtte vooral de psychologische kant van de zaak. Hij somde een zevental punten op, waaruit volgens hem duidelijk kwam vast te staan dat het „onlogisch" en „onwaar schijnlijk" was dat de journalist het woord „rechercheur" zou hebben ge bruikt. Beide raadslieden bepleitten tenslotte vrijspraak. Uitspraak 18 april. CHICAGO. 5 april (UPI) - Van 23 to' 30 april zal het in Chicago „Groet aan Holland"-week zijn. Het program bevat een optreden door het Concert gebouworkest, tulpententoonstellingen en kaasmarkten, benevens andere Ne derlandse evenementen. Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 ÏEIDS6STRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot donderdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Enkele opklaringen, maar plaatse lijk ook enige buien. Matige tot krachtige zuidwestelijke wind. Over het algemeen dezelfde temperaturen als vandaag. Morgen: Zon: 6.05-19.21. Maan: -.14-9.19. max min aeersi Station Weei temp temp atgei gisteren *4 a in Den Heidei regen 7 5 7 Vpenburg geheel bew. 8 8 10 Vüssingen geheel bew. 10 9 4 Eelde regen 8 5 4 De Bilt geheel bew. 8 8 6 Twente gehele bew. 8 6 5 Eindhoven geheel bew. 11 10 2 Zd.-LijRbur» geheel bew. 13 11 2 Stockholm licht bew. 5 -4 0.1 Oslo geheel bew. 6 5 0 Kopenhagen geheel bew. 7 2 0.1 Londen regen 12 10 7 Amsterdam regen 7 7 9 BrusseJ geheel bew. 15 11 2 Luxemburg zwaar bew. 16 9 2 Parijs geheel bew. 18 12 0 Nice onbewolkt 19 9 0 Berlijn onbewolkt 9 5 1 Frankfort geheel bew. 15 0.1 Gezaghebbende politieke kringen in de Amerikaanse hoofdstad Washington hebben hun „vreugde" uitgesproken over deze belangrijke Russische conces sie. Zij menen dat de officiële aankon diging van een wapenstilstand in Laos nu niet lang meer op zich zal laten wachten. Er is zelfs sprake van dat de vijandelijkheden nog vóór vrijdag a.s. zullen worden gestaakt. De regering van communistisch Chi na heeft er gisteren, bij monde van haar vice-premier Lioe Ting-li, geen twijfel over laten bestaan, dat zij de Rus sische voorstellen voor een vreedzame oplossing van de crisis in Laos volledig steunt. Ting-11 bedoelde dr: voorstellen, die zijn vervat in de Russische ant woordnota aan Engeland van zaterdag 1.1. „Als de westelijke landen de kwes- tie-Laos werkelijk geregeld willen zien hebben zij geen enkele reden zich tegen het voorstel van de Sjovjet- regering te verzetten", aldus de Chi nese vice-premier die in Peking een rede hield ter gelegenheid van de Hon gaarse national feestdag. Ook de re gering van Noord-Vietnam heeft me degedeeld dat zij de Russische voor stellen volledig steunt. VIENTIANE De minister van de fensie in de regering-Boen Oem, gene raal Phoemi Nosavan, heeft gisteren bekend gemaakt, dat Russische Iljoes- j in-vliegtuigen meer dan driehonderd parachutisten hebben uitgeworpen op een punt, dat negen kilometer ten noor den van Vang Vieng is gelegen. Vang Vieng is het belangrijkste steunpunt van de regeringstroepen langs de weg die leidt van de hoofdstad Vientiane naai de koninklijke residentie Loeang Pra- bang. Generaal Phoemi beweerde dat de parachutisten afkomstig waren uit Noord-Vietnam. Hfj zei ook, dat voor de regeringstroepen nu het gevaar be staat dat hun verbindingslijnen met Vientiane worden afgesneden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 1