Vijftig jaar „Keuringsdienst voor Waren" in het gebied Haarlem „Foor volksgezondheid en eerlijk heid in de agenda voor. In Haarlem-Zuid-West (Kanden)- DaS voor de ieu§d DOROTHY BAILEYHaarlem de mooiste stad van Nederland 1 1é2* i mm PERRY regenjassen NZH-chauffeur ontving onderscheiding Niet onvriendelijk Zout in de borrel van opa gedaan ï-j i-j in Overveen tiiMiji arbeidzame Kinderen Zondag 9 april, Beloken Pasen, Jdbz&ott. l/t-faAa.4- AT AX-T AXI De beurs vandaag: DONDERDAG 6 APRIL 1961 PAGINA 3 DE BESTE SPAARPOT Haarlem e.o. Films Toneel Diversen Mmm Niet specfacuiait Groot rayon RIJWIEL of BROMMER Verordening Redding uit Leidsevaart 1.2.3.4.5. Beurs van Amsterdam - m HAARLEM, 6 april Op 1 april be stond de „Keuringsdienst van Waren voor het gebied Haarlem" vijftig jaar. Ter gelegenheid daarvan recipiëert de directeur van de dienst op vrijdag 14 april 's middags om vier uur in het Haarlemse stadhuis. Het traditionele jaarverslag van de dienst heeft ter ge legenheid van het gouden jubileum het karakter gekregen van een herden kingsboekje. De directeur, dr. G. Tie- rie, heeft aan de gewone verslagtekst een soort levensgeschiedenis van zijn dienst toegevoegd, keurig en overzich telijk van de eigenlijke verslagtekst on derscheiden: de historie in blauw ge drukt, het verslag in zwart. En dr. Tie- rie zou zichzelf niet zqn, als hij deze gelegenheid niet had aangegrepen om op buitengewoon gezellige wijze over zijn werk te vertellen. De Keurings dienst is een merkwaardige dienst. Zij is een zuiver gemeentelijke dienst, maar de ambtenaren die dus Haar lemse gemeenteambtenaren zijn kunnen in heel het omvangrijke re sort van de dienst, dat zich van het Noordzeekanaal tot voo-bij Leiden uit strekt proces-verbaal opmaken te gen al degenen die een loopje probe ren te nenien met ,,de volksgezondheid en de eerlijkheid in de handel". De di recteur en zijn 28 ambtenaren zetelen in het statige pand aan de Nieuwe Gracht nummer 3 in Haarlem. iiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiii iiiiiiiiiiiiiiiiimiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiii De gewone burger hoort doorgaans niet veel over het werk van de dienst. Maar de zakenman weet van haar be staan en houdt er gelukkig terdege re kening mee. Met de Warenwet en de talloze uitvoeringsbesluiten daarvan in de hand, inspecteert de dienst winkels, pakhuizen en bewaarplaatsen van voed sel en controleert zij of ieder de hand houdt aan de wettelijke maatregelen, die de consument beschermen tegen aantasting van de belangen van „volks gezondheid en eerlijkheid in de handel". Daartoe bevindt zich in het herenhuis aan de Nieuwe Gracht een groot labo ratorium. Men vindt er trouwens ook een brood- en melklaboratorium, een klein laboratorium, en een ruimte voor bacteriologisch onderzoek. Dat geldt overigens pas voor de jaren sinds 1949. Daarvoor heeft men zich met heel wat beperkter middelen moeten behelpen. De keurmeesters trekken er overigens ook met radiameters op uit om bij voorbeeld de radio-activiteit te meten van horlogeplaten. Verleden jaar wer den nog drie horlogeplaten ontdekt, die gevaar zouden kunnen opleveren voor de volksgezondheid. Ze zijn in beslag fenomen en moesten dus door betrouw- aarder platen vervangen worden. Maar ook bij de visafslag in IJmui- den wordt controle uitgeoefend. Ook de jam en het brood, de melk en de melkproducten, het vlees en de kaas worden regelmatig in de gaten gehou den. Tien keurmeesters zijn voortdurend op pad om een oogje in het zeil te hou den. Maar het behoort ook tot hun taak om ha te gaan of de afmetingen en in richting van melkwinkels, bakkerijen, Üsbereidplaatsen e.d. aan de vereiste voorschriften voldoen. In 1960 werden 32.622 inspecties verricht, leest men in het jaarverslag. Dat dat geen overdre ven luxe is, blijkt wel uit het feit dat er 19 partijen wild aan de consumptie onttrokken moesten worden en 984 ge- importeerde diepgevroren hazen. Van de 96.508.260 kg. aangevoerde vis in het staatsvissershavenbedrijf in IJmui- den, werd 1.085.149 kg ondeugdelijk be vonden. In 1911, toen de dienst werd opgericht, werden 1541 melkmonsters getrokken. In 1960 waren dat er 10.048. In I960 werd van het totaal van 17.246 monsters van allerlei waren, 16,3 pet. niet in voldoende goede toestand be vonden. In 1911 werden er 14 proces sen-verbaal opgemaakt, in 1960 394. Er werden in 1911 175 waarschuwingen !®g®,ven> tegen 3519 in 1960 en in 1911 1467 fn i9609 partpen afgekeurd, tegen meeste gevallen, dat er pro- er wordt opgemaakt, wordt justitie IS g getroffen tussen de er dan overtreders. Men komt wanneer 68n geldboete af. Maar heeft gemaakF^vf het te bont semaakt, of wanneer hij de Advertentie voor haar uitzet meteen de befte kwaliteit te kopen. Voor tafelbestek levert dat geen probleem oper is immers Gero Ener is die speciale Gero-afdeltag van HET HUIS MET HET carillon Grote Houtstraat 49 Telefoon 20049 fAL^9T'iBuSrfIzo/2?-14.1(5n)7 (en 2e week), 2, 7, s.io, *!0 Ó„rharen" 14 2, 7, 9.15: „Goliath en de Barbaren LUXOrV „The world bynight'\ontr ;dtr- cyclus, 2, 7. 9.15: „De boom der gehange nen", 18 j. ,TT1. 2e REMBRANDT: „A Solo mio 84.1"». week); 2. 7, 9.15; zo.: 2, 4.15, 7. ROXY: vr. t.m. zo.: „Het teken aan wand". 14 j. (Ill); ma. t.m. do., „Fas poort der schande",str. volw. (III)» 7, 9.15; zo. 2, 4.15, 7, 9.15. STUDIO: Pssttmijn dochter weet er meer van", volw. Ill, (2e week), Z.io, 9.15; zo. 2, 4.15, 7, 9.15. rtiK 9 MINERVA: vr. 2.30, 8.15; za. 7, 9.15, zo. A 4.15, 7, 9.15; wo. 2.30: „Marina al. (li)» ma. en di. 8: „Saboteur", 14 3. (II) t wo., do. 8.15: „Reich mir die Hand, mem De- ben"\ (onbekend). Donderdag 6 april Minervatheater, 19.30 uur: Toneelgroep Studio in „Spel van liefde en toeval", blij spel van Marivaux. Regie: Peter Oosthoek. Sadsschouwhurg, 8 uur: Operette Gezel schap N.O.G. in „Marietta". Vrijdag 7 april Stadsschouwburg, 8 uur: Het N.O.G. met „Marietta". Donderdag 6 april St. Bavo-gebouw, Smedestraat, 8 uur: Jaarvergadering K.A.B. •XvX; •yXv v.v.v.v v. \-.v.w.v.v.%%v.v.y.v,y.v WIWAV.W.V ;.v.v, ambtenaren van de Keuringsdienst in hun werk belemmert, brengt het Openbaar Ministerie de zaak voor de economische rechter. Het initiatief gaat echter niet altijd van de dienst zelf uit. Het gebeurt ook, dat zaken mensen of bedrijven zelf hun waar ter preventieve keuring komen aan bieden. In 1911 werden er op die ma nier 11 monsters ingezonden. In 1960 272. Niet zonder reden merkt dr. Tierie in zijn verslag op, dat dé huidige stand van zaken slechts 'be reikt is doordat fabrikanten en han delaren voor verreweg het grootste deel tot medewerking bereid waren". Hoe zou een dienst van slechts eeri directeur en 28 man personeel an ders met succes kunnen werken in een gebied, dat bijna 700.000 inwo ners telt, en waar ruim 9000 zaken en bedrijven als „aangeslagenen" staan geregistreerd en dus voor con trole in aanmerking komen. Het werk van de Keuringsdienst van Waren is bepaald niet spectaculair. De gevallen, dat een muis in het brood wordt aangetroffen of een vogel in een melkfles zijn zo sporadisch voorko mend, dat ze onmiddellijk aller aan dacht trekken. Het routinewerk be staat uit het nagaan of er zich geen gevaarlijke en dus verboden kleurstof fen in allerlei etenswaren bevinden, en het controleren van het vetgehalte, het alcoholgehalte, het gehalte vaste stof, het gehalte natte stof etc. Wordt de gezondheid van de consument niet in gevaar gebracht en wordt hij niet op een of andere manier geflest? Een bor rel moet echt 35 pet alcohol bevatten. Vorig jaar werden van de 101 jene vermonsters er 17 aangetroffen met een te laag alcoholgehalte. Het bier bleek echter overal best te zijn. Natuurlijk komen er bij de dienst ook wel klachten van particulieren bin nen. Vorig jaar waren er dat nog 245, waarvan er 153 een monster ter onder zoek bij zonden. Er bleken 130 klachten gegrond te zijn geweest. Niet de klacht van de oude baas uit Halfweg, die met zijn kruikje jenever naar de Nieuwe Gracht kwam, omdat zijn borrel hem de avond tevoren zoveel beter gesmaakt had dan de ochtend daarop. Zijn klein kinderen bleken 's nachts zout in het kruikje gegooid te hebben om opa het drinken af te leren. Ook niet de klacht van de mevrouw, die vreesde dat haar buurman haar wilde vergiftigen. De man, een banketbakker, had de ja renlange moeilijkheden met de me vrouw voorgoed uit de wereld willen helpen, door haar ter gelegenheid van haar zilveren bruiloft- een grote taart te bezorgen. De taart had echter zul ke afmetingen, dat de mevrouw arg waan kreeg. De Keuringsdienst kon haar echter gerust stellen en de vrede tussen de buren bezegelen. Op 1 april 1911 begon dus de ge meente Haarlem het keuringswerk in de eigen gemeente te laten verrichten door een eigen dienst. Op 1 juli 1913 sloten zich Schoten, Velsen, Bloemen- daal, Zandvoort, Heemstede en Spaarn- dam aan, zodat het werkterrein van de dienst al meteen flink werd uitgebreid. Toen in 1919 de Warenwet tot stand kwam, werd de Haarlemse Keurings dienst als centrale dienst aangewezen voor een gebied, dat in het noorden reikte tot Assendelft, Wormerveer en Zaandijk, en in het zuiden tot Benne- broek, Haarlemmermeer en Uitgeest. Bij de herziening van de wet in 1936 werd Leiden als centrale keuringsdienst opgeheven en werd het gebied van de Haarlemse dienst uitgebreid met de hele bollenstreek en de stad Leiden en omgeving. In het noorden echter werd de grens teruggebracht tot het Noord zeekanaal. Over de bollenstreek en in het algemeen over Zuid-Holland wordt overigens opgemerkt, dat een uitbrei ding van de centrale drinkwaterinstal latie nog zeer noodzakelijk is. Er zijn dus nog altijd onvervulde wensen. Men vraagt zich wanneer men het wetenschappelijk apparaat van de Keu ringsdienst bekijkt af hoe het mo gelijk is, dat er nog mensen van vóór 1911 in leven zijn. „Er zijn er dan ook al heel wat dood", antwoordt dr. Tie rie dan opgewekt. Maar hij is de eer ste om toe te geven, dat de bescher ming van de consument al heel vroeg de aandacht heeft gehad van de over heid. In de Middeleeuwen bestonden er al stadskeuren en -ordonnatiën die erop gericht waren om met medewerking van de gilden het publiek te bescher men tegen het vervalsen van eet- en drinkwaren. Zo mocht er oudtijds al in Haarlem geen vis worden verkocht, die „quad" was of „qualic roke", ter wijl er geen pelser haring ter markt gebracht mocht worden, tenzij de ko pers tevoren gewaarschuwd werden. Mosselen werden gekeurd en van een brandteken voorzien. Ook toen reeds waren er keurmeesters en de ordon nantiën van die tijd bepalen met naa druk, dat men deze heren .niet in hun werk mocht hinderen ,,'t zij mit woer den off mit war eken". Evenmin mocht men als men con trole had anderen waarschuwen, dat de keurmeesters in aantocht wa ren. De keurmeesters moesten toen ge haaide en sterke kerels zijn, die des noods met hun eigen sterke arm hun vak moesten uitoefenen. Dat bleek trou wens in het begin van de Keurings dienst ook nog wel nodig. Menige boer wiens melk gecontroleerd dreigde te worden, probeerde snel zijn melkkan om te gooien zodat de keurmeester geen monster kon nemen. In de Franse tijd vervielen alle ordonnantiën en bleef er dus weinig over van het wettelijk toezicht. De be hoefte aan wettelijke bescherming werd echter steeds meer gevoeld en aan het eind van de vorige eeuw wer den enkele algemene bepalingen opge nomen in het Wetboek van Strafrecht. Die bepalingen boden echter een on voldoende bescherming, zodat steeds meer gemeenten eigen verordeningen vaststelden, waarbij de bescherming van de consument in dit opzicht nader geregeld werd. In 1884 nam de Haar lemse raad een verordening aan „tot het weren van de verkoop van scha- Advertentie) VOOR IEDER EEN PASSEND Gazelle. Magneet, HMW. Solex Zündapp, Giulietta, I.S.O.-scooters GED. OUDE GRACHT 102 - TELEF. 14361 deljjke eet- en drinkwaren". De poli tie was met de uitvoering ervan be last. In 1897 werd echter de heer L. W. Havelaar benoemd tot directeur van de Haarlemse duinwaterleiding. Hij begon met het regelmatig onderzoeken van leidingwater, maar breidde zijn contro le steeds meer uit tot andere eet- en drinkwaren. In 1903 werd voor dit doel speciaal een wetenschappelijk assistent aangetrokken in de persoon van dr. W. M. I. Borst Pauwels, die in 1911 de eerste directeur van de Keuringsdienst zou worden. In 1904 stelde de Haarlem se raad een verordening vast „op den verkoop van melk". Op 14 september 1910 besloot de raad eindelijk tot in stelling van een „Keuringsdienst van voedingsmiddelen enz." Op 1 april trad de dienst in werking. Het duurde nog tot 1915 eer de raad een keuringsverordening vaststelde „re gelende het toezicht op eet- en drink waren en op waren bestemd tot hulp middelen bij de verkoop en toeberei ding dier waren". In 1919 kwam de eerste landelijke regeling tot stand, waarbij die verordeningen van Haar lem en Leiden tot voorbeeld gediend hebben. Zoals gezegd was dr. Borst Pauwels de eerste directeur. Men ze telde aanvankelijk in het gebouw van de duinwaterleiding aan het Spaarne 58. Al gauw verhuisde men naar Ge dempte Oude Gracht 133, welk pand al in 1913 te klein bleek. In 1922 in middels was in 1920 de voortvarende C. J. Mieras directeur geworden verhuisden de niet-laboratoriumafde- lingen naar het perceel Kampersingel 4. Er werden alsmaar plannen ge maakt om betere huisvesting te krij gen, maar die kwam pas toen in 1931 het pand Nieuwe Gracht 3 werd aan gekocht. In 1932 trok de dienst erin en men bleef er werken. Na 1949 werd het gebouw gemoderniseerd en aange past aan de behoeften van de dienst. In 1951 volgde dr. G. Tierie de heer Mieras als directeur op. toonstelling van kinder-handenarbeid geopend. Hier staat het resultaat van wat met kinderhanden tijdens een hele winter knutselen onder leiding van enkele volwassenen bereikt komt de jeugd van de parochie Over- Gistermiddag is in het gebouw van er toe aanzette, zich ook als ama- veen in actie. Of beter gezegd: zij is de vereniging Haarlem-Zuid-West aan teur-knutselaar aan te melden. Hier- al lange tijd in actie geweest en toont dé Kamerlingh Onnesstraat een ten- door aangemoedigd, begonnen de vijf zondag de parochianen wat de re- energieke dames een nieuwe cursus; sultaten daarvan geweest zijn. De ti- zij moesten zelfs door de grote toe- tel „Dag voor de jeugd" zou daarom loop van de jeugdige enthousiasten met recht en reden „Dag door de gebruik gaan maken van een grotere jeugd" mogen zijn. Hoe het ook zaal. Ook namen zij via de Haar- zij, tijdens de heilige missen wordt •verd. De zaal is fleurig en kleurrijk lemse Jeugdraad lessen in handen- zondag in de parochiekerk gecollec- net lampions en slingers versierd en arbeid en handwerken. Momenteel zijn teerd voor het jeugdwerk. Men ver- oet de tientallen uitgestalde knutsel- zij als het ware gediplomeerd. wacht voorts, dat Domi voor iedere erkjes uitstekend uitkomen. Wij heb- Verleden jaar in oktober begonnen parochiaan minstens een uur zijn :n ons door de initiatiefnemer van zij met de derde cursus. Iedere woens- thuis zal zijn. Want daar kan men 3 kinder-tentoonstelling, de heer dagmiddag kwamen ettelijke tiental- van twaalf uur af tot zes uur kermis ;uitema, die tevens voorzitter is len kinderen, in leeftijd variërend nemen van het jeugdwerk, in Over- ',m de vereniging, laten rondleiden, van zes tot ongeveer vijftien jaar, in veen en Haarlem-West. j vertelde ons hoe hij dit heeft kun- het verenigingsgebouw bijeen. Met De produkten van allerhande acti on bereiken en met welke moeilijk- veel kinderlijke hartstocht hebben zij viteiten staan daar geëxposeerd, ter eden het organiseren van een der- getimmerd, geschilderd geboetseerd wijl er bovendien voor verschillende elijke knutsel-cursus gepaard ging. en geborduurd, de hele winter lang. andere attracties gezorgd wordt. Enkele jaren geleden, zo vertelde Bijna nooit lieten zij verstek gaan. Het is de bedoeling van de organi- 9 heer Fruitema, kwamen vijf da- „Eigenlijk hadden we aan het begin satoren, de parochianen te laten zien, nes op het idee om met een twintig- van de cursus een trouwe opkomst wat er in de parochie bestaat aan :1 kinderen van de lagere school niet als voorwaarde hoeven stellen jeugdwerk en hoe het er toe gaat. en soort knutselclubje te beginnen, voor het lidmaatschap", zei de heer Onbekend maakt onbemind. Via een Jij leerden hun het vlechten van Fruitema. „Er was zoveel enthou- speciale folder-actie wil men tevens nandjes, boetseren, figuurzagen en siasme, dat alle kinderen zich alweer proberen, de financiën weer wat op het maken van ingewikkelde bouw- voor de volgende cursus hebben op- peil te brengen, waardoor men het olaten. Na verloop van enkele maan- gegeven, die in het aanstaande na- jeugdwerk ook materieel wil uithou den kregen de kinderen er zo de slag jaar begint". wen. van te pakken, dat het de moeite waard was eens aan „buitenstaan ders" te laten zien, wat de kinderen op dit gebied gepresteerd hadden. Er kwam een kleine tentoonstelling, die veel succes had en veel kinderen die er tegen kunnen met Dri-Sil finish v.a. 39.75 NYLON regenjassen 39.75 iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiimiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiimmimimimii Gen. Cronjéstraat la Telefoon 53334 HAARLEM, 6 april De zesender- tigjarige chauffeur van de NZHVM, de heer Cornells Stokman, M. Monnicken- damplein 9 in Haarlem, heeft woens dagavond het loffelijk getuigschrift en de medaille van het dr. W.E. Merens- fonds ontvangen voor een in februari verrichte redding. Het had gesneeuwd op de vroege ochtend van 4 februari, de wegen wa ren glad en het water van de Leidse vaart beslist onaantrekkelijk. Toch be dacht de heer Stokman zich geen ogen blik toen hij als chauffeur van busltin 3 over de Leidsevaart reed en twee honderd meter verder een slingerende auto in de vaart zag verdwijnen. De chauffeur zette zijn bus stil en ging gekleed te water, waarbij hy er m slaagde een vijfenzestigjarige koopman uit Haarlem, die niet kon zwemmen, uit de auto te bevrijden en naar de walkant te brengen. Ofschoon beiden geen letsel hadden opgelopen bleek la ter dat de geredde man een besmet ting door het vieze water, waarin de riolen lozen, had opgelopen. Daaraan is hij enige weken na zijn redding over- feiten werden woensdagavond tijdens een bijeenkomst in de zwem- zaal van het Sportfondsenbad geme moreerd door de directeur van de Haarlemse G-G-. en G.D„ dokter D. Heymans, in zijn kwaliteit van vooi- zitter van het dr. Merensfonds. Dok ter Heymans zei, dat het overlpden van de drenkeling.de daad van de heer Stokman beslist niet minder belangrijk maakt. Daarna reikte dokter Heymans de onderscheiding uit. Bü deze huldiging waren vele func tionarissen aanwezig van de vervoers maatschappij de NZHVM, onder wie de heren N. Hortensius, H. J. Kap- teyn, Th. Hetem. en J. A. L.. de Ronde, respectievelijk directeur, adjunct-direc teur, chef vervoersdienst en chef per soneelszaken van de NZHVM. Voor al deze genodigden en voor en kele personeelsleden van de vervoers maatschappij gaf vervolgens de Haar lemse reddingsbrigade een demonstra tie met de autocabine van de Konink lijke Nederlandse bond tot het redden van drenkelingen. Ook enkele NZH-ers maakten de sensatie van het onder wa-« +pr verblijven in een auto mee, onder wie de jeugdige Leidse NZH-lokettiste mejuffrouw R. Dijkstra. De brandweer-kikvorsman de heer F J. Miegenbeek demonstreerde het onder water zoeken naar een voorwerp Namens de NZH is de heer Joh. M. Schmidt, secretaris van het dr. Me rensfonds, ere-voorzitter van de H.R.B. en oud-directeur van het Sportfondsen had, die de leiding van deze bijeen komst had, voor het werk van de Haarlemse brigade een financiële be drage toegezegd. V- V - -•o Onze goede stad Haarlem blijkt sinds lange tijd een onweerstaanbare aantrekkingskracht uit te oefenen op een Engelse dame, Dorothy Bailey genaamd, bijna 70 jaar oud en woon achtig in de stad Leamington Spa, met wie wij het onverdeelde genoe gen hadden gisteren een heel oude kennismaking te mogen vernieuwen. In gezelschap van haar 14-jarige klein zoon Gary was zij op Tweede Paas dag in de stromende regen van Hoek van Holland fietsend Haarlem- waarts getogen, hetgeen haar achtste bezoek in de na-oorlogse jaren aan de Spaarnestad betekende. De ontmoeting met Mrs. Bailey, die wel een uitzonderlijk vitale vrouw moet zijn, bracht ons van de ene ver rassing in de andere. We vergezelden haar met haar jeugdige reisgenoot tijdens een korte zwerftocht door Advertentie) Mobilofoon service dag en nachf Vorig opening De bekende Heemsteedse wielrenner Piet Steenvoorden is gisteren te Heemstede in het huwelijk getreden met mejuffrouw Jopie Jansen. Na de huwelijksvoltrek king op het Raadhuis, waarvoor veel belangstelling bestond jonge renners van de Haarlemse wielerclub „De Kampioen" vormden voor het jonge paar een erehaag vond in de parochiekerk van de H. Bavo te Heemstede de kerkelijke inzegening plaats met een plechtige gezongen huwelijksmis, 's Middags kwamen verschillende wielervrienden, waaronder de bekende Beverwijkse renners Ab Geldermans en Coen Niesten, verzorger Arie de Vries, de heer J. Peters namens „De Kampioen" etc., tijdens een druk bezochte receptie Piet en zijn bruid hun felicitaties aanbieden. AMSTERDAM, 6 april In sympathie met de buitenlandse beurzen was de stemming op de Amsterdamse effecten beurs voor de internationale fondsen vanmiddag niet onvriendelijk. Unilever kon op Amerikaanse vraag nog iets verbeteren en AKU en Hoogovens no teerden eveneens wat hoger. Philips toonde echter nog enige achteruitgang. Begin beurs lag de koers van het elec- trofonds ca. 9 pnt. onder de officiële slotprijs van gisteren, maar in het ver der verloop kromp het nadelig verschil in. Het aanbod in stockdividenden dat de koers van de aand. Philips de voor gaande dagen van deze week heeft ge drukt begint thans merkbaar kleiner te worden. Ook elders op de markt deed zich in het eerste half uur van de han del een licht oplopende tendens gevoelen. Kon. Petroleum noteerde onveranderd. Van de scheepvaartwaarden was Hol land Amerika Lijn 3 pnt. beter terwijl Kon. Boot en Scheepv. Unie een stijging van ongeveer 1 pnt. te zien gaven. Van de cultures waren Amsterdam Rubber en HVA nauwelijks prijshoudend. De staatsfondsenmarkt was opnieuw aan de vaste kant. Door de Exploitatie Mij. Scheveningen wordt een onveranderd dividend van 110% voorgesteld waarvan desgewenst in aandelen. Slot 6/4 4% Ned. 1960 1 102% VI, Ned. 1959 101A 414 Ned. 1961 101A 101% Staffel 1947 94% B.N.G. Won.Douwl 6 Ill Ned. Handel Mii Cer 355 120% 145% 103% Amsterdam Rubber 120*4 H. V.A. A.K.U. 146'/;. 501 Berkel Patent 475 Calvé-Delft Cert. 865 Dell Mij. 173.10 173.40 Fokker 354 Ford 725 v. Gelder 445 Hoogovens 1040 1042% MUller Co. 575 Ned. Kabel 775 Philips Gem.bez 1164 1155 Unilever 860% 86734 Wilton Feyenoord 291 Billiton 2e 509 Dordtscht Petr. 728 Kon. Petroleum 50 152 151.80 Holl. Amerika Lfln 172% 176 Java Ch. P.L. 176ya K.L.M. 95.10 Kon. Ned Stoomb. Mn 212 213% K.P.M. 174 Ned. Stoomv. MIJ. 195'/a 19T v. Nlevelt 174',4 v. Ommeren 366 Rott. Lloyd 163 L- Scheepvaart Unie 177 177% Rentespaarbrleven '5? 144',4 Rentespaarbrleven '58 2% Amsterdam '56 82V2 2% Amsterdam 56 95% 2% Amsterdam '56 95 2% Amsterdam '59 98% 2% R.dam '57 99% Alb. Heyn KI. obl 125 De bijna 70-jarige Engelse mrs. Dorothy Bailey heeft een grote voorliefde voor Haarlem, waarheen zij liefst per fiets gaat. Deze week is zij weer in de Spaarnestad gearriveerd en we zien haar hier in gezelschap van haar 14-jarige kleinzoon Gary. oud-Haarlem en kregen daardoor de gelegenheid wat meer te vernemen omtrent haar grote hobby: het maken van reizen. Zij bezocht India, Canada, de Verenigde Staten, Rusland, Noord- Afrika, Turkije, Griekenland, Ceylon, Italië, Spanje, Frankrijk, Duitsland,. Oostenrijk en België. Maar bij haar zwerftochten door alle delen van de wereld heeft zij Nederland, en in het bijzonder Haarlem, dat zij leerde ken nen na een sportuitwisseling tussen Leamington Spa en Heemstede, nooit kunnen vergeten. Wanneer mevrouw Bailey naar Holland komt neemt zij de fiets. Dat vindt zij nog altijd het meest ideale vervoersmiddel, omdat je dan het rustigste van de omgeving en de natuur kunt genieten. „Wat is Haarlem groot geworden sinds mijn bezoek van enkele jaren terug". Al die honderden flatwonin gen, ik wist werkelijk niet wat ik zag. Haarlem blijft voor mij de mooiste stad van Nederland en wat zijn de straten hier allemaal „very clean". Vol bewondering was mevrouw Bai ley voor de kunstschatten van het Frans Hals Museum en het Bisschop pelijk Museum. „Very beautiful". We wipten even met onze Engelse gas ten naar binnen in een van Haarlems hofjes, waar geen gerucht van de buitenwereld doordrong. „Wat een verrukkelijke stilte. Je hoort hier ge lukkig de bromfietsen niet, daar zijn er teveel van in Holland", bekende mevrouw Bailey openhartig. Samen met haar twee zoons voert zij de leiding over de „Baileys Fur niture People", een van de grootste meubelzaken in Leamington Spa, welke door haar echtgenoot, die het vorig jaar overleed, tot een zeer bloeiend bedrijf werd opgewerkt. Omdat zij het beheer van de zaak rustig aan haar zoons kan toevertrou wen, trekt mevrouw Bailey er van tijd tot tijd voor een trip naar het buitenland tussen uit en voor dit jaar plaatste zij zelfs een „dubbele" reis op haar programma. Tot 14 april blijft zij met haar kleinzoon in Nederland, overnachtende in Jeugdherbergen. Daarna wordt de terugtocht naar En geland ondernomen, maar terug in het vaderland, wachten alweer de voorbereidingen voor de allergrootste reis die zij ooit heeft ondernomen. Vergezeld van haar zuster vertrekt zij in september voor de tweede maal naar India, aan welke reistocht zij een bezoek aan Nieuw-Zeeland vast koppelt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 3