KENNEDY wil NAVO niet dat de atoomwapens Plan van Herter zal wel onder tafel verdwijnen krijgt Bijverdienste Idee VLIEGVELD LOEANO WORDT GOED BEWAAKT „Bevel" tot evacuatie voor 250.000 Stockholmers Deelname aan experiment echter niet verplicht Kreymborg D H CONCERTGEBOUW REIST 30.000 KM. DE LAATSTE PASSAGIER" Jeugdfilm onder de maat Tussen leeuwen en reptielen Kunst en industrie Dinkel wordt verkort BERICHTEN UIT LONDEN BEVESTIGEN: Geen 15 vingers aan de trekker Veiligheidsraad bespreekt parade in Jeruzalem Roeanda-Oeroendi bij Tanganyika? Russisch protest tegen benoeming van FÖRTSCH Advocaat vraagt om vrijspraak is Verdere daling aardappelprijzen? Dayal terug naar de Congo F okker weer 11 dividend Proces-Chmielewski Monsteroefening van Zweedse B.B. Wees sportief - draag suède Nederlandsche Kabel weer 18 pet. dividend VRIJDAG 7 APRIL 1961 PAGIN* 15 LONDEN, 7 april (Rtr., U.P.I.) Er zijn sterke aanwijzingen, zo Wordt in gezaghebbende politieke kringen in de Britse hoofdstad Vernomen, dat de Amerikaanse regering van president Kennedy er niet veel voor voelt/de Noord- Atlantische Verdrags-Organisatie uit te rusten met kernwapens. De huidige machhebbers in Washing ton zijn van plan het aanbod, dat de vorige Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Herter, in december j.l. aan de NAVO heeft gedaan, „rustig onder de tafel te schuiven". Zoals men zich zal herinneren omvatte Herters aanbod de levering van vijf atoom duikboten, elk voorzien van zes tien Polaris-raketten. Alle NAVO- landen zouden gezamenlijk de militaire verantwoordelijkheid Voor deze atoommacht op zich moeten nemen. Uiteraard, zo zei Herter destijds, kan dit plan alleen doorgang vinden indien onze nieuwe president (die op dat moment wel gekozen, maar nog niet in funktie was) het ermee ®ens is. Inmiddels schijnt het wel vast te staan, dat Kennedy en zijn ministers niet erg enthousiast zijn over het „vijftien vingers aan de trekker"-plan. Reactie van V.S. Acheson naar Bonn «e 139.- 89.- 35.- 55.- ÊÜa In de hierboven genoemde gezag hebbende kringen verwacht men, dat de regering-Kennedy de vijf atoom duikboten, die voor de NAVO zijn gereserveerd, ter beschikking zal stellen van admiraal Robert Denni- son, de opperbevelhebber van de NAVO-strifdkrachten in de Atlanti sche Oceaan. De duikboten vallen dan wel toe aan de NAVO, maar zij blijven onder Amerikaans toezicht en het bevel om ze te gebruiken kan slechts door Amerikanen gegeven worden. De tachtig Polaris-raketten, die door de v(jf onderzeeërs zullen worden ver boerd, zijn projectielen voor middelba- iJLjjistand, die zijn voorzien van een rakeH°m in hun neuskegel. Polaris- afgevnn kunnen onder water worden en vormen, samen met de 4. i Ti/Tivin+nwion'' An Vlot ttdC. telanri6MuKe „Minuteman" op het vas- rikaan' et zwaartepunt van de Ame- rerin» defensieve macht, zoals de re- 5 van Kennedy die opbouwt. At?6 woordvoerder van het ^«lerikaanse ministerie van buiten- ROME, 7 april (UPI) Het Ro- ynemse dagblad „II Messaggero" meent te moeten constateren dat de hit't Ct Parkeerwachters in Rome mnrlt nt beginnen te maken. Eerst dr>r JU6! een mannetjes die, zon- narkpprJilmand daar0™ verzocht, ge- donrnnnr o aU}°'s bewaaktenen nu is er verwachtten, maar ZtO ah een\ee^ maU' die auto ais een havik op een vriiaeko- men pakeerruimte toeschiet In ver volgens in de nab bijheid van dl> par- keerruimte gaat rondwandelen met een bord waarop staat dat hij zijn plaats voor 500 lire beschikbaar stelt. NEW YORK, 7 april (Reuter) De Veiligheidsraad is donderdag begonnen inet de behandeling van een klacht van Jordanië over een militaire para de, die Israël op 20 april ter gelegen heid van het dertienjarige bestaan van de Joodse staat in het verdeelde Jeru salem wil houden. De Jordaniër Abdoel Moneim Rifai betoogde dat de parade een schending van de bestandsovereenkomst betekend. Volgens dit akkoord mogen onder geen voorwaarde zware wapens binnen je_ ruzalem worden gebracht. De Is aelier Arthur Lourie somde een aanta gele genheden op, waarbij A®lf PA fades in Jeruzalem had gehouden. Hij bestreed de klacht, dat de Israëlische Parade een bedreiging van de lt|™a tionale vrede en veiligheid zou bete kenen. Het défilé zal onder de ogen Van waarnemers van de V-N- Wo de gehouden. Bovendien zal het m Jalre materieel binnen enkele uren uit de siad worden teruggetrokken. De g bering werd uiteindelijk verdaag maandagavond. -ÖAR-ES-SALAAM, 7 april (TJPI) eerste minister van Tanganyika, Julius Nyerere, heeft gisteren ver- Waard dat Tanganyika een federatie met Roeanda-Oeroendi „zeker zal toe juichen, maar dat het verlangen daar- van het volk zelf moet komen. Nyerere leverde commentaar op het- geen de koning van Roeanda, Mwami "-■geri V en de kroonprins van Oeroen- Louis Rwagasore, onlangs hebben gezegd. Zij pleitten voor de vorming r>eei? dergelijke federatie. Verenigde Naties moeten zich er aar van overtuigen of het volk van T„®anda-Óeroendi eei Tanganyika een federatie met wenst", aldus Nyerere. at zou dan werkelijk een hereniging 'an wat vroeger Duits Oost-Afri- zo voegde hij eraan toe. zijn v *a was landse zaken, Lincoln White, heeft gis teren meegedeeld, dat de „kwesties be treffende de NAVO, waaronder het be schikbaar stellen van Polaris-raket ten", momenteel door de Amerikaan se regering worden „bestudeerd". White gal wei te verstaan, dat de re gering-Kennedy het voorstel van Her ter „wellicht niet zal overnemen". De verklaring van White was ken nelijk een reactie op berichten uit Bonn, dat de Westduitse regering ernstig be zorgd is over de geruchten dat de NAVO geen Amerikaanse atoomwa pens zal krijgen. De Bondsrepubliek is altijd een fervent voorstander geweest van de gedachte om van de NAVO een echte kernmacht te maken. „De atoomwapens dienen zo dicht mogelijk bij het IJzeren Gordijn te worden ge bracht", zei onlangs de Westduitse minister van defensie, Strauss. Frank rijk en Engeland daarentegen voelen weinig of niets voor de „vijftien vin gers aan de trekker". Het feit dat Frankrijk en Engeland zélf kernwapens hebben en West-Duitsland niét speelt hierbij natuurlijk een grote rol. Verwacht wordt, dat Adenauer en Strauss hun teleurstelling over de hui dige gang van zaken kenbaar zullen maken aan Dean Acheson, die zondag a.s. een bezoek brengt aan Bonn. De ze vroegere Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, die aan de wieg van de NAVO heeft gestaan en Kenne dy's specialist en adviseur in NAVO- zaken is, wordt beschouwd als de man die Kennedy heeft geadviseerd Herters aanbod voorlopig maar „in de ijskast" te zetten, omdat de regeringen van ve le NAVO-landen er niet voldoende be langstelling voor hebben getoond. Het ziet er dus wel naar uit. dat Adenauer en Strauss van plan zijn in het ko mende weekend een hartig woordje met hem te wisselen. Een onbekende factor by dit alles is momenteel de houding van generaal Norstad, de opperbevelhebber van de NAVO-strijdkraehten in Europa. Het is ekend, dat Norstad voorstander is vai. het plan om van de' NAVO een atoommacht te maken, maar waarne mers achten het niet onmogelijk dat hij zich heel goed zal kunnen vereni gen met een eventueel voorstel om de raketten weliswaar ter beschikking van de NAVO te stellen, maar dan onder strikt-Amerikaanse verantwoor delijkheid. Belangrijk is in dit verband ook Wie de nieuwe secretaris-generaal van de NAVO zal worden, als opvolger van de Belg Paul-Henri Spaak. De Nederlan der mr. D. U. Stikker, is nog steeds de belangrijkste kandidaat voor deze post. Van hem is in ieder geval bekend, dat hij de problematiek rond de „vijf tien vingers aan de trekker" reeds verschillende malen diepgaand met generaal Norstad en bondskanselier Adenauer heeft besproken, onlangs nog in Adenauers vakantievilla aan het Como-meer. LONDEN, 7 april (UPI) Blijkens een in Londen opgevangen mededeling van radio Moskou is de Westduitse zaakge lastigde in rtoskou, H. Scholl, gisteren bij de Russische vice-minister van bui tenlandse zaken, Vladimir Semenov, ontboden om van hem een officieel pro test in ontvangst te nemen tegen de benoeming van Helmut Förtsch tot in- spekteur-generaal van het Westduitse leger. In het Russische protest wordt ver klaard, dat Förtsch een oorlogsmisda diger is en dat zijn benoeming wordt opgevat als een „daad van arrogantie en onvriendschappelijkheid" tegenover de Sovjet-Unie en andere Europese lan den, die onder de agressie van het Nazi-Duitsland geleden hebben. De Westduitse regering kan nietvoor bijgegaan zijn aan het feit, dat Förtsch betrokken is geweest bij de aanval op de Sovjet-Unie „en zelf een van de meest aktieve organisators is geweest van wreedheden in de door Duitsland bezette Russische gebieden", aldus ra dio Moskou. Generaal David Samoff president van de raad van bestuur van de „Radio Cor poration of America" heeft voorgesteld een kunstma nen-televisiekanaal te stich ten ten behoeve van de Ver enigde Naties. Met dit com municatiesysteem zouden de diverse lichamen van de organisatie van de V.N. hun besluiten kunnen uit zenden naar alle delen van de wereld, zonder dat er vertraging optreedt. Sar- noff zei voorts, dat het televisiesys teem ook zou kunnen worden gebruikt voor topconferenties, waarbij de lei ders der diverse landen elkaar kunnen zien, zonder uit hun regeringszetei te moeten vertrekken. Dit is naar mijn smaak een uitste kende gedachte van de generaal. Top conferenties worden er eventueel mis schien niet gezelliger op, maar een ferme besparing op de onkostenpot betekent het natuurlijk wel en de „diverse leiders" hebben allicht min der kans elkander in de haren te zitten. Verder hoop ik dat de generaal er in zal slagen zijn communicatiesys teem tot over het ganse heelal uit te breiden. Opdat wij rustig kunnen blij ven waar we zijn. (Advertentie) ANSBACH, 7 april (DPA) De ver dediger van de voormalige comman dant van het concentratiekamp Gusen, Karl Chmielewski, die ook van het kamp Vught de leiding heeft gehad, heeft in zijn pleidooi vrijspraak we- gens gebrek aan bewijs gevraagd. Zo als gemeld is tegen Chmielewski le venslang geëist wegens moord op ge- interneerden. Volgens de verdediger, Richard Hengstier uit Neurenberg, zijn de af gelegde getuigenissen niet volledig ge noeg en moet bovendien de vraag naar het „bewustzijn van de onrechtmatig heid" beantwoord worden naar de op vattingen ten tijde van de daad. Des tijds werd gezegd dat alles wat de staat verordende rechtmatig was. De verdediger distancieerde zich ove rigens persoonlijk van zijn cliënt met de opmerking dat Chmielewski als kampcommandant zijn handen „meer dan bezoedeld" heeft. Verkeer Uit een rapport van de W.H.O., de Wereldgezondheids-orga- msatie, blijkt dat dagelijks in heel de wereld ruim duizend mensen door ver keersongelukken om jeven komen. •r-- STOCKHOLM, 7 april Hoe lang duurt het om in geval van een onver wachte catastrofe of bij een plotseling uitbreken van oorlog de bevolking van een grote stad te evacueren en welke problemen kunnen zich daarbij voor doen? Om op deze vragen een duidelijk antwoord te krijgen, gaat de Zweedse Bescherming Burgerbevolking op zon dag 23 april a.s. een van de grootste evacuatie-oefeningen organiseren, die sinds de tweede wereldoorlog ooit in Zweden hebben plaatsgevonden. Op die zondag namelijk zullen niet minder dan 250.000 bewoners van de Zweedse hoofdstad een oproep krijgen om binnen de kortst mogelijke tijd hun woonplaats te verlaten. Aangezien deelneming aan de oefening evenwel niet verplicht is, rekent men op een werkelijk aantal „evacué's" can ca. 90.000. Deze 90.000 mannen, vrouwen, kinderen en ouden van dagen zullen zich met eigen auto's of met de spe ciale extra-bussen en treinen moeten begeven naar bepaalde worpen en ste den in de omgeving. Deze dorpen en steden zijn alle gelegen op een afstand van minstens 50-60 km vanaf Stock holm. In geval van een werkelijke noodtoestand zouden de evacué's hier een of twee dagen worden ingekwar tierd bij de plaatselijke bevolking om daarna te worden overgebracht naar verder afgelegen streken. Nu echter zal de oefening na de eerste etappe worden afgebroken en zullen de deel nemers alleen moeten rapporteren hoe laat ze uit hun woonplaats zijn ver trokken, welke transportmiddelen ze hebben gebruikt, welke weg ze hebben gevolgd enz. Aan allen zal een grabs maaltijd worden uitgereikt, terwijl de genen, die gebruik hebben gemaakt van hun eigen auto bovendien nog gra tis benzinecoupons zullen krijgen. Enige dagen tevoren zal door middel van circulaires aan de betrokken hoofd stedelingen worden medegedeeld, naar welk dorp of welke stad zjj na het ont vangen van de oproep moeten vertrek ken, op welk punt de ter beschikking gestelde bussen klaar staan, en van welk station de extra-treinen vertrek ken. De particuliere automobilisten zul len allen naar de ten noorden en wes ten van Stockholm gelegen steden Uppsala en Enköping, moeten rijden. Het eigenlijke „bevel" tot evacuering zal zondagmorgen 23 april via de radio en luidsprekerwagens worden omgeroe pen. Het transportapparaat, dat door de overheid voor deze oefening ter be schikking wordt gesteld, omvat ruim 300 bussen en tientallen extra-treinen. De officiële dienstregeling van de spoorwegen en van de diverse busdien sten zal op deze dag dan ook in belang rijke mate zijn gewijzigd. Het aantal deelnemende particuliere auto's wordt geschat op ca. 5000. Om het verkeer niet te ontwrichten zuilen verschillende wegen worden gereserveerd voor de „evacué's", terwijl op enkele andere wegen eenrichtingsverkeer zal worden Ingevoerd. De totale kosten voor deze omvattende evacuatie-oefening worden voorlopig geraamd op 550.000 gulden. Uiteraard wordt het verloop van de oefening met de grootste belangstelling tegemoet gezien, niet alleen door de Zweedse autoriteiten, maar ook door deskundigen op het gebied van de Be scherming Burgerbevolking uit de an dere Scandinavische landen, die allen waarnemers naar Stockholm zullen sturen. De moeilijkheden op het vliegveld Loea- no van Elizabethstad in Katanga zijn achter de rug. De Zweedse V.N.-soldaten, die het vliegveld bewaakten, hebben het inmiddels verlaten en zijn vervangen door Ieren. Een van deze Ierse soldaten houdt de wacht achter zijn mitrailleur. Suède jas, 3/4 model, Suède jack met tricot kraag, manchetten en boord Suède vesten met tricotrug, zonder mouwen v.a. idem met tricot mouwen v.a. In de kleuren nut-brown en rendier. O# GROTE MARKT 1-7 - HAARLEM heersing en ontsluiting van het ge bied te bevorderen. Er zullen echter nog tal van moei lijkheden overwonnen moeten wor den om de plannen te kunnen uitvoe ren. De directeuren van de Clichéfa briek „Utrecht", de heren Rommerts en Van Santen, heb ben bü de snelle ontwikkeling van hun bedrijf in de 25 jaar, dat het bestaat, hun belangstelling voor de kunst steeds meer in daden om gezet. Een der kamers van hun pand aan de Oudegracht is in harmonie met een bestaande schouw volledig volgens Empire-stijl ingericht. Een mooie smalle ruimte, die de cliënten moeten passeren om op het kantoor en in de fabriek te komen, kreeg da bestemming van tentoonstellingsruim te, waar nu en dan Stichtse kunste naars gastvrijheid genieten. Thans heeft de gevel van het ga- bouw de bij de jubileum-viering door het personeel toegezegde steen ver- Oppasser G. Lu bout in gesprek met twee leeuwenwelpjes, nakomelingen van Addis en Abeba. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 7 april Minister De ierenverzorger Gerrit Lubout (42) is 12'/2 jaar verbonden aan Ouwehands Dierenpark op de Grebbeberg te Rhenen. H(l is een specialist in roofdieren. Talrpke jaren heeft hij deze diersoort ver zorgd, alhoewel hij nu te vinden is tussen de reptielen. „Dat is v0°r ?e afwisseling", zegt hij zelf. Want uit eindelijk is Lubout een all-round die renverzorger. Hfj is iemand, die er niet alleen verstand van heeft, maar er ook veel liefde voor koestert. Daar om vindt hij het zo belangrijk de bezoekers op het park te mogen en te kunnen rondleiden en daarbij veel over het dierenleven te vertellen. Hij heeft uitgerekend, dat hij per jaar on geveer 4000 bezoekers over de meest uiteenlopende dieren heeft verteld. Dit seizoen verwacht hij de 50.000ste Een van de prettigste herinnerin gen van de heer Lubout betreft een gebeurtenis in 1953. Toen dp oudste leeuw van het park, „Max", wegens ouderdomsverschijnselen begon af te takelen en de leeuwenstand op de rots behoefte kreeg aan een nieuwe leider, trok Lubout de stoute schoenen aan en schreef een brief aan de ne gus van Abessinië met het verzoek een jonge mannetjesleeuw te mogen hebben uit het keizerlijk dierenarse- naal. Het duurde lang voordat lm ant woord kreeg, maar op zekere dag kwam tot zijn grote verbazing een keizerlijk schrijven met de medede ling erin, dat ziine majesteit zijn ver zoek had ingewilligd en hem niet één maar zelfs twee leeuwen had geschon ken, een mannetje en een vrouwtje. Lubout heeft de keizer hartelijk be dankt en uit erkentelijkheid voor de prachtige gift schonk hij de leeuwen de namen Addis en Abeba, naar de hoofdstad van Abessinië. De beide welpen groeiden voorspoe dig op. Lubout sloot voor altjjd vriendschap met hen en zo kan men hem nu de leeuwen al groot zijn geworden en ook al weer welpen neb- Ben vaak met hen zien praten. En het is alsof zij hem verstaan. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii ganisaties heeft de Nederlandsche Hei demaatschappij thans een rapport uitgebracht over de mogelijkheden tot verbetering van de Dinkel vanaf de Duitse grens bij Glane tot aan het Ruilverkavelingsgebied „Denekamp- seveld", waar momenteel een omlei dingskanaal wordt gegraven. In dit rapport worden de verbeteringsplan nen gezocht in de richting van een normalisatie, waarbij de natuur- schoongebieden, de Losserse Zandber gen en het Lutterzand worden ge spaard, door de huidige Dinkel daar in tact te laten. De deskundigen zijn van oordeel, dat met het afsnijden van diverse kronkels en lussen de be staande bedding van het riviertje in grote lijnen kan worden gevolgd. De vervallen gedeelten moeten worden gedempt, behalve in genoemde na- tuurschoongebieden, waar de Dinkel, voor zover deze buiten het nieuwe tra- cée ligt, gehandhaafd dient te blij ven en door middel van stuwen van water kan worden voorzien. De totale lengte van de Dinkel tus sen de Duitse grens bij Glane en de Kribbebrug bij Denekamp, welke thans 19 km bedraagt, zal door de uitvoering van dit plan, waarmee mil joenen gemoeid zijn, tot 13 km wor den terug gebracht. Er is inmiddels voor dit gebied in verband met de Dinkelplannen ruilverkaveling aange vraagd. Door ruilverkaveling zal het gemakkelijker worden de waterbe kregen. Het is een in Brouvillier een Franse kalksteen door de ont werper, Jan van Luyn, gehakt beeld van man en vrouw, die elkaar kus sen. Het wil een symbool zijn van de vluchtige, maar innige verbinding tussen cliché en papier. Ook kan men er de ver„zoen"-ing tussen kunst en industrie in zien, welke in deze on derneming, die zich toelegt op het maken van fraaie reproducties, waar lijk tot stand kwam. iiiiimiiiiiiiiiiimimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiNiniiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiimiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiniiiiHi et riviertje de Dinkel, dat even 'and het voorbij Enschede ons land binnen stroomt en aan 1 Twentse landschap langs de grens een bijzondere bekoring geeft zal, als de plannen doorgaan in de niet ai te verre toekomst genormali seerd worden. Het stroompje, dat zo grillig door de landerijen, door bos en heide zijn weg zoekt naar de Vecht en in de zomermaanden talloze na tuurliefhebbers en toeristen trekt, treedt in de wintermaanden regelma tig buiten zijn oevers en zet dan dik- aDrii Minister De wyls vele honderden hectares onder Tm ÓM ontwikkeling wan I Bi, Je overolronnng.n wn d. richt. Op verzoek van de boerenstan dsor- ipwoj Washington Watt Fr.vwji® mentow» Lfiuisvil San Francisco tyni STATEN IIHeRockSrt*» ATLAWT13CHB roure van her Concertoebouwjörkesh Pous is van de aardappel,. gen, omdat de verlaagde telersprjjzen nog'niet geheel in de consumentenprijs zijn doorgegeven. De minister ziet echter op dit moment nog geen reden tot bijzondere maatregelen, omdat het mogelijk is, dat de voorraden, die de handel enige tijd geleden tegen hogere prijzen heeft ingeslagen, nog met geheel zijn geruimd. Overigens blijkt uit een antwoord van minister De Pous op vragen van het Tweede Kamerlid Borst (C.P.N.) dat de aardappelprijzen thans aanmerkelijk la ger zijn dan vorig jaar. Voor „bintjes" werd in maart 1960 in de drie grote steden 25 a 26 ct per kg betaalld. In maart 1961 was de prijs echter in Am sterdam en Den Haag 18 18,5 cent en in Rotterdam 20,5 cent. NEW VORK, 7 april (UPI) Ra- jesjwar Dayal, de Indische diplomaat die als speciaal vertegenwoordiger van secretaris-generaal Hammarskjöld van de V.N. in de Congo is gedetacheerd, is van plan over enhele dagen naar Leo- poldstad terug te keren, zo is vandaag door een woordvoerder van de V.N. meegedeeld. Dayal is geruime tijd in New York geweest voor besprekingen met Hammerskjöld. HU nam aansluitend hieraan vakantie. De Congolese autoriteiten hebben reeds eerder aangekondigd tegen de terug keer van Dayal in Leopoldstad te zUn. In de Congolese hoofdstad is men van mening, dat Dayal niet onpartüdig op treedt en politieke verplichtingen heeft aan de Loemoembisten. Zaterdag vertrekt het Concertgebouworkest naar de Verenigde Staten voor een toernee. Om 43 concerten daarvan is de eerste aanstaande maandagavond in Washington te kunnen geven, zal een afstand van 30.000 kilometer moeten worden afgelegd. Dit alles zal gebeuren binnen 56 dagen. In totaal zullen negenendertig steden worden bezocht. Op de kaart kan men zien welke route het orkest aflegt. Het Concertgebouworkest gaat nu voor de tweede keer naar de Verenigde Staten. In 1954 beperkte de toernee zich echter tot het oostelijk deel; nu trekt men door het hele land. ROTTERDAM, 7 april In tegen woordigheid van o.a. de ministers mr. A. C. W. Beerman en prof. dr. J. Zpl- stra, staatssecretaris B. Roolvink en burgemeester mr. G. E. van Walsum, werd gisteravond in het Corsotheater de feestelijke première gegeven van de leugdspeelfum „De laatste passagier", ook wel „Rumoer om Kwikkie ge naamd. Het is de eerste jeugdspeelfilm die de Christelijke Film actie in ons land heeft vervaardigd. Zoals de voorzitter van de CEFA, de heer G. Hoek in z;jn inleiding vermeldde, is de film ge maakt om te voorzien in een dringen de behoefte aan goede jeugdfilms van eigen bodem. De laatste passagier" is door het filmbedrijf Parcifal uit Tilburg geprodu ceerd met bescheiden middelen. Van- daarooqk dat er geen studio-opnamen zijn gemaakt. Het zou beslist onjuist zijn te bewe ren dat „De laatste passagier", de ge schiedenis rond het hondje Kwikkie, een volslagen mislukking is geworden. Maar wanneer wjj de balans opmaken, slaat deze toch zeker niet in de richting van een succes door. Jef van der Heijden schreef het scena rio en is tevens verantwoordelijk voor draaiboek en regie. Het zijn juist deze elementen die de film tot een teleurstel ling hebben gemaakt. Het magere ver haaltje speelt zich voor een groot deel af in Beetsterzwaag. Kapper Van Rhijn (Rob de Vries) gaat met vrouw (Elise Hoomans) en zoon Peter (Edwin de Vries) naar Australië emigreren. Het lievelingshondje van Peter, Kwikkie, mag echter niet mee aan boord. Peter doet al zün best om toch zijn foxje mee naar Australië te krijgen. In de film komt ook nog een zeeman voor die in Beetsterzwaag verzeild raakt en daar de juwelen van een baron steelt. Peter en zjjn vriendinnetje Maartje (Maartje van der Heijden) sporen deze juwelen in een oude kerktoren op. De film bestaat grotendeels uit een reeks verwarde scènes die slecht ge monteerd zjjn. Het verhaal zelf is al even brokkelig en zelfs onbegrijpelijk waar bUvoorbeeld de houding van het gezin wordt geschetst op de dag voor de emigratie. De film verliest zich in niet ter zake doende details. Het geluid is slecht met het beeld ge synchroniseerd terwijl de acteurs en actrices weinig kans hebben gekregen hun talenten te ontplooien zodat zij in clichématige handelingen en vlakke dia logen zijn blijven steken. Wat in deze film wel opvalt is de voortreffelijke fo- AMSTERDAM, 6 april De directie van de Koninklijke Nederlandse Vlieg- tuigenfabriek Fokker deelt mede dat in de a.s. jaarvergadering van aan deelhouders zal worden voorgesteld een dividend van 5 procent op de preferen te aandelen en 11 procent (onveran derd) op de gewone aandelen uit tt keren. DELFT, 7 april Naar de directie van de Nederlandsche Kabelfabrieken te Delft mededeelt, zullen commissa rissen aan de algemene vergadering van aandeelhouders voorstellen, het di vidend over het boekjaar 1960 vast t* stellen op onveranderd 18pct. De uit- op de winstbewijzen zal alsdan ƒ246 bedragen (v.j. ƒ241). In januari ji. werd op de aandelen reeds een in- terimdividend van zes pet betaalbaar gesteld. tografie waarvoor Didier van Koeken- berg verantwoordelijk is. Of de jeugd het slappe verhaaltje als een aanwinst zal beschouwen, wagen wil te betwijfelen. Daarvoor is deze jeugd film te kinderachtig.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 15