m Eerste heipaal voor Technische Hogeschool in Haarlem Tien maanden gevangenisstraf geëist tegen pluimfokker Nutsspaarbank Haarlem heeft rijdend hijkantoor A. VAN DER VELDT, VOORZITTER VAN DE HAARLEMSE K.A.B. Bernardusschool en St. Bavo- school spelen onbeslist 1 Hoogovens (1142) 90 punten hoger Zonnig feest op de Groote Markt Onder invloed van drank gereden In het gelid Uit STAD en STREEK Wij en Zij'9-actie: van 17-22 april solidariteitsweek in Haarlem GTTC viert 25- jarig bestaan SCHOOLVOETBAL Voorbeurs VRIJDAG 7 APRIL 1961 PAGINA 3 Nachtwandeling door Bollenstreek Burgerlijke Stand Haarlem W^r'M AJooSsjen-BaSlCmheT.erjh0rS; went, E. M. aou Boesenkool-ter HAARLEMSE RECHTBANK Overweldigende be langstelling voor het amateurconcours Lisse Officiële oplevering van woningcomplex in Haarlem-Oost Orgel-improvisatiewedstrijd Gemeente wil leg penning voor winnaars Vergadering afdeling Heemstede Bloem bollencultuur INENTING TEGEN POLIO Meer enthousiasme Geestelijke taak Zondag 9 april: Betere administratie van schoolkinderen B. en W. Haarlem vragen krediet van 12.545 Speelgelegenheid in Haarlem-Noord Aanwinsten R.-k. Leeszaal RIPPERDA—H.B.C. Beurs van INew orK V. HAARLEM, 7 april De eerste hei paal voor de Technische Hogeschool is Bog wel niet geslagen, maar wel pre sent. Daar hebben padvinders, ver kenners, padvindsters en gidsen voor gezorgd.Met honderden trokken zij gis termiddag door de binnenstad, voorop de band en daarachter een groot span doek, waarop den volke duidelijk ge maakt werd, dat het hier ging om de eerste heipaal voor de Technische Ho geschool. Die paal, een enorm gevaar te, was feestelijk opgesierd en werd door tientallen zeeverkenners op de schouders mee-getorst. Triomfantelijk, als gold het een overwinningstrofee, werd de paal naar het stadhuis ge sjouwd, waar Haarlems burgemeester, mr. O. P- F- Cremers, wethouders J. A. Schippers, verschillende leden van het Hogeschool-Comité en hoofd commissaris A. de Boer gereed ston den. Tevoren had de burgemeester en kele notabelen uit de padvinders- en verkennerswereld ten stadhuize ont vangen. bp^6? die door een zon omspoelde ge- - urtenis stond in het teken van de voor de burgemeester. De assistent- districtscommissaris C. H. Salman van de'Zeeverkenners sprak een inlei dend en toelichtend woord, waarna Jos Kronenburg van de woudlopers van de St. Michielgroep een kort woord sprak. Hij bood de heipaal officieel aan, na dat de twee zeeverkenners de burge meester een oorkonde hadden overhan digd. Een van hen las de tekst voor. De burgemeester aanvaardde de hei paal in grote dank en herinnerde er aan, dat de strijd voor de Technische Hogeschool geen zaak is van het ge meentebestuur alleen, maar voor heel de burgerij. Daarom was hij de jonge lui zo dankbaar voor deze paal. ,,Deze enorme hei zal nog gevolgd moeten worden door heel veel karweitjes. Ik reken daarom op jullie steun. Maak reclame voor onze Hogeschool en later kun je er zelf studeren". Twee kabouters en twee welpen ston den gereed om hun heitje van de burge meester in ontvangst te nemen. Een welp van drie turven hoog bood heel zakelijk zijn afteken-boekje aan, en zijn rug als schrijfbureau. De paal werd naar de rotonde ge bracht en daar op twee schragen ge legd. De trommels roffelden en de trompetten schetterden. De eerste paal is er. De anderen moeten nu wel vol gen. Zeeverkenners torsen de enorme, feeste lijk opgetuigde, heipaal voor de Tech nische Hogeschool in Haarlem. Burge meester Cremers nam met pleizier die paal in ontvanqst. actie ,,'n Heitje voor 'n karweitie" n*rnSCOrteerd door kabouters en gidsen 0egen de zeeverkenners de paal tot Onder redactie van dr. Tj. W. R. de Haan en R. C. Dekker is onlangs een boekje verschenen, dat onder de titel „Oud-Zandvoort" bijdragen be vat tot de geschiedenis en de volks kunde van ,,een voormalig vissers dorp". Het boekje is uitgegeven door de Volkskundecommissie van de Ver eniging Haerlem, onder auspiciën van net Nederlands Volkskundig Genoot- e? 111 t medewerking van de ™Sïieenj ^andvoort. Medewerking verleenden dr. G. H. Kurtz, P. van r Hpvi-6 Czm. O. Varkevisser, R. Van hurf hu 7 dr' Ti' w- R- de Haan. mPai?t ag®n werd gebruik ge- voor bijgaand verhaal. BEVALLEN van een zoon: C. M van Stade-Verdonkschot; j. q Laneerak- Kranenburg; C H. Erbrink-Repko; J. van Beek-Ten Klooster) T. C van der Nteü"MeUer.jJ- S. Visser-Kruüs- veld; C. M. F. Fibbe-Neutelings; A. P. Schields-Chardet; W. H. M. Henskens- Schouten. BEVALLEN van een zoon: D. W Bram-van Loevesijn, H. P. Ket-Berend- sen, H. van der Linde-van Guldener, M. \V. van den Berg-Divendal. BEVALLEN van een dochter: j. m. Buremeiier-van Goozen, G. W. Koele- rnii-VHik- C M. Schuitemaker-Kootf. BEVALLEN van een dochter: N.h. RenfemPoelgeest, S. Jo^r-Rabenberg, H J van Eis-van Angelen, J. J. Wage- c!-"der Kroft-van der Aar, H. Janssen-Wess€ling« StrnaatsmaMenEM. F„Verbunt;AViug en J. H. Steenkist: M. van Boxtel en A. Stribos; T. F. Groeneveld en G. 2orn ,rGETROUWD: W. A. Keö en NL M. yermeer; P. A. van Houten en J- de Vries; J. J. A. Inpijn en A J. van Resteren; D. de Jonge en C. M. J. van Westenbrugge, H- Seitz en H. Niggeman; A. Stui en C. H. Barendregt, W- f- ij Kol en M. A. E. Schruber t. Speelman en A. van Merkensteii GEHUWD: A. van Brugge en G. h. Goes, C. M. M. Mooren en E. a. Bureer C J. Elfers en A. ü- bians Jg Jongeneel en F. W. Hogewem K- P. Buser en H. Jansen, J. F. de Wolf en C. J. M. Kraaijvanger, L. A. Nooge vorst en M. J. C. Akersloot, A. Lode en w- M. Schreuder, J. C. Koene en T. W. Pasch, H. G. Pützer en A. N. van de Kop, R. Vink en N. H. Vermeer. OVERLEDENC. C. Teves, .92 j., Krederodestraat; J. Hoff-Beljaards, of j., Nijlstraat; J. J. Baaij, 80 j., Cra- yenesterlaanA. M. Hiemenz, S2 j„ ^tndpolderstraat; P. G. Faassen, 59 Rozenstraat; J. Hovenier, 63 j., Rozen- dagenstraat; P. Smit, 74 j., Jan Gijzen- OVERLEDEN M. C. van Zonen-van Aalst, 94jr., Gasthuisvest; M. J. C. Puts ian Opstal. 67jr., Byzantiumstraat; C. Ris, 60jr„ Hazepaterslaan; J. Baaieman Westerhoutstraat; J. Rol, 74jr., ed. Schalkburgergracht; G. B. J. Sorg- uragen, 76jr., Gasthuisvest. HAARLEM, 7 april De wandelsport vereniging „Onder Door" organiseert in de nacht van zaterdag 6 op zondag 7 mei de bekende 60 km. „Bloem- bollennachttocht". Het afwisselende, met zorg samengestelde parcours wordt in drie etappen afgelegd. De eerste (nachtelijke) étappe voert vanuit Haar lem zuidwaarts via de Zilk en Noordwij- kerhout naar de uitspanning >>~c Uiver" bij Sassenheim, waar voor de eerste keer gerust wordt. Bij het och tendgloren wordt de tocht langs stille en landelijke wegen voortgezet naar Vogelenzang, waar in café „Rusthoek de vermoeide wandelaars voor de twee de maal zullen uitrusten. De laatste etappe voert de wandelaars via de bos rijke lanen van Aerdenhout en Over- veen naar Haarlem.De deelname staat open voor alle heren tussen de achttien en vijfenzesig jaar. Zij dienen zich schriftelijk op te geven bij de heer F P. van de Berg, Zilkerduinweg 317 te De Zilk. De deelnemers moeten in het bezit zijn van een geldig bewijs van de medische sportkeuring. De wandelaars vertrekken 's nachts om twaalf uur van uit het gebouw „Flora" aan het Preto- riaplein te Haarlem. HAARLEM, 7 april Tien maan den onvoorwaardelijke gevangenisstraf en ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van vijf jaar requireerde de officier van justitie bij de Haarlem- se Rechtbank, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, tegen een 41-jarige pluim veefokker uit Alkmaar, die op 21 de cember van het vorig jaar onder in vloed zou hebben gereden en een on geluk had veroorzaakt. De man kwam terug uit België en reed met zijn auto over Rijksweg 9, tus sen Beverwijk en Uitgeest, waar hij, toe hij plotseling naar links zwenkte, fron taal in botsing kwam met een tegenlig ger. De beide inzittenden van de tegen ligger, die op weg waren naar hun werk, werden gewond. Na het ongeval, dat 's morgens omstreeks half zeven ge beurde, maakte verdachte een versuf te indruk en sloeg hij wartaal uit. Bo vendien rook hij naar drank. Ter zitting verklaarde verdachte zich niets meer te kunnen herinneren. Op de vraag van de president, mr. N. Ree ling Brouwer, wat hij gedronken had, antwoordde verdadhtte„Dat zou ik echt niet weten, het is wel mogelijk dat ik in Utrecht, waar ik omstreeks elf uur heb gegeten nog een cola met een dubbele tik heb gedronken. Dat doe ik vaker als ik erg vermoeid ben, het kik kert mij op". „Ik ben bang, dat de an dere weggebruikers dit niet zo opkikke rend vinden" meende de president iro nisch. In zjjn requisitoir zei de officier van justitie, dat het wonder was, dat bij deze frontale botsing geen doden te betreuren waren. Hoewel niet te bekij ken was, hoeveel verdachte had gedron ken, meende mr. v. d. Valk Bouman uit de wartaal op te maken, dat de Alk maarder niet in staat mocht worden geacht een auto te besturen. De raadsman, mr. A. V. M. Leesberg uit Alkmaar, bepleitte, op grond van onvoldoende bewijzen, vrijspraak. De pluimveefokker was op de eerste plaats ten laste gelegd, dat hij hoogst onvoor zichtig en roekeloos had gereden. „Mijn cliënt heeft om elf uur zijn vrouw opge beld en gezegd, dat hy met een uurtje thuis zou zijn. Zeer waarschijnlijk heeft hij onderweg zjjn auto aan de kant ge zet en geslapen. Toen hij verder is gereden, kan hij ook geschrokken zijn van de tegenligger. Wij hebben hier geen enkel bewijs voor, want niemand weet hoe het ongeval zich precies heeft toe- creriragen." Ook het onder invloed zijn, achtte mr. Leesberg niet bewezen. Toen verdachte thuis was gebracht, bleek hu naast een hoofdwonde ook een lichte hersenschudding te hebben opgelopen Miin cliënt heeft drie weken het bed Behouden". Zijn versuftheid en de war- faal na de aanrijding worden hierdoor verklaard" aldus de raadsman. Uit spraak over veertien dagen. Een 39-jarige magazijnbediende uit Amsterdam, werkzaam bij.de e.g.ivi., stond terecht, omdat door zun roekeloos en ondeskundig rijden twee schoon maaksters werden gewond. Op het ter rein van Schiphol had hij gereden met een volkswagenbusje, waarin onder an dere een 18-jarige schoonmaakster uit Amstelveen en een 27-jarige schoon maakster uit Amsterdam zaten. Toen de auto enkele malen plotseling rem de, vielen de vrouwen naar voren. De laatste keer werden beiden gewond. Vol gens de getuigen was opzettelijk geremd om de meisjes aan het schrikken te maken. Ter zitting ontkende verdachte dit. „Het is per ongeluk gebeurd", hield hij vol. De officier van justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman vond het een misselijke streek om zo hard te remmen, terwijl de Amsterdammer wist dat de vrouwen zich niet vast konden houden. De officier van justitie eiste drie weken gevangenisstraf. Uitspraak over veertien dagen. LISSE, 7 april Vandaag sluit de inschrijving voor het amateur-con cours in Lisse dat op zaterdag 29 april zal worden gehouden. En reeds nu staat het vast, dat de twee selectie-avonden (15 en 22 april) ruimschoots gevuld zijn. De VW, die dit evenement orga niseert, deelde ons mede dat het met uitgesloten moet worden geacht, dat men nog deelnemers (sters) zal moe ten afwijzen. Opmerkelijk is dat zo veel artisten ook van buiten de streek ko men om te kampen om „De Grote Prüs" van Lisse. Er komen er o.m. uit Gouda, Alphen aan de Rijm Koudekerk, Haarlem, Leiden, Noordwijk en Oegst- geest, alsmede uit Haarlemmermeer. De meeste artisten bewegen zich op het gebied van de lichte muze. Slechts enkelen zoeken het in het klassieke gen re. Bovendien zal op elke avond een goochelaar-manipulator optreden, ue selectie-avonden zullen plaats hebben in het KAB-gebouw in de Schoolstraat. De finale wordt gehouden in de tsioem- lust-hal van de HBG, waar men onge twijfeld een kleine duizend belangstel lenden een plaats kan geven en waar, zo bleek enige jaren geleden tijdens een uitvoering van de Matthëus-Passion, de accoustiek zeer behoorlijk is. Er wordt voor deze gelegenheid een stereo-geluidsinstallatie aangebracht, terwijl „schouts" van een bekende grammofoonplatenmaatschappij vaP, partij zullen zijn om de beste muzikale Erestaties op de band vast te leggen, 'aar de belangstelling van de ztjde van het publiek reeds nu meer dan normale vormen aanneemt, heeft de VVV be sloten plaatskaarten in de voorverkoop te geven. De jeugd van de bollenstreek gaat drie avonden tegemoet, waarop men zich ongetwijfeld best zal verma ken!. HAARLEM, 7 april Het complex van 158 woningwetwoningen, drie en twintig winkels en twee en twintig ga rages aan de Vincent van Goghlaan en het Prinses Beatrixplein in Haarlem- Oost zal woensdag 12 april officieel worden opgeleverd. Het complex werd ontworpen door en gebouwd onder lei ding van architect P. Zandstra uit Amsterdam. EDO (uit tegen HVC): Amama; Pet- tersson en Van der Oord; Belfroid, Van Dijk en Berends; Koek, Peters, Spiers, Breeuwer en Leonhard. Haarlem (thuis tegen De Valk)Van 't Krujjs; Maas en Sybrandi; Boom, Berendregt en Duijster; Vreeken, Goedhard, Doornbos, Veen en Jonker. RCH (thuis tegen Eindhoven); Huyer; de Vries en Nanai; Liefhebber, Kruyer en Honout; Peper, Brouwer, Rooders Kroonsberg en Van Egmond. Stormvogels (thuis tegen Limburgia) de Graaf; de 'Vries en Freriks; Van Wooning, Jansen en Tol; Bakker, Van der Lugt, Snoeks, de Graaf en Doomeveld. VSV (uit tegen Sittardia): Van Veen; Schoon en Kort; Brederveld, Spaans en Brom; Farenhorst, Van Dolder, Jager, Heymans en Voet. Schoten (uit tegen Hercules): Kessens Veen en Dinkelberg'; DeLooze, Boeke- laar en R. van Elk; Kops, Smit, H. van Elk, Willemse en Van Maren. VVB (uit tegen Watergraafsmeer): Van den Boogaard; Van der Velde en Al- tena; Effern, Both en Kersbergen; A. Luitjes, Hoogendijk, Kooimans, R. Luitjes en Koppen. Zandvoortmeeuwen (thuis tegen Pur- mersteijn): Ter Wolbeek; Stokman en Stobbelaar; Water, Kerkman en Kraayenoord; Visser, Koning, Van der Steen, Jacobs en Halderman. TYBBfuit tegen Alphia)Bakker; Kunis en Van Honschoten; Van der Vlugt, Veldhuizen en Pebesma; Jansen, Kroonsberg, Valent, Blom en Boeree. Onze Gezellen (thuis tegen Terras vogels): Hulle; Van der Putten en P. Fictoor; Van der Velde, Wagemaker en Vader; Overtoom, Jacob, A. van der Putten, Jos Mathot en A. Mathot. Renova (thuis tegen ETO)Flipsen; Dingerdis en Grjjmans; Van der Zalm, Ravestein en Van der Veldt; A. Smit, de Graaf, Toenbreker, G. Smit en Sprengers. HAARLEM, 7 april Gistermiddag- heeft de Nutsspaarbank Haarlem in navolging van enkele spaarbanken in andere steden van het land een rijdend bijkantoor in gebruik genomen. Met in gang van maandag 10 april zal dit rij dend spaarbankkantoor op een aantal plaatsen in Haarlem gestationeerd zijn, waar de spaarbank nog geen vestiging in de nabijheid heeft. In de komende weken worden dan nog standplaatsen in Bloemendaal, O verveen, Heemste de en Bennebroek in de dienstregeling opgenomen. De standplaatsen in Haarlem zijn ge legen aan de Van Oosten de Bruvn- straat hoek Pijlslaan, de Ramplaan, het Beatrixplein in Parkwijk en het Ples- manplein in Haarlem-Noord. Voor de inwoners van deze wijken betekent dit dus dat zij voortaan vlak bij huis over een spaarbank kunnen beschikken. Het rijdend bijkantoor van de Nuts spaarbank Haarlem mag in alle opzich ten een volwaardige spaarbank worden genoemd. Het achterste gedeelte van de ruime autobus is ingericht als wachtka mer, waar zeker acht a tien perso nen op gerieflijke banken hun beurt kunnen afwachten. Door een tussen- HAARLEM, 7 april De organisa toren van het Internationaal Orgel- concours willen voortaan de deelnemers aan het concours en de winnaar van de improvisatiewedstrijd behalve de ge bruikelijke oorkonde, ook een legpen ning geven. De organisatoren willen bo vendien de winnaars van de afgelopen jaren alsnog een legpenning doen toe komen. B en W. van Haarlem voelen wel voor dit initiatief en verzoeken de raad voor dit doel 1605 beschikbaar te stellen. De improvisatiewedstrijden hebben langzamerhand een waardige reputatie verworven zowel in binnen als buiten land. B. en W. hebben met de beeld houwer Theo Mulder contact opgeno men over het maken van zulk een pen ning. Mulder heeft een ontwerp ge maakt, dat de goedkeuring kan wegdra gen van de leden van de commissie voor toegepaste monumentale kunst en van de directeur van het Frans Halsmu seum. Op de voorzijde van de penning staat een voorstelling van Saul en Da vid, „die de harp speelde met zijn hand, dat was voor Saul ene verademing en het werd beter met hem... HEEMSTEDE, 7 april De afdeling Heemstede van de Koninklijke Algeme ne Vereniging voor Bloembollencultuur houdt vrijdag 14 april haar algemene ledenvergadering in het Verversings huis „Groenendaal". Na afloop van de vergadering is er een extra verloting. HEEMSTEDE, 7 april Op 17 april wordt in Heemstede begonnen met de eerste van drie inentingen tegen kinder verlamming van kinderen, die geboren zijn in 1960. Op 16 en 25 mei zal gele genheid worden gegeven de kinderen, die geboren zijn respectievelijk in 1958 en 1959 en die langer dan zes maanden geleden de derde prik tegen kinderver lamming gekregen hebben, de vierde in jectie te laten geven. Deze vierde prik wordt door de doktoren van groot be lang geacht om de kinderen hun onvat baarheid voor kinderverlamming te doen behouden. De inentingen zullen plaats vinden in 't gezondheidshuis aan de Lie ven de Keylaan. Ongeveer tien dagen vóór de inenting ontvangt men hier voor een oproep. deur komt men in het gedeelte waar men door de spaarbankbeambten wordt geholpen. In de afgesloten „kantoorruim te" bevindt men zich dus gescheiden van het publiek in de wachtruimte, zodat men strikt vertrouwelijk zijn spaarbank zaken kan afdoen. Dat zijn alle zaken die ook op de gevestigde kantoren van de Nutsspaarbank worden behandeld. Een gang naar deze, soms wat ver verwijderde kantoren is dus voor de betrokkenen niet meer noodzakelijk, zo dat deze uitbreiding van de service voor vele spaarders een belangrijke verbete ring betekent. De spaarbankauto is bijzonder fraai ingericht en uitgevoerd, waarbij zowel an binnen als van buiten gebruik is emaakt van harmoniërende kleuren. Je aanwezige ruimte is op economi sche wijze benut voor het aanbrengen van kastjes en laden, waarin alle beno digde bescheiden op overzichtelijke wij ze kunnen worden opgeborgen. De „spaarbank" is wat licht, verwarming en stroom betreft geheel self-supporting, in de auto is ook een boekhoud-auto- maat aanwezig. Met het in dienst nemen van een rq- dend bijkantoor beoogt de Nutsspaar bank overigens nog iets meer dan lou ter het gemak van haar spaarders te dienen. In een zich uitbreidende stad denkt ook een spaarbank aan de onmid dellijke toekomst. Tenslotte zal zij ook in de nieuwe woonwijken haar vaste bijkantoren willen hebben. Daarom ziet de spaarbank in een mobiel kantoor te vens een mogelijkheid om de toeloop van bestaande en nieuwe spaarders enig zins te peilen. Enerzijds krijgt men een duidelijk beeld van de omvang van het „bezoek" in een bepaalde wijk, anderzijds kan men bepalen op welk moment het vestigen van een vast bijkantoor gewenst is. Wat voor Haarlem geldt, is ook van toepassing op de omliggende gemeen ten. De data waarop de standplaatsen in voornoemde gemeenten in gebruik worden genomen, zal men nog nader bekend maken. JAARVERGADERING 8 De jaar vergadering van de Kring Haarlem van de Nederlandse Katholieke Krui- deniersbond zal dinsdag 11 april om 8 uur in Café- Restaurant Brinkmann gehouden worden. BEZINNINGSMORGEN De afde ling Haarlem van de Nederlandse Gra fische Bond heeft zondag 9 april haar jaarlijkse bezinningsmorgen. 's Mor gens om acht uur is er in de St. Jo- sephkerk in de Jansstraat een H. Mis. Hierna is er in Eet St. Bavo-gebouw een gemeenschappelijk ontbijt, waar onder een tiental jubilarissen worden gehuldigd. HAARLEM, 7 april De afdeling Haarlem van de Katholieke Arbei ders Beweging heeft gisteravond in de persoon van de heer A. van der Veldt een nieuwe voorzitter gekregen. Hij is nu de heer A. J. M. Angenent opgevolgd, die enkele maanden geleden is overleden. De verkiezing ge schiedde tijdens een in gebouw Sint Bavo gehouden en druk bezochte wet gevende vergadering, welke onder leiding stond van de waarnemend voor zitter, de heer Van der Veldt. Deze begroette in zijn openingswoord de heer Joh. Kortink, diocesaan voorzitter van de K.A.B. in de bisdommen Haar lem en Rotterdam, en de heer De Lange, distnctsbestuur&er van de K.A.B. De heer Van der Veldt memoreerde de heer Angenent, in wie men „een goede K.A.B.-figuur mist". Met een kort gebed herdacht de vergadering daarop haar overleden voorzitter. den m!thof'zonder commernaar"afgV" h>i ee" g0ede werkt. Zowel de penningmeester, de heer P. Prins, als de waarnemend se cretaris, de heer C. Leydeckers, kre gen het fiat voor hun jaaroverzichten, en het constructieve verslag van de cotrolecommissis onder leiding van de heer H. van Straten oogstte veel waardering. Bij de bestuursverkiezing werden de periodiek aftredende leden in het be stuur herkozen, te weten de heren P. Prins, N. Schouw en A. van der Veldt. In de vier andere vacatures werd voor zien door de benoeming van de heren C. Heerens, J. Huygen, C. Leydeckers en N. Lieshout. Uit deze bestuurderen en de nog twee zittende leden, de he ren B. Rynders en G. Zwetsloot, moest de voorzitter gekozen worden. De heer Prins beval de heer Van der Veldt aan, waarna uit het resultaat van de stemming bleek, dat van de 65 uitgebrachte stemmen er 64 op naam stonden van de heer Van der Veldt. De heer Prins kreeg 1 stem. Deze riep de nieuwe voorzitter een hartelijk wei- kom toe en was ervan overtuigd, dat het de Haarlemse KAB goed zal gaan. De heer Van der Veldt was dankbaar om die eensgezinde uitspraak van de vergadering. In zijn „inauguratierede" riep hij de medewerking in van de an- taakverdeling toezegde. Met nadruk wees hij op de noodzaak van spreiding van verantwoordelijk heid, ook ten aanzien van de kringen. Liefst zo weinig mogelijk toehoor ders", luidde zijn devies. De steun riep hij ook in van de vakafdelingen, die soms te weinig enthousiasme aan de dag leggen voor het standsorganisato- risch werk. Hij bepleitte voorts een ste vige, kadervorming, omdat er mensen moeten zijn, die „geloven in de roeping en de actie van de KAB". Zorgvolle geluiden liet de nieuwe voor zitter horen over de Gewestelijke So ciale School en Gebouw Sint Bavo, en tenslotte wilde hij de KAB-ers ervan overtuigen, zich niet alleen op de ma terie te richten en de geest niet te verwaarlozen. Daar ging de geestelijk adviseur, ka pelaan W. Akkermans, dieper op in, toen hij wees op de geestelijke taak van de KAB „Wij zijn kinderen van onze tijd", zo betoogde hij, „maar het is moeilijk de tijd te zien, waarin men leeft". Hij ging terug tot de Reaissan- ce om aan te tonen, dat de mens ook op godsdienstig terrein zichzelf wilde vinden, hetgeen resulteerde in het vrije onderzoek. De mens raakte los van de Kerk, los van Christus, en de ldeine man vond Marx, die soms wel een sociaal succes boekte, maar de geest ten dode voerde, door de materie tot koning te verheffen. Leo XIII ver hief zijn stem, Ariëns ging in ons land aan het werk. Er moest en moet nog hard gewerkt worden. De strijd tegen God neemt toe, het. communisme heeft hele stukken van de mensheid verloren doen gaan in de materie. Hier is dus een taak, aldus kapelaan Akkermans, maar de kwade macht grijpt zover, dat wij allen onwillekeu rig naar de materie zoeken. Christus overwon de kwade macht, door de wil van de Vader te doen. Om dat te kun nen, zo betoogde spreker, hebben wij mensen nodig, die Christen willen zijn tot in de toppen van hun vingers. In dat verband pleitte spreker, her innerend aan de Ecclesia-groepen, door voormingsgroepen, die zich op hun werk kunnen bezinnen. Hier ook lag de specifieke taak voor de geestelijk ad viseur. De heer Kortink sprak als laatste woorden van gelukwens tot de nieuwe voorzitter, die hij bewonderde voor zijn moed, om bij het vele werk in en bui ten de KAB ook deze functie nog te aanvaarden. Hij herinnerde aan de komende structuurverandering van de KAB, waaraan ook de afdeling Haarlem haar bijdrage zal moeten leveren. Hij rekende daarom op aller steun. „Want waar het om gaat", aldus verklaarde hij, „dat is de vraag, hoe kunnen wij toch dat. standsorganisa- torisch werk behouden en beter uit werken. Ik heb daar zorg over bin nen die nieuwe structuur. De toe komst ziet er niet naar uit om over naar huis te schrijven". Tijdens de vergadering attendeerde de heer Van der Veldt op de Wij en Zij-actie, waartoe van 17 tot 22 april in Haarlem een solidariteitsweek wordt gehouden. Op 30 april, de dag, waarop dit jaar het feest van de Arbeid ge vierd wordt, wordt 's avonds de op brengst van de actie door de vier krin gen officieel afgedragen. HAARLEM. 7 april Zondag is het vijfentwintig jaar geleden dat de Ge zéllen Tafeltennis Club werd opgericht. Zoals de meeste verenigingen die thans aan hun zilveren jubileum toe zijn, ont stond ook G.T.T.C. in de periode dat vele duizenden jonge mannen werkeloos langs de straten slenterden. Tot de vele priesters, die zich het lot van deze jon gens aantrokken en die zochten naar mogelijkheden om hen van de straat te houden, behoorde vice-praeses van der Lugt, die de stoot gaf tot de oprichting van deze tot de St. Jozef-gezellen be horende vereniging. De start was nogal primitief. Men speelde op aan elkaar geschoven patronaatstafeltjes en met bats, die van triplex waren gemaakt. Het net was een stuk gordijn en nadat de vice-praeses voor ballen had gezorgd, kon G.T.T.C. starten. Aanvankelijk speelde de club in een „Gezellen-competitie", met onder ande re Oranje Zwart en DTS. Al spoedig echter sloot men zich aan bij de R.K. Tafeltennisbond. De eerste voorzitter was de heer H. Boeree, die G.T.T.C. naar de eerste klas stuwde. Hij werd opgevolgd door de heer P. Tromp, die in de moeilijke oorlogsperiode zijn ver eniging zag verdwijnen. Na de oorlog kwam G.T.T.C. weer te voorschijn, en als afdeling van dé J.A.J. Na vele ups en downs bereikte de tafeltennisclub ein delijk in 1954 haar ideaal: de overgangs klasse. Piet Sleper, Theo Blom en Je roen van Eijk werden kampioen en wis ten de promotie-wedstrijden tot een goed einde te brengen. Naast Wim Dijkzeul, die sedert 1955 voorzitter is en Nico Sewalt, die al der tien jaar de kas beheert, bestaat het bestuur uit Bet Moors, de secretaris en de geestelijke adviseur kapelaan H. J. Kempes. Het jubileum wordt besloten gevierd, 's Morgens is er om half tien een Hoogmis, waarna de leden een ge- zamelijk ontbijt hebben. Na het ont bijt vertrekken de feestvierenden met een bus naar elders, waar zü ongetwij feld een prettige dag zullen hebben. HAARLEM, 7 april In de afd. E werden zowel in de verliezers- als in de winnaarsronde ieder acht wedstrij den gespeeld. De Linnaeusschool, die vorig jaar in de verliezersronde de le prüs behaalde, hleel op de goede weg voortgaan en won op overtuigende wijze met 5-2 van de Voorwegsehool. De Groen van Prinstererschool rekende met 8-1 af met de Vondelschool, terwijl de Dreefsehool (H'stede) met 7 doel punten verschil won van de Prins Hen- drikschool (7-0). Beide wedstrüden tussen de vier ka tholieke scholen eindigden met gelpke stand 1-1. Bü de wedstrijd Koorschool (St. Bavo) tegen Pius X-school, won eerstgenoemde na het nemen van straf schoppen. Bij de andere wedstrijd tus sen Bernardusschool en St. Bavo-school (Eerste) kwam na het nemen van straf schoppen laatstgenoemde als winnaar te voorschün. In verband met een om standigheid, die op dat moment zich voor deed en buiten schuld van betrokkenen, heeft de commissie gemeend, deze strafschoppen te moeten laten overne men. Maar het onderzoek is nog met geheel voltooid. Mocht de mening van de commissie gehandhaafd blüven, dan zullen die strafschoppen zaterdagmorgen om 9 uur genomen moeten worden op het terrein van KHFC om uit te maken, wie van de twee daar om 9.15 moet spelen tegen de Koorschool St. Bavo! In de winnaarsronde wist de Kard. de Jongschool de Jacobaschool uit te schakelen door met 2-1 te winnen in een pittig gespeelde wedstrüd. HAARLEM, 7 april Om te komen tot een eenvoudiger en doelmatiger ad ministratie van de leerplichtige kinde ren in Haarlem vragen B. en W. aan de raad een krediet van 12.545 voor de aanschaf van materiaal om de ge gevens over de leerlingen mechanisch te kunnen verwerken. Behalve tüdsbesparing voor de school administraties levert het systeem ver der betrouwbare statistische gegevens op. Aangezien dergelüke gegevens dik wijls nodig zijn bü de bepaling van het onderwüsbeleid wordt ook op de secre tarie veel werk bespaard door een be tere leerlingenadministratie. HAARLEM, 7 april Nu de bebou wing in de omgeving van het in Haar lem-Noord geprojecteerde Adama van Scheltema-plantsoen nagenoeg is vol tooid, zal ook de in dat plantsoen ont worpen vrüe speelgelegenheid moeten worden aangelegd. In een voorstel aan de raad, waarin voor de aanleg een krediet van 30.800,- gevraagd wordt, delen B. en W. mede, dat voor de gro tere kinderen bruggen, duikelrekjes, een klimbol en springpaaltjes worden aan gebracht. Voor de kleuters zal een zand bak komen. Rondom de speelgelegen heid wil men muurtjes van verschillen de hoogte maken, die een dankbaar speelobject zullen z(jn en bovendien een zekere beslotenheid geven. Er zullen ook banken geplaatst worden. B. en W. vragen voorts de raad een krediet van 6.325,- om de tegelbestrating van de speeltuinen „Het Oosterkwartier" en „Te Zaanen" te vernieuwen. Een be drag van 4.300,- is nodig om de be strating van de speeltuin aan de Nieu- De St. Jozefschool (H'stede) toonde zich duidelijk de meerdere van de St. Petrus-Canisiusschool, het werd 3-0. Ook hier twee gelüke spelen, namehjk 1-1 tussen Prinsenschool I en Teijler- school, waar laatstgenoemde na het ne men van strafschoppen winnaar werd. De Prof. Kohnstammschool speelde gelük tegen de Chr. Dreefsehool, maar won na de befaamde penalties. De Theo Thijssenschool haalde een huzarenstuk je uit door verdiend met 2-1 te winnen van de kampioenen 1960; de Van Zeg- gelenschool II. Dit was een echt par tijtje voetbal, waarbij het samenspel van de T.T.-school opviel. Geen team met sterren maar een elftal, dat het ge heel samen moet doen en dat het van daag ook prima deed. De Van Zeggelensehool I kreeg met 7-3 klop van de Willem de Zwüger- school, welke school nu al na drie wed strijden een doelgemiddelde heeft van 18-4. Over de beide wedstrüden in af deling A weinig lof. Het spel was ver beneden het peil van vorig jaar. Ten slotte won de Rijkskweekschool met 2-1 van Laurens Costerlyceum, zodat in de finale van dit jaar komen RKS en het Coornhertelftai, hetwelk met 2-0 de baas bleef over het eerste team van het Tri- niteitslyceum. Uitslagen afdeling E verliezersron- de: Koorschool St. BavoPius X-school 1-1 (Koorschool St. Bavo wint na str.p.), BernardusschoolSt. Bavoschool (Eem- straat) 1-1 (onbeslist); Voorwegschool Linnaeusschool 2-5, Groen v. Prinste rerschoolVondelsch. 8-1, Dreefsehool (H'stede)—Prins Hendrik sch. 7-0, Dr. A. KuyperschlDr. H. Barmnckschool 3-0, Noordersch.School Buitenrust 3-1, Bornwatersch.P. H. v. d. Leyschool 1-4. Afd. E, winnaarsronde: St. Petrus Canisius—St. Jozef (H'stede) 0-3, Jaco- basch.—Kard. de Jongsch. 1-2 Prinsen- school—1Teylersch. 2-2 (Teylerschool wint na str.p.), v. Zeggelensch. I—Wil lem de Zwügersch. 3-7, Prof. Kohn- stammsch.—Chr. Dreefsch. I 1-1 (Prof. Kohnstammsch. wint m. str.p.), van Zeggelensch. II—Theo Thijssensch. 1-2, Kon. Wilhelminasch. (O'veen)Craye- nestersch. 2-1, Jan Güzensch.—Nic. Beetssch. 4-2. Afd. A: Lourens Costerlyc. I—Rijks- kweeksch. I 1-2, Coomhertlyc. I—Trini- teitslyc. I 2-0. IIIIIIIIIIII1IIIIIHIIIIIIIIII1IIIIIIIIHI1IIIIIIIIIHIIHI1IIIIIIIIIIIIIII AMSTERDAM. 7 april. De fraaie jaarcijfers van het Hoogovenbednjf in combinatie 'met de grote uitbreidin gen welke nog op stapel staan heeft een golf van kooplust voor de aan delen van dit bedrijf losgeslagen. Na dat de koers van de aandelen gisteren onder beurstijd met 13 punten was gestegen tot 1054 volgde in de niet- officiële avondhandel een plotselinge zeer scherpe stijging tot circa 1100. Hierbij is het in de voorbeurshandel van hedenmorgen echter niet gebleven. Van 1108 liep de notering verder om hoog tot 1142 aan het einde van de ochtend, zodat toen een avans van bijna 90 punten t.o.v. de officiële slot- kóers van gisteren kon worden ge noteerd. Van de andere internationale waar den lagen aandelen Koninklijke Pe troleum goed in de markt. De koers ging zelfs nog een gulden boven het reeds verhoogde Amerikaanse niveau uit, waardoor op een koers van f 152 een stijging van f 2.- t.o.v. de Am- welandstraat te vernieuwen met beton-1 sterdamse slotkoers van gisteren kon tegels. worden geboekt. Unilever noteerde op 880 (plus 8) ook iets hoger, evenals AKU op 510 (plus 2Vs). Philips bracht het echter niet verder, dan de offi ciële slotprijs van gisteren ad 1166. Ambler, Wapens uit de rimboe; An dreus, Bezoek; Arnothy, Het leven is zo gemakkelük niet; Buzzati, Het huis met de zeven verdiepingen; Catto, De duivel op klaarlichte dag; Van Ginni- ken, Verzoening met het verleden; Kool haas, Een gat in het plafond; Leeman, De grote Heer, Maclean, De kanonnen van Navarone; Meesters der Chinese vertelkunst; Ross, Het X-mysterie; Si- menon, De begrafenis van meneer Bou- vet; Vandeloo, Het gevaar; Yperman, Een heel klein scheepje. HAARLEM, 7 april De competitie- wedstüd voor de tweede klas tussen AFC en Ripperda is omgezet in Ripper- da-HBC. De ontmoeting wordt gespeeld op het terrein aan de Schalkwükerweg en begint om half drie. Anaconda Coppei Bethlehem Steel Chrysler Corp Genera) Electric General Motors Kennecott Copper K.L.M. Montgomery Ward Radio Corp Republic Stee) Royal Dutch Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Stand Oi) Ny Tidewater U.S. Steel 5/4 53(4 46(4 44 64(4 46 85 26b 31% 58% 61% 42(4 44% 23% 52 47% 23(4 86% Stemming: prijshoudend 6/4 53% 46% 44% 64(4 46(4 84(4 26% 31(4 58% 61% 42(4 44% 23% 52 49(4 25(4 86(4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 3