Voettocht Den Bosch in stromende regen Ernstig rugzak-avontuur voor 2500 jongeren C!D oso - onnen de zinnige RANG RANG de ms/tafletty. wademsfcdm. Oudmarineman Fonteijn vecht nog steeds voor rechtsherstel „GOED KAMP" GEOPEND Nederland als welvaartsstaat op hampeertentoonstelling Scheidende heursvoorzitter l Kardinaal Alf rink bij de start van de Udense groep 99Mensen in nood99 Katholieke vluchtelin genzorg geconcentreerd Verdwenen Duit ser nog spoorloos Klacht ingediend tegen de minister van defensie wegensmachtsmisbruik' Aan boord van een schip Rund achter kar voortgesleurd RYNBENDE'S Dodelijke val van 28 meter hoogte en ook in recepten PARDO „Nederland zal geen oorlog voeren in de Pacific" Invasie zou kwestie worden voor V.N. Een week na ongeluk in Rijn bij Looveer Toestand twee opvaren den van „BJoemgracht" zeer ernstig AL 27 JAAR LANG Insektengif oorzaak van plotselinge dood Dodelijke verkeers ongelukken Nieuw directielid bij de H.A.L. DEAN ACHESON IN ONS LAND Politie verbaliseert wrede veehandelaar Jongen bij zwemmen verdronken Audiëntie een royale 'jonge* jonge Mr. P. F. M. de Kok VRIJDAG 7 APRIL 1961 PAGINA 5 Ik hoor in een glaasje maar ook in een glas (Van een verslaggever) DEN BOSCH, 7 april Uit tien Brabantse plaatsen zijn vanmor gen 2500 jongens en meisjes, eindexamen-kandidaten van ka tholieke middelbare scholen en kweekscholen, op weg gegaan voor de vierde Voettocht Den Bosch van de Nederlandse Pax Christi Beweging. Lichtgebogen onder de rugzak, met een zonnig humeur ondanks de regen en met een groep heel nieuwe vrien den en vriendinnen, een aalmoe zenier en een gespreksleider, trekken ze twee dagen door de lente-achtige dreven. Ze zullen daarbij spreken over „levenshou ding". Kardinaal Alfrink ver scheen vanmorgen vroeg in Uden, waar hij voor de daar vertrek kende groep de H. Mis opdroeg, zoals hij ook zondagmorgen in de Sint-Jan in Den Bosch zal doen voor alle deelnemers. Mgr. Bek- sers en mgr. Moors, de bisschop pen van Den Bosch en Roermond, sullen de deelnemers deze dagen vel ergens op enkele routes ont- noeten, dat hebben ze tenminste al aangekondigd. COFFEE-BRANDY Mr. Bot over Nieuw-Guinea Gesneden verse uien zijn uitjes Gebakken verse uitjes zijn FRUIDES 49 cent Gistermiddag arriveerden op de parade in Den Bosch voor de voettocht van de Pax Christi Beweging 2500 jeugdige deelnemers. Van tien startplaatsen zijn de groepen vandaag de tocht begonnen. Voor het eerst loopt dit jaar een groep van veertig Belgische jongeren mee. Op de foto: een clubje rug zak-dragers met op de achter grond de Sint Jan. (Advertentie) Daar vo«l ik mij echt op m'n plaats, want zo waardeert U mijn fijne kwaliteiten het meestt als aperitief! want Ik ben een voortreffe lijk „mixer" In cocktails en long drinks. Zie maar in het gratis cocktaiiboekje! want in vla's, puddingen en gebak geef ik dat heerlijke aroma wat koken tot een kunst maakt. Per hele fles f 8.50 Per halve fles f 4.40 Verkrijgbaar bij Uw slijter- de drankenspecialist De deelname aan deze vierde voet tocht is groter dan ooit. Het getal is dit buns- de helft van het aantal ka- viïPj-f'ï? eindexamenkandidaten van middelbare scholen en kweekscholen, l". e®n van de groepen bevinden zich ook twee blinde scholieren. Uit Vlaande- een vertegenwoordiging van bijna yoftig deelnemers gekomen. De organi satie, zoals pater P. Verkoelen O.M.I. en zjjni assistenten die op poten hebben gezet, bleek vanaf het begin weer voor- DEN BOSCH, 6 april Teneinde de werkzaamheden ten behoeve van de hier te lande verblijvende katholieke vluchtelingen te concentreren, heeft het bestuur van de katholieke stichting voor vluchtelingen en ontheemden, ge vestigd in Den Haag, besloten een fu sie aan te gaan met het R.-K. Huisves tingscomité. Deze stichtingen zullen voortaan de vluchtelingenzorg gezamen lijk behartigen in de stichting „Mensen in Nood", katholieke nationale stichting voor bijzondere noden en vluchtelingen zorg. Het werk ten behoeve van de inte gratie van de katholieke vluchtelingen op Nederlands grondgebied zal geschie den door de hoofdafdeling „Katholieke Vluchtelingenzorg", Jacob Catsstraat 19 in Den Bosch. De reorganisatie zal in geen enkei opzicht invloed hebben op het tot nu toe gevoerde beleid. Noch de doelstelling noch de methodes van de Katholieke Vluchtelingenzorg worden gewijzigd. treffelijk. Donderdagmiddag stapten de jongelui in groepen in de vijftig bus sen, die voor de kathedraal gereed ston den. Veilig en wel werden zij naar de 10 startplaatsen vervoerd, waar zich alles even spontaan als plezierig begon te ont plooien. Het verlokkende weer inspi reerde natuurlijk direct al tot een goe de stemming, met iets van een vakantie achtig avontuur in het verschiet. Maar even veelbelovend waren de verwachtin gen, die deze jongelui koesterden van het andere gebeuren, de gesprekken en de uitwisseling van ideeën, de bezinning en de speciaal gerichte religieuze plech tigheden, zoals zij die met heel de ernst van hun jong-zijn wilden beleven. Zowel het rugzak-avontuur als de ont moeting met anderen, het gebed in de kerken en de hier en daar uitgelaten samenkomsten met de plaatselijke be volking bleken al meteen zonder moeite hand in hand te kunnen gaan. De nacht op stro of op een luchtbed was voor velen misschien wat onwen nig, de blaren onder de voeten van 'n ongeoefend stadsmeisje kwamen van morgen zeker ongelegen de Maas trichtse zusters-verpleegsters blaakten van liefderijke zorg, hoor, vaders en moeders! zij hielpen niettemin mee om los te raken uit de dagelijkse tred molen en om het dreigend fantoom van het eindexamen te vergeten. En dat is wel nodig voor een vruchtbaar innerlijk avontuur, dat voor velen onver getelijk en ingrijpend is. HOLLANDIA, 7 april (UPI) ..Het is niet onze bedoeling: de Papoea's uit te leveren aan de Indonesiërs: zelfbe schikking is de basis van onze politiek. Niemand kan ons echter vragen voor dat doel een oorlog te voeren in de Pacific". Dit verklaarde de staatsse cretaris mr. Th. H. Bot tegenover een ÜPI-correspondent in Hollandia. De heer Bot wees er op zoals ook in eerdere verklaringen dat ae be perkte Nederlandse strijdkrachten in Nieuw-Guinea niet bedoeld zijn om het hoofd te bieden aan een invasie op grote schaal. Deze strijdkrachten kun nen infiltraties de baas blijven. In ge val van een grote aanval, aldus de staatssecretaris, zou dit een kwestie worden voor de Verenigde Naties. „Niemand zal van Nederland kunnen verwachten dat het geheel alleen een dergelijke gebeurtenis opvangt". De heer Bot zei voorts te verwachten dat in geval een grote aanval ,.De Ver enigde Staten en Australië niet onver schillig kunnen blijven". West-Duitsland De Westduitse regering heeft bekend gemaakt, dat het aantal werklozen in de Bondsrepubliek in de maand maart is gedaald van 163.211 tot 129.247, dat wil zeggen een daling van veertig procent. Slechts 0,8 procent van de Westduitse bevolking is momenteel zonder werk. (UPI) ARNHEM, 7 april Tot vandaag ontbreekt nog elk spoor van de Duitse automobilist, die vorige week woens dag in vlagen van storm en regen met zijn auto de Rijn inreed bij het Loo veer nabij Huissen. Deze Duitser, de heer B. Gerdes uit Bielefeld stond gunstig bekend. Voor zo ver de politie heeft kunnen vaststel len is er niets dat aan opzettelijkheid kan doen denken. Het schuifdak en de oortieren van de auto waren gesloten toen de wagen de ochtend na het on geluk uit het water was gehaald. Het linkervoorraam was open en de be stuurder verdwenen. Verondersteld werd, dat de heer G. na uit de auto te zijn gekomen door het water is mee gesleurd. De nasporingen hebben even wel nog steeds niet tot bevestiging van die veronderstelling geleid. HELSINKI, 7 april (Reuter) Hen drik Brouwer, de kok van de Neder landse kustvaarder „Bloemgracht" is gisteren uit het hospitaal van Turku (Finland) ontslagen. Hij is daar gedu rende vier dagen behandeld voor brand wonden, die hij, bij de brand op de „Bloemgracht" heeft opgelopen. Zoals bekend kwamen zondag bij de ze brand drie opvarenden twee Ne derlanders en een Spanjaard om het leven. De situatie van de twee Nederlandse opvarenden, die nu nog in Turku in het ziekenhuis liggen wordt zeer ernstig genoemd. Het zijn de 23-jarige Gerrit van Zanen, uit Scheveningen en de 24- jarige Andreas Stoter uit Hest. Ne gentig procent van hun huid is door brandwonden aangetast. (Advertentie) AMSTERDAM, 6 april A. Fon- tejjn, de thans 61-jarige voormalige sergeant-konstabel van de Koninklijke Marine, die twee jaar na de muiterij °P het pantserschip „De zeven provin ciën" in 1933 op grond van bronchiale astma werd ontslagen, streeft nog steeds naar eerherstel. Die strijd is juist het 27e jaar ingegaan. Thans heeft hij de procureur-generaal bij de Hoge Raad verzocht een vervolging in te stellen tegen de minister van defen sie, ir. S. J. Visser, wegens het plegen van een ambtsmisdrijf. Na een strjjd van een kwart eeuw bereikte de heer Fonteijn verleden jaar dat zijn zaak onderzocht werd door een commissie van Eerste Kamer-le (Advertentie) stapt U, verkleed en wel, zó uit Uw hut op Uw uitgaansdoel af. Uniek comfort, zonder rompslomp vooraf! (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 7 april De secretaris generaal van het ministerie van Bin nenlandse Zaken, dr. A. Günther, heeft vanmorgen de A.N.W.B.-kampeerten- toonstelling „Goed Kamp" geopend, die op en om de Houtrusthallen wordt ge houden. Meer dan honderd verschillen de kampeerwagens staan er op deze ex positie, tenten in alle maten en prijzen en veel wat het kamperen tegenwoor dig tot een tijdpassering maakt, waar- bp men aan comfort niets behoeft te missen. Men kan er ook zien dat wij in een „welvaartsstaat" leven. Het beste bewijs hiervoor is de stunt van een technisch bureau uit Sliedrecht, dat zich tot verleden jaar bezighield met de verkoop van kampeerwagens. Men heeft nu een markt ontdekt voor motorjachten en men heeft zich ineens opgeworpen als importeur van deze fraaie motorboten in liefst dertien ver schillende types, in prfjs variërend van zevenhonderd tot twintigduizend gulden. De gestroomlijnde jachten, die snelhe den halen van zeventig km per uur, zijn in het bijzonder geschikt om water- skieërs te trekken. Enkele types heb ben een besturing, die in niets afwijkt van die van een auto, compleet met stuurwiel en claxon. De duurste zijn voorzien van keuken, douche en toilet. Een spectaculaire inzending op de tentoonstelling is ook de opvouwbare kampeerwagen, waarvan de kap ge bruikt kan worden naar believen als vloer voor de tent of als plezier- bootje. Men heeft het de moeite waard gevonden octrooi op deze drie-in-een aan te vragen. Voor vierduizend gulden kan men zich eigenaar noemen. Een andere kampeerwagen zoekt zijn kracht in de snelheid waarmee het van vouwwagen tot caravan kan worden omgebouwd. Zelfs een onhandige kam peerder is binnen de twee minuten on der dak. Het voordeel boven een cara van is, dat men bij het vervoer geen weerstand van de wind ondervindt en dat het achteruitzicht niet belemmerd wordt. Nieuw op deze tentoonstelling de grootste in haar soort in Europa is ook de autobungalow, een houten huisje, dat op de auto kan worden ge laden en eveneens zonder al te veel moeite, zelfs voorzien van plastic rui ten, kan worden opgebouwd. Voor dui zend gulden kan men eigenaar worden van een slank tweewielig aanhangertje van polyester, dat 250 kilo aan bagage kan verstouwen en waarin men dus de complete kampeeruitrusting kwjjt kan. Aan tenten heeft men alle keus in grootte en prijs. De traditionele tenten- kleuren bruin en groen, blijken nu we) definitief verdrongen te zijn door minder landelijke tinten. Tijdens de tentoonstel ling worden meermalen per dag shows van vakantiekleding gegeven, waarbij men zich kan overtuigen dat khaki en kreukels niet langer inherent zijn aan kamperen. den. Met talloze papieren toonde hij aan hoe hij in 1933 abusievelijk met een muiter werd verwisseld en gevan gen gezet, hoewel juist hij zich bij de achtervolging langs de kust van Suma tra van het muitende schip had onder scheiden. Verbitterd als hij was door deze beschuldiging slingerde hij marine officieren, die de vergissing hadden ge maakt, verwijten naar het hoofd. Het enige wat hij bereikte was, dat hij te ruggezonden werd naar Nederland en daar voor astma werd afgekeurd. Hij liet zich toen terstond na zijn afkeu ring door drie hoogleraren en 24 civie le artsen opnieuw onderzoeken. Geen van hen kon een spoor van bronchiale astma constateren. Het resultaat van het onderzoek van de Kamercommis sie, was, dat de toenmalige minister van defensie, de heer Fonteijn als scha devergoeding een bedrag van 2400 aanbood op voorwaarde, dat de heer Fonteijn alle verdere actie in zijn zaak zou staken. De heer Fonteijn, die dit niet kon zien als eerherstel, wees dit aanbod van de hand. In december schreef hij de huidige minister van defensie, ir. S. H. Visser, een brief waarin hij om een onderhoud verzocht. Het schriftelijk antwoord luid de: „Ik ben van mening dat er geen aanleiding is tot een nadere gedach- tenwisseling over uw zaak en ik kan u derhalve het door u gevraagde onder houd niet toestaan". Nu heeft Fonteijn dus om vervolging van de minister verzocht, aangezien deze volgens hem, misbruik makend van zijn gezag, hem dwingt het hem aan gedane onrecht te dulden, terwpl hij juist als hoofd van het departement vol gens de wet de verplichting heeft een misdrijf te laten onderzoeken. In dit geval zou de minister hen die het on recht veroorzaakten moeten laten ver volgen. Thans zijn er drie mogelijkheden: of er wordt op het laatste moment nog overeenstemming over een betere oplos sing bereikt, of de minister wodt inder daad vervolgd, of de procureur-gene raal seponeert de klacht. In dat laatste geval zou de heer Fon teijn nog een poging kunnen wagen zijn zaak onder de aandacht te brengen van het Europese hof voor de rechten van de mens in Straatsburg. MIDDELBURG, 7 april In het dorp Hoedekenskerke op Zuid-Beveland is gisteren plotseling de vee tigjarige mevrouw D. J.-ter H. overleden, ver moedelpk ten gevolge van vergiftiging. De arts ter plaatse, die de «^oci £<>n- stateerde, nam namelijk in het huis van de overledene een sterke paration- lucht waar, een stof die ter verdelging van insekten wordt gebruikt. Kort voor haar dood had zij haar man, die nog op bed lag, gezegd, dat zij zich niet goed gevoelde. Het in sektengif was in een kast opgeborgen, zodat nog een onderzoek wordt inge steld naar de vraag, hoe niettemin de parationlucht zich door het huis kan hebben verspreid. De thans overledene was moeder van drie kinderen. EINDHOVEN, 7 april De 25-jarige ongehuwde A. Staffelen uit Veghel is gisteren alhier met zijn bestelauto op de Oirschotsedijk tegen een boom gere den en daarbij zo zwaar gewond, dat hy op weg naar het ziekenhuis is overle den. DOETINCHEM, 7 april Gisteren is te Vethuizen, gem. Bergh, de 23-jarige H. J. van Noort dodelijk verongelukt. Hjj was per scooter onderweg naar Wjjnbergen en heeft vermoedelijk te laat een vrachtauto opgemerkt, die uit een zijweg van Terborg kwam in de rich ting Zeddam. Het slachtoffer was onge huwd. ROTTERDAM, rissen van zullen in een buitengewone vergade ring voorstellen, de heer J. W. Brand tot directielid te benoemen. De heer Brand is thans directeur van de „Ko ninklijke Paketvaart Maatschappij". 7 april Commissa- de Holland-Amerika-Lijn SCHIPHOL, 7 april Dean Ache- son, de voormalige minister van Buiten landse Zaken van de Verenigde Staten, is vanochtend om 7 uur met zijn echt genote in een DC-8 machine van de K.L.M. uit New York in ons land aan gekomen. Hij zal in Den Haag voor het internationale Hof van Justitie als rechtskundig adviseur in een procedure tussen Thailand en Cambodja een eis van Cambodja tot teruggave van een stuk land met een tempel er op be pleiten. „Dit proces begint maandag", zo deel de hjj op Schiphol mede, „en ik denk, dat het circa tien dagen in beslag zal nemen. Nadien ga ik naar Italië, waar ik een particuliere conferentie zal bijwo nen, waar ik oude vrienden hoop te ontmoeten". Desgevraagd bevestigde hjj, dat hjj naar Bonn zal gaan om daar Adenauer te ontmoeten. „Wij zjjn zeer oude vrien den en hij wil mjj zien voor hij naar de V.S. gaat, omdat ik juist hier zal zjjn als hij daar aankomt". De g'roolste verandering in de regering der V.S. sinds Kennedy de taak van Eisenhower overnam noemde hjj „de nieuwe, vitale en energieke atmosfeer, die thans in de administratie is gevaren." Voor onze landgenoot Stikker, die hjj ook tot zjjn beste vrienden zeide te re kenen, heeft Acheson niets dan bewon dering. Hij hoopte, dat de heer Stik ker spoedig tot secretaris-generaal van de NAVO zou worden benoemd en zei, dat er slechts twee regeringen zjjn, die zich voor deze benoeming nog niet had den uitgesproken. (Advertentie) (Van onze Limburgse redacteur) ECHT, 7 april Hevig verontwaar digde bewoners van de buurtschap de Slek alhier hebben gisteren de politie in kennis gesteld van een ergerljik ge val van dierenmishandeling. Een veehandelaar uit Echt heeft een anderhalf jaar oud rund, dat niet vanuit een weiland naar een en kele kilometers verderop gelegen stal wilde lopen, achter een kar ge bonden om het dier met een zware ketting voort te trekken. Het rund bleef v eerspannig, zette zich schrap en werd uiteindelijk over straat me tersver meegesleurd. Bovendien werd het rund ook nog door de handelaar duchtig met een stuk hout afgeran seld. De politie trof een totaal afgemat rund liggend langs de weg. Het dier vertoonde bloedende wonden aan zjjn totaal afgesleten hoeven, nek en romp. Tegen de wrede veehandelaar werd proces-verbaal opgemaakt. De politie bracht het ernstig mishandelde rund naar een weiland over, waar een vee arts de wonden verzorgde. HELMOND, 6 april De elfjarige N. Schaevers is vanmiddag in de ge normaliseerde Aa nabjj het woonwagen kamp in Helmond bij het zwemmen ver dronken. Hjj was waarschjjnljjk voor dit snel- stromende riviertje de zwemkunst niet voldoende meester. Pogingen om de jon gen te redden bleven zonder resultaat. ROTTERDAM, 6 april Mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rotterdam, zal op woensdag 12, 19 en 26 april geen audiëntie verlenen. (Advertentie) White Label dubbele klare f8.55 per literfles exclusief glas IJMUIDEN, 7 april Gisteren is bjj werkzaamheden aan de uitbreiding van de Oxy-staalfabriek op het terrein van de hoogovens en staalfabrieken, de 23- jarige L. A. Hinderjjkx uit St. Michiels (België) gevallen van een hoogte van 28 meter, waardoor hjj het leven ver loor. Zijn broer, die op de grond werk zaam was en die zag hoe L. het even wicht verloor probeerde tevergeefs hem te hulp te komen. Het slachtoffer, dat in Beverwijk in een kosthuis woon de, was gehuwd. n de bestuurskamer van de Amsterdamse effectenbeurs, waar de eiken betimmerin gen slechts een zacht geroe zemoes overlaten van het helse lawaai, dat honderden door el kaar krioelende effectenhande laren weten op te brengen, had den wij een ontmoeting met de scheidende voorzitter van het orgaan, dat de supervisie moer uitoefenen op de zo tot de ver beelding sprekende handel. Mr. P. F. M. de Kok zal echter niet lang meer de presidentszetel van de „Vereeniging voor den Effec tenhandel" bezetten. 17 mei moet hij. door drukke werkzaamheden gedwongen, zijn functie neer leggen. Vier jaren heeft de heer De Kok de leiding gehad van de Vereenigingzoals beursmen sen kortweg zeggen. Vier jaar waarin het koerspeil een sterk stijgende lijn heeft vertoond. Een deskundig man als mr. De Kok heeft natuurlijk vlot een ver klaring bij de hand voor deze hausse. De aandelen van de grote Nederlandse maatschap pijen hebben in het buitenland zoveel vertrouwen gewekt, dat vooral, uit Amerika de koopor ders zijn binnengestroomd. De scheidende voorzitter ziet in het Nederlandse bedrijfsleven blijkt te vertrouwen hebben, een dat het feit buitenland in hei waar wij trots op kunnen zijn. Het wegzuigen van het „materiaal" uit de Nederlandse markt stuwde de koersen van onze internationale aandelen omhoog, wat een stij ging van de koersen van de lokale fondsen ten gevolge had. Ook de geleide lijke liberalisering van de internationale effectenhandel, waarvoor de heer De Kok zijn gehele persoon heeft ingezet, heeft veel bijgedragen tot de groei van de Amsterdamse beurs tot een der belangrijkste Europese effec- tenmarkten. Ook het tot stand komen van de Europese integratie speelt een grote rol. Mr. De Kok neemt slechts node afscheid van de functie, die hij bijzon der fascinerend noemt. De „Vereeniging" heeft een centrale plaats in de Nederlandse financiële wereld en verplicht haar voorzitter uit dien hoofde voortdurend in contact te treden met andere topfunctionarissen. Na hei neerleggen van het voorzitterschap hoopt de heer De Kok zich nog beter te kunnen inzetten voor het bankiersvak: hij is namelijk firmant van de fa. Hope Co. In 1908 te Semarang geboren, volgde hij het middelbaar onderwijs in Den Haag, waarna hij van 1927-31 rechten studeerde in Leiden Het Nederlandse leger mocht een jaar over reserve-officier De Kok be schikken, maar in 1932 begon zijn carrière bij de Nederlandsch-Indonesische Handelsbank (thans Nationale Handelsbank). Aan zijn vier jaar in Hono Kong bewaart hij zeer prettige herinneringen. Na drie jaar in Singapore te hebben gewerkt, was zijn verblijf in Djakarta pas enkele maanden oud, toen de oorlog uitbrak. Krijgsaevanaen gemaakt werkte hy met vele duizenden aan de beruchte Birmlspoorwea Toen de oorlog voorbij was, kwam zijn overplaatsing naar het hoofdkantoor te Amsterdam. Op 1 januari 1950 trad hij in dienst van de firma Hwe en m maart 1953 werd hy firmant. nope en De aftredende beursvoorzitter toont zich een enthonrin.r op krediet even dom. ah onverantwoord i/ op?v adviseurs dienen de kleine aandeelhouder ??pr rmïdonairsi makelaars )en geweest, zal hZ ovMdelHk zijn wZroZTXr °l 8Sfcel<#fc Fontart thieke dvnamisrhp mrw/i.in i, v waarom het aftreden van zon sympa- ïn brtde^rtnrwSrSrKurd voorzitter van de Amsterdamse beur,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 5