Kees de Ruyter en Scholte in rijke series- Américaines Beiden gebruiken twee beur ten voor 500 caramboles VAN DIJK EN DE JONG NU GELIJK MET GORDIJN ZWITSAL Zilveren broodmand voor dr. H. M. Hirschfeld Na de ramp in Rotterdam KOOLZUUR NIET STEEDS EEN GEVAARLIJK GAS u I PSV houdt Jong Oranje met moeite in bedwang MOEDER WORDEN... West-Duitsland verrassend sterk Nederlandse damtitel Kortere werkweek in Veghel Onfortuinlijke Lazeroms redt tegen ivil en dank gelijk spel voor PSV KAMPIOENSCHAP EREKLASSE LIBRE GOED SPEL VAN NEDERLAND TEGEN ENGELAND: 2-2 De stand ONTSTEMMING IN VOLENDAM Brits voetbalbezoek aan Nederland Hassen99 op de vuist Op goede voet met IMMeck Zuidema weer alleen aan de leiding Polen en Portugal in finale jeugdtoernooi Kritiek op richtlijnen van minister Nieuwe kapel voor katholieke verkenners Op buitencentrum Overasselt VRIJDAG 7 APRIL 1961 Pagina 7 Wereldtitel tafeltennis Clare-Benedict-toernooi Piet Rentmeester vierde Ook Scholte De uitslagen Uitslagen en stand Slechts 240 plaatskaarten voor Volewijckers- Volendam Wembley-kaarten in de pot BABYSET DE LUXE 4 (Advertentie) geeft (Van onze speciale verslaggever) NIJMEGEN, 6 april Er bestaat tn het libre-spel een term, die „kleine" biljarters gretig in de mond nemen zodra zjj een handvol caramboles aan de rand van de tafel hebben ver- gameid. Zij luidt: serie-américaine. Maar dit trefwoord voor perfecte kleinspelkunst te laten gelden voor een aantal geslaagde stootjes op een be perkt deel van het laken, waarop rovelen het patent hebben, is volkomen onjuist. Wij zouden de grappige vondst van een insider willen overnemen, die het „américaine" verving door „afri- eaine". Het verrukkelijke parelsnoer dat de „koningen" van het vrije spel onder het lamplicht leggen, wordt met de typering-apart niet te hoog ge taxeerd. Opnieuw is de intieme lokaliteit van „Keizer Karei" het toneel van de strijd. Ditmaal j*een kader, maar een nationale titelstrijd in een wat ver guisd speltype, dat met libre wordt aangdtluid. Een genre dat uit de'mode is geraakt en dat op de duur wellicht nog slechts als houvast voor exhibities zal voortleven. Hoe attractief ook is het libre gedoemd van de toernooi- kalender te verdwijnen, omdat het de spelers te weinig moeilijkheden op levert. De specialisten op dit terrein draaien hun hand niet om voor series van enige honderden caramboles en zijn zelfs in staat partijen in één beurt uit PEKING, 7 april Na de tweede dag van de teamwedstrijden voor het wereldkampioenschap tafeltennis, heb ben zes landen punten-verlies weten te vermijden. In de allereerste plaats zijn dat na tuurlijk de Japanse dames en heren teams. De Japanse herenploeg ver sloeg donderdag Cuba en het jonge Russische team, beide met 5-0 en heeft in groep c de leiding met 4 over winningen en een partijgemiddelde var 20 tegen een. Zuid-Slavië behaalde in deze groep eveneens vier overwinningen, maar verloor in totaal al drie partijen. De voornaamste bedreiging voor Japan, komt van China, het ontvangende land, dat in vier wedstrijden voor groep a nog geen enkele partij verloren heeft. Op de tweede plaats in deze groep komt het verrassend sterk spelende Westduitse team, dat eveneens nog on geslagen is. West-Duitsland zegevierde donderdag met 5-3 over Tsjecho-Slowa- kije, dat tevoren met 5-4 was versla gen door Rusland. In groep b geven Hongarije en Zwe den met elk vier overwinningen eikaar niets toe. Bij de dames handhaafden alle favorieten zich. Aan de kop van de drie groepen gaan hier: Roemenië en Hongarije (gr.a), comm. China en Tsjecho-Slowakije (Gr.B.), Japan en Engeland (gr.c.). De nummers een van elke groep, zullen elkaar zondag ontmoeten m de strijd voor de Corbil- lon-cup (dames) en Swaythling-cup (heren). NEUHAUSEN, 7 april Het Neder landse schaakteam heeft «gisteren in het Clare-Benedicttoernooi een verras send en bevredigend gelijk spel ge boekt tegen Engeland. De ploeg kwam tot dit resultaat door de remises van Bouwmeester en Roessel tegen resp. Penrose en Clark, de overwinning van Langeweg op Haygarth en de neder laag van Barendregt tegen Littlewood. West-Duitsland leidt voorlopig tegen Zwitserland met 21. •B'e-r werd een partij afgebroken. Oostenrijk staat voor lopig met VA—IA gelijk tegen Italië, terwijl ook in deze match een partij werd afgebroken. Bouwmeester speelde een Ingewikkel de partij met Penrose. Toen deze in tijdnood raakte en remise aanbood, ac cepteerde Bouwmeester graag. Roessel had aanvankelijk tegen Clark voordeel maar was niet in staat om dit vol doende uit te buiten: remise. Lange weg speelde een uitstekende partij te gen Haygarth. Hij speelde met zwart en raakte in de opening ®ven knel. De Engelsman werd hierdoor overmoedig en trachtte de partijte forceren. Langeweg verdedigde zich echter magnifiek en buitte een mutje van zijn tegenstander meedogenloos uit. Het spel van Barendregt deed aanvan kelijk het beste verwachten. Hij ver zwakte zwarts plonnenstelling r?®ar raakte bij het plukken van de vruchten de draad kwijt. Het kostte hem te veel tijd om deze weer te vinden. Hij raakte daardoor in tijdnood en verloor. Hoogstwaarschijnlijk wint Duitsland met 3—1 van Zwitserland en spelen Oostenrijk en Italië met 22 gelijk. Nederland gaat na twee dagen met punt aan de leiding voor Engeland met 4 punten en Oostenrijk met 3V2 Punt en twee afgebroken partijen. Duitsland en Zwitserland delen de vier de plaats met elk 3 punten en twee hfgebroken partijen. Italië is laatste met 2 punten en twee afgebroken par tijen. DIXMUDE, 7 april De Nederland se wielrenner Piet Rentmeester eindig de donderdag in een wedstrijd over 156 in de omgeving van het Belgische plaatsje Dixmude echter Gabriël de Doof, Gilbert Desmet en Noël Foré (al en België) op de vierde plaats. Wout agtmans werd achtste en Johan West- rP veertiende. te maken. Derhalve heeft de inter nationale biljartleiding haastig nieuwe puzzles geschapen door het anker kade- 47/1 met zijn talloze restricties in ere te herstellen en de nadruk te leggen op de schoonheid van het drie- bandenspel. Men redeneert dat on waarschijnlijk sterke biljartspelers pas dan tot hun recht komen als zij tot op de bodem van hun goed gevulde arsenaal moeten putten. Dat is in het libre-spel niet beslist nodig. Terwijl in de kadersoorten een unieke verschei denheid van stoten. amorti's en rappèls opduikt, is het hier voorname lijk zaak de principes van de serie- américaine correct uit te voeren. Daarmee willen wij de duels in „Keizer Karei" niet bagatelliseren. Tenslotte staat er een nationale titel op het spel, die de weg vrijmaakt voor deelname aan het Europese kam pioenschap in Portugal en bovendien aan een wereldtoernooi in Zuid- Amerika. Is het vreemd dat de eerste plaats in deze biljart-vierdaagse fel begeerd wordt? Wie als overwinnaar uit Nijmegen vertrekt is na de eerste dag niet te voorspellen. Wel is het waarschijnlijk, dat het Kees de Ruyter of Henk Scholte zal zijn. Want zij demonstreer den nu ai een feilloze biljartkunst met kapitale reeksen als resultaat, waar naar de rest van het veld slechts kon ionken. Nadat Tini Wijnen het „ivoor- gekletter" met de hem eigen speelse virtuositeit had ingezet een serie van 215 en acht beurten voor de 500 en Flip Beekman al even royaal voor de dag kwam met een partij van zeven beurten, trokken de twee matadoren bp uitstek alle aandacht, 's Middags bepaalden De Ruyter en Scholte zich nog tot wat gepas en gemeet en spen deerden zij enkele beurten aan de risico's van een contra-effect, maar terwjjl later de temperatuur in de zaal steeg en vooral Scholte hevig transpi reerde, stelden zij hun grootste geschut in werking. Kees de Ruyter zag met meewarige glimlach toe, toen zijn tegenstander Jacobs resoluut de acquit-stoot ver koos. Wilde de Amsterdamse veteraan niets aan het toeval overlaten en de dreiging met een straffe start afwen den? Maar Jacobs miste al direct en legde voor De Ruyter een niet te moeilijke trekstoot neer. Geen enkel risico mijdend, in diepe concentratie en naar de cadans zoekend, begon de Brabantse libre-specialist aan zijn repliek. Een paar stoten had h(j nodig om op „temperatuur" te komen. Daar na zette de melodie van ivoorgeklik in. Wat fluweelzachte rappèlletjes op en kele centimeters van de band, enkele duwtjes en prikjes en dan de positie: de serie américaine lag voor het grijpen. Met los polsgewricht reeg De Ruyter de ketting, die hem honderden punten opleverde. Hij had de macht om de 500 direct vol te maken, maar bü 414 stokte het ritme. 28 Minuten en 45 seconden gebruikte De Ruyter voor dit ontzagwekkende totaal. Een beurt later zette hij parmantig de kroon op zijn werk met een vlotte serie van 86. Jacobs waren zes caramboles vergund geweest. Meen niet dat Kees de Ruyter met zpn algemeen moyenne van 125 pre cies en een geprolongeerde serie van 677 op het pad naar de titel niet te stuiten zal zijn. Eerder geloven wij dat Henk Scholte als kampioen zal finishen. Hij beheerst het métier stel lig zo goed en weet zich beter te red den in benarde situaties. De Eind- hovenaar is bovendien meer dan ooit gebrand op een succes, waartoe hij dan ook zeer regelmatig en zeer veel heeft getraind. Zijn partij tegen de Alkmaarder Ligthart liet in elk geval geen twijfel bestaan over de vorm, waarin hij verkeert. Een slotserie van 493 evenaarde De Ruyter's spektakel- KEES DE RUYTER .weer in goede vorm. stuk in schoonheid, hoewel zij iets min der subtiel tot stand kwam. Een kant tekening overigens, die de ene pres tatie niet boven de andere bedoelt te stellen. De onthutste Ligthart, die in de middag al had moeten optornen tegen een vastberaden Beekman (274 in twee beurten) had het genoegen totaal zeven caramboles bij elkaar te graaien. Dat Tini Wijnen in Nijmegen geen rol van betekenis gaat spelen zou te voorbarig zijn. De Lochumer ligt dit spel niet, maar hi) is naar zijn ex- woonplaats gekomen omdat hij er zin in had. Dat hij niet als figurant zal fungeren, hebben de resultaten van vandaag wel bewezen. Met de volle winst in de boeken en series van 215 en 270 nonchalant maar excel lent gespeeld blijft hij een gevaar voor Scholte en De Ruyter, hoe gaaf en gemakkelijk dezen hun kunnen ook demonstreren. Jacobs (Amsterdam) 180 8 131 22.50 Wijnen (Nijmegen) 500 8 215 62.50 Vultink (Aalten) 76 6 35 12.66 De Ruyter (Waalwijk 500 6 263 83.33 Ligthart (Alkmaar) 235 7 151 33.57 Beekman (A'dam) 500 7 188 71.42 Mol (Amsterdam) 227 9 69 25.22 Scholte (Eindhoven) 500 9 222 55.55 Ligthart 7 2 6 3,50 Scholte 500 2 493 250.— Wijnen 500 10 270 50.— Mol 185 10 85 18.50 Jacobs 6 2 6 3— De Ruyter i 500 2 414 250.— Vultink 500 14 141 35.71 Beekman 410 14 270 29.28 De stand ziet er na de eerste dag als volgt uit: De Ruyter 4 414 125. Scholten 4 493 90.90 Wijnen 4 270 55.55 Beekman 2 270 43.33 Vultink 2 141 28.80 Ligthart 0 151 26.88 Mol 0 85 21.68 Jacobs 0 131 18.60 Advertentie PERUTZ-COLOR-film Binnen 36 werk-uren weer ontwikkeld aan u retour I (Van onze dammedewerker) APELDOORN, 6 april Drie deel nemers, ir. Geert van Dijk, Freek Gor dijn en Wim de Jong hebben zich don derdag aan het hoofd van de ranglijst genesteld. Het Hjkt welhaast zeker dat een van hen zaterdagavond als Neer- lands damkampioen 1961 de Apeldoorn- se toernooizaal zal verlaten, hoewel een gelijke aankomst van twee of drie deel nemers ook zeker niet tot de onmoge lijkheden behoort. Het gelukkigste van dit trio was zon der twpfel Van Dijk in zijn flankspel- partij tegen Bergsma. De Fries bracht een verrassend offer. Kundig vond Van Dijk de weerlegging, een flinke remise brengende afwikkeling, waarbij beide spelers op dam kwamen. Het kan niet anders dan gezichtsbedrog geweest zijn dat Bergsma volkomen onnodig een schijf ging offeren. Vanzelfsprekend ac cepteerde Van Dijk deze prettige ver rassing en kon vanaf dat moment op winst spelen. Met succes, hoewel Bergsma zich nog geruime tijd taai verdedigde. De Jong had op dat moment allang de toernooizaal voor de slaapkamer verwisseld. Kooymans was namelijk zo vriendelijk geweest in de opening een blunder te maken, waarna De Jong met een tweede combinatie snel won. Al eerder was de voor de toernooita- bel ook zo belangrijke partij Kinnegen— Gordijn gespeeld en in remise geëin digd. Het was vrij goed geheim gehou den, maar toch van tevoren uitgelekt. Waarom die geheimzinnigheid nodig is geweest is niet geheel duidelijk gewor den. Immers het moest toch uitkomen... Er gebeuren nog meer vreemde dingen, die het toernooiprincipe alle partoen van een ronde gelijktijdig te spelen aantastten. Want terwijl het donderdag een halve rustdag was, namen 's mor gens Dukel en Bom toch achter het bord plaats om hun onderling treffen van de elfde ronde vooruit te spelen. En ook zagen we De Jong achter het bord voor een officiële partij, maar voor een ander toernooi. Dukel ontplooide tegen Bom weer een soortgelijke aanval als de avond tevoren tegen Van Dijk. Bom riposteer de doelmatiger en bracht de IJmuide- naar in grote moeilijkheden. In de bij zonder lastige stand verwisselde Bom een tempo, hetgeen voor Dukel juist voldoende was voor een puntenverde ling. Bijzonder de aandacht trok donderdag avond het langdurige duel tussen Van Leeuwen en Bandstra, dat een onregel matig karakter droeg, waarin de opge drongen aanvalsstelling van de Leidse onderwijzer helemaal niet zo lucratief bleek te zijn als ze scheen. Bandstra verzuimde evenwel in tijdnood de winst, door verkeerd te slaan. Vanaf dat mo ment profiteerde Van Leeuwen kundig van de misgreep van zijn tegenstander. De uitslagen van de tiende ronde wa ren: KinnegenGordijn 1-1, Van Dijk— Bergsma 2-0, AndersonDukel 1-1, BomBeeke 1-1, WiggersAnsems 0-2, KooymansDe Jong 0-2. Na de tiende ronde luidt de stand: 1. Van Dijk, Gordijn en De Jong allen 14 punten. 4. Bom 12 pnt., 5. Bergsma 11 pnt., 6. Beeke, Dukel en Kinnegen allen 10 pnt., 9. Bandstra en Van Leeu wen beiden 9 punten en een afgebroken partij, 11. Ansems 8 pnt, 12. Anderson 7 pnt., 13 Wiggers, 6 pnt., 14. Kooymans 4 punten. (Van onze sportcorrespondent) VOLENDAM, 6 april Grote ont stemming heeft te Volendam het be richt teweeg gebracht, dat voor de e- le supporters, die „Volendam telt, door het bestuur van De Volewijckers voor de topwedstrijd De Volewijckers- Volendam, welke 16 april zal worden gespeeld, slechts 240 kaartjes beschik baar zijn gesteld, n.l. 200 staanplaat sen, en 40 plaatsen voor de open zit- tribune. Het verweer van woordvoerders van De Volewijckers zegt, naar verluidt, dat reeds vele Volendammers zich in Am sterdam-Noord van plaatsbewijzen heb ben voorzien, doch dit argument acht men in Volendam zeer gezocht. In eik geval: een en ander komt de goede ver standhouding allesbehalve ten goede, en men hoopt dan ook, dat deze aangele genheid bevredigend zal worden opge lost. LONDEN, 7 april Middlesex Wan ders, een van 's werelds meest beken de voetbalelftallen uit Engeland, zal sinds zjjn oprichting In 1905 voor d» 86e maal een buitenlandse toernee ma ken. In mei zal Middlesex Wanderers een aantal wedstrijden spelen ln Neder land en West-Duitsland. Een ploeg, bestaande uit 17 spelers en 11 officials, zal op 15 mei per boot naar Nederland vertrekken. Dertien da gen later zal de ploeg per vliegtuig Ne derland weer verlaten. De aanvoerder van de ploeg zal de Schotse interna tional George Taylor zijn en leider-trai ner Ernie Toser. Het programma ziet er voor wat de wedstrijden in Nederland betreft, als volgt uit: woensdag 17 mei: In Velsen, tegen het Nederlands amateurelftal, zaterdag 20 mei: In Zwolle, tegen het Nederlands zaterdagmiddageiftal. Voorts staat voor maandag 22 mei nog een wedstrijd op het programma tegen een bondsploeg. (Adwertentie) PERUTZ-COLOR-film 36 prachtige kleuren-dia's PARIJS, 7 april De bond van Franse beroepswielrenners heeft Ro ger Hassenforder, het „enfant terrible" in de Franse wielersport, met onmid dellijke ingang een schorsing van een maand opgelegd, daar hij maandag in een wedstrijd in Saint-Claud handtas telijk was opgetreden tegen Jacques Anquetii. Terwijl beiden achterin het peloton reden zocht Hassenforder ruzie met Anquetii, welke ruzie zo hoog liep, dat „Hassen" Anquetii een vuistslag gaf, waardoor deze van zijn fiets viel in de berm van de weg. Anquetii staakte daarop de strijd. Reeds eerder in 1958 werd Hassenforder door de Franse wielerbond voor een half jaar geschorst wegens het trappen van een organisator van een criterium. Bij her haling volgt nu automatisch voor Has senforder, die men nog steeds de hand boven het hoofd heeft gehouden, om dat hij getrouwd is en kinderen heeft, een levenslange schorsing. Het Nederlands amateurelftal zal op woensdag 12 april te Ede een oefenwed strijd spelen tegen het zaterdagelftal. LEICESTER, 7 april Tenminste 50.000 voetbalenthousiasten wensen op 6 mei in het Wembley stadion hun fa voriete club, Leicester, in de finale om de F.A.-beker te zien spelen tegen Tot tenham. Er zijn voor deze Leicester- enthousiasten echter slechts 15.000 van de 100.000 toegangskaarten beschikbaar. Het bestuur van Leicester heeft nu be sloten om de 15.000 kaarten onder de 50.000 gegadigden te verloten. Deze lo ting zal door een vooraastaand inge zetene van Leicester worden verricht. De nummers waarop een kaartje is ge vallen zullen in de plaatselijke dagbla den worden gepubliceerd. (Advertentie) Dit Is de titel van het nieuwe boek van Dr. W. de Kok. Alles over zwangerschap, geboorte, babyverzorging en kleuter opvoeding. Dit waardevolle boek (184 pagina's ln fraaie omslag) krijgt U ten geschenke bij aanschaffing van een DEN HAAG, 7 april Een groot aantal autoriteiten en tal van belang stellenden zijn gis teren in Hotel „Wittebrug" bijeen gekomen voor de uitreiking van de „zilveren brood- mand" aan dr H. M. Hirschfeld. Die zilveren broodmand heeft de Vereni ging van Meel- brikanten in 1956 ingesteld als on derscheiding we gens bijzondere verdiensten voor de voedselvoorzie ning. Aan dr. Hirschfeld is zij toegekend wegens zijn bijzondere ver diensten voor de voedsèlvoorziening van ons volk in oorlogstijd. In het bijzonder voor de wijze, waarop hij ons volk tijdens de oorlog voor nog grotere ontberingen behoedde. Op deze verdienste heeft de heer H. J. de Koster, voorzitter van de Ver eniging van Meelfabrikanten, gewezen Hij herinnerde er ook aan, dat de koningin dr Hirschfeld voor die ver diensten reeds Wet Grootkruis .n de orde van Oranje Nassau verleende. Nadat hem de zilveren broodmand was over handigd heeft dr. Hirschfeld gezegd, dat hij deze gaarne zou bewaren als een herinnering aan de tijden, dat bij in staatsdienst onder moeilijke omstan digheden ook met de voedselvoor ziening te maken had. Hij memoreerde daarbij voor allen zljt. eerste chef, oud-minister Verschuur, ir. Louwes en de heer Valstar en her innerde aan de uitvoering van het Marshallplan na de oorlog, dat in de periode april '48sept '52 een waarde vertegewoordigde van 967.512.000 dol lar, waarvan 32% voedingsmiddelen, waaronder in totaal 154.683.000 dollar aan broodgraan. De vele autoriteiten en belangstellenden, onder wie de oud minister Deckers en de kamerleden Biewenga en Blaisse kwamen daarna dr. Hirschfeld de hand drukken en zij bleven nog enige tijd bijeen tot het uitwisselen van oude herinneringen. (Advertentie) PERUTZ-COLOR films Kleuren-fieur I Het bericht over de koolzuurvergif- tiging in de Rotterdamse haven, waarbij niet minder dan zeven arbeiders om het leven kwamen, illustreert weer eens dat overigens wei nig schadelijke stoffen in bepaalde om standigheden een desastreuze uitwer king kunnen hebben. Voorzover uit het bericht is op te ma ken was een aantal arbeiders met re paratiewerkzaamheden bezig in de ma chinekamer van het schip. Tijdens het werk schijnt ongemerkt de koolzuiir- brandblusinstallatie in werking te zijn getreden, waardoor blijkbaar een grote hoeveelheid koolzuurgas in deze ruimte is gekomen. De machinekamer op een schip is een ruimte, die meestal alleen via luiken in het plafond met de buiten lucht in verbinding staat. En aangezien koolzuurgas veel zwaarder is dan de lucht, zal het naar de vloer zakken en bij voortzetting van de toevoer een steeds dikkere Taag vormen. De gewone lucht, waarin de voor de ademhaling noodzakelijke zuurstof voorkomt, wordt verdrongen en ontsnapt vit. de luiken De toepassing van koolzuurgas op een schip is daarom bijkans ideaal. Het is goedkoop, onbrandbaar en zwaar, zoda, het een brandend ruim gemakkelijk zal opvullen en het vuur snel doven. In de geschiedenis van de scheep vaart was koolzuurvergiftiging geen uit zondering. Als men op de ouderwetse kleinere schepen b(j slecht weer de rui men afsloot, hoopte het uitgeademde koolzuur zich op, waardoor de op de vloeren slapende mensen in hun eigen koolzuur stikten. En wie enig idee beeft hoeveel mensen men vroeger „in Sevai van nood" in de betrekkelijk kleine ruimten kon stouwen, zal zich hierover niet verbazen. (Advertentie) soeht of sUndlnf Textielfabrieken Emile Lockefeer N.V. - Huist (Z). (Van onze verslaggever) HENGELO, 7 april De uitslag van de zesde ronde van het jeugdschaaktoer nooi, die gistermorgen alhier werd ge speeld is als volgt: ZuidemaVerreck 1-0; VerspoorHoepman Bloem— Diekstra 0-1; Haseihoff—Van Bockel (afgebroken)BergMaliankay 'U-'A: MoonenFrederiks 1-0; Noordewier— Mostertman 0-1. Zuidema heeft in deze ronde een zeer fortuinlijke overwinning behaald op Ver reck. Verreck stond namelijk in een ge wonnen positie, doch doordat hij in tod- nood was geraak' deed hij een fatale zet- die hem noodlottig is geworden. Daar Zuidema hiervan dankbaar profiteerde wist hij de verloren stelling in een win nende positie om te zetten. De stand luidt nu: 1. Zuidema 5 pnt, 2, 3, 4. Diekstra, Hoepman en Ver spoor, allen 4 punten; 5. Verreck 3 pnt.; 6. Moonen 3 pnt.; 7. Van Bockel, 2 pnt en 1 afgebr. partij. LISSABON, 7 april Polen en Por tugal zijn de. finalisten van liet FIFA- jeugiltoernooi dat in Portugal wordt ge houden. Polen bereikte de finale door een .ortuinlijke overwinning op West- Duitsland met 2-1. Portugal bleef zon der moeite baas over Spanje met 4-1. West-Duitsland had tegen Polen het it dit alles mag men echter niet concluderen, dat koolzuur altijd een gevaarlijk gas is. Koolzuur is een normaal afbraakprodukt van de stofwisseling ln het lichaam van mens en dier, dat door het bloed naar de longen wordt getransporteerd. In de longen nemen wij zuurstof op uit de In geademde lucht en staan koolzuur af aan de lucht die wij uitademen. Groe ne planten gebruiken koolzuur als voed sel; het bladgroen (chlorophyll zet koolzuur om in zetmeel, dat wij in de vorm van graan, aardappelen etc. weer nuttigen, waardoor een kringloop tot stand komt. De lucht om ons heen bevat norma liter 20 pet zuurstof en minder dan 0,1 pet koolzuur. Vergiftigingsverschijnselen met koolzuurgas treden eerst op als het gehalte in de lucht de 10 pet nadert, de concentratie in de ademhalingslucht is dan honderden malen groter dan nor maal. De vergiftiging berust voorname lijk op een zuurstofgebrek. In de bovengrondse ruimten, waarin wjj dagelijks verbleven (huls, fabriek, kantoor) kan geen ophoping van kool zuur ontstaan, omdat dit zware gas door de tocht langs de vloeren gemak kelijk wordt verwijderd, dus in tegen stelling tot het ruim op een schip. De onaangename sfeer in een vertrek waar veel mensen aanwezig zijn, wordt vooral veroorzaakt door de geuren en vochtig heid en nooit door een gevaarlijke opho ping van koolzuur. Koolmonoxvde daarentegen is veel ge vaarlijker. Dit verraderlijke gas (licht gas en kolendamp) eist jaarlijks in ons land tientallen slachtoffers. Reeds in kleine hoeveelheden kan het dodelijk zijn, omdat het een actieve aantrek kingskracht heeft op de rode bloedli chaampjes, die de zuurstof transporteren. Koolmonoxyde hecht zich aan de rode bloedlichaampjes, waardoor deze geen zuurstof meer kunnen opnemen. Ook als er voldoende zuurstof in de lucht aan wezig is, zal de dood door verstikking kunnen intreden. Als het slachtoffer na het bedwelmd raken wordt gevonden en in de frisse lucht gebracht, is het gevaar niet aan stonds geweken, omdat het koolmonoxy de zich stevig aan de rode bloedkleur- stof heeft gehecht en haar plaats niet gemakkelijk afstaat aan de zuurstof, laarom zal bij koolmonoxydevergifti- ging meestal toediening van veel extra zuurstof noodzakelijk zijn. In geval van vergiftiging met kool zuurgas is het in niet ernstige gevallen voldoende om het slachtoffer in de fris se lucht te brengen. De overmaat aan koolzuurgas zal dan snel worden ver wijderd. 8. Advertentie PERUTZ-COLOR films Kleuren-fieur 1 VEGHEL, 7 april De gemeente raad heeft gisteravond besloten, ln af wijking van de ministeriële richtlijnen, de vijfdaagse werkweek voor het ge- mecntepersoneel per 1 mei volledig in te voeren. De burgemeester de heer J. P. Schreven is van mening dat de mi nisteriële richtlijnen een nieuwe aan tasting zijn van de gemeentelijke auto nomie. „Laten wij dat kleine beetje wat er voor ons nog over is van de eigen za ken die we mogen regelen niet prijs geven, zo zei de burgemeester tijdens de raadsvergadering. Burgemeester Schreven zei dat de minister niet het recht heeft, zich met circulaires in de ze gemeentezaken te mengen. Het col lege van B. en W. voelt er niet voor zo zei hij verder, het gemeenteperso- neei ten opzichte van de bedrijven in Veghel en omgeving in een uitzonde ringspositie te brengen De raad besloot overeenkomstig het voorstel van B. en W. beste an het spel en was gedurende het grootste gedeelte van de wedstrijd ln de aanval. De Duitse voorhoede faalde ech ter in de afwerking en Polen verdedigde zich hardnekkig. Met de rust leidde Po len met 1-0, maar een kwartier na de rust maakte Duitsland door de midden voor Wild gelijk. Bij een Poolse uitval tijdens het Duits' slotoffensief ontstond er voor het Duitse doel een scrimmage, waarbü de spil ongelukkigerwijze de bal in eigen doel schoot. Dit voordeel lieten de Polen zich niet meer ontgaan. De finale zal zaterdag worden gespeeld, evenals de wedstrijd om de derde plaats •-•«sen West-Duitsland en Spanje. (Van onze sportcorrespondent) EINDHOVEN, 6 april Tweemaal greep Lazeroms vertwijfeld naar zijn donkere hoofd, omdat een ongelukkige reactie de directe oorzaak bleek van een treffer van PSV en van het gelijke kers van Jong Oranje de End- hovense eredivisieclub moesten toe staan. De eerste noodlottige re flexbeweging .an de kleine Bredanaar kwam op de valreep van de rust, toen hq de rechtsbuiten van PSV Heesak kers, die langs hem sprintte, net binnen de beruchte lijnen haakte, ofschoon stopper Pronk gereed stond de Eind- hovenanr legaal tot staan te brengen. Strafschop, Brusselers, doelpunt. De tweede fatale reactie van de spe lers van N.A.C. vond plaats luist even voordat de arbiter Van Leeuwen het einde aankondigde. Nu gaf hij een zach te kopbal van Van de Heuvel, die kee per Lagarde zo in de handen leek te glijden, met zijn donkere kruin meer vaart en een andere richting, zodat er ook voor de Delftse „duivelskunste naar" geen grijpen meer naar was. De wedstrijd heeft overigens Elek Schwartz weinig wijzer gemaakt. Bij enkele namen van spelers zal hij mo gelijk een goedkeurende aantekening hebben gemaakt. Bij de Ajacieden Pronk (stopper) en Prins (rechtsbin nen) bijvoorbeeld, bij Feyenoord-back Veldhoen mogelijk. En zeker bij Lagar de, de Kwieke, snel reagerende doel wachter van D.H.C. Over het algemeen werd er aardig en snel gecombineerd door de jonge klanten, al hield de rou tine van de P.S.V.-defensie de balans doorgaans in evenwicht. Twee fouten van keeper Bekkering waren er dan ook nodig om Jong Oranje aan voltref fers te helpen. De eerste maal in het begin van de strijd, toen een vlotte combinatie „oor Prins met een zacht boogballetje werd besloten en de Eindhovense doelman zich grandioos op de bal verkeek. (0-1), Lagarde had zich daarvoor al onder schelden met een voortreffelijke red ding op een schot van Heesakkers. Hij zou het daarna nop; enkele malen doen, ook al kapte de jonge Oranje-defensie de meeste P.S.V.-aanvallen knap af. Toen echter even voor rust de penalty door Brusselers hard en laag in de hoek werd geknald, had ook Lagarde geen verweer. Na de hervatting ging veel van de aantrekkelijkheid van de strijd verlo ren, omdat Kruiver en Heesakkers ge blesseerd bleken. Een vleugellamme P.S.V.-aanval kon nu geen vuist meer maken. Tien minuten voor het einde kwamen de oranje baadjes goedkoop aan een tweede treffer. Een vrije trap werd door Veldhoen hoog ingeschoten. Bekkering, die voor zijn kooi stond, ving teruglopend net leer, viel en liet de bal in het doel rollen (1-2). En even voor het einde kwam dan de tweede 'atale reactie van Lazeroms (2-2). OVERASSELT, 7 april Op Gilwell M. Walnek, het buitencentrum van de Verkenners van de Katholieke Jeugdbe weging alhier, is gistermiddag de eerste steen gelegd van een nieuwe kapel. Dit geschiedde door hoofdaalmoezenier J. van der Meulen, in tegenwoordig heid van vele gasten onder wie H. F. M. baron van Voorts tot Voorts, oud hoofdcommissaris van de VKJB. Als de bouw voorspoedig verloopt, zal de nieuwe kapel een ontwerp van archi tect Jan Strik uit Boxtel kunnen worden ingewijd tijden de nationale Koempoelan van de katholieke verken ners, welke 2 en 3 juni alhier zal wor den gehouden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 7