Spaak willen de Collard en rooms-rode coalitie Vervolging van stakers is nog een moeilijk punt 3 LINNEN BEROEPEN V OORLICHTIN G OP DE LAGERE SCHOOL Westerse hulp voor regering Zuid-Vietnam Wachten op De Gaulle r~den gehouden, vrij- Vliegramp met lljoesjin een mysterieuze zaak Velen denken aan sabotage H AV is H DE SUIKER LEFEVRE NOG NIET OPTIMISTISCH SPOTSPIEGEL De vertrouwen waard!- Vakantiecentrum aan de voet van het duin Betuwe bloeit al Blik in de oude tij De wekker gaat mee „Vaak te eenzijdig en romantisch" LINNEN Gasten uit Hollandia naar Port Moresby Se INTERNATIONALE TENTOONSTELLING 11-19 APRIL 1961 AMSTERDAM RAI-GEBOUW ZATERDAG 8 APRIL 1961 PAGINA lf BRUSSEL, 8 april (A.N.P.) De Belgische kabinetsformateur, de C.V.P.-voorzitter Theo Lefè- vre, zal inderdaad trachten een katholiek-socialistische regering te vormen. „Om staatsredenen moet worden nagegaan of wer kelijk een mogelijkheid bestaat het eens te worden over een pro gramma en een kabinet met de socialisten", deelde hij vrijdag avond op een persconferentie mee. Een dergelijke regering zou in de Belgische Kamer van Volksverte genwoordigers over een meerder heid van 180 van de 212 stemmen beschikken. heeft alléén voordelen, let op dit garantiemerk Op zijn persconferentie van volgen de week dinsdag kan de Gaulle op twee punten tegemoet komen aan de jongste eisen van het F.L.N. Aldus zouden voor de rebellen de laatste struikelblokken kunnen worden weg genomen op de weg naar Evian. VERZEKERD KAPITAAL 1 RUIM 1 MILJARD GULDEN HAV LEVENSVERZEKERINGEN SCHIEDAM - TELEFOON (010) 6 93 04* HAV LEVENSVERZEKERINGEN APRIL „De Suiker" is niet alleen zoet, „De Suiker" Is Interessant! „LOF DER ZOETHEID" U HEBT HE helemaal OVERTUIGD,Mft. NADRUK VERBODEN De kabinetsformateur toonde zich echter niet overtuigd van de zekerheid, dat een coalitie tussen de C.V.P. en de B.S.P. tot stand gebracht kan worden. „Er zijn nog vele moeilijkheden op te lossen", verklaarde hij. Lefèvre voegde hier onmiddellijk aan toe dat hjj na der overleg zal plegen met de libera le partij, indien de onderhandelingen met de socialisten niet tot een oplos sing van de resterende problemen lei den. Eerder deze week werd van socia listische zijde meegedeeld, dat een vergelijking van de partijprogram ma's van de C.V.P. en de B.S.P. uitwijst, dat „voor tachtig procent overeenstemming mogelijk is". Lefè vre wees er echter op, dat juist de resterende twintig procent de groot ste moeilijkheden oplevert. In de komende dagen zal hjj verdere be sprekingen voeren met socialistische leiders. Van socialistische zijde toonde men zich optimistisch over de mogelijkhe den van een katholiek-socialistisch ka binet. De voorzitter van de B.S.P., Col lard, verklaarde na afloop van een ge sprek met de kabinetsformateur, dat de vorming van zo'n regering voordat het parlement opnieuw dinsdag 18 april bijeenkomt mogelijk is. De afgetreden secretaris-generaal van de NAVO, Spaak, die zijn plaats in de Belgische socialistische partij heeft ingenomen, had eveneens een onderhoud met de kabinetsformateur. Glimlachend antwoordde hij op vra gen van journalisten „de indruk te hebben, dat gestreefd wordt naar een C.V.P.-B.S.P.-regering". In het socia listische partijblad „Le Peuple" heeft Spaak na de verkiezingen meer dan eens betoogd, dat alleen coalitie tus sen de twee grote nationale partijen een oplossing kan brengen voor de vraagstukken, waarvoor België zich ziet gesteld. Een van de vraagstukken, waar voor een oplossing tussen de katho lieke en socialistische partij niet zon der moeilijkheden zal kunnen wor den gevonden, is de vervolging van socialistische stakers tijdens de ac tie tegen de „Eenheidswet". Het gaat vooral om socialisten, die een overheidsfunktie bekleden en die, on danks het stakingsverbod van de re- gering-Eyskens, zich bij de actie heb ben aangesloten. Nog tijdens de sta king werden tegen hen door de nu afgetreden regering-Eyskens maatre gelen aangekondigd. Hoewel kabinetsformateur Lefèvre de mogelijkheid om alsnog te komen tot de voortzetting van de katholiek- liberale coalitie niet uitsluit, verklaar de hij vrijdagmiddag aan journalisten, dat „de moeilijkheden, die een derge lijk kabinet zóu moeten overwinnen, veel groter zijn". Een katholiek-libera le regering zou over slechts een meer derheid van 116 van de 212 zetels in de Kamer beschikken, negen minder dan de regering-Eyskens had. (Advertentie i DEN HAAG, 7 april „Op de lagere scholen moet voortdurend voorlichting over de beroepen gegeven worden en niet alleen in de hoogste klassen." Dit stelde vanmorgen de heer H. van der Vlist, de eerste spreker op de tweede dag van het nationaal congres voor de beroepskeuze-voorlichting, dat door het centraal comité van samenwerking in zake voorlichting bij beroepskeuze in Schevemngen is georganiseerd. De heer Van der Vlist merkte op dat de beroepskeuze-voorlichting die veel al tegen het einde van het school jaar wordt gegeven, vaak te eenzijdig is en slechts betrekking heeft op een bepaalde groep van beroepen. Hij acht het noodzakelijk, dat het didactisch materiaal over de beroepskeuze wordt verbeterd. „De voorlichtingsfilms mun ten veelal uit door eindeloosheid en ge ven vaak een vals beeld van het behan delde beroep. Er wordt te veel gewerkt met romantische effecten die de jeugd niet of ten onrechte aanspreken. Voor alles moet deze romantiek bestreden worden. De films moeten kort zijn en men moet het accent laten vallen op handelingen die kenmerkend zijn voor een bepaald beroep." Verder acht de heer Van der Vlist het belangrijk dat met geluiden ook de lawaaierige sfeer van sommige beroepen wordt weergege ven. Het was de heer Van der Vlist op gevallen dat juist in de vele jeugdbla den weinig of geen aandacht wordt be steed aan beroepen. „Ideaal zou zijn", aldus de spreker, „om een speciaal be roepen-maandblad voor de jeugd op te richten." Prof. dr X. J. Th. Snijders stelde 's middags in zijn samenvatting, dat uit de inleidingen en de discussies wel is gebleken, dat er een grote behoef te bestaat aan beroepskeuze-advies. „De laatste jaren is het beroepskeuze- werk slechts langzaam gegroeid zo niet gestagneerd. Als het waar is, dat de behoefte toeneemt, kan men stel len, dat na de oorlog de uitbreiding van dit werk heeft gefaald. WASHINGTON,8 april (UPI) De Amerikaanse regering is, evenals de Britse, vastbesloten met spoed krachti ge maatregelen te nemen tegen de ter- reurcampagne die in Zuid-Vietnam wordt ontketend door communistische groepen. President Kennedy en premier Macmillan hebben deze kwestie don derdag besproken. Een eerste uitvloei sel van het overleg is de Amerikaanse verklaring, dat de regering van Zuid- Vietnam op krachtige steun van de V.S. kan rekenen. Premier Ngo Din Diem van Zuid-Viet nam heeft uitbreiding van de Ameri kaanse hulp gevraagd om het thans 150.000 man sterke apparaat van leger en politie uit te breiden en te bewape nen. In Washington is meegedeeld dat over de Amerikaanse hulp momenteel met de regering van Zuid-Vietnam wordt onderhandeld. De campagne van „moord en sabota ge" wordt geleid en gefinancierd van uit Noord-Vietnam, dat ook „vrijwilli gers" heeft geleverd. De presidentsver kiezingen van morgen zijn de inzet van de campagne. Ngo Din Diem is kan didaat. Tegenover hem staan een za kenman en een inlandse „medicijn man". Ais oorzaken zijn genoemd, aldus prof. Snijders, het tekort aan financiële mid delen en de onderlinge strijd in het beroepskeuzewerk. De strijd tussen overheid en particuliere levensbeschou welijke instellingen en voor keuzewerk worden als gelijkgerechtigd beschouwd. De consequentie hiervan dient te zijn- financiële gelijkstelling. gewoon worden, zo merkte prof Snqders op, dat men advies gaat inwinnen. Deze traditie kan worden ge schapen door de beroepskeuzeprocedu- rf jn te bouwen in het schoolonderwijs. „Wil men het beroepskeuze-advies zin vol maken, dan zal er ook een goede voorlichting moeten komen. Tot nu toe gebeurde dit slechts incidenteel, zij dient echter systematisch te geschie den. De voorlichting moet gelijdelijk worden aangepast aan de schooifasen. In elk van deze opzichten is zij nog niet gerealiseerd, aldus prof. Snijders. (Advertentie) Advertentie Van de Gaulle persoonlijk wordt nu weer liet verlossende woord ver wacht in de kwestie-Algerije. Slechts de Franse president zou nog de im- passé kunnen doorbreken, die ont staan is nu de Algerijnse rebellenlei ders gisteren niet in Evian zijn ver schenen. Vrijdag 7 april had de his torische dag moeten zijn, waarop de onderhandelingen zouden beginnen tussen de twee strijdende partijen in de Algerijnse oorlog. Door Frankrijk ter dood veroordeelde Algerijnse op standelingen zouden aan één confe rentietafel komen te zitten met hoge vertegenwoordigers van de Franse, president. Het zou een bijzonder dra matische gebeurtenis geweest zijn. De Gaulle zou kunnen bekendma ken dat Ben Bella en enkele andere rebellenleiders die nog door Frank rijk gevangen wor- BUITENLANDSE gelaten worden. Op die vrijlating is KRONIEK deze week aange- iJ drongen door ko ning Hassan van Marokko. Maar tot nog toe heeft Pa rijs niet laten blijken, of het tot deze concessie bereid is. De Franse president zou vervolgens de Algerijnse onrust kunnen wegne men die veroorzaakt werd door de re cente verklaring van minister Joxe. dat Frankrijk niet alleen met het F.L.N. maar ook met een andere re- bellenorganisatie, de Algerijnse Na tionalistische Beweging, de M.N.A., wil onderhandelen. Het F.L.N. wil beschouwd worden als de enige on derhandelingspartner, en het duldt geen deelneming aan het gesprek door een derde partij. De president van Tunesië. Bourguiba. heeft deze week een beroep gedaan op de leider van de M.N.A., Massali Hadj, zich buiten de onderhandelingen te houden, om de kans op een regeling van de Alge rijnse kwestie niet te bederven. Maar het is de vraag of de Gaulle tegemoet kan komen aan de nieuwste verlangens van het F.L.N., en zou de Franse president inderdaad de ge vraagde concessies doen, dan bestaat altijd nog de mogelijkheid dat het F.L.N. weer andere moeilijkheden zal maken. Men weet immers niet, ol het F.L.N. werkelijk wel zo verlangend is naar Evian te komen, zoals het ook niet duidelijk is in hoeverre het F.L.N. zich laat leiden door instructies van Moskou bij het bepalen van het be leid tegenover Frankrijk. De Ameri kaanse ambassadeur in 1 unis heeft deze week het antwoord op die laatste vraag trachtten te vinden in een ge sprek met Algerijnse rebellenleiders. In dat gesprek heeft de vertegenwoor diger van Kennedy d< Algerijnen ge probeerd te overtuigen van de nood zaak van onderhandelingen met Frankrijk. Deze Amerikaanse inmen ging is door Parijs niet erg op priis gesteld, maar Washington begint on geduldig te worden. Waarschijnlijk zal volgende week blijken of „Evian nog door gaat. Als de onderhandelingen afspringen, zal er een nieuwe Algerijnse krisis ont staan, waardoor de Gaulle s positie ernstig bedreigd zou kunnen worden. HOLLANDIA, 7 april (Rtr) De buitenlandse gasten, die de opening hebben bijgewoond van de Nieuw-Gui- nea-Raad, zijn gisteravond vertrok ken naar Australisch Nieuw-Guinea. Deze gedelegeerden van Australië, Nieuw-Zeeland, Engeland en Frank rijk gaan naar Port Moresby, waar zij maandag aanwezig zullen zjjn bij de in- stallatit van de wetgevende raad voor Australisch Nieuw Guinea. Een af vaardiging uit de Nieuw Guinea-Raad te Hollandia zal deze installatie even eens bijwonen als beantwoording van het buitenlandse bezoek. WENEN, 8 april (UPI) In een door radio Praag uitgezonde vraag gesprek tussen enkeleluchtvaartdes- kundigen en een verslaggever van het Tjechisehe persbureau „CTK" is ge zegd, dat de viermotorige „lljoesjin" die 29 maart in de Beierse Alpen neerstortte, minder dan vierhonderd uren gevlogen had en in uitstekende staf t van onderhoud verkeerde. Een oorzaak voor de ramp, die 52 doden eiste, is nog niet gevonden. Momenteel kan slechts worden gezegd dat een „plotselinge, onbekende doch zeer grote destruktieve kracht" dr ramp heeft veroorzaakt. De lljoesjin vervoerde negen ton minder dan het maximum waartoe het toestel in staat was. Het vlieg tuig was voor de start normaal onderzocht en in orde bevonden en stond boven Tsjechoslowakjje in nor maal radiocontakt met de verkeers leiding. Op het moment van de ramp had het pas een half uur gevlogen. Noch de motoren noch de romp of vleugels bevatten construktiefouten. Het vliegtuig vloog normaal op het moment dat de noodsituatie ontstond. Dit alli-s is, naar uit het vraaggesprek bleek, tijdens het onderzoek vastge steld. De bemanning heeft geen radiosei- nen verzonden en geen enkele voor bereiding getroffen voor een noodlan ding of op andere wijze getracht het vliegtuig ol inzittenden te redden. olang de officiële oorzaak van de ramp niet is vastgesteld, biedt de theorie van de „plotselinge destruktie ve kracht" de enige oplossing, aldus de deskundigen in het vraaggesprek met de verslaggever. De gedachten van velen gaan dan ook uit naar het nog niet officieel uitgesproken woord: sabotage. Brazilië Het Braziliaanse ministe rie van buitenlandse zaken heeft mee gedeeld. dat Brazilië diplomatieke be trekkingen heeft aangeknoopt met Al banië. (UPI). y NjV'L-/'Mi Ft' v door zijn lessen op de volkshoge school te Bergen (NH), heeft twaalf jaar geleden in Zweden kennis ge maakt met een huisvlijt, die daar geen kunstmatig geconserveerde folklore, maar een levende vrije tijdsbesteding is. Hjj werd er door gegrepen en heeft, hoewel het beroep van weefleraar er voor mannen niet toegankelijk bleek te zijn, toch vol doende van de oude technieken op gestoken, om zich na een verdere vorming aan de Kunstnijverheids school als promotor van het hand- weven in Nederland op te werpen. In Markelo en omgeving heeft hij toegewijde volgelingen gevonden. ,.Ik heb er vaak 's nachts niet van kunnen slapen", vertrouwde een van de dames ons toe. Maar als ze dat nu nog niet zou kunnen, komt het van trots over de prachtige zelf gemaakte rokken en kleedjes van uit Zweden geïmporteerd hand- weefgaren. Want Twentse romantiek ten spijt, spinnen en finishen laat de heer Van der Heyden graag aan de industrie over. Het moet een hobby blijven, vindt hij. I-, rgens aan de voet van het duin, i tussen Noordwijk en Noord- li wijkerhout heeft eeuwen lang de oude hoeve „De witte raaf gelegen. Kort voor de oorlog werden de bouwvallen afgebroken en er werd een nieuwe boerderq gebouwd, die natuurlijk ook de naam kreeg van „Witte Raaf". De familie Oost- dam, die al sinds de vorige oorlog de hoeve bewoonde, heett zich lang- zamerhand omgeschakeld op een heel nieuwe bedrijfstak: de recreatie industrie. Aanvankelijk begon men met kampeerterreinen te verhuren, maar gaandeweg werd de nering uitgebreid. Er verrezen vriendelijke witte bungalowtjes op het terrem, die bloemrijke namen droegen. Er moest een soort restaurant met keuken komen en thans is „De witte raaf" in deze omgeving een uniek vakantiecentrum met. niet minder dan 160 bedden, vijftien afzonderlijke tweepersoonskamers, elf bungalows, een ruime keuken en een gezellig restaurant. Hein Oostdam is van de drie broers die samen het bedrijf be heren, de algemene leider. Jaap Oostdam noemt zichzelf graag de „klusjesman", 's Zomers springt hq bh in de keuken en verder knapt hij overal de nodige karweitjes op. Broer Gerard tenslotte zorgt voor het bollenbedrijf, dat nog altijd in de familie is gebleven. Vorig jaar had men de tekeningen voor het vakan tiecentrum op papier staan, maar het beviel de drie gebroeders met. Een Duitse vakantiegast toonde nog al belangstelling. Het was de Dort- munder architect Herbert Sander, die aanbood een nieuw ontwerp te maken. Verleden jaar september begon men met ,de uitvoering en gisteren heeft de voorzitter van de Kamer van Koophandel voor Rijn land, ir. J. J. G. van Hoek, het bungalow-hotel officieel geopend. Hij ontrolde de blauwe vlag met de traditionele witte raaf en herinnerde er in zijn hier en daar nogal ondeugende openingsspeech aan, dat de toeristen gedaan hebben ge kregen, wat nog geen huisvestings comité is gelukt: een grote hoeveel heid woonruimte vrijmaken. Hij doel de daarmee op de omstandigheid dat in vrjjwel alle kustgemeenten de be woners gedurende het seizoen in het schuurtje gaan wonen om hun huis aan de buitenlandse toeristen te verhuren. De openingsplechtigheid was overi gens erg informeel. Zo wil het nu eenmaal de traditie van de familie Oostdam. die zelf alles doet in het bedrijf. Die persoonlijke omgang met de gasten bepaalt voor een goed deel de sfeer van eenvoudige hartelijk heid. „Net een bruiloft", vond direc teur Hein Oostdam. „De mensen moeten zich hier op hun gemak voelen. Wij zorgen voor een degelijke kost en een goed bed, maar voor de rest is ieder hier zijn eigen baas", zegt de directeur. Dus geen portier, geen geüniformeerde bedienden, geen overtollige luxe, maar een goede en degelijke recrea tiemogelijkheid die geen buiten sporige financiële eisen stelt. De om geving werkt helemaal mee om de gast zich „buiten" te doen voelen. Binnen tien minuten is men aan zee. Men hoeft slechts het duin over te steken, dat ter plaatse breed en zeer afwisselend van flora is. Een van de permanente gasten is emeritus-pastoor Aarts van de Am sterdamse Nicolaaskerk. 's Zomers woont hij er in een bungalowtje en 's winters in het hotel. Hij heeft er zelfs de beschikking over een huis kapelletje. We horen, dat „De witte raaf" bijzonder in trek is bij de Zweden en de Zwitsers. Een Zwit serse hooggeplaatste regeringsamb tenaar is er vaste klant, evenals de Luxemburgse consul in Luik. Maar ook eenvoudiger lieden voelen zich daar kennelijk op hun gemak. Het centrum heeft ook de beschikking over accomodatie voor jeugdgroe pen. Daarvoor staan twee ruime slaapzalen ter beschikking, 's Win ters kan een der zaien worden ont ruimd, zodat het gebouw dan eventueel voor congressen kan worden gebruikt. In het plan om langs de kust meer stranden tot exploitatie te brengen ten behoeve van de vele duizenden recreatiezoekenden is „De witte raaf" een bepaald aantrekkelijk project. Een spinster in fleurig oud- Markelos kostuum, een oude man, bezig met het maken van de (met gevlochten paardehaar en ganzepennen versierde) voor vaderlijke „gao-stok" en twee boerenvrouwen, die van honderd jarig eigengereid linnen keurige rol letjes voor het kabinet maakten, hebben ons vrijdagmiddag in „De Kopp'ren "Smorre" te Markelo even een blik in de oude tijd gegund, toen de Twentse boer nog vrijwel alles wat hij nodig had, zelf maakte. Met name ook zijn textiel. De „Weefgroep Zuid West Twente" wil die laatstgenoemde traditie voortzetten. Volgende week donder dag en vrijdag hoopt zij weer in de romantische omgeving van deze, als eethuis ingerichte oud-Twentse boerderii het publiek te laten zien, wat gewone huisvrouwen na een intensieve training op het handweef getouw aan fraaie stoffen kunnen voortbrengen. Die training heeft bestaan in een cursus van drie maanden, waarbij zü elke week anderhalve dag kwa men oefenen onder leiding van de gebaarde Amsterdamse weefleraar Johan van der Heyden. De heer Van der Heyden, die vooral bekend is et zachte weer van de laatste dagen heeft het begin aange kondigd van de bloeiperiode van de boomgaarden in de Be tuwe. Tijdens het komende week-end zul len de vroege kersen, de pruimen en de vroege peren in volle bloei staan. De vorig jaar in de Over- en Mid- den-Betuwe uitgezette toeristische Be- tuwe-route is een goede gids voor een mooie bloesemtocht. Deze route be- wegwijzert het gebied tussen Door nenburg aan het Pannerdens kanaal en de z.g. Noord-Zuid verbinding Kes- teren-Ochten. Routefolders zijn, gratis, verkrijg baar bij de V.V.V.-kantoren en de Caltex-benzinestations. In de loop van de volgende week zal deze Betuwe-route worden uitge breid vanaf genoemde Noord-Zuid ver binding in westelijke richting tot Beesd aan de snelweg Utrecht-Den Bosch. Als enige radiomusicus maakt Teun Ploeg de twee maanden lange trip van het Concertgebouworkest door Amerika mee. De heer Ploeg is 38 jaar en begon zijn carrière 23 jaar geleden bij de A.V.R.O. als jongste bediende. Gesteund door de wetenschap aanleg voor muziek te bezitten, begon hij ijverig te studeren en heeft hij zich weten op te werken tot eerste trombonist in het Pro menade Orkest. Het is niet de eerste keer, dat hij met het Concert gebouworkest meegaat. In 1954 heeft hij de eerste tournee door Amerika van het wereldberoemde orkest mee gemaakt. Hij heeft zich toen echter eenmaal vei slapen, waardoor het orkest in Portland zonder hem op trad. Hij heeft er echter wat op gevonden, want zijn koffer bevat thans een wekker van flinke af metingen. Noteer Advertentie Draaiende machines, een keur van produkten, interessante beeld statistieken. Vaardigheidswedstrijden. Speciale banketbakkerij- afdeling. Dagelijks vertoningen van de film: De Nederlandse Banketbakkerij biedt elke 500ste bezoeker een taart aan. TOEGANGSPRIJZEN tot 1 uur n.m.. f 3.- p.p., na 1 uur f1.50 p.p. Dagelijks geopend van 10-17.30 en yan 19.30-22.30 uur, 16 april vanaf 12.30 utir.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 11