ZAND VOORT AAN DE ZEE: Van vissersdorp tot badplaats l/it het land van roomse Schelvissen en protestantse Paapen E Zee bracht na eindelijk eeuwenlange armoe grote welvaart voor Wedkamp in welsprekendheid 2» Vishal krijgt weer een middeningang Saneringsplannen in de Raaksbuurt Marietta zangspel, geen operette Opvoering door NOG Mr Sip hekhoorn thuis in het kasteel van Keukenhof Van „Toon" naar „meneer de voorzitter 'Zandvoort Restauratie i.v.m. zomerexposities KOOT PIANO'S I.C.C. CONTRA TEISTERBANT -Ik BP1 kóNJSSI AT AX-T AXI Maarse en Kroon" was niet „kleinzielig" SLEUTEL WEG? Onderwij svoor stellen Protestantse opleiding voor inrichtings assistente ZATERDAG 8 APRIL 1961 11- SU- ij ZIJLWEG 57 HAARLEM Niet rooskleurig De badplaats Sober I even rnxm r:' H riwl'S hr naTAuis gi'nge» was «e 1.2.3.4.5. ZAADHANDEL JAN R00ZEN ALLES VOOR UW TUIN „DE SLEUTELSPECIALIST" I PAG1ISA iminiiimuHMiimm1 I s Sm f e e tin. S e s s l- it e en zomeravond in de straatjes van Zandvoort kan een feest zijn voor wie niet te gauw ver blind wordt door het fonkelende chroom der restauraties of be dwelmd wordt door de vette geur van patates frites. De lichtjesguir landes kleuren de avond in een sfeer, waarin de vakantiegangers 1 zich gelukkig en zorgeloos voelen. De juke-box overstemt het onbe stemde gerucht van de zee. In de branding van een welvarende gezellig heid overspoelt soms jeugdige uitgelatenheid de schuifelende tred van de honderden mensen, die met een wandeling wat willen bekomen van een warme dag op het strand of in de duinen. Wat gaat er op zo'n avond om in het hoofd van een bejaarde, rasechte Zandvoorter? Misschien denkt hij terug aan het verleden, dat hij uit eigen ervaring kent of heeft leren kennen uit de verhalen, die van geslacht op geslacht zijn doorgegeven. Waarom zou hij dat verleden niet mogen ro mantiseren en niet die oude tijd goed noemen, ofschoon hij weet, dat net golvende water van een zee van armoe en ellende een zee van welvaart is geworden. Zijn eigen Zandvoortse gemeenschap van roomse Schelvissen en "protestantse Paapen is niet zo groot meer, en het kleine leven rond Holleblok, Kees Bil, Snippertje Mens, Jan Triel, of hoe al zijn bij-genaamde dorpsgenóten geheten mogen hebben, is het privilege geworden van een besloten kring. Geen vissersplaats is in korte tijd zo van aanschijn veranderd als z,ana- voort Nergens is de traditionele klederdracht zo volkomen afgelegd als juist in dit merkwaardige dorp In de huiskamers van de oude Zand voortse geslachten kan men boven een old-finish dressoir nog een glimp opvangen van het verleden: foto's met karakteristieke visserskoppen, gevat in een ronde zwarte lijst. Voor het overige ligt het oude Zandvoort opgeborgen in archieven of kan men het opnieuw vinden in vele schilde rijen van Jozef Israëls. Onder redactie van dr. Tj. W. R. de Haan en R. C. Dekker is onlangs een boekje verschenen, dat onder de titel „Oud-Zandvoort" bijdragen be vat tot de geschiedenis en de volks kunde van „een voormalig vissers dorp". Het boekje is uitgegeven door de Volkskundecommissie van de Ver eniging Haerlem. onder auspiciën van het Nederlands Volkskundig Genoot schap en met medewerking van de Gemeente Zandvoort. Medewerking verleenden dr. G. H. Kurtz, P. van der Mije KCzm, C. Varkevisser, R. C. Hekker en dr. Tj. W. R. de Haan. Van hun bijdragen werd gebruik ge maakt voor bijgaand verhaal. HAARLEM, 8 april Deze zomer wordt o.m. in de Vishal de tentoon stelling „Nederlandse Orgelpracht" gehouden ter gelegenheid van het ge reedkomen van de restauratie van het Christian Miillerorgel in de Grote Sint Baat. Bovendien wil men deze zomer in de Vishal een tentoonstelling hou den van het moderne kunstbezit van de gemeente. Het is echter zo schrijven B. en W. aan de raad dringend nodig dat tevoren een aan tal voorzieningen aan de Vishal wor den getroffen om het gebouw beter voor het doel geschikt te maken. Zo wil men de oorspronkelijke vloer van gele tegels herstellen en de thans vrjjwel versleten provisorische vloer bedekking wegnemen. Bovendien wil men de midden-ingang herstellen en voorzien van een tochtportaal. De le lijke glasdeuren zullen dan tegelijker tijd worden vervangen door gesloten paneeldeuren. Vier vergane en ver sleten deuren aan de achterzijde van de Vishal moeten worden vernieuwd en de riolering van de binnenplaats jes tussen de kerk en de Vishal moet worden hersteld. De kosten van een en ander worden geraamd op 17.000,— en B. en W. stellen de raad voor dit bedrag te voteren. i Advertentie HAARLEM, 8 april Het streven van het Haarlemse gemeentebestuur is erop gericht het te saneren gebied, dat omsloten wordt door de Gedempte Oude Gracht, de Zuiderstraat en de Jacobstraat, zo spoedig mogelijk te ontruimen. De leegkomende huizen kunnen dan worden gesloopt, zodat langzaam maar zeker het geprojec teerde Raaksplein ontstaat. Het blijkt nu mogelijk om weer een huisje aan de Drossestraat te ontruimen. De be woners kunnen worden „opgeschoven" naar het pand Zuidpolderstraat 33 en de bewoners van dit pand gaan dan naar Kerkstraat 1. De mensen die daar tot nu toe woonden, zijn naar een rusthuis vertrokken. Om deze manipulaties te kunnen uit voeren moeten er echter enige voorzie ningen worden getroffen aan de wonin gen in de Zuidpolderstraat en de Kerk straat. De kosten worden geraamd op 2000,- en de raad wordt om dit bedrag gevraagd. Zandvoort eertijds vissersplaats. Het dorpswapen, voor het eerst aangetrof fen op een document van 1613, liegt er niet om: drie over elkaar geplaatste ha ringen, tevens een Christusmonogram. Het dorp wordt al vroeg in de historie genoemd. Melis Sto_ ke gewaagt ervan in zijn Rijmkroniek, wanneer hij de lan ding verhaalt van de Witte van Haemste- de, de natuurlijke zoon van graaf Flo- ris V, in 1304: „Met enen scepe ende niet mee Voer hi buten bi der see Ende quam an bi Santvoerde." Hoe de Witte verder geva- ren is, moge hier niet van belang zijn. De ambachtsheer lijkheid, die Zand voort geworden was, leefde haar eigen bestaan onder de schutse van Sint Agatha. Kerkelijk behoorden de Zand- voorters oorspronke lijk tot de parochie van Haarlem, later •ot die van Over- een. Maar zij had- ,en hun eigen kerk, *0egewijd aan hun Patrones en Sint tj-driaan, waar de Pastoor uit Haarlem s zondags de H Mis opdroeg. Vóór 1514 Woonde in Zand voort een onder-pas toor, die onder zijn Parochianen 200 communicanten tel de. De Reformatie kreeg ook vat op het vissersdorp, waar vele Haarlemmers naar toe trokken om de hage-preken te beluisteren. In 1586 kreeg het dorp zijn eerste predikant. ■•••"A.""".. NA' AvA;.: v naars, Van Duivenbodens en natuurlijk Vissers, keurig gerangschikt naar con fessie. In die stevige kern leeft de geschie denis ongeschreven voort en weet men te vertellen van dominee Swaluë, pas toor l'Ami, waker Molenaar en zovele andere historische figuren. Zij kunnen misschien nog het verhaal vertellen van die Fransoos, die bij Aert van - mem Pop was ingekwartierd. Die zorgde er voor", dat de bader, en voor- Fransoos gooide azijn over de aerepels al de baadster bijgestaan door een terwijl Aert verrekte van de honger. baadvrouw, niet door onbescheiden hij had nog mare ien aerepel op ze blikken gevangen werden. verrek estoke". Met een schop ging Het dorpsbeeld veranderde totaal en Aert de Fransoos te lijf en sloeg hem zo radicaal, dat het moeilijk is nog een d'ood. Flet lijk van de soldaat werd m oude visser'swoning terug te vinden. De een muur gemetseld, en Aert vluchtte, bezettingsjaren gaven daartoe een ex- Later is hij teruggekomen, „en hai het tra stoot, toen een groot deel van gien sentie last ehad". Zandvoort onder slopershanden viel. Daarom heeft een zomeravond m het Och, zo zijn er nog vele verhalen, moderne Zandvoort in niets meer de en en passant zal men u vertellen, «at wielen in zee gereden werd. Een luifel sfeer van de oude tijd, of ge moet luis teren naar de stem van de nog ras echte kleine gemeenschap, waarin de bijnamen noodzakelijk zijn om dc ge- lijknamigen van elkaar te onderschei den. Een sociaal-geografisch rapport noteerde destijds 309 mensen, die Paap heetten, en 294 met de naam Koper. Zo zijn er nog de Schelvissen, Mole- de Zandvoortse kindertjes uit de vuur toren komen, en dat men niet graag bij een begrafenis een oneven getal vrouwen in de stoet zag. Want dat be tekende spoedig weer een dode. Die dagen zijn voorbij. Maar het hart van Zandvoort is blijven kloppen. Het klopt alleen anders. En de mensen voelen zich er wel bij. De geschiedenis van Zandvoort is geen rooskleurig verhaal. Eeuwenlang 's de armoe troef geweest. Het dorp pe t geleden onder de plunderingen 5,»n <c Spaanse benden, het moest roni Komen van een karig vissersbe- staan en de zee heeft herhaaldelijk toe- gcslagen. De Allerheiligenvloed van de springvloed van 1671 en de storm van 1682 hebben veel onheil ge sticht. In 1732 bijvoorbeeld stonden nog slechts 89 huizen er - geregistreerd, hjina 200 minder dan twee eeuwen te voren. Waker Molenaar, alias De Puur, op zijn tocht door Zandvoort. bij Amersfoort. Met hun manden op af naar de stad, op oude prenten een idyllisch beeld, maar in werkelijk- dé rug gingen zij de rulle zandpaden heid een zwoegpartjj van begin tot eind. Kinderen waren reeds gewend manden met vis te sjouwen en men moet de verklaring voor lief nemen, dat de Zandvoorters onder de kracht van dat gewicht zo fier opgegroeid zijn. Zij mochten dan sterk heten, het al te karige bestaan noodzaakte meer dan eens tot bedeling vanuit Haarlem en Amsterdam. Geen wonder, dat toen het Groot Badhuis werd opgericht, de straatweg werd aangelegd en andere verbindin gen tot stand kwamen, de Zandvoor ters het roer letterlijk en figuurlijk omgooiden. Omstreeks 1880 werd nog met 17 schuiten gevist, dat aantal daalde snel en nu is de visserij ver dwenen. Daarmee is ook een eind ge komen aan de tol, die de vissers aan Daarom is men in Zandvoort noe Paulus Loot dankbaar, de Amsterdam- mensenlevens hebben moeten betalen, se koopman, die in 1722 de ambachts heerlijkheid kocm Jóor 10.500. Hjj kocht meteen de Zandvoortse" duinen voor ƒ4140. Riant was het dorp niet' dat werd hem wel duidelijk uit het welkomstvers van de schoolmeester, waarin het heette: „Zijl welkom met uw ruinen in deez^ verdoemde dui- Zij zijn niettemin mensen van de zee gebleven. Hoeveel schipbreukelingen zijn or gered, sedert in 1825 de red dingboot in Zandvoort werd gestatio neerd? In totaal staan er 38 schipbreu ken, de laatste van de C. A. Banck in 1949, genoteerd, waarbij meer dan 300 non." Onder Paulus Loot kreeg Zand- mensen werden gered' voort een beter lot. Maar florissant is het tot rond 1900 nooit geworden. De vis werd duur betaald. Het vissersdorp ontwikkelde zichzelf tot badplaats. De stichting van hotel i aa i- Groot Badhuis in 1828 was misschien De Zandvoorter vissers leidden hun het eerste begin, maar het baden in sober leven. Zij voeren uit en brach- Zandvoort geschiedde toen alleen in de ten hun vangst thuis, waarbij vrjjwel met zeewater gevulde badkuipen. Pas dp p-phele bevolking betrokken was. omstreeks 1870 kreeg men gelegenheid Dp visloners, zowel mannen als vrou- tot baden in zee. Dat gebeurde eerst wen trokken er op uit, soms wel tot nog met een badkoets, die op hoge HAARLEM, 8 april Het bestuur van het Internationaal Cultureel Cen trum te Amsterdam had de Haarlem se sociëteit Teisterbant uitgenodigd tot een wedkamp in welsprekendheid. Vier oratoren van elk der sociëteiten zou den de eer der eigen sociëteit verdedi gen. Gisteravond was het zover: ten aanhoren van 200 oordelende suppor ters uit Amsterdam en Haarlem tra den in het krijt voor het I.C.C. de he ren W. Boswinkel, Henri Knap, mr. P. J. Mijksenaar en P. Tholen: voor Teisterbant de heren Godfried Bomans, H. J. M. Bouchette, mr. A. W. Helle- ma en drs. Barend Rijdes. Elk er sprekers mocht kiezen uit drie bij loting toegewezen onderwerpen en was gehouden zich na vijf minuten bedenktijd in de strijd te werpen. De onderwerpen waren van een ontstellen de diversiteit: van „modernisme in de kunst" tot „de verwaarlozing van de ongehuwde vader". Hoeveel daar nog tussen kan liggen, zal men vaag kun nen bevroeden. De Haarlemmers wa ren over het algemeen aan de ernstige kant; zelfs Bomans. De heer Bouchette daarentegen was de luchtigheid zelve en toonde ongewild maar daardoor ont wapenend aan, welke mogelijkheden er liggen in het opgeruimd en met herha ling wijzen op de onmogelijkheid van een onderwerp als „de verwaarlozing van de ongehuwde vader". Bij de Am- lerdammers excelleerde Henri Knap met een ordeugende verhandeling verzorgd en zelfverzekerd voorgedra gen ver de vraag of de emancipatie van de vrouw ons ontheft van de plicht tot hoffelijkheid. Na telling van de toekende punten bleek Amsterdam het van Haarlem te hebben gewonnen (4567 tegen 4500 pun ten). Maar de verwerver van de eerste plaats in de individuele rangorde was er een van Teisterbant: Godfried Bo mans. die zijn onderwerp („geluidloos heid") bad aangegrepen als vertrek punt voor een persoonlijk getinte be spiegeling over de zegen van de stilte. Henri Knap verwierf de tweede plaats en de derde was voor P. Tholen. die een rad betoog had gehouden over de voorlichting aan kinderen. Op de vier- Vart Vissersdorp tot badplaats. Bij- staande foto's geven een treffende illustratie van de ontwikkeling die Zandvoort heeft doorgemaakt. De linkse foto dateert uit 1880 en geeft een beeld van de visafslag op het strand. Rechts een plaatje van 1060 met het moderne strand leven en zijn draagbare radio- de en de vijfde plaats werden geklas seerd respectievelijk Barend Rijdes, met een ernstig ebeschouwing over op voeding en onderwijs, en H. Bouchette met zijn visie op de onmogelijkheid van de verwaarlozing van een onmo gelijke figuur. HAARLEM. 8 april De operette „Marietta", die het Nieuw Operette Gezelschap gister- en donderdagavond in de stadsschouwburg voor het voet licht bracht, was meer een zangspel dan een serieuze operette. De muziek van Walter Kollo klonk weinig hartver- overend, terwijl het libretto van Bo- dansky en Bruno Hart-Warden op een wel erg simpele intrige is opgebouwd. N,O.G. had zich met de keuze van dit 'pretentieloze stuk voor een moeilij ke taak gesteld, daar een uitvoering van dit genre slechts door tempo en raffinement acceptabel is te maken. Beide factoren ontbraken nog al eens. Hoewel liet koor verdienstelijk zong is het regisseur Jan de veer niet gelukt de groep tot leven te brengen. Het was bij iedere scène „op de plaats rust". Verdienstelijk spel leverden Lenie Cra mer als hertogin Marietta en Theo Jansma als graaf Torelli. Bovendien beschikken beiden over behoorlijke stemkwaliteiten. Een kostelijke type ring kreeg de markies Arancini van Janus Blom, terwijl Bram de Vrind met allure de rol van Hertog del Fosco vertolkte. Over het ballet kunnen wp met zo er" enthousiast zijn. Door de gebrekki ge" techniek ging veel van de vloeiende lijn verloren. De decors van Jan van Hemert waren zeer prijzenswaardig en pasten goed bij de locale sfeer van de ze operette. A. Krt. ONDERWIJS B. en W. van Haar lem vragen de raad een krediet van 5000 voor verbetering van de verlich ting in de lokalen van de Albert Schweit- zerschool aan de Rijksstraatweg. INBRAAK Tussen zes uur woens dagsavond en zeven uur donderdagsmor gen is ingebroken in een oud-papier handel aan de Paul Krugerkade. De bu reaus in het kantoor werdeii overhoop gehaald. Er werd 5,- vermist. mmm In een der kamers van het kasteel Keukenhof springt vrolijk en dartel een eekhoorn. Het dier is een paar maanden oud. toont helemaal geen schuwheid en knabbelt graag een bis- cuitje op de schouder van heer Van Veen, die in het dagelijks leven de gemeente Lisse dient als ambtenaai bij Openbare Werken. De familie Van Veen bewoont een deel van het kas teel Keukenhof en de kinderen dwa len uiteraard dagelijks door het bos. Een week of vier geleden gingen ze 's morgens naar school en troffen aan de voet van een boom vier jonge eekhoorntjes aan. Er was geen tijd ToeSen*Mafr ÏÏe" speen kopen en men had niet de min- hun eerste gang naar de bewuste ken te krijgen. Later kreeg boom. Da-ar vonden ze twee eekhoorn- baby-biscuits. tjes terug. Die werden mee naar huis genomen, daar vertroeteld en vervol gens probeerde men of de diertjes zin hadden in de boom te klimmen waar uit ze kennelijk waren gevallen. De een verkoos inderdaad de vrijheid, maar werd een dag later dood gevon den. De ander kon men met geen Misschien was het allemaal met de voeding die de geleerden in zo'n geval voorschrijven, maar hoe het ook zij: het diertje groeide als kool. Met de groei namen ook de levenslust en... de baldadigheid toe. Toen de tanden eenmaal goed door waren begon het dier te knagenop harde biscuits, op Hen De ander kon men mer geen uici <.c „t--„ mogelijkheid bewegen, hoger sferen pindals en op alles wat het ver ei on te zoeken en hij kreeg een plaatsje te pakken kon krijgen, in de huiskamerbij de familie Van En we moeten, zo zegt de heer Van Veen Het dier had al gauw een nest- Veen, vooral met proberen een sm- ie ontdekt waar het zich prima thuis ker- of honingpot onbeheerd te laten voelde- een theemuts. Hoe men de staan, want daar is het dier gek op. pluimstaart voedde? Het eerste wat Inmiddels is wel gebleken dat een men deed was een plastic flesje met eekhoorn, zolang hij erg jong is, als lll,l„l||iminiiiiiiiiiiiiiimmiiiimiiiiiii.iiiiiiiiniHiiiiiiiiiiiimiiiiuiiiiiiiiiiii"»i«'i'»""|i|i«i|»H,l,M Het valt sommige vrienden in de Beweging een beetje moeilijk in de vergadering over te schakelen van het vertrouwelijke „Toon" naar het officiële „meneer de VoorzitterDat bleek donderdagavond, toen de heer A. van der Veldt tot voorzitter was gekozen van de Haarlemse K.A.B. Al weer een baan erbij, moet menigeen gedacht hebben. Onder die menigeen stond Va-n der Veldt op de eerste rij. Hij was reeds tweede voorzittei, een functie, die hem weinig besognes be zorgde. Het bleek niet zo gemakke lijk een opvolger voor de heer Ange- nent te vinden. Men waagde een kansje bij Van der Veldt. Hij nam het voorstel in beraad, en zijn eer lijkheid dwong hem al gauw een eventuele benoeming aan te nemen. De heer Van der Veldt, is geei baantjesjager. Wellicht daarom wordi hij voor vele functies gevraagd. En men weet van te voren, dat als hij een karwei in handen neemt hi.i het niet meer loslaat. Schrijvend of sprekend over de heer Van der Veldt, grijpt men onbewust naar een groot aantal sociale ciiché's, die sedert ja ren opgeld doen in vergaderingstoe spraken. Maar wie hem eenmaal ont moet heeft en met hem gesproken, vindt de oorspronkelijke betekenis van die ciiché's op treffende wijze in hem terug. Dan blijkt, dat een sociale bewogenheid bij hem een levende werkelijkheid is. dat arbeidszin en strijdlust eerlijke begrippen zijn. In hem heeft dus de Haarlemse K.A.B. bij voorbaat een eminent voorzitter gevonden, een man, die weet wat hij wil en van wie men veel verwacht. Hij kent de zwakke plekken van de Beweging en zal daar zonder aanziens des persoons op wij zen. Bij zijn installatie heeft hij daar blijk van gegeven, vooral toen hij er op wees, dat het stoffelijk welzijn van de leden niet het hoofdthema van het werk mag zijn. Hij zal, ge loven wij, de man zijn, die zich voor al zal inzetten voor de geestelijke belangen. Is het zo belangrijk nu een uitge breide levensloop te geven van deze op 14 augustus 1904 te Overveen ge boren K.A.B.-er? Weinigen, die hem En hier zit de parmantige pluimstaart heel genoeglijk eert biscuifje op te peuzelen. huisdier alleraardigst is. Maar nu het dier steeds meer mans wordt, krijgt men er ook meer last van. De pluim staart kan sprongen maken van twee meter. Als hij onraad vermoedt klimt hij spoorslags in de gordijnen en in de huiskamer van de familie Van Veen is al de nodige averij aange richt in de bloemen en de kamer planten. Het dier is helemaal niet schuw. Alleen eigenaars van honden moeten niet in zijn nabijheid komen, ook al hebben ze hun viervoeter thuis gela ten. Want alleen de lucht van de hond is al voldoende om de eekhoorn in de gordijnen te doen springen. Ook op katten heeft het dier het helemaal niet begrepen. Nu het weer wat mooier wordt, hoopt de familie Van Veen dat de eekhoorn de vrijheid zal verkiezen. Hij kan thans geheel voor zichzelf zorgen. Als men thans het raam open zet, heeft de pluimstaart echter nog geen neigingen om naar buiten te springen. Hij heeft het op het Keu kenhof-kasteel kennelijk veel te best! niet in een of andere functie ontmoet hebben. Meèr dan vijfentwintig jaar heeft hij zitting in de Haarlemse ge meenteraad, in vele commissies heeft hij een gewaardeerde stem, maar zijn belangrijkste taak heeft hij zeker vervuld in de adviesbureaus van de K.A.B. Dat de spreekuren altijd druk bezocht worden, is het beste bewijs, dat deze adviseur de juiste man is op de juiste plaats. Het beste bewijs ook, dat hij een goede voorzitter zal zijn. (Advertentie) Mobilofoon service dag en nacht Advertentie SPEKSTRAAT 5 TELEF. 16061 95' AMS'i'ERDAM, 7 april Een mis verstand is er oorzaak van geweest dat in ons verslag over de Stadsrond- ritten (28 maart j.l.) een onjuiste voor stelling is gegeven van de houding van de N.V. Autobusonderneming Maarse en Kroon. Het feit, dat do N.Z.H.V.M. het Amsterdamse Bos en Schiphol niet in de route had opgenomen werd gewe ten aan de „kleinzieligheid" van Maar- se cn Kroon. Dit blijkt niet het geval te zijn. Maarso en Kroon is over deze zaak niet, geraadpleegd en het verlenen van doortocht over een concessiege bied is het recht van het gemeentebe stuur. De N.Z.H.V.M. heeft dit jaar echter niet om zulk een doortocht ge- i vraagd. (Advertentie LANGE VEERSTKAAÏ 10 TEL 11493 HAARLEM, 8 april De Haarlemse raad wordt voorgesteld een noodzake- ljjkheidsverklaring af te geven voor de uitbreiding van het leerplan van de Prol. Christ. Huishoudschool met een opleiding inriehtingsnssistente. Aan der gelijke gediplomeerde assistenten blijkt in ziekenhuizen, internaten en andere instellingen grote behoefte te bestaan. De Prof. Christ. Huishoudschool wil in september met de cursus starten. Voor het aanschaffen van nieuwe meubelen voor het tekenlokaal van de christelijke uloschool aan de Nassau- laan, wordt de raad om 4130,- ge vraagd. Voor het aanschaffen van leer- en hulpmiddelen voor de chirstelijke lagere school aan de Dreef vraagt men 1225,-. De bestrating van de speelplaats van de Hildebrandschool aan de Generaal Spoorlaan moet worden verbeterd, om dat de afwatering niet meer voldoende is. Het conciergekamertje moet worden geschilderd en voor de concierge moot een werkbank worden aangeschaft,. In de hal van de school moeten ten be hoeve van wachtende ouders een tafel tje en drie stoelen worden geplaatst en de wanden en plafonds van een aantal lokalen moet in een lichte kieur worden geschilderd. Voor dit alles wordt van de raad een crediet van f 10.600,- ge vraagd. Tenslotte blijkt het terwille van de brandveiligheid nodig de trap op de verdieping van de Anslijnschool aan de Parklaan "137, door een brandwerende pui af te sluiten. De kosten worden geraamd op 4300,-. HAARLEM, 8 april De beide 28 jaar oude zinkerleidingen in de Ring vaart via welke Haarlem gas levert aan Haarlemmermeer, verkeren in slechte staat. Onlangs heeft men nog met de grootste moeite enkele lekken kunnen herstellen. De kosten van ver nieuwing waaraan overigens in ver band met het spoedeisend karakter reeds begonnen is worden geraamd op 75.000 en de Haarlemse raad wordt nu gevraagd het benodigde geld te voteren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 3