NIJMEGEN WIJDT ZIJN SCHOUWBURG IN Cultuurspreiding is niet zoveel mogelijk import uit het westen Ovaties besloten Bossche Voettocht Geheel Katholiek Amsterdam bij afscheid van mgr. v. d. Burg Zuinigheidsrijders gaan gas pedaal alleen maar strelen Angst voor te zwaar Kernenergie benadrukt Vijfdaagse rit via Parijs en Luxemburg naar Kopenhagen SOLEX ?L°- Eenactertje van burgemeester Hustinx Humor en ernst van minister Cals Ook de opperrabbijn en protestantse kerken vertegenwoordigd Equipes vandaag in Den Haag gestart „Om sherryglas vol benzine" HARDEBELT 37-STE NATUUR- EN GENEESKUNDIG CONGRES MAANDAG 10 APRIL 1961 PAGINA 5 NIJMEGEN, 8 april Het is een bijzonder aangename schouw burg, die Nijmegen vanmiddag op een eveneens bijzonder aangena me wijze heeft ingewijd. Minister Cals heeft dit eigenlijk gedaan voor de stad, waar hij de beste jaren van zijn leven heeft door gebracht, zoals hij zelf bekende. Hij immers was de officiële spre ker op de middag, waarop burge meester Hustinx namens het ge meentebestuur de schouwburg aan zich zelf overdroeg. Aan zich zelf, want hij is voorzitter van de N.V., die de schouwburg gaat beheren. Hij verrichtte deze sym bolische overdracht door zich van zijn ambtsketen te ontdoen en vervolgens als voorzitter verder te spreken. Het was dus toch een klein eenactertje, dat de schouw burg opende, alhoewel de middag verder, behalve aan de beide spre kers, vooral gewijd was aan de muziek. Voortreffelijk gespeeld door het Gelders Kamerorkest. Minister Cals Spreiding Geschenken In Spaarndam HAARLEM KOOPT HET BINNENPAD „Trou moet blycken' Restauratie bleek duurder dan raming GRONDVERKOPEN IN HAARLEM HA RMON1SER1NG DER ONTWIKKELING SAL0& Maus Gatsonides: Vertraging wegens motor storing West-Indië acht uur dichter bij Nederland KLM met straalvlieg tuigen naar Suriname en Curagao Communiste weigert prijs van groot winkelbedrijf Schimmelpenninck twee eeuwen geleden geboren Deventer herdenkt grote staatsman met expositie Tweede kath. L.O.M.- schoolin Den Haag (Van onze verslaggever) Nog meer muziek was er trouwens. Buiten, op het dakterras, speelde tij dens de aankomst van de 900 genodigden van het gemeentebestuur de Lucht machtkapel, gestoken in haar frisse blauwe parade-uniform. Het was feeste lijk rond het Keizer Karelplein, dat bo vendien rijk bevlagd was en van een drom mensen voorzien. Onder de gasten waren er zeer pro minente minister mr. J. Cals uiter aard, mgr. W. Bekkers, mr. H. Bloe- mers, de commissaris van de Koningin In Gelderland, de ambassadeur van Griekenland, de culturele attaché van Engeland, burgemeesters uit de om trek ook uit Duitsland, de rector mag nificus en enkele hoogleraren van de hogeschool, studenten, en uiteraard een groot aantal toneelspelers, onder wie de directies der gezelschappen. Abraham van der Vies en Aug. Defresne, die bei den een uitnodiging hadden aanvaard, Juicht0" enkele ogenblikken staande her- w^'i™,eestcr Hustinx hield een opge- een klefnh»' ,waarin hÖ zich °-m- met ff"u beetje leedvermaak richtte tot burgemeester Witte van Eindhoven, die nu de weg der smekelingen naar Den Haag is gegaan voor de sch .uwburg in de lichtstad, nadat hij enkele jaren gele den de smekeling uit Nijmegen als mi nister had ontvangen. Kleine grapjes waren er meer in zjjn rede en dat maakte de bijeenkomst feestelijk maar ook de ernst had er een plaats in, en de gerechtvaardigde trots op zijn stad, die, in het verleden hoofdstad van een der Gelderse kwartieren, deze func tie, ook dank zij de schouwburg, in het heden kan voortzetten tot in het grens gebied Niederrhein toe, waar de bewo ners ook voor de Nijmeegse schouwburg belangstelling blijken te hebben. Minister Cals eigenlijk in de plaats tredend van zijn staatssecretaris mr. Y. Scholten, die speciaal met de kunst be last is stak de zaal met een golf van humor aan. Hij verbond op een verrassende manier een hele reeks fei ten uit het verleden nabij of verder af met de actualiteit: Spaanse gees telijken, die in de vijftiende eeuw een schouwburg stichtten om daarmede geld middelen te verwerven voor hun hospi taal tegenover de niet geringe subsi dies, waarmede nu schouwburgen en toneelgezelschappen in stand gehouden moeten worden; de klachten van toneel spelers een eeuw geleden over het rei zen en trekken, dat zij zich moesten ge troosten; Daan van Ollefen, die door zijn directie ontslagen werd toen hij op grond van zijn faam een gage van 2000 jaar eiste. Humoristische aspecten ontbraken evenmin bij de manier, waarop hij een aantal problemen van het toneel even aanraakte. Zij maakten de ernst slechts aangenamer. derlandse gezelschappen te krijgen, dan is dit teveel verlangd: het lukt ook in het westen niet en elke stadheeft zijn eigen karakter; in de westelijke ste den misschien meer toneel, in Nijmegen meer natuur. Waarom wil men overal hetzelfde hebben toneel en hogescholen? Cul tuurspreiding mag men niet zien als zoveel mogelijk import, maar op de eer ste plaats als het tot bloei brengen van een eigen cultuur. Opmerkelijk is het streven naar eigen toneelgezelschappen. Het Oost-Nederlands Toneel hield het in 1929 één jaar in Arnhem uit door overheid en publiek in geen enkel op zicht gesteund, constateerde Hunnigher. Voor wat Theater nu sinds acht jaar doet is de overheid bijzonder dankbaar. „Ik hoop, dat dit belangrijke werk niet ver loren zal gaan". Maar dat hangt niet van de Rijksoverheid af. Betekenisvol is het, aldus de minister, dat Ged. Sta ten straks een pauzeteken aan de schouwburg aanbieden, dat overigens niet de pauze aankondigt, maar het voortgaan van de voorstelling. Men kan het dus zien als een aanmoediging: Theater, doorgaan! Minister Calsdie zaterdag in Nijmegen de nieuwe schouwburg opende, onderhield zich lange tijd met de oud-actrice Rika Hopper, die eregaste was. Gaat de maatschappelijke zekerheid ten koste van de kwaliteit? Dan niet al leen bij het toneel. Maar: ieder die door wat hij doen moet in de ziel gegrepen is bljjft niet beneden zijn maat, ook niet als hij voor minder inspanning hetzelf de salaris krijgt. De toneelspreiding ge schiedt nu niet meer per koets, zoals 'n eeuw geleden. Toch is er een toneel schooldirecteur, die kandidaten vraagt of zij last van wagenziekte hebben en bp bevestigend antwoord een andere loopbaan adviseert. Spreiding ten koste van de artistieke kwaliteit en van de menselijke arbeidsvoorwaarden baat niemand. Zegt Nijmegen in een cultuur- rapport, dat het hoopt het gehele re pertoire in al zijn facetten van de Ne- (Van onze correspondent) DEN BOSCH, 10 april De laatste avond en morgen van de Voettocht 1961 van de Pax Christi-beweging, heeft het voor de 2500 routiers aan indrukwekkende momenten en aan hartelijke gastvrijheid niet ontbroken. Zaterdagavond kwamen de vijf en twintighonderd aan, vermoeid maar nu meer dan ooit met overtuiging zingend „Wij gaan naar het huis, het huis Van onze Heer". Even later schalde tegen de hoge gewelven van de St. Jan het routelied van Aimé Duval, in kracht toenemend naarmate meer "outiers de kerk betraden. Daar spraken de vertegenwoordigers (sters) van de tien routes hun dank gebed uit. Ze deden dat ieder naar eigen aard en aanleg, de een met een •impel gesprek tot God, de ander met een abstract vers, maar steeds met die ondertoon van grenzeloze dank baarheid omdat ze dit alles hebben mogen beleven. Met dit alles niet aileen de vriendschap en de gastvrij heid bedoelend, maar ook de blaren San hun voeten „omdat je daarvan leert dat niets zonder moeite te be reiken is". In de koude avond was er op de Parade de gezamenlijke maaltijd, klaargemaakt door de keukentrein van de B.B., en kort daarna was er de lezellige warmte in de kamers der possche gezinnen die er gezamenlijk m geslaagd zijn om aan alle routiers °nderdak te bieden. Velen van de gastvrouwen en -heren gingen zondag met hun logé's naar de Brabanthal ?m er de H.Mis bij te wonen, die ijardinaal Alfrink opdroeg. Mgr. Bek- *ers leerde de jongens en meisjes nog ®ehs de toepassing van alle ervaringen hun verder dagelijkse leven. De SPmmissaris der Koningin, dr. D. fmrtmannen de burgemeester van Ven Bosch, mr. R. Lambooy, woon- öen' o.m. de H.Mis bij. Een indrukwekkend hoogtepunt er van vormde het moment toen tien westers aan alle kanten van de jhorrne hal de H.Communie aan bijna mneduizend personen uitreikten. alle devote ernst was het jeug- mge enthousiasme lang genoeg op- Sekropt geweest; reeds toen de kardi- ®aal en de andere priesters de hal Aflieten klaterde een ovatie op. Nadat p maaltijd genuttigd was en de ossche KAB-harmonie de hal binnen- f^öiarcheerd, bleef er geen jongen of m«isje meer op zijn plaats zitten: het -jjfd een grote polonaise, waaraan «ven de kardinaal en mgr. Bek kers deelnamen en die voor het overi ge telkens opnieuw culmineerde in stormlopende toejuichingen voor de beide kerkvorsten. Het was zo'n hart verwarmend schouwspel dat mgr. Bekkers uit de grond van zijn hart verklaarde „Je wordt daar zelf weer helemaal jong van". Toen de minister uitgesproken was en het Kamerorkest na Vivaldi en Hindemith de Salzburger symphonie van Mozart feestelijk gespeeld had, re cipieerde het bestuur van de schouw burg, voor een groot deel om naar meer toespraken te luisteren, die in het ge roezemoes van de overige gasten verlo ren gingen. Het „pauzeteken", door mi nister Cals genoemd, gemaakt door Hendiik Andriessen, werd hier aange boden, evenals een vleugel van de bui tengemeenten, een schemerlamp van de gezamenlijke vakcentralen, een pot van Y;,Y-V-. een kristalplastiek van de schooljeugd en een cheque van 25.000 gulden van de Nijmeegse industrieën voor een kunstzinnige versiering van het gebouw. 's Avonds, toen men er voor het to- ïfüL samenkwam, bleek pas goed hoe feestelijk de hele entrée is, zodra men er met op uitgaan gerichte mensen sa menkomt, en hoe prettig de zaal. Tegen de donkere bekleding van de wanden komt de helderrode bekleding van de stoelen joyeus uit, en de gele rieten be kleding van de balustraden langs de balcons geeft een luchtig effect. Euigs- zins merkwaardig was het, dat toen het damasten gordijn wegschoof door enke len het io-vivat aangeheven werd De overige gasten gedroegen zich minder opvallend, ook tijdens het bijzonder ge animeerde soirée-dansante, waar overi gens meer gepraat dan gedanst werd. Dat een ober trachtte door een glazen wand naar buiten te lopen zijn ser veerblad ving voor hem de stoot op, maar de ruit sneuvelde toont aan, hoe nieuw alles nog is. Als het waar is, dat scherven geluk betekenen gaat de Nijmeegse schouwburg dus zeker een goede toekomst tegemoet. (Advertentie) „Nu wegrijden zonder trappen" SOLEX-SERVICE-STATION RIJKSSTRAATWEG 249 HAARLEM-N. - TELEF. 57455 HAARLEM, 8 april Om het uit breidingsplan „Spaarndam" te kunnen uitvoeren, dient Haarlem de beschik king te krijgen over het zogeheten Bin nenpad in Spaarndam, een smal, ver hard pad. De Oude Spaarndammerpol- der, de eigenaar van het pad, wil het voor 1000 van de hand doen en B. en W. stellen de raad voor, voor dit doel het gevraagde bedrag beschikbaar te stellen. HAARLEM, 8 april De restau ratie van het pand in de Grote Hout straat, waar de sociëteit „Trou moet blycken" zetelt, is aanzienlijk duurder geworden dan men zich had gedacht. Geraamd was, dat men met 47.700 zou kunnen volstaan, maar in feite blijkt men 81.265 no dig gehad te hebben. Dit is enerzijds een gevolg van de loon- en prijsstij gingen maar anderzijds van het feit, dat men een aantal posten te laag had geraamd. Bovendien is in dit bedrag van 81.265 een bedrag van 20.000 begre pen, die nodig waren voor het restau reren van de voorgevel van het naast gelegen pand, Grote Houtstraat 117. Dit is een in de 18e eeuw tot stand ge komen vleugel van het andere pand. Nu dient ook de achtergevel van dit pand te worden gerestaureerd, hetgeen 6500 zal gaan kosten. Het rijk draagt in de kosten van deze restauratie niet bij, omdat deze achtergevel niet op de rijksmonumentenlijst voorkomt. Wel is het rijk bereid geweest het subsidie percentage voor de overige restaura ties van 40 pet. op 50 pet. te brengen. B. en W. stellen nu de raad voor om het gemeentelijk subsidiepercentage op 20 pet. te handhaven, maar in de sub sidiëring wel de achtergevel van het pand Grote Houtstraat 117 te betrek ken. In feite wordt de raad gevraagd het reeds toegestane subsidiebedrag van 9.540 te verhogen tot 8.013. (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 10 april Geheel Ka tholiek Amsterdam was vertegenwoor digd op de drievoudig afscheidsreceptie die mgr G. P. J. v. d. Burg als deken van Amsterdam zaterdag en zon dag heelt gehouden. Maar ook vele niet-katholieken kwamen de hand druk ken, zoals de opperrabbijn, oud-burge meester mr. A. J. d'Ailly vertegenwoor digers van de protestantse kerken. Na mens het gemeentebestuur werd de re ceptie des middags bezocht door wet houder mr. F. van Wijck, wethouder mr. J. C. v. d. Berg. In een plechtige bijeenkomst heeft de geestelijkheid van Amsterdam za terdagmorgen in het Van Nispenhuis afscheid genomen. Pastoor W. Hessing schetste in een spirituele, gevoelvolle rede de persoon van mgr. v.d. Burg, zijn menselijkheid en gemoedelijkheid, de rust, waarmede hij altijd zijn be zoekers op hun gemak wist te stellen, ziin geduid om hen aan te horen en zijn hulpvaardigheid waar die nodig was. Vooral ook zijn geestelijke instel ling: het besef van de hoge waardig heid van net priesterschap, zijn grote godsvrucht en zijn devotie voor het Mirakel van Amsterdam. Namens de Amsterdamse geestelijken werd een geldsbedrag aangeboden. Pastoor H. Nieuwenhuizen sprak als oud-klasge noot enkele woorden en bood evenzo een geschenk aan, waarna de deken hen allen hartelijk dank zei. Zondagmiddag was het allereerst aan de bewoonsters van het Hof, de Begij nen, wier rector de deken is, en dege nen, die assisteren hij de liturgische plechtigheden in de kapel, om afscheid te nemen. Na de plechtige Hoogmis, op gedragen tot intentie van mgr. v. d. Burg, door kapelaan S. de Wit, hebben in de pastorie mej. Lel™ namens de be- woonsters van het Begijnhof ze wees speciaal op het trouwe ziekenbezoek van de deken mevr. Konijnenburg namens de St. Andrieshof, de hoor Witte- veen namens de acolythen en het „jong ste lid" van het zangkoor, het vierjarig dochtertje van de penningmeester, de heer Starreveld, hulde en dank gebracht aan de deken, de jongste „spreekster' in een lief versje. De hulde ging ver gezeld van allerlei geschenken. Daarna kwam een lange stroom van raadsle den, oud-raadsleden, vertegenwoordi gers van congregaties en kloosterorden, verenigingen, instellingen, zoals het O. L. Vrouwegasthuis, enz. ter receptie, onder wie ook de heer C. A. Koot, direc teur van het interparochieel sociaal- charitatief centrum, die namens de ka tholieken van Amsterdam ruim 7000 als afscheidsgeschenk aanbood, welk be drag nog zal stijgen omdat nog niet alle toegezegde bedragen binnen zijn. Dinsdag verlaat mgr. v. d. Burg Amsterdam en gaat hij in Bergen wo nen. HAARLEM, 8 april B. en W. van Haarlem stellen de raad voor, aan de N.V. Coördinatiebouw te Hilversum 23.409 m2 gronds in het centrum van wijk A-l van Schalkwijk te verkopen voor de bouw van 179 eengezinswonin gen, 42 garageboxen en 179 bergsehuur- tjes. Voor de grond vraagt de gemeente 849.246,-, terwijl het bedrijf bovendien 25.956,- verschuldigd is wegens de aanleg van gemeentewege van gemeen schappelijke tuinen. Daarnaast stellen B. en W. de raad voor, in Schalk wijk A-l nog eens 5066 m2 aan deze bouwonderneming te verkopen voor 607.728,-, terwjjl hier voor de aanleg en het onderhoud van gemeenschappe lijke tuinen 42.876,- verschuldigd is Op dit gedeelte komen twee flatgebou wen met in totaal 224 woningen, en 92 vrijstaande garages. Aan Polytex N.V. in Haarlem wil de gemeente 1960 m2 gronds aan de Nijver- heidsweg verkopen voor 23,10 per m2. Polytex gaat er een werkplaats bou wen ten behoeve van het revisie- en as- semblagebedrijf van deze n.v. Voorts wil de gemeente 2452 m2 gronds aan de Nijverheidsweg verkopen aan Faas Aanneming Maatschappij N.V. te Am sterdam, voor 23,10 per m2. Faas wil er een werkplaats voor houtbewerking en een betonstaalbuigerij bouwen. Aan de Izaak Enschedéweg wil de gemeente een stuk gronds van 734 m2 voor 75 jaar in erfpacht geven aan de heer G. Bod- de. De heer Bodde wil er een garage met bovenwoning, annex magazijn, een kantoor en een kantine bouwen ten be hoeve van zijn expeditie- en autotrans portbedrijf. De erfpachtscanon zou ge steld moeten worden op 1,85 per jaar. Binnen vijf jaar kan hij de grond des gewenst kopen voor 31,50 per m2. AMSTERDAM ,8 april De ontwik keling van de natuurwetenschappen is zo ver gevorderd, dat ze de harmonie verloren hebben met de andere studie richtingen, waar ze eigenlijk hand in hand mee hadden moeten opmarche ren. Dit schijnt volgens de Amsterdam se natuurkundige prof. dr. A. H. W. Aten, hoofd van de chemische afdeling van het instituut voor kernfysisch on derzoek in Amsterdam, het centrale pro bleem te zijn wanneer de natuurkundi gen zich de vraag stellen wat de keer zijde van de vooruitgang is. Prof. Aten maakte deze opmerking in een voor dracht op het 37ste natuur- en genees kundig congres in Amsterdam, dat „De keerzijde van de vooruitgang" tot the ma heeft. In vergelijking tot andere gebieden van wetenschap schijnt volgens prof. Aten op het eerste gezicht bjj de kern energie de verhouding van de nadelen tot de voordelen der moderne ontwik keling wel zeer gunstig te liggen. Ter wijl de nuttige kant, t.w. vreedzame toepassing der atoomenergie, ons lelijk in de steek gelaten heeft, is de keer zijde, de mogelijkheid vaneen atoom oorlog, datgene wat ons voortdurend voor ogen staat en bedreigt. Aldus redenerende zou men volgens spreker geneigd zijn het negatieve aspect veel zwaarder te laten wegen dan het posi tieve. Dat daarvoor geen aanleiding be hoeft te bestaan bleek uit de beschou wing die prof. Aten van de huidige si tuatie gai. In de eerste plaats vestigde hij er J ziet men het wapengeweld steeds min de aandacht op dat de atoomenergie der geschikt worden om politieke en (Van onze verkeersredacteur) DEN HAAG,10 april Een kara vaan auto's is vanmorgen vroeg uit Den Haag vertrokken om op de Europese wegen slag te gaan leveren in het zui nig-rijden. Onder de automobilisten, die gewapend met grote kaarten en reken boekjes in hun wagens stapten, bevin den zich vele „deskundigen", die met hun auto al vele duizenden kilometers hebben afgelegd om te ontdekken op welke manier zij met de minste ben zine het verst komen. Het wordt een serieuze tocht: een strenge jury en strenge waarnemers zullen benzinecon sumptie en rijtechtniek gaan controle ren en wee degene, die „kunstjes" tracht uit te halen. Het moet een eer lijke strijd zijn met een eerlijke uitslag: vandaar ook, dat voor deze vijfde Inter nationale Performance Test, die onder controle staat van de Koninklijke Deen se Automobielclub, de ingewikkeldste formule is bedacht, die ooit bij een zuinigheidsrally werd gehanteerd. Van alles speelt in die formule een rol. Het aantal kilometers dat per liter wordt gereden, de gemeten tijd van een acceleratieproef, de gemeten tijd van de snelste auto bij de acceleratieproef, de gemeten tijd bij de wegligging- proef, de motorihoud in liters en nog een aantal andere facttoren. Het is de organisatoren immers geble ken, dat wil men een zo eerlijk mogelijk beeld geven, met allerlei zaken reke ning dient te worden gehouden. En nog realiseert men zich dat de formule niet voor honderd procent waterdicht ls. h<r is een tijd geweest, waarin de berijder van een Rolls Royce één op één kon Maus Gatsonides en echtgenote klaar voor de start. weliswaar in de techniek nog niet veel succes heeft gehad, maar daarentegen blvjkt dat de bijprodukten, de radio-ac tieve isotopen, in de industrie besparin gen van honderden miljoenen dollars per jaar mogelijk maken. Bovendien kon den door de toepassing in de medische therapie en diagnosen reeds talloze men senlevens worden gered. Toch zou men waarschijnlijk geneigd zijn van deze voordelen afstand te doen wanneer men hiermede de dreiging van een atoomoorlog zou kunnen afwenden, zo vervolgde prof. Aten. „Maar er is meer", liet hjj er op volgen. „In de eerste plaats valt er niet aan te twijfe len, dat in de jaren na 1945, toen Rus land over een ongeëvernaard machts apparaat van het oude militairtype be schikte, het de atoombom is geweest waaraan de landen van Europa hun vrijheid te danken hebben gehad", al dus spreker. Naar zijn mening zou ech ter een ander aspect nog belangrijker kunnen blijken. Naarmate de techniek van de oorlogvoering zich ontwikkelt, economische problemen op te lossen. Oorlogen tussen steden onderling ko men reeds sinds eeuwen niet meer voor en in onze dagen is ook een oorlog tus sen landen in West-Europa tot de on mogelijkheden gaan behoren. Het is vol gens prof. Aten zeer wel denkbaar dat door de ontwikkeling van de atoombe wapening de gehele aarde te klein is geworden voor een conflict met de mo dernste strijdmiddelen en dat we daar aan uiteindelijk de afschaffing van het militairistische systeem te danken zul len hebben. Al mogen wij dus niet zeggeen, dat voor de maatschappij in het algemeen de ontwikkeling van de atoomtechniek al les bij elkaar uitgesproken nadelig is geweest, dan ligt voor de beoefenaars der wetenschap (waarbij spreker in de eerste plaats de exacte wetenschappen op het oog had) deze zaak waarschijn lijk toch wel anders. Naarmate de auto riteiten de rol van de onderzoekers be langrijker gingen achten, hebben ze vol gens prof. Aten de activiteiten op dit gebied onder meer directe controle gebracht. Enerzijds hebben zij het ver spreiden van informaties op het terrein van deze vakken in sterke mate beperkt en aan de andere kant is aan persoon lijke vrijheid der researchwerkers be langrijk afbreuk gedaan, zo meent prof. Aten. Hjj is evenwel van oordeel dat dit laatste in Europa gelukkig in veel min- Advertentie) ROTTERDAM PERSOONSHAVEN 68 TEL. 77515 (2 lijnen) dere mate het geval is dan in de Ver- neigde Staten. Ten aanzien van het centrale pro bleem t.w. de verstoorde harmonie tus sen de ontwikkeling van de natuurweten schappen en de andere studinchtmgen betoogde prof. Aten, dat getracht moet worden een onderling beter aangepaste ontwikkeling te bevorderen op de ver schillende gebieden van studie, voor zo ver die althans voor de stabiliteit van de wereld van belang zijn. Het zal vol gens spreker noodzakelijk zijn deze kwes tie van de harmonisering der ontwikke ling van de verschillende wetenschappen aan te pakken op dezelfde wijze als an dere wetenschappelijke problemen. Voor deze coördinatie zal men capabele re searchwerkers moeten zoeken.Wanneer dezen op dit terrein niet beschikbaar zijn, dan zal men zoals in de laatste decennia veelvuldig is geschied, voor al in oorlogstijd bekwame werkers uit andere wetenschappelijke gebieden moeten aantrekken en ze moeten om scholen om datgene te doen, wat op dit nieuwe gebied dringend de aandacht opeist, zo besloot prof. Aten. (Van onze verkeersredacteur) DEN HAAG, 10 april. Het gaat om een sherry-glaasje vol benzine, beslist niet meer." En Maus Gatsoni des kan, als dit zegt, uit ervaring spreken want hij heeft al twee keer een zuinigheidsrallye gewonnen. Ook dit keer laat hij de „business" met de snelheidsmeters even in de steek om met een Panhard aan de vijfde Per formance Test deel te nemen. Een grote concurrent ziet hij in de BMW 700, die in de formule „erg gunstig zit". „Maar véél zal afhangen van de koetsier op de bok," aldus Gatsonides, die de rallye zal rijden met zijn echt genote. Drie weken lang heeft hij getraind voor deze rit. Hij had al uitgevonden dat een bepaald merk banden (half versleten) de minste rol-weerstand oplevert, dat men geen splinternieu we, maar ook geen oudewagen moet meenemen, dat buitenspiegels en an tenne gesloopt moeten worden, dat het verstandig is met de raampjes dicht te rijden en de radio niet aan te zetten. Waar het bij de jongste trainingsritten met de Panhard om ging was te ontdekken wat precies de gunstigste (dus zuinigste) snelheid was, en wanneer er geschakeld moest worden. Al die wijsheid heeft hij nu bijeen: in de komende dagen zal blij ken of zij voldoende is om een sherry glas vol benzine op te leveren. rijden met de zekerheid, dat hij toch gunstig geklasseerd zou worden, omdat het gewicht van de wagen een bijzon der grote rol speelde. Die kans is nu uitgesloten, maar vorig jaar waren de zwaardere wagens toch een beetje in het voordeel. Dit jaar liggen de kansen erg gunstig voor de BMW 700, althans wat de formule betreft. Nederland neemt deel met een aan tal geroutineerde zuinigheidsrijders, zo als Maus Gatsonides (Panhard), Willy Fick en Han Bouvy (Renault Ondine), Hans Kreiser en A. Bertsch (Renault Gordini), Han Hugenholtz en Jhr. A v. d. Goes (Peugeot 404) en elf andere equipes. In totaal doen 64 equipes mee. Een groot aantal volgwagens zorgt voor de intendance van de rijders. Caltex zorgt voor de benzine-consumptie en treedt op als sponsor. De rit duurt vijf dagen en leid via Namen, Parijs, Luxemburg, Bad Harz- burg en Lubeck naar Kopenhagen. Voor vandaag stond een rit van 350 kilome ter op het programma. Het langste traject moet donderdag worden afgelegd als de rijders in één ruk van Luxem burg aar Lübeck rijden (832 km.). Opgewekt is men vanmorgen vertrok ken. Er wachten 2243 kilometers welke eindeloos zullen schijnen voor de rijders die zich vast hebben voorgenomen het gaspedaal maar te strelen... Onder het kritisch oog van de jury is heel zorg vuldig getankt (twee liter mocht er weer uit, om „verlies" te vermijden) en nu is het verder aan de auto's om, rammelend van de honger, Kopenhar gen te halen. GROESBEEK, 9 april De 28-jarige Philippijnse priester Ramon Y de la Serna M.S.C. heeft vanmorgen in de ka pel van het sanatorium Dekkerswald zijn eerste H. Mis gecelebreerd. Patiënten van het sanatorium hebben, in navolging van een soortgelijke actie ontstaan onder patiënten in het sana torium Kalorama te Beek, de opleiding van de Philippijnse priester in ons land gefinancieerd. Het is de tweede maal n een tijdsverloop van zes jaar dat de missieclub Pius X van de patiënten een iriesteropleiding heeft bekostigd. De Niilippijnse priester zal begin septem ber naar zijn geboorteland terugkeren. SCHIPHOL, 10 april De K.L.M. heeft zaterdagnacht op de lijn Amster dam - Frankfort - Zürich - Lissabon - Santa Maria - Paramaribo - Caracas - Curasao met enige vertraging wegens motorstoring, een DC8-straalvliegtuig in gebruik genomen. Door deze ver binding is de reisduur van 24 uur tot 16 uur teruggebracht. Onder de gasten die deze openings- vlucht naar West-Indië meemaakten, bevonden zich drs. H. A. Korthals, vice- minister-president, mr. dr. R. H. Pos, gevolmachtigd minister van Suriname in ons land, de heer Kruseman, direc teur van de Curagaose handelmaat schappij N.V. en de heer I. A. Aler, president-directeur van de K.L.M. Minister Korthals zal in Suriname o.m. het Brokopondo-project en enkele projecten van het tienjarenplan bezoe ken. Hjj zal 25 april in ons land terug keren. Minister Pos sprak er voor het ver trek van het vliegtuig zijn verheugenis over uit, dat de landen van het konink rijk door deze snellere verbinding nog dichter bij elkaar zijn gekomen. Precies een uur na het vertrek van de DC-8 zette gezagvoerder Hobson de luchtreus weer op Schiphol aan de grond. Het toestel, dat vloog jnet de beschildering van de Venezolaanse luchtvaartmaatschappij VIASA, bleek motorstoring te hebben gekregen aan de linkerbuitenmotor. De heer Aler zei dat de benzine-toevoer naar deze mo tor was verstopt. Enkele uren later werd de reis opnieuw begonnen. Het toestel arriveerde zondag in Su riname. Vandaag heeft drs. Korthals in Paramaribo besprekingen gevoerd met de door Suriname aangewezen R.I.L.- delegatie. (Van onze verslaggever) ZAANDAM, 10 april Een groot winkelbedrijf in ons land had een prijsvraag uitgeschreven in de vorm van het bedenken van een slagzin. Tussen de 140.000 inzendingen bevon den zich er ook tien van mevrouw M. Bakker, de echtgenote van het communistische Tweede Kamerlid en journalist bij het dagblad „De Waar- ïeid". Mevrouw Bakker won een prijs, namelijk een bedrag van f 500,-. Het geld werd tijdens een feestelijke bijeenkomst bij haar thuis overhan digd. Er werden plaatjes geschoten en de plaatselijke pers bracht een mooie reportage. Een der landelijke ochtendbladen had kritiek op het in ontvangst nemen van deze prijs door mevrouw Bakker, omdat de krant waarin haar man veelvuldig schrijft, ook had gezegd: „Driest en brutaal slaan de kolonialen nog vandaag fortuinen uit de provisie kast van de Zaan. Deze zin sloeg op het grootwinkelbedrijf. Mevrouw Bakker heeft nu zaterdag snel het bedrag teruggezonden naar de onderneming en er een briefje bij gevoegd, waarin stond te lezen, dat de pers het feit dat zij een prijs had gew in nen zou hebben aangegrepen om de politieke integriteit van haar man verdacht te maken. Zij verzocht de directie het geld aan een kleuterschool over te maken. (Van onze correspondent) DEVENTER, 10 april Bijna twee eeuwen geleden, 31 oktober 1761, zag hier het levenslicht Rutger Jan Schim melpenninck, die later in de Eerste Nationale Vergadering een rol speelde, Nederlands gezant werd in het woelige Parijs 'an 1798, dank zij Napoleons invloed in 1805 tot raadpensionaris van Nederland werd benoemd, doch reeds een jaar later door de Franse keizer tot aftreden werd gedwongen, omdat hij niet verkoos naar diens pijpen te dansen. De culturele raad van Deven ter heeft besloten het tweede eeuw feest van deze nationale figuur te her denken. Men wil trachten een lande lijk erecomité te vormen. Voor een in het kunstcentrum „De Muntentoren" te houden tentoonstel ling, gewijd aan het leven en werken van Rutger Jan zegden de weduwe van graaf Rutger Schimmelpenninck uit Diepenheim en het Rijksmuseum reeds medewerking toe, zodat een be langwekkende expositie mag worden verwacht. Vast staat ook dat op de geboortedatum de „Vereniging tot Be oefening van Overijssels Regt en Ge schiedenis" in Deventer zijn winter vergadering, gewijd aan Schimmel penninck, gaat houden. Tenslotte wil men een gedenksteen aanbrengen in het geboortehuis van de in 1825 ta Amsterdam overleden staatsman; mogelijk ook dat dit geschiedt aan het pand hoek Brink-Maansteeg in Deven ter, waar hij een groot deel van zijn jeugd doorbracht. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 8 april De wethouder van onderwijs, de heer J. van Zwijn- dregt, heeft vanmorgen in de Weesper- straat de door de Edith Stein-stichting opgerichte school voor kinderen met leer- en opvoedingsmoeilijkheden ge opend. Dit is de tweede katholieke school va ndit genre in Den Haag. De oprichting werd nodig omdat de andere school een wachtlijst heeft van zeventig leerlingen. De wethouder wees er op dat de school alleen bedoeld is voor hen die motorisch gestoord zijn (leesblind- heid bijvoorbeeld). Voorts spraken o.m. nog de deken van Den Haag, mgr. W. E. Bokeioh, en de rijksinspecteur voor het buitengewoon lager onderwijs, drs. H. Broere. De vier lokalen die in de bestaande school zijn betrokken, zijn als voorlopige ruimte bedoeld. Er bestaan plannen een nieuwe school te bouwen aan de Beresteinlaan. DEN HAAG, 8 april. Namens de Ned. Rooms-Katholieke Middenstands bond heeft de voorzitter van deze bond, (e heer J. B Hurkmans, een telegram fezonden aan het college van rijksbe middelaars, waarin wordt aangedrongen op spoed bij een beslissing over invoe ring van een vijf daagse werkweek in het bouwbedrijf.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 5