Toenadering Leopoldstad- Stanleystad blijft uit Gewapend treffen VN met Katangaanse militairen Ex-koning Zog van Albanië in Parijs overleden MOZES, LIEVELING GROOTSE HULDE VOOR JEF BAARTS rl D SABENA Politïe-servïce Villonville's stadhuis Vrienden van het kasteel in Nijenrode Congolese president nu ook door Gizenga ontslagen Officier werd ministerpremier, president en tenslotte vorst Pokken-alarm in Beieren Morgen stakingen in Denemarken „Over postzegels gesproken mm per SABENA Filatelisten vinden in Rotterdam postfabriek SOVJETS HELPEN PEKING-CHINA door Emery Kelen 500 EVEN AANDACHT VOOR I Y Hs Welkome aanwinst voor filatelisten MAANDAG 10 APRIL 1961 PAGINA 6 naar ATHENE - ANKARA - TEHERAN -F geruisloos, trillingvrij L LEOPOLDSTAD, 10 april (A.F.P., Rtr., U.P.I.). Zater dagavond hadden in Boemba, bij de grens van de Oostprovincie met het niet-Loemoembistisch beheerde gedeelte van de Congo, onderhandelingen moeten begin nen tussen de beide Congolese militaire opperbevelhebbers, gene raal Moboetoe, van de centrale regering in Leopoldstad, en gene raal Loendoela, van de regering- Gizenga in Stanlystad. De onder handelingen, die voornamelijk de consolidatie van een staakt-het- vuren tot onderwerp moesten hebben, zijn tot dusver niet be gonnen. Het ziet er naar uit dat berichten over een mogelijke toe nadering van de régimes in Leo poldstad en Stanleystad te opti mistisch blijken. POS1B OAIIANE r (Advertentie) CONTINENTAL dezelfde prijs sneller en meer comfort en... keuze uit 4 vertrekplaatsen Amsterdam 020- 62966 Rotterdam. 010- 111315 Eindhoven 04900-24885 Maastricht 04400-12135 muit jtltiU UW P AS S AGE/R E1SBUREAU VERSTREKT U GAARNE ALLE I N IICHTI N G E N 00K OVER G OE D KO PE I ND IVID U ELE .INCLUSIVE TOURS' Generaal Loendoela zou, volgens ge ruchten in Leopoldstad, geweigerd hebben met zijn collega te praten om dat dit zijns inziens door de politici zou moeten worden gedaan, niet door soldaten. Maar aan de andere kant PARIJS, 10 april (AFP, Rtr.) Ex- koning Zog van Albanië is gisteren in een ziekenhuis te Parijs overleden. Hjj is 66 jaar geworden. Op 1 september 1928 werd hij tot koning uitgeroepen. Tevoren was hjj president, premier en minister van binnenlandse zaken van Albanië geweest. Na zijn studie, o.m. aan de militaire academie te Istanboel, leidde de over ledene in 1912 de verdediging van zijn land tegen de Serviërs. In de eerste wereldoorlog streed hjj aan de kant van de Oostenrijkers. In 1920 werd hij minister van binnenlandse zaken en later premier. Deze laatste functie moest hij in februari 1924 onder druk van de democratische partij opgeven. Hij verliet het land. Enkele maanden later keerde hjj evenwel in Tirana te rug. Op 1 februari 1925 werd hjj tot koning van Albanië uitgeroepen. Koning Zog was getrouwd met de Hongaarse gravin Géraldine Apponyi. Op 8 april 1939, drie dagen na de ge boorte van zijn zoon Leka, moest hij het land verlaten, dat door de Italia nen werd bezet. Het gezin woonde tot in 1941 in Londen, vervolgens tien jaar in Egypte en tenslotte in Frankrijk. Ex-koning Zog was van plan zich blij vend in de Verenigde Staten te vesti gen. Zijn eigenlijke naam was Ahmed Zo- gu. Vorige week dinsdag is hij in ern stige toestand in een ziekenhuis opge nomen. Hij had een maagzweer en een leveraandoening. De Albanese ballin gen in Parijs hebben zijn 22-jarige zoon Leka tot troonpretendent be noemd. willen althans de politici in Leopold stad eerst het resultaat van het ge sprek tussen de militaire leiders af wachten. Al met al lijkt de zaak hier mee op dood spoor geraakt. Daar komt nog bij, dat de diplomatieke ver tegenwoordiging van de regering-Gi- zenga in Caïro_ (zoals bekend erkent Nas ser slachts dit Congolese bewind als rechtmatig) een decreet heeft bepubli- ceerd, 31 maart door Gizenga uitge vaardigd, waarbij deze president Ka savoeboe van zijn functie ontheft. De uitoefening van de presidentiële be voegdheid is door de regering-Gizenga overgenomen. Zoals bekend heeft wij len premier Loemoemba (als wiens op volger in rechten Gizenga zich be schouwt) indertijd nagenoeg hetzelfde gedaan. ELIZABETHSTAD in Kabalo, een spoorwegknooppunt in het door het be wind van Tsjombe vijandig gezinde Baloeba bevolkte noorden van Katan ga, is het vrijdag tot een gewapend treffen gekomen tussen militairen van de Verenigde Naties enerzijds en „rijks wachters" en huursoldaten (Belgen en Zuid-Afrikaanders o.m.) uit het leger van Tsjombe aan de andere kant. Dit schijnt gebeurd te zijn kort nadat de troepen van Tsjombe zich van Kabalo meester hadden gemaakt tijdens hun offensief tegen de Baloeba. Volgens de lezing van Tsjombe zou het incident uitgelokt zijn door Ethiopische V.N.- militairen, die op een brug door „rijks wachters" van Tsjombe tegengehou den werden. Volgens de V.N. zouden voorts twee (Van onze correspondent in Bonn) ANSBACH, 10 april Angst en vrees gaan om in het Opperbeierse stadje Ansbach met zijn 35.000 inwo ners: reeds drie Ansbachers zijn door de pokken aangestoken, nl. behalve de 28-jarig* fotograaf Kurt Eicholz die de ziekte in Indië heeft opgelopen tij dens een fotoreportage voor het evan gelische hulpwerk ook zijn vader en moeder. Beiden waren gelukkig reeds enige dagen geïsoleerd in een Ansbacher school, die als quarantaine station was ingericht, nadat bij hun zoon de verschijnselen van de ziekte waren opgetreden en gediognotiseerd. In de school bevinden zich veertien directe contactpersonen in quarantaine en in Augsburg zijn vijf mensen geïso leerd, die patiënten waren van Kurt Eichholz' dokter. Nadat in de afgelopen week in Beieren voor tien steden „pok ken-alarm" was gegeven en voorzorgs maatregelen waren ingeleid, is dit alarm ook tot buiten Beieren uitgebreid. Pok ken-gevaar bestaat nu ook voor Frank- furt-am-Main, Heppenheim (aan de Bergstrasze) en Limburg (aan de Lahn). Ansbach zelf, waar een derde deel der bevolking zich inmiddels heeft laten vaccineren, is door de wereld gezondheidsorganisatie in Genève tot be smet gebied verklaard, hetgeen de reis- vrijheid der Ansbachers sterk beperkt. ROTTERDAM, 9 april „De fitatelie vormt een intelligente vrije tijdsbesteding", zei burgemeester mr. G. E. van Walsum in zijn rede tot de leden van de Nederlandse bond van filatelistenverenigingen, die voor hun jaarlijkse ontmoeting naar Rotterdam waren gekomen en daar vanmiddag op het stadhuis werden ontvangen. De burgemeester rekende zichzelf tot de groep van amateurs, die zich in hun jeugd op het pad der postzegels hebben be geven, doch „onderweg afgeknapt zijn". „U behoort echter", aldus mr. Van Walsum, „tot de keurtroep van mensen, die zich op dit gebied tot experts hebben ontwikkeld". De burgemeester zei zich te ver heugen, dat de postzegelverzamelaars niet alleen naar Rotterdam waren ge komen om zich daar te wijden aan de belangen der filatelie, doch tevens om zich enigermate te oriënteren in het nieuwe Rotterdam. De leden hadden al een bezoek gebracht aan het spoor wegpostkantoor, dat zij een „post fabriek" noemen, aldus de burge meester. Drs. W. B. Bijleveld, voorzitter van de bond getuigde vervolgens van zijn respect voor de durf en de energie, waarvan Rotterdam o.m. het bewijs aflegt door het aanleggen van een metro. De heer L. A. Donker, voor zitter van de Rotterdamse Philatelis- ten-Vereniging, overhandigde de bur gemeester een beschrijving van de door deze vereniging georganiseerde expositie in het Ahoy'-gebouw en een herinneringsmedaille aan de tentoon stelling. Belgische en dertig Zuidafrikaanse huurlingen ontwapend èn onder V.N.- toezicht gesteld zijn toen deze een po ging waagden het vliegveld van Kaba lo op de V.N. te veroveren. Een Ethio piër zou aan zijn verwondingen bezwe ken zijn. Volgens een jegens de V.N. fulminerende verklaring van de rege- ring-Tsjombe zouden de Katangaanse militairen later weer door de V.N. vrij gelaten zijn in Kabalo en zouden zij hun wapens teruggekregen hebben. Tsjombe verwijt de volkerenorganisa tie, dat deze het vliegveld van Kabalo bezet houdt hetgeen in strijd zou we zen met de belofte, dat Katanga zqn „eigen vliegvelden" zelf mag beheren. MOISE TSJOMBE: PEKING, 10 april (AFP) De Sov jet-Unie heeft besloten, dat communis tisch China de schulden, die het in het afgelopen jaar in zijn handel met de Sovjet-Unie heeft gemaakt, in vijf jaar lijkse termijnen mag terugbetalen, zulks met het oog op de ernstige natuurram pen, die de Chinese landbouw hebben getroffen, zo heeft zaterdag het com munistisch persbureau Nieuw-China be kendgemaakt. Voorts heeft Moskou aangeboden voor augustus van dit jaar 500.000 ton suiker aan China te leveren, te betalen tussen 1964 en 1967, zonder dat rente zal worden berekend. Dit aEtnbod heeft Peking met dankbaarheid aanvaard, al dus het Chinese persbureau. KOPENHAGEN, 10 april (UPI) De vakbonden van transportarbeiders en werknemers in de metaalindustrie in Denemarken hebben zaterdag besloten de compromisvoorstellen, welke de re geringsbemiddelaars hadden opge steld teneinde een eindweegs tege moet te komen aan gestelde looneisen, van de hand te wijzen. Morgen zullen de ruim 40.000 transportarbeiders in staking gaan. De 95.000 werknemers in de metaalindustrie hebben van hun organisatie opdracht gekregen woens dag het werk neer te leggen. In bei de vakverenigingen was over de be middelingsvoorstellen gestemd, in bei de gevallen bleek een meerderheid te gen de voorstellen te zijn. Verwacnt wordt, dat in andere sek toren van het bedrijfsleven al spoedig solidariteitsstakingen zullen beginnen zodat het effekt van de stakingen zeer ernstig kan zijn. De regering is noch tans niel voornemens tussenbeide te komen premier Viggo Kampman heeft verklaard, dat de staking een zaak tussen twee partijen is, waar de regering verder buiten blijft nu een aanvaard voorstel tot bemiddeling geen resultaat heeft opgeleverd. Vijfentwintig jaar geleden ont moette ik in Parijs een avontuur lijke Hongaar die mij vertelde hoe hij eens volkomen platzak, werke loos en hongerig in de haven van Marseille rondslenterde en zag hoe men doende was een schip te laden met balen oude uniformen. Een ge zette man met een kogelrond hoofd, Shapiro genaamd, had, gezeten op het lok, de supervisie over de werk zaamheden. Shapiro legde mijn Hon gaar uit dat zijn zaken hierin be stonden, dat hij in Europa alle soor ten tweedehandse militaire unifor men opkocht met een toeslag voor die van generaals en admi raals en dat hij ze dan verscheep te naar de Congo, waar ze voor goed geld werden verkocht. Mijn Hongaar had nu een schit terende inval. „Zou u ook geïnteres seerd zijn in Huzaren-uniformen?", vroeg hij. „Waarom niet?", zei Shapiro. Toen leende mijn vriend genoeg geld van hem om een telegram naar zijn familie in Boedapest te kunnen zenden, dat luidde: „Breng alles naar de bank van lening en koop Huzaren-uniformen op op de vlooien markt." Enkele weken later kwam in Mar seille een wagon vol Huzaren-uni formen aan. Shapiro onderwierp ze aan een onderzoek, trok een mis noegd gezicht en zei: „Die deugen niet." „Wat is er verkeerd aan?" „Hongaren zijn kort. Congolezen lang." Zo eindigde de zoveelste, dapper geconcipieerde, maar niet adequaat daaraan uitgevoerde. Hongaarse droom. Als ik vandaag de dag kijk naar de geheel met afleggertjes van de Parijse Garde Républicaine uitge doste lijfwacht van Moise Tsjombe de President van de Franse Repu bliek. Tsjombe heeft geen uniform nodig om zich te onderscheiden van de massa. Hij heeft een uitermate on gebruikelijke lichaamsbouw. Het on derste deel van zijn lichaam is op een ongeproportioneerde manier lan ger dan het bovenstuk. Hij heeft een korte torso, hoge schouders en het gaat ais een bliksemschicht de ge dachte door mij heen, dat de han delspartner van Shaoii in de Con go geen ander moet zijn geweest dan de firma Tsjombe en Zn., die destijds in textiel deed en overal filialen had. Toen de provincie Katanga zjeh van de Congo afscheidde en Tsjom be jr. zichzelf tot staatshoofd uitriep hoefde hij alleen maar in de vader lijke winkel rond te scharrelen om deze luxueuze cavalerie-uniformen voor zijn jongens op te delven; uni formen zonder paarden natuurlijk. Zelf wandelt hjj door de straten van Elisabethstad in een ochtendjas met veelkleurige onderscheidingstekenen op de borst en met een opzij vastge hechte, glinsterende ster, als was hij hoofd is buitengewoon klein. Alleen de armen zijn lang en zij bungelen als molenwieken aan zijn lijf. Hij heeft een meisjesachtige ge iaatsuitdrukking, en een samenge drukt en opvallend „rustig" voor hoofd. Daar zijn echter tekenen van gespannenheid waar te nemen in de schuin naar binnen gerichte, uitpui lende ogen en in ds geringe wallen daaromhéén. Kracht ligt verscholen in het vooruitstekende gebit. Met zijn zonderling gevormde li chaam, de lange extremiteiten, de korte romp en zijn kleine hoofd, doet hü mfj denken aan Titoelescoe, de beweeglijke, luide en geestige Roe meense minister van buitenlandse zaken uit de dagen van de Volken bond. Nochtans moet ik, om Tsjombe: lersoonlijkheid te begrijpen, volhou den dat er zekere vrouwelijke ele menten in zijn psychische en fysie ke constellatie meespelen. Ik moet mjjn eigen waarneming herhalen dat vrouwelijke elementen van groot nut zijn voor wat de glibberige kunst van het staatsmanschap betreft. Ook president Kasavoeboe is een ietwat feminoïde Congolees leider Het verschil tussen hen wordt goed uitgedrukt in de manier waarop zij zich voortbewegen. Kasavoeboe is langzaam en rustig, Tsjombe loopt licht, soepel en ietwat als een danser. Hij schijnt er zich bewust van te zijn dat zijn lichte en luchtige ma nier van zich voortbewegen niet ge schikt is voor een krachtige Kongo lese leider en hij dwingt zich dus tot het uiterste tot een zelfverzekerde, stevige en zelfs martiale loop; maar omdat nij de zware beenderen en spieren die er bij horen mist, Ijjkt het uiteindelijke resultaat meer op het zweven van een verwaande pri ma ballerina die naar Chanel riekt, dan op de gang van een stoere, naar knoflook stinkende generaal. Men kan veilig aannemen dat Tsjombe ook in ander opzicht com pensatie zal zoeken voor een vrou welijke aanleg in zijn persoonlijkheid waarvan hij zich al of niet bewust is. En als zulk eer man, die over een leger beschikt van vijfduizend door Franse en Duitse legionairs de taaisten die er in Afrika te vin den zijn opgeleide mannen, dan bestaat het gevaar dat hij zijn rol overschat; een kwestie van over compensatie. Wij kunnen dus van Tsjombe stoe re praat, ongemotiveerde koppig heid, en opzwepende machtsgebaren verwachten. Hij zal onverwacht ran cuneus, irriterend hardhoofdig en verbazingwekkend verzoenlijk blijken te zijn, zoals de dames, en God zege- ne haar. Hij zal zijn onstabiel inner lijk verbergen achter grote gebaren en opgeblazen pathos. Afgezien van dit alles moeten wil niet vergeten dat er ook vrouwelijke intuïtie, gezond verstand en een scherpe, boosaardige intelligentie aanwezig zijn. In zijn hart is hij eer scepticus en weet hij precies wat ei aan de hand is. Ik ben een groot bewonderaar van de vrouwen onder ons. Ik beschouw ze als de ruggegraat van de mens heid. Maar ik sta achterdochtig te genover vrouwelijkheid, die optreedt in een mannelijke leider. Leiders als Hitler, Himmler of Castro (die bij mjjn weten een gebaarde dame 1st bijvoorbeeld, richten meer verwoes tende schade in de geschiedenis aan dan alle menselijke gorilla's die hen als blind speeltuig dienen. In onze dagen van weelderig tie rend heroïsme, regionaal patriotisme on van hard-zakelijk materialisme, huiver ik wanneer ik Moise Tsjombe in uniform, liggend op zijn buik, bij een Belgische instructeur les zie ne men in het hanteren van een ma- 'hine-geweer. •tt Dit is geen grap, het is de exacte vertaling van de naam Moise Tsjom be. (Copyright ABC-press) Burgemeester Dassen van Sittard biedt Jef Baarts geschenken aan. e zestigste verjaardag van de di recteur-regisseur van de Zuid nederlandse Opera Jef M. A. Baarts is voor zeer vele Lim burgers een welkome gelegenheid ge weest om deze verdienstelijke cultu rele voorman een echt zuidelijke en derhalve uitbundige hulde te bereiden. Honderden Limburgers waren zater dagmiddag in het Staargebouw te Maastricht bijeen om de jarige geluk te wensen. Aan het begin van de re ceptie schetste de voorzitter van het huldigingscomité drs. J. Notermans de culturele verdiensten van Jef Baarts, die al meer dan veertig jaar het Limburgse toneelleven als acteur, auteur en speciaal als regisseur heeft gediend. De grootste verdienste van Jef Baarts noemde deze spreker de op richting van de Zuidnederlandse Ope ra, ruim twaalf Jaar geleden. Dank zij de bezieling en het doorzettings vermogen van Jef Baarts veroverde dit gezelschap een vaste plaats tussen de Nederlandse operagezelschappen. In dezelfde geest sprak de letterkun dige Paul Haimon, die nog wees op de echt zuidelijke stijl van Baarts' Opera en op de culturele prestaties van diens ensemble, die de rijkssubsidie van het ministerie van O. K. en W. ten volle rechtvaardigen. De sprekers lieten hun gelukwensen van een cadeau vergezeld gaan. Het meest verrast was Jef Baarts even wel door de attentie van het koor en het orkest van de Z.N.O., die door een luchtreclamebedrijf boven Zuid-Lim burg de tekst „Proficiat Jef Baarts, Uw opera!" lieten schrijven. Uiter aard zorgden zij ook voor de nodige feestmuziek en zang ter afwisseling van de vele huldigingstoespraken, o.a. van de voorzitter van het operabestuur burgemeester H. Dassen van Sittard, mr. W. Korn, wethouder van O.K. en W. van Maastricht, de heer A. Frins, als vertegenwoordiger van de vaste so listenkern van de Z.N.O. en de heer G. Goossens, voorzitter van de Cul turele Raad Limburg. Bij deze hulde sloten zich tal van andere culturele fi guren aan; bestuursleden van acade mies, regisseurs van toneelgezelschap pen, binnen- en buitenlandse solisten, en schrijvers. Vol belangstelling namen zij de ex positie van Jef Baarts' artistieke werk- uiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiii De Utrechtse gemeentepolitie gaat de Inwoners van de Dom stad, die hun huis door var kantie of een andere reden enige tijd onbeheerd achter moeten laten, speciale service verlenen. De bewoners ontvangen indien zq de po litie een week voor hun vertrek schrif telijk laten weten, wanneer zq afwe zig zijn, een serie tips hoe men het huis dient achter te laten om zo wei nig mogelqk risico van diefstal of in braak te lopen. Voorts kan men de politie het adres opgeven waar de sleutel van de woning te vinden is. zaamheden in ogenschouw. Op deze expositie was ook het manuscript te zien van een roman over een Maas trichtse Volksbuurt getiteld „Lucas- sen. Epos van de Stokstraat", die bin nenkort zal verschijnen. Met een groots feestdiner, waaraan ruim tweehonderd gasten aanzaten, werden de festiviteiten rond de zestig ste verjaardag van Jef Baarts beslo ten In Villonville, zoals Utrecht tijdens de lustrumviering van het Studen tencorps van 23 juni tot 8 juli zal heten, past natuurlijk geen stad huis met een streng classicistische gevel. Zoals vele andere gebouwen, zal daarom ook het huis van de gemeen te tijdelijk een metamorphose onder gaan. Het wordt een Gothisch raad huis, waarvoor een houten onder bouw op het bordes zal worden aan gebracht, terwijl met behulp van een verankerde ophangconstructie kante len worden geplaatst. Tussen de on derbouw en de ophangconstructie is een met jute bespannen dradennet gedacht. Voor het gedeelte ten zuiden van het bordes is een eenvoudige ver siering met kantelen, spitsbogen en tralies ontworpen. Studenten hebben toegezegd het no dige schilderwerk te verrichten. iiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin De belangstelling voor de kastelen is groeiende. De Nederlandse Kastelenstichting, die haar best doet de nog aanwezige burchten in ons land, waar zich dikwijls be langrijke gebeurtenissen uit onze va derlandse geschiedenis hebben afge speeld, te behouden, ziet haar leden tal groeien. Het blijft echter niet bij een adhesie-betuiging, maar de interes se is daadwerkelijk, wat blijkt uit de vele deelnemers aan een tocht langs kastelen of aan een Kastelendag op een bepaald slot. Zo kon de zaal van het Kasteel Nij enrode in Breukelen, als ula in ge bruik bij het hier gevestigde Ned. Op leidingsinstituut voor het buitenland, zaterdag de 250 aanwezigen nauwelijks bevatten. En dan te bedenken, dat het bestuur vroeger al verheugd was, als er 80 deelnemers waren. Er werd thans voor de vijfde maal een Kastelendag gehouden, waaraan tevens verbonden was een tentoonstel ling van de bekroonde inzendingen van de Kastelen-tekenwedstrijd onder de jeugd. De eerste-prijs-winnaars Hans Ruyssenaars en Jan de Goede waren als gasten aanwezig. Prof. mr. P. W. A. Immink uit Gro ningen gaf een uiteenzetting van de betekenis van de adel in de middel eeuwse samenleving, waarbij hij als uitgangspunt nam de beschermende taak, die een heer in de Germaanse tijd op zich nam. Adel of edel sloeg op zuiverheid van afstamming, waar aan altijd grote betekenis is gehecht. Wilde men zich doen gelden, dan was er ook rijkdom nodig, die uitsluitend verworven werd door de opbrengst van de bodem. De heer liet een burcht bouwen, een versterkte plaats, waar de aan hem onderhorigen met hem een toevlucht vonden bij een overval. Eerst in de moddeleeeuwen woonde de heer ook op de burcht. Zoals het kasteel heeft ook de adel zijn specifieke functie in de maat schappij verloren. Trad de adel vroe ger heersend op, thans heeft hij meer de plicht om te dienen, zo vulde J. H. E. baron van Nagell. de voorzitter van de Ned. Kastelenstichting het be toog van prof. Immink aan. De tegenwoordige eer van Nijen rode", dr. E. B. J. Postma, rector van het Instituut, bleek een uitstekend kenner van de historie van het slot te zijn, zoals uit zijn voordracht bleek. Hij toonde zich een hartstochtelijk ver dediger van de bouwkundige waarde van het kasteel, die door anderen in publikaties vanwege de restauraties sterk in twijfel is getrokken. Zo be schouwt men de bouw van een don jon als onzin, omdat die vroeger niet aanwezig zou zijn geweest, maar de heer Postma nodigde belangstellenden uit dan maar eens naar de fundamen ten in de kelder te komen zien. Hij zei het raadzaam te achten, dat eens een uitvoerig bouwkundig onderzoek naar de vroegere situatie zou worden ingesteld. Kasteel Nijenrode wed vermoede lijk in het midden van de dertiende eeuw gesticht. Het werd enkele ma len verwoest en van de oorspronke lijke bouw is weinig overgebleven. De tegenwoordige vormen het kasteel werd in 1860 en 1907 gerestaureerd wijken weinig af van het beeld, dat Nijenrode in 1632 moet hebben ver toond. De aanwezigen hebben zich tijdens een rondgang kunnen overtuigen met hoeveel zorg de restauratie, al moge deze grotendeels een renovatie zijn ge weest, is geschied, waarbij opnieuw prachtige oude betimmeringen zijn aangebracht. Het programma wud besloten met een voordracht van mevr. dra. Letitia Bouw uit Amsterdam over „Middel eeuwse kleding". 'A.l; Italië. Een reeks van 19 zegels ,'ari- erende van 1 tot 1000 L. en bestemd voor normaal gebruik kwam in koers. Men zou hier van een Michelangelo-serie kun nen spreken, omdat met uitzondering van een, alle waarden afbeeldingen dragen dievoorkomen in het beroemde fresco „De schepping van de wereld" in de koe pel van de Sixtijnse kapel. De uitzonde ring vormt n.l. de 200 L. met Michelan gelo zelf. Hiernaast vindt men afgedrukt de 500 L. met Adam erop. België. Ter gete- genheid van het fe't 0 s, ff j dat vier eeuwen geleden Nicolaus Rockox werd gebo ren, verscheen een zegel van 3 fr. met zijn beeltenis erop. Rockox werd in 1603 burgemeester van Antwerpen, tot welke functie hij tot negen maal toe op nieuw werd geko zen. Hij geniet be kendheid als be schermer van de Vlaamse schilder school, was bevriend met Rubens, ter wijl zijn woning het artistieke en intel lectuele centrum van de Scheldestad vormde. Uit de 24 studiebeurzen, die Rockox destijds stichtte, worden nu nog geregeld gelden beschikbaar gesteld. Canada. De be langrijke bijdrage die de Indianen in Canada hebben ge leverd voor de op bouw en de ontwik keling van de Ca nadese staat werd gememoreerd door de emissie van een 5 ct-zegel mét E. Pauline Johnson er op. Een eeuw gele den (10 maart 1861) gfcowtty KOi'HOX tpo s*/o BF.LC,l£-B£LGlOVll «MM te Chiefwood geboren, verwierf zij voor al bekendheid als de dichteres van de Mohicanenstam. Door haar te eren wil men hulde brengen aan al haar stamge noten, die op sociaal en economisch ge bied voor de natie verdiensten hebben verworven. Israël. De 13e verjaardag van de proclamatie van de staat zal evenals vorige jaren ook nu weer worden her dacht met de uit gifte van postzegels met tekeningen van bloemen. Op de 0.07 IL ziet men een myrtus, de immer groene heester, die in het zuiden van Europa, in Azië en in Afrika voorkomt en waarvan de tak ken van ouds gebruikt werden voor het versieren van loofhutten. De 0.12 IL toont een urginea maritima (zee-ajuin), welke aan de kust van de Middellandse Zee thuis hoort en die tot de oudste ge neeskrachtige planten kan worden ge rekend. Eei oleander, afkomstig uit Voor-Azië maar die in ons land ook als kasplant voorkomt, vindt men tenslotte op de 0.32 IL. Zweden. Bij de herdenking van ^e i|OMÉ MO®? 250-ste verjaardag W&ÊSmitmM&ÊmÊ van de geboorte van Carl Gustaf Pi lo (1711-1792) zullen op 17 april a.s. een 30 Ore en een 40 Ore verschijnen. Pi lo was een van le grootste Zweedse kunstschilders; zijn meest bekende werk bestaat uit een schil derij, voorstellende de kroning van koning Gustaf III in de hoofdkerk te Stockholm. Een detail van dit werk, waarop Pilo zelf voorkomt, vormt de afbeelding voor beide zegels. 99 De tijd dat het verzamelen van post zegels bestond in het bijeen krijgen van een zo groot mogelijk aantal ligt ver achter ons. Men gaat thans meer se rieus te werk, men legt zich toe op enkele landen of volgt een nog meer modern pad, nl. dat van het terrein van de beeldfilatelie. Doch welke rich ting ook wordt gekozen, men graaft nu dieper door te trachten steeds meer te weten te komen van de postzegels en hetgeen erop wordt afgebeeld. Nu is het dikwijls niet eenvoudig om algemeen oriënterende lectuur op het gebied van de filatelie te vinden. Voor al de in het Nederlands verschenen boeken zijn schaars. Daarom vormt het dezer dagen door De Spaarnestad te Haarlem uitgegeven werkje „Over postzegels gesproken..." zulk een welkome aanwinst. Voorzien van circa 200 afbeeldingen, waarvan verscheidene in kleur, bevat het in kort bestek een schat van gegevens op het zo omvangrijke gebied van de filatelie. Het aantal bijzonderheden dat men er in aantreft is zo groot en van zulk een verscheiden aard, dat er weinig verza melaars zullen zijn en nu hebben we hier heus niet alleen beginnelingen op het oog die bij het lezen niet tel kens achteraf zullen moeten getuigen: Neen, dat wist ik toch eigenlijk niet. Het met veel zorg uitgevoerde en op glanzend papier gedrukte werkje, dat door K. E. Koning uit het Duits werd vertaald en bewerkt, kunnen wij ieder een, die meer van zijn mooie hobby wil weten, met nadruk ter lezing aanbe velen. Griekenland. Als propaganda voor het toerisme warden zeventien zegels uitge geven in een oplage variërend van 2 tot 120 miljoen per zegel. Mer vindt er de meest belangrijke bezienswaardigheden op afgebeeld, van de Acropolis in Athene tot de marmeren leeuwen in de Tempel van Delos.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 6