Grote sensatie in Moskou Russisch lïl eerste satelliet rond aarde majoor maakt ruimtevlucht daarna veilig geland MENSELIJK BREIN IN 30.000 LAMPJES GEVAT EICHMANNS VERDEDIGER IMPONEERT AANKLAGER Eerste procesdag gekenmerkt door debat over bevoegdheid U2-piloot Powers wordt binnenkort vHVelaten Zware explosie op Binnenhof U Eelde-Schiphol in een kwartier Kinderen willen trotyl aansteken Interpol-speur ders in Huizen HU WIL IN RUSLAND BLIJVEN 190 doden bij de Dara'-ramp Laos krijgt meer hulp van de V.S. ADENAUER doet concessies weer VOLGENS DE „DAILY MAIL Het WOENSDAG 12 APRIL 1961 85ste JAARGANG No. 30798 MOSKOU, 12 april (A.F.P., Rtr., U.P.I.) De majoor Joeri Alejewitsj Gagarin van de Sov jet-Russische luchtmacht is de eerste ruimtevaarder in de ge schiedenis van de mensheid. Van morgen omstreeks acht uur deel de de omroeper van radio Moskou, met een van opwinding trillende stem, mee dat Russische geleer den erin waren geslaagd een be mand ruimteschip in een baan om de aarde te brengen. De lancering verliep uitstekend, zo maakte de omroeper bekend op gezag van het officiële Russische persbureau „Tass". De kunstmaan, waarin Gagarin rond de aarde cirkelde, heet „Vostok". Het is een satel liet van 4725 kilo, die in zijn baan rond de aarde een maximum hoogte bereikte van 302 kilome ter en een minimum hoogte van 175 kilometer. Vanmorgen om vijf minuten voor half negen begon Gagarin alweer met de landing. Snelste vlucht tussen Nederlandse lucht havens Militair voorkomt ramp kwaliteitsverf Verdwenen juwelen LONDEN, 12 april (U.P.I.) De correspondent in Moskou van het Londense dagblad „Daily Mail" bericht vandaag in zijn krant, dat de Amerikaanse piloot Francis Garry Powers, die ver leden jaar in de Sovjet-Unie werd veroordeeld tot een gevangenis straf van tien jaar, binnenkort waarschijnlijk 1 mei zal worden vrijgelaten. Hij zou echter de wens te kennen hebben gege ven na zijn vrijlating in de Sovjet- Unie te blijven wonen. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 11 april Het Binnenhof is vanavond opge schrikt door een mysterieuze ont ploffing, die weliswaar geen schade veroorzaakte, maar met een enorm harde knal gepaard ging. Er werd een diepgaand onderzoek ingesteld, dat aanvan kelijk niets opleverde, maar later op de avond vond de politie een spoor. éeè MORRIS ê^foreyou êuy! Suède dames- en herenjasjes Meer bewolking Het weer in Europa BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 'Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk, Zeestraat 50: telef. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Dffectie: 3. 3. W Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 61 cents per week, 2.65 per maand, 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. Kort na tien uurmaakte radio Mos kou bekend, dat majoor Gagann veilig op aarde was geland, nadar hij ae - 'rugreisapparatuur" in werking naa g - Steld. De plaats van de landing w niet bekend gemaakt, de tijd ook ni De omroeper bepaalde zich tot de in dedeling, dat Gagarin „ergens in nei Westelijke grondgebied van de Sovje- TJnie" veilig was neergestreken. Na landing zei de majoor: „Wees zo goe de partij, de regering en Nikita i*n tsjev te melden dat de landing normaa is verlopen. Ik voel mij uitstekend heb geen letsel, zelfs geen blauwe ple ken, opgelopen." Eén baan rond de aarde van „Vos- tok" had een tijdsduur van 89 minuten en zes seconden. Het schip werd ge lanceerd met een meertrapsraket. ne satelliet maakte zich geheel volgens Plan los van de laatste trap. Onmidei- lijk daarna werd een radioverbinding vanaf de aarde met Gagarin tot stand gebracht. Bovendien werden de gedra gingen van de majoor op de aarde ga degeslagen op een televisiescherm. Zodoende kon radio Moskou al spoedig meedelen, dat Gagarin het in zijn ruimtecabine uitstekend maakte. Om kwart voor acht (Nederlandse tijd) Jaeldde hij zich met de mededeling: „IK Joorsta de toestand van gewichtloos- goed". Welk een sensatie de Jiroe Alejewitsj Gagarin, de eerste mens die in een kunstmaan rond de aarde is gevlogen. Volgens het Russische pers bureau Tass is hij majoor bij de Rus sische luchtmacht, maar deze rang schijnt hem speciaal in verband met zijn ruimtevaartcarrière te zijn gegeven. Gagann is eigenlijk metaalsmelter van zijn vak. Hij is lid van de Komsol, de communistische jeugdorganisatie, en sinds 1960 ook van de Russische com munistische partij. Gagarin is gehuwd en vader van twee kinderen. vlucht voor hem is geweest blijkt uit twee mededelingen die hij naar de aar de seinde. Om half acht: „Ik bevma mij boven Zuid-Amerika". Om kwart voor acht: „Nu ben ik boven Afrika' Om vijf minuten voor half negen meldde radio Moskou, nog steeds op gezag van Tass: „Na enige malen de reis om de aardbol te hebben gemaakt, volgens een vooropgesteld plan, is de apparatuur voor de terugreis naar de aarde van „Vostok" in werking gezet. De landing zal worden gemaakt op een tevoren vastgesteld terrein ergens in de Sovjet-Unie". De mededelingen van radio Moskou sloegen vanmorgen in de Russische hoofdstad in als een bom. De inwoners v..n de stad, die op weg waren naar hun werk, groepten met tientallen te gelijk samen om elkaar te feliciteren met het nieuwste ruimtevaartsucces van hun land. Arbeiders in de fabrie ken legden het werk neer om de uit zendingen van de radio te beluisteren. Op de voornaamste pleinen en in de hoofdstraten legden arbeiders in aller ijl luidsprekersverbindingen aan om het publiek in de gelegenheid te stellen de uitzendingen te beluisteren. Een ver slaggever van UPI meldde dat het buitengewoon aruk was op straat. Elke mededeling van de radio werd door de m' -sen met gejuich begroet. Het nieuws over de eerste vlucht door de ruimte van een mens komt na enkele dagen van wilde geruchten, die vanuit Moskou door Amerikaanse en Engelse verslaggevers over heel de wereld wer den verspreid. Dat de Russen tevoren hebben laten doorschemeren dat zij van plan waren binnen enkele dagen een bemande satelliet af te vuren getuigt van grote zelfverzekerdheid waarmee zij de lancering van hedenmorgen ondernamen. Ook het feit dat zij het officiële nieuws vrijwel onmiddellijk na de lancering be kendmaakten, zonder af te wachten of majoor Gagarin behouden op aarde zou terugkeren, bewijst dat zij ervan over tuigd waren dat er niets mis kon gaan. Radio Moskou deelde vanmorgen ook nog mee. dat majoor Gagarin gehuwd en vader van twee kinderen is. AMSTERDAM, 11 april Zestig luchtvaart journalisten uit Europa, de Verenigde Staten, Brazilië, de Vere nigde Arabische Republiek en de Li banon hebben vamiddag in een„Elec- tra II" van de K.L.M. in een kwartier tjjds de afstand Eelde—Schiphol af gelegd. Het was de snelste vlucht met een verkeersvliegtuig, voi. tussen twee Nederlandse luchthavens ge maakt. Deze vijftien minuten verlie pen tussen het ogenblik waarop de herboren „Electrall" op Eelde begon te rijden om te starten en het mo ment waarop de wielen de landings baan op Schiphol raakten. 12 april Het moedig optreden van de Tilburgse militair Riet van der Velden heeft zondagmid dag een ramp voorkomen. Op de Rech ter Heide te Goirle waar altjjd veel kinderen spelen en de militair bezig was met zweefvliegtuigen kwam plot seling een jongetje op hem af. Hij moest lucifers hebben om iets aan te steken. Piet van der Velden vertrouw de het met helemaal en ging kijken Saï J7 i aaj1Xestoken moest worden. Het bleek, dat de jongen van plan was een hoeveelheid trotyl van meer dan twee kg, compleet met lont en slag hoedjes, in de lucht te laten vliegen. De militair joeg Ie jongens weg en begon het geval te demonteren. Ver volgens bracht hij het naar de Willem li-kazerne waar men er niet erg blij mee was. Hij kon het in een hoek neer leggen en inrukken. De Koninklijke Marechaussee zoekt nu de zaak ver der uit. Door de oplettendheid van de ze militair die in Ermelo gelegerd is, werd een groot ongeluk voorkomen. DEN HAAG, 12 april In de Af sluitdijk wordt donderdag over de voor haven van de sluizen te Kornwerder- zand een nieuwe draaibrug gelegd. In Keulen zijn demonstraties gegeven met een meer dan vier meter hoog schematisch model van het menselijke brem, dat door een Duitse firma onder contract met de Amerikaanse regering is vervaardigd. Het model toont slechts de zintuigelijke waarnemingen zien en horen en demonstreert, hoe de oorspr onkelijke zintmgelijke impulsen 57 verschillende stadia moeten doorlopen alvorens in het brein een beeld, een waarneming of een gedachte is gevormd. Meer dan 30.000 rode, witte groene lichtjes, die door ruim elf kilometer draad worden gevoed, tonen de beweging va,n de zmtuigelijke impulsen door de verschillende zenuwkanalen en -centra van het model, dat is vervaardigd van aluminium. Vijftig toeschouwers tegelijk kunnen het brein aan het werk zien en tevens door middel van koptelefoons worden ingelicht omtrent zijn werking. De ronde schijf in het midden maakt geen deel van het brein uit, maar toont de aanwezigheid van een concreet beeld of waar neming in de hersens. Het model zal voor het eerst worden tentoongesteld in het Amerikaanse paviljoen op de expositie Italia 61", die van 1 tot 31 mei in Turijn wordt gehouden. Advertentie i EEN PR0DUKT VAN DE SIKKENS GROEP JERUSALEM, 12 april (AFP, Rtr) De Keulse advocaat dr. Robert Ser- vatius heeft gisteren, op de eerste dag van het proces tegen zijn cliënt Adolf Eichmann, het initiatief tamelijk stevig in handen genomen. Hij betoogde, dat de bijzondere Israëlische rechtbank niet bevoegd is Eichmann te berechten we gens het organiseren van de moord op miljoenen Joden, door de Duitse na- tionaal-socialisten de „Endlösung der Judenfrage" genoemd. Servatius deed dat met zoveel kracht en overtuiging, dat de procureur-generaal, Gideon Hausner, er zichtbaar van onder de indruk kwam. Hausner raakte met zjjn tegenbetoog in tijdnood. Gisteren is hij er niet meer mee klaar gekomen. Hij is vanmorgen verder gegaan. Servatius kent het klappen van de zweep. Voor het Internationaal Militair Tribunaal te Neurenberg heeft hij des tijds Fritz Sauckel, de man van de z.g. „Arbeitseinsatz", al verdedigd. Hij bestreed gisteren primo de competen tie van de rechtbank en hij voerde se- cundo aan dat de rechters bevooroor deeld zijn. De Israëlische wet op het berechten van nazi's is z.i. in strijd met het internationale recht en toen de na- zi's hun misdaden bedreven, bestond de staat Israël nog niet. Bovendien is Eichmann op onwettige wijze naar Is raël gebracht. De procureur-generaal citeerde talrijke gevallen, o.m. uitspra ken van Amerikaanse hoven, waarbij personen die door de justitie werden gezocht en op illegale wijze buiten de landsgrenzen werden gearresteerd, niet temin zijn veroordeeld. Met een lichte trilling in zijn stem verklaarde hij: „Ik ben blij dat er in de wereld een plaats is, waar de Joden soevereiniteit en rechtbanken hebben, en de mogelijkheid om een man te berechten die wordt beschul digd van misdaden tegen het Joodse volk." In antwoord op Servatius' betoog dat de Israëlische wet op het berechten van Nazi's in strijd is met het inter nationale recht, citeerde de openbare aanklager het boek van de profeet Amos, die recht vraagt voor al zpn feilen, op welk tijdstip zij ook zijn be gaan. De verklaring die de geallieer den op 1 november 1943 in Moskou uitgaven toen de misdaden van de Duitsers onomstotelijk kwamen vast te staan is volgens Hausner geïnspi reerd op het beginsel van terugwer kende kracht, ivenals het Londense akkoord van 8 augustus 1945, waarbp het Tribunaal van Neurenberg werd opgericht. HUIZEN, 12 april Twee Franse in specteurs van Interpol hebben een be zoek gebracht aan Huizen om met een van de inwoners een praatje te maken. Alles draait om een Franse dame, die gezeten in een vliegtuig van de Air France, dat van Brazilië naar Parijs vloog, haar juwelen ter waarde van 700.000 kwjjt raakte. Een inwoner van Huizen behoorde tot de passagiers die de vlucht meemaakten. Ook hij ver mocht geen klaarheid te brengen in de ze internationale zaak. FRANCIS POWERS Fpyi overzicht van de rechtszaal waarin het proces tegen Eichmann wordt gehouden. Op de achtergrond het hof, en links in zijn door kogelvrij glas omgeven beklaagdenbank, o ewaakt door twee politiemannende oorlogsmisdadiger Powers is, zoals men zich zal herinne ren, de man die met zijn U2-vliegtuig, waarmee hij een spiona-gevlucht boven Rusland maakte, in mei 1960 met een Russische raket werd neergehaald. Deze spionagevlucht werd door premier Khroesjtsjev gebruikt als argument om de topconferentie in Parijs te torpederen De Moskouse correspondent van de „Daily Mail" acht het waarschijnlijk, zo schrijft hn, dat de echtgenote van Po wers, Barbara, die momenteel verblijft in Milledgeville in de Amerikaanse staat Georgia, zich in de Sovjet-Unie bij haar man zal voegen. Zij zullen dan samen „ergens" in Rusland gaan wonen. Een woordvoerder van de Amerikaan se ambassade in Moskou noemde het be richt dat Powers binnenkort op vrije voeten zal komen „twijfelachtig" Hij voegde hieraan toe: „Wij weten er in ieder geval niets van". Ook Powers' va der, die in de Vereni rde Staten door journalisten werd ondervraagd, ver klaarde dat hem va: een spoedige vrij lating van zijn zoon niets bekend is. BAHREIN, 12 april (Reuter) Agenten van het door brand verwoes te en daarna gezonken Britse schip „Dara" schatten het aantal doden op 190. Aanvankelijk was gemeld, dat 212 opvarenden om het leven waren geko men. Volgens de jongste gegevens be vonden zich 770 mensen aan boord van het schip, toen het in de Perzische Golf in brand raakte. Tot dusver zjjn 580 opvarenden aan land gebracht. Tegen half tien hoorden een bode en een agent, die in de buurt van de Ridderzaal stonden, de zware knal. Zij dachten direct aan een explosie en waarschuwden de brandweer, die met zwaar materieel o.a. een ladderwagen en twee autospuiten naar het regerings centrum uitrukte. Bij het eerste on derzoek werd echter niets ontdekt wat op een explosie leek. De politie gaf het echter niet op en vond later de resten van het „projec tiel". Wie deze „explosie-grap" heeft uitgehaald is nog niet bekend. Het onderzoek naar de dader (s) wordt voort gezet. Politie en brandweer rukten te gen kwart over elf gisteravond in. WASHINGTON, 12 april (UPI) De Amerikaanse minister van buitenland se zaken, Dean Rusk, heeft gezegd dat de Verenigde Staten hun bijstand aan de regeringstroepen in Laos „in hoge mate" hebben vergroot. Rusk sprak met verslaggevers nadat hij de senaats commissie van buitenlandse betrekkin gen verslag had uitgebracht. Men vroeg hem naar de berichten volgens welke de Russen hun hulp aan de op standige troepen van Pathet Lao had den vergroot. Rusk zei dat zijn minis terie deze kwestie „nauwgezet volgt en gadeslaat". De Amerikaanse minister zei voorts dat de luchtbrug die de Russen voor hun hulpverlening aan de Pathet Lao hadden ingezet, in stand werd gehou den, maar voegde eraan toe, dat de Amerikaanse hulp aan de regerings troepen eveneens werd voortgezet. De regering van Thailand heeft troe pen naar de grens met Laos gezonden om voorbereid te zijn tegen een inva sie op Thailands grondgebied door pro-communistische rebellentroepen in Laos. Veldmaarschalk Sarit Thana- rat, premier van Thailand, deelde na afloop van een kabinetsvergadering aan verslaggevers mee, dat Laos „op elk moment aan de communisten ten offer kan vallen" tenzij men er In slaagt onmiddellijk een bestand af te kondigen. De premier zei weinig hoop te koesteren voor een neutrale coali tieregering in Laos. „Een dergelijke co alitie", zei hjj, „zal uiteindelijk leiden tot overneming van het land door de communisten." BONN, 12 april (AFP, Rtr, UPI) Bondskanselier Adenauer is in gezel schap van de Westduitse minister van buitenlandse zaken, Von Brentano, gis teren naar Washington vertrokken met twee belangrijke concessies in zijn akte tas. Kort nadat het vliegtuig met de Duitse staatslieden was opgestegen, werd in Bonn bekendgemaakt, dat de bondsrepubliek thans 587 miljoen dol lar zal betalen op haar totale na-oorlog- se schuld aan de Verenigde Staten, die 787 miljoen dollar bedraagt. Als tweede concessie heeft Adenauer zich ermee akkoord verklaard, met het plan voor een „kernzwaard" van de NAVO te wachten, totdat Kennedy met de Russen over ontwapening zal heb ben gesproken. Advertentie) BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 Verwachting tot donderdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Meer bewolking met plaatselijk enige regen, in hoofdzaak in het noordwesten van het land. Matige tot vrij krachtige zuidwestelijke wind. Tamelijk zacht weer. Morgen: Zon: 5.49-19.3;,. Maan: 5.22-17.25. Station Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Zd.-Limbur* Stockholm Oslo Kopenhagen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Nice Berlijn Krank tori München Zürich Genève Wenen Rome Madrid Mallorca Lissabon Weer max. min. neersl. temp. temp. af gel. gisteren 24 uur geh. bew. 12 6 0.1 zw. bew. 15 4 0 zw. bew. 14 7 0 mist 15 2 0 mist 15 6 0 mist 16 5 0 zw. bew. 17 7 0 half bew. 16 10 0 licht bew. 8 -1 0 regen 11 4 0 half bew. 10 5 0 zw. bew. 16 n 0 motregen 15 6 0.1 onbew. 16 8 0 geh. bew. 12 9 2 onbew. 1 6 0 licht bew. 18 11 0 licht bew. 16 4 0 half bew. 17 10 0.4 geh. bew. 15 10 9 zw. bew. 17 10; 0 zw. bew. 17 10 0 half bew. 17 7 3 geh. bew. 18 7 0 licht bew. 22 9 0 half bew. 21 9 14 onbew. 23

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 1