Arbeiders mogen niet in Duitsland gaan werken MOTTENBALLENVLOOT VAN DE KLM WACHT OP SCHIPHOL OP KOPERS Altijd en overal de eerste N.D.S.M. legt accent vooral op reparaties Exploitatiesaldo met 15%. winst met 19% gestegen Na revaluatie in Nederland nog aanvullende maatregelen nodig PAUL VLAANDEREN en de Cordwell affaire Rotterdamse kantonrechter deelt standpunt van arbeidsbureau Minister Marijnen opent Suiker Verboden zender in Zuid-Afrika Een der gewonden overleden Nieuw materiaal voor ons leger V.S.-steun voor defensie Genoeg ruimte voor lagere belasting Hoger loon geen reden voor ontslag Adv.-generaal conclu deert tot vernietiging arrest A'damse hof Twaalfjarige jongen redt twee kinderen en vier vechters elk 7 mnd. geëist AKKOORD INZAKE SCHOOL-T.V. Onderwijsplan naar O., K. en W. Teg L. van Sterkenburg Tot 1963 voldoende van werk voorzien Smash 2 bedwingt sterk Docos: 5-5 Brand op Bloemgracht Mevrouw Kors 103 jaar Ned. Nw.-Guinea Geen enkele adviseur heeft gezinspeeld op gebruik 7de vloot Inbraak in Tilburg: buit 20.000 gld. Minister Visser gaat zich in V.S. oriënteren Minister Visser gaat voortzetting bepleiten E.E.G.-VISIE OP CONJUNCTUUR WOENSDAG 12 APRIL 1961 PAGINA 2 Zaak blo nde A lie voor Hoge Raad Kinderwagen reed in gracht lil Werktuigbouw Bedrijfsuitrusting Balans B. J. VAN BUEL LID TWEEDE KAMER DEN HAAG, 12 april In de vacature-prof. Romme heeft de voor zitter van het centraal stembureau benoemd verklaard tot lid der Tweede Kamer de heer B. J. van Buel te Oss. De heer Van Buel was al lid der Tweede Kamer en wel na de ver kiezingen van 1956, tot' 1959. secretaressen kennen DE VERHOUDINGEN ALTJO GOEDVRAA6 OF ZE VANAVOND IETS MET WIL DRINKEN ROTTERDAM, 11 april De kanton rechter heeft vanmorgen twee arbei ders van de telefoonmaatschappij Eric- son) verboden in Duitsland te gaan werken en daarmee het standpunt van de directeur van her gewestelijk arbeidsbureau alhier gesanctioneerd. De mannen, zeer geschoolde mon teurs. kregen vorig jaar met enkele collega's de kans op een betrekking bij de apparatenfabriek van Siemens en Halske in Aken, die evenals de ge specialiseerde Nederlandse bedrijven een tekort heeft aan bekwame krach ten Hun loon zou 30 35 procent ho ger worden dan zij in Nederland ver dienden, en bovendien zouden zij een extra verblijfstoelage van DM 10 per dag krijgen. Maar de directeur van het gewestelijk arbeidsbureau weigerde zijn toestemming tot beëindiging van de arbeidsovereenkomst met Ericsson, omdat hij daarvoor geen „gewichtige reden" aanwezig achtte, zoals juri disch is vereist. De schaarste op de Nederlandse arbeidsmarkt was een factor, die mede tot deze beslissing leidde. Twee der mannen gingen in beroep tegen deze uitspraak. Maar ook bij de kantonrechter hadden zjj geen succes. Deze overwoog namelijk dat de nieu we betrekking in Duitsland voor de monteurs geen positie-verbetering in hield, zoals zij hadden gesteld, omdat zij bij Siemens en Halske slechts een ondergeschikte funcdtie zouden krij gen, terwijl Ericsson hen promotie in het vooruitzicht had gesteld. Hun be roep op het hogere salaris en extra DEN HAAG, 11 april De advocaat generaal bij de Hoge Raad, mr. P„ Jacob, heeft vanmorgen in de zaak- blonde-Alie geconcludeerd tot vernie tiging van het arrest van het Amster damse gerechtshof en verwijzing van de zaak naar een aangrenzend hof. De verdachte, een 26-jarige chauf feur. werd door het hof veroordeeld tot een gevangenisstraf van acht jaar met aftrek en voorwaardelijke terbe schikkingstelling van de regering we gens opzettelijke beroving van het leven van een Utrechtse vrouw bijgenaamd blonde Alie, in haar woonschuit „Jopie". „Het hof heeft bij zijn arrest over wogen, dat de verdachte had kunnen weten of begrijpen, dat als hij een vrouw in een wurgende greep bij de keel vastpakt en enige tijd vasthoudt dit de dood tengevolge heeft, alhans kan hebben," aldus mr. s' Jacob. Met de raadsman van de chauffeur is hij van mening, dat dit niet uit de bewijs middelen kan volgen. „Hoogstens kan worden afgeleid, dat het wurgen een gewilde of mogelijk een geweten hande ling is geweest. Wellicht heeft de ver dachte de dood van de vrouw gewild omdat dit bij een zodanige handeling niet of nauwelijks te scheiden is. In het algemeen weet men echter bij der gelijke handelingen niet welke de ge volgen daarvan zullen zijn. Men kan het zich hoogstens voorstellen „Volgens de advocaat generaal heeft het hof echter geen keuze gedaan uit „weten" of „begrijpen" maar dit in het midden gelaten. De Hoge Raad zal 8 mei arrest wijzen In deze zaak. UTRECHT, 11 april Dank zij het moedig optreden van de 12-jarige Fred dy Revoet zijn gisterochtend twee kin deren van respectievelijk vier weken en twee jaar aan de verdrinkingsdood ontkomen. De jongen, die met zijn vriendje voor het raam van zijn woning aan de Wil lem van Arntszkade zat te lezen, zag opeens een kinderwagen, in het Zwar te Water drijven. Onmiddellijk holde hij het huis uit en sprong in het an derhalve meter diepe water, waar hij eerst het tweejarig dochtertje Helène van de familie Van der Dier greep en aan de omstanders op de wal overreik te. Vervolgens wist hij de kinderwa gen, waarin de baby lag, naar de wal kant te trekken. Helène had nogal wat water naar binnen gekregen, maar zal volgens de dokter daarvan geen nadelige gevolgen ondervinden. Van ochtend speelde het kind weer in huis alsof er niets was gebeurd. De baby is in het geheel niet gedeerd, daar de kinderwagen drijvend was gebleven. Het ongeluk gebeurde toen een ou der zusje van der Dier, die met de twee jonge kinderen wandelde, de kin derwagen een ogenblik niet in het oog hield. Het tweejarig meisje reed de wagen recht het water in. UTRECHT, 11 april Zeven maan den gevangenisstraf met aftrek van voorarrest waarvan drie maanden voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar, eiste de officier van justitie bij de rechtbank vandaag tegen een 50-jarige caféhouder, diens 22-jarige schoonzoon, en de 37-jarige sjouwerman en diens 24-jarige broer allen te Utreht. Op de avond van nieuwjaarsdag ont stond een vechtpartij voor een café in de Lange Nieuwstraat waarbij de vier verdachten de 50-jarige Utrechtse was- meester K. Boonstra en de 29-jarige betonvlechter G. Renes dusdanig toeta kelden dat beide slachtoffers vrij ern stig gewond naar het ziekenhuis ge bracht moesten worden. Vooral de was- meester was er ernstig aan toe. Hij heeft zeventien dagen in het ziekenhuis doorgebracht en moest nadien nog ne gen weken thuis verpleegd worden. De verdedigers wezen er o.m. op dat de vechtpartij door de getroffen per sonen was uitgelokt en voerden verder •an dat de vier verdahten allen gunstig bekend staan. Tenslotte roegen zij voor hun cliënten onmiddellijk ontslag uit de voorlopige hechtenis. Na raadkamer willigde de rechtbank dit verzoek in. De uitspraak is bepaald op 25 april. verblijfstoelage werd eveneens afgewe zen, gezien :de hoge levensstandaard in Duitsland. Het Rotterdamse bedrijfsleven heeft de uitspraak met opluchting verno men. Men vreesde namelijk een mas sale uittocht van geschoolde arbeiders naar Duitsland, vanwaar steeds aan lokkelijker aanbiedingen komen. In Rotterdam en omgeving is de arbeids reserve te gering om het eventuele ver loop te kunnen opvangen. AMSTERDAM, IX april De minis ter van landbouw en visserij, mr. V. G. M. Marijnen, heeft vanochtend in het nieuwe R.A.I.-gebouw de vijfde in ternationale tentoonstelling „De Sui ker" geopend. Hierbij waren o.m. te genwoordig de ambassadeur van de Dominicaanse republiek, dr. Luis Lo- grono, de commissaris der koningin in de provincie Noord-Holland, dr. M. J. Prinsen, en de wnd. burgemeester van de hoofdstad, wethouder W. Steinmetz. In zijn openingswoord merkte de mi nister o.a. op dat de Nederlandse beet- wortelproduktie niet alleen in eigen land zeer veel betekent, maar ook in het buitenland zijn grote economische betekenis heeft. Hij wees op de proble men daarbij nattionaal en internatio naal, die, aldus de bewindsman, alleen opgelost kunnen worden in goed inter nationaal verband. Hij memoreerde de poging, welke wordt gedaan om tot een zekere prijsstabilisatie op de suiker markt te komen. De minister gaf vervolgens nog en kele cijfers over de suikerverwerkende industrie in os land. In 1960 waren er1 260 grote bedrijven (met meer dan 10 man personeel)de binnenlandse om zet bedroeg 552 miljoen gld. en de ex port bijna 358 miljoen gld. In genoem de industrie waren 23.344 personen werkzaam, waarvan 10.267 vrouwen en meisjes. Voor elke bedrijfstak is het noodza kelijk zich te bezinnen, aldus spreker, op de snelle ontwikkeling. In het Euro pa van de zes en in de verdere samen werking in groter verband zal in het bijzonder de concurrentie haar plaats moeten hebben. En een expositie als deze kan daarbij stimulerend werken. Tijdens zijn rondgang over de exposi tie hees minister Marijnen in de stand van de Dominicaanse republiek de vlag van dat land. DEN HAAG, 11 april In een vandaag gehouden vergadering van vertegen- w-oordigers der verschillende onderwijs- richtingen is algehele overeenstemming bereikt over Ie organisatie van de schooltelevisie; Het plan voor de „Nederlandse onder wijstelevisie" zal thans worden voorge legd aan het ministerie van O., K. en W. De oude glorie van de K.L.M. staat nu als een mottenballen- vloot op Schiphol, netjes ver pakt in plastic hoezen, op een koper te wachten. Tienduizen den kilometers hebhen de mach tige motoren onder zich zien wegglijden. Op alle wereldde len hebben zij hun schaduw ge worpen. Ontelbare passagiers hebben ze veilig door stormen en valwinden naar de haven van bestemming gebracht. Voor hun is het moment aan gebroken dat zij als veteranen aan de kant worden gezet. De straalmotoren hebben de gena deslag gegeven. Kandidaat-kopers zijn er ge noeg. De vroegere vlaggesche- pen wacht mischien een nieuwe taak als vrachtvliegtuig of voor lijnen van kleinere maatschap pijen. En de KLM heeft zich, evenals de andere maatschap pijen, al neergelegd bij de hevig gekelderde prijzen voor schroef- vliegtuigen. JOHANNESBURG, 11 april (UPI) Een klandestiene zender „Freedom Radio" ergens in Zuid-Afrika heeft voor d tweede maal programma's uitge zonden, die tegen de Zuidafrikaanse regering gericht waren en zeer sterk pro-Brits klonken. Het station begon de uitzendingen met een op tam-tam ge slagen „v"-teken in morse (...-), lijkend op het sein waarmee de B.B.C. gedu rende de tweede wereldoorlog werkte. De uitzending besloot met het Britse volkslied, voorafgegaan door een ver zoek van de omroeper aan zijn luiste raars, het lied staande aan te horen. De Zuidafrikaanse politie wilde geen com mentaar leveren op de uitzendingen, die zondag werden gehoord. De eerste uit zending was op de daaraan vooraf gaande zondag te beluisteren geweest. WM Volgende week woensdag herder.':t de heer L. van Ster kenburg, eigenaar van het Doelenhotel 'i Amsterdam en het Palace- en Rembrandthotel in Noordwijk, het feit dat hij veertig jaar geleden op advies van een vriend zijn carrière begon in het hotelbedrijf. De heer Lambert van Sterkenburg is thans 58 jaar oud. En al die jaren heeft hij maar één doel voor ogen gehad: altijd en overal de eerste te zijn. „Dat was op school al zo", zegt hij, „ik kon het eenvoudig niet ver dragen als iemand mij de loef ifstak. Ik moest en zou de eer ste zijn. Gevolg: ik wds altijd de eerste. In elke klas. Na de H.B.S. wilde ik naar zee; ik wilde kapitein worden op de grote vaart, maar ik werd afgekeurd voor mijn ogen. Ik woonde toen in Rot terdam en vond tenslotte werk bij het scheepvaartkantoor van Ruys et Co. Maar het beviel me niet. Ik wilde iets bereiken, mijn ouders misten daarvoor echter de nodige financiën en ik moest dus zelf aanpakken. Op een dag kwam ik een oude vriend tegen, die mij de raad gaf in het hotelbedrijf te gaan werken. Daar was goud te verdienen, zei hij. Ik was toen juist voor de firma in Marseille en had een opdracht gekregen om voor de Shell langs de gehele Cöte d'Azur pompen (toen nog onbekend) te plaatsen. Ik wei gerde die opdracht en werd ontslagen. Dat was in 1921. De heer van Ster kenburg ging daarna inderdaad zijn geluk zoeken in de hotellerie. Hij werd aangesteld als assistent van de directie in het „Grand Hotel" in Marseille. Op een vraag van de directeur wat hij precies in het hotelbedrijf wilde bereiken, klonk een duidelijk antwoord: directeur. „Altijd en overal de eerste" was immers zijn lijfspreuk. De toen achttienjarige Lambert was in die tijd niet bepaald honkvast. Om maar zoveel mogelijk ervaring op te doen. zwierf hij van het ene hotel naar het andere. Van Marseille naar Lyon, van Lyon naar het Alexandra hotel in Nice. Daar werd hij op 23- jarige leeftijd benoemd tot directeur. Een ideaal was bereikt. De moedige en van ondernemingslust overlopende jongeman had er nog veel méér. Na Nice kwam hij in Tunis terecht, leerde daar een aan trekkelijke Frangaise kennen en trouwde onmiddellijk. Maar ook het luxueuze Majestic-hotel schonk hem geen bevrediging en dus trok hij naar Marakesh waar hij werd aangesteld als directeur van het „Mamounia Palace". Dat duurde echter niet lang. „Als ik ergens was aangenomen begon ik direct te solliciteren naar een andere betrekking", zegt de heer Van Sterkenburg nu lachend. Van Marakesh ging de reis vervolgens naar Chamonix, van Chamonix weer naar Nice en van Nice tenslotte naar het „Splendid"-hotel in Oostende. Daar kreeg de jonge hoteldirecteur een uitnodiging om naar Nederland te komen. „Het was voor 99 percent zeker dat ik directeur van het Palacehotel in Noordwijk kon worden. Ik nam daar echter geen genoegen mee. Ik moest honderd percent zekerheid 'hebben. Enfin, (en de heer Van Sterkenburg maakt een gebaar van „wat had u anders gedacht") ik kreeg dat ene percent erbij. Zo kon het ge beuren dat ik 27 november naar Noordwijk ging." In één jaar tijd zag hij kans om van het „Palace"-hotel een winst gevend bedrijf te maken. Begonnen met een verlies van 18000 gulden („mijn eerste en enige verlies", vult hij aan) haalde hij in datzelfde jaar een winst van 86.000 gulden. In 1929 kocht hij „Palace" en het daarbij behorende Oranjehotel op. Tegen die tijd werd het Rembrandthotel in Noordwijk gesloten. Ook dat kocht de heer Van Sterkenburg. En hij ging door. Bij het uitbreken van de tweede wereldoorlog kon hij zich eigenaar noemen van het hotel „Groot Badhuis" in Zandvoort en „lm Weissen Rössl" in Noordwijk. Van al die bezittingen bleek vijf jaar later overigens niet veel meer over. „Rembrandt" en „Palace" hadden de Duitsers geplunderd en de andere hotels verkeerden in deplorabele toe stand. Maar in 1947 was het leed geleden. De hotels waren opgeknapt en de heer Van Sterkenburg kon weer aan de toekomst gaan denken. Al spoedig kreeg hij het beheer over het toen nog half onder water staan de Doelenhotel in Amsterdam, dat hij korte tijd later overnam. De heer Van Sterkenburg is met een zucht aan het einde van zijn verhaal gekomen. Op zijn gezicht staat nauwelijks verholen trots te lezen. „Ik heb nog vele plannen", zegt hij. „Ik zou in Amsterdam nog graag een hotel neerzetten. Tien of vijftien miljoen gulden, dat geeft niet. Het nare is echter, dat ik geen grond, kan krijgen. Bovendien verleent de gemeente geen medewerking." En dan betrekt zijn gezicht weer; het gezicht van een jongen die zijn zin niet krijgt. AMSTERDAM, 11 april - Aangezien gedurende het gehele jaar i960 de markt nog weinig perspectieven bood voor het verkrijgen van nieuwe op drachten tegen acceptabele prijzen, heeft de Nederlandse Dok- en Scheeps bouw Maatschappij ook in het afgelopen jaar voornamelijk er naar gestreefd om de werkgelegenheid in de nieuw- bouwafdeling in de komende jaren op een redelijk niveau te handhaven en zo veel nieuwe opdrachten te aanvaarden als voor een economisch verantwoorde minimum bezetting van deze tak van het bedrijf nodig werd geacht, aldus wordt in het jaarverslag medegedeeld. Daarmede werd tevens de mogelijkheid geopend het accent yan de activiteiten meer op de reparatie van schepen te verleggen. Ook al overtreft op dit ge bied het aanbod de vraag, toch is voor een goed en modern georiënteerd be drijf als dat van de N.D.S.M. voldoende reparatie- en onderhoudswerk op aan vaardbare condities te verkrijgen. Bo vendien kan de reparatieafdeling veel sneller reageren op zich wijzigende omstandigheden. Het saldo exploitatierekening van de N.D.S.M. is van 18.521.320 in 1959 gestegen tot 21-393.675, een stij ging dus met ruith 15 Pet., terwijl in terest en dividenden 2.081.989 (1.199.682) opleverden. Afgeschreven wordt 8.931.666 (9.328.404) en aan de belastingreserve wordt 6.600.000 (4.100.000) gedoteerd. Het nadelig sal do diverse baten en lasten beloopt 278.210 v.j. voordelig 149.026). Van het winstsaldo ad 7.665.788 (6.441.624) een stijging met 19 pct. wordt 1 min. (onv.) gereser veerd en 4,2 (3,2) min aan het per soneel uitgekeerd. Aan de beide fir manten de Ned. Scheepsbouw-Maat- schappij en de Ned. Dok Maatschap pij wordt 1.232.894 (1.1-0.812) ver strekt, uit welke bedragen deze maat schappijen zoals bekend een dividend van 12 (11) pct. zullen voorstellen. In het jaar 1960 werden door de maat schappij vijf tankers, 1 vrachtschip en 1 koelschip met een totaal draagver mogen 183.360 ton (v.j. 129.945 ton) af geleverd. Er werden in het afgelopen jaar 3 vrachtschepen en 3 tankers te wa ter gelaten met een totaal draafvermo- gen van 139.000 (175.000) ton. Voor de bouw van nieuwe schepen werd 35.000 (47.000) ton staal verwerkt. Mede m het kader van de in de eerste alinea om schreven politiek werden niet meer op drachten afgesloten dan voor de bouw van vier vrachtschepen. Het totaledraag- vermogen van de twintig schepen, welk in uitvoering zijn, bedraagt 522.900 ton. De werktuigafdelingen hebben ge durende het gehele jaar wederom een goede bezetting gehad. Voor het uitvoe ren van werk voor derden kon een toe nemend aantal opdrachten worden ver kregen en tevens werden veel werk zaamheden verricht ten behoeve van schepen, die voor reparaties naar de (Van onze tafeltennismedewerker) AMSTERDAM, 12 april Smash 2 heeft in de hoofdklasse van de tafel- tennis-competitie voor een prachtig stuk je werk gezorgd door Docos een gelijk spel af te dwingen. Rutte en Kramer waren in uitstekende vorm en wisten beiden van Van Steenbergen en van de zeer gevreesde Bakker te winnen. Bos- werger won van Van Veen en zorgde aldus voor de vijfde punt voor de hoofd stedelijken. In het dubbel wilde het niet meer lukken, want toen ging de winst met 15-21, 21-12 en 21-14 naar de Leidenaren, die aldus de schade tot één punt konden beperken. De stand werd "U: rr, Povac 19-36, DTTC 18-30, Treffers 19-27, Docos 19-24, Batswingers 2 18-16, Nedlloyd 2 19-15, Olympia 17-13, Smash 2 18-13, UBTV 2 18-12, A VGA 18-10, Sprengen 4 c 17-6. werf kwamen. Er werden aan 168 Ne derlandse en 176 buitenlandse schepen reparaties verricht, waarvan 252 in de dokken werden opgenomen. De gedokte tonage bedroeg 2.723.887 (2.540.444) brt. Uitgedrukt in geldswaarde werd 71 (67) pct. van de reparaties voor buitenland se rekening verricht. Gedurende het ge hele verslagjaar bleef de bezetting van de reparatie-afdeling goed op peil. De directie verwacht de nieuwe repa ratiehaven in de loop van 1961 in gebruik te kunnen nemen. Met de verbetering van de bedrijfsuitrusting werd regel matig voortgegaan. Aan de outillage in de machinefabriek zal in de komende jaren speciale aandacht worden be steed. De thans geboekte opdrachten voor de bouw van nieuwe schepen waarbor gen voor de N.D.S.M. een bezetting van de afdeling nieuwbouw op een eco nomisch verantwoorde basis tot in de loop van 1963. Aangezien men ver wacht voor de afdeling reparatie vol doende werk te kunnen aantrekken, valt het te voorzien, dat men de ko mende jaren voor het gehele produk- tieapparaat op een redelijke hoeveel heid werk zal kunnen rekenen, al wordt daarmede niet de totale produktieca- paciteit van het bedrijf benut. Aange zien het prijspeil voor de afzet van de produkten van het bedrijf en de dien sten die worden verleend, bepaald wor den door internationale concurrentie, zal de recente revaluatie van de Ne derlandse gulden nadelige gevolgen hebben. In hoeverre deze door directe of indirecte voordelen zullen kunnen worden opgevangen, valt thans nog niet te overzien. In het afgelopen jaar werd een be drag van 6.431.636 (4.848.404) geïn vesteerd. Duurzame produktiemiddelen komen op de balans voor met 22,0 (24,42) min., deelnemingen en vorde ringen daarop 1,87 (1,80) min., effec ten ƒ0,12 min. (onv.), orders in be werking 85,96 (103,64) min., magazijn- voorraad 4,49 (3,85) min., vorderin gen 34,22 (46,65) min., te innen wis sels ƒ7,06 min. (nihil). (Deze post heeft betrekking op het aandeel van de mjj. in de financiering van drie reeds afgeleverde schepen). Liquide middelen 31,93 (11,81) min. De ver plichtingen paraisseren op de balans met 146,96 (140,16) min., reserve as surantie eigen risico 1,24 (1,05) min., deelnemingen 4,0 min. (onv.). Het vermogen bestaat uit de deelneming N.S.M. ƒ10,17 (onv.), de deelneming N.D.M. van 10,17 min. (onv.) en de algemene reserve van 22 (21) min. TURKU, 11 april (Reuter) Van morgen is hier in het centrale zieken huis overleden de 24-jarige zeeman An dreas Stoter uit Best, die bij de brand op eerste Paasdag op het Nederlandse schip „Bloemgracht" ernstige brand wonden had opgelopen. Zijn huid was voor ongeveer negentig procent ver brand. De andere Nederlandse gewonde, de 23-jarige Gerrit van Zanen uit Scheve- ningen, wordt nog steeds verpleegd. Aan gezien ook zijn huid grotendeels ver brand is, vreest men voor zijn leven. NIJMEGEN, 11 april Mevrouw Kors-Dikker, de moeder van prof. dr. Kors oud-voorzitter van de K.R.O., viert vandaag hier in alle stilte haar 103de verjaardag. Het was de wens van de ja rige, dat deze feestdag alleen in de fa miliekring gevierd zou worden. Alle fa milieleden zijn vandaag te haren huize aan het Mariaplein. Vanmorgen werd in de kerk aan de Berg-en-Dalseweg een plechtige Heilige Mis opgedragen. WASHINGTON, 11 april (Reuter) Geen enkele adviseur van president Ken nedy heeft tegenover een journalist ver klaard, dat de Verenigde Staten even tueel de Zevende Vloot zullen inschake len bij het verhinderen van een Indone sische aanval op westelijk Nieuw-Guinea. Dit heeft de plaatsvervangend perschef van het Witte Huis, Andrew Hatcher, verklaard. „Dit is een categorische ontkening", zo zei Hatcher. Zoals gemeld heeft een Nederlandse journalist in een voordracht in de uni versiteit van Michigan een niet met na me genoemde adviseur van de presi dent als bron voor zijn verklaring over de Zevende Vloot genoemd. TILBURG, 12 april In de af gelopen nacht is ingebroken in een levensmiddelengrossierderjj aan de Ringbaan-oost. De tot dusver onbeken de dader(s) zijn via een plat dak en door een lichtkap in het gebouw ge komen. De weg naar de kantoren lag toen open. Laden en kasten werden doorzocht en de brandkast werd ge forceerd. Een bedrag van circa twintigduizend gulden werd daaruit meegenomen. De politie heeft de zaak in onderzoek. (Van onze prlementaire redacteur) DEN HAAG, 12 april Het bezoek va minister Visser van Defensie aan Amerika betreft vooral de laatste voorbe reidingen tot belangrijke beslissingen,die moeten worden genomen over de aan schaf van nieuw legermateriaal. Dit zal de praktische uitwerking mogelijk kunnen maken van de reorganisatie van het leger, waartoe reeds maanden geleden is besloten. Het aanschaffen van nieuw materiaal brengt de gebruikelijke pro blemen mee, b.v. de keuze die men moet maken. In La Courtine zijn het vorig jaar proeven genomen met een om tacti sche redenen ideale combinatie van een lichte tank, een pantservoertuig en een affuit voor artillerie van Fran se makelij. Op zichzelf, en bezien uit een oogpunt van tactisch optreden, was dit een zeer goed samenstel. Daar staat echter tegenover dat het project al weer enige jaren oud is. Niets schijnt in deze wereld zo snel te verouderen als oorlogsmateriaal. De legerdeskundigen zijn het erover eens, dat men beter materieel kan aan schaffen dat goed is beproefd, dan al ta lang te wachten op de nieuwste techni sche snufjes. Zij kunnen echter ook niet voorbijgaan aan het nieuwere Ameri kaanse pantsermaterieel, dat sindsdien is verschenen. Dit heeft wel een beperk ter doel, maar het is technisch bijzon der aantrekkelijk, omdat het licht en handig is. Het beperkt zich echter tot vervoer van personeel en het I:an niet als gevechtswagen dienst doen. Het heeft dus niet de pretenties van de Franse combinatie. De minister zal echter ook met de financieringsmogelijkheden rekening moeten houden. Het Franse materiaal zal ons zwaarder belasten dan het Ame rikaanse, omdat dit laatste wel, maar het eerste zeker niet onder een hulppro gram kan vallen. Wat Frankrijk ons le vert moet betaald worden. Niet alleen de militaire, maar ook de politieke wereld ziet met belangstelling uit naar de resultaten van de reis van minister Visser. DEN HAAG, 11 april Minister Vis ser van Defensie, zal 14 april naar de Verenigde Staten vertrekken voor be sprekingen met zijn Amerikaanse ambt genoot, de staatssecretaris van defen sie, Macnamara. Onderwerp van gesprek zal onder meer zijn de voortzetting /an de Ame rikaanse hulp aan de Nederlandse de fensie. Minister Visser zal trachten over deze kwestie bepaalde duidelijke toezeg gingen te verkrijgen. Als dit gesprek 18 april daar aanleiding toe geeft, zul len van Nederlandse zijde voorts nadere concrete punten van hulpverlening wor den aangeroerd. Men denkt hierbij on dermeer aan de problemen rondom het geweer en de mechanisatie van de strijd krachten. De- bewindsman zal In Amerika ook militaire installaties en fabrieken be zoeken. DEN HAAG, april Het jongste conjunctuur-verslag van de commissie der Europese Economische Gemeen schap verklaart ten aanzien van Neder land, dat de revaluatie van de gulden tot verbetering van de economische toestand In ons land zal bijdragen en dat de conjunctuurpolitiek erdoor wordt vergemakkelijkt. Er zijn zodoende gunstiger voorwaar den geschapen voor de verwezenlijking van een meer bevredigend evenwicht, al neemt het niet weg dat zowel ten aanzien van de betalingsbalans alsook voor de ontwikkeling van het binnen landse aanbod aanvullende maatrege len nodig zijn, aldus het verslag. Het verklaart voorts dat de ontwikke ling van de Nederlandse betalingsba lans aanleiding zou kunnen geven tot stimulering van kapitaaluitvoer. Zelfs indien de lonen met meer dan vijf pro cent zouden stijgen ten dele is dit percentage reeds in 1960 bereikt zou den nog geen ernstige gevaren voor het betalingsbalansevenwicht onstaan. Dit betekent volgens het verslag dat eveneens voldoende ruimte aanwezig is voor de voorwaardelijk aangekondigde belastingverlaging. Voor 1961 als geheel rekent de E.E.G.-commissie op verdere econo mische expansie in Nederland. On danks de revaluatie van de gulden zal voor enige bedrijfstakken de toe neming van de uitvoer waarschijnlijk in de eerste plaats door begrensde leveringsmogelijkheden van de Ne derlandse industrie worden bepaald, temeer daar de orderportefeuilles voor buitenlandse rekening begin 1961 zeer hoog waren. In andere be- drijfstakken zal de uitvoer in grote re mate door de revaluatie worden beïnvloed. De uitvoer van goederen en diensten zal derhalve dit jaar naar hoeveelheid met ongeveer zes procent toenemen. De totale investeringen zullen vol gens het verslag verder stijgen, doch belangrijk langzamer dau in 1960 (acht procent tegenover veertien procent). De verwachte toeneming van het ge zinsinkomen, zowel als gevolg van loons verhogingen als door groter inkomen van de zelfstandigen, zal een nieuwe staging van het gezinsverbruik mee brengen. Naar volume zal de verho ging van het gezinsverbruik echter 4,5 procent bedragen, tegenover 6,5 procent in i960, omdat niet wordt ver wacht dat de loonsverhogingen even groot zullen zijn als vorig jaar. (Volgens het centrale economische plan vijf procent tegenover acht procent vo rig jaar). De omvang van het over heidsverbruik zal met ongeveer vier procent stijgen. De industriële produktie zal in 1961 met ongeveer zes procent kunnen toe nemen, hetgeen aanzienlijk minder is dan vorig jaar als gevolg van de ver traagde expansie in 1960 en de span ningen op de arbeidsmarkt. De uitbrei ding van de industriële produktie acht het verslag vooral afhankelijk van pro- duktiviteitsverbetering. Voor de landbouw wordt, als we een normaal jaar krijgen wat het weer be treft, niet gerekend op een verhoging van de produktie, doch op een lichte daling van ongeveer twee of drie pro cent. In de dienstensector zal een ver dere expansie plaatsvinden, zowel als gevolg van de grote bedrijvigheid in het algemeen als ook structureel door de voortdurend toenemende vraag naar diensten. In totaal wordt voor dit jaar een stijging van het reële bruto natio naal produkt van vier procent mogelijk geacht. Het E.E.G.-verslag r.cht voorts o.a. een sterker beleid mogelijk ten aanzien van de bouwsector. Enerzijds zouden de Nederlandse overheidsuitgaven voor de woningbouw kunnen worden ver laagd en anderzijds kunnen termijnen voor de verlening van bouwvergunnin gen voor particuliere woningen en in- dustriepanden worden verlengd. Door de snelle verhoging van de niet gesub sidieerde woningbouw kan trouwens toch reeds op een stijging van het aan tal voltooide woningen met 6000 worden gerekend (90.000 woningen in 1961 te genover 84.000 in 1960), aldus het ver slag. JCORDWELL SCHEEN ÉCHT TOCH METEN l GESCHOKT ,T0EN DE PILOTEN /WE CWT H'J JUN ULTIMATUM STÉLDEN..NNOOIT BEREIK BAAR 15 ALS DIE TELEFONISCHE WAAR- CHUMN6EN D00R- KOMEN.^ a misschien kan iris pell 0N9 WT MEER VERTELLEN MEVROUW VLAANDEREN VRIEND MEEBREN METEEN COPYRIGHT SWAN FEATURES SYNDICAXS

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 2