DE ZAAK-EICHMANN kan wel twee jaar in beslag nemen Alle prominenten bij proces zijn de Duitse taal machtig Eten H D DE SUIKER Tsjombe blokkeert bank tegoeden van de V.N. van Katangaans offensief 2 DF. GFTF.NT" IS VERKOUDEN Ontnuchterende verschijning Fort Sumter en Eichmann Italië levert Zind NIET uit N.A.V.O. behoeft reorganisatie OUDHEIDKUNDE IN MAASSLUIS .OORLOGSDAAD", VOLGENS V.N. Koffiemaalwedstrijd Uit wraak wegens de stuiting! Bejaarde abbé volop in de bloemetjes gezet Hanenhof-affaire thans ten einde II Notoire anti-semiet VEILIGHEIDSRAAD STELT ISRAËL IN HET ONGELIJK Volgens De Gaulle Geleen bereid tot nieuw financieel offer KENNEDY BEZORGD OVER LATIJNS AMERIKA WOENSDAG 12 APRIL 1961 PAGINA 7 (Van een redacteur) De eerste sensatie van het proces-Eichmann is giste ren de verschijning van de beklaagde geweest. Zijn verdedi ger, de Keulse advocaat dr. Robert Servatius, noemt hem „de Cliënt". Sommige Duitse verslaggevers spreken over de „Endlöser". Al hadden de fotopersbureaus de laatste tijd in toenemende mate afbeeldingen van Adolf Eich- mann verspreid, toch keken gis termorgen alle 750 aanwezigen in de zittingzaal van het Beit Haam te Jerusalem met gespannen aan dacht naar de glazen loge, waarin hij zo dadelijk zou worden binnen geleid: de SS-Obersturmbann- führer, die in de Tweede Wereld oorlog als chef van afdeling I V BUITENLANDSE KRONIEK B 4 van het Reichssicherheits- hauptamt de deportatie van en de moord op miljoenen Joden, zigeu ners en anderen heeft georgani seerd. INTERNATIONALE WORLD famous CIGARETTE fl.' per 20 YORK NEW mme® Eii Het is vandaag honderd jaar ge leden, dat de Amerikaanse Burger oorlog uitbrak. Op 12 april 1861 be gonnen de vijandelijkheden met de beschieting van Fort Sumter in de naven van Charleston (South Caro lina). In de „Civil War", die vier laar geduurd heeft, hebben meer Amerikanen het leven gelaten dan in Je Tweede Wereldoorlog. Het is het meest tragische hoofdstuk uit de be wogen geschiedenis van de Verenig de Staten. Na een bloedige strijd wist Lincoln de eenheid van de Unie te herstellen, en de slavernij werd afge schaft. In het lot van de Amerikaanse neger is gedurende de laatste eeuw i ee verbetering gekomen, maar in het zuiden van de V.S. zijn er nog altijd vele blanken die met weemoed terugdenken aan de toestanden van vóór de Burgeroorlog, die dan in een Vals romantisch licht gezien worden. De zuidelijke staten die een eeuw geleden tegen de Unie in opstand kwamen, vochten voor het behoud van de „Southern way of life". Het meest kwalijke as pect van die zuide- lijke levensstijl was de onderdrukking van de neger. Hoe- Wel reeds in de Onafhankelijkheids- Verklaring van 1776 geschreven was, •.dat alle mensen gelijk geschapen l'jn en dat de Vrijheid tot de „on vervreemdbare rechten" van de mens behoort, trok de Confederatie van zui delijke staten zich daar niets van aan. Bij de recente herdenkingen van het Voorspel van de Burgeroorlog heeft men in het zuiden van de V.S. ge lwegen over het beschamende feit, dat de emancipatie van de Ameri kaanse neger nog geenszins voltooid b. Men heeft met trots herinnerd aan de oude zuidelijke traditie, terwijl men Zou moeten beseffen, dat het tijd Werd om met een van de voornaamste kenmerken van die traditie (de ras- 'endiscriminatie) te breken. Maar de onderdrukking van de zwarten door de blanken is vooral in het Diepe Zuiden van de V.S. hecht geworteld. Hoewel het al bijna zeven jaar gele den is, dat het Amerikaanse Opper- Berechtshof de rassenscheiding in net onderwijs ongrondwettig "p?1?,.6, maakt men in verscheidene zuidelijke 'laten nog geen aanstalten om met e Integratie op de scholen te beginnen. H South Carolina, de staat waar hon- P«d jaar geleden de Burgeroorlog je8on, mogen blanke en zwarte kin deren nog steeds niet samen naar de ^effde school, terwijl bijvoorbeeld oo lr> Mississippi en Alabama de rassen- Jpbeiding in het onderwijs nog welig 'ert. Die discriminatie ten aanzien mensen met een andere hui s eUr is overigens niet beperkt tot het jOderwijs. Het komt ook nog herhaal- e''jk voor, dat negers de toegang J^°rdt geweigerd tot restaurants en °tels van blanken, en zo zijn er nog e andere vormen van Amerikaanse aPartheid. Als de blanken uit Amerika s Diepe P'den de les niet willen leren, die Men wachtte op de man, die zich vijftien jaar lang aan iedere vorm van berechting heeft weten te onttrekken, en die vervolgens onder geheimzinnige omstandigheden in Argentinië is gear resteerd, naar Israël overgebracht en daar gevangen gehouden in een van de vele Taggart-forten, die men er van het Britse mandaat heeft overgehouden. Wat er binnen kwam, was een onopval lende, vermoeide man van 55 jaar. Eichmann is ongeveer 1.75 meter lang, slank van postuur. Zijn haar is niet blond meer en hij wordt kaal. Hij draagt een bril met een dik, donker montuur. Zijn smalle lippen houdt hij krampachtig opeengeperst. Soms ziet men het puntje van zyn tong erlangs strijken. Dat komt niet, of niet alleen van de spanning. Eichmann is verkouden en een tikje grieperig. Ettelijke malen moest hij gis teren tijdens het proces niezen of zyn neus snuiten. Tijdens de volle vijf kwartier, dat de voorlezing van de acte van beschuldi ging duurde, stond hij in de houding, het hoofd geheven, de schouders ge recht en de armen strak langs het lichaam. Maar daarna werd hij weer de matte, nerveuze man, die hij bij zijn binnen komst had geleken. Zijn verschijning vormde een negatieve senstatie. Hij leek volstrekt niet op de satan" of de „beestmens", waarvoor men hem heeft uitgemaakt. Een enigszins negatieve ervaring was ook de omslachtige manier, waarop het proces de eerste dag voortgang had. De officiële taal is het Iwrieth, het moderne Hebreeuws. De beklaagde en zijn ver dediger spreken evenwel Duits. Zodoen de moeten alle verklaringen worden vertaald en dat rooft veel tijd. De president van de rechtbank, Mos- ROME, 12 april (DPA) De An tisemitische Duitse lector Ludwig Pankraz Zind is uit de gevangenis van Napels ontslagen, waar hij in voorlo pige hechtenis zat. Italië zal hem niet aan Duitsland uitleveren. Zind is in 1958 in Befzoffenburg (Ba den) tot een jaar gevangenisstraf ver oordeeld wegens antisemitische uitla tingen. Hjj zag kans voor zijn arres tatie naa Afrika te vluchten. Na een heimelijk bezoek aan Duitsland werd hij in augustus 1960 in Napels aange houden. Zind is van plan naar Tripoli in Li bië te gaan, waar hij aan de universi teit gaat doceren. NEW YORK, 1? april (AFP) De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft Israël verzocht geen zwaar mate rieel naar Jeruzalem te brengen voor de parade, die daar 20 april ter gelegen heid van het dertienjarige bestaan van de Joodse staat wordt gehouden. Jor- daaië heeft een klacht ingediend bij de raad, omdat de parade een schending van de wapenstilstandsovereenkomst zou betekenen. Een woordvoerder van het Israëlische ministerie van bmtmhnto zaken heeft, adat de uitslag van de stemming in de Veiligheidsraad bekend was, ver klaard dat de regering haar standpunt ten aanzien van de paradc met zal wijzigen. „Door deze parade, o1® drie jaar wordt gehouden, w?rd?n buurlanden van Israël absoluut me bedreigd. Israël heeft ook niet gepro testeerd wanneer de Jordaniërs ovsreen- komstige parades hielden," aldus de woordvoerder. t cie Burgeroorlog ligt opgesloten ,°hden zij zicb kunnen bezinnen op jProces-Eichmann. In dit proces Jhrners wordt de mensheid nog eens ].°f""Bebouden tot welke verscbrikke- 't e dingen de rassenhaat kan leiden. d de Deep South beeft men nog Hd niet de consequentie getrokken Hffersons woord „that all men created equal je Landau, bediende zich enkele malen van nog een derde taal. Hij pleegde na melijk met de verdediging overleg over de vraag, of een bepaald document be wijskracht had of niet. De ironie van het geval is, dat alle hoofdrolspelers vloeiend Duits zouden kunnen spreken. Mosje Landau, president van de bij zondere rechtbank en rechter in het Op perste Gerechtshof van Israël, is af komstig uit Danzig. Dr. Benjamin Ha- levi, raadsheer in de bijzondere recht bank en president van het districtshof van Jerusalem, heeft zijn jeugd doorge bracht te Weiszenfels in Saksen. Dr. Itzhak Raveh raadsheer in de bijzonde re rechtbank en rechter in het districts hof van Tel Aviv, heeft als jongen m Aurich gewoond. Gideon Hausner, pro cureur-generaal, is van Weensen hui ze. Dr. Jacob Bar-Or, assistent-procu reur-generaal, komt uit Halberstadt. Dr. Gabriel Bach, assistent-procureur-gene raal, is een geboren Berlijner. Adolf Eichmann, de beklaagde, is in Sohngen geboren. En dr. Robert Servatius, de verdediger, is een Keulenaar. et document, waarover Landau en Servatius in het Engels van ge dachten wisselden, is een verkla ring, die Eichmann na zyn ge vangenneming in Bueos Aires heeft ge schreven en ondertekend. De verklaring luidt, uit het Duits vertaald, als volgt: „Ik, ondergetekende, Adolf Eich mann, verklaar hierbij uit eigen vrije wil: Daar mijn ware identiteit nu be kend is geworden, begrijp ik, dat het geen zin heeft om verder pogingen te doen aan het gerecht te ontkomen. Ik verklaar, dat ik bereid ben naai Israël te gaan en daar terecht te staan voor een competente rechtbank. Er is mij toegezegd, dat mij een ad vocaat zal worden toegewezen en ik zal trachten om, zonder omwegen,, de feiten te berichten, die betrekking heb ben op de laatste jaren, dat ik in dienst was in Duitsland, zodat een juist beeld beschikbaar komt voor vol gende generaties. Ik leg deze verkla ring geheel uit eigen vrije wil at. Lr is mij niets beloofd en ik ben niet be dreigd. Ik wil eindelijk vrede vinden. Daar ik mij niet alle details meer kan herinneren en misschien dingen door elkaar zou halen, verzoek ik, dat men mij zal helpen bji myn po- gingen om de waarheid aan het ncni te brengen door bepaalde documenten en getuigenverklaringen tot mijn be schikking te stellen. Adolf Eichmann, Buenos Aires, mei 1960. Dr. Servatius heeft bij zijn eerste op treden voor de rechtbank betoogd, aat deze verklaring onder pressie moet zyn afgelegd. De procureur-generaal heelt daarop geantwoord, dat de authentici teit van deze verklaring geen invloed heeft op de bevoegdheid van de recnt- bank. e enige opwinding, die gisteren ge registreerd werd, ontstond mid den in het zeer technische betoog van de procureur-generaal. Haus ner noemde een groot aantal gevallen uit de Britse en Amerikaanse jurispru dentie op, waarin het voor de bevoegd heid van de rechter niet van belang was geacht, dat de beklaagde ten be hoeve van zijn berechting uit een andere staat was ontvoerd. Hausner verdiepte zich speciaal 'n één geval, waarbij dé Amerikaanse staat Idaho betrokken was. Telkens legde hij de klemtoon verkeerd. Toen rechter Landau hem tenslotte on derbrak en zei dat de klemtoon op de eerste lettergreep moest vallen, werd er in de zaal gelachen. Landau sloeg met de vuist op tafel en riep, dat hij ieder de deur zou wijzen, die het nog zou wagen te lachen of op een andere manier van zijn gevoelens te doen blij ken. Het incident heeft menigeen doen stil staan bij de vraag, hoe lang hij zijn ge moedsbewegingen nog in bedwang zal moeten houden. Het horen van de mins- ten; 39 getuigen, het requisitoir en de pleitrede zullen naar schatting drie maan den in beslag nemen. Daarna kan het nog wel eens drie maanden duren, voor dat er een vonnis wordt geveld. Eich mann kan in hoger beroep gaan. Wordt de doodstraf over hem uitgesproken, dan gaat hij zelfs automatisch in hoger be roep bij het Opperste Gerechtshof. Dit is een beroep in cassatie. Is het Opper ste Gerechtshof van oordeel, dat er nieu we feiten aan het licht zijn gekomen of dat een nieuw juridisch aspect is ont dekt, dan wordt de zaak verwezen naar een andere rechtbank, ditmaal samen gesteld uit vijf rechters. Zulk een be sluit tot verwijzing kan over wei vijf tien maanden vallen. Voordat Adolf Eichmann dan ook deze laatste instan tie nog is gepasseerd, zullen er min stens twee jaar zijn voorbijgegaan. Daar trad een knoestige man-van-buiten het restau rant binnen en ging aan het hagelwit gedekte tafel tje zitten. Het resultaat was verrassend: de sprook jes van Sneeuw-witje en de Reus leken door elkander gehaspeld. De nader schrijdende en ordenende ober zag het meteen; dit was géén ha bitué, deze gast bewoog zich zelden buitenshuis. Er. hij reikte dus de spijs kaart met een zeker beschermend dé dain over. Sommige mensen schrompe len onder zo'n gebaar ineen tot een lis pelende verlegenheid, anderen verzet ten zich er tegen met een quasi-uit- bundig vertoon van dat-hob-ik-al-méér -mee gemaakt. Déze gast behoorde tot de laatste categorie. En hij liep dus jachtig het goud op snee menu door en deed prompt zijn bestelling. „Dit wil ik hebben", wees hij, „die houtsnip daar". De ober wendde zich met een mee- dogenloos-welwillende glimlach af en keerde even later met het bestelde voedsel terug. De klant op zijn beurt keek alsof hij het al lang had zien aankomen en verorberde de haas en het roggebrood met haastige bereid heid. Daarna ging hij zitten wachten. Hij had dolgraag gezegd, dat we met zijn allen toch maar in hetzelfde toffe schuitje zitten, maar dat kon hij ten aanzien van al dat ongekreukte linnen niet verantwoorden. De ober was een hooghartige pestkop en hij kwam dus na enig lijdzaam wachten vragen of het meneer had ge smaakt. Toen riep de gast even verward als ongeduldig uit: „Ja, dat wel, maar waar blijft m'n vogeltje nou?" (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, 12 april President De^ Gaulle heeft tijdens zyn gisteren ge houden persconferentie ook enige aan dacht gewijd aan de NAVO, die zijns inziens gereorganiseerd dient te wor den. De Franse president meent, dat de kwestie van het gebruik van kern wapens opnieuw bekeken moet worden, waarby het niet alleen gaat om de vraag, wat de heide westerse kern- mogendheden met hun kernzwaarden zullen kunnen doen, maar ook, wat ze met hun andere wapens doen. De lan den van het Europese continent, die in geval van oorlog het meest aan vijandelijke actie zyn blootgesteld, moe ten weten, waar ze aan toe zyn. De Gaulle blijft bij zijn standpunt, dat de Europese landen het recht enj de plicht hebben zelf hun nationale! defensie te verzorgen, omdat integra-J tie van de defensie betekent, dat dei deelgenoten geen belangstelling .meer! hebben voor hun eigen verdediging,, aldus de redenering van de Franse! president, Voorts wijst De Gaulle er op, dat' eventuele oorlogsdreiging thans niet meer uitsluitend tot Europa beperkt blijft, zoals nog ten tijde van de op-! richting van de NAVO, maar zich ook< uitgebreid heeft tot Afrika en Azië, en! dat het Atlantische bondgenootschap! ook deze ge varentonelen moet kunnen bespelen. NIEUWE RAI VAN II T/M 19 APRIL „De Suiker" is niet alleen zoet, „De Suiker" is interessant!!! Dagelijks vertoningen van de film „LOF DER ZOETHEID» Een boeiende tentoonstelling. De Nederlandse Banketbakkerij biedt 500ste bezoeker een taart aan. Geopend dagelijks van 10-17.30 en 19.30-22.30 uur. 16 april van 11.30 uur af Toegangsprijzen tot 1 uur n.m, f3.-, na 1 uur f 1.50. Od de voorgrond enige ruu> gevormde speelschijfjes, links een Romeinse vaas en rechts enig inheems aardewerk, allemaal te zien in de Oudheidkamer van Maassluis. Het is onwaarschijnlijk, dat men in Maassluis gokt. Des te pi kanter zal voor de bezoekers van het toekomstige „Motel Doelmanhoeve" in de Sluispolder Oost de gedachte zijn, dat qmtrent tweeduizend jaar geleden vrijwel op dezelfde plaats Friezen en Romeinen hartstochtelijk dobbelden. Zelfs de le gioensoldaten vergaten de afstand, die een burger tegenover de barbaar in acht moest nemen, als zij hurkten rond het vuur en het bier in stro men schuimde. De dobbelstenen rol den over de kleivloer en wierpen For- tuna toe aan vriend en vijand. In de Oudheidkamer van Maah- sluis liggen nu enkele van die ronde gok-schijfjes. Er rond omheen in de stoffige vitrine staan grillig gevorm de fragmenten van inheems aarde werk. Vereelte en verweerde han den, gekloofd door het water en ge ruwd in de westenwinden, kneedden en vormden de klei tot primitieve pot ten. Bier en graan, vlees en water bewaarde men er in en zij pasten bij het simpele maal, dat de Fries-Ba taafse kustvolken van twintig eeuwen geleden gebruikten. De nu 17-jarige h.b.s.-er Gert Pons uit Maassluis heeft twee jaar geleden de eerste stoot tot het oudheidkundig Gert Pons speurder in de soppige bodem van Maassluis. onderzoek in Maassluis gegeven. Hij hoorde, dat er van een bouwterrein vrachtwagenladingen scherven weg gereden werden. Enkele aardewerk- brokken kon hij nog redden, maar een uitgebreid onderzoek op de plaat* zelf kon niet meer gebeuren. De aan nemer moest opschieten. Gert, die de liefde voor de* archeologie van zijn vader heeft meegekregen, bleef at tent op verdere vondsten. Met enke le vrienden begon hij zelf hier en daar te speuren in de Sluispolder Oost en hij kon, naast speelschijfjes, die in ons land slechts incidenteel aange troffen werden, nog enkele vrij gave potten en vazen reconstrueren van scherven. Een van de opmerkelijkste vondsten was een boerderij uit plus minus 900 na Christus. Er werden paalgaten en enkele fragmenten van houten palen gevonden. Uit een proefsleuf, die ge graven werd, kon worden opgemaakt, dat deze plaats in vroeger tijden be woond is geweest. Tweehonderd me ter verder werden de resten gevon den van een boerderij, die uit de late Middeleeuwen dateert. Dit moet de Doelmanhoeve geweest zijn. In de ze ventiende eeuw is deze afgebroken en een nieuwe Doelmanhoeve werd er naast opgetrokken. Deze bestaat nog steeds en zal worden verbouwd tot motel. In Maassluis moet meer te vinden zijn, daar is Gert Pons van overtuigd. Het is echter technisch zeer moeilijk daar opgravingen te verrichten. De grondwaterstand is vrijwel gelijk aan het maaiveld en vooral in natte perioden is de Sluispolder een moe ras. Binnenkort zal Gert mogen gra ven op een terrein, dat de gemeente tot voetbalveld wil maken. Een oude Vaikenburgse traditie: koffiemaalwedstryden voor de dames, die op het eind van de vorige eeuw o.a. op kermissen nog zeer in trek was is gisteravond in ere hersteld. Hiervoor zorgde de organisator van de damesbeurs Alles voor Eva, de heer J. Huynen. Zyn initiatief werd door de huidige gene ratie huisvrouwen ten zeerste op prijs gesteld getuige de grote belangstel ling voor deze eerste Alles voor Eva- koffiemaalwedstrijd. Niet minder dan 200 deelneemsters traden gewapend met ouderwetse handkoffiemolens waaronder fraaie antieke exempla ren, aan om onder het keurend oog van de jury zo snel maar ook zo secuur mogelijk een half pond koffie te ma len. Na drie spannende voorwedstrjj- den plaatsten 25 kundige maalsters zich in de finale die uiteindelijk ge wonnen werd door de zestig-jarige mevrouw Langoor uit Bocholtz. Zon der een koffieboontje te morsen slaag de zij erin, het halve pond in een re cord tjjd van drie minuten en 43 se conden te malen. Als beloning ont ving zij uit handen van juryvoorzit ter B. Koster een kostbare gouden kat. -wr -r illonorf is ppn nOQ'al rïnnrïs pn Dp nnctnnr Hip hpt in riin hnnfrï Ho hiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimmiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii ELISABETHSTAD, u aPrll <AJP- Rtr IJPI) Om de bezetting: door V.NUroepen van het spoorwegknoop- punt Kabalo in Noord-Katanga te wre ken heeft president Tsjombe van Ra- tanga de banktegoeden van de volke renorganisatie in de Ratangaanse hoofd stad geblokkeerd. Door deze represad- Ie-maatregel van Tsjombe kunnen de V.N. in financiële moeilijkheden geraken, voorzover het hun operaties in de Congo - ook op geldelijk gebied geen al te solide land geldt. Zoals (Advertentie) GELEEN, 12 april Zonder hoof - deliik stemming en zonder veel discus sie de zaak was tijdens een lang durige besloten raadsconferentie ken nelijk geheel doorgesproken heeft Se gemeenteraad alhier gisteravond het besluit genomen om de exploitatie van het hotel voor jongeren annex café restaurant met congres- en concertza len De Hanenhof over te dragen aan He n v. Heinekens Bierbrouweryen, en wel voor een tijd van zes jaar. Slechts een raadslid, de heer A. Hennekens IK VPwas tegen het voorstel. Met dit besluit is een eind gekomen ann de slepende en bijzonder onver kwikkelijk affaire rond het Hanenhof- ^ïoY dat reeds kort na de bouw enorme financiële moeilijkheden te kampen kreeg. De toenmalige stich- Ifnc zag zich genoodzaakt de beide oranten de gemeenten en de staats- «een aan te klampen om de tekor ten te dekken. De gemeente bleek daar toe bereid maar daarmee waren de moeilijkheden nog niet van de baan. Over de door de gemeente geëiste sta tutenwijziging ontstond namelijk een bestuurscrisis die uiteindelijk resulteer de in de aanwijzing door de rechtbank van een Deheerder. Op grond van deze gang van zaken trok de oorspronkelij ke exploitant van het ontspanningsge- deelte de Amstel Brouwerij zich terug. Om het steeds meer dreigende faillis sement van het drie jaar geleden als „de trots van Geleen" in gebruik ge nomen gebouw te ontlopen moest een nieuwe exploitant worden gezocht. Dit is thans gelukt, zij het onder be paalde voorwaarden die van de twee garanten, de staatsmijnen en speciaal van de gemeente, een nieuw financieel offer vragen. In de overeenkomst is namelijk de bepaling opgenomen dat de twee garanten aan en in het gebouw een bedrag van 150.000 zullen moe- ten investeren alsmede dat z\j de eer- ste drie jaar een bijdrage van 70.000 dienen te verlenen in het te verwach ten exploitatietekort. Ofschoon diverse raadsleden de gang van zaken met betrekking tot De Ha nenhof zeer betreurden keurden zij het raadsbesluit toch goed omdat zij daar- n de enige oplossing zagen om de Hanenhof van de financiële ondergang te redden. Burgemeestei dr. J. P. IJ. van Banning deelde tenslotte nog mee dat een regeling zal worden getroffen met de crediteuren, alsmede dat de statuten van de Hanenhofstichting zo zuller worden gewijzigd dat de zegings- schap over het gebouw in meerderheid bij de twee garanten zal komen te be rusten. MOOK, 11 april Tot provinciaal van de congregatie der paters Passio- nisten is gekozen pater dr. Carolus Bovée. Tot provinciaal-consultoren wer den benoemd: pater Paullnus de Waal, pater Leonardus Clumpkens, pater drs. Germano van der Meer en pater Boni- facius van der Werff. bekend heeft de bezetting van Kabalo door Ethiopische V.N.-militairen ver moedelijk tengevolge, dat de opmars van Tsjombes troepen in Noord-Katan ga, waar zij tegen „opstandige t>a- loeba optreden, gestuit is. Een woordvoerder van de V.N. in Elisabethstad noemde de b ukkade van banktegoeden een „oorlogsdaad ue V.N. hadden hierop niet gerekend en merkten dit pas, toen er cheques ge- rekenmg ge- Villecerf is een nogal doods en grauw dorp in het Franse de partement Seine et Marne en de herder ervan is de 76-jarige Ab bé C. van Doorn. De naam zegt al, dat hij Nederlander is, maar het groot ste deel van zijn priesterleven heeft hjj in de Franse zielzorg doorgebracht. Toen hij, enkele jaren geleden, door zijn oude stoomfiets was gezakt, heb ben zyn Nederlandse vrienden hem een oedrag gegeven waarvoor hij een scooter kocht en daarop tuft de be jaarde abbé nog steeds zyn parochi anen af. Vorig jaar had hy nog voor vier parochies te zorgen, maar daar is huishoudster was gaan hemelen en zo stond dan de 76-jarige voor de taak, zijn verhuizing zelf maar te organi seren. Gelukkig vond hij een Rotter damse jongen bereid de handen uit de mouwen te steken. Die knaap deed dat met een geweldig enthousiasme en nu heeft hij de plaats van de huishoud ster ingenomen. H\j heet Jan Steen, maar men moet daaruit niet afleiden, dat zijn naam de aard van het huishou den karakteriseert. In zyn nieuwe standplaats ging de pastoor stevig aan de slag, hij begon een bejaardenzorg te organiseren en maakte een uitstapje met. 57 jongens en meisjes. Tijdens die reis heeft hij begrepen, dat die jeugd een fleuriger omgeving behoefde dan dat grauwe Villecerf en hy kwam in contact met radio Luxemburg, die hem uitnodigde voor de vaste rubriek „de Droom van uw Leven". Zy, die voor die uitzen ding worden aangezocht, kunnen te midden van een grote menigte hun „dagdroom" openbaren en, als het even kan, wordt die droom verwezen lijkt. blokkeerd" er op gestempeld. Tsjom- door zijn benoeming naar Villecerf ver- be heeft nog andere sancties jegens andering in gekomen. Zyn oude trouwe de V.N. genomen, zoals de sluiting van de vliegvelden van Albertstad en Monono voor de volkerenorganisatie, waardoor de ravitaillering van de v.i .- troepen in het Oosten van de Congo op zijn minst ernstig bemoeili)kt w°™t- De V.N.-woordvoerder zei, dat ook nier door een „ernstige toestand" is ont staan. Dat de toestand in Katanga gespon nen is blijkt ook uit het feit, dat ae 400 man Ethiopische V.N.-troepen in Kabalo versterking hebben Beregen van 200 van hun landgenote»., cue per vliegtuig zyn overgebracht. Ongeveer 200 Katangaanse soldaten, die fd^ens de recente gevechtshandelingen doo de V.N. gevangen zijn genomen, wer- den eveneens via de lucht vervoerd naar de basis Kamina, waar Indische V.N.-goerka's hen bewaken, in zy hoofdstad heeft Tsjombe het Katan gaanse „Croix Militaire", uitgereikt aan soldaten, die daarvoor in aanmeuking kwamen. Er waren drie Zuidafrikaanse huursoldaten onder. WASHINGTON, 12 april (Reuter) President Kennedy heeft in een ge sprek met een vertegenwoordiger van een Amerikaanse televisiemaatschap pij, dat voor uitzending werd opgeno men, verklaard: „Ik geloof dat onze betrekkingen met de Latyns-Ameri- kaanse landen in een buitengewoon kri tiek stadium verkeren. Daarom kan, indien wy nu niet handelen, Fidel Cas tro een groter gevaar worden, dan hy thans Is." De president lichtte zyn op merking niet verder toe. Hij maakte haar, toen hy met de televisiemedewerker sprak over het werk, dat door zyn verschillende spe ciale medewerkers in het Witte Huis wordt verricht. Hy wees er in dit ver band op, dat professor Arthur Schlesin- ger van de Universiteit van Harvard, die een grote naam heeft als geschied kundige en biograaf, zich speciaal met Zuid-Amerika bezig houdt. De pastoor, die het in zijn hoofd had gehaald een „club van jonge tuiniers" te stichten, stak van wal. Hy vertelde van zijn dorp, van de dodeiyke verve ling van de jeugd, van de troosteloos heid van straten en gevels. Hy wilde, zei hjj, zo graag alles in de bloemen zetten: de kerk, het gemeentehuis, het postkantoor, de vesterbanken van alle huizen en overal langs de weg» „Die bloemen", zei hij, „verspreiden licht en geur, vrolykheid en geluk. Wie echt de schoonheid en de pracht der bloe men kan bewonderen, zal ook bewon dering hebben voor de Schepper van al die weelde" en hij voegde eraan toe: „De kleine Theresia had beloofd, na haar dood rozen te doen regenen. Dat de nu op aarde zijnden, er maar vast eens mee beginnen!" Het werd een daverend succes; de menigte begon te applaudisseren en heel wat toehoorders hadden tranen in de ogen, toen ze de pastoor voor zijn dorp hoorden pleiten. Na de uitzending zei de omroeper, dat de telefooncen trale overbelast werd met aanbiedin gen van kwekers en anderen, die de droom wilden helpen verwezenlyken. En nu is abbé Van Doorn druk bezig, alle planten, struiken en sierbomen over zyn dorp te verdelen. Hij stuit daarbjj op een moeiiykheid; hy zyn bezoeken aan Nederland had hy overal langs de wegen cementen kuipen, stenen bakken en houten kui pen gezien en nu hoopt hy, dat z(jn landgenoten hem wat van die attribu ten zenden om er de planten in te plaatsen. „Als het een geschenk is", zegt hy„ziin er geen douanerechten op verschuldigd. Laat meil maar zeg gen, dat ze moeten dienen om het dorp Villecerf in een village fleuri te ver anderen. En, mag ik het zeggen, er is een beetje haast by, want de lente is al aangebroken en alles loopt uit". De dorpsstraat van Villecerf.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 7