De Gaulle: „Frankrijk heeft Algerije heus niet nodig" Hoop op gezond verstand'' van Algerijnse bevolkingen DRUK OP KANTOOR..? DAN LICHTDRUK Levenslang voor kamobeul Karl Chmielewski Gevangenen ongeregistreerd naar gaskamers gezonden Utrechtse universiteit viert haar 325-jarig bestaan Nieuwe rekenmachine voor het nautisch proefstation KENNEDY OPENT BASEBALL-SEIZOEN U SARCASME VAN DE FRANSE PRESIDENT FLN reageert niet hoopvol Oder-Neisse-lijn en Kennedy Oud-commandant van Gusen en Vught nieuw, in rood pak De rector-magnificusprof. Fischer over de zin van het feestvieren Zes eredoctoren Service-mogelijkheden uitgebreid Chinese A-bom Banken sluiten elke zaterdag Vraagt U naar het geheel nieuwe wasmiddel in rood pak FAuhina t (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, 12 april In het ons thans enigermate vertrouwde kader van de grote feestzaal van het Elysée, heeft president De Gaulle zijn gehoor van rond 800 journalisten en andere genodig den gedurende ruim een uur onderhouden over een aantal „essentiële" onderwerpen. Zijn stem was enigszins schor, van verkoudheid of van vermoeidheid, maar voor het overige was de president wat men noemt in „top vorm". Hij hanteerde nogal rijke lijk ironie en sarcasme en, waar hij het over de leiders van de opstand in Algerije had, zullen dezen ongetwijfeld kunnen vinden dat hij zich tot hen richtte „van uit de hoogte". Garage in Tiel door brand getroffen Bisschopswijding mgr. C. Veerman 22 mei „Gezond verstand" Ongunstige reactie Telex chemische fabriek L van der Grinten nv Venlo Gemakkelijker en beier heb! U nog nooit gewassen I ter kennismaking: nog kort© tijd^ pak bij aankoop van 2 Liefdewerk als straf voor verduistering Voorarrest opnieuw verlengd Blikman Sartorius Kardinaal Alfrink gaat naar Duitsland Voor herdenking H. Ludgerus Nog geen overeenkomst in kruideniersbranche „SNUIF" krijgt een subsidie van 25 mille Nederlandse ui niet huidvast genoeg Na dood van burgemeester Wielrenners zullen Evian mijden Chinees tafeltennis enorm vooruitgegaan Geen concurrentie voor Ronde van Nederland Ardennen-weekeinde mag niet verplaatst worden Het eerst en het langst sprak de ge neraal over het onderwerp van de meest brandende actualiteit „Algerije" uiter aard. Hij verklaarde slechts in te wil len gaan op wat het wezen van de zaak Is: Algerijes toekomst. Het staakt-het- vuren en de zelfbeschikking waren slechts inleidende maatregelen, be stemd om Algerije „zijn weg open te leggen" Voor Frankrijk dan staat In het Al gerijnse toekomstperspectief voorop, dat het Frankrijk aanzienlijk meer kost dan het Frankrijk opbrengt. Zijn huidige verantwoordelijkheden in Algerije vorm den bovendien voor Frankrijk zijn di plomatieke en militaire belasting. Der halve zou Frankrijk met de grootste koelbloedigheid en met een volkomen gerust hart aanvaarden dat Algerije de oplossing kiest waardoor het ophoudt te behoren tot het Franse domein en te vallen onder de Franse wetten. Het zal Frankrijk voorzeker alle of fers waard zijn, indien de grote massa der Algerijnen te kennen zou geven deel te willen uitmaken van het Franse volk en het; Franse vaderland, maar het is moeilijk vol te houden dat de Algerijn- £Lm?ss5' globaal gezien, dit inderdaad 3b? „G,eneraal De Gaulle verklaar- staat zou knm' daj- eI een A'gerijnse Aleerilnen i?, h=n'adle het e,gen lot der Algerijnen in handen zou nemen en dat deze staat Msouverein" zou zijn naar binnen en naar buiten". Generaal De Gaulle begaf zich dan ln een historische analyse van de mo tieven die Frankrijk in het verleden tot koloniseren hebben aangezet om ver volgens te betogen dat thans „dekolo nisatie" in Frankrijks welbegrepen eigen belang was. Vandaag de dag, zo was zijn conclusie, ligt de machtsbron van een land in wat het doet voor zijn eigen ontwikkeling. Waarom dus nog blijven vasthouden aan kostbare en bloe dige overheersingen van andere vol ken? Nadrukkelijker en scherper dan ooit tevoren zag de president daarna een WARSCHAU, 12 april (Rtr) De Poolse communistische leider Gomulka heeft op een politieke vergadering ge zegd, dat vóór president Kennedy's ver kiezing Polen ervan verzekerd was, als Kennedy won, hij zou verklaren, dat de huidige Pools-Duitse grenzen als definitief dienen te worden be schouwd. Deze verzekering was gege ven door „personen, die hans hoge functies in de regering-Kennedy bekle den". Deze onthulling van Gomulka is ge- tH?an in een verklaring van zondag over de betrekkingen tussen Polen en West-Duitsland en is gisteren door het orgaan van de Poolse communistische partij, „Tribuna Ludu", gepubliceerd. Gomulka zei, dat de verzekering was gegeven, dat na zijn verkiezing Ken nedy president De Gaulle's verklaring, dat de grenzen als definitief moet wor- den beschouwd, zou bevestigen. ,,En ik ben ervan overtuigd, dat Adenauer dit goed weet", aldus Gomulka. De verzekering is ons gegeven Ujdens het verbluf in de Verenigde Staten van onze delegatie naar de vDftieride zit ting van de Algemene Vergadeiring der V.N.". (in de herfst van vorig jaar is een deel van deze zitting hllgewoond door premier Khroestsjev van de Sov jet-Unie, Gomulka en ,°0SJeuro3?,?, communistische partijleiders).vol gens Gomulka zullen er geen diploma tieke betrekkingen zijn tuase" Vl, Duitsland en Polen tenzij de reJfri"g in Bonn de Oder-Neisse-grenzen erkent. TIEL, 12 april In de afgelopen hacht heeft een felle brand gewoed 1 het garagebedrijf van de heer van Rijnoever aan de Grote Brugse Grina- ifen gedeelte van dit bedrijf werd in de as gelegd. De eigenaar werd wakKer door vreemde geluiden en ontdekte, dat het kantoor en het magazun reeas m lichterlaaie stonden. De brandweer slaagde er in de vuurzee te beperken. Alhoewel alle gestalde auto's uit u® garage werden gereden en ook de do- Ven de garage gelegen woningen Kon- -den worden behouden, was de water schade zeer aanzienlijk. De oorzaak van de brand is waarschijnlijk K0I9" sluiting. De heer Van Rijnsoever is Verzekerd. VOLENDAM, 12 april „De bis- *chopswi)ding van mgr. C. Veerman, tv elke in Volendam zal plaats vinden, *s bepaald op Tweede Pinksterdag, *nel a.s. eventualiteit onder ogen dat uiteinde lijk de Algerijnse bevolkingen zich willen laten leiden tot een breuk met Frankrijk. Er zou van Frankrijk geen verzet zijn, maar Frankrijk zou on middellijk ermee ophouden zijn men sen en zijn geld te laten verzwelgen door een voortaan uitzichtloze onder neming. En het zou zijn al te zeer fevaar lopende nationale onderdanen an uitnodigen de desbetreffende ge bieden te verlaten en het zou de in Frankrijk wonende Algerijnen terug zenden naar Algerije. Frankrijk zal ook rekening houden met de wil om Frans te blijven, die zeer waarschijnlijk bepaalde bevolkings delen, waarvan de aardrijkskundige woonplaatsen bekend zijn, tot uitdruk king zouden brengen. Zo nodig zal Frankrijk tot hun hergroepering over gaan (Generaal De Gaulle doelt hier bij ongetwijfeld op de hergroepering in de gebieden van Algiers en van Oran, die Frankrijk dan in het geval dat Algerije de breuk kiest onder zijn souvereinitelt zal houden. Gebiedsver- deling derhalve, corr.). De Gauile wilde in dit verband ook antwoo. d geven aan degenen die hem verweten dat hij dus bereid is om, Frankrijks hand geheel terugtrekkende van Algerije, deze gebieden uit te le veren aan de anarchie, de chaos en uit eindelijk het communisme. Frankrijk, zo was zijn antwoord, heeft dan echter ten opzichte van die gebieden geen en kele andere plicht meer dan ze te be klagen. De V.S. of de Sovjet-Unie of wel beiden zouden dan proberen er vas te voet te krjjgen? „Wel", aldus De Gaulle, „ik wens deze beiden bij voor- oaat dan veel plezier". Maar De Gaulle heeft natuurlijk weer de mogelijkheid onder ogen gezien dat de „Algerijnse bevolkingen" (men let- et steeds door hem gebruikte te op meervoud in tegestelling met het ge bruik bij het FLN slechts in het enkelvoud van de „de Al gerijnse bevolking" te spreken, corr.), zich uitspreken voor een souvereine Al gerijnse staat weliswaar, maar die yer- bonden zal blijven met Frankrijk. De oplossing van „het gezond verstand". Frankrijk zou dan ongetwijfeld aan de jonge mediterrane staat zijn bestuur lijke, militaire, economische en cultu rele hulp verlenen. „Op voorwaarde evenwel dat de samenwerking tussen de gemeenschappen gewaarborgd is, dat er werkelijk economische en culturele uit wisseling (tussen Frankrijk en Algerije) plaats vindt en op voorwaarde dat Frankrijk er de beschikking heeft over de voor de verdediging nuttige bases (hetgeen aldus wordt uitgelegd: Frank rijk is voornemens onder alle omstan digheden te Mers-el-Kebir te blijven corr.). Pas aan net einde van zijn verhan deling over Algerije brengt generaal De Gaulle het niet doorgaan van het ge sprek in Evian ter sprake. Hij ver klaart zich „verwonderd". „Ik geef toe, zo zei hyjdat het voor een voorheen in wezen op de opstand gericht orgamsrne moeilijk is een constructieve houding te vinden. Daar de leiders te velde enerzijds ooit de overhand zullen neb ben. terwijl anderzijds wegens de in vloed die zij uitoefenen en het gehoor dat z::i kunne vinden ernstige verantwoorde lijkheid dragen en gezien tenslotte de ról die zij geroepen kunnen worden te spelen is het echter van belang te we ten of zij in staat zijn over te gaan tot positieve actie". Op een ongetwijfeld door hem ver wachte en hem ook gestelde vraag ter zake Algerije heeft generaal De Gaul le geen antwoord gegeven. De vraag was geweest: welke betekenis hij toe kende aan Messali Hadji en diens MNA. Een vraag waarvan nochtans de_ be antwoording Ferhat Abbas en de zijnen te Tunis in het bijzonder zou hebben ge ïnteresseerd. Een andere wel verwach te vraag met betrekking tot Algerije was de president niet gesteld. Hij gaf te eigener beweging maar het voorbe reide antwoord. Het betrof Ben Bella. De zaak was heel eenvoudig, aldus De Gauile. In het geval dat metterdaad besprekingen tussen Frankrijk en de leiders van de opstand aanvangen, zul len Ben Bella en zijn gezellen een veel „liberaler" regime gaan genieten dan dat waaraan zij nu onderworpen zijn. Komt het tot een staakt-het-vuren dan zal Frankrijk ze terug sturen naa-r waar zjj vandaan kwamen, naar l-aüat derhalve. Maar zolang de oorlog met de opstandelingen voortduurt houdt r rank- r(jk de mensen nog. TUNIS, (Reuter) De eerste reac- tie in kringen der Algerijnse rebellen leiders in Tunis op de verklaringen van generaal De Gauile op zijn persconfe rentie, was ongunstig. In bepaalde krin gen meenden men zelfs dat hierdoor de voorgenomen besprekingen In Evian in gevaar waren gebracht. Men meent in deze kringen dat de twee oplossingen, die De Gauile voor een o\ het Algerijnse vraagstuk handhaaft, na melijk een samengaan van een nieuwe Algerijnse staat met Frankrijk of een afscheiding, voor de Algerijnse opstan delingen onaanvaardbaar zijn. De eerste, het samengaan, wil de Al- gerijnse voorlopige regering slechts als een politiek element" in overwe ging nemen. En de tweede oplossing, die der af scheiding, houdt volgens de rebellen het gevaar van een verdeling van Algerije in. (Advertentie) Een modem bedrijf beschikt over moderne communicatiemiddelen. Uw telex is er één van. Snelheid en accuratesse,eigenschappen van uw telex, vindt u terug in het lichtdruksysteem.. Combineer uw telex met lichtdruk: lichtdruk zorgt ervoor, dat een telexbericht bij zijn gang door het bedrijf niets aan snelheid en accuratesse verliest. Geef een telex-raket zijn tweede trap Hoe? vraag ons vrijblijvend uitvoerige documentatie. Interessante gegevens over: 1. Postbehandeiing met behulp van lichtdruk 2. Lichtdruk ten dienste van het intern schriftelijk verkeer 3. Orderbehandeling en facturering met behulp van lichtdruk 4. Lichtdruk bij de produktie-registratie 5. Lichtdruk als oplossing van registratie-problemen, zenden wij u eveneens gaarne op aanvraag. (Van onze correspondent in Bonn) ANSBACH, 12 april De 69-jarige Karl Chmielewski SS-Haupsturm- führer, moet voor de rest van zijn levensdagen in het tuchthuis. Het Schwurgericht in Ansbach (Midden- Franken) veroordeelde hem conform de els van het Openbaar Ministerie tot levenslange tuchthuisstraf. Het Hof achtte bewezen dat Chmielewski schul dig is aan de moord op 282 gevange nen van het Oostenrijkse concentratie kamp Gusen, dat behoorde tot het Advertentie automatische inweekwerking - vooraf weken overbodig nieuwe wonderbaarlijke waskracht 7 emmers sop in plaats van 6 uit een dubbelgroot pak, per groot pak een halve emmer sop meer Al Uw wensen zijn vervuld e de witte was - witter kan niet e' de bonte wa» - helder en frl3e de fijne was - luchtig en zacht. En alle* z° gemakkelijk: zonder apart Inwekenezondar lang koken zonder warm spoelen. UTRECHT, 12 april „Wanneer wij het 323-jarig bestaan van onze universiteit vieren, is dit in het be sef van de hoge waarde van de vrije wetenschapsbeoefening in het alS®" meen, met alles wat dat inhoudt. Al zijn de leden van de Utrechtse uni versitaire gemeenschap nauwer bp deze lustrumviering betrokken, het is duidelijk, dat dit gebeuren niet al leen van hen uitgaat. Over enkele ogenblikken zullen de insignia wor den uitgereikt aan een aantal ge leerden, aan wie de academische se naat het eredoctoraat heeft verleend, vanwege hun bijzondere verdienste on het gebied van de wetenschaps beoefening. Het is een zinvol onder deel van onze lustrumviering, waar door de senaat de betekenis van de wetenschapsbeoefening voor cultuur en mensheid in het licht heeft willen stellen." Met deze woorden gaf de rector mag nificus prof. dr. H. Th. Fischer, aan het einde van zijn rede over „De zin van feestvieren" vanmiddag in de rT^i? waar met een plechtige Se- de 325ste Dies Natalis van de rijksuniversiteit werd herdacht, de wezenlijke betekenis en waarde van deze lustrumviering aan. De hoogleraren, gekleed ln toga, had den zich onder het gebeier van de Domklokken, gezamenlijk met hun gasten van het universiteitsgebouw naar de kerk begeven. De nieuwe eredoctoren zijn: prof. André Parrot uit Parijs; prof. Frede ric Bremer uit Brussel; prof. dr Al fred Unsold uit Kiel; prof. Jean Car- bonnier uit Parijs; prof. dr. H. van Werveke uit Gent en Gerard Knuvel- der uit Eindhoven. Prof. Unsold kon niet aanwezig zijn. Prof. Fischer, die hoogleraar in de volkenkunde en de vergelijkende vol kenkunde is, beschouwde het feestvie ren geheel als een onderwerp van zijn vak. Met verschillende voorbeelden, voornamelijk geïnspireerd op het leven van de Papoea's toonde hij aan het verband tussen feest en cultuur. „Zowel in de verscheidenheid van de concrete feesten als in de veran deringen die deze in de loop van de tiid doormaken, weerspiegelt zich de verscheidenheid en verandering der culturen, van waaruit zij enkel kunnen worden 'begrepen. Op vaak dramati sche wijze zien wij het proces van ver andering zich voltrekken wanneer, zo als dat op Nieuw-Guinea het geval is, culturen op elkander botsen, die sterk van elkander verschillen. Door het contact met de westerse cultuur wordt, deels onopzettelijk, deels opzettelijk door de gevolgde cultuurpolitiek van het burgerlijk bestuur en het werk van zending en missie, aan de Papoea's de voor hen geldende normen voor handel en wandel ontnomen en het is duide lijk dat daarmee ook de feesten, die deze gelding veronderstellen, aan waarde verliezen." Prof. Fischer zei in een feest een doorbreking te zien va-- de continuïteit van het leven. Het feestelijk gebeuren doet de tijd als het ware stilstaan. De feestvierenden plaatsen zich gedurende het feest buiten de dingen die normali ter de tijd markeren. De mensen doen anders en zien er anders uit; soms zijn ze plechtig, soms luidruchtig, maar altijd anders dan normaal. Het anders doen dan anders, waar door het feestvieren wordt gekenmerkt zo merkte prof. Fischer later op houdt uiteraard tevens het gelden van andere normen in. Over heel de wereld en in alle tijden vinden wij ge durende de feesten dit „zich laten gaan" en dit tolereren van het normali ter Intolerabele. Wie dit niet aanvaart is een kniesoor, of erger, en de agent van politie, die er rekening mee houdt, dat een feestvierende buurtver eniging en feestvierende studenten, zij het ieder op eigen wijze, geneigd zijn de normale gedragsregels te negeren, betoont zich een wijs man. kampcomplex Mauthausen, een „ver delgingskamp" van mensenlevens, Chmielewski was van 1940 tot 1943 commandant van het kamp Gusen. In die zijn rond 11.000 gevangenen om gekomen. Het totale aantal slachtof fers van Hitiers beulen in het kamp Gusen bedroeg m de zes jaren dat het bestond rond 72.000, blijkens de boeken die met pedante nauwkeurig heid door de kampleiding van de moor den werden bijgehouden. Van Gusen ging Chmielewski als commandant naar Vught, Het proces tegen Chmielewski begon medio februari j.l. Velen der cir ca 100 getuigen kwamen uit het bui tenland. Zij verklaarden, dat het onbe kend is, hoeveel gevangenen in het kamp Gusen zijn omgebracht, die na hun aankomst zonder registratie on middellijk naar de gaskamers gingen. Chmielewski was van beroep beeld houwer en schilder. Hij leerde het moordhandwerk in het concentratie kamp Mauthausen. Na de oorlog fokte hjj konijnen, nam een valse naam aan en huwde een tweede maal zonder van zijn eerste vrouw te zijn gescheiden. Toen deze bigamie door de justitie werd onderzocht, kwam de Gusen- zaak aan het rollen. Chmielewski's vroegere kampopzich ter, de 54-jarige Junge, werd als „werktuig van zijn chef" vrijgesproken. ARNHEM, 11 april De rechtbank heeft een 22-jarige verkoopster uit Nij megen conform de eis veroordeeld tot vier maanden voorwaardelijke gevan genisstraf wegens verduistering van 1.500 tot 2.000 gulden ten nadele van haar patroon. De rechtbank heeft ver der bepaald, dat het meisje gedurende zes maanden vier a' onden per week werkzaam moet zijn voor de „Hulpdienst voor alle gezindten" van pater Ver meer te Nijmegen. Het meisje moet dit verplichte liefdewerk verrichten onder toezicht van de rooms katholieke re- classeringsvereniging met een proeftijd van twee jaar. De verkoopster had met het geld haar huwelijk willen „finan cieren. AMSTERDAM, 12 april De recht bank heeft de voorlopige hechtenis van de Amsterdamse redactie-steno graaf S. en de Griekse ingenieur R„ die op 10 juni 1960 werden gearres teerd in verband met de valsemunters affaire, opnieuw met dertig dagen ver lengd. Het vooronderzoek in deze zaak ïs voltooid doch het is nog niet bekend wanneer het tweetal zich voor de Am sterdamse rechtbank zal moeten ver antwoorden. Het-proces tegen de in verband met deze affaire in Duitsland aangehouden Haarlemse chemigraaf O., de Algerijn A. en de Duitse mmn- teur S. begint op 18 april a.s. voor het Landesgericht in Osnabruck. (Advertentie) demonstraties en inlichtingen - I van der Grinten v f lichtdruk (Van een onzer verslaggevers) WAGENINGEN, 12 april De reke naars en cijferaars van het Nederlands Scheepsbouwkundig Proefstation halen verlicht adem. De enorme berekenin gen, zoals bijvoorbeeld die van schroe ven in straalbuizen of van breedbladi- ge schroeven zondermeer, worden voor taan overgenomen door een supersnelle rekenmachine, die men met veel dure woorden de electronische degitale X-l noemt. Tijdens een korte plechtigheid werd dinsdag het nieuwe rekencentrum als een onderdeel van het proefstation officieel in gebruik genomen. Helemaal nieuw ls het werken met rekenmachines door het Nedierlands Scheepsbouwkundig Proefstation overi gens niet. De afdeling Toegepaste Wis kunde, programmeerde al geruime tijd berekeningen van scheepsvormen met minimale golfweerstand, schroefbereke- ningen, analyses van dynamische me tingen aan schroefmode len, het uitwer ken van de meetresultaten van het zee gangslaboratorium of berekeningen van de onregelmatige zeeen en de ^beho rende scheepsbewegingen. Deze pro gramma's weiden uitbesteed, o.a. aan de rekenmachines van het Mathema tisch Centrum en het Nationaal Lucht vaart Laboratorium, Zo langzamerhand stapelde het werk zich zo op, dat toch opzijn minst het huren van een reken machine de moeite waard zou zijn. In maart ging men hiertoe over en plaats te de lehuurde X-l m een prachtige nieuwe vleugel van het gebouw. „De machine is", zo vertelde men ons gis teren uitgerust met een ferrietkern- -eheu'eên" De rekensnelheid is zeer hooe ruim 15.000 optel- respectievelijk aftrek-operaties per seconde- 2000 ver menigvuldigingen respectievelijk delin gen per seconde. Men heeft zich uitvoerig verdiept in de kwestie welke vraagstukken nu voor al voor uitwerking op de electronische rekenmachine in aanmerking komen. Daarbij viel het oog o.a. op de lastige en zeer gecompliceerde berekeningen van peilschaal-tabletten voor tank- en ruimte-inhouden, de berekening van dn spannilïfcen voor verschillende bela- lingstoestanden en de standaardbereke ning van de scheepsromp. Zo op het oor lijkt deze X-l een per- soneelsbesparing, immers waar vroe ger soms lang over gedaan wordt, krijgt men nu binnen het uur kant en klaar op het papier. Men verzekerde ons ech ter dat juist door de snelle berekenin gen vele nieuwe mogelijkheden en pro blemen naar voren komen, die juist nu de volle aandacht kunnen krijgen en waar men vroeger eenvoudig niet aan toe kwamen. De service-mogelijkheden van het Wageningse Proefstation, dat 40 pet. van haar opdrachten uit het bui tenland ontvangt in het bijzonder Amerika, dat naarstig experimenteert met de z.g. luchtkussenboten zijn door deze rekenmachines weer sterk uitgebreid. MÜNSTER, 11 april Op de bede vaartdag 16 april ter ere van de H. Ludgerus. de eerste bisschop va Mün- ster, gaat kardinaal B. J. Alfrink naar Billerbeck in Duitsland, waar de H. Lud gerus op 26 maart 809 stierf. Dc missionaris werd geboren in Zuy- len bij Utrecht, waar de Utrechtse aarts bisschop drie jaar lang kapelaan ge weest is. De kardinaal draagt in het be devaartsoord een pontificale H. Mis op. Tevens zal hij een korte preek houden. TOKIO, 12 april (UPI) De Japan se regering heeft van haar militaire in lichtingendienst vernomen, dat com munistisch China in 1963 in staat zal zijn een atoombom tot ontploffing te brengen. Volgens welingelichte kringen in de Japanse hoofdstad meent de in lichtingendienst, dat deze A-bom wei nig militaire waarde zou hebben om dat zij nogal primitief zou zijn gecon strueerd. Men meent, dat rood-China eerst in 1965 een kernbom zal hebben, die bij eigenlijke krijgsverrichtingen gebruikt zou kunnen worden. AMSTERDAM, 12 april De Neder landse bankiersvereniging heeft zich ge noodzaakt gezien met ingang van mei de tot dusver bestaande regeling, waar bij banken één keer per maand en wel op de derde zaterdag gesloten blijven, uit te breiden tot een volledige zater dagsluiting. De verloren gaande uren zullen door werktijdverlenging op de andere werk dagen worden ingehaald. In kruidenierskringen bestaat nog geen eensgezindheid over de werktijd verkorting. De zaak wordt nog nader be studeerd. Dit heeft de heer Renkema, voorzitter van de Christel, kruideniers-' bond op de jaarvergadering in Biltho- ven gezegd. In ieder geval zal het be lang van de consument de doorslag ge ven. DEN HAAG, 12 april Het bestuur van het produktschap voor groente en fruit heeft aan de stichting Nederland se uienfederatie (SNUIF) voor 1961 een subsidie van 25.000 toegestaan voor het onderzoek zich niet zal richten op Nederlandse uienassortiment. Op ver zoek van de heer Bos (exporteurs) werd daaraan de wens verbonden dat het onderzoek zich nit zal richten op de hectare-opbrengsten die zijn vol gens de heer Bos al „fantastisch" maar op kwaliteitseisen als hardheid, be- waarbaarheid en huidvastheid. Daarop is naar zijn mening tot nu toe niet vol doende gelet. „Nog een zo'n seizoen voor uien, en de Nederlandse ui wordt in het buitenland met geen oog meer aangekeken", zei hij. GENèVE, 11 april De Franse over heid heeft bepaald dat de „Ronde van het meer van Genève", een jaarlijks wielerevenement, a.s. zondag de plaats Evian dient te mijden. Evian was voor- festeld als conferentie-oord voor de ransen en Algerijnen. De reeds scher pe veiligheidsmaatregelen werden er uitgebreid nadat de burgemeester het slachtoffer van een bomaanslag was geworden. PEKING, 12 april De enorme voor uitgang op tafeltennisgebied in China werd dinsdag nog eens onderstreept tij dens de eerste ronden van de dames- en heren enkelspelen. Verschillende on bekende Chinese spelers en speelsters versloegen nl. z.g. geplaatste spelers. Nu nog 32 deelnemers, zowel bij de dames als bij de heren, in de strijd zijn blijkt dat niet minder dan 6 ge plaatste heren en 2 geplaatste dames zijn geëlimineerd. De beste prestatie van de dag was de overwinning van de 18-jarige schooljongen uit Kanton Tan Cho-Lin, die de Europese kam pioen, de Hongaar Zoltan Berczik met 2114 2022, 2115, 2118 versloeg. De andere geplaatsten die het veld moesten ruimen waren Nobuya Hoshi- no (Japan) Toni Larsson (Zweden), Bjorne Mellstroem (Zweden), Radu Negeluescu (Roemenië) en de Hon gaar Lazlo Foeldi. Slechts vier Euro peanen van klasse overleefden deze Aziatische stormloop, nl. de Hongaar Ferenc Sido, Vojislav Markovic (Joego slavië) Conny Freundorfer (Did) en Hans Alser (Zweden). Weer bijzonder goed, op dreef was de 15-jarige Braziliaan Ubiracy da Costa, die het vandaag zeer moeilijk krijgt te gen de huidige wereldkampioen, de Chinees Jung Kuo-Tuan. Bij de dames zorgde de 17-jarige studente Han Yu Chen voor een sensatie door ex wereld kampioene Tomi Okada (Japan) met 21—18, 21—13, 16—21, 18—21, 21—13 te verslaan. DEN HAAG, 11 april Het verzoek van de organisatoren van de wieler wedstrijden Luik-Bastenaken-Luik en Waalse Pijl, samen het „Ardennen- weekeinde" vormend, om dit evene ment op 15 en 16 mei in plaats van 14 en 15 mei te mogen houden, is af gewezen als gevolg van een protest van de organisatie van de Ronde van Ne derland, die op 16 mei begint. Met een ferme worp opent president Kennedy in Washington het basebalUeeitoen. Links nice-president Lyndon Johnson.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 9