Reis „Vostok" geen ruimte vaart, maar politieke stunt Spectaculair JACOBA VAN BEIEREN IN BREDA Proportioneel GOUV.-GENERAAL VAN AUSTRALIË Bewogen debat in Jerusalem AANKLAGER: EICHMANN DRAAGT ZELF SCHULD De publieke belangstelling schijnt iets te verflauwen „Leek kan groeiende Kerk meer aanspreekbaar maken55 Inleiding drs. A. v. Rijen MSC tijdens Missiologische Week PAUL VLAANDEREN ee de Cordwell z Spoedig tweede ruimtereis Aan brandwonden overleden Smokkelaars met vlammenwerpers CEA start met Computer 80 belaste inkomens groep er bij Strafzaak tegen 2 ex-medewerkers Radio Veronica Nandoes ontsnapt uit loopweide 000 DONDERDAG 13 APRIL 1961 PAGINA 2 PROF. MR. DR. G. VAN DEN BERGH: De premier van de Sovjet- Unie, Khroesjtsjev, zal zo veel mogelijk propagandistische munt trachten te slaan uit de succes volle reis van de Russische ruim tevaarder. Hij zal deze spectacu laire prestatie van de Russische wetenschap benutten voor het versterken van zijn eigen prestige in het binnenland en in het bui tenland. De gebeurtenis zou de superioriteit van de communisti sche staat moeten onderstrepen. Wat in de komende weken de toon zal zijn van de propaganda van Moskou kan men reeds afleiden uit een eerste commentaar van het Oostduitse communistische persbureau A.D.N. „Dit techni sche wonder", aldus A.D.N., „is tot stand gebracht door arbeiders, ingenieurs en wetenschapsmen sen, wier harten vervuld zijn van de glorierijke doctrine van het internationale proletariaat", Nu behoeft men geen gebrek aan respect te hebben voor de Russische prestatie, om vast te stellen dat de communistische propaganda een valse voorstel ling geeft van de internationale ontwikkeling van de ruimtevaart. Inderdaad waren de Russen de eersten die een aardsatelliet lan ceerden en die een schot op de maan gaven. Maar zij hebben hun kracht altijd gezocht in dat soort verrichtingen op het gebied van de ruimtevaart dat het meest tot de verbeelding van het grote pu bliek spreekt. Ook Amerika heeft zich de laat ste jaren duchtig geweerd op het gebied van de ruimtevaart. Nog geen vier maanden na de lance ring van de Spoetnik, kwam Amerika met zijn Explorer, en terwijl de Spoetnik al na korte tijd vernietigd was, cirkelt het eerste Amerikaanse ruimtevaar tuig nog steeds rond de aarde. Er zijn op het ogenblik drie Russi sche satellieten in omloop: èèn beweegt zich rond de zon en twee draaien om de aarde. Maar de Amerikanen hebben niet min der dan twintig vaartuigen in de ruimte, waaronder achttien kunst manen en twee kunstplaneten. Bovendien zal binnen afzienbare ttfd ook een Amerikaanse astro naut een reis door de ruimte ma ken, al zal dat nog geen tocht rond de aarde zijn. In Cape Canaveral is men aan de laatste voorberei dingen bezig. Amerikaanse deskundigen er kennen, dat de Sovjet-Unie een voorsprong heeft op de V.S. in zake de ruimtevaart. Maar de Sovjet-pretentie, dat slechts een communistische staat tot grote prestaties op dit gebied in staat is, houdt geen steek. Amerika's achterstand in de „space race" is betrekkelijk gering en de vorde ringen op dit gebied kunnen niet afgemeten worden aan de meest spectaculaire prestaties, die im mers wetenschappelijk niet altijd de meest belangrijke zijn. Vijfde slachtoffer „Bloemgracht"-brand Boterloorlog Achter vuur gordijn ontsnapt Administratie voor ondernemers Minder belasting voor werkende gehuwde - vrouw Wilkes en Bleijenberg bij centrale training Historische omwenteling Openluchtbioscoop in Scheveningen Minderjarig meisje in Den Haag vermist In centrum van Breda Krachtiger optreden tegen ordeverstoring In diergaarde Blijdorp Eerst na gevecht met oppassersingerekend' Nieuw gebouwen complex van Alpha geopend Surinaamse luchtvaart- mij. wil samenwerking met de K.L.M. AMSTERDAM, 12 april De beken de rechtsgeleerde en amateur-astro noom prof. mr. dr. G. van den Bergh vindt het interessante en het knappe in het gelukken van de bemande ruim- tevlucht het welslagen van de landing, ..Daarin immers ligt de grote moeilijk heid. De Russen zijn nu een stap ver der. Het is een prachtige stunt in de koude oorlog. Echter," aldus prof. Van den Bergh, „met ruimtevaart en daaronder verstaat hij een vlucht van het ene hemellichaam naar het andere heeft dit bitter weinig te maken." „De voorsprong van de Sovjet-Unie is evident. De Amerikanen zijn nog niet aan „Mercury 2" toe. Zij hebben de overgang naar dit project voorlo pig opgeschort tot het tijdstip, waarop zij met „Mercury 1" voldoende suc cessen hebben behaald. „Mercury 1" betekent een schot met een levend we zen 150 km recht omhoog en het circa tien minuten later neervallen van het projectiel in zee. „Mercury 2" houdt in het enige malen om de aarde la ten cirkelen van een bemand ruimte schip, waarbij de mens gedurende enige uren in een toestand van gewichtsloos heid verkeert en daarna gezond veilig en wel op de aarde landt. De waarde van het welslagen van de vaart van de „Vostok" is met name, dat men de beschikking krijgt over meer kennis omtrent de reacties van de mens in een min of meer langdurige periode van gewichtsloosheid." Alle vraagstukken met betrekking tot de eigenlijke ruimtevaart blijven echter bestaan. Prof. Van den Bergh heeft nimmer getwijfeld aan de mo gelijkheden van slagen van een ex periment als de Russen nu met suc ces hebben uitgevoerd. Hij blijft ech ter van mening, dat het pogen om tot een eigenlijke ruimtevaart te ko men zinloos is. De Vostok heeft zich slechts tot l/2000ste deel van de af stand van de aarde tot de maan van onze planeet verwijderd, dat is twee millimeter buiten een globe van twintig cm middellijn. Bij een we zenlijke ruimtevlucht moet men de enige duizenden kilometers buiten de aarde gelegen gordels van hevi ge kosmische straling passeren. De kracht van die straling is vele ma len zo sterk als een mens kan ver duren. Prof. Van den Bergh blijft zijn me ning handhaven, dat het nastreven van een verovering der eigenlijke ruimte waanzin is, zoals hij al vele malen in woord en schrift heeft verzekerd. Zo heeft prof. Van den Bergh onge veer anderhalf jaar geleden met be trekking tot een toen gelanceerd Rus sisch projectiel in een televisieuitzen ding onder meer gezegd: „Dat wat nu is gebeurd gaat meer op ruimtevaart lijken. De cabine wordt nu naar grote hoogte geschoten en wel enige honder den kilometers hoog. Zy komt dan in een baan om de aarde, omcirkelt de aarde enige malen in enige uren tyd. Dat zal dus de reis om de wereld zyn in 80 minuten. Dan wordt door een sein van de aarde de cabine losgescho ten en zp valt weer op aarde. Dat is al eens geprobeerd, maar het is tot nu toe mislukt. Hier is een ongelofelijk risico aan verbonden, terwyl het eigen lek helemaal niets betekent als het wel lukt". „En nu zegt men (aldus prof. Van den Bergh anderhalf jaar geleden) die man is een grote held, want hy is de eerste mens, die uit de buitenruimte naar de aarde is teruggekeerd. In wer- keiykheid heeft hy zich ternauwer nood van de aarde verwijderd. Ik zie dit alleen als onderdeel van de koude oorlog tussen Rusland en Amerika. Wie zal de eerste zijn, die op deze ma nier ruimtevaart doet, zogenaam de ruimtevaart, want werkelijke ruim tevaart is het niet". FLORENCE, 12 april (UPI) Pro fessor Anatole Blagonravov, de leider van de Russische delegatie by het congres over ruimte-onderzoek in Flo rence, deelde na een telefoongesprek met Moskou vanmorgen mee, dat Rus land een tweede bemande ruimtereis zal ondernemen zodra vaststaat dat Joeri Gagarin geen ongunstige gevol gen van zyn reis heeft ondervonden. Blagonravov, lid van de Russische Akademie van Wetenschappen, zei dat hem uit het telefoongesprek met Mos kou duidelpk was geworden dat Gaga rin de eerste ruimtereis goed heeft doorstaan. Indien by verdere, nog uit te voeren proeven wordt vastgesteld dat hü in het geheel geen nadelige gevolgen heeft ondervonden, zal, aldus professor Blagonravov, een tweede Russische ruimtereiziger worden ge lanceerd. TURKU (Finland), 12 april (Rtr) Ook de 23-jarige zeeman Gerrit van Zanen uit Scheveningen, die in het ziekenhuis in Turku werd ver pleegd, is vannacht overleden. zyn huid was evenals die van zyn mede slachtoffer van de brand op de „Bloemgracht" Andreas Stoter, die gisteren is overleden, dermate ver brand dat de kans op herstel uitge sloten leek. BRUSSEL, 12 april (ANP) Boter- smokkelaars hebben in de nacht van zondag op maandag een vlammenwer per gebruikt om te ontsnappen aan de Belgische douane. De strijd speelde zich af in de omgeving van Eeklo, ten zui den van de grens by Zeeuws-Vlaande- ren. De douaneambtenaren waren op het spoor gekomen van een grote person- nenauto, die aanvankelijk in de richting van de Nederlandse grens verdween. Om de smokkelauto op de terugweg tot stoppen te dwingen werd een wegver sperring aangebracht, die even deskun dig als roekeloos door de bestuurder kon worden doorbroken. Hierna begon een jacht op Belgisch gebied, waarby de smokkelaars warden nagezeten door een snelle douane-auto. De douane ambtenaren openden het vuur op de vluchtelingen, die tot by Gent er in slaagden hun achtervolgers voor te blpven. Hier vertraagden zy hun snel heid en op het moment, dat de douane auto de smokkelaars dicht was gena derd, spoten deze plotseling olie in de richting van de overvalwagen en op de weg. Terwyi de bestuurder door de olie op de voorruit het uitzicht werd belem merd en hy de wagen vrijwel tot stil stand moest brengen, richtten de smokkelaars een vlammenwerper op de olie, die zy op de weg hadden gespo ten. Achter de vlammen zochten zy een goed heenkomen. Het is de eerste keer, dat smokke laars van dit wapen in de „boteroorlog" aan de Nederlands-Belgische grens ge bruik hebben gemaakt. Vanochtend was nog geen spoor van de daders ontdekt. AMSTERDAM, 12 april De minis ter van economische zaken, drs. J. de Pous heeft vanmiddag de elektronische administratie-machine van de vereni ging voor Centrale Elektronische Ad ministratie (CEA) te Amsterdam, offi cieel in werking gesteld. De vereniging, die op het ogenblik 152 leden telt, werd 6 juli I960 opge richt op initiatief van de vier centra le werkgeversorganisaties. De machine (een computer 80) zal in het bijzonder loon-administratieve werkzaamheden verrichten. De CEA heeft momenteel 26 definitie ve opdrachten; met 114 ondernemin gen zyn de besprekingen nog gaande. De opdrachten komen uit alle delen van ons land. De computer heeft een geheugen-capaciteit van 50.000 cyfers en letters. Per seconde kan de machine 1300 cyfers en letters verwerken en meer dan 15.000 instructies uitvoeren. De vereniging, die 40 man personeel heeft, stelt zich ten doel het uitvoeren van administratieve werkzaamheden op onderlinge basis, daarby het bedryfs- eigene respecterend. Jacoba van Beieren luisterde woensdag in Breda het feest op ter gelegenheid van de officiële opening van het nieuwe winkelcentrum „Brabantplein". Tijdens de officiële ontvangst ten stadhuize overhandigde burgemeester mr. dr. A. A. M. Geuljans Jacoba van Beieren een bokaal met champagne. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 13 april De KVP- senatoren stellen in het voorlopig ver slag over de begroting van Financiën voor een nieuwe inkomensgroep voor loon- en inkomstenbelasting te creëren. Deze categorie zou moeten liggen bo ven de belastingvrye grens en niet progressief maar proportioneel moeten worden belast. De senatoren, die een dergeiyke wyziging in de structuur van het tarief der inkomstenbelasting ondermeer willen in plaats van de bij wetsontwerp voorgestelde belasting aftrek voor de bijverdiensten van de werkende gehuwde vrouw, menen dat hiermee tegemoet wordt gekomen aan de fiscale bezwaren tegen de progres sieve belasting van deze bijverdien sten. De door hen voorgestelde wijzi ging zou ook een betere verhouding scheppen tussen de tarieven voor de gehuwden en ongehuwden, aldus de senatoren. Zij dringen verder, mede naar aan leiding van de voorstellen van de studiecommissie, die het katholiek ver bond van werkgeversvakverenigingen instelde over de invoering van de zgn. bedryfsbelasting, aan op structurele hervorming van het belastingrecht, zy menen, dat ten behoeve van de co- operaties moet worden gestreefd naar een verdergaande verlaging dan was voorgesteld van het tarief der ven nootschapsbelasting ten aanzien van over kapitaalsdeelnemingen uitgekeerde winsten. AMSTERDAM, 12 april Het ge- rechteiyk vooronderzoek in de zaak van twee der drie gevallen van inbeslagne ming van onderdelen voor zendappara tuur van de eertyds „Vron" geheten „Radio Veronica" is afgesloten. In het derde geval was geen gerechtelük voor onderzoek gelast, zo heeft de officier van justitie, mr. R. L. Heukels medege deeld. Binnen enkele weken zullen voor de rechtbank als persoon terecht moeten staan de ex-technisch adviseur van de toenmalige „Vron", de heer H.O. uit Amsterdam, en de ex-technicus van de „Veronica", de heer A.D. uit Laren (N.H.), en wel terzake van overtreding van artikel 20 vat de telegraaf- en te- iefoonwet van 1904. Krachtens dit ar tikel is hy, die radio-elektrische zendin- richtingen, al dan niet voor openbaar verkeer bestemd, aanlegt, aanwezig heeft of gebruikt, zonder de daartoe ver eiste vergunning van de minister van V. en W. strafbaar met een hechtenis van ten hoogste zes maanden of een boete van maximaal 1.000 gld. DEN HAAG, 12 april Faas Wilkes en Wim Bleijenberg zijn alsnog uitge nodigd om deel te nemen aan de cen trale training van het Nederlands a-elf tal. Zoals bekend traint het Nederlands elftal vandaag (woensdag) in Delft. Wilkes zal aan deze oefenbüeenkomst echter niet kunnen deelnemen, daar hy staat opgesteld in het Limburgse elftal, dat vanavond in Geleen zyn jaarlpkse wedstrijd om de „coupe Coenegracht" tegen het team van Belgisch Limburg speelt. Tot gouverneur-generaal van Australië is benoemd de 51-jarige viscount de Visie, wiens naam reeds (letterlijk vertaald) „burggraaf van het eiland betekent. Hij is de tweede van links op dit familiekiekje, genomen op de binnenplaats van de woning van de lord te Tonbridge in het graafschap Kent. Geheel links de zoon Philip (zestien jaar), naast his lordship de gouvernante, mevrouw E. Colthurst, voor haar de achtjarige Lucy, daarnaast lady de Visie en geheel rechts de dertien jarige Anne. JERUSALEM, 12 april (Reuter, UPI) In het nieuwe gemeenschapshuis te Jerusalem, in de Israëlische sector van deze Half-Jordaanse, half-Israëlische stad, is vanochtend met grote felheid en bewogenheid het juridisch duel voortgezet over de vraag, of de bijzon dere kamer van de distriktsrechtbank Adolf Eichmann mag berechten of niet. Gideon Hausner, de procureur-generaal die als openbare aanklager optreedt, heeft by de hervatting van de zitting opnieuw vele citaten voorgelezen uit internationaal bekende juridische ge schriften. Het was zijn taak de belang rijkste tegenargumenten van Eich- manns raadsman, de ervaren Keulse advokaat dr. Robert Servatius, te ont zenuwen. Servatius heeft destijds voor het Internationale Militaire Tribunaal te Neurenberg Fritz Sauckel, Hitiers gevolmachtigde voor de „Arbeitsein- satz", al verdedigd. Van onze missiologische medewerker) NIJMEGEN, 13 april ,Voor zo veel zwart en donker is het misschien wat vreemd over leken te gaan spre ken", aldus begon pater dr. Optatus OFM Cap. dinsdagmiddag zijn inleiding op de negende Nederlandse Missiolo gische Week. Onder de kleine twee honderd aanwezigen waren de schaar se leken inderdaad op de vingers van één hand 'te tellen. Het thema van de ze studiedagen is niettemin „Missie en leek". En op uitnodiging en pro gramma stond met nadruk vermeld, dat men voor het congresthema ook bijzondere belangstelling verwachtte van degenen die „geroepen zijn de mis sieactie in het vaderland te bevorde ren". En by deze missieactie in het vaderland zijn tegenwoordig nogal wat leken betrokken. De voorzitter, mgr. prof. dr. Al- phons Mulders, opende deze Missio logische Week. Hy gaf een korte ver antwoording van de keuze van het con gresthema. Aansluitend op de missio- neringsencycliek „Princeps Pastorum" (1959) heeft men gemeend de urgente opgave van de opbouw van een geor ganiseerd modern apostolaat door alle katholieke gemeenschappen in missio- neringslanden aan de orde te moeten stellen. In 1953 ging de Nymeegse Missiologische Week over „het elite- vraagstuk in de missionering". Toen dacht men vooral aan de standen met de hoogste opleiding. Deze keer gaat het echter over het allesomvattende lekenapostolaat, dat zich op allerlei gebied bewegen moet en de katholieke gemeenschappen in Azië en Afrika meest gevarieerd moet doen ingroei en in de betreffende volken. Nog veilig afstand houdend van concrete situaties legde pater drs. A. van Rijen M.S.C. een degelijk theoretisch fundament in de eerste inleiding: „Theologische beschouwin gen over de plaats van de leek in de groeiende Kerk." Overal is uiter aard sprake van een groeiende Kerk, maar spreker bedoelde met deze aanduiding in het bijzonder de missionering die uit is op de in bouw en uitgroei van een volledig uitgeruste en aan de eigen cultuur van een volk aangepaste particulie re Kerk. In beginsel is de plaats en de taak van de leek hetzelfde in een derge lijke groeiende Kerk, in de missione ring, en in een gevestigde Kerk. Om het speciale van de plaats van de landeigen leek in de kerkgemeenschap pen in missioneringslanden te kunnen afbakenen, waagde spreker zich aller eerst aan een karakteristiek van de leek in de Kerk in het algemeen. De gerichtheid op binnenwereldlijke waar den acht hij het eigene van de leek. De gerichtheid op de wereld is eigen aan ieder mens en daarom ook aan iedere christen. Maar de feiteiyke ver houding van de leken tot de wereld is van dien aard, dat de Kerk op hen is aangewezen voor de kerstening van de wereld. In huwelijk en beroep gaan de christelijke leken op de meest ge- eigende manier om met de wereld en geven zij gestalte aan de Kerk in de wereld. De leek-religieus, bijvoor beeld een schoolopziener of plantage directeur, treedt feitelijk in de stap pen van de „gewone" leek. Zelfs de leek-catechist, die zich dus met uit gesproken godsdienstig werk bezig houdt, blijft als leek bijzonder met de wereld verbonden. Hij zal daarom meer menselijk gestalte geven aan de Kerk, en het Christendom als zodanig meer menselijke aanspreekbaarheid geven. Op dit punt distantieert spre ker zich van de bekende, theoloog Karl Rahner, die de koster of catechist geen leken meer acht. Die binnenwereldiyke gerichtheid van de leek is niet iets abnormaals, trekt hem niet weg van bovennatuur- lyke perpectieven. Want de genade heeft hij niet ontvangen als ziel, maar ais mens. Met genade begiftigt staat hij als leek juist gericht op binnen wereldlijke waarden. De priester en de religieus heeft door wijding en-of geloften afstand genomen van de aardse waarden. Daarom is voor elk waarachtig kerkelijk, dat is niet min der menselijk leven een samenspel tussen hiërarchie en priester enerzijds en leken anderzijds geen luxe, geen toegift of welwillend blijk van over daad, maar een intense noodzakelijk heid. Voor de ingroei, de aanspreek baarheid van de Kerk onder de men sen, voor de menselijkheid van de Kerk moet een beroep worden gedaan op de leken, die naar eigen specifie ke aard op de binnenwereldse waar den gericht staan. Geldt dit hier, dan a fortiori in de missionering, waar voor buitenlandse priesters de afstand naar de landeigen samenleving en cul tuur vaak zeer moeilijk te overbrug gen valt. f Pater dr. Optatus tekende in een le vendige schets de historische ontwikke ling van het lekenapostolaat. Het was de tweede inleiding, ook als achter grond voor de komende referaten be doeld. In de oude Kerk tot aan de acht ste eeuw is de toen bereikte wereld ge kerstend, hoofdzakelijk door de leken. Heel opvallend in die eerste eeuwen is geweest, dat de wetenschappeiyke ver dediging en verspreiding van het chris tendom geschiedde door leken. Clemens van Alexandrië, Origenes, Tertullianus en zoveel andere theologen waren leken. De grote kerkvaders zyn byna allen zeer lang leek geweest. Na het bereiken van een gezaghebbende plaats als leek werden zij pas priester. Gregorius de Grote en Ambrosius zijn hiervan illuste re voorbeelden. Ook in de middeleeuwse kerk speel den de leken een overwegende rol bij de kerstening van de samenleving. De rijksgroten, adel en belangrijke burgers traden op als handhavers en versprei ders van de kerk. In het herfsty van de middeleeuwen kwam de breuk tussen kerk en wereld. En in de nieuwe kerk, na de Reformatie en na Trente vooral is de kerkelpke leiding kopschuw ge worden van de leken. En nu staan we, aldus spreker, bin- nenkerkelijk in een rijpende situatie waarin weer ruimte komt voor open legging van de eigen opgaven van pries- DEN HAAG, 13 april Dezer dagen is alhier opgericht de n.v. Cin-Air, een openlucht filmprojectie onderneming. De maatschappo zal een openluchtbios coop exploiteren bij Seinpostduin in scheveningen. Alle boulevardwandelaars en strand- bezoekers zullen de voorstellingen kun nen zien. Elke avond van half tien tot elf uur zullen documentaire, culturele, toeristische en zuiver commerciële ge luidsfilms worden vertoond. De eerste voorstelling is omstreeks 15 mei. DEN HAAG, 13 april Sinds maan dag wordt een zeventienjarig meisje, Maria van Hees vermist. Zy is die dag verdwenen in gezelschap van een der tigjarige gehuwde man. Het tweetal rijdt op een rood-zwarte Batavus en draagt een petrol-kleurige bromfiets overall. Het signalement van het meis je is: lang 1,65 meter, donkerblond haar, flink postuur en als byzonder ken teken sproeten op de neus. Zy draagt een geel vest en zwarte schoenen. Bo vendien heeft zy een lichtblauw plas tic jasje by zich. ter en leek. De onderlinge en noodza kelijke verstaanbaarheid zou echter zeer gebaat zyn by een openstellen van theo logische studies voor de leek (na Trente werd de theologie bij uitsluiting aan de clerus getrokken) en een uitgebrei der bestudering van binnenwereldse vakken als sociologie en psychologie door de clerus. A. J. K. (Van onze correspondent) BREDA, 13 april De politie in Breda zal voortaan streng en doel treffend gaan optreden tegen orde verstoringen in het centrum van de stad, vooral in de Torenstraat, waar bij' een automatiek vorige week een hoofdagent, zoals wy reeds meldden, onverhoeds een klap heeft gekregen, toen hij trachtte te bemiddelen bij een begin van ruzie. De agent ligt in het Sint Ignatiusziekenhuis met een ge broken neusbeen Verdacht van deze mishandeling is aangehouden de 26- jarige S. uit Breda, die echter ont kent. Rond de automatiek in de Toren straat heerst reeds geruime tyd een rumoerige sfeer. Vooral tegen slui tingstijd van de café's is het er druk. Dan komen er ook personen die onder invloed van sterke drank verkeren. Er is dan weinig nodig voor een vecht- party. Vaak wordt geweld uitgelokt. De drukte en het lawaai zyn voor de omwonenden al lang een bron van ergernis. Tot dusver trachtte de politie vaak alleen maar te sussen en werd tot doorlopen gemaand. Aan deze rus tige houding is nu een einde gekomen. ROTTERDAM, 13 april De twee nandoes van de gevarieerde collectie struisvogelachtigen in diergaarde Bly- dorp kregen vanmiddag opeens de zo mer in het hoofd. Op het drukste uur van de middag werkte eerst een van hen zich over de omheining van de loop- weide. Het flink uit de kluiten gewas sen dier mengde zich energiek tussen het publiek op de paden. Toen het merkte dat een van de oppassers dit niet kon appreciëren, begon een kat- en muis-achtige wedloop, waarby de nandoe de fraaie bloemperken niet ontzag. De groeiende publieke belang stelling maakte het dier echter even onzeker. De oppasser maakte van dit ogenblik gebruik en greep het dier in zyn gryze verenpak. Hierop ontstond een waar gevecht. Nandoes zyn sterk, hebben grote na gels en byten als ze boos of bang zijn. De oppasser moest het beest los laten. Eerst nadat versterking was ingeroe pen werd de stryd beslecht. Vastge houden door drie mannen kon de voort vluchtige tenslotte op zyn verblyfplaats worden gebracht. Toen bleek, dat ook de andere nan doe de (lange) benen had genomen naar een heel andere kant van de tuin, waar zich inmiddelg eveneens een op stootje gevormd had. Met nydig spar telende poten moest ook dit dier het afleggen. Het was een hele sensatie rond de nandoes, die toch tot de stem- migste, onopvallendste, meest elegante soort van de struisvogelfamilie worden gerekend. Mogelyk kreeg het paar, dat niet minder dan 23 jongen heeft groot gebracht, er opeens genoeg van. Ten slotte behoren nandoes tot de polyga me dieren. Ook kan hun Zuid-Ameri kaans temperament opeens losgebroken zyn. Deze „pampastruisen", zoals ze ook wel genoemd worden, komen na- melyk voor op de grassteppen van Rio de ia Plata tot Patagonië. Tegen het eind van de eerste zitting had de president van de rechtbank, Mosje Landau, de procureur-generaal gisteren gevraagd of hij in het bezit was van een geldig arrestatiebevel te gen Eichmann. Hausner had gezegd dat niet zeker te weten. Vermoed wordt, dat de rechtbank in beraad zal gaan zodra Hausner gereed is met zijn uiteenzettingen over de be voegdheid van de rechtbank. Wellicht zal dr. Servatius nog repliek mogen ne men. Voordat de procureur-generaal aan het woord kwam, had de president van de rechtbank het arrest van Eich mann verlengd voor de duur van het proces. Dit was een formele maatre gel. Servatius' eerste aanval had ten doel Eichmann te laten berechten door een internationaal tribunaal, of door een neutrale rechtbank. Hij heeft de huidige rechtbank incompetent ver klaard, aangezien de rechters bevoor oordeeld moeten zyn en het geding te gen Eichmann gebaseerd is op wetten, die volgens Servatius niet van kracht kunnen zyn voor het geval-Eichmann. Er was vanochtend aanvankelyk minder belangstelling by en in de rechtszaal dan gisteren. Pas later liep de zaal vol. Ook de bewaking scheen wat minder streng en de journalisten werden oppervlakkig gecontroleerd, gisteren zijn zij bijzonder streng ge fouilleerd. Hausner stelde, dat het recht van Is raël om oorlogsmisdadigers te berech ten, vervat is in wat het Handvest van de Verenigde Naties zegt over de rech ten van de mens in de Universele Ver klaring van de Rechten van de Mens en in het Handvest inzake de Rechten van de Mens, dat is opgesteld door de Raad van Europa Hy verklaarde, dat in vele landen, waar normaliter geen byzondere tribu nalen worden gevormd, toch dergelyke rechtbanken zyn ingesteld, uitsluitend met het oog op de berechting van oor logsmisdadigers. De raadsman heeft verklaard, aldus Hausner, dat Eichmann niet kan wor den berecht aangezien hij zyn misdaden beging als ambtenaar van een staat. Inderdaad was wat Eichmann deed niet tegen de wetten van die staat, maar tegenwoordig hebben zelfs Duitse recht banken beslist, dat in de azi-tijd op gestelde wetten niet langer als grond wettig kunnen worden beschouwd, daar zy uitgesproken onwettig en ongrond wettig zijn. Hier protesteerde dr. Servatius, zeg gend dat de kwestie van de wettig heid van nazi-wetgeving hier niet in het geding is. Hausner overhandigde de pre sident het afschrift van een in 1950 door een rechtbank te Neurenberg genomen beslissing, inzake de onwettigheid van enkele nazi-wetten. Tegen Servatius zei de president, dat het hier niet om be- wysmateriaal ging, doch alleen om een schriftelijke argumentering. Dergelyke dokumenten worden in Israël aanvaard, merkte hy op. Servatius ging weer zitten. Maar het was duidelijk, dat hy niet heeft opgege ven en dat hy een felle verdediging zal blfven voeren. Wij zullen trachten te bewyzen, aldus Hausner, dat Eichmann de uitroeiing van joden in Europa beraamde, orga niseerde en uitvoerde. „Wy stellen, dat Adolf Eichmann meer was dan alleen maar een rader tje in de nazi-machine". Het publiek was muisstil, toen Haus ner met stemverheffing zei: „Er is geen vergeving voor deze misdaden en zij kunnen niet worden vergeten, wy kunnen slechts hopen en vertrouwen dat de kinderen anders zullen zyn dan hun ouders en dat de zoon niet zal wor den gestraft voor de zonden van zyn va der". .ALPHEN a.d. RIJN, 13 april Het nieuwe gebouwencomplex van Alpha Muurverffabrieken is gisteren officieel geopend door drs. A. M. Mees, direc teur van de Sikkens Groep te Sassen- heim. Het in 1904 opgerichte bedryf trad in 1954 tot deze groep toe. Het terrein, waarop de nieuwe gebouwen gevestigd zijn, biedt nog ruime uitbrei dingsmogelijkheden. SCHIPHOL, 13 april De Surinaam- j se minister van Openbare Werken en Vervoer De Miranda, die vanmiddag op Schiphol is aangekomen, zal met de directie van de K.L.M. en na diens te rugkeer uit de west ook met drs. H. A, Korthals, minister van Verkeer en Wa- I terstaat, besprekingen voeren over sa menwerking tussen de K.L.M. en da Surinaamse luchtvaartmaatschappij I S.L.M. De S.L.M. beschikt thans ovef j negen kleinere vliegtuigen van de typen I Dakota, Beechcraft, Piper en Cessna, die vrywel uitsluitend voor het binnen landse luchtnet worden gebruikt. Voorts deelde de heer De Miranda mede, dat het Nederlandse architecten- t bureau Nedeco bezig is met een ont- werp voor een Surinaamse haven. AMSTERDAM, 13 april Aan de Gemeentelijke Universiteit alhier is van middag op een proefschrift, getiteld: „Composition of the free fatty acid® in crude oils and fats" gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde de heer E. H. Meursing. Promotor was prof. dr. W. van Tongeren,hoogleraa' in de analytische chemie. IN DB Bm VAN DE "ZWARTE IS MAAS ME AF, OF DAT RUNT J'J ON5 IET5 MEER U BETER AAN SUNT VERTELLEN OVER GEORGE VRA- OE CORDWELL-AFFAIRE, /GEN-HU WAS IRIS-W TASTEN IN MARCONIST WEL, OM TE BEGINNEN "fiT, MET HUSH CORDWELL j MENEER ZELF... mT WEET JE VAN/ VLAANDEfftJ' HEM AF, GEORGE 9 Jl - HEEL WAT HET DUISTER... BOONS... BARNETT— MENEER EN MEVROUW VLAANDEREN

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 2