Geraffineerde vervolging van de Kerk in Hongarije 250 tot 300 priesters zouden in gevangenschap verkeren Berging „Lake Fithian* nu definitief opgedragen aan bureau Wijsmuller Martinez Felle kritiek in V.S. op ruimtevaart-programma Amerikaanse ruimteonderzoek niet achter op de Russen Positie lagere en middelbare ambtenaren moet verbeterd Achterstand niet opgeheven door kleine vooruitgang FRUITJES Twee bisschoppen geïnterneerd Zwaar karwei begint half mei „Wij zijn in staat van oorlog Drie goederenwa gons ontspoord ITAIilA" HOYMAN8. SCHUURMAN'S Canj els is weer op schot: 2 goals MATRASSEN ARKA-BESTUUR OVER salarissen Japanners zijn de grote verliezers HONGAARSE STUDENTEN UIT ELF LANDEN BIJEEN Katholieke bakkers Geen vervroeging van verkoopuur vers brood Vorstin bij afsluiting van VEERSE GAT Paus celebreert in byzantijnse ritus Militairen strijken de vlag voor IS AC: 2-1 Wagtmans zevende Plaats voor Nederland in Ronde van de Toekomst ubico BELGIË VEEL TE STERK VOOR NEDERLAND: 83-45 Militaire basketballers buigen voor d'Hoir Zeepost VRIJDAG 14 APRIL 1961 PAGINA 11 mmmMmimi ünisüp Huiszoeking bij priesters Gedwongen migratie W! a verpakte gebakken uitjes 49 ct. Bij Den Bosch NOORD ZUID- en CENTRAAL AMERIKA PACIFIC Wanverhouding Rijks Opvoedings gesticht Wereldtitels tafeltennis Sportflitsen Bert Onnes en Schoofs naar Luxemburg 9 Advertentie üH» 'J-pV' s::LS VlElRlFHGïElEIFiTiFiLiEiUiR (Van een onzer redacteuren) GROESBEEK, 14 april De afge lopen dagen zijn op „De Campagne" een tachtigtal Hongaarse studenten uit elf landen bijeen geweest om zich te bezinnen op het vraagstuk „De mens JrP ''tLifuP van llet atoomtijdperk." hebben zij eikaars ervaringen }vaarb'j tot uiting kwam j verschillende Westeuropese lan- Hongaarse vluchtelingen met pf hartelijkheid en veel begrip voor un moeilijkheden hebben opgenomen. f»e aanpassing aan de levensgewoon ten, zo geheel anders dan in het ver iaten vaderland, heeft zich in het al gemeen vlot voltrokken. Er zy'n in to taal ongeveer achtduizend studenten gevlucht, van wie de meesten katholiek zyn. Aan de universiteiten en hoge scholen in ons land studeren ruim hon derd jonge Hongaren. Vóór dc revolutie in 1956 waren de studenten in Hongarije aangesloten bü Pax Romana en nu zij verdeeld zijn over een aantal landen, vormen zjj als bannelingen sinds 1959 een aparte sectie, die tot stand kwam bij een eer ste samentreffen in Leuven. Men heeft daarmee enkele jaren willen wachten om niet de grote eenheid, die tussen de studenten van verschillende gezind ten bestond, door een aparte katholie ke organisatie te verbreken. De noodzaak daartoe werd evenwel dringender, omdat een goede katholie ke beïnvloeding van de mentaliteit ont brak. Sedert het communistisch re giem waren zy in hun eigen land ook bakkfren^' 13Kap? De katholieke havin?™ rbKn? mient dat hand- het vfrkonnnf,r ,bestaande regeling van ,yenkoopuur van vers brood noodza kelijk is. Vervroeging is riet in het be lang van de consument, maar dit kan leiden tot slechtere kwaliteit en ouder brood aan de lunch. Bovendien zou daarmee de eerste stap worden gezet naar de terugkeer van volledige nacht arbeid in het bakkersbedrijf. De bond heeft deze uitspraak vandaag gedaan op de jaarvergadering. Men sprak zich uit voor de uiteindelijke doorvoering van dagarbeid in het bakkersbedrijf. Voorts werd unaniem gepleit voor een sterke verbetering van de rechts- en salaris- positie van het personeel al verstoken geweest van een goede katholieke vorming. Dit is nu de eer ste doelstelling van de werkgemeen schap van de Hongaarse studenten in de Pax Romana. Tevens wil men ko men tot een coördinatie van de ver schillende activiteiten der Hongaarse studenten en hen gelegenheid bieden de kennis van de godsdienst op een peil te brengen, overeenkomstig hun al gemene ontwikkeling. In januari 1960 is in Oslo een con ferentie gehouden speciaal voor de in de Scandinavische landen studerende Hongaren. In april volgde een grote algemene conferentie in Königstein, waar als thema werd behandeld de betrekkingen tussen Hongarije en West- Europa, in het verleden en wat daar van in de toekomst te verwachten valt. Bij die gelegenheid werd de wens geuit voortaan geen specifieke Hon gaarse vraagstukken meer te behande len, maar een onderwerp te kiezen, dat de gehele mensheid raakt. Zodoende kwam men tot het probleem, dat nu werd behandeld en van religieus, so ciologisch, psychologisch, economisch en natuurwetenschappelijk standpunt uit werd bezien. Jonge Hongaarse professoren, die aan Westeuropese universiteiten een hoogleraarszetel bezetten, hebben voordrachten gehouden en o.a. ge sproken over de crisis in de moder ne filosofie, de literatuur en het ge zin, alsook een schets gegeven van het veranderde wereldbeeld en de christelijke levensbeschouwing. Van Nederlandse zijde waren er twee sprekers, prof. mr. L G. A. Schlich- ting van de katholieke universteit over de sociale verhoudingen in dit land en pater dr. H. P. Zwetsloot S.J., die zijn toehoorders een indruk gaf van de wijze waarop bij ons het katholicisme wordt beleefd. De deelnemers aan de conferentie waren afkomstig uit: Oostenrijk, Duits land, Nederland, Italië, Engeland, Bel gië, Frankrijk, Noorwegen, Zweden, Zwitserland en Denemarken. Het ligt voor de hand, dat bij dit samentreffen over en weer inlichtingen werden uitgewisseld omtrent de posi tie van de Kerk in het vaderland, waar over de president van de Werkgemeen schap de heer Levente Kasza, die in München en Londen studeert, ons een en ander vertelde. Op geraffineerde wijze wordt de Kerk in Hongarije vervolgt, waarbij men zich niet ontziet by priesters huiszoe kingen te doen. Er worden zogenaam de stukken gevonden door de com munistische po li t i' evenwel in het ge heim in een pastorie gedeponeerd waaruit zou blyken, dat zü tot een staatsvijandige organisatie behoren. Ge woonlijk worden voor zo'n huiszoeking twee pastoors uit de omtrek meege nomen, die dan later in een proces moeten getuigen. De laatste weken zijn by meer dan vyfhonderd priesters, pas toors en ordegeesteiyken, op dergeiyke manier huiszoekingen gedaan. Gewoonlijk worden daarvoor gees telijken uitgezocht, die als echte zielzorgers bekend staan, en die zich nooit met politiek hebben bezigge houden. Deze methode wordt toege past, omdat de regering met de z.g. beweging van vredespriesters, waar mee het overgrote deel van de cle rus niets te maken wil hebben, wei nig succes heeft. De gevangen genomen priesters wor den veroordeeld, omdat zij niet alleen vijandig tegen de volksdemocratie zou den staan, maar ook in strijd met de wil van de bisschoppen zouden hebben gehandeld. Er is 24 maart een valse verklaring gepubliceerd alsof het Hon gaarse Episcopaat het eveneens zou hebben veroordeeld wegens acties te gen de staat. Hierbij wordt gesproken over onverantwoordelijke elementen, die de positie van de Kerk misbruiken voor politieke doeleinden. Volgens een voorzichtige schatting zouden zich een 250 tot 300 priesters in de gevangenis bevinden. Bovendien zijn behalve kardinaal Mindszenty, die op de Amerikaan se ambassade asyl geniet, nog twee bisschoppen geïnterneerd in Hejge, een dorp bij de Tsjechische grens. Het zijn mgr. dr. Joseph Petery uit Vac en mgr. Badialik van Veszprem. Verder zijn twee bisschopzetels va cant, die niet bezet mogen worden, door het overlijden, vijf jaar geleden van mgr. dr. Czapik, aartsbisschop van Erlau in Noord-Hongarije en van mgr. Josef Virage, bisschop van Pecs in Zuid- West-Hongarije. Een andere tactiek, die het regiem tegen de Kerk volgt, is de gedwon gen migratie van priesters, waardoor bij de gelovigen tegenover de geeste lijkheid wantrouwen wordt gezaaid, om dat men niet weet of men met een goede priester heeft te doen, die slechts gehoorzaam is aan de kerkelijke over heid or met iemand, die naar de po pen van de communistische regering danst. Rome heeft drie priesters geëxcom municeerd. Toen een van hen in een kerk in Budapest de H. Mis celebreer de verlieten de gelovigen het Gods huis. Vele priesters zijn te werk ge steld in fabrieken en men hoopt, dat zy ongemerkt hun mede-arbeiders in goede zin zullen beïnvloeden. Er wordt wel scherp op hun doen en laten gelet. sv, A Dit is geen deel van een vreemd film-decor, maar een geheel van plastic vervaar digd huis, dat in Japan is gebouwd. Het vreemde bouwwerk, dat vijftienduizend gulden kost, bevat van links af: een ei-vormige eetkamer, een badkamer en een keuken in een soort van silo, een ei-vormige slaapkamer met daaronder een bolvormige salon en een woonkamer in de vorm van een et. Het overdekte galerijtje rechts loopt naar een natuurlijk ei-vormige garage. IJMUIDEN, 14 april Enige weken geleden hebben wy reeds bericht, dat het in februari voor Wysmuller in de vaart gekomen bergings- en wrakop- ruimingsvaartuig „Help" ingezet zou worden voor de berging van de gekap seisde en gezonken Nederlandse cutter zuiger „Lake Fithian" in de snelstro- mende Hooghly Rivier in Indië. De Am sterdamse Ballast Maatschappy heeft heden de opdracht voor dit werk aan de n.v. Bureau Wijsmuller te IJmuiden verstrekt. Voor de „Help", die reeds onderweg is naar Indië, is dit het eerste en tevens direct al een van de moei- lykste en zwaarste bergingen, die het schip onder Nederlandse vlag en in de Wysmuller-kleuren gaat uitvoeren. De cutterzuiger, een van de grootste ter wereld, kapseisde in de nacht van 18 november 1960. Het wrak is gedeel telijk ingeslibt, daar de snelstromende rivier, een zijrivier van de Ganges, zeer veel grond transporteert. Bergingsex perts van Wüsmuller zün, na een onder zoek ter plaatse, tot de conclusie geko men, dat het mogeiyk is de cutterzui ger onder water te demonteren en in secties en onderdelen te lichten. Het (Advertentie) de sigaar die vaderlanders in de tropen zo aan thuis" herinnert Nieuw AMIGO 7.20 per doosje van 20 stuks (Van onze correspondent) VLISSINGEN, 14 april Koningin Juliana heeft de wens te kennen gege ven aanwezig te willen zyn by de plaat sing van de laatste caisson in het Veer- se Gat maandag 24 april. Deze dag wordt eerder dan die waarop de schui ven dicht gaan beschouwd als de grote dag in de afsluiting. De operatie „Schuiven Dicht" zal vrij dag 28 april worden uitgevoerd, en niet donderdag 27 april. Overigens lijkt de eerste caisson die woensdagavond op de juiste plaats werd gebracht zich daar uitstekend te houden. In de loop van donderdag heeft men geen enkele afwijking kunnen constateren. De plaat sing van de tweede caisson is dinsdag, dag. WASHINGTON, 14 april (Reuter, AFT) Tydens een byeenkomst van de commissie voor de ruimtevaart van het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden is ernstige kritiek ge- (Advertentie) UTRECHT, 14 april Bij" 's"HeTf2" genbosch zijn vannacht drie lege goe derenwagens ontspoord door een onjuis te wisselbediening. Het treinverkeer is gestremd doordat de wissel iets is schadigd. De drie ontspoorde wagens stonden even over acht weer in de rails. De trei nen tussen 's Hertogenbosch en vugni reden tpdeiyk over verkeerd spoor, zo dat de reizigers niet meer van bussen gebruik behoefde te maken. VATICAANSTAD, 14 aprii (KNP) Voor het eerst sedert vele eeuwen zal zondag een paus weer de H. Mis cele breren volgens de Byzantynse ritus. T paus heeft hiertoe besloten ter ge legenheid van de bisschopswijding van Pater A. Coussa. Pater Coussa is be noemd tot titulair aartsbisschop van Hiërarpolis in Syrië der Melchieten. Hy is assessor van de H. Congregatie voor de Oosterse Kerk. oefend op het Amerikaanse ruimte- vaartprogramma. Het democratische lid Anfuso wilde een onderzoek door congres naa. het ontwerp- „Mercury het Amerikaanse pro gramma voor het maken van een be mande ruimtevlucht. „Ik wil mobilisatie, want wy zyn in staat van oorlog, ik wil dat het programma tweemaal sneller wordt uitgevoerd, dan aanvankeiyk in het voornemen lag. Ik zou gaarne zien dat de Amerikanen nu eens ergens het eerst mee zyn, b.v. met het zenden van een mens naar de maan. En ik weet dat dit kan, indien wy onverwyid overgaan tot ontwikkeling van vaste kernenergiebrandstof voor het lanceren van onze raketten", aldus het congres lid Anfuso. Het Ri blikeinse commissielid Ful ton verklaarde in een radiogesprek dat, indien de huidige verhouding tus sen de Amerikaanse en de Russische vorderingen op het gebied van de ruimtevaart wordt gehandhaafd, de tyd, waarin maatregelen kunnen wor den genomen tegen een onverhoedse vgandeiyke aanval met raketten met een kernlading, nadat deze zün ge lanceerd, na vier jaar van een kwar tier tot twee minuten zal zyn ver minderd, daar de Russen dan vanuit ruimtestations zouden kunnen opere ren. De directeur van de Amerikaanse organisatie voor de lucht- en ruimte vaart, Webb en zijn plaatsvervanger dr. Dryden wezen erop dat de V.S. op het gehele gebied vai het onder zoek van de ruimte niet by de Sovjet-Unie ten achter zyn, „ook al hebben de Russen opzienbarende successen behaald". Zy verklaarden dat de Russen een voorsprong hebben gekregen by het lanceren van ruimtevoertuigen, omdat zii daar vier jaar eerder mee begonnen zijn dan de V.S. Het ontwerp-„Mer- cury" kan niet worden versneld, ook al zou er nog zoveel geld voor beschik- baai worden gesteld Webb en dr. Drvden verklaarden dat de V.S. in de loop van dit jaar of begin 1962 zullen pogen een man in de ruimte te zenden. (Advertentie) >1 Socletk di Navigazione Genova Reserveringen door de erkende passagebureaus of door de Generaal Agente voor Nederland: Scheepsagentuur N.V. Rokfn 80-82, Amsterdam BREDA, 14 april Het Nederlands militair elftal dat op 22 en 28 mei in Turkije zal spelen, heeft te Breda een uitstekende indruk achtergelaten. Weliswaar verloren de militairen voor 6.000 toeschouwers met 21, maar daar tegenover staan vele winstpunten. Aanvankelijk stond by de militairen Visschers (de stormram van NAC) op de middenvoorplaats maar deze heeft in militaire dienst zyn arm gebroken. Nu opereerde Seelen van Ajax op die plaats. Met succes, want deze toonde zich de meest actieve recruut. Overal was hij, van alle plaatsen vuurde hy. Daarbij werd hij uitstekend terzyde ge staan door de linksbinnen Kick van De Volewyckers. In de middenlinie domineerde La- seroms die bepaald geen makkelyke taak had om Canjels te bewaken. Laseroms deed dit voortreffelyk wat te meer opviel omdat Canjels zyn rentrée in het eerste van NAC wens te te vieren met doelpunten. Over de achterhoede der rood-wit-blauwen niets dan lof: Van Vianen (ADO) en de backs Favié (Feyenoord) en Abbé (GVAV) toonden zich opgewassen te gen de meest grillige en flitsende combinaties die Overbeeke en Can jels op de grasmat legden. Over de wedstryd het volgende: het eerste kwartier was voor NAC, daarna raakten de rood-wit-biauwen ingespeeld. Niettemin was het NAC dat na een half uur door Canjels de leiding nam maar vier minuten later was het, dank zy het doorzetten van Seelen geiyk. Dat was de ruststand. De beslissing viel tien minuten voor het einde toen Can jels na een briljante pass van Over beeke opnieuw een vry schootsveld kreeg: 2—1. LUIK, 14 aprii De Belg Pino Cera- mi heeft de donderdag gehouden wie- lerwegwedstryd Antwerpen Ougree over een afstand van 212 km gewon nen. Hy versloeg in de eindsprint zyn landgenoot Frans Aerenhouts met twee lengten. Van het contingent Nederlan ders, dat aan de start verscheen, kwam Wout Wagtmans tot de beste prestatie. Met een achterstand van 2 min. 30 sec. eindigde hyals zevende. In zyn gezelschap bevonden zich, behalve en kele Belgen, ook zyn landgenoten Zil verberg en Lahaye, die resp. als 9e en als 12e werden geklasseerd. PARIJS, 14 aprilKrachtens een voorlopige selectie van de Franse wiel- ren unie mag Nederland deelnemen aan „de Ronde van de Toekomst", de Tour de France voor amateurs. Deze selec tie was noodzakelijk geworden door het grote aantal inschryvingen. Nog twaalf landen hebben reeds toestemming om een ploeg aan de start te laten ko men. Het zyn Duitsland, België, Span je, Frankryk, Groot-Brittannië, Italië, Luxemburg, Polen, Roemenië, Scandi navië, Zwitserland en Joego-Slavië. Het Nederlandse tafeltennisteam, dat op 29 april in Deventer tegen West- Duitsland uitkomt, is samengesteld uit de Amsterdamse spelers Bert Onnes, Frans Schoofs en Wim Schoonemeyer. wrak moet van deze plaats verdwijnen, daar het oorzaak zou kunnen zijn van steeds verdergaande aanslibbing. Daar mee zou anders het werk, dat na eni- fe jaren cutteren door de ..Lake 'ithian" en de Queen of Holland" by- na gereed was, weer teniet worden ge daan. De 783 ton metende „Help", die zich thans in de Middellandse Zee onderweg bevindt, is speciaal voor dit opruimings- en bergingswerk bestemd. Het schip, dat een bergingsploeg van 42 man aan boord kan hebben, beschikt zowel aan voor- als achterzyde over zware ankers, zodat het bergingsvaartuig in de snel stromende rivier boven het wrak voor anker kan worden gebracht. Voorts be schikt de „Help" voor het demonteren van het wrak over poliepgrijpers, on derwater magneten, onderwater snyap- paratuur, duiker- en kikvorsuitrustin gen. Over de voorsteven kan de „Help" de losgesneden delen van de zuiger lich ten en vervolgens aan land brengen. Secties tot een gewicht van 250 ton zul len door de „Help" gelicht kunnen wor den. De bok op het voorschip kan tot een hoogte van 15 meter 50 ton tillen. Aan het bestaan van de „Lake Fithian" zal door het opruimingswerk definitief een einde komen. Voor de Amsterdamse Ballast Maatschappij heeft de zuiger in de afgelopen jaren vooral belangrijk werk verricht in Egyp te (Suez Kanaal), Thailand en de Su dan. De zuiger, waarvan nog slechts een klein gedeelte van het dekhuis boven water uitsteekt, is in de bewuste nacht diep weggezonken en is thans deels in de kleibodem gedrukt op 1 myl ten zui den van Fulta Point, dit is 50 km. stroomafwaarts van Calcutta en 130 km. van de riviermonding. De grote stroomsnelheid heeft de ri vier tot een van de grimmigste ter wereld gemaakt. Ter hoogte van Ful ta Point is zy 1.400 meter breed opruimingswerk van de zuiger, die 2.200 ton weegt en die op stuurboord kant ligt met een siagzy van 70 gra den, zal dan ook niet eenvoudig zijn. De bergers zullen bij Fulta Point al een Nederlandse nederzetting aantref fen, daar het personeel van de Ballast hier een compleet dorp heeft opgetrok ken met kantoor, magazijnen, bunga lows, stations voor electriciteits- en wa tervoorziening. Verder is er een steiger voor verbinding met de zuiger en ander materiaal van de A.B.M. (at luauoapv) ubica ANTI HERNIA BJNNENVERING TOONZALEN TE AMSTERDAM, ROTTERDAM. UTRECHT. BREDA (Van onze verslaggever) AMSTERDAM, 13 april De achter stand in de salariëring van de lagere en middelbare ambtenaren is nog geenszins ingehaald met de verbete ring van de inkomens van deze groep. De verdeling van de zgn. „franje" houdt in, dat de regering erkent, dat ®r een achterstand is. Op deze feite- lijkheid heeft het bestuur van de AI- 8emene R.K. Ambtenarenvereniging (ARKA) by monde van de voorzitter mr. G. A. A. M. Boot vanmiddag op een persconferentie de nadruk gelegd. De r.k. centrale van overheidsper soneel heeft indertyd by het berei- 5 iV?5, de overeenstemming uit- drukkelyk gesteld, dat het probleem van ae achterstand met de geringe verbetering niet is opgelost. De on derhandelingen over de „franjever deling" werden woensdag in de'com missie voor georganiseerd overleg afgesloten. De verbeteringen die met terugwerkende kracht vanaf l april 1960 worden geëffectueerd zullen lei den tot een uitkering ineens tot 1 juli dit jaar. Voorts worden de maatregelen van die datum af toe gepast door middel van correcties op de vastgestelde salarissen. De uitkering zal eind mei geschie den, gelyktijdig met de vakantie-toe slag. Om de salarispositie van de betrok ken groepen opnieuw te bezien na de ontstane situatie, heeft de ARKA ais vergelyk'.ngsjaar genomen: 1948, het jaar waarin het huidige bezoldi gingsbesluit tot stand kwam. De ver- geiyking wyst met indexcijfers uit, dat de 'grootste achterstand by het salaris van middelbare en een aantal lagere ambtenaren ligt. Deze achterstand wordt nog geaccentueerd door de ni vellerende tendens van de huurverho ging van )957 en 1960. In een terugblik wees mr. Boot er op hoe met de verhoging van de sa larissen der topfunctionarissen in 1956, de onrust onder de andere groepen ontstond en dat de toenmalige minis ter Struycken na de verhoging van 1958 toegaf, dat er een wanverhouding was blyven bestaan. De gezamenlijke ambtenaren-centrales hadden de aan vankelijk geboden drie procent sala risverhoging, na de welvaartsronde van eind 1959, afgewezen en zo bereik te men na moeizaam onderhandelen vyi procent per 1 januari 1960, terwyi daarnaast een bedrag van 1,2 pet. van de totale loonsom ter beschikking werd gesteld als „franje". De aanwen ding daarvan heeft thans dus haar be slag gekregen. Het politiepersoneel is hier niet by betrokken. Dr. W. J Dijsselbloem gaf een toe lichting op de correctie van de sala risschalen en -bedragen waarvoor 0,5 procent der loonsom wordt aangewend en op de mitigatie van de gemeente- classificatie, waarvan de verwezenlü- king 0,23 procent van de totale sala rislast kost. Met de verwezenlyking van het beginsel van gelyk loon voor gelijke arbeid voor sommige vrouwe- lyke ambtenaren is 0,01 ProcenJ, Y,fJl de loonsom gemoeid. Deze salaris maatregelen uit het restant van „franje" gefinancierd vorderen sa"1®" dus 0,74 pet. van de loonsom hetgeen ongeveer vijftien miljoen gulden is. De actie van de belastingambtena ren om verbetering van de promotie kansen, richt zich op een herwaarde ring van de functies. De betrokken subgroep in de ARKA bezint zich op wat te doen staat indien een verbe tering uitblUft. De ARKA verwerpt de stakingsgedachte, ook de verkap te staking, 'lij blUft de publieke opinie bewerken met de kracht van haar ar gumenten. En zü zal in het openbaar biy'ven hameren op de gerechtvaardigde wensen van de betrokken groep. De gebeurtenissen in het Ryks Opvoe dingsgesticht in Amersfoort en de be noeming van een commissie van onder zoek kwamen ter persconferentie even ter sprake. Het ARKA-bestuur heeft ge constateerd, dat het betrokken personeel verontrust is. Zonder te twijfelen aan de i tegriteit van de commissie vreest het, dat het onderzoek niet een volledig ob jectief oordeel zal opleveren. Indien in die commissie geen vertrouwens man van het personeel zitting heeft, die tegenover „het systeem" de men selijke verhoudingen stelt, zouden de inlichtingen aan de commissie name- IP te eenzüdig kunnen uitvallen. De minister van Justitie is op een suggestie van de züde der ARKA niet ingegaan. PEKING, 14 apri) Hoewel de finale nog gespeeld moet worden is China al zeker van de titel in het herenenkelspel. De overgebleven niet- Chinezen werden namelyk in de kwartfinales geëlimineerd. Ichiro Ogi- mura (Japan) verloot met aan duide lijkheid niets te wensen overlatende cyfers van de 19-jarige Chuang Tse- Tung: 9—21, 21—23, 10—21 en kort tevoren was Ogimura's landgenoot eiichi Miki uitgeschakeld door Chang Hsieh-L'n. De Hongaarse Eva Koczian is de enige Europese vertegenwoordigster in de halve finales damesenkelspel. Zü bereikte deze na een enerverende party tegen de Chinese Sun Mei-Ying, die zü in vier sets won. De Engelse Liana Rowe was kansloos tegen Kimiyo Matsuzaki (Japan), die haar superioriteit in drie sets duidelük be wees. In het herendubbeispel werden de grote favorieten, de Japanners Ogi- mura en Murakami, in de kwart finales bedwongen dooi Chou Lan- Sun en Wang Chia-Seng (China). In de gehele party was de strüd vol komen in evenwicht en slechts de zo noodzakely'ke dosis geluk gaf de doorslag ten gunste van de Chinezen. Europa wordt op dit onderdeel nog slechts vertegenwoordigd door de Hon garen Berczik en Sido, die een zenuw slopend gevecht tegen Wang Huan-Yao en Hsu-Yin-Sheng in hun voordeel be slisten, m tweemaal een achterstand te heb'- m weggewerkt. Het Japanse dubbel Ogimura-Matsu- zaki is de favoriet in het gemengd dubbelspel. Of zü de titel inderdaad zullen veroveren durft echter niemand met zekerheid te voorspellen. Daar voor is het aantal kanshebbers, dat tijdens deze kampioenschappen on verwacht verloor, al te groot... Het stadsbestuur van Oslo heeft don derdagavond besloten te solliciteren naar de organisatie van de Olympische winterspelen in 1968. De Argentynse grootmeester Miguel Najdorf heeft met 12>/i punt uit 15 par- tyen het internationale schaaktoernooi te Mar del Plata gewonnen. In de halve finales van het toernooi om de Europese beker ontvangt het Portugese Benfica Rapid Wien op 26 april te Lissabon, de returnwedstrüd wordt 4 mei te Wenen gespeeld. BRUSSEL, 14 april )e Nederland se militaire baseballploeg heeft don derdagavond met groot verschil (83-45) verloren van België. De beste speler van de avond was d'Hoir, die byna de helft van de Belgische punten scoorde (40). Hy was er dan ook voornameiyk de oorzaak van dat onze zuiderburen na vyf minuten spelen reeds met 18-3 voor stonden. Ondanks enkele wijzigin gen in de Nederlandse ploeg liep het verschil in punten toch regelmatig op: 34-7 na 15 minuten en 42-13 by de rust. Na de hervatting deed België het even iets kalmer aan, waarvan onze landgenoten profiteerden door tot 48-23 terug te komen. Toen vonden d'Hoir en De wandeleer opnieuw de weg naar de vyandelijke basket en tien minuten la ter was de stand opgelopen tot 73-34. De Belgen waren hiermee kennelyk tevre den en na een gelükopgaande slotfase werd de eindstand tenslotte 83-45. De topscorers waren voor België; d'Hoir (24-16) De Wandeleer (2-15). Hil_ len (8-4) en Tre (6-4) en voor Neder land: Boot (2-12), Woudstra (2-8) en Beukenboom (3-4). DEN HAAG, 14 april Het team dat Nederland zal vertegenwoordigen op het acht-landen tafeltennistoernooi in Luxemburg op 13 en 14 mei, bestaat uit Bert Onnes en Frans Schoofs (bei den Amsterdam). Nederland is in dit evenement inge deeld, samen met Italië, Duitsland en België. In de andere poule spelen Frankryk, Oostenryk, Zwitserland en Luxemburg. DEN HAAG, 14 april Met de volgen de schepen kan zeepost worden verzon den De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: Alnitak (16/4), Yapeyu (18/4). Australië: Riederstem (20/4), Strathe- den (20/4), Brazilië: Altinak (16/4). Canada: Leapaul (19/4), Arkadia (20/4). Chili: Ceres f(16/4), Rheinland (20/4). Indonesië: Hoechst (17/4), Ned. Antillen: Balong (17/4), Bennekom (17/4). Nieuw-Zeeland: Balong (17/4). Suriname: Willemstad (19/4). Unie van Z. Afrika en Z. W. Afrika: Capetown Castle (16/4), Wonosari (18/4). Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten geven de postkan toren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 11