Fameus duo Britten-Pears in het Concertgebouw Verrukkingen bij een belevenis Bouwdok IJ-TUNNEL in 1964 beschikbaar KARDINAAL OPENT NIEUWE H.B.S. VERBAZING over aangekon digde „regeringsaanwijzing" Heineken wil primaire divi dend verhogen van 3 tot 6% Onderzoek van deskundige in zaak-v. d. P. gelast PAUL VLAANDEREN en de Cordwell affaire Prinses Irene plant „eigen" azalea Twee meesters Regering verwacht voorstellen Proces-Eichmann ivordt maandag voortgezet MOORD op ruim 100 Somali's? Soekarno niet naar Engeland Ook voor aanver wante bedrijven? Verdeling van kapitaal in aandelen van f 100 wordt voorgesteld Kredietverlening toegenomen Voorzitter ambtenarengerecht wil meer weten van VCA-reorganisatie T96I iradv n ovarraA PAGINA 2 Jongen bekent brand stichting uit wraak Nederlandse jongen in België verongelukt Twee Beverwijkers in Amsterdam aan gehouden Bromfietsen gestolen In Noord-Holland Vijfdaagse werkweek bij de provincie Anderhalf jaar voor geweldmisdrijf wmum Kortere werkweek in bouwbedrijf Nieuwe bankbiljetten in België kleiner Geen devaluatie van de frank Amsterdamsche Ballast geeft 15 (onv.) Onvoldoende gegevens in gedingstukken99 Coöperaties tegen fiscale maatregelen Servatius: Mijn cliënt kan onthullingen doen Schade aan Nijmeegs bedrijf van drie tot vier ton Truck rijdt op vrachtwagen D.R.U. hervat dividend met 6 Parfum verraadt juwelendief 33 handelsbanken Ruteck's 9 (8) Adres aan Tweede Kamer AMSTERDAM, 14 april Het Am sterdamse publiek heelt weer eens een flinke Britten-injectie gekregen. Het Concertgebouw was bijna uitverkocht toen op donderdagavond het Nederlands Kamerorkest concerteerde onder di rectie van Benjamin Britten met als gast de zanger Peter Pears. En ook deze avond is gebleken, dat het fameu ze muzikanten-duo zijn greep op de Ne derlanders niet heeft verloren. Zij ko men nu al veertien jaren lang geregeld samen hier en de ontmoeting is steeds een belevenis. Het programma was Mozart en Brit ten en wat het publiek nu het meest verrukte was niet goed te zeggen. Feit is, dat de Mozart-aria's en symfonie met veel applaus werden ontvangen, maar dat de Variaties op een thema van Frank Bridge en de Nocturne werke lijk insloegen. Het eerste stuk is ge schreven toen Britten 27 jaar was; het zijn elf fascinerende momenten voor strijkorkest. Het thema is genomen uit Bridge's 'three Idylls nr. 2. De varia tietechniek vertoont de uiterste vrijheid'; ook de sfeer is veel satirischer dan Bridge zelf bedoeld kon hebben. Er is een lichtelijk bittere bijsmaak in het ge heel. De March heeft iets van een grijnslach, die aan Ravel herinnert. Su bliem in klanksfeer is de negende varia tie; de fuga-finale is weergaloos knap ontworpen. Britten dirigeerde zijn werk met een speelse felheid, die de leden van het Kamerorkest geen gelegenheid gaf een seconde aan zijn aandacht te ontsnappen. Na de pauze was er de Nocturne, een rij van acht liederen verbonden door tussenspelen waarin het dominerende instrument in de begeleiding zich aan dient. Britten weet dat hij van Pears het allermoeilijkste kan vragen en ver krijgen; de tenorstem moet onwaar schijnlijke afstanden tussen noten en emoties afleggen. Ook deze Nocturne heeft de wonderlijke mengeling van emotie en nuchtere observatie; er ligt over het geheel een waas van ijle grie zeligheid, waarvan men niet weet of die serieus of geamuseerd is. Het begin roept de geheimzinnigheid op van net DEN HAAG, 14 april De regering verwacht binnenkort van Amsterdam een afgerond voorstel over de voorge nomen financiering van de IJ-tunnel. De gemeenteraad van Amsterdam is be voegd voor een dergelijk werk kredieten ter beschikking te stellen maar voor de daadwerkelijke uitvoering is goedkeu ring van de minister van Volkshuisves ting en Bouwnijverheid vereist, terwijl de ministers van Binnenlandse Zaken en van Financiën bij deze aangelegen heid zijn betrokken voor de financie ring, aldus minister Korthals in zijn me morie van antwoord aan de Eerste Ka mer. De bewindsman zegt binnenkort ook een voorstel te verwachten tot regeling van de samenwerking tussen Rijkswa terstaat (die de Coentunnel gaat bou wen) en Amsterdam. Amsterdam zou JERUSALEM, 14 april (Reuter) De openbare aanklager in het proces- Eichmann, Gideon Hausner, heeft van ochtend zijn argumentering dat de rechtbank wel degelijk bevoegd is, vol tooid. Morgen en overmorgen is er geen zitting. Maandagochtend zal de recht bank zich over haar competentie uit spreken. Het argument van de verdediging, dat Eichmann slechts bevelen uitvoerde, is krachteloos, aldus Hausner, want dan zou alleen Hitier schuldig zijn. En die zou zich nog. als staatshoofd, op on schendbaarheid kunnen beroepen. Ook het hooggerechtshof in West- Duitsland, zei hij, wijst in geval van oorlogsmisdaden beroep op hoger be vel af. Hausner verklaarde overigens te zul len bewijzen, dat Eichmann verder is gegaan dan zijn instructies aangaven en dat hij dit maar al te graag deed. De verdediger, dr. Servatius, kreeg nog de gelegenheid om te verklaren, dat de door Hausner geciteerde prece denten ter verdediging van de jurisdic tie van het hof, naar zijn mening in deze zaak niet van toepassing zijn. De meeste precedenten hebben betrekking op Engeland en de Verenigde Staten, zo betoogde hij, en zonder uitzondering waren de beklaagden staatsburgers van het land waar zij berecht werden. De verdediger van Eichmann, dr. Servatius, heeft een interview toege staan aan het Israëlische blad Yeidiot Haharonot. Daarin heeft hij gezegd, dat Eichmann hem heeft toevertrouwd, dat hij nooit zelfmoord zal plegen. Dat zou het toegeven van schuld zijn en hjj wil zijn uiterste best doen om te bewijzen, dat hij slechts een werktuig is geweest. „Ik hoop", zou Eichmann hebben ge zegd, „dat ik in de gelegenheid zal wor den gesteld bepaalde dingen op te hel deren. De hele wereld zal verbaasd zijn over de onthullingen die ik kan doen, bijvoorbeeld over de gebeurtenissen in Duitsland voorafgaand aan de befaam de conferentie van Wannsee over „de definitieve oplossing van het Joodse vraagstuk". Eichmann zou overigens niet van plan zijn Duitse leiders of Is raëliërs in het proces te betrekken. MOGADISCIO, (Somali), 13 april (UPI) Ethiopische soldaten hebben ruim honderd Somalis in Ethiopië met bommen bestookt en onder vuur geno men met mitrailleurs. Dit althans wordt beweerd door een groep van 92 vluch telingen uit de Ethiopische stad Dagaj- boer, die vanmorgen de plaats Hargeisa in voormalig Brits Somaliland bereikte. Volgens de vluchtelingen trok op 4 april j.l. een sterke afdeling van het Ethiopische leger Dagajboer binnen. De soldaten trokken door naar de So- maliwoonwjjk van deze stad en gingen zich daar te buiten aan gewelddaden tegenover de Somalis, omdat de leiders van deze bevolkingsgroep aan de gou verneur van het district om onafhanke lijkheid hadden verzocht. In Dagajboer wonen vele Somalis. De stad ligt aan de hoofdweg van Djibouti in Frans So maliland naar Addis Abeba. De vluchtelingen zeiden, dat 115 lij ken moesten worden begraven na de overval van de Ethiopiërs op de Soma- liwoonwjjk. Vele andere Somalis waren gewond. Radio Addis Abeba heeft alle schuld voor de schietpartij op de Soma- li-gemtenschap geworpen. Bewoners van Somali zouden onwettig de grens hebben overschreden om incidenten uit te lokken in Ethiopië, aldus de Ethiopi sche lezing. De betrekkingen tussen Ethiopiërs en Somalis, die nooit goed zijn geweest, zijn sinds 1 juli van het vorig jaar, toen de republiek Somali werd uitgeroe pen, steeds meer verslechterd. Ethio pië ziet in Somali een bedreiging. dan begin 1964 het bouwdok kunnen overnemen, dat gebruikt wordt voor de bouw van de segmenten van de Coen tunnel. Het ziet er volgens de bewindsman niet naar uit, dat zich in het overleg tussen de gemeente en de marine over verplaatsing van een aantal gebouwen van het marine-etablissement onoverko melijke moeilijkheden zullen voordoen. Het systeem van financiering via tol heffing, dat thans voor de Vlaardingse tunnel wordt overwogen, moet een uit zondering blijven, zo zegt de minister verder. De tolheffing zou een tijdelijk karakter moeten krijgen, n.l. tot het moment, dat de tunnel door het Rijk wordt overgenomen. LONDEN, 13 april (U.P.I.) Een zeer gezaghebbend zegsman heeft van morgen in Londen aan United Press International meegedeeld, dat het be zoek van de Indonesische president aan Engeland is uitgesteld. Enkele weken geleden heeft het Engelse ministerie van buitenlandse zaken een officiële uitnodiging tot president Soekarno ge richt. Gebleken is, aldus de zegsman, dat president Soekarno tijdens zijn aan staande wereldreis een te druk bezette agenda heeft om een bezoek aan En geland te kunnen inlassen. Soekarno's nieuwe wereldreis begint in Thailand. West-Duitsland en de Sovjet-Unie zullen ook bezocht worden. Voor een bezoek aan Engeland was geen ruimte, aldus de zegsman. NIJMEGEN, 13 april De recher che heeft een 17-jarige jongen aange houden, die er van wordt verdacht in de nacht van 4 op 5 februari brand te hebben gesticht in de magazijnen van de „Nopa", de N.V. Exportpapierfa briek aan de Graafseweg alhier. Bij deze brand werd voor drie- tot vier honderdduizend gulden schade aange richt. De jongen bekende tegenover de politie uit wraak gehandeld te hebben. Enige tijd geleden was hij door de di rectie op staande voet ontslagen. Hij is overgegeven aan de justitie in Arn hem. dichterlijk scheppingsproces. Daarna in troduceert een trillende fagot het mon ster Kraken van Tennyson, een althobo omweeft de Kind Ghosts van Owen, een dansante fluit suggereert de tedere sfe ren van Keats, de brede beweging van de cello en het volle orkest geven ach tergrond aan Shakespeare. De penetran te, virtuose, koel expressieve zang van Pears liet zich moeiteloos verstren gelen in deze orkestrale bewegingen. Zoals gezegd was de indruk groot- er werd staande geapplaudisseerd en Brit ten was nadrukkelijk in zijn lof voor het orkest. In twee concert-aria's van Mozart had Pears nog eens zjjn feilloze beheersing van het opera-métier laten horen. De laatste was K.V. 420, een aria die Mo zart in 1783 schreef voor een Weense voorstelling van een opera van Anfossi, een nogal hol pathetisch rococo-stuk, dat met scherpe accenten door dirigent en zanger werd uitgevoerd. Ook in de symfonie in g klein K.V.550 hoorde men het meesterschap van Britten in het leiden van een klein ensemble, zijn doorzichtige koelheid, zijn rake punte ringen en nooit nadrukkelijk lyrisme. Het was een snelle, lichte Mozart zo als het Kamerorkest slechts in zijn bes te ogenblikken kan realiseren. Het or kest was voor deze avond versterkt met de blazers Bonsel, Kat, Versney, D'hondt en Doomernik, en de harpiste Phia Berghout en de paukenist Van der Kraan. v. E. BRUSSEL, 13 april Een Neder landse truck met oplegger is gisteren op de autoweg van Brussel naar Oost ende, in het plaatsje Nevelen bij Gent, met grote snelheid op een stilstaande en waarschijnlijk onverlichte vracht wagen gereden. De 15-jarige Nederland se bijrijder Dirk Haker uit Westwoud was door dit ongeluk op slag dood. De bestuuder van de truck, G. Sie- beling uit Avenhorn, werd betrekkelijk licht gewond. Na een korte behandeling in het ziekenhuis in Gent is hij giste ren naar huis teruggekeerd. BEVERWIJK, 14 april De politie in Amsterdam heeft twee Beverwjjkse jongens, resp. 15 en 18 jaar, aange houden. De jongens hadden bromfiet sen ontvreemd in Alkmaar en Bever wijk. De jeugdige delinquenten zijn overgebracht naar het politiebureau in Beverwijk. HAARLEM, 13 april Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben beslo ten met ingang van 1 mei de vrije za terdag in te voeren voor al het provin ciaal personeel, inclusief dat van de bedrijven en van de ziekenhuizen. ROTTERDAM, 13 april De recht bank heeft vanmorgen een 23-jarige en een 22-jarige los werkman wegens dief stal met geweld veroordeeld tot ander half jaar gevangenisstraf met aftrek. Zij hadden in december een 68-jarige Griekse schoenmaker op Katendrecht een bloedneus geslagen en hem met een knoopjesdrukmachine bedreigd om geld los te krijgen. De eis was eveneens anderhalf jaar met aftrek. Gistermiddag heeft prinses Irene in gezelschap van haar secre taresse, mejuffrouw M. C. C. Wijnen, de commissaris der Koningin in Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz, de burgemeester van Bos koop, mr. dr. E. P. Verkerk en tal rijke genodigden uit tuinbouwkringen in Boskoop de bloemententoonstel ling „Flora Nova" geopend, die tot 22 april wordt gehouden ter gelegen heid van het honderdjarig bestaan van de vereniging voor Boskoopse cul turen. Een verzameling van de schoonste azalea's, rhododendrons, sierheesters is hier bijeengebracht, in een smaakvol arrangement. Bij de laan, die naar de tentoon stelling voert, stond een haag van kinderen opgesteld. Het vierjarig doch tertje Mariène Vuijk van een der be stuursleden van de jubilerende ver eniging bood haar bloemen aan. De burgemeester dankte de prinses voor haar komst naar Boskoop, waar mede zij een meer dan zestigjarige traditie van de koninklijke familie be vestigde. „Hier vindt u een oase van schoonheid en vrede waarvan Bos koop verwacht", aldus de burgemees ter, „dat zjj u blijvend een associatie zal oproepen: „Schoonheid-Boskoop". Met het plante r op de expositie van een Japanse azalea, die reeds tijdens de oorlog de initialen P.I., droeg om na de .bevrijding alle waas van geheimzinnigheid van zich af te werpen en officieel en voluit de naam prinses Irene kreeg, verricht te de prinses de officiële openings plechtigheid van de tentoonstelling. Het gezelschap maakte hierna een rondgang over het expositieterrein, waarna de thee werd gebruikt. De commissaris der Koningin deel de nog mee dat de koningin aan de jubilerende vereniging het predikaat Koninklijke heeft verleend. Toen de voorzitter van de vereniging even moest zoeken naar woorden van dank interrumpeerde de comrrrssaris op geestige wijze met „zeg het maar met bloemen." 5 BH Kardinaal Alfrink heeft donderdag in Groenlo de nieuwe r.-k.-H.B.S. „Marianum" ingezegend en officieel geopend. Toen de kardinaal aan het Marianumarri veerde werd hij door de leerlingen met enthousiast gejuich ontvangen. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 13 april Nadat de vorige week een bespreking omtrent de voorstellen inzake de arbeidstijd verkorting in het bouwbedrijf tussen het College van Rijksbemiddelaars en de bij de c.a.o. voor het bouwbedrijf betrokken partijen op het laatste mo ment door het college telegrafisch een week werd uitgesteld, werd deze be spreking gistermiddag gehouden. De Raad van bestuur bouwbedrijf zegt in een verklaring over het nieuwe uit stel: „Tot grote verbazing van de verte genwoordigers der betrokken organisa ties werd namens het college gezegd, dat een beslissing niet kon worden me degedeeld, aangezien mogelijkerwijze de regering zelf op korte termijn ter zake een aanwijzing zal verstrekken. Het is duidelijk, dat dit nieuwe uitstel de reeds bestaande onstemming over de trage behandeling der meer dan een jaar bekende voorstellen aanmerkelijk heeft vergroot. De vertegenwoordigers van de werk geversorganisaties, welkt in de Raad van Bestuur Bouwbedrijf samenwer ken, hebben bjj de bespreking duidelijk gesteld, dat de gevolgen van dit ver dere uitstel een ongunstige invloed uit oefenen op de produktiviteit in het bouwbedrtjf BRUSSEL, 14 april De Nationale Bank van België zal in de loop van dit jaar beginnen met de uitgifte van nieuwe bankbiljetten. De nieuwe biljet ten van 1000, 500 en 100 frank zullen wat kleur en watermerk be treft aanzienlijk afwijken van de huidi ge. Het voornaamste verschil is ech ter, dat de nieuwe biljetten een aanzienlijk kleiner formaat zullen heb ben. Het Belgische ministerie van Finan ciën heeft medegedeeld, dat „alle ge ruchten over een devaluatie van de Belgische frank van alle grond zijn ontbloot." Naar aanleiding van deze geruchten, die in het buitenland de ronde hebben gedaan, verklaarde het ministerie, dat „de stabiliteit van de frank op geen enkele wijze wordt be dreigd". AMSTERDAM, 14 april Directie en commissarissen van de Amsterdam sche Ballast Maatschappij zijn voorne mens aan de vergadering van aandeel houders voor te stellen om over het boekjaar 1960 uit te keren een onveran derd dividend van vijftien pet. in contan ten. ULFT, 14 april Directie en com missarissen van de Koninklijke Fa brieken Diepenbrock en Reigers (D.R.U.) hebben besloten om aan de algemene vergadering van aandeelhouders voor te stellen over het boekjaar 1960 een di vidend van zes procent uit te keren, (v.j. nihil). DELFT, 14 april De politie heeft de 26-jarige G. van der B. uit Delft aangehouden en in arrest gesteld. De man heeft bij vijf juweliers voor een bedrag van ongeveer 1.300 gulden aan sieraden gestolen. In de voering van zijn jas werd een aantal gouden en zil veren ringen gevonden. De man liep tegen de lamp toen hij in een parfume riezaak een flesje dure parfum in zijn zak stak, wat de winkeljuffrouw zag. Nader vernemen wij, dat zowel de werknemers als de werkgevers uit de Raad van Bestuur Bouwbedrijf de mede deling van het college van rijksbemidde laars over de nieuwe aanwijzing van de regering als een volkomen verrassing ervaren hebben. Men wijst erop, dat de voorstellen over de arbeidstijdverkorting waarover tussen werkgevers en werknemers reeds zo lange tijd overeenstemming bestond, volkomen binnen de tot nu toe geldende richtlijnen van de vrijere loonpolitiek lagen. Men is tamelijk onthutst nu blijkt dat deze overeenstemming doorkruist gaat worden door een nieuwe aanwij zing. Ook bij het college van rijksbe middelaars zelf schijnt de beslissing van de regering niet zulk een prettige in druk gemaakt te hebben. Men schijnt van die zijde althans te hebben laten doorschemeren, dat, indien de regering haar nieuwe aanwijzing niet vóór de nieuwe vergadering van volgende week woensdag bekend gemaakt heeft, het college zijn oordeel over de voorstellen zal geven zoals dat onder de tot nu toe geldende spelregels gegeven zou zijn. Men hoeft er niet aan te twijfelen dat dit oordeel in dat geval gunstig geluid zou hebben. Ook de looncommissie van de Stich ting van de Arbeid is door het besluit van de regering verrast. Van socialis tische zijde wenst men, naar verluidt, de kwestie in de Stichting van de Arbeid voor uitvoerig beraad aan de orde te stellen. Over de gevolgen van een 46'/2-urige werkweek tast men eveneens nog in het duister. Momenteel wordt in de bouw nijverheid 8>/ï uur per dag gewerkt. Bij een werktijdverkorting van 46Vz uur zou er dus voor de zaterdag nog vier uur overblijven, hetgeen voor een efficiën te bedrijfsvoering tamelijk gering is. Zou men bij deze werktijd echter een vijfdaagse werkweek invoeren dan be tekent dit een werkdag van 9,3 uur, het geen in het kader van de heersende voorschriften,in de arbeidswet weer erg lang is. Volgens de berichten zou de aanwij zing van de regering niet alleen gelden voor het bouwbedrijf in enge zin, maar ook voor aanverwante bedrijven. Men neemt aan, dat hiermee bedoeld worden o.a. steen-, kunststeen en granietbe- drij ven, grondborings- en buizenleggers- bedrijven, schilders, leidekkers etc., kortom de sectoren die door de aard van het bouwbedrijf in dezelfde positie verkeren als degenen die men over het algemeen als bouwvakarbei ders aanduidt. Zekerheid bestaat echter over dit punt nog niet. AMSTERDAM, 14 april Heineken's Bierbrouwerij Maatschappij zal in de a.s. buitengewone aandeelhoudersver gadering een statutenwijziging voorstel len, waarbij o.m. primaire dividend van 3 pet. tot 6 pet. verhoogd wordt. Het leek de directie juist de statutaire dotatie aan het reservefonds te doen vervallen, opdat over hetgeen van de zuivere winst resteert na het primai re dividend, door de algemene vergas dering naar omstandigheden kan wor den beslist. Als gevolg van de hergroepering der activa van Heineken's Bierbrouwerij Maatschappij, geëffectueerd per 1 september 1960, waarbij de Nederland se belangen werden ingebracht in Hei neken's Brouwerijen Nederland N.V. en de deelnemingen in buitenlandse bedrij ven alsmede het belang in N.V. „Co bra" in Heineken Internationaal N.V., heeft Heineken's Bierbrouwerij Maat schappij N.V. thans in eerste aanleg het karakter gekregen van beleggings- en holdingmaatschappij. Daarom wordt de doelomschrijving der vennootschap gewijzigd. Het wil de directie voorkomen, dat het feit, dat op het ogenblik slechts aandeel-coupures van 1.000,in om loop zijn, een zo breed mogelijke spreiding van het aandelenkapitaal in de weg staat. Teneinde dit bezwaar te ondervangen wordt voorgesteld het aandeelkapitaal te verdelen in aan delen van 100,—. De aandelen van 100,en de gecombineerde aande len in veelvouden van tien zullen door een leverbaar zijn. Teneinde tot uitdrukking te brengen, dat Heineken's Bierbrouwerij Maat schappij N.V. de „moeder"-maatschap- pij van het concern is, wordt voorge steld, de benaming van het bestuurs- 's-GRAVENHAGE, 14 april Blijkens de hoofdposten van de gecombineerde balansen van de 33 representatieve han delsbanken, zoals dit maandelijks door het C.B.S. met als bron de Nederland- sche Bank wordt verstrekt, is de kre dietverlening in de maand februari van 4.694,0 min. tot 4.870,1 min. toegeno men. Per 31 december 1960 beliep de post overige debiteuren nog ƒ4.559,7 min. De kredietverlening aan de over heid bedroeg per ultimo februari ƒ213,3 min. tegen 191,4 min. per eind januari. De vier grote banken namen in februari 2.997,6 min. van de totale kredietverlening voor hun rekening tegenover 2.906,6 min. op 31 januari en ƒ2.836,6 min. aan het einde van het jaar 1960. Het aan de overheid verleen de krediet paraisseerde eind februari met ƒ170,0 (151,0) min. op de gecombi neerde balansen van de vier grote banken. De post kas, De Ned. Bank. kassiers, giroinstellingen en uitgezette daggeld leningen van de 33 banken steeg in februari van 1.027,9 min. tot 1.195,1 min. Per ultimo 1960 bedroeg deze post ƒ828,1 min. De deposito's en spaargel den, welke post op 31 december een cijfer van ƒ3.695,2 min. te zien had ge geven, liep per 31 januari op tot 3.965,9 min. en per ultimo februari tot ƒ4.233,1 miljoen. ROTTERDAM, 14 april De heden- gehouden vergadering van commissa rissen van de Rutten's Bierbrouwerij „De Zwarte Ruiter" (Ruteck's) te Rot terdam heeft besloten aan de jaarver gadering voor te stellen om over het boekjaar 1960 negen pet. (v.j. acht pet.) dividend uit te keren. AMSTERDAM, 14 april Een des kundige zal een onderzoek instellen naar de vorig jaar bij de Verbindings dienst Civiele Automobielbedrijven en het ministerie van Defensie doorge voerde reorganisatie, tengevolge waar van de Bussumse technische hoofdamb tenaar, de heer F. H. v .d. P„ uit een technische functie als V.C.A.-officier in Amsterdam werd overgeplaatst naar een volgens zijn mening minder be langrijke administratieve functie in Nieuw-Millingen. Dit „voorbereidend onderzoek" heeft de voorzitter van het ambtenarenge recht alhier vandaag bij interlocutoir vonnis gelast. Zoals bekend is heeft het ambtena rengerecht zich reeds drie maal uitvoe rig beziggehouden met- de klacht van de heer v. d. P. tegen zijn over plaatsing, die naar zijn mening een ge volg zou zijn van het feit dat bepaal de topfunctionarissen van het ministe rie van Defensie hem willen uitrange ren omdat hij een lastige dwarskijker zou zijn. Het ambtenarengerecht dat zijn tus senvonnis vanochtend bekend maakte, heeft overwogen dat tijdens de behan deling van het twistgeding is gebleken, dat het onderzoek niet volledig is ge- weest. Met name werd vastgesteld dat de gedingstukken en het ter terechtzit tingen verhandelde niet voldoende ge gevens verschaffen voor de beoordeling van het onderhavige geschil. Het alsnog gelaste voorbereidend on derzoek zal zich uitstrekken tot de vol gende punten: 1. Is klagers betrekking van V.C.A.-officier ter standplaats Amsterdam met ingang van 1 april 1960 opgeheven? 2. indien deze vraag bevestigend moet worden beantwoord: welk(e) beletsel(en) bestond(en) er in feite tegen tewerkstelling van klager na 31 maart 1960 als hoofdinspecteur bij de 567ste technische dienst herstel en depotcompagnie in Amsterdam of bij een der andere zodanige compagnieën' 3. Werd tewerkstelling van klager als hoofd bedrijfsbureau bij de 570ste tech nische dienst herstel en depot compag nie te Nieuw-Millingen door het belang van de dienst gevorderd? 4. Is deze betrekking aan te merken als een be trekking die aan klager in verband met zijn persoonlijkheid, zijn omstandighe den en de voor hem bestaande vooruit zichten, redelijkerwijze kon worden op gedragen? college te wijzrgen in raad van bestuur. Bij de doehte» vennootschappen funge ren directies. Onder de oude statuten gaan voorstel len tot benoeming van directeuren en commissarissen uit van de directie en de raad van commissarissen gezamen lijk. Deze bevoegdheid wordt izihetvoor- stel geheel in handen van commissaris sen gelegd. Teneinde echter voor aandeelhouders de in de oude statuten ontbrekende mo gelijkheid te openen, terzake een initia tief te nemen, is thans een regeling ont worpen, waarbij aandeelhouders, verte genwoordigende tenminste een-vierde van het geplaatste kapitaal, aan de raad van commissarissen voorstellen tot benoeming van leden van de raad van bestuur en of van commissarissen kunnen doen. De raad van commissaris sen beslist, of het voorstel aan de al gemene vergadering van aandeelhou ders zal worden voorgelegd. In het ont werp kan de raad van bestuur geen in vloed meer uitoefenen bij de benoeming van leden van de raad van commissa rissen. Werd onder de oude statuten de ge delegeerd commissaris door de naad van commissarissen benoemd, thans wordt voorgesteld dit benoemingsrecht aan de algemene vergadering van aan deelhouders toe te kennen. Voorts wordt voorgesteld het uitoefe nen van stemrecht op aandelen in deel nemingen te onderwerpen aan de goed keuring van de raad van commissaris sen. Dit vloeit voort uit de omstandig heid, dat de structuur van het concern is gewijzigd als gevolg van de her groepering, waarbij Heineken's Bier brouwerij Maatschappij N.V. het karak ter heeft gekregen van holding-maat schappij en de dochtervennootschappen de feitelijke werkmaatschappijen zijn geworden. Het toezicht van commissa rissen sterkt zich op deze wijze uit ook over de dochtervennootschappen. Volgens de oude statuten behoeft de raad van bestuur de goedkeuring van de raad van commissarissen voor het ver richten van rechtshandelingen, waaron der het versterken van borgstellingen, het voeren van rechtsgedingen, wan neer het belang voor de vennootschap meer dan 100.000 is. Het bedrag wordt verhoogd tot 200.000. Aangezien bij de hergroepering het gehele personeel is overgegaan naar Hei neken's Brouwerijen Nederland N.V., behoeven bij de winstverdeling van Hei neken's Bierbrouwerij Maatschappij N.V. geen voorzieningen meer te wor den getroffen voor het personeel (Steun fonds en winstaandeel). Hadden onder de oude statuten hou ders van tenminste een-derde van het geplaatste aandelenkapitaal de bevoegd- neid directie en raad van commissaris sen een buitengewone algemene verga dering van aandeelhouders te doen bij eenroepen, thans wordt voorgesteld de ze bevoegdheid te verlenen aan hou ders van tenminste een-vierde van het geplaatste kapitaal. Ook bij besluiten tot statutenwijziging of ontbinding van de vennootschap wordt aan aandeelhouders, vertegen woordigende een-vierde van het ge plaatste kapitaal, het recht verleend bij de raad van commissarissen terzake voorstellen in te dienen. In het ontwerp hierover is een be paling opgenomen, die voor het nemen van de In dit artikel bedoelde beslui. ten een quorum van tenminste de helft van het geplaatste kapitaal voorschrijft. De bepaling van de oude statuten, die voor deze besluiten een gequalificeer- de meerderheid eist, is vervallen. ROTTERDAM, 13 april De coöpe raties koesteren ernstige principiële en praktische bezwaren tegen de fiscale behandeling die hen ten deel zou val len, als de op hen betrekking hebbende bepalingen in het wetsontwerp vennoot schapsbelasting - 1960 zouden worden aangenomen. Namens de gezamenlijke coöperaties zijn deze bezwaren reed» door de Nationale Coöperaties Raad ter kennis van de Tweede Kamer ge bracht. Thans heeft de Centrale der Neder landse Verbruikscoöperaties „Co-op Ne derland" zich met een afzonderlijk adres tot de Kamer gericht om in het bij zonder de aandacht te vestigen op „de discriminatie ten opzichte van andere ondernemingen, op de onredelijke con sequenties en op de praktische onuit voerbaarheid, die speciaal voor de ver bruikscoöperaties uit de voorgestelde re geling zouden voortvloeien". Het adres betreurt de voortzetting van ,,de ook nu reeds bestaande onbillijk heid, dat een gedeelte van het afna- me-dividend dat aan de leden der coö peraties wordt uitgekeerd, niet als last in mindering van de winst mag wor den gebracht, dit in tegenstelling tot het geen het geval is met de vaste kortin gen die door concurrerende bedrijfsvor men aan hun afnemers worden uige- keerd". Dit brengt de verbruikscoöpe ratie in een nadelige concurrentieposi tie, aldus dit adres. De conclusie kan dan ook geen an dere zijn, zo verklaart de Centrale der Nederlandse Verbruikscoöperaties, dat ook bij het bepalen van de fiscale winst van de verbruikscoöperaties het afna- medividend volledig in aftrek dient te worden toegelaten. Het adres sluit met de volgende con clusie: „De omstandigheid dat de af- name-dividenden alleen aan leden afnemers toekomen, is voor de coöpera tieve bedrijven een logische consequen tie van hun rechtsvorm, welke het stre ven naar een zo groot mogelijke leden- omzet impliceert. Hieraan mag de wet gever geen nadelige fiscale gevolgen verbinden. De fiscale bepalingen die nen het mogelijk te maken, dat ver bruikscoöperaties in de concurrentie strijd met niet-coöperatieve bedrijven eveneens zonder fiscale offers haar eigen verkoopbeleid kunnen hanteren". ik HEB BU CORDWELL GEWERKT RUZIE MET HEM GEKREGEN EN NU WERK IK BH Z'JN CONCURRENT, DE "UlCHTVMCHmy. EN COBDWEU? HU 6MT NIET RECHT DOOR ZEE MENEER VLA ANDEREN...DE LAATSTE TUD PAPT H'J MET MUN BAAS AAN-JOHN PI ANT, DIE COMPAGNON MET HEM WAS, TOTDAT NU VOOR ZICHZELF BEGON IK GELOOF "Mg DAT COFtDNEU- HOE DAN OOK DE HAND HEEFT IN DEZE BOM-AFFAIRE

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 2