Commissie radio- en televisie- wetgeving geïnstalleerd Uitgangspunt: het bestaan van omroepverenigingen Commissie oordeelt niet over reclame-televisie LUCKY STRIKE LUCKY... THE REAL INTERNATIONAL CIGARETTE LUCKY IN NEDERLAND I.25 DE SUIKER I Gijzelaar mr. C. Goseling liet grote leegte achter H Grieken komen met Elektra in het Holland Festival „De Kaukasische Krijtkring" werpt vele problemen op i Beroep op theologen voor de zielzorg onder toeristen Vragen over de structuur Grotere samenwerking en betere coördinatie radioprogramma's >,Eén vakantiedag voor één kind" Het was als het overlijden van een dierbaar huisgenoot Nog steeds in beginstadium Geen grotere invloed van Rijk op beheer van de havens JUateler-vredesprijs voor Zwitserse S3 Westelijke defensie Minister Visser pleit voor de-nationalisatie Korter werken bij de SPOORWEGEN Geen bezwaren tegen overbruggingsvoorstel 20 JAAR GELEDEN IN BUCHENWALD Opera's: Le nozze di Figaro Cardillac Benvenuto Cellini Ballet INTERNATIONALE CONFERENTIE GEEN vermindering van bewapening Minder marechaussees aan Belgische grens VRIJDAG 14 APRIL 1961 PAGINA 5 Den HAAG, 14 april Staats secretaris mr. Y. Scholten heeft Vanochtend op zijn departement de „commissie radio- en televisie- wetgeving" geïnstalleerd en daar bij speciale aandacht gevraagd Voor de erkenning van omroepor ganisaties en de zendtijdverdeling, alsmede voor de rechten en ver plichtingen verbonden aan deze erkenning. Daarbij moet z.i. als uitgangspunt worden aanvaard het bestaan van omroepvereni gingen en dus niet het V.P.R.O.- plan voor een nationale omroep. ,,Ik meen dat dit klare wijn is", aldus de staatssecretaris, die zei te hopen dat de commissie haar Verbetering Scheveningse haven is te duur taak over een jaar zal hebben voltooid. Gesneden verse uien zij'n uitjes Gebakken verse uitjes zijn FRUITJES 49 cent INTERNATIONALE TENTOONSTELLING Naar het Revier Grote verslagenheid Dertien per dag Toneel Het tweede T.V.-net Is er! Kijkt u maar naar de televisietoren van madurodam en luister naar zij n uitzendingen Den Haag Scheveningen Opera GILBEY SHERRY iiiiiiiimiiiiiiiiiiiiimiiiniHiHiiiMmiiiMWMmMiHmmiHHimiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimmiiimiiiiiimiiiiimiiMiiiiiiiiiiiiii DEN HAAG, 14 april Vijftien I voor gezamenlijk gebruik van radio- vragen -vorden gesteld aan de vandaag studio's tot stand moet komen. geïnstalleerde „commissiewetgeving radio en televisie". Allereerst zal men moeten antwoorder op de vraag of net wenselijk en mogelijk is de tele visie niet langer bij algemene maat regel van bestuur te regelen, maar in een radio- en televisiewet. Is, zo wordt o.m. verder gevraagd, €er> wettelijke regeling voor grotere samenwerking en betere coördinatie Jb de radioprogramma's gewenst? De commissie krijgt vervolgens het veto recht van iedere omroepvereniging ten aanzien van gemeenschappelijke pro gramma's, ook voor die van de NTS, te beoordelen, teneinde zo mogelijk een andere oplossing aan te geven. Voorts zal uitspraak moeten worden gedaan over maatregelen ten behoeve Van coördinatie van televisieprogram ma's en over eventuele bepalingen van de NTS-programma's. Ook zal men rijn licht moeten laten schijnen over de vraag of een wettelijke regeling DEN HAAG, 14 april De gezame- lijke Nederlandse zeehavens moeten in Staat zijn op alle onderdelen de concur rentie met buitenlandse havens te door staan. Dat betekent echter volgens mi nister Korthals nog niet dat nu ook alle havens afzonderlijk alle mogelijke fa ciliteiten zouden moeten kunnen bieden. De bewindsman heeft ook bezwaar tegen een door de regering opgelegde taak verdeling. Hij is van mening dat bij het bevorde ren van de onderlinge samenwerking de initiatieven van het bedrijfsleven in de eerste plaats een rol moeten spelen, daarbij uiteraard gesteund door de be heerders van de havens. Beheerders en bedrijfsleven hebben getoond hun taak juist te verstaan, aldus de memorie van antwoord van de minister aan de Eerste ^amer. Drs Korthals ziet daarom geen ceaen om de invloed van het Rijk op het Deneer van de havens (thans vrijwel nihil) uit te breiden. rf minister blijft erbij, dat thans geen geiden kunnen worden uitgetrokken voor de verbetering van de Scheveningse buitenhaven. De werken zijn zeer kost baar en zouden eenmaal begonnen lb twee a drie jaar moeten worden vol tooid. Dat zou betekenen dat ieder jaar "en tot vijftien miljoen gulden worden genoteerd. Het beperkte budget laat dit 'hans niet toe. (Van onze correspondent) DEN BOSCH, 14 april Ook dit Jaar zullen weer tweeduizend kinderen ?lt in nood verkerende gezinnen in het buitenland onder auspiciën van de ®bchting „Mensen in nood" (het voor- alige r.-k. Huisvestingscomité) voor V"ge tijd in Nederlandse gezinnen wor- en opgenomen. De kinderen zijn af- °mstig uit gezinnen in Oostenrijk, het gebied van Salzgitter en de steden in aku Huhrgebied en uit het kamp van "bé Pierre in Noisy Ie Grand. Met uitzondering van de laatste Sin!p betreft het hier doorgaans geen ^"ueren uit gezinnen waar materiele u.heerst, maar waar als gevolg van k u Jarenlang verblijf in vluchtelingen- he£?Pen de opvoeding veel te wensen ]p; 1 overgelaten en het door aller- °mstand'gheden dikwijls nog doet. ko verblijf van enige tijd in katholie ke P?zlnnen kan daarom zowel voor de- „"déren zelf, als voor de gezinnen Ch. Ji't ze afkomstig zijn, dikwijls van 'Sfhatbare betekenis zijn. liPl,e medewerking, die van de katho de,/6 gezinnen in Nederland is verkre- Woljbug bijzonder verheugend genoemd ha-den. Toch blijft deze actie ook fi- te ,.ee' van de organisatoren nog gro- bet i s vragen. Daarom is de actie in Von» .en geroepen: „Eén vakantiedag da=L kind". Door een rijks ham te storten op giro no. 34348 ten homS, Van de stichting „Mensen in een te Den Bosch, kan men zulk da„, yskantiedag bekostigen. De aan tipwordt erop gevestigd dat de stich- de ain geen geval bemiddelen kan voor auoptie van kinderen. «tieS.^ hAAG, 13 april De Carnegie- vrprt g in Den Haag heeft de Wateler- kenri sprys voor 1960 20.000) toege- gUpd. aan de 69-jarige mejuffrouw Mar- Voor u Hobs te Genève uit waardering Verri uet werk dat zij lange tijd heeft hatir! t ter bevordering van de inter- de verstandhouding en de vre- Vferfp beeft veel gepubliceerd over 6 en ontwapening. Staatssecretaris Scholten wenst voorts de mening van de commissie over de in het ingetrokken ontwerp- omroepwet neergelegde zendtijdver deling, de normen van erkenning van omroepverenigingen, de normen voor bijzondere uitzendingen, bijvoorbeeld kerkelijke uitzendingen en het geven van zendtijd aan organisaties op gees telijke grondslag zoals het humanis tisch verbond. De commissie behoeft zich niet te beraden over het invoeren van reclame-televisie, maar wel over een wettelijke regeling voor de zendtijd verdeling bij de televisie. Een aparte vraag is die naar gewenste bepalingen voor uitzendingen van politieke aard via radio en televisie. De commissie zal verder moeten be oordelen of nog andere bepalingen voor draadomroep en draadtelevisie, dan in het ontwerp-omroepwet staan, nodig zijn. Daarbij zullen zowel het NRU-standpunt, dat de verzorging van de derde en vierde lijn aan haar toe komt, als wel particuliere exploitatie van draadomroep en draad TV bezien moeten worden. De staatssecretaris wees er in zijn toespraak verder op, dat ieder die zich in de ontwikkeling van de televisie in ons land heeft verdiept zal moeten toe geven, dat de vraag of het thans in 1961 nog mogelijk is de ge- luidsomroep wettelijk definitief, dat wil zeggen voor de eerstvolgende twintig a dertig jaar te regelen zonder daar bij acht te slaan op de beeldomroep en op een eventuele wettelijke regeling daarvan, een zeei gewichtige vraag is. Op zichzelf dwingt een dergelijke vraag nog niet tot het instellen van een commissie. Maar er zijn nog andere vragen die in het recente verleden zijn opgekomen en de techniek gaat steeds voort. Mr. Scholten denkt hierbij aan de tech nische ontwikkeling van de FM-zenders en in verband daarmede de toekomsti ge mogelijkheden van meer dan twee radioprogramma's. „Eveneens zien wi) de gevolgen van de voortschrijdende techniek bij de draadomroep. Mogelnk- heden doemen op van draadtelevisie en zelfs van munttelevisie, waarbij de hou der van een draadtelevisietoestel zowel de gewone programma's die op de gewo ne televisie via de ether worden ont vangen, gratis (dat wil zeggen uiteraard na betaling van het normale kijkgeld) kan ontvangen, als andere specifieke draadprogramma's kan zien tegen be taling van een bedrag per programma. Tegelijkertijd is er een aantal vragen van structuur, vooral als men radio en televisie in verband met elkaar beziet, waarvan het volgens de staatssecreta ris noodzakelijk is, dat zij onder ogen worden gezien. Hij noemde hier pun ten als de samenwerkingsvormen van NRU en NTS, een eventuele toekomsti ge fusie, de samenwerking en even tuele positieve coördinatie van program ma's, de pooling van studio's, de sa menwerking van de binnenlandse om roep met de wereldomroep. Namens de commissie beantwoordde haar voorzitter, prof. mr. L. W. G. Scholten de rede van de staatssecreta ris. Hij zei, dat de commissie eerst het be staande dient te analyseren in hetgeen wezenlijk van betekenis en hetgeen slechts uitwendige verschijningsvorm is. En aangezien zowel radio als televisie zo nauw betrokken zijn bij het geestes leven van ons volk, betekent dit tege lijkertijd, dat de uitkomst van dit on derzoek geconfronteerd moet worden aan de primaire karaktertrekken van ons volk. aldus de voorzitter. „Daarbij zal het dan ongetwijfeld blijken, dat de stormachtige groei, eerst van de ra dio, later in nog sterker mate van de televisie, evenwijdig in haar regeling loopt met gelijksoortige verschijnselen op ander gebied. Ook daar toch kan men constateren, dat hetgeen aanvankelijk in een privaatrechtelijke regeling voldoen de steunsel vond, geleidelijk zich meer van haar publiekrechtelijke vormen is bewust gaan worden." I Advertentie 1 LUCKY STRIKE ...vliegt op haast alle internationale luchtlijnen (nee. LUCKY STRIKE ...vaart op schier alle passagiersschepen ter'wereld mee. LUCKY STRIKE ...wordt in practisch alle landen ter wereld gerookt. DEN HAAG, 14 april Minister Vis ser van Defensie heeft in een vraag gesprek met U.P.I. gezegd, dat naar Ne derlands inzicht de nauwere samenwer king binnen de NAVO een groot be lang is ook voor de Verenigde Staten. Alleen door nauwe samenwerking is men in staat de steeds stijgende defen- siekosten binnen bepaalde perken te Hou den. In dit verband pleitte minister Visser voor wat hij noemde de „de-natio nalisatie van de defensie" van het Wes ten. Hij zei met nadruk, dat de plannen van generaal De Gaulle voor een ge zamenlijk overleg van ministers van defensie binnen de zes Euromarktlanden een verzwakking van de NAVO zouden betekenen. „Als Nederland in staat wil zijn zijn defensiegelden goed te besteden zal in aanzienlijke mate zekerheid verkregen moeten worden over de in de komende jaren te verwachten Amerikaanse hulp." Aldus de minister, die, zoals men weet, binnenkort naar de V.S. gaat voor besprekingen met zijn Amerikaanse ambtgenoot. UTRECHT, 14 april Zoals bekend heeft de looncommissie van de stichting van de arbeid in een advies aan het college van rijksbemiddelaars in over weging gegeven de invoering van een werkweek bij de spoorwegen van 46% uur op 28 mei en 45 uur op 1 oktober 1961. In het orgaan van de katholieke bond van vervoerspersoneel St. Raphael wordt hierbij thans aangetekend, dat de direc tie van de NS en de personeelraa tegen dit overbruggingsvoorstel geen overwe gende bezwaren hebben ingebracht. Ge let op alle omstandigheden, acht de per- soneelraad het zelfs een reële mogelijk heid om uit de impasse te komen. Vaststaat, aldus St. Raphael, dat het uitgesloten moet worden geacht, dat het gehele personeel 28 mei 46 uur werkt. Deze mensen zullen, naar de mening van de bond, dusdanig gecompenseerd moeten worden, dat zij zich gelijk be handeld voelen als degenen voor wie deze verkorting direct een feit is ge worden. (Advertentie) OOSTENDE, 13 april De bevel hebber van de Nederlandse zeestrijd krachten vice-admiraal L. Brouwer brengt een tweedaags officieel bezoek aan België tijdens hetwelk hij instal laties van de Belgische marine, o.a. in Oostende bezoekt. In Brussel heeft hij een gesprek met de minister van De fensie. Een boeiende tentoonstelling. De Nederlandse Banketbakkerij biedt elke 5Ö0ste bezoeker een taart aan. Advertentie NIEUWE RAI VAN 11 T/M 19 APRIL „De Suiker" Is niet alleen zoet, „De Suiker" is interessant!!! Dagelijks vertoningen van de film „LOF DER ZOETHEID" Geopend dagelijks van 10-17.30 en 19.30-22.30 uur. 16 april van 11.30 uur af. Toegangsprijzen tot 1 uur n.m. f3.-, na 1 uur f 1.50. et was donderdag twintig jaar ge leden, dat in het concentratie kamp Buchenwald bij Weimar mr. Carolus Maria Joannes Franciscus Goseling, oud-minister ''an Justitie overleed. Ik zie hem nog, in de middag van de eerste dag van mijn verblijf in Bu chenwald, de kamer binnenstappen in de gestreepte gevangenisuniform, met veerkrachtige tred en opgeheven hoofd. Ofschoon we niet in een stemming verkeerden om te juichen, ging er toch een „hoera" op, toen mr. Carl Goseling daar zo dapper binnenstapte. De ver schijning van deze bekende politieke figuur, die kort te voren aan onge gronde venijnige kritiek had bloot ge staan over de kwestie Oss, deed in ons een gevoel van trots opwellen. Het was een eer als gevangene in zulk een no bel gezelschap te zijn. Hij was niet thuis, toen de Sicher- heitspolizei hem 7 oktober wilde ko men halen. Hij maakte een retraite mee te Egmond. Daar werd hij de vol gende dag weggehaald en daar het gro te transport gijzelaars reeds wegge voerd was, per extra-gelegenheid naar Buchenwald gebracht. Geestelijk ge sterkt door een retraite kwam hij zo in het concentratiekamp, dat hij niet meer verlaten zou. Daar deelde hq met zijn mede-gevangenen lief en leed en wel veel leed, (niet zo zeer door de be handeling, die we ondergingen als door de onzekerheid, waarin we verkeer den,) en weinig lief. Maar dat was er ook en wel in de omgang met de lot genoten. Als een voortzetting van de retraite sleet mr. Goseling de rest van zijn da gen achter een dubbele prikkeldraad versperring op een plekje grond van 50 bij 70 m. dat hij deelde met ruim 300 mede-gijzelaars, midden in het kamp. waar meer dan 8.000 gevange nen een ellendig bestaan leidden. Hii droeg zijn lot met gelatenheid en opgewektheid. Nooit liet h;1 zich verlei den om op de Scharführer, die over ons beschikte, af te geven, als hij voor ons optrad als „Sprecher bij de La gerführer, welke taak hem met alge mene instemming opgedragen was. Hii was een medevoelend lotgenoot, een gedienstige kameraad, een min zaam mens en een goed Nederlander. Hii achtte zich niet te hoog om aan het corvée mee te doen. Hij maakte zelf ziin bed op, poetste de slaapzaal en het waslokaal met de zevenzit. also het zijn dagelijks werk was. Ik heb lange tijd met hem samen karweien gedaan o.a. het poetsen van de slaapzaal. Het was om zijn trouwe kameraad schap en het waardig hanteren van het poetsgerei, dat hij in de „soos" tot rid der van „veger en blik" geslagen werd. Ik denk nog met genoegen terug aan de soos. Daar het verboden was in het woonlokaal te roken en er in ons blok nog een Kamer vrij was, werd deze het toevluchtsoord voor de rokers. De ge- moedelijke sfeer, die er heerste, bracht ons er toe die bijeenkomsten in de avonduren als „soos" te betitelen. Go seling was een van de trouwste leden. Herhaaldelijk konden wij er genieten van zijn grote geestesgaven en zijn ora torisch talent. Nog zie ik hem In de deur van het lokaal, dat behalve als soos ook voor collegezaal diende, verschijnen als pe del met een bezem ten teken van zijn waardigheid, deftig gebiedend: „hora est" om een einde te maken aan een college, dat niet eindigen wilde. Niemand kon vermoeden, dat deze man in de kracht van zijn leven de gevangenschap niet zou overleven. Het fpjre u Buchenwald lag op de Ktterberg 500 m boven de zee koud en mistig (in de slaapzaal was het be gin januari 1941 15 graden C onder nul; soms zaten we wekenlang in de mist) en de onvoldoende voeding wa ren oorzaak van veel ziekte, vooral longontsteking, die verschillende slacht offers maakte. Er stierven 14 van de 330 gijzelaars. Er was weliswaar in het kamp een ziekenhuis net Revier geheten, maar de behandeling der zieken werd er overgelaten aan medegevangenen die nooit medicijnen gestudeerd hadden De kamparts kwam van tijd tot tijd maar eens kijken. Het was daarom, dat de zieken liever in ons blok ble^ ven onder behandeling van onze dokto ren er waren er 12, dan naar het Revier te gaan. Maar onze doktoren beschikten niet over geneesmiddelen. Ze mochten die ook niet van huis ont vangen. In het voorjaar van 1941 waren er veel zieken in ons blok. Ook mr. Gose ling had longontsteking. Op vrijdag voor Palmzondag ontbra ken ongeveer zestig man op het mor genappèl. Dit had tot gevolg, dat de Lagerführer de volgende orde zond: Alle zieken, die niet op het appèl kun- MR. C. M. J. f' GOSELING nen verschijnen, moeten naar het Re vier. Wie maar enigszins kon, sleepte zich naar het appèl- Maar de toestand van mr. Goseling was zo ernstig, dat de doktoren het voor hem te gevaarlijk achtten om gedurende een klein half uur buiten in de koude te gaan staan. Zn raadden hem dan ook naar het Re vier te gaan. In de voormiddag werd h« per brancard er heen gebracht. Ik heb hem nog geholpen bii het aankle ve volgende dagen brachten dege nen die voor medische behandeling naar het Revier gingen, geruststellen de berichten, maar op het einde van de Goede Week werden de berichten verontrustend. Op Paasdag was er geen bezoek aan het Revier en we hoorden dus niets omtrent de toestand van de zieke. De volgende dag, Paas maandag bereikte ons het bericht, dat mr. Goseling overleden was. Groter verslagenheid heeft er nooit onder ons, gijzelaars, geheerst Het was als het overlijden van een dierbaar huisgenoot. De dood van zulk een gezond en krachtige man, als Goseling bij zijn komst in het kamp, een half jaar tevoren was, werkte de primerend op iedereen. Menigeen vroeg zich af: Zal het ook mijn lot zijn hier binnen het prikkeldraad te sterven op deze wijze? Over het overlijden van onze lotge noot vernamen we het volgende: 's Za terdags was hij reeds bewusteloos ge raakt. Daarom was hfl, zoals in net Revier gebruikelijk was, in een apart kamertje gebracht en daar is hij al leen gestorven, zonder vriend of be ttende, aan wie hij een laatste woord voor zijn dierbaren had kunnen toever trouwen, zonder bijstand van een pries ter. Hij was echter op de dood voor bereid naar het kamp gekomen. Maandagmorgen werd zijn dood ge constateerd overigens niets onge- (Van onze kunstredactie) AMSTERDAM, 14 april Ofschoon het officiële programma van het Hol land Festival nu geheel vaststaat, Is er tot op heden nog geen „catalogus in druk verschenen. Meestal zqn om deze tijd van het jaar de programma boekjes al gedrukt. Dat dit nog niet het geval is komt, aldus de heer re- ter Diamand, omdat het festival over meer steden is verspreid, omdat men voorts te maken heeft met een chro nisch zalenprobleem, vooral in Am sterdam, en tenslotte het oude lied je omdat traditiegetrouw de finan ciële mogelijkheden beperkt zijn. maar na veel wikken en wegen heeft men dan toch ook dit jaar de zaak voor elkaar gekregen. Een ding is jammer; „Die Jakobs- leiter" van Schönberg, een oratorium dat door Radio Hamburg zal worden gerealiseerd en in Wenen een eerste uitvoering krijgt, komt niet naar Ne derland. Maar dat weegt toch niet op tegen het vrij gevarieerde en uitgebreide programma, dat tot stand is gebracht en waarvan binnenkort de kleurrijk verpakte boekjes zullen verschijnen. Tijdens een persconferentie heeft Ri chard Flink het een en ander verteld over de Nederlandse Toneelmanifesta tie, een traditie op dit culturele feest, die verleden jaar werd onderbroken, alweer omdat de kosten anders te hoog zouden worden. De manifestatie is er nu weer bij. De droom van Flink wordt werkelijkheid: „De Kaukasische Krijt kring" van Bertold Brecht zal voor het eerst op de vaderlandse planken wor den gezet; de vertaling van Gerrit Kouwenaar moet zeer goed zijn. Regis seur Flink sprak er nu reeds met grote waardering over. Het spel eist een bezetting van veertig actrices en ac teurs, een aantal, dat geen enkel be hoorlijk Nederlands gezelschap kan op brengen. Bovendien zijn er nog twin tig figuranten in dit stuk nodig. Het aanzoeken van de medewerkers, aldus de regisseur, is goed verlopen. De ze ven k acht hoofdrollen zijn bezet, ter wijl de andere rollen, die in de korte episoden van het tweedelige spel een soms kleine maar belangrijke plaats innemen, ook al zijn verdeeld. Het wordt verder een heel gepuzzel om al deze medespelenden, die behoren tot verschillende speelgroepen op een plaats en op dezelfde tijd bij elkaar te krq- gen voor de repetities. Marius Kip van Theater zal deze organisatie op zijn schouders nemen. Cor Lemaire heelt de muzikale leiding van de liederen (bh overgangen tussen de verschillen de scènes). Zij zullen in de officiële toonzetting worden uitgevoerd en „le vend", d.w.z. niet op een band of iets dergelijks. Het décor, dat door de door lopende gang van het spel, bepaalde eisen stelt zal door middel van een grote en een kleine draaischijf een sterk flexibel karakter krijgen. J0.™*" Greter zal het ontwerpen. De premiere is 15 juni in Arnhem. Enkele van de voornaamste spelenden zijn: Ton Lutz (de Dia Dorana, Frans van der Dingen, Annie de Lange, Jan Teulings, Er van Ingen, Philippe la c'laP® 'hnr„ de Hartogh, Elly van Stekelenburg Bob de Lange, Ben Groemer en Steye van Brandenberg. Bijzonder Interessant kan het optre den worden van „The English Stage Company", een groep van jonge En- r.-iltel woons: ei stierven er gemiddeld der- tien per dag. Te een 11 uur werd het stoffelijk over- schot van de overledene op een baar door twee. Haftinge langs ons blok naar het crematorium gebracht om verast te worden. Met ontbloot hoofd stonden al de gij zelaars langs het prikkcldraad opgc- steld om hun hooggeachte lotgenoot de aatste eer te bewijzen. Een verzoek aan de Lagerführer om het lijk op onze kosten naar Nederland te laten vervoeren, werd van de hand gewezen als „nicht vorschnftmaszig Het stoffelijk overschot werd dus ver- Drand. De as stond tegen betaling van 5 mark voor de urn ter beschikking van de weduwe. In het bl>k werd een dodenherden- ki- gehouden zonder H. Mis, want godsdienstoefeningen waren in Buchen wald „strengstens untersagt' Onze koster" Dijkman had een katafalk ge ïmproviseerd. Pater van de Weü ver richtte de absoute en ons kerkkoortje zong de iljkgezangen. Ir. Goudriaan hield als studiemakker van de overle dene de lijkrede. Het was een indrukwekkende plech tigheid. Het duurde lang eer de stemming in ons blok weer opleefde, maar onze vriend Goseling was niet te vergeten J.J. JONGEN. Schaesberg Minimum gelse toneelspelers, die enkele jaren geleden John Osborne's „Look back in anger" en „The entertainer" het eerst speelden en daarmee zichzelf en de schrijver alom bekend maakten. Het nieuwe stuk van Osborne, dat zij gaan spelen, is getiteld Luther"; het is het nieuwste werk van de Engelse schrijver. De regie is in handen van Tony Richardson. Een heel ander maar niet minder boeiend evenement lükt ons het rpl reden van het Griekse Pi- raikon Theatron uit Athene, dat „Elek tra" van Sophokles in de regie van Rondiris zal uitvoeren. De titelrol zal worden vertolkt door Aspasia Papa- thanassiou (nieuw-Grieks) Aanvanke- lijk zou ook de Comédie Frangaise aan bod komen; het gaat niet door. Oor zaak: geldgebrek. In de sector van de opera komen aan bod de Holland Festival Opera met „Le Nozze di Figaro" gedirigeerd door Carlo Maria Giulini en geregis seerd door Maurice Sarrazin, de Stadt- ische Bühnen Wuppertal met Paul Hindemiths opera „Cardillac", dirigent Hans Georg Ratjen, regisseur Georg Reinhardt en de Nederlandse Opera met „Benvenuto Cellini", van Berlioz, dirigent de Fransman Georg Prêt- re, regisseur Marcel Lamy Tenslotte het ballet. Het Poolse Danstheater „Mazowsze", zal een reeks voorstellingen geven. Het Ballet van de Opera van Keulen komt naar het Festival met „Pulcinella Suite" van Strawinski, „Portret van Don Quichot- te" van Petrassi, „Variaties" van Schönberg en „Divertimento" van Mo zart. Het Nederlands Ballet zal met medewerking van het Utrechts Stede lijk Orkest onder leiding van Anton Kersjes de volgende werken in pre mière brengen: Sauguet-Lifar: j.Les Mirages"Tsjaikowski-Tschitchinadzé „Franceses di Rimini"; Riisager-Lan- der: „Etudes". Op de concerten zullen wij later te rugkomen. (Advertentie) '4^ De naam van de shipper garandeert pure onversneden kwaliteit i (Van onze verslaggever) VALKENBURG, 13 april „Over vraagstukken als arbeid, ontspanning en cultuur hebben theologen nog zo weinig geschreven. W'i) missen van de ze begrippen de theologische interpre tatie. Hiernaar ziet de zielzorger ver langend uit. De theologen mogen nog maals weten, hoe vanuit de praktijk een beroep op hen wordt gedaan". Al dus een verzuchting, gisteren door de bedrpfsaalmoezenier pater H. F. C. van der Leemputte O.E.S.A. geslaakt op een internationale conferentie van zielzorgers order toeristen en horeca- personeel. Een groot deel der deelne mers was afkomstig uit Zwitserland en Duitsland. Mgr. P. Moors, bisschop van Roermond, woonde de bijeenkomst bi). Pater Van der Leemputte, die spe ciaal de situatie in Nederland besprak, stelde zjjn gehoor vele vragen, waar op het antwoord bi) lange na niet pas klaar voorhanden bleek. Naarmate het toerisme groeit wordt de noodzaak om de stromen vreemdelingen zielzor gelijk op de een of andere manier op te vangen, dringender. De cijfers spre ken in dit opzicht voor zichzelf. Speciale aandacht besteedde pater Van der Leemputte aan de categorie der kampeerders in Nederland, nu al opgelopen tot ongeveer anderhalf mil joen landgenoten per jaar. Evenals op het gebied van de zielzorg op de bad en strandplaatsen verkeert men in Nederland in dit opzicht nog in het stadium van voorzichtig aftasten der mogelijkheden en behoeften. Van de instellingen en initiatieven die van ka tholieke zijde ten behoeve van het toe risme gestalte hebben gekregen, noem de spreker o.a, het Katholiek Oriënta tiecentrum voor vreemdelingen in Amsterdam, dat in de anderhalf jaar van zijn bestaan al zesduizend bezoe kers uit dertig verschillende landen behulpzaam is geweest. Waarschijn lijk zal dit voorbeeld elders in het land navolging vinden, o.a. in Maas tricht. Maar voor er definitieve plannen op tafel kunnen komer om de zielzorg adequaat in net toerisme te kunnen toepassen, zal er meer klaarheid moe ten komen omtrent de betekenis van zulke begrippen als vrije tijd, arbeid en cultuur. Aldus de strekking van pa ter van der Leemputtes referaat. Uit andere voordrachten, o.a gehou den door prof. dr. Svoboda O.S.C. uit Freiburg, en de daarop volgende dis cussie kristalliseerde zich o.a. de klacht, dat het personeel werkzaam in de hotellerie vaak erg materialis tisch is ingesteld, zodat van die zijde weinig medewerking behoeft te wor den verwacht bij het streven om de vakantiegangers te benaderen. Aanbe volen werd de zielzorg gerust te ver wezenlijken in samenwerking met de protestantse vakbonden, zoals in Zwit serland al geschiedt. Voorts werd de vurige wens geuit om godsdienston derricht te geven op de hoteivakscho- len Met waardering en een tikje af gunst sprak men over de katholieke vakschool in Maastricht, die vandaag door het gezelschap voornamelijk bestaande uit geestelijken is be zocht. DEN HAAG, 14 april Er is vol gens de regering geen aanleiding om met een aantal kleinere Westeuropese landen overleg te plegen over vermin dering van de bewapening. Het Twee de-Kamerlid, Lankhorst (P.S.P.) had om dit overleg gevraagd naar aanlei ding van een recente uitlating van de Amerikaanse minister van Buitenland se Zaken, die aan landen „op enige af stand van de grote centra van militaire macht" in overweging had gegeven de bewapening tot een minimum te beper ken. Deze uitspraak is zeker niet be doeld voor de landen in Europa, waar zich een belangrijke concentratie van militaire macht bevindt, aldus minis ter-president D" Quay. DEN HAAG, 14 april Binnenkort >s een belangrijke vermindering van het grenspersonee) van de Kon. Mare chaussee aan de Belgische grens te verwachten. Dit is, zo blijkt uit een me dedeling van minister president De Quay, mogelijk geworden nu na het in werking treden van de Benetuxovereen- komst de personencontrole langs de Be- neluxgrenzen kan vervallen. Het Twee de Kamerlid, Peters (K.V.P.) had over deze kwestie vragen aan de regering ge steld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 5