„De aardbol ziet er vanuit de ruimte betoverend mooi uit" Hard gewerkt in de ruimte Enthousiast verhaal van Russische ruimtevaarder Adenauer-Kennedy: geloof in NAVO-samenwerking Grandioze ontvangst voor Joeri Gagarin in Moskou Zorgvuldig geregisseerde show op het vliegveld JOERI A. GAGARIN^VERTELT TASS ZUN ERVARINGEN R.-k. streek-U.T.S. in Beverwijk Astronaut MILJOENEN MENSEN OP DE BEEN Gagarin op t.v. in Nederland DE GAULLE laat Algerijnen vrij Pension Hommeles in Moskou Erik de Vries terug uit Rusland Instructeur vrijgesproken VRIJDAG 14 APRIL 1961 PAGINA O MOSKOU, 14 april (Rtr., Tass, UPI) „Ik zweefde in de cabine van mijn ruimteschip toen dat om de aarde vloog", vertelde Joeri Alexejvitsj Gagarin, de Russische ruimtevaarder die vandaag als nationale held de Sovjet hoofdstad ingehaald is tijdens een officieel vraaggesprek met het persbureau Tass. „Hoewel ik niets meer woog, voelde ik me uitstekend. Ik kon eten en drin ken en alles normaal doen. En ik voelde me niet eenzaam, omdat ik wist, dat mijn vrienden, het ge hele Sovjet-volk, me volgden en ik er zeker van was, dat de partij ®n de regering mij altijd zouden helpen. Daar kwam nog bij, dat hetgeen ik vanuit mijn ruimte schip te zien kreeg van aarde en ruimte betoverend schoon was". Vaticaanse lof Beverwijk se raad: Compromisschool in Haarlem Weer op aarde goeie ouwe 9.05 Bonn en Washington nader tot elkaar MOSKOU, 14 april (UPI) De eerste menselijke ruimtevaarder, Joeri Gagarin, is vanmorgen in de Russische hoofdstad ontvangen als een nationale held. Om tien minu ten voor elf (Nederlandse tijd) rol de het straalverkeersvliegtuig, waar in de majoor gezeten was, over de startbaan van het vliegveld van Moskou. Op dat moment hadden zich al vele tienduizenden mensen zich langs de landingsbaan opgesteld. Onder hen bevond zich ook Nikita Khroesjtsjev, die werd vergezeld door zijn echtgenote en vele hoge Russische regeringsautoriteiten. Grote portretten van Lenin, Marx en Gagarin waren op het vliegveld in heel de stad trouwens opge hangen. Een donderend applaus steeg op toen de vliegtuigdeur werd geopend en majoor Gagarin, een slanke figuur in de uniform van de Sovjet-luchtmacht, in de opening verscheen. Langzaam liep Gagarin de trap af, vastberaden en rechtop, naar het podium waar Khroesjtsjev en de andere Russische leiders hem handenklappend opwachtten. Tijdens zijn mars naar dit podium wierp Gagarin snelle blikken naar links en rechts, maar verder had hij alleen maar oog voor de enthousiaste man nen op het podium. Eerste prijs voor N.Z.H. bij brandweer wedstrijden Ontvangst in Moskou Rijksweg Amsterdam Velsen afgesloten e ook volgens ijjn artsen mans in uitstekende conditie is, vertel- °PSetogen van zijn ruimtevaart, die ®!®t alleen geheel vrijwillig zei te hebben ondernomen, maar die daaren- wel tien jaar zou duren, voordat de eerste bemande ruimtevlucht zou wor den gemaakt. Hij had niet durven ho pen, dat hij deze eerste vlucht zou maken. Gevraagd naar zijn toekomstplannen zei Gagarin, dat hij zijn leven wilde wijden aan de nieuwe wetenschap die zich met de verovering van de ruimte bezighoudt. Hij zou graag naar Venu§ gaan om te zien wat deze planeet achter haar wolken verbergt. Ook zou hij wil len onderzoeken of er op Mars kanalen lopen. De maan, die het dichtst bij de aarde ligt, zou binnen niet al te lange tijd worden bereikt, meende hij. Zijn eerste vlucht in een vliegtuig was niet te vergelijken met zijn eerste ruimte- vlucht. Het eerste vliegtuig had een snelheid van 150 km per uur gehad, het ruimtevoertuig bewoog zich met een snelheid van 28.000 km per uur. Ook was er een aanzienlijk verschil in hoog te, namelijk anderhalve km en 300 km. Tot troost van zijn landgenoten die zich ook hadden aangeboden voor een ruimtereis, zei Gagarin er van over tuigd te zijn, dat er een tijd zal ko men dat de vakbonden kaartjes uit delen voor reizen om de aarde. Onder degenen die de Russen geluk hebben gewenst met hun succes, be vindt zich de beroemde filmacteur Charles Chaplin, die als zijn mening te kennen gaf, dat de eerste geslaagde ruimtevlucht moet leiden tot een ver nieuwing van de betrekkingen tussen de landen. ROME (K.N.P.) Zowel de Osser- vatore Romano als de commentator van radio-Vaticana hebben hun bewonde ring geuit voor de jongste Russische ruimte-prestatie. De hoofdredacteur, Raimonde Manzini, schrijft in het Vati- h caanse blad, dat dit succes der Russen boven voor hem de vervulling van een nif rie, ruimtevaarder annn instinctmatig de hoop vergroot op een W vredelievende ontwikkeling en vooruit- gar?^ O^iTnK m iaji^Tnfn ï!i dat hem na zijn geslaagde vlucht Z£ ^1' door de ruimte oppikte. farin thans 27 jaar. Toen hij hoorde, °at men hem voor 's werelds eerste be mande ruimtevaart had uitverkoren, tvas Gagarin vol ijver begonnen met de opleiding. Gedurende de vlucht was hij geheel geconcentreerd op de uitvoering van het programma. „Ik wilde ieder punt van de opdracht uitvoeren en wel *o goed mogelijk. Er viel heel wat te doen. De hele vlucht betekende voor mij hard werken". De door de zon verlichte kant van de •arde was, zo vertelde Gagarin, heel §oed zichtbaar. „De werelddelen, eilan- en, grote rivieren, grote watervlakten en terreinplooien kon ik duidelijk on derscheiden. Boven de Sovjet-Unie kon ik de grote vierkanten van de collec tieve boerderijen goed herkennen. Zelfs kon ik bouwland van weiland onder scheiden. En wat meer is", aldus de enthousiaste ruimtevaarder, „voor het eerst zagen mijn ogen de ronde vorm van de aarde. Je kunt haar rondingen zien, als je naar de horizont kijkt. Ik moet zeggen, dat vanuit een ruimte schip het uitzicht op de horizont wer kelijk uniek is en van een ontroerende de oSSÏïjt' ,-^n Yat °ok 20 mo°i was, het liph% kleurrijke overgang van df ^?^m°ePnPer^aakrteVaniudceh/rde na?? men de sterren kan zi'em Deze schef dingslijn is zeer dun, net als een filml lint, dat om de aardbol is gesnannS, Dat lint is zachtbleu van tfnt In de gehele overgang van blauw naar zwart is uitermate vloeiend en mooi. Alles is nauwelijks in woorden te vatten.' Toen ik van de schaduw van de aarde op steeg scheen de horizont anders, een helder-oranje streep, die in blauw en daarna in zwart overging". Over zijn gewichtloosheid in de ruim tecabine vertelde Gagarin, dat hij daar helemaal geen last van had en alles eerder gemakkelijker ging. „Begrijpe lijk", zo vertelde hij. „Iemands armen BEVERWIJK, 14 april De Bever- Wykse gemeenteraad heeft gisteren met 14 tegen 8 stemmen de stichting van een katholiek Uitgebreid Technische School noodzakelijk verklaard. De katho lieke en protestants-christelijke fracties steunden een desbetreffend voorstel van de meerderheid van het College van B. en W. De Katholieke U.T.S. in Be verwijk is voorlopig bedoeld voor leer lingen uit het gehele gebied tussen Den Helder en Leiden. In Amsterdam be staat reeds een katholieke U.T.S. De minderheid van het college van B. en W. had een voorstel ingediend om een zogeheten compromisschool voor uitgebreid technisch onderwijs te stichten. Deze minderheid was van me ning, dat in de IJmond vooralsnog slechts behoefte aan één U.T.S. bestaat en achtte het onjuist, dat dit een ka tholieke school zou zijn. Eventueel zou uit de te stichten compromisschool waarin de verschillende levensovertui gingen samenwerken later, wanneer de toeloop groot genoeg zou zijn, een Katholieke U.T.S. kunnen worden afge splitst. In feite was er echter slechts een aanvrage om een noodzakelijkheids- Verklaring voor een katholieke school. tJeze aanvrage voldeed aan alle gestel de eisen, zodat de raad de verklaring "toeiljjk zou kunnen weigeren. Voor een compromisschool was geen aanvrage in gediend. R De meerderheid van B. en W. van verwijk vroeg derhalve een noodza- £e'ijkheidsverklaring voor een katholie- U.T.S. Voor wat de compromisschool Petreft, verwees de meerderheid van {J®t college naar de U.T.S. in oprichting Haarlem, waarvoor de Haarlemse mad in mei 1956 de noodzakeltjkheids- yerklaring heeft afgegeven. Deze school }S bedoeld voor het hele gebied van 'Jmond en Haarlem. Op dit punt wilde raad van Beverwijk zich gisteren eeh- nog niet uitspreken. Zij wilde het ad- jCïes afwachten, dat het IJmond Ad- Lles College over deze kwestie zal uit- Pcengen. In eerste instantie had het JJmond Advies College de behandeling aiervan in handen gesteld van het da gelijks bestuur van dit college. Het da- geljjks oestuur had de opdracht echter m'fstandig uitgebreid en tussentijds ge adviseerd tot stichting van een compro- 'msschool voor uitgebreid technisch on- derwijs. Het IJmond Advies College zelf moest echter dit advies nog bespreken de Beverwijkse raad achtte het mister het resultaat van deze bespre- ,mgen af te wachten, eer men zich over kwestie uitspreekt. en benen wegen niets. Voorwerpen zweven in de cabine. Ik zat ook niet meer in mijn stoel, maar hing ergens in de lucht. In die toestand kon ik ge woon mijn aantekeningen maken, maar ik moest wel mijn notitieboek goed vasthouden, omdat het uiteraard ook weg wilde glippen. Ik kon de verbin dingen over de verschillende kanalen gewoon onderhouden en ook met mijn seinsleutel tikken. De overgang van gewichtloosheid naar de zwaartekracht verliep vloeiend. Armen en benen voe len dan aan, net als tevoren tijdens de gewichtloosheid, maar langzaam-aan zweef je niet meer boven je stoel en neem je er op plaats". Gagarin deelde mee, dat hij vóór zijn ruimtevlucht nooit hoger dan 15.000 meter had gevlogen. Het zicht uit het ruimteschip was natuurlijk minder, maar toch nog heel goed. De maan had hij niet gezien. De zon was tientallen malen helderder dan op aarde en ook de sterren waren zeer goed zichtbaar. In het hemelbeeld kwamen veel meer contrasten voor dan Wanneer men van de aarde omhoog kijkt. „Ik was verheugd toen ik naar de aarde terugkeerde. Ons Sovjet-volk be reidde mij een hartelijk welkom. Het telegram van Nikita Sergejevitsj Khroesjtsjev ontroerde mij tot tranen toe, zo was ik getroffen door zijn be zorgdheid, aandacht en hartelijkheid Ik was erg blij toen ik via de telefoon met Khroesjtsjev en (president) Brez- njef sprak. Ik ben Nikita Sergeievitsi van harte dankbaar voor zijn vader lijke bezorgdheid", aldus de ruimte" vaarder. Hij vertelde nog dat hij veel langer aan boord van het ruimteschip had kunnen blijven. Maar de duur van de vlucht was van tevoren vastgesteld. Toen hij uit het ruimteschip was ge klommen, had hij de Sovjet-hymne „Het vaderland hoort, het vaderland weet" gezongen. De belangrijkste gebeurtenis in Ga garins leven voor de ruimtevlucht was zijn toetreden tot de communis tische partij vorige zomer geweest, vertelde de majoor Gagarin, die gis teren bevorderd werd tot vlieger- eerste-klasse. Hij droeg zijn ruimte succes op aan „de Russische commu nistische partij, de Sovjet-regering, het 22ste partijcongres en aan het gehele volk, dat aan het hoofd van de mensheid marcheert en een nieuwe maatschappij opbouwt". Gagarin verklaarde, dat de Russen zich zullen verheugen over ruimtepres taties van de Amerikanen. Zij zouden echter trachten de V.S. voor te blijven. Hij herinnerde aan de uitgesproken wens van de Sovjet-regering, dat de ruimte alleen voor vreedzame doel einden zal worden gebruikt. Teen de Russen in oktober 1957 hun eerste Spoetnik lanceerden, voltooide Gagarin zijn vliegopleiding in Oren- burg. Toen had hij gedacht dat het nog verheugen zich niet alleen de Russen over dit gebeuren, maar ook anderen. De waarheid der wetenschap kent geen grenzen en een technische verovering, mits ten goede aangewend, is een ge meenschappelijk goed. Voor zijn „linkse en godsdienstig zwakke" landgenoten voegt Manzini er nog aan toe, dat de geslaagde Russische ruimtevlucht geen afbreuk doet aan de waarheden van het geloof, maar deze juist versterkt. De Vaticaanse zender merkt naar aanleiding van de bemande ruimtevlucht op, dat met deze uitbrei ding van de menselijke heerschappij over de krachten der natuur ook de menselijke verantwoordelijkheid groeit. Men kan namelijk ook deze nieuwe heerschappij uiteraard zowel ten goede als ten kwade aanwenden. Overigens, voegde de radio er aan toe, hoe groot het succes ook is, de mens ontdekt slechts de krachten, wetten en gehei men, die God bij de schepping der wereld in de kosmos heeft verborgen. Hij moet deze krachten, wetten en ge heimen dan ook slechts aanwenden tot eer van God. Bijgekomen van de schrik, wil ik vandaag toch nog even dieper ingaan op de ruimtevaartreis van Joeri Alexevitsj Gagarin, Op de eerste plaats zou ik deze vraag willen stellen: wat denkt Ham er van? Joeri was de eerste, maar Ham was per slot van rekening de allereerste. Alleen, hij deed niet de groeten aan de partij toen hij landde en dat zal dan ook wel de reden zijn geweest dat Khroesjtsjev hem bij mijn weten nóch telegrafisch, noch metter daad omhelsd heeft. Maar ik vind wel dat Joeri en Ham hun ervaringen best eens zouden kunnen uitwisselen. Dat kan zijn nut hebben voor de weten' schap. En nu moet Joeri niet flauw wezen en zeggen dat hij niks met een aap te maken wil hebben, want per slot van rekening heeft Ham de instru menten met even klinkend resultaat gehanteerd als hij. Bovendien gaat het om een hoger doel. En Joeri weet best dat standsverschillen dan moeten wijken. Overigens moet ik nu eerst even iets recht zetten. Ik heb gisteren in mijn stukje dat geschreven werd onder de invloed van de eerste ver pletterende indrukken gesugge- reerd dat Joeri niets gezien zou hebben. Ik trek dat hier in het open baar terug. Joeri heeft wél wat gezien. Toen hij eenmaal tot grote hoogte was gestegen, heeft hij ont dekt dat de aarde rond was. Goed. het moet de schrik van zijn leven zijn geweest, maar daarom des te meer: hoed af voor Joeri. En Ham heeft het destijds kennelijk voor zich gehouden. Waarom nou, malle Ham? Of kon je soms niet vrijuit spreken? Met die vraag kom ik dan meteen tot het volgende punt van mijn be schouwing. Wat jammer nu dat Joeri geen John mocht wezen. Dat scheelt ons weer een goed stuk politiek prestige. Want U begrijpt zélf wel, dat politiek-levensbeschou- welijk gelijk in hoge mate afhankelijk is van prioriteit inzake gevlieg in de ruimte. En bovendien wordt het onderhand toch wel tijd dat de Ame rikanen na in 1492 ontdekt te zijn zelf eens iets in gelijk gerichte zin gaan presteren. Bijna vijf eeuwen van bijkomen lijken mü nu wel vol doende. En nu kunnen ze in de States wel zeggen: wacht maar, over een maand of wat slingeren wij óók een vent om de aarde. Schrale troost Daar kómt John terug van zijn reis, stapt uit zjjn toestel en roept geest driftig: „De groeten aan de regering en de aarde is rond!" V/at zegt Joeri in_ Moskou dan? Dit: „Dat wist-ie!" En wéér een deuk in ons prestige. Neen, ik zie voor de op handen zijnde astronauten-John maar één bevredigende oplossing. Hij landt, hij houdt hardnekkig vol dat de aarde vierkant is en gaat staan wachten op een omhelzing van mevrouw Kennedy. Zul je Joeri, Ham, en Khroesjtsjev zien meesmui len. Advertentie (met de baard) 7 WASHINGTON, 14 april (Rtr., UPI) Na afloop van zijn besprekingen met bondskanselier Adenauer van West- Duitsland heeft president Kennedy gis teravond een communiqué voorgelezen, waarin beide staatslieden hun geloof in de politieke samenwerking binnen de N.A.V.O., als de hoeksteen van het bouwwerk der Europese defensie, her halen. Kennedy en Adenauer noemen hun besprekingen van twee dagen een bijdrage tot de verdieping van het be grip tussen hun landen en de verster king van de vrije wereldgemeenschap. Volgens welingelichte bronnen heeft president Kennedy de Westduitse bondskanselier gewezen op het grote belang van economische en politieke eenwording in Europa en de hoop uit gesproken, dat ook Engeland toe zal treden tot de E.E.G. Adenauer zou Kennedy hierin volmondig bijgeyallen zijn volgens de welingelichte zegslieden. Eenstemmigheid bestond er ook om trent versterking van het verenigde mi litaire opperbevel in Europa in het ka der van de N.A.V.O. President Kenne dy zou Adenauer te verstaan gegeven hebben, dat West-Duitsland een grote re rol kan spelen bij de hulp aan on derontwikkelde gebieden. West-Duits land zal eind deze maand een techni sche missie naar Washington zenden voor coördinatie van de hulp aan on derontwikkelde landen. Aan de bespre- van de beide staatslieden werd deelgenomen door de ministers van bui tenlandse zaken van West-Duitsland en R?0„;oeremgder. staten, Heinrich von Brentano en Dean Rusk. Kennedy en Adenauer, aldus hun communique, zqn opnieuw overeen gekomen dat het probleem-Duitsland, Berlijn Inbegrepen, alleen kan worden opgelost door toepassing van het recht van zelfbeschikking voor de betrokken bevolking. Hangende de hereniging van de Duits- landen in vrede en vrijheid zullen de Bondsrepubliek en de Verenigde Sta ten de vrijheid van de bevolking van West-Berlijn garanderen, totdat deze stad weer hoofdstad kan zijn van een herenigd land. Wat betreft de algemene en gecon troleerde ontwapening, spraken Kenne dy en Adenauer als hun mening uit dat redelijke, vrijelijk besproken maat regelen tot het tegengaan van de groei van nationale wapenopslagplaatsen, het gevaar van oorlog zal verminderen en dat terzelfdertijd maatregelen moeten worden besproken die aan alle landen een leven in vrijheid verzekeren. LONDEN De Britse premier, Mac- millan, heeft gisteren in het Lagerhuis verklaard dat de N.A.V.O. zal kunnen blijven rekenen op de steun van de kernwapenstrijdmachten van Amerika en Engeland. Hij zei dit in een verslag van zijn recente bezoek aan de V.S., waarbij hij meermalen met president Kennedy van gedachten heeft gewis seld. Macmillan wilde niet uitweiden over de toekomstige vorm van de steun, die de N.A.V.O. op kernwapengebied zal worden gegeven. Hij zei echter wel dat de positie der Europese bondgeno ten en speciaal die van Frankrijk, na der zal moeten worden bekeken. De Britse premier wilde geen ant woord geven op vragen over het toe komstige Brits-Amerikaanse overleg over een eventuele vertegenwoordiging der Chinese volksrepubliek in de V.N. of de betrekkingen tussen Groot-Brit- tannië en de E.E.G. MacmilJan noemde drie punten, waaruit de bereidheid der Sovjet-Unie zou moeten blijken om bij te dragen tot vermindering der span ning tussen oost en west, namelijk: 1. Het Brits-Amerikaans-Russische overleg te Genève om tot een verbod van het nemen van proeven met kern wapens te komen, hetgeen in een ver drag zou moeten worden neergelegd. 2. Ontwapening. Een succesvolle af sluiting van het Geneefse overleg zou een zeer grote stimulans zijn voor een geslaagde aanvatting van dit probleem 3. De V.N. en haar functionarissen, waarop de Russen thans scherpe aan vallen doen. Toen hjj bij het podium was aangeko men, ging Gagarin stram in de houding voor Khroesjtsjev staan. Met duidelijke stem zei hij: „Ik heb mijn zending op succesrijke wijze volbracht ter ere van de Sovjet-Unie en de communistische partij." Daarna bracht hij het militaire saluut. Khroesjtsjev stapte breed lach end naar voren, omhelsde de 27-jarige astronaut „als een beer" (zo schrijft een verslaggever van UPI) en kuste hem herhaalde malen op beide wangen. Ook mevrouw Khroesjtsjev kwam naar voren en omhelsde Gagarin. Tenslotte werd de ruimtevaarder ook omhelsd door Worosjllov, de voormalige presi dent van de Sovjet-Unie. Pas hierna werd Gagarin in de ge legenheid gesteld zijn vrouw en kin deren, die hem sinds zijn vlucht rond de aarde nog niet hadden gezien, te begroeten. Khroesjtsjev zelf leidde de I „astronaut" naar de plaats waar zijn familieleden hem opwachtten. Be scheiden trok de premier zich terug toen Gagarin zjjn echtgenote langdu rig omhelsde. De tranen sprongen hem daarna in de ogen. Toen boog hjj zich over naar zijn tweejarig doch tertje Helena, die hij met een speelse zwaai in de lucht tilde. Filmcamera's snorden, persfotogra fen verdrongen zich met tientallen tege lijk om dit alles vast te leggen en na tuurlijk ontbrak ook de televisie met. Het geheel maakte op de Amerikaanse verslaggevers, die de plechtigheid be woonden, de indruk van een zorgvuldig geregisseerde show, die klopte tot op de seconde. Nadat Gagarin door al zyn familie leden w. c begroet ook zun ouders en vele ooms, tantes, neven en inenten waren op het vliegveld aanwezig droegen tientallen jonge Russen grote boeketten bloemen aan. Khroesjtsjev zelf hielp mee met het opstapelen van al die bloemen, waaronder Gagarin uiteindelijk bijna bedolven werd. Daarna stelde de Russische premier de ruimtevaarder voor aan „mun collega" Mikojan, „mijn collega Soes- lov en nog tientallen andere regerings leiders. Pas daarna zette de hele stoet zich in beweging naar het Rode Plein in het hartje van Moskou, waar een in drukwekkende parade zou worden ge houden. Fm Russische radioverslag geve'-, die evenals al zijn collega's zeer opgewonden raakte tijdens hef verslag dat hij van de plechtigheden verzorgde, riep uit: „Daar gaat hij, Gagarin, de zoon van een boer uit Smolensk. Daar gaat hij, onze natio nale held, de trots en de glorie van het onovc.winnelijke Sovjet-volk! De weg dit hij nu aflegt is de belangrijk ste weg van onz planeet!" Twintig motorrijders escorteerden de open iimousine, waarin Khroesj tsjev en Gagarin naast elkaar gezeten drongen zich de mensen. Een rollende donder van toejuichingen vergezelde de wagen. Af en toe sprong Gagarin overeind en zwaaide hij met een boeket bloemen. Ervaren waarnemers schatten dat in Moskou, een stad van ongeveer vijf miljoen inwoners, tenminste één mil joen mensen op de been was. Vele Russen zeiden dat de feestvreugde in de stad groter en indrukwekkender was dan die op 9 mei 1945, de dag waarop de Russen de capitulatie van de Duitse legers in Europa vierden. HAARLEM, 14 april De Haarlem se Rechtbank heeft gisteren een 41-ja- rige instructeur uit Velsen vrijgespro ken. Tegen de man was veertien dagen geleden één jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest geëist wegens bedrieglijke bankbreuk en verduistering van 230,-. Een 64-jarige directeur van een aan nemersbedrijf uit IJmuiden, die over het jaar 1954 12.000,- tekort aan inkom stenbelasting had opgegeven en over de jaren 1956 en 1957 ongeveer 10.000,- tekort aan Vennootschapsbelasting had betaald, werd door de rechtbank veroor deeld tot een geldboete van 15.000,- subsidiair zes maanden en een voor waardelijke gevangenisstraf van een maand met een proeftijd van drie jaar. De officier van justitie mr. G. W. F. van der Valk Bouman had een gevan genisstraf van twee maanden en een geldboete van 15.000,- subsidiair zes maanden geëist. UITGEEST, 14 april De brandweer ploeg van de N.Z.H.V.M. heeft giste ren tijdens de door de Nederlandse Spoorwegen uitgeschreven brandweer wedstrijden te Uitgeest, de eerste prijs behaald met een totaal aantal punten van 240. De groep Centraal Station Amsterdam legde met 208 punten be slag op de tweede plaats. Derde werd de groep Hoorn van de N.S. met een puntentotaal van 203. JERUZALEM, 14 april (AFP) Sirenengeloei gaf gisterochtend in Israël het begin van de grote „dag van rouw" aan, gewijd aan de nage dachtenis van de miljoenen joden, die in de tweede wereldoorlog in Duitse concentratiekampen het leven hebben gelaten. Er werd gedurende twee minuten een volstrekte stilte in acht genomen, waarin ook alle verkeer tot stilstand kwam. I Bij zijn aankomst op het vliegveld van I Moskou was premier Khroesjtsjev de eerste, die majoor Joeri Gagarin de hand drukte. (Opname Russisch televisiebeeld) HILVERSUM, 14 aprilOmstreeks elf uur hedenmorgen werd door de Ne derlandse Televisie-Stichting voor het eerst een rechtsttreekse uitzending uit Moskou verzorgd. Een uur daarvóór was de mogelijkheid daartoe ontstaan. Lrwerd een speciale uitzending gege ven van de aankomst van de Russische ruimtevaarder Gagarin op het vliegveld b(j Moskou, na een korte onderbreking gevolgd door de intocht van de vlieger in Moskou. De uitzending werd uit Moskou via Tallinn (Estland) naar Helsinki gere- layeerd, vanwaar het naar het Euro- visienet werd doorgezonden. PARIJS, 14 april (UPI) De Fran se regering heeft gisteren de vrijlating bekend gemaakt van 700 Algerijnse mos lims uit Franse militaire gevangenkam pen in Algerije, als een „teken van ver zoening". Politieke waarnemers hecht ten geen waarde aan een verklaring van Franse woordvoerders, dat het een „routinemaatregel" betreft. Zij meenden, dat de maatregel was geno men ter verbetering van het klimaat tussen de Franse regering en de rebel lenleiders in Tunis. De bekendmaking volgde op een ver klaring van generaal De Gaulle, dat Frankrijk zich los moest maken van Algerije, omdat de toestand daar Frankrijk meer kostte, dan het gebied voor Frankrijk waard is. President De Gaulle heeft gisteren te Montauban verklaard dat Frankrijk nog steeds de hand wil reiken aan hen die vrede in Algerije en samenwerking met Frankrijk wensen. De Franse president is gisteren begonnen aan een nieuwe toernee, deze keer door Zuidwest-Frank rijk. HAARLEM, 14 april De rijdek- ken op de bruggen over de zjjkanalen C en F van het Noordzeekanaal wor den vernieuwd. Daarom zal de Rijksweg Amsterdam-Velsen over deze bruggen gedurende de periode van 17 tot waar schijnlijk 26 april afgesloten zjjn voor alle verkeer, met uitzondering van fietsen en bromfietsen. SCHIPHOL, 14 april Met de nieuwe, vergrote visie van het Russische straal- toestel de Tupolev, nl. de 104b, die voor de eerste maal hier landde, donder dagmiddag TV-regisseur Eric de Vries samen met zijn echtgenote, Hans Snoek, balletleidster van Scapino, van een veertien-daagse reis door de Sovjet- Unie teruggekeerd. Van drie TV-pro- gramma's, die hij uit Nederland naar de Sovjet-Unie had meegebracht om ze daar aan Russische collega's te tonen (telerecordings over de volkstelling, over een dienst in een synagoge en van Pension Hommeles) was alleen de laat ste in zeer goede smaak gevallen. Behalve het echtpaar De Vries had de Russische vereniging voor culturele uitwisseling in samenwerking met de vereniging U.S.S.R. -Nederland, waar van schaker Botwinnik voorzitter is, nog twee Nederlandse artiesten voor dit bezoek uitgenodigd: Erik Vos van de toneelgroep Arena en diens echtgenote, de schrijfster Inez van Dullemen. Dit viertal bezocht onder leiding van tolken Moskou, Leningrad en Tbilisi, het oude Tiflis in de buurt van de Zwarte Zee. Aangezien Erik Vos enkele dagen ziek was geweest kwam hij nog niet terug, maar blijft met zijn vrouw nog drie da gen in Rusland. Het Nederlandse viertal had woensdag de vreugde van het Russische publiek bij de eerste ruimtevlucht van een mens uit de eerste hand kunnen gadeslaan. waren. Overal langs de route ver- „De Russische televisie gaf meteen mooi gezicht". complete programma's over dit onder werp," vertelde Eric de Vries. „Kinde ren zongen een nieuw ruimtevaartliedje, er waren forums en er werden films vertoond van de opstijging der twee hondjes van enige t(jd geleden, 's We relds eerste ruimtevaarder, de 27-jari- ge Rus Gagarin, zag men echter niet anders dan op foto's en vóór zijn avontuur thuis bij zijn gezin." „Wij waren in een hotei gevestigd aan het Rode Plein in Moskou", ver volgde De Vries, „en we konden dus de vreugde van de mensen op het plein prachtig zien. Soms stemde dat beeld overeen met wat we in onze hotelka mer op een TV-toestel zagen, wanneer die camera's op het plein richtte. Tel kens dansten, sprongen en juichten nieu we groepjes uitgelaten Russen voor onze ogen en we zagen enkele malen hoe men officieren, vermoedelijk van de luchtmacht, met vereende krachten jubelend omhoog gooide en dan opving". Vorige week zaterdag hebben de Ne derlandse gasten in Leningrad een nachtmis van de Grieks Orthodoxe Kerk in Rusland bijgewoond. Het was een spe ciale mis voor Pasen. Om één uur 's nachts had de koordirigent hen mee naar buiten genomen en wat ze daar op het kerkplein zagen maakte nog een diepere indruk op hen, dan de mis zelf in de kerk al gedaan had. „Er stonden waarlijk duizenden en duizenden men sen, jong en oud, in de vriezende kou, allen met een brandende kaars in de hand. Dat was een onwaarschijnlijk

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 9