P. Zegwaart, hardop dromend realist Nieuwe huizen in Rivierenbuurt van Heemstede vooral aan hem te danken heinkel Eén uur loon: solidariteitsweek van de Haarlemse K.A.B. Wereldberoemde solisten in Beethovencyclus van ÏN.Pli.O. Jo Kruyder-Bouman vooral -kunstnaald werkster O J. J. van KOOTEN Hoogdraad-show op voorjaarskermis in Heemstede S treekrijders in noensrit kampi <;koi:n Kinderboerderij weer een groot feest Viering „St.-Joris" Mies v. Oppenraay Gymnasium Paulinum in DRIEHUIS Mgr. Huibers verricht officiële opening Cantemus Geheim RIVIERENBUURT: AANTREKKELIJKE WIJK Ongeveer 120 huizen in aanbouw SLEUTEL WEG? t .mmaam OP DRIE DINSDAGAVONDEN IN MEI Naar LOURDIS 245.- herdenkings- ZATERDAG 15 APRIL 1961 PAGINA 3 x-y.' Jil f. SUCCES OP SUCCES NA ENERGIEKE AANPAK Energiek WIELRENNEN POW-R-MATIC Oliebranders „DE SLEUTELSPECIAUST" 9-DAAGSE TOURINGCAR-REIZEN Inlichtingen bij Passagebureau RUYS Co. Kruisstraat 43 Telefoon 20679-20680 Haarlem ZAADHANDEL JAN R00ZEN ALLES Y00R UW TUIN CONCERT HEEMSTEDE, 15 april Zij die van de heer P. Zegwaart gezegd heb ben, dat hij een fantast is, hebben ongelijk gekregen. Want in steen wordt ervan getuigd, dat de thans gepensioneerde heer Zegwaart in plaats van een fantasst een idealist is met een verrassende kijk op de dagelijkse werkelijkheid. Wie in de in aanbouw zijnde Rivierenbuurt in Heemstede gaat kijken ziet daar wat men gerust het werk van de heer Zegwaart noemen mag: de bouw van vierenvijftig riante woningen, bestemd voor jonge Heemsteedse gezinnen. De eerste negentien huizen huurwonin gen komen over enkele weken klaar, de rest koopwoningen aan het einde van dit jaar of begin volgend jaar. Ofschoon de woningen worden gebouwd door de „Stichting tot bevordering van de woningbouw in Heemstede" heeft de volksmond voor deze onmogelijk lange naam een worden gebouwd doorde„Stichting tot bevordering van de woningbouw in Zegwaart." (Advertentie) Houtplein 18-20 - Haarlem - Tel. 12000 HEEMSTEDE, 15 april Van Woensdag 19 april tot en met zondag "3 april wordt op het terrein achter Nieuw Berkenrode" aan de Heren- Weg de jaarlijkse voorjaarskermis ge houden. De kermis telt vijl en twintig attracties, waaronder een geheel nieuw nummer dat nog niet eerder in Heemstede werd gebracht. Dit spe ciale nummer bestaat uit een hoog draad-show door de populaire plafond loopster Alice Williams, onder meer bekend door haar optreden voor de televisie. Op de zes meter hoge draad, die bo ven het kermisterrein is gespannen, zal Alice Williams een aantal acrobatische nummers, draadlopen, plafondlopen en evoluties aan het koord ten beste ge ven. Haar optreden heeft plaats op de avonden van woensdag, donderdag en vrijdag. Van woensdag tot en met za terdagmiddag is er een letterpuzzle- wedstrijd voor de kinderen, waarvoor wedstrijdformulieren op het terrein verkrijgbaar zijn. DRIEHUIS, 15 april De paters Missionarissen van het Heilig Hart van het missiehuis alhier en de Witte ra ters van het Lavigérie-coUege in Sant- Poort hebben in 1959 besloten de lagere studies gezamenlijk te verzorgen. Als resultaat daarvan is een aparte sticn- ting in het leven geroepen tot het be sturen van het gymnasium Paulinum, dat thans aan de Wolff en Dekenlaan Is gereed gekomen. Dinsdag zal mgr. J. P. Huibers, oud bisschop van Haarlem, in de kapel van het missiehuis een pontificale hoogmis celebreren en daarna het nieuwe school gebouw, ontworpen door architect Jan Strik uit Boxtel plechtig inzegenen. Het nieuwe gymnasium, dat in hooia- zaak internaatsschool is, maar ook en kele externe leerlingen telt, betekent zowel voor het missiehuis Driehuis als het Lavigérie-college in Santpoort de oplossing van het huisvestingprobleem. In beide internaten konden de vrijko mende ruimten benut worden voor de huisvesting van een groter aantal jon gens. Het missiehuis, dat een capaci teit had van 95 jongens, telt er thans fSS, terwijl het Lavigérie-college onge veer honderd jongens huisvest. HAARLEM, 13 april Het Klein Vrouwenkoor Cantemus uit Haarlem, geeft woensdag 19 april onder leiding van de heer Frits Mondriaan een con cert in de tuinzaal van het gemeente lijk Concertgebouw. Aan het program ma werkt mee de Harpist Edward Witsenburg. Het concert, waarop wer ken worden uitgevoerd van Zoltan Ko- oaly, Fournier, Caplet (diens mis voor 2rle stemmen), Schmitt, Gaubert, Guri- ui en Poulenc, begint om acht uur. En zo is het ook. Het is de heer Zeg waart geweest, die een goed jaar ge leden met het plan voor de dag kwam om in Heemstede woningen te bouwen voor de zogenaamde middengroep. „Die bevolkingsgroep dreigt vergeten te wor den", was een gevleugeld woord in de mond van de heer Zegwaart, die elke bak cement en elke steen in het vader land wilde bestemmen voor de bouw van huizen. Deze instelling demonstreerde h(j telkens, wanneer er in de Heem- steedse gemeenteraad voorstellen aan de orde kwamen om de bouw van gara ges mogelijk te maken. De eerste keer motiveerde hjj zijn tegenstem, de an dere keren hoefde dat niet meer. Hij bleef tegen. Hij is er dan ook wel mee geplaagd nu in zijn eigen plan een niet onaanzienlijke hoeveelheid garages wordt gebouwd. Hij zegt daarvan: ,,Ik heb dat kwaad genomen om een groot goed te krijgen." Hoe kostbaar dat goed is blijkt ten duidelijkste uit het feit, dat Heemstede ruim vijftien jaar na de bevrijding nog vier vijfhonderd woningzoekenden telt. Daarvan zit de helft „te springen o?1 een huis. Urgente gevallen dus. voor hen en tégen de bureaucratie in de wo ningbouw heeft de heer Zegwaart altijd als een terrier gevochten. Wie regelma tig op de hoogte blijft van wat er zich in de gemeenteraad van Heemstede af speelt weet, dat de KVP'er Zegwaart bij herhaling en met klem heeft gepleit voor een initiatiefvol woningbouwbeleid in Heemstede. Hij besloot dergelijke pleidooien altijd met de uitroep: ,,B. en W. moeten één keer in de week in Den Haag aan de bel trekken." Aan wiens bel is duidelijk genoeg. Zijn medeleven met het lot van men- sen die gedoemd zijn hun eerste huwe lijksjaren op zolderkamertjes door te brengen scherpte zijn geest om uitkomst in die belabberde situaties te brengen. Hij begon „hardop te dromen" een geliefkoosde uitdrukking van hem als hij een plan in het bijzijn van anderen aansnijdt. Vandaar misschien de ge neigdheid van sommigen om hem voor een fantast te houden. Al spoedig bleek, dat de heer Zegwaart voor zijn plan woningen van ongeveer honderd gulden per maand op voldoende steun uit de Heemsteedse burgerij mocht rekenen. De woningzoekenden lieten zich niet on betuigd, want toen zijn idee nauwelijks in de kranten was gesignaleerd liep het in de Koediefslaan storm. Enkele dagen achtereen leek de woning van de heer Zegwaart op een belegerde veste. Nadat er een stichting was gev ormd, waarvan hij nu secretaris is, werden de zaken energiek en deskundig aange pakt. Binnen de kortst mogelijke tijd be haalden Zegwaart en de zijnen het ene succes na de andere, waarmee zij alle pessimisten in het ongelijk stelden, die beweerd hadden, dat „Zegwaart het nooit zou „halen". Op 10 oktober van het vorig jaar stond de initiatiefne mer aan de handle van de heimachine om de eerste paal voor zijn plan de grond in te slaan. Burgemeester mr. rid der A. G. A. van Rappard was erbij en heeft gezien, dat niet alleen praten de heer Zegwaart bijzonder goed afgaat, maar ook het slaan van de hand aan de ploeg. Nu, een half jaar later is de bouw van negentien huurwoningen op een oor na gevild. Over een goede twee maan den zullen de bewoners er in kunnen. Zij beschikken dan over een riante woning met beneden twee kamers, keuken en kelder en boven drie slaapkamers, douche, vliering, voor- en achtertuin met schuur. Huurprijs 80 per maand. De koopwoningen hebben nagenoeg een gelijke indeling, maar zijn wat royaler. De toekomstige bewoners van deze hui zen hebben een bedrag van ongeveer Op de voorgrond: P. ZEGWAART, op de achtergrond: HUIZEN. f 1800 dat is tien- percent van de net to stichtingskosten op tafel moeten leggen en betalen dertig jaar lang el ke maand een bedrag van gemiddeld 96. Beide typen woningen zijn ontwor pen door de Heemsteedse architect D. Plat, die vanaf het begin een van de trouwste bondgenoten van de heer Zeg waart is geweest. De bouw is in han den van de firma P. G. M. van der Putten, ook al uit Heemstede. Het geheim van het „plan-Zeg- waart" is gelegen in het feit, dat de stichting aan goedkoop geld is kunnen komen, waaraan bovendien nog enkele voordelige clausules zijn verbonden. Eén ervan is bijvoorbeeld, dat voor het ge zin, waarvan de man voordat de hypo theek is afgelost, overlijdt, de annuï teit vervalt. Het is begrijpelijk, dat met name in „financiële kringen" voor deze financiering grote belangstelling be stond, welke zich het best heeft gede monstreerd toen het officiële papier met het aanbod na een bijeenkomst met de kandidaat-bewoners verdwenen bleek te zijn De heer Zegwaart is er zich ten volle van bewust, dat hij met zijn plan de woningnood in Heemstede niet uit de wereld heeft geholpen. Wel heeft hij tezamen met hen die hem geholpen hebben een duidelijke bijdrage geleverd om de nood te le nigen. Een tweede poging staat op stapel en heeft betrekking op een strook gronds tussen de IJssellaan en de Leidsevaart, waarop de stich ting optie heeft. Als alles net zo vlot verloopt zullen ook daar binnen niet al te lange tijd nog een aantal „Zeg- waart-droomhuizen" worden ge bouwd. HAARLEM, 14 april Aan de eerste rit van het nationale wegkampioen- schap der professionals en onafhanke- lijken, die zondag 16 april over een af stand van 183 kilometer op het Adsteeg- circuit in Beek wordt gehouden, nemen verschillende streekrenners deel. Tot de favorieten onder hen behoren de Bever- wjjker Coen Niesten, Piet Steenvoor den uit Heemstede en de Sassenheimer Arie van Houwelingen. Behalve Steenvoorden starten van „De Kampioen" ook de Haarlemmers Tonny Peters, Cees Piers, Henk Kie kens en de Beverwijker Henk Castri- cum. Het Beverwjjjkse „Kennemerland" wordt vertegenwoordigd door Coen Nies ten, Cees Lute uit Castricum en de IJmuidenaar Jan Hofland. De grote fa voriet van de Kennemer wielersup- porters Ab Geldermans, is evenals Jo de Haan uit Klaaswaal door zijn Franse fabriek een startverbod opge legd voor de kampioensrit in Beek. Ab moest namelijk voor zijn bazen van Rap- ha-Geminiani zondag aan een koers in het buitenland meedoen, maar daarvoor gaf de KNWU geen toestemming. Van „De Bataaf" uit Halfweg doen Dick Enthoven uit de Grote IJpolder, de Badhoevedorper Ab Sluis en Mik Snij der uit Halfweg mee aan deze rit. De Sassenheimer Arie van Houwelingen is de enige vertegenwoordiger van de Lis- ser Ren- en Toervereniging „De Bollen streek". De tweede en tevens beslissende rit van dit wegkampioenschap wordt zon dag 30 juli op het circuit van Zandvoort gereden. Degene die over deze twee rit ten de beste tijd maakt, wordt tot kam pioen uitgeroepen. Bjj een eventuele ge inzullen de plaatsingen in Beek ven de doorslag moeten ge- Advertentie) CENTRALE VERWARMING BLOEMEND AAL TELEF 51855 mill,minimiiiiimimmiimiiii HEEMSTEDE, 15 april In de Ri vierenbuurt te Heemstede gonst het van bouwactiviteiten. Er zijn daar op het ogenblik ongeveer honderdtwintig wo ningen in aanbouw. De houw van nog eens tachtig woningen wordt voorbe reid, terwijl er verder plannen bestaan om binnen afzienbare tijd enige tien tallen woningen te bouwen tussen de Vechtlaan en de Schielaan. De gemeen te is in onderhandeling met de eige naar over de aankoop van de grond. Er groeit daar een wijk, waarin een ge varieerde woningbouw wordt toegepast en die daardoor een hoogst aantrekke lijk karakter krügt. Tussen de Amstellaan en de Rijlaan wordt de laatste hand gelegd aan zes- en veertig woningwetwoningen. Veer tien koopwoningen staan in de stei gers en voor vier winkels met boven woningen is thans het beton gestort. De vier en vijftig woningen van het plan-Zegwaart staan tussen de IJssel laan en de Reggelaan. De huurwonin gen komen over enkele weken klaar, terwijl de koopwoningen hopelijk aan het einde van het jaar door de bewo ners kunnen worden betrokken. Verder worden aan de Dinkellaan drie dubbele woonhuizen in de vrjje sector gebouwd. Aan diezelfde laan staat al een bun galow, maar daar is plaats voor nog drie buitenhuizen. Voorts is daar plaats gereserveerd voor een en dertig wonin gen. Het is te verwachten, dat binnen kort begonnen wordt met de bebou wing van de grond tussen de Leidse vaart en de IJssellaan. Op deze grond heeft de „Stichting tot bevordering van de woningbouw in Heemstede" optie. Aan de Leidsevaart bij de Rijn- laan komen verder nog twee flatge bouwen met in totaal dertig wonin gen. De palen daarvoor zijn reeds geslagen. Het wachten is nog op de premie. (Advertentie) LANGE VEERSTRAAT 10 TEL 11493 „Kijk eens wat ik goed kan gooi en," zegt een jongetje van een jaar of drie en hij werpt een stukje brood naar de eendjes. Dan loopt hij hard weg, blijft seaan en kijkt dan verwon derd naar dat grote dier met zijn lange nek, een lama. Maar zijn ver bazing is snel voorbij en hij loopt weer verder, naar de kippen. Die zijn vertrouwd en ook zij krijgen een stukje brood. Hij heeft nog een stuk je over en dat eet hij zelf op. Wij zijn op de kinderboerderij bij het Noordersportpark, die sinds 1 april weer opengesteld is voor de kinde ren van „één tot en met tachtig", zoals de beheerder de heer H. Does het zegt. En het is lente. Dat is aan alles te merken. Hoewel het nog vroeg in de tijd is en de kalveren, de ponny's en de lammeren nog niet in de open lucht mogen rondlopen, zijn er toch al vele tekens, die op het verschij nen van het voorjaar wijzen. Zo is er een bijzonder grappig jong geit je veertien dagen oud en grijzig met een bruin recht streepje over de rug, want zijn moeder is een Zwitserse berggeit. Het jonge geitje De ezel Dopie laat zich gewillig aaien door de kinderen, die op de kinderboer- blijft nog angstvallig dicht bij zijn <jerij een plezierige middag hebben. Drie ganzen kijken belangstellend toe. Mis- moeder en mag voorlopig nog niet schien wachten zij op brood of zijn zij alleen nieuwsgierig? Een kalkoen loopt buiten zijn hok. Maar geitjes groeien hooghartig voorbij. snel en de kinderen zullen het al eauw in de boerderij zien rondlopen, kent een welkome uitbreiding van de wend zijn aan de kinderen. De heer Ook ziin er jonge konijnen en mar- levende have van de kinderboerderij. Does vertelt, dat het merkwaardig moties De zeug „Corrie" krijgt in Buiten één van de grote attracties, is, dat als straks de kalveren in de juni biggetjes In de volautomati- de lama Marjan, zijn er nog de ezel boerderij komen, zij na een half uur- sche broedmachine de grote trots Dopie, de Shetlandse ponny Jopie, tje rennen en darren direct op hun van de heer Does zitten 130 eie- die een nieuw afdak heeft gekregen plaats zijn. ren Hij vertelt er met bewondering om te kunnen schuilen als het re- De kinderboerderij is een zeer over en zegt dat zeker 99,9 procent gent, en de zeug Corrie. Voorts een grote attractie, vooral voor buiten van de eieren uitgebroed zal worden grote verscheidenheid aan eenden, landers, want in het buitenland be en er dus zeer binnenkort zo'n kleine ganzen, kalkoenen, kippen en wat staat een dergelijke instelling niet. 130 kuikentjes op de boerderij rond- men zich maar denken kan. Het is Vorig jaar zijn er zo'n 40- a 45-dui- lopen ®én van de wonderen in de dieren- zend bezoekers geweest. Dit jaar is Maar de jonge dieren zijn niet het wereld, dat al deze dieren rustig bij al weer drukker. De vrije zaterdag enige nieuwe op de boerderij. De elkaar leven en ook volkomen ge- is daar niet vreemd aan. heer Does vertelt over de nieuwe ko nijnen-hokken. Vorig jaar stonden de hokken aan de afrastering van de Sportweg. De konijnen werden van buiten af doodgevoerd. Vijftien konij nen zijn aan te veel voedsel gestor ven. En dat is wel heel jammer. De heer Does zegt er direct bovenop, dat er wel een waarschuwing tegen verkeerd voedsel en tegen papier mag worden gegeven. Dat blijkt wel dag 22 april houdt de Haarlemse nodig te zijn. K.^.B. een grote solidariteitsactie Dan zijn er nog twee nieuwe sier- onder haar leden. Alle K.A.B.-leden ganzen, een .stel roodkopeenden, en en hun gezinnen hebben een envelop een stel Mandarijneenden. Dat bete- pe ontvangen, waarop TV,o+ Vanaf maandag 17 april tot zater- en hoopt vele envelopjes bij de andere leden op te halen, waarin hopelijk het loon van één uur werken gesloten is. De Haarlemse K.A.B. rekent op de grote offerzin van haar leden. met enkele slagzinnen het doel van de actie wordt aangeduid. De actie wordt landelijk gevoerd onder de titel „Wij en Zij". Die „Wij" zijn de leden van de K.A.B. die „Zij" zijn de mensen in de onder- „De Kattholieke Verkenners" en „De ontwikkelde gebieden. Nu is er de Nederlandse Padvinders", in het laatste jaren al heel veel te doen om district Haarlem, zullen ook dit jaar die gebieden. Waarom nu nog spe ciaal de K.A.B. De beide padvindersorganisaties In alle mogelijke folders wordt dat de lezer duidelijk gemaakt. Vele ge gezamenlijk de Sint-Jorisviering houden op 23 april. Oorspronkelijk leken er voor een gezamenlijke viering te veel moei- HAARLEM, 15 april Twee jeugdi ge wereldbefaamde musici zullen in mei met het NHordholIands Fhiïhar- monisch Orkest optreden in de Beet hovencyclus Het zijn de violiste .limine Andrade en de pianist Theodore Lett- vin verder verleent aan de cyclus de evenzeer beroemde pianist Hans Rich ter-Haaser zijn medewerking. De cy clus, waarvan de concerten plaats vinden op 2, 9 en 16 mei, wordt geleid door de eerste dirigent van het orkest Henri Arends. Hans Richter-Haaser begon zijn in ternationale loopbaan in de zomer van 1954 in het Kurhaus te Scheveningen. In 1958 en 1959 werd hij gevraagd voor het Edinburgh Festival. Zijn eerste toernee door Amerika maakte hij in ok- tober-november van 1959. Een jaar la ter trad hij daar opnieuw op, terwijl voor het volgend jaar toernee's op het programma staan (alweer) door Ame rika en Japan. Hans Richter-Haaser speelt 2 mei met het Noordhollands Philharmonisch Orkest het vijfde pia noconcert. Op dat concert zuilen ver der worden uitgevoerd de ouverture en balletmuziek „Prometheus" en de eer ste symfonie. De tweede solist in de cyclus, Jani- ne Andrade begon haar muziekstudies al op bijzonder jeugdige leeftijd. Toen zij twaalf jaar was sloot zij haar viool studie aan het Conservatoire de Paris met de hoogste onderscheidingen af. Kort daarna debuteerde zij in de Fran se hoofdstad. Haar studie zette zü voort bü Carl Flesch en Jacques Thibaud. In bijna alle landen van Europa heeft Janine Andrade concerten gegeven. Ook maakte zij toernee's door Zuid- Amerika, Azië, Australië en Afrika. In Haarlem speelt zjj op 9 mei het viool concert. Dit concert wordt geopend met de ouverture „Coriolan" en beslo ten met de derde symfonie „Eroica". Theodore Lettvin is een Amerikaan, die in 1926 in Chicago werd geboren. Zijn eerste leermeester was Howard (Advertentie) De jonge Amerikaanse pianist Theodore Lettvin, die 16 mei met het Moordhol- lands Philharmonisch Orkest onder le ding van Henri Arends het derde V^no- concert van Beethoven zal spelen m het kader van de Beethovencyclus Wells. Daarna studeerde If "vini bij Leon Rosenbloom. Op vijftienjarige leeftijd begon hij zijn studie aa" befaamde Curtis Institute of Music, een van zijn grootste succeMen was zijn onderscheiding op het Concours Reine Elisabeth te Brussel in 1952. In de daarop volgende jaren maakte Lett- vin toernee's door Europa en Aii'iKa On 16 mei zal Lettvin solist zijn in het derde pianoconcert Op het program ma van dit concert staan verder de ouverture „Die Ruinen von Athen en de zesde symfonie „Pastorale Advertentie SPEKSTRAAT 5 - TELEF. 16061 HAARLEM, 14 april Het Haarlems Gemengd Koor zal met het Jeugdkoor Internos woensdag 26 april in het Con certgebouw een herdenkingsconcert ge ven. Er zuilen onder meer werken wor den uitgevoerd van Haydn, Bach en Pergolesi. De sopraan Ans Philippo, de alt Tine van de Laan, de tenor Ruud Grasman en de bas B. G. Kuitert zullen als solisten meewerken aan dit concert, dat onder leiding staat van Anton de Beer. De begeleiding wordt verzorgd door Emmy van Eden. piano, en Klaas Bolt, orgel. Het herdenkingsconcert wordt gegeven ter gelegenheid van het veertigjarig jubileum van het Haar lems Gemengd Koor, dat werd opge richt door de heer Jan Booda. Daar de heer Booda in augustus van het vorig jaar is overleden, is het jubileum, op 15 februari, zonder feestelijkheden voor bijgegaan. GEEN SPREEKUUR De burge meester van Zandvoort is verhinderd woensdag 19 april zijn spreekuur te houden. bieden, zo wordt het gesteld, zijn on- lijkheden ontstaan omdat de Sint-Jo- risdag dit jaar een zondag is. Men kan dan niet over de kerken beschik ken. De moeilijkheden zijn echter weggenomen en zondag 23 april om streeks kwart voor negen des mor gens komen de welpen, verkenners, voortrekkers en padvindersleiders bijeen op de rotonde van de Grote Markt. Allereerst zal de assistent districtscommissaresse van de ka tholieke verkenners, akela M. Roo- zen, de horderoep van de welpen af nemen. Daarna volgt het hijsen van de drie vlaggen de nationale drie kleur en de vlaggen der beide pad vindersorganisaties en zal een zeeverkenner de wet lezen. De Sint Joristoespraak wordt gehouden door hopman ir. J. Pool, districtscommis saris van de N.P.V., welke organi satie dit keer de leiding heeft van de bijeenkomst op de Grote Markt. langs zelfstandig geworden. Andere worden dat zeker binnen enkele ja ren. De mensen verwachten, dat zij met die zelfstandigheid ook in betere sociale omstandigheden zullen ko men. De praktijk heeft echter ge leerd, dat zulks in de meeste geval len niet waar is. In vele gebieden is de nood ontstellend groot geworden. De honger eist vele mensenlevens, het maatschappelijk leven draagt veelal het kenmerk van ellende en armoe de. Een van de mogelijkheden, daar aan een eind te maken, is de stich ting van een eigen vakbeweging in die gebieden. De K.A.B. wil nu een handje hel pen, om daar de oprichting van een christelijke vakbeweging mogelijk te maken. Samen met de katholieke ar beidersorganisaties in België, West- Duitsland. Oostenrijk, Frankrijk en Canada. Gezamenlijk wil men gelden bijeen brengen tot financiële steun. Onder het motto: „Zij, de arbeiders in de onderontwikkelde gebieden le ven nu nog in een toestand, die er ger is dan die onze voorouders heb ben gekend vóór de opkomst van de vakbeweging, en WIJ zijn verant woordelijk voor hun toekomstig wel zijn" gaat de actie in Haarlem van start. De actie wordt kort maar krach tig gevoerd. Een paar dagen maar. Een legertje K.A.B.'ers gaat op pad Vóór de plechtigheid op de Grote Markt houden beide verenigingen hun kerkelijke viering. De districts aalmoezenier van de V.K.J.B., H. Bertels, zal een plechtige H. Mis op dragen. Waar dit zal geschieden moet de districtscommissaris hop man W. J. A. M. Smit nog regelen. In de Grote- of St.-Bavokerk houden de leden van de N.P.V. om acht uur een wijdingsdienst, die zal worden geleid door de heer H. Radsma, lid van de plaatselijke commissie N.P.V. voor X-groepen. p de vooravond van haar vijfen zeventigste verjaardag werd in Bloemenheuvel te Overveen een tentoonstelling geoopend van me vrouw Jo Kruyder-Bouwman. Zij is de weduwe van Herman Kruyder. de mentor van het expressionisme in Nederland. Het kunstenaars-echtpaar heeft rond de jaren'20 in Haarlem en omgeving gewoond. De gemeente Haarlem schenkt bij de opbouw van haar collectie mo derne kunst bijzondere aandacht aan de belangrijke figuur van Kruyder. Her man Kruyder en Jo Bouman hebben hun opleiding verkregen aan de Haar lemse Kunstnijverheidschool. Na de dood van haar man is zjjn vrouw blij ven werken; de relatie met de wereld van haar man heeft haar visiebljjvend ondersteund. Meer dan een schilderes is zij, zoals duidelijk blijkt uit haar tentoonstelling, een kunstnaaldwerkster. Bijna dertig van haar wandkleden en collages vor men er de hoofdschotel: haar onder werpen zjjn voorstellingen met vlinders, vogels, vissen en planten en ornamenta- le of grillige composities. In deze laatste maakt zy rijkelijk ge bruik van de motieven die de stoffen welke zij kiest reeds bezitten; de des sins ervan domineren èn de nieuwe crea tie blijft ondergeschikt. De doeken waar in de persoonlijke creatie overheerst en dc stofdessins soms door bewerking met de naald, ondergeschikt zijn geworden behoren tot haar beste werken. Wij dern ken hierbij aan Abstract motief (1) Vissen motief (7), het grote wandkleed Kalkoenen, dat het Frans Halsmuseum voor deze gelegenheid in bruikleen heeft gegeven, en vooral Moeras en Waterhoen ders waar eenvoud, klare compositie en persoonlijke vormwil samengaan. De twee wandkleden op respectieve lijk ronde- en ruitmotieven zijn van gro te decoratieve kracht. De combinaties van kleuren, soms in uitbundige felheid, dan weer van ver fijnde grijzen, vormen met de reeds ge noemde compositaire vondsten de sterk ste kant van het werk van Jo Kruyder- Bouman. Men kan het gaan zien tot en met vrjjdag 21 april. Van een geheel andere aard is het werk dat Mies van Oppenraay maakt. Het wordt tot 22 april ten- toongesteld in „De Ark", Nieuw Heiligland. Haar natuurpoëzie staat in directe betrekking tot de mens en ademt een gerichte religieuze deugdzaamheid. Bovendien toont zjj zich een ware eclectica door van de meest verschillen de stijlen gebruik te maken. Nauwkeu rig naturalisme en abstractie zjjn de uitersten waartussen men stijlelemen ten van Otto van Rees, Maurice Denis, George Rouault, en zelfs rechtstreekse Egyptische opvattingen gewaar kan worden. Ook Mies van Oppenraay heeft een decoratieve inslag; in het geëxpo seerde werk, dat vrij is ontstaan, voelt men de geneigdheid naar fresco's en glas in lood-ramen. Men zou het vrij werk in gebonden sfeer kunnen noe men, études van een monumentaal ta lent, voor wie gebouw, materiaal en uit te beelden gedachte de gegevens zijn waaraan de stijl moet worden aange past. Het bindend element dat men in de uiterlijke vorm mist, is te vinden in de intentie van het werk. Dingen zoals De Schemering en Paradijstuin zijn als schilderij geslaagd, omdat de voorstel ling er een bijzonder picturale verklan king heeft verkregen. L.T.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 3