Algerijnse toch naar regering wenst Evian te gaan Evangelie van de dag levert humor op in Bordeaux ZIGEUNERS TEGEN EICHMANN Antwoord van Sovjet-Unie FIAT IIOO Zwitserse welvaart NIET gebaat bij economische splitsing van Europa Congo-debat in V.N. besloten K.AJ. in bisdom Groningen bespreekt streekproblemen PAUL VLAANDEREN de Cord well affaire 8 VOLGENS BERICHTEN UIT TUNIS Inhoud nog EVA helpt; maar niet zoveel Zwedens gouden eeuw Kamerlid Zwanikken:Situatie van het noorden nationale zaak99 STUDENTIKOOS VLIEGFEEST Nieuw luchtvaart- gesprek met V.S. gehe robuuste bouw 55 pk KWESTIE LAOS i m Coöp eratieve bond van REISBUREAUS DE MAAN ALS ZIEKENHUIS INDISCHE dansgroep naar ons land Thans: fl. Belgische militairen moeten vertrekken Deze zomer in het Rijksmuseum „Het laatste oordeel Nieuwe film van Vittorio de Sica Primeur op Zestien» hoven Den Haag bestudeert Amerikaanse nota Suriname VERLIEST proces tegen Franse maatschappij Schadevergoeding van S. 2,5 miljoen FILMWEEK ARNHEM Scenario-prijsvraag voor de jeugd Emile Henriot overleden MAANDAG 17 APRIL 1961 PAGINA 2 M; vaste wegligging inclusief ideale verwarming, defrosters en undercoating Importrice J. Leonard Lang's Automobielbedrijven N.V. Amsterdam verkrugen (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, 17 april Volgens de hier ontvangen overeenstemmende laatste berichten van de Franse journalistieke waarnemers in Tunis is de voorlopige Algerijnse regering het erover eens dat lij zich opnieuw bereid moet verklaren naar „Evian" te gaan. Zij iou hiervan reeds mededeling hebben gedaan aan de Tunesische president, Bourguiba In de loop van deze week zou een offi ciële openbare bevestiging gegeven wor den, hetzij in de vorm van een communi qué, hetzij in de vorm van een radio rede van Ferhat Abbas. Onder andere zou ook de raad, gege ven door de Joegoslavische dictator Tito, die afgelopen week in de Tunesi sche hoofdstad op bezoek was, aan de ze besluitvorming niet vreemd zijn ge weest. Een laatste aanmoediging kan de voorlopige regering wel eens putten uit hetgeen generaal De Gaulle gisteren, op de laatste dag van zjjn toemee door Zuidwest-Frankrijk te Bordeaux en te Arcachon over Algerije naar voren heeft gebracht. Hij gewaagde erin van de vre de en de samenwerking die Frankrijk aanbood „aan alle Algerijnen, daarbij inbegrepen op de eerste plaats uiter aard hen die ons bestrijden en die tot dusverre onze toegestoken hand gewei gerd hebben". Dit lijkt iets meer tege moetkomend aan de representativiteits- aanspraken van het FLN dan de for mule „alle politieke elementen, met na me de rebellie", die de generaal in zjjn persconferentie gebruikte. Ook in het algemeen plaatste generaal De Gaulle nu weer mildere accenten: „Geest van broederschap", „een nieuw Algerije zij aan zij zo het dat wil met een nieuw Frankrijk", enzovoorts. Het is, volgens vele waarnemers, ove rigens een vraag of de leiders van het FLN zich inderdaad zo bijster geërgerd hebben aan de harde toon van cynisch realisme, de toon van een „tapijthande laar", die De Gaulle in zijn persconfe- In het proces-Eichmann valt de meeste aandacht op de vervolging, waaraan de Joden door het Derde Rijk zijn blootgesteld. Maar de Nationaal-Socialisten hebben ook de zigeuners veel gruwelijks aangedaan. De 39-jarige Lionel Rotaru is sinds tweeëneenhalf jaar, onder de naam Vaida Voevod 111, vorst van 6.200.000 zigeuners, die over de hele wereld verspreid wonen. Hij is uit zijn woonplaats in Frankrijk(Montreuilsous-Bois) naar Jeruzalem vertrokken om daar tegen Eich- mann een civiele vordering in te stellen. Rotaru zegt, dat hij dat doet namens 3,5 miljoen zigeuners, die in de vernietigingskampen der Nazi's zouden zijn omgekomen. MOSKOU, 17 april (UPI) De Brit se ambassade in Moskou heeft zondag avond het Russische antwoord ontvan gen op de Britse voorstellen inzake een oplossing van de kwestie-Laos. De voorstellen waren vervat in een op 23 maart afgegeven Britse nota. Over de inhoud van de Russische antwoordno ta waren zondagavond nog geen bijzon derheden bekend. De Britse ambassadeur, sir Frank Ro berts, werd door de Russische minis ter van buitenlandse zaken, Gromyko, ontboden teneinde het antwoord in ont vangst te nemen. Sir Roberts heeft over de voorstellen verscheidene malen on derhandeld met Gromyko, vice-minister Koeznetsov en diens ambtgenoot Geor- gi Poesjkin. Prins Souvanna Phouma, voormalig premier van Laos, is uit Warschau zon dag in Moskou aangekomen. Souvanna Phouma, een neutralist, wordt communistische landen erkend wettige premier van Laos. ior de als de UTRECHT, 15 april Opgericht is de coöperatieve bond van reisbureaus C.B.R. met als doel de belangenbehar tiging van de door de regering erkende reisbureaus en boekingskantoren. Alle aangeslotenen zullen voor elkaar boe kingen verrichten en op andere wjjze helpen. Er zullen een ereraad en een scheidsgerecht worden ingesteld, die de belangen van de reizigers zullen be schermen. FLORENCE, 14 april. (UPI) De Amerikaanse gedelegeerde Charles Philips heeft op het ruimtevaartcon gres dat hier wordt gehouden- gepo neerd dat de maan uitstekend ge schikt zou zijn als ziekenhuis voor hartpatiënten. Philips zei, dat het idee helemaal niet zo gek is als het op het eerste gezicht lijkt, omdat de aantrekkings kracht van de maan slechts een vijf de is van de aantrekkingskracht van de aarde. Dit zou tot gevolg hebben, dat het hart ueel lichter werk te doen krijgt. Hij merkte verder op, dat als men voorzichtig te werk zou gaan, men de maan bouendien volkomen bacterierry zou kunnen houden. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 15 april De Indische danseres Kumari Kamala zal van 22 tot en met 25 april met haar gezel schap achtereenvolgens optreden in Den Haag, Rotterdam en Amsterdam. Ku mari Kamala, die een grote toernee door Europa maakt, geldt in haar land als een van de topdanseressen. Tal van critici hebben al de lof over haar enorme techniek gezongen. Een van hen zei het aldus: „De enige fout van Ka mala is, dat zij nooit een fout maakt." De Indische danseres brengt met haar gezelschap, waarin ook twee van haar zusters dansen, een programma van klassieke Indische dansen, waar onder de Bharata Natyam en Katnak. De Bharata Natyam is de meest be kende en oudste dans van Indië. In fei te komen alle overige dansstijlen uit deze hoog ontwikkelde dans voort. Hoe wel de Bharata Natyam over het alge meen geïdentificeerd wordt met de so- lodans voor vrouwen kent deze dans nog vele andere vormen. Kumata Ka mala zal tijdens haar optreden de tien incarnaties van Visjnu en de dans van de Cobra uitvoeren. De laatste dans, die voor het eerst in ons land wordt gebracht, is een buikdans. Het gezelschap, dat in totaal uit drie dan seressen en een danser bestaat, zal wor den begeleid door fluit en drum. Bij sommige dansen zal ook worden ge zongen. rentie te beluisteren zou hebben gege ven. „Tapijthandelen" is, ook metafo risch gesproken, op de eerste plaats iets waarmee zij als oosterlingen wel vertrouwd zjjn. En op de tweede plaats had generaal De Gaulle, deze toon ge bruikend, in ieder geval nog nooit zo duidelijk te kennen gegeven en zulks ten overstaan van een gehele wereld omvattend internationaal gehoor, het geen wel enige garantie biedt dat Algerije uiteindelijk zo zal kunnen zjjn als het zelf zal verkiezen. Dit schijnt de voorlopige regering ten slotte als niet te verwaarlozen winst te willen beschouwen. Maar zo zij thans al opnieuw bereid is om naar Evian te gaan is dit, volgens de reeds genoem de Franse journalistieke waarnemers te Tunis, nochtans met heel weinig lust om ,,a priori", dat wil zeggen vóór de effectieve onafhankelijkheidsverkrij- ging, in te gaan op generaal De Gaul- les suggestie tot het sluiten van een „contract van samenwerking"; welk conract dan de werkelijke inzet zou moeten worden van de zelfbeschikkings uitspraak. Te mooi om onvermeld te laten is in dit verband een coïncidentie die op re kening komt van de liturgie der Katho lieke Kerk. Gistermorgen woonde gene raal De Gaulle in de kathedraal van Bordeaux een door de kardinaal-aarts bisschop Richaud opgedragen stille H. Mis bij en daaronder had, zoals gebrui kelijk, de voorlezing plaats, in 't Frans, van het Evangelie van de dag. Het ge viel dat dit op de tweede zondag na Pasen de parabel voorhield van de Goe de Herder. „Ik ben", zo klonk het dus, „de goede herder en ik ken mij scha pen en mijn schapen kennen mij. Ik heb nog andere schapen die niet van deze schaapstal zijn. Ook die moet ik leiden en zij zullen mijn stem horen en er zal één schaapstal zijn en één her der". Op de gezichten van vele aanwezigen maakte toen, zo melden de verslagen, de uitdrukking van ingetogenheid plaats voor een duidelijke glimlach en de blikken gingen naar generaal De Gaulle, die op de ereplaats in het hoog koor stram achter zijn bidstoel stond. Men kan zich indenken dat het korte toepasselijke preekje van de kardinaal aartsbisschop, dat nog volgde, maar weinig had toe te voegen. (Advertentie) 5900,- (Van onze speciale verslaggever) BASEL, 17 april Zonder handels vrijheid kan Zwitserland niet leven. De grote welvaart van het land Het heeft met Zweden en Engeland de hoogste levensstandaard van Europa heeft het voor een zeer groot deel te dan ken aan de enorme exportindustrie. Over natuurlijke hulpbronnen, uiteraard behalve de waterkracht, beschikt het land niet. Begrijpelijk dus dat de lei ding van de Schweizer Mustermesse, de spreekbuis van het bedrijfsleven, met klem aandringt op de eenwording van Europa. Met een splitsing in eco nomische blokken, dus zonder handels vrijheid, kan Zwitserland niet leven. Het is zeker, dat de EVA de gemeen schap van de zeven aan Zwitserland voordelen biedt. Maar veel is het niet, zoals een van de grote Zwitserse indu striëlen ons zei. Aansluiting bij of grote mate van samenwerking met de EEG is volgens de Zwitserse industrie een harde noodzaak om de welvaart van het land op peil te houden. De jaarlijkse uitstalling van hetgeen Zwitserland te bieden heeft voor de binnenlandse consument en voor de buitenlandse importeur de Swei- zer Mustermesse is zaterdag in Ba sel geopend. Daar was het dat duide lijk uiting gegeven werd aan het on behaaglijke gevoel dat in Zwitserland bestaat over de economische gang van zaken in Europa. Ook dit jaar is de belangstelling voor de Messe weer zeer groot. Men blijft op het standpunt staan dat de beurs een nationale moet zijn, waar alleen de Zwitserse fabrikaten hun produkt kun nen tonen. Weliswaar laten de statuten van de Messe sinds kort vertegenwoor diging van buitenlandse firma's toe, maar het ligt niet in de bedoeling om de beurs te internationaliseren. Het aantal deelnemende firma's ligt dit jaar iets lager dan in 1960. Er zijn er 220 of ongeveer 130 minder dan het vorige jaar. Vooral het aantal stands van de machine-industrie is teruggelo pen en wel met meer dan 100. Reden hiervoor is het feit, dat fabrikanten uit deze branches meer en meer gaan deelnemen aan gespecialiseerde vak beurzen. De elektrotechniek neemt ditmaal een bijzondere en geheel eigen plaats in. Meer dan ooit Kan men kennis nemen van de spreekwoordelijke Zwitserse pre cisie bij het aanschouwen van de meest uiteenlopende met zorg en vakkennis ontworpen apparatuur Als één van de eerste Europese Stroomleverantiers heb ben de Zwitsers grote ervaring opge daan in de ingewikkelde regeltechniek, die ten grondslag ligt aan het koppel van verschillende elektriciteitsnetten en centrales. Elektronische apparaten voor alle soorten van afstandsbediening treft men eveneens op de beurs aan. Het zijn aan de modernste eisen aangepaste en ge heel getransistoriseerde precisie-appa- raten, waarmee bijv. op afstand een pompstation kan worden bediend. Een spectaculair onderdeel van de veel omvattende expositie op het ge bied der electronica is een nieuw electronisch apparaat dat in een tele fooncel gemonteerd kan worden, dat niet alleen de telefoonkosten berekent, maar ook het gebelde nummer ont houdt en eventuele extrakosten op geeft met daarbij vermeld het num mer van de cel, waar gebeld is. Voorts wordt er op het gebied van de communicatietechniek een minia tuurconstructie van een personenop- roepsysteem gedemonstreerd, waar bij een kleine ontvanger, die bijv. ge monteerd in een brilmontuur kan worden meegedragen. Wordt men op geroepen dan klinkt uit het toestel letje een zachte fluittoon. Luistert de opgeroepene, dan hoort hij de voor hem bedoelde boodschap. Dt zeer grote tentoonstelling geeft niet alleen voor de vakman, maar ook voor de geïnteresseerde leek een boeiend overzicht van de nieuwste stand van zaken op het gebied van de machine bouw, een industrietak, waarin de Zwit serse bedrijven een wereldnaam heb ben verkregen. Grootste trekpleister zijn de reuzemachines, waaronder de immense scheepsmotoren. Een van de grootste Zwitserse bedrijven is op de markt verschenen met een nieuw type tweetakt-dieselmotor, die met twaalf cylinders met een boring van 900 milli meter 3000 pk ontwikkelt. Bij de vele gebruiksvoorwerpen valt de aandacht op, die besteed wordt aan de vormgeving. Speciaal de horloge industrie, die één van de aantrekkelijk ste afdelingen van de Messe vormt, valt daardoor op. Meer dan 160 fabrikanten tonen hier hun produkten. Traditiegetrouw neemt ook de textiel- en confectie-industrie een grote plaats in. Een inzending van 250 exposanten toont de nieuwste creaties en de afdelingen „Creation" en „Madame-Monsieur en „Trikotzentrum" verheugden zich de eerste dag reeds in de bijzondere be langstelling van de talrijke bezoekers. Een geheel aparte expositie is gewijd aan het intern bedrijfstransport. Deze afdeling geeft een duidelijk beeld van de bijkans stormachtige ontwikkeling, die deze techniek de laatste jaren heeft doorgemaakt. Bij de vele automatisch bestuurde systemen speelt de foto-elek trische cel een grote rol. Door allerlei lichtindicaties geïnstrueerd, kiezen bijv. lorries hun eigen spoor en leveren de juiste goederen op de juiste plaats af. Zowel het laden als lossen kan geheel langs vol-automatische weg geschieden, waarbij een enkele lichtimpuls voldoen de is voor een bepaalde handeling. Tonen voor de meer technische afde lingen vooral de vakmensen grote be langstelling, het grote publiek trekt meer naar de textielinzendingen en de horlo- NEW VORK, 17 april (Reuter, UPI) De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties heeft zaterdag einde lijk zijn debat over de situatie in de Congo besloten. De hele affaire eindigde met het aannemen van een resolutie, die neerkomt op een bekrachtiging van besluiten die reeds eerder werden ge nomen door de Veiligheidsraad. Ingevolge de resolutie, die werd inge diend door een groep landen van het Afro-Aziatische blok, dienen alle Bel gische militairen en para-militairen uit de Congo te worden teruggetrokken. Het Congolese parlement moet onmiddel lijk weer bijeenkomen, de gevechten moeten worden gestaakt, alle politieke gevangenen moeten worden vrijgelaten en alle problemen moeten op vreedza me wijze worden opgelost. De Algemene Vergadering verzocht België zijn verantwoordelijkheid als V.N.-lid te aanvaarden en alle beslui ten inzake de Congo, die door Veilig heidsraad en Algemene Vergadering zijn genomen, onmiddellijk uit te voeren. ge-exj- sitie. Ook de schoenen- en leder- warenafdeling alsmede de inzending van meubelen trekt flinke belangstelling. Voor het tentoongestelde speelgoed en de sportartikelen drommen grote groepen tezamen. De eerste indruk kan dan ook niet an ders zijn dan die van een zeer geslaag de beurs. het 5? STOCKHOLM, 17 april (TT-ANP) Dp de zomertentoonstelling van Rijksmuseum „Zwedens gouden eeuw" (achttiende eeuw), die van medio juni tot medio september wordt gehouden, zullen o.a. de kroningsmantel van ko ning Gustaaf III en koningin Sofia Mag- dalena te zien zijn. De collectie kunst en nijverheid, die wordt geëxposeerd is samengesteld door het Nationaal en het Nordisch Museum te Stockholm. De kunstwerken zjjn verzekerd voor meer aan drie miljoen Zweedse kronen (ruim 2.1 min geld). Deze expositie is bedoeld als „tegenprestatie" voor de twee jaar geleden in het Nationaal Museum te Stockholm gehouden expositie „De Ne derlandse Gouden Eeuw." Rome 15 april Vittorio de Sica is, na een voorbereiding van vier jaar in samenwerking met zijn vaste sce nario-schrijver Cesare Zavattini, begon nen met de opnamen voor zijn nieuwe film „II giudizio universale" (Het laat ste oordeel). De twee voornaamste moeilijkheden, die de verwezenlijking van zijn plan tot nog toe in de weg stonden: een enorme grote rolbezetting en een kostbaar bud get om daarin te voorzien, zqn uit de weg geruimd. Het verhaal is simpel van opzet: op een zonnige dag wordt de hemel plot seling bewolkt en een stem uit een wolk kondigt aan, dat het laatste oor deel die dag precies om zes uur zal plaats hebben. Wat er in de daarop volgende uren gebeurt, vormt het on derwerp van de film, die de reacties van 103 personen laat zien op deze aankondiging. Van de 103 hoofdrollen zullen er meer dan 60 worden gespeeld door interna tionale sterren, onder wie de Sica zelf als een advocaat, die op de dag des oordeels een verkoper van titels, me dailles en onderscheidingen moet ver dedigen. Amerika zal in deze film zjjn verte genwoordigd door Danny Kaye, Ernest Borgnine, Jack Palance en Jimmy Durante, Frankrijk door Fernandel, Jeanne Moreau, Anouk Aimée, Simone Signoret en Michel Auclair en Italië o.a. door Vittorio Gassman en Silvana Mangano. (Van onze correspondent) LEEUWARDEN, 17 april Zaterdag en zondag is hier een noordelijk sociaal economisch jeugdcongres gehouden, ge organiseerd door de diocesane KAJ en VKAJ van het bisdom Groningen. Er werd door ruim vierhonderd jongeren aan deelgenomen. Het doel van het con gres was bij de jongeren belangstelling te wekken voor en inzicht te geven in de problematiek van het noorden, zo zei de heer Joh. te Wierik, diocesaan voorzitter van de KAJ, in zjjn openings toespraak. Tevens was het een bijeen komst van jongeren, die een christelijk standpunt willen bepalen om zich daar na in willen zetten om de genomen beslui ten in hun eigen plaats door te voeren. Het congres, aldus de heer Te Wierik, was dus niet een einde, maar veeleer een begin van iets. Dr. L. Schneider hield vervolgens een inleiding over „de leefbaarheid van het noorden", waarin hij ondermeer betoog de, dat men bij verbeteringen van een bepaald gebied de bevolking zelf moet inschakelen en haar bewust moet maken van de problemen, die er zijn. Spreker belichtte de diverse aspecten van werk gelegenheid, vrijetijdsbesteding, culture le ontwikkeling enz., erop wijzende, dat de leefbaarheid van het gebied gedragen moet worden door welvaart. Ontbreekt deze dan is er van de rest ook geen sprake. Zondagmorgen werd in secties verga derd over de onderdelen van het rap port Jeugd en Toekomst, dat de KAJ en VKAJ hebben doen verschijnen naar aanleiding van een gehouden enquête, waarin vragen omtrent werkgelegenheid, woongelegenheid, sport en ontspanning, scholing en vorming, beloning en spaar- capaciteit gesteld werden, 's Middags hield mgr. Th. G. A. Hendriksen, coad jutor in het aartsbisdom, een toespraak, ROTTERDAM, 17 april De Delft- se Studentenaeroclub heeft haar der tigjarig bestaan gevierd met een mis schien niet grandioos, maar in ieder geval goed georganiseerd en gezellig vliegfeest op de luchthaven „Zestien hoven", overigens het eerste vliegfeest op deze luchthaven en vermoedelijk ook de eerste keer dat een dergelijk eve nement is gehouden, terwijl het norma le bedrijf op het "vliegveld voortgang vond. Het ging uiteraard bij dit festijn nog al studentikoos toe. De kelners der Delftse sociëteiten Hepen in vol ornaat met verversingen rond om de diverse besturen van studentenverenigingen, alle eveneens in vol ornaat, te bedie nen en ook het korpsbestuur had niét geaarzeld met zijn aanwezigheid het geheel luister bij te zetten. Was dit één kant van de viering van het jubileum, de andere kant het vliegen was eveneens zeer verzorgd. Een van de leden van de jubilerende aeroclub gaf een bijzonder geslaagde demonstratie zweefvliegen ter opening van het feest. De marineiuchtvaart- dienst vernietigde een denkbeeldige duikboot, wat nog een extra oefening voor de luchthavenbrandweer beteken de en het Hunterteam van de konink lijke luchtmacht gaf een voortreffelijk staaltje stuntvliegen weg. De nationale luchtvaartschool had de instructeur Van der Heijden afgevaar digd. Veertien leden van de Eerste Ne derlandse Parachutistenclub toonden hun kunnen, kapitein Van der Velde binnenkort 25 jaar in het bezit van zijn brevet vloog de Fokker F-14 voor, de K.L.M. toonde de DC-8 en de Ame rikaanse luchtmacht, gestationeerd op Soesterberg, bracht vier Delta-Daggers boven het grastapijt. Vooral dit laatste onderdeel van het programma maakte diepe indruk op het talrijke publiek. DEN HAAG, 17 april Een woord voerder van het ministerie van Buiten landse Zaken heeft in antwoord op een vraa,g meegedeeld, dat een Amerikaanse nota in studie is over hervatting van de luchtvaartonderhandelingen tussen Ne derland en de Verenigde Staten. Het document is vrijdag aan de Nederlandse ambassadeur in de V S. dr. J H. van Roijen, overhandigd. Zoals gemeld heeft minister mr. J. M. A. H. Luns, onlangs in Washington over de kwestie van de landingsrechten van de K.L.M. aan de Amerikaanse west kust gesproken. Onderhandelingen over een lucht vaartverdrag zijn indertijd afgebroken, toen de Amerikaanse regering afwijzend bleek te staan tegen verlening van lan dingsrechten aan de westkust. In de laatste dagen van de regering van pre sident Eisenhower waren er echter aan wijzingen, dat de president nog vóór zijn vertrek een oplossing voor dit pro bleem wenste te vinden. Tot hervat ting van de onderhandelingen is het toen niet gekomen. Dadelijk na het optreden van de regering Kennedy heeft de Nederlandse regering opnieuw de aandacht gevestigd op de wenselijkheid van hervatting van de besprekingen, zo werd in Den Haag vernomen. waarna door de heer J. Zwanikken, dio cesaan voorzitter van de KAB en lid van de Tweede Kamer, gesproken werd over „De situatie van het noorden een nationale zaak". De sociale rechtvaardigheid eist, dat elke mens in de gelegenheid wordt gesteld zijn arbeidsplicht te kunnen vervullen, zo was het uitgangspunt van de heer Zwanikken, die het ont breken van arbeidsgelegenheid ver geleek met een natuurramp. Spreker zei, geen pleidooi te willen houden voor een uitzichtloze industrialisa tie, maar wel voor een op mens en menselijkheid gericht beleid. „Het is prachtig om hulp aan onderontwikkel de landen te geven", aldus de heer Zwanikken, die daar onmiddellijk op liet volgen: „Doet wel, maar op de eerste plaats aan onze Nederlandse medelandgenoten. De heer Zwanikken, die de loonaf- stand tussen west en noord nog steeds te groot noemde, waarschuwde zijn toe hoorders ervoor op grond van hogere verdiensten naar het westen te vertrek ken. Men moet niet te vlug zijn eigen bodem, met rijke mogelijkheden, verla ten en ook de aanpassingsmoeilijkheden niet onderschatten. Spreker wees op de dringende noodzaak van verbetering der aan- en afvoerwegen en regionale in frastructuur en zei, dat de jongeren niet alleen vertrouwen moeten hebben in de ontwikkeling van het noorden, maar ook een eigen taak hierin moeten zien. De heer Zwanikken noemde het kern- beleid van de regering afgestemd op de situatie van dit ogenblik, met een ont breken van planning op lange termijn. Hu acht het voorts een discutabele zaak of de rijksoverheid precies moet uitma ken waar de concentratie tot stand komt. De keuze van vestiging moest zpns inziens veel meer worden overge laten aan de vrije wil van de onder nemer. De aanwijzing van kernen is een bewuste discriminatie van andere ge meenten en het heeft in deze tijd zin om zich te beraden op dit beleid. Bij dit beraad moeten de gedachten aan grotere vrijheid en grotere soepelheid centraal worden gesteld. De woningsituatie noemde de heer Zwanikken in zijn rede een van de erg ste knelpunten van het noorden. Hij zei weinig vertrouwen te hebben in het so ciale karakter van het huidige woning- beieid. PARAMARIBO, 15 april (ANP) Naar het dagblad „De Ware Tijd" ver neemt, heeft Suriname het proces, aan hangig gemaakt door de Grands Tra- veaux de Marseille, verloren. Het zou ongeveer 2.500.000 Surinaamse guldens aan deze Franse maatschappij moeten betalen. De G.T.M. diende de vorde ring tegen Surinatne in daar het de bouw van de Brokopondostuwdam niet toegewezen heelt gekregen. Volgens een overeenkomst'tussen Su riname en de G.T.M. zou de Franse maatschappij het voorlopig ontwerp van de stuwdam maken, hetgeen ook is ge beurd. In de overeenkomst stond boven dien dat bij de houw van de dam de G.T.M. prioriteit als uitvoerder zou worden gegeven. De Surinaamse rege ring zag er evenwel van af de stuwdam door Suriname zelf te laten bouwen en kwam met de Suralco overeen dat zij de bouw op zich zou nemen. Een jaar geleden heeft de G.T.M. Suriname aan gesproken en een vergoeding gevraagd van zes miljoen gulden. Suriname bood daarop een vergoeding aan van drie ton. De Franse maatschappij verwierp dit aanbod en eiste vijf ton. De zaak werd toen aan arbitrage onderworpen AMSTERDAM, 15 april In het ka der van de Internationale Filmweek te Arnhem, die van 5-10 juni wordt gehou den, heeft het Nederlands Filminstituut een scenario-prijsvraag uitgeschreven voor de jeugd van alle scholen voor VHMO en de kweekscholen. Het is de bedoeling, dat leerlingen van deze scho len individueel of klasgewijs zelf een be knopt scenario samenstellen voor een film. zoals ze die graag zouden zien ge maakt. De beste scenario's zullen worden be kroond en voor de winnaars worden prij zen beschikbaar gesteld. Degenen die aan de wedstrijd willen deelnemen, dienen vóór 25 april een aan meldingsformulier in te zenden, dat ver krijgbaar is bij het Nederlands Filmin stituut, Oude Hoogstraat 24 te Amster dam. Deze prijsvraag moet worden gezien als een mogelijke bijdrage tot de film vorming van de schooljeugd. Het insti tuut is bereid voor een beperkt aantal scholen kosteloos een mondelinge uiteen zetting te doen geven over het onder werp: „Wat maakt een verhaal tot een filmvnrhaal?" Deze uiteenzetting dient dan tevens als een nadere toelichting op de wijze, waarop men bij het maken van de gevraagde scenario's t<- werk moet gaan. PARIJS, 15 april (A.F.P.) Emile Henriot, lid van de „Académie Fran- qaise", is vrijdag op 72-jarige leeftijd te Parijs aan een hartaanval overleden. Henriot werd in 1911 medewerker van „Le Temps" er in 1944 litterair criticus van „Le Monde". Hij was voorzitter van de „Alliance Frangaise". ZAL IK MEEGAAN? NEE "ER 19 MAAS BEN AANNEMEL'JK MOTIEF— IEMAND PROBEERT DE AANDELEN VAN DE FIRMA TE LATEN KELDEREN OM ZE DAARNA IN HET GEHBM DP TE KOPEN DAT MOET IK JUIST ONTDEKKEN.- IK kiipeven NAAR DE STAD OM HET AANDELENBEZIT BÜ HET HANDELSREGISTER PLUIZEN HOUDT

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 2