K.V. P.-jongeren vragen verlaging kiesleeftijd om Overheidssteun gewenst voor actie in ontwikkelingslanden „Beginselloosheid moet voor u een uitdaging zijn" Algemene kinderbijslag vanaf eerste kind 1961 Missa Cathedralis van Herman Strategier Eerste uitvoering in Utrecht DE SUIKER I FRUITJES URKER VLOOT GEPAVOISEERD Veel lof voor directeur van Instituut Kerkmuziek Bisschop van Roermond bij huldiging Voorlichting in Nederland M K.V.P.-jonger en wensen: Nederlander in Italië omgekomen Vergadering in Haarlem REVALUATIE SCHOKKEND voor BLOEMBOLLENVAK m Zilveren priesterfeest J. J. H. Voncken Goedkope super- benzine in Epe Drs. Schmelzer waarschuwt de jeugd: Waardevaste verzeke ring volgens A.O.W.- systeem Koningin haalt op Schiphol vriendin af Mr. Marijnen spoort de regeringspartijen aan tot samenwerking Benoemingen bisdom Rotterdam Man te water geraakt en verdronken Mrs Patricia van Delden MAANDAG 17 APRIL 1961 PAGINA 5 verrassend luxueus! ZIJN PRIJS MEER DAN WAARD INTERNATIONALE TENTOONSTELLING verpakte gebakken uitjes 49 ct. Kinderbijslagwet Duitse onderneming opent eerste tankstation (Advertentie) (Van onze parlementaire redacteur) ZEIST, 17 april De jongeren van de KVP hebben gisteren op hun jaar lijks congres met aandrang aan rege ring en parlement gevraagd om verla ging van de leeftijdsgrens voor het ac tieve en passieve kiesrecht. In het b j- rijn van minister Klomp^ staatssecre taris Schmelzer en verschillende leden van het parlement hebben zy de ver wachting uitgesproken, dat hieromtrent spoedig een voorstel tot grondwetswy- ziging zal worden ingediend. Dit werd naar voren gebracht door de voorzitter van de Centrale Jongerengroep, de heer G. Woertman. De voorzitter besteedde veel aan dacht aan wat hp noemde ,,een nieuwe instelling tegenover de jonge landen, die tot ontwikkeling komen". „Met geld alleen komen wjj er niet; het gaat ook om kennis en begrip, waar deze lan den behoefte aan hebben", aldus de heer Woertman. In een resolutie wordt dit laatste nader aangeduid als „het brengen van onderwijs, een goed functionerend regeer- en bestuursappa raat, waarin zoveel mogelijk plaats wordt ingeruimd voor eigen krachten" en voorts „het bieden van de helpende hand door de Internationale Unie van Christen-Democraten" De heer Woertman sprak ook over de vredesactie van president Kennedy. Hp zei verbaasd te zijn, dat de rege ring de in ons land reeds lang bestaan de activiteiten van jonge arbeiders en jonge boeren in de ontwikkelingslanden niet veel eerder heeft ondersteund. Het is zaak, dat Nederland dat wat in ei gen land bestaat verder uitbouwt en ook financieel mogelijk maakt, aldus de jongerenleider. Hjj vroeg voorts de aandacht voor de snel stygende behoefte aan meer accommodatie voor de sport, vooral nu de vrije zaterdag nadert. In een resolutie is het probleem van de vrijetijdsbesteding verder uitgewerkt. Bernard Verhoeven, die deze sectie leidde, sprak over ,,een culturele re volutie", die de tweede industriële revolutie moet begeleiden. De heer Woertman sprak zijn ver ontrusting uit over de toenemende ze dendelicten en vroeg in dit verband po sitieve maatregelen van de regering op het gebied van jeugdopvoeding door films, radio en lectuur. De jongeren zijn, naar hij opmerk te, ernstig teleurgesteld over de afwij zende houding van de minister van Defensie tegenover het voorstel, dat notabene in een motie door het gehele parlement is vervat, van uitkering van een bedrag bij afzwaaien van jonge recruten van tien gulden voor iedere maand waarin deze gediend hebben. uiNiiiiiiimiiiiiimmiMmiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiniimniiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiimiiiimiiiiiiiiiiiiiiMmmiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiin (Van onze parlementaire redacteur) ZEIST, 16 april „Politici zijn soms met verbijsterende blindheid ge slagen voor de macht, die beginselen kunnen uitoefenen", aldus staatssecre taris drs. W. Schmelzer in een toe spraak tot het jongerencongres van de KVP. Hij citeerde Roland Holst, die UllllllllllllllliiHlillllllliiiiiiiitlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllflIIIIIIIIIIIH'IIIIIIIIIHIIIlllllllllllIHHHIIIIIIII (Van onze parlementaire redacteur) ZEIST, 17 april Ook de KVP-jon- geren hebben op hun jaarlijks congres een uitspraak gedaan over de kinder bijslagvoorziening, die moet komen. Zij verwachten een algemene voorzie ning voor het gehele volk volgens het AOW-systeem, dus met een waarde vaste uitkering. Bovendien willen zij dat deze uitkering ingaat vanaf het eerste kind. Uit de discussies b$e bleek, dat deze zaak ook by hen sterk leeft. De heer Mertens, die een inleiding hield over onze sociale verzekeringen heeft onder ernto ,.:- ulsen> dat de kinderbijslag niets anders ks dan een logische voortzetting, een sten verder op de weg, die wij met algeme ne volksverzekeringen als AOW en AWW zijn ingegaan. Hp zei, dat reeds in 1938, toen prof. Romme als minister van Sociale Zaken de eerste kinderbij slagwet in het parlement behandelde, werd gedacht aan het verzekeren van zelfstandigen. Om praktische re denen kon dat toen nog niet. Thans moet dat beginsel praktpk worden. De kinderbpslagwet moet het gehele volk omvatten. Het gaa' niet om een verze kering voor loontrekkenden alleen. Im mers ook voor zelfstandigen geldt, dat het inkomen uit hun arbeid niet kan worden verhoogd alleen omdat zp de last van een gezin met kinderen dra gen. Kinderbijslag wil dus een recht vaardige herverdeling van inkomen om verschillen in draag- xracm te compenseren. De rechts- grntinf0'j- voor loontrekkenden en voor zelfstandigen dezelfde. De heer Mertens voelt het meest voor het behandelen van het thans ingediende ontwerp van wet. Hp ver tolkte daarbp een standpunt, dat de laatste tijd herhaaldelijk in KVP- kringen wordt vernomen: er is nu een wetsontwerp, dat een redelpke oplossing biedt. Het is door de so cialistische oud-minister Suurhoff reeds voorbereid. De KVP wil daar aan meewerken. Laat de regering zich nu niet te veel zorgen maken, dat dit ontwerp het niet zal halen. De coalitiegenoten, met name de WD en de CHU, die er wellicht niet veel voor voelen, moeten nu maar kiezen of delen. Willen zp de coali tie in stand houden, dan zullen zy bij moeten draaien. De7p week wordt het verslag vast- gesteld van het mondeUng onderhoud, dat de commisie van voorbereiding voor dit ontwerp met mimste Rooy en twee staatssecreta erstuk gehad. Het verslag zal als Kamersiu eDeChwaar'nemend voorzitter van de KVP-£rTc™e heer Andr essen die °P het jeugdcongres aanwezig was, zei ons dat hp dit stuk met belangstelling tegemoetziet. Wanneer het standpunt van de andere fracties uit dit verslag duidelpk wordt, kan men zich een beeld vormen van de situatie, waarin wp ons thans met de kinderbpslag be vinden. Het kabinet staat met de KVP- fractie op het standpunt, dat het par lement over dit ontwerp in ieder ge val vóór het zomerreces tot een be slissing moet komen. De jongeren, die de kinderbpslag wet als een noodzakelpke aanvulling van de sociale verzekeringen zien, heb ben ook gevraagd om een spoedige in voering van de wet op de arbeidson geschiktheid, waarbp eveneens zelf standigen, zp het voorlopig vrpwillig, betrokken kunnen worden. Het systeem van volksverzekeringen willen zp uitgebreid zien ook tot de gezondheidszorg, in die zin, dat al thans grote calamiteiten in onze gezin nen kunnen worden opgevangen. Men bleek van oordeel, dat de voor lichting over de gehele verzekerings materie onvoldoende is. in 1939 dichtte: „Een volk van knech ten komt de wereld knechten tot on derwerping aan een onderkaak". Hp zette uiteen, dat in die tijd diploma ten als Chamberlain, hoewel ze toch „Mein Kampf" zullen hebben gelezen, niet begrepen welk dodelpk gevaar de wereld bedreigde. En ook nu nog is men zich de macht van beginsel in het politieke leven niet bewust. De staatssecretaris citeerde ook Lenin: „Voor ons geen moraal dan die welke aan klassenstrpd en proletariaat onder geschikt isHij concludeerde, dat dit een uitdaging is voor de christelpke politieke partpen. Drs. Schmelzer gaf als zpn diepe overtuiging te kennen, dat het kabinet- De Quay „op de helft van de rit" aan gekomen, reeds in sociaal (en dus christelpk-sociaal) opzicht het een en ander tot stand heeft gebracht, dat de aandacht verdient. Hp somde op: Ver hoging van sociale uitkeringen en kin derbpslag dit laatste met een pro gressie erin belastingverlaging, be perking van het verhaalsrecht, het landbouw- en zuivelbeleid, verdere in dustrialisatie en belangrpke maatrege len ter bevordering van de bezitsvor ming, waardoor ook de kapitaalmarkt meer mogelijkheden biedt voor econo mische ontplooiing. Hp wees erop, dat ons gezag in het buitenland, ook als klein land, ten nauwste met deze pres taties in het binnenland samenhangt. De befindsman gaf de jongeren in de KVP aan het eind van een enthou siast betoog de raad de uitdaging van degenen, die geen beginselen willen kennen, te aanvaarden. Wie kan beter dan de jeugd de burgers overtuigen van onze idealen en onze visie op het algemeen belang? Wie kan met groter overtuiging en moed aan de toekomst denken, zo vroeg hp. Hp is van oor deel, dat de jongeren een dankbare taak hebben, wanneer zp de ouderen inspireren met een onwankelbare vi sie op de toekomst van het christen dom. Snaoa Verwarming, voorruitontdooiers, rollioes, binnen- en buitenspiegel, starter-contactslot, lichtsignaalschakelaar, handschoenenkastje met deksel, kofferverlichting, 2 kleerhaakjes, 3 asbakjes, zeer uitgebreide collectie gereedschap, afwasbare polyester dakbekleding, spons- rvbber kussens, slaapbanken dit alles behoort tot de standaard uitrusting! Prijs 5495.(af Den Haag) H. ENGLEBERT N.V. - Verkoop en werkplaats: Theresiastraat 145 Den Haag - Tel. 070-723903* Magazijn: Dobbeweg 2 - Voorschoten - Tel. 01717-2010* DEALERS: Fa. H. BROUWER, 2e Jan Steenstraat 46, Amsterdam, tel. 726842 v. d. GUN's Autobedr. N.V., B. Ruloffstraat 5, Amsterdam, tel. 722622 Garage VERBEEK, Bloemendaalseweg 5-7, Bloemendaal, tel. 52301 Rayon Hilversum-Baarn: Garage J. H. IESBERTS, Loosdrechtseweg 24, Hilversum, tel. 45100 Rayon Naarden-Bussum-Blaricum: KOUDIJS' Autobedrijf, Cattenhagestraat 45, Naarden, tel. 13486 UTRECHT, 16 april Bij gelegen heid van zpn zilveren priesterfeest gaf de zeereerw. heer J. J. H. Voncken, directeur van het Ned. Instituut voor Katholieke Kerkmuziek en diri gent van het Kathedrale koor te Utrecht naar aloude traditie op dracht aan Herman Strategier, orga nist van de Kathedraal met wie hij wekelijks musiceert, om een Missa te compneren. Het verwondert mp niet dat dit een „Missa Cathedralis" is, geworden. Zij klonk zondag voor het eerst in de Utrechtse kathedraal onder leiding van de componist met Albert de Klerk aan het orgel. Strategier is zpn compositonische principes ook in dit pompeuze maar te vens zeer devote werk getrouw geble ven. Het melodisch stramien is in alle partijen verantwoord, de indeling van een rustige opgang door enkele stem men, een samenbundeling van het ge heel naar een climax waar de tekst de ze vraagt, is voortreffelijk gerealiseerd. Om dit polyphoon stemmenweefsel be- ANCONA, 17 april (AFP) Een jong Nederlands industrieel, de 37-jari- ge heer Anton Wolf uit Amsterdam, is hier zaterdag dodelpk verongelukt, toen zpn auto door nog onbekende redenen van de weg afraakte en tegen een boom reed. Tpdens de overbrenging naar een ziekenhuis is de heer Wolf overleden. BREDA Zaterdagavond laat zpn de 16-jarige scholier A. van Houten en de even oude timmerman C. Marpnis- sen, beiden afkomstig uit Bavel onder de gemeente Gilze-Rpen in botsing geko men met een autobus. Zp werden eni ge tpd na 't ongeval levenloos ter hoog te van de Boslaan aangetroffen. De be trokken buschauffeur heeft van het on geval niets gemerkt. TUBBERGEN Zaterdagmiddag is de 27-jarige G. J. Krukkert in de buurt schap Harbrinkhoek door een auto aan gereden en zo ernstig gewond, dat hp een half uur later in het r.k. ziekenhuis te Almelo overleed. De heer Krukkert was veertien dagen geleden gehuwd. VENLO Op de niet beveiligde over weg in de Hepdsehoekweg tussen Ven- ray en Meerlo is de 75-jarige heer M. Klassens uit Klein-Oirle zaterdagmid dag met zpn fiets onder de trein Np- megen-Roermond gekomen en op slag gedood. DOETINCHEM Vrpdagavond is op de Ruiterweg de 39-jarige H. Eb- bers dodelpk verongelukt. Het slachtof fer stond op een platte wagen, waarvoor een pony was gespannen. Doordat een pony in een langs de weg gelegen wei de ging draven, schrok het trekdier van Ebbers en trok hard aan. Daarbp viel de man van de kar, die kantelde en op hem terecht kwam. Het slachtoffer was gehuwd en vader van twee kinderen. (Advertentie) Een boeiende tentoonstelling. De Nederlandse Banketbakkerij biedt elke 500ste bezoeker een taart aan. NIEUWE RAI VAN 11 T/M 19 APRIL „De Suiker" is niet alleen zoet, „De Suiker" is interessant!!! Dagelijks vertoningen vari de film „LOF DER ZOETHEID» Geopend dagelijks van 10-17.30 en 19.30-22.30 uur. 16 april van 11.30 uur af- Toegangsprijzen tot 1 uur n.m. f3.-, na 1 uur f 1.50. HAARLEM, 17 april Vanmorgen is de Koninklpke Algemene Vereni ging voor Bloembollencultuur in het Haarlemse concertgebouw in algeme ne vergadering bpeengekomen. De voor zitter, jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, bracht in zyn openingswoord de revaluatie van de gulden ter sprake, die hp_ een der meest schokkende gebeurtenissen voor het vak noemde. De revaluatie zo betoogde hij is een even onver wachte als nadelige verrassing voor on ze exportbedrpven geworden. Slechts de toekomst kan uitwpzen, of op den duur deze maatregel voor ons land en ook voor ons bedrpf wellicht heilzaam kan zpn. De thans geleden verlie zen veroorzaken in ieder geval voor meerdere bedrpven grote moeilijkheden. Wp kunnen slechts hopen, dat de gro te energie en werkkracht, waarvan on ze vakgenoten onder vaak wisselende omstandigheden steeds weer blpk heb- Advertentie) SCHIPHOL, 17 april Onopgemerkt door de vele honderden bezoekers, die de promenaden en restaurants van Schiphol bevolkten, is koningin Juliana zondagmiddag korte tijd op de lucht haven geweest. Niemand sloeg acht op de grote hofauto, die om half een over het platform naar de ingang van de ICA-hal reed. Daar 'stonden enkele le den van de koninklijke marechaussee, van de rijkspolitie en een vertegenwoor diger van de K.L.M. gereed om haar te begroeten. De koningin kwam naar Schiphol om daar persoonlijk een Amerikaanse vrien din af te halen, mevr. E. M. H. Taylor- Clifford, die reeds vaker in ons land is geweest. Een kwartier tevoren was de ze met een lijntoestel van de K.L.M. uit Ney York, dat eerder dan verwacht op onze luchthaven arriveerde, aange komen. Na een hartelijke begroeting in de ont vangstkamer stapte de koningin met haar vriendin in de hofauto en vertrqk, even onopgemerkt als zij was geko men. (van onze correspondent) HELMOND, 17 april Op een druk bezochte kaderdag van de Statenkies- knng Helmond der K.V.P., omvattend geheel zuid-oost-Brabant, heeft minis- roLïïrij '''•'"S11 gezegd, dat de mee- i Part^en het verlangen naar ^Lv. j !ng waar moeten maken bp bpsla^et 8 der Algemene Kinder- ARNHEM, 15 april De 23-iariee leerling-vertegenwoordiger Theo Pie- ters heeft een bronzen medaille en een bedrag van honderd gulden gekregen van de Maatschappij tot redding van drenkelingen. Met behulp van ziin 17 jarige vriend M. Gielen redde Theo Pieters vorig jaar op de Kaag het 11- jarig meisje C. Pplbrief uit Hilversum van de verdrinkingsdood. &e Ur/cer vissers hebben gedurende vijf dagen laten ziendat hun eilandondanks inpoldering van het IJsselmeer, nog springlevend is. Op de laatste miaaag, •vterdag, kozen meer dan tweehonderd feestelijk gepavoiseerde Bijgaande foto toont een overzicht tijdens het uitvaren van de vloot UTRECHT, 17 april Op ondubbel zinnige wpze bleek zondag bp de vie ring van het zilveern priesterfeest van de zeereerw. heer J. J. H. Voncken, die sinds acht jaar de leiding heeft van het Ned. Instituut voor Katholieke Kerkmuziek en daarvóór bekendheid genoot, toen hp in Meerssen kapelaan was, door zijn directie van de Meers- sener Nachtegalen, hoe zeer zpn ar beid voor de verheffing van de katho lieke kerkmuziek wordt gewaardeerd. Een verrassing voor de jubilaris was, zoals hp verklaarde, dat zpn bisschop, mgr. P. J. A. Moors uit Roermond bij de huldiging aanwezig was. Als te ken van zijn verbondenheid met dit dio cees overhandigde mgr. Moors aan di recteur Voncken de bef, die de pries ters daar dragen. ..Bij de vele woorden van lof, die hem zyn toegesproken, werd ook herdacht de eerste vorming, die hy in het ou derlijk huis meekreeg, waarvoor zpn moeder, die met enkele andere familie leden deze dag mocht meevieren hoog geprezen werd. „Ze hebben me wel op een erg hoog voetstuk geplaatst", zei directeur Vonc ken in zijn dankwoord, „maar zoals het parochieblaadje in mijn ge boortedorp, het mooie Wylre, het ge daan heeft, gebeurde het toch niet. Daarin werd meegedeeld, dat ik 25 jaar geleden tot de eer der altaren was verheven." Prof. dr. J. Smits van Waesberghe sprak als voorzitter van de St.-Grego- nusvereniging en van het schoolbe stuur, waarbij hp als huldeblijk een enveloppe met inhoud overhandigde. Zo deed ook de plebaan van de kathe draal, pastoor J. van de Burg, die di recteur Voncken dankte, dat hij het zangkoor daar, waarvan hij eveneens directeur is, op zo'n hoog peil heeft gebracht. J. J. H. VONCKEN Een dergelijk geschenk werd over handigd door deken J. van Rossum namens het bestuur van het instituut, terwijl hy de gelukwensen van het Me- tropolitaan Kapittel overbracht. De heer Fré van Engelen, vice-voor- zitter van het kathedrale koor ,,St.- Gre- gorius Magnus", tekende directeur Voncken als goed musicus uitstekend leider en vriend, waarna hy hem een combinatie van radio en grammofoon overhandigde. De jubilaris kwam al di rect over een uitgebreide discotheek te beschikken, door de vele platen, die hem van vele zijden werden overhan digd. Namens de leraren voerde Albert de Klerk het woord; de heer Joh. v. d. Bogert, directeur van het Utrechts Con servatorium en de Protestantse Kerk- muziekschool, sprak als collega, de heer Hans Ponten bracht de gelukwen sen van de Kath. Organisten- en Di recteuren-vereniging over en de heer Donker vertolkte de gevoelens van de studenten. Mede namens de ouders en het personeel stelde hp als geschenk een gebrandschilderd raam van Char les Eyck in uitzicht. Vele sprekers benadrukten, hoe di recteur Voncken door zyn opleiding van ionge mannen voor de katholieke eredienst ook een echt priesterlijke taak heeft uitgeoefend. Breedvoerig ging hierop in de eerste directeur van de toen nog geheten Katholieke Kerk- muziekschool, de bejaarde pater dr. Caecilianus Huygens O.F.M. De jubilaris zelf zei tijdens zyn pre dikatie onder de plechtige H. Mis, die hij des morgens "i de kathedraal celebreerde, dat hy door de kerk muziek waarmee hy zijn leven vult, een hemels goed verworven heeft. Nu hp zelfs niet het koor geleid had en slechts de schone muziek over zich heen behoefde te laten gaan, had hy sterk ervaren, hoe deze de mens tot beter bidden brengt. Directeur Voncken werd bp het H. Of fer geassisteerd door prof. Smits van Waesberghe als presbyter assistens; deken H. Steegmans uit Meerssen als diaken en plebaan J. van de Burg als subdiaken. In het priesterkoor hadden plaats ge nomen mgr. dr. J. Geerdinck, proost van het Metropolitaan Kapittel; de ken mgr. J. Siegerink; mgr. mr. Fr. Op de Coul, directeur van het R.K. Centraal Bureau voor Onderwijs en Op voeding; deken Van Rossum en pater Huygens O.F.M. ben gegeven, hen ook thans weer in staat zullen stellen, die moeilijkheden te overwinnen. Met voldoening herinnerde spreker aan de gedurende de Paasdagen ge houden tentoonstelling van bloeiende bolgewassen in Stuttgart. Niet minder dan tachtigduizend mensen brachten een bezoek aan de expositie, op zich zelf al een succes, maar belangrijker was misschien het welslagen van de proefneming om pannen en kisten met gebroeide bolgewassen over een af stand van 700 kilometer per auto te vervoeren en in zodanige staat te kun nen tentoonstellen, dat zy tot na de slui ting van de expositie in voortreffelijke staat zpn gebleven. Jhr. Van Nispen deelde vervolgens mede, dat aan de wens van de leden om van de regering een tegemoetko ming te krijgen in de geleden water schade door de minister niet kon wor den voldaan. De belastingcommissie heeft echter bereikt, dat met die scha de rekening wordt gehouden bp het vaststellen van de normen voor de vermogensbelasting. Spreker behandel de nog enkele technische kwesties en verklaarde tenslotte, dat thans ver schillende contacten zpn gelegd, in ver band met het eigen gebouw, waardoor men tot een zo gunstig mogelyke opzet wil komen. ROTTERDAM, 17 april (K.N.P.) Mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rot terdam, heeft benoemd tot kapelaan te Rijswijk (St. Benedictus) de weleerw. heer J. W. Sohrama; tot kapelaan te Loosduinen (O. L. Vrouw Hemelvaart) de weleerw. heer F. A. Harding; tot kapelaan te Voorburg O. L. Vrouw Hemelvaart) de weleerw. heer J. A. M. Saulenn; tot kapelaan te Rotterdam (Christus Koning) de weleerw. heer J. M. de Koning, die kapelaan was te Voorburg (H. Mar- tinus. weegt zich het orgel met ruime cur ven van statig ondersteunende akkoor den, met 'n treffende intermezzo-maat, een ornamentale vrpe tegenstem en na tuurlijke compacte, sonore sloteffecten. Door splitsing van de stemmen tot achtstemmigheid en moderne maar reë- ele, uit het melodisch verband opstijgen de harmonieën heeft de componist het de uitvoerenden natuurlijk niet gemak kelijk gemaakt. Het is voor mij een vraag of de vele orgelfiguraties die de componist bijv. in het Gloria voorschrpft het effect maken wat hij zich er van heeft voorgesteld. Overigens weet Strategier op de juiste plaats iedere stem het zijne te geven om de kern van de tekst niet zozeer uit te beelden als wel te onderstrepen. The matisch materiaal en zijn verwerking in koor en orgel geven blijk van inten se inspiratieve arbeid. Deze Missa is zijn naam waard en uitermate geschikt voor een zeer fees telijk viering van de Misliturgie. In deze indrukwekkende Misviering was de „Missa Cathedralis" bijzonder op haar plaats en was de feestelijk li turgische opgang van moment tot mo ment voelbaar. Er was ook een idea le eenheid tussen feesteling en assisten ten aan het altaar en het magnifiek zingend koor, waarbij het Gregoriaans onder leiding van Hans Ponten een in getogen meditatief rustpunt vormde. Voor de vele aanwezige kerkmusici en voor allen die deze plechtigheid mochten meevieren werd deze Hoogmis een kerkmuzikaal hoogtepunt dat men niet licht zal vergeten. T. Vr. (Van onze correspondent) EPE, 17 april Aan de Heerder- weg van Apeldoorn naar Zutphen is zaterdag een benzinestation geopend, dat benzine van een octaangehalte 96-98 (super) vekoopt voor 44% cent per li ter, dit is bijna vijf cent goekoper dan dc andere hier te lande verhandelde su- perbenzine. Het is de eerste verkoop plaats in Nederland van een maatschap pij, die tot dusver alleen in Duitsland en Zwitserland tankstations had. Deze maatschappij betrekt olie uit Koeweit en Venezuela, die wordt geraffineerd in Emden in Duitsland. Het ligt in het voornemen het aantal stations in ons land uit te breiden tot 30 a 40. Naar het zich laat aanzien zal dat plan dit jaar voor ongeveer de helft kunnen worden verwezenlijkt. Voorts bestaan er plannen binnenkort ook goed kope olie hier op de markt te brengen. HAARLEM, 17 april Zaterdagavond is de 27-jarige timmerman C. Koster in het Spaarne bij de Melkbrug te wa ter geraakt. Een voorbijganger sprong hem na maar het gelukte niet de man boven water te halen. Later werd hij met een reddinghaak opgehaald, waar na hij naar het Grote Gasthuis werd overgebracht. Enkele uren later is hij daar overleden. IJSSELMUIDEN. Het vrijdag in de IJssel nabij Wilsum aangespoelde stoffelijk overschot blijkt te zijn, dat van de 74-jarige H. Oosterveld uit Gors- sel. De man had op 4 april na een woordenwisseling met zijn schoonzoon per bromfiets het huis verlaten. Sinds dien was niets meer van hem verno men. De bromfiets werd enige tijd la ter aan de oever van de IJsel gevonden. rs. Patricia van Delden is de eerste vrouw, die hoofd is van een buiten landse voorlichtings dienst. Zij is dat hier m Neder land en wel aan de Amerikaan se ambassade. Zij heeft een Ne derlandse naam, die zij nog steeds met voorliefde draagt, omdat zij in 1939 m Londen, waar zij op vakantie was, trouw de met de Nederlander, Ir. Van Delden. Zij waren met vakantie in Frankrijk toen de oorlog uit brak en zij zagen kans achter op de kolenwagen van een lokomo- tief naar Nederland te komen, naar hun huis in Arnhem. Toen begon hun strijd in het verzet. Na de dood van haar man in een Duits concentratiekamp, zette zij de strijd alleen voort. Mrs. van Delden, (Patricia Louise Gillingham, geboren te Los Angeles) ging in 1945 terug naar Amerika. Zij had de el lende hier aanschouwd en zij wist wat zij wilde: de Ameri kaanse hulpverlening aan Ne derland op gang brengen. Zij deed dat ook en kwam in 1946 terug voor een kort bezoek aan Nederland.met een miljoen dollar voor de herbouw. Dat geld was bestemd voor Volksherstel, voor de H.A.R.K. en het werd grotendeels besteed aan scholen zakelijke dingen als kleding enz. en weshuizen en aan de meest nood- Terug in Amerika werkte zij aan het Intergouvernemental Committee for refugees. Daar ging het om. de status van de statenlozen. Dat werd later de Internationale Organisatie voor Vluchtelingen in Genève. Toen trad zij in diplomatieke dienst en werd benoemd tot cultureel attaché inDuitsland, het land, waar haar man ivas gefusilleerd. Zij zegt nu: „Dit was de zwaarste tijd van mijn leven; dit was nog erger dan de bezetting in Nederland. Ik moest mij losmaken van mijn persoonlijke ervaringen. Ik moest bedenken dat dit maar een klein deeltje was van de ellende van miljoenen mensen. Als ik dat niet deed, zou ik het leven niet hebben begrepen; ik moest Duitsland winnen voor de democratie." Vier jaar was zij daar en zoals zij Nederlands leerde, leerde zij ook Duits en zij bemoeide zich met de opbouw van bibliotheken: dat was haar culturele activiteit. Na die vier jaar werd zij naar Japan gezonden. Daar deed zy hetzelfde En weer leerde zij de taal van het land, zo goed zij kon. Zij zegt my nu: „Ik leerde driehonderd karakters van de Japanse taal; dat was vol- oende om van noord naar zuid en van oost naar west te reizen en bibho- heken in te richten. Het waren eigenlijk meer culturele centra, waar ook zingen konden worden gehouden." Toen terug naar Washington, waarna 'iet Denemarken werd voor haar culturele arbeid. Hier was zij graag, imdat dit een klein land was, dat men kon vergelijken met. Nederland. En weer begon zij de taal van het land te leren: Deens Zij deed het zo ioed, dat zij in het Deens ging denken en toen zij in Nederland kwam, vlet 'eens merkte, dat zij half Nederlands half Deens sprak. Zij spreekt nu weer voortreffelijk Nederlands, maar toch zoekt zij zo nu en dan nog weieens naar het juiste woord. Tijdens de bezetting heeft zij ons land leren kennen op zijn best. „Voor ie democratie heeft Nederland eeuwen gevochten; het heeft een hoge prijs betaald voor de Westerse beschaving." Zij vindt alleen, dat men zich nu te weinig bemoeit met de politiekvooral de jeugd. Zij zegt: „Wie zich niet met politiek bemoeit, begrijpt zijn rechten niet en is geen waakzaam burger. Doen wij dit niet, dan kunnen wij te gronde gaan. De jeugd groeit op onder interesse voor de eigen democratie. Wij moeten dit voorkomen De ieugd moet weten waaraan de belastinggelden worden besteed Zij moet ook weten hoe en op welke wijze de grondwet haar beschermt. Die jeugd moet deel worden van de maatschappij. Zij moet weten welke rechten zij heeft en hoe die maatschappij fuctioneert. Dat trachten wij in Amenka de jeugd bij te brengen. Een Amerikaan is naïef genoeg om niet te weten, dat het beter kan, een Europeaan denkt, dat het niet beter kan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 5