Majoor Joeri Gagarin onthult: RUSLAND WERKT AAN REIS NAAR DE MAAN Persconferentie met meer dan duizend journalisten m V ersterkingen naar Angola 1 Kolonel in Israël pleegde spionage „Ik was omgeven van verraad" O Bommen op Cuba m H D Wereldreis van Soekarno is gisteren begonnen President ontbindt nog even vier politieke partijen Ruimtevaarder wil naar Mars GAGARIN krijgt meer ruimte Nieuwe aanvallen A VRIEND VAN BEN GOERION Persdienst voor het Concilie? Utrechtse universiteit op trektocht Muziek van „Tante Pos" jubileert ié Staatsmijnen contra ministerie Ooievaar toont trouw Rood: te laat Spionagegrap Bescherm ROTER5EPT Betere woning H mm taktvolle twee-takt rijders Esso 2-T motor oil WW* Verdediger van Seyss- Inquart gestorven TRIP NAAR ACHTTIEN LANDEN MAANDAG 17 APRIL 1961 PAGINA 7 MOSKOU, 17 april (U.P.I.) De Russische ruimtevaarder, majoor Joeri Gagarin, heeft zater dag verklaard dat Rusland bezig is speciale ruimteschepen voor reizen naar de maan te bouwen. Het leek er op dat Gagarin be mande vluchten bedoelde. """""""""•iimiiiiiiiiiimmmiiiiimiinuiiiimiiuiimHii Gezonde slaap gebruiken Zelfmengend Beperkt slijtage tot minimum Voorkomt lagercorrosie Ideaal voor alle typen 2-takt motoren Verkrijgbaar in bussen van en 1 liter Het klaargemaakte produkt van ESSO benzine en 2-T Motor Oil Politieke Commissie iiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiimiiiimiiiimiiiiimiiiiiiiiiiiiimi BANGKOK, 17 april (U.P.I.) President Soekarno van Indone sië is gisteren in Bangkok aan gekomen, de eerste halte op zijn nieuwe wereldreis die hem naar achttien landen zal voeren. De president en zijn gevolg reisden met een gecharterd straalvliegtuig van de Pan American Airways. Bij zijn aankomst werden 21 saluutschoten afgevuurd. Koning Phoemibol van Thailand begroet te zijn gast op het vliegveld, waar een grote menigte was verzameld. jje Russen hebben deze foto vrijgege ven. Joen Gagarin in zijn ruimtepak op weg naar de raket waarmee hij de Kosmos in werd geslingerd. Tijdens een persconferentie van twee nur. met naar schatting meer dan dui zend verslaggevers, de grootste pers conferentie. die ooit te Moskou werd gehouden, deed Gagarin nog de volgen de onthullingen: Het ruimteschip „Vostok" (Oost) keerde onbeschadigd naar de aaj'de te rug. Ook de instrumenten waren onbe schadigd. Het toestel zou opnieuw kun nen worden benut voor een ruimte- vlucht. Gagarin vloog op zijn ruimtereis op hoogten tussen de 175 en 300 kilome ter en kon de aarde steeds duidelijk waarnemen. Men kan zich bij reizen in banen om de aarde göed oriënteren op de aar- de topografische bijzonder- ocpaneif bergruggengrote rivieren, duidelijk' zjki ?e™earen en kuatitjnen waarneming was De even goed lis zlfzoHjn uit Vliegend straalvliegtuig' hoog- Het fotograferen van de aarde van uit een ruimteschip als de „Vostok" zou geen problemen scheppen, maar on zijn reis had Gagarin geen fototoestel bi) zich. Rusland heeft verscheidene werk wijzen opgezet voor landingen uit de ruimte, zoals het gebruik van parachu tes. Maar Gagarin ontweek de vraag hoe de „Vostok" was teruggebracht. Gagarin voelde zich steeds prima tijdens z(jn reis van 148 minuten. Hij is ervan overtuigd, dat gewichtloosheid en andere invloeden van de ruimtevaart niet schadelijk zijn voor de mens. De daling uit de baan om de aar de naar een geheim ruimtevliegveld Id Rusland nam dertig minuten in beslag. Gagarin gaf geen bijzonderheden over de lancering, maar uit door hem ge noemde cijfers kon men opmaken, dat de stijging naar de baan om de aarde 29 minuten vergde. Rusland heeft genoeg ruimtevaar ders beschikbaar om zijn ruimteprogram en andere vluchten uit te voeren. Gaga rin hoopt nog andere vluchten te ma ken, zowel naar Venus en Mars, als naar de maan. Gagarin is op eigen dringend ver zoek ruimtevaarder geworden, een poos je nadat hij in 1957 geslaagd was voor zijn vliegbrevet van de Russische lucht macht. Op de persconferentie werd Gagarin, wat, het geven van technische bijzon derheden betreft, gesteund door leden van de Sovjet-Academie van Weten schappen. Zij vertelden: Gagarin's gezondheid heeft niet In het minst geleden door de ruimtereis. Zijn pols was normaal (70-75) voor hij aan boord van „Vostok" ging en was bij terugkeer hetzelfde. Dezelfde pols slag had hij ook toen hij de avond voor de vlucht naar bed ging voor een uur of tien „gezonde slaap". Het is een westelijk verdichtsel, dat er al eerder Russische pogingen zijn gedaan om een man te lanceren voor een reis in een baan om de aarde. Het wetenschappelijk denken in Rusland concentreert zich thans op nieuwe ruimtevluchten, op de explora tie van de maan en andere planeten, oplossing van de diepste geheimen wat de structuur van de materie betreft en op de voornaamste levensprocessen. Gagarin ging de vraag uit de weg hoeveel Russische ruimtevaarders thans zjjn opgeleid of in opleiding zijn. Wel vertelde hij nog hoe hij de aarde uit zjjn ruimteschip kon zien. Dat was door een patrijspoort. Gagarin wilde geen veronderstelling wagen, wanneer de vol gende ruimtevlucht zal worden gepro beerd. Dat besluit zal door de Sovjet geleerden worden genomen, wanneer het nodig was. De persconferentie werd gehouden in de gehoorzaal van de „Club van Sovjet-geleerden". Een uur voor de persconferentie zou beginnen, werden de straten in de omgeving van het gebouw voor het verkeer afgezet en werden uitgebreide voorzorgsmaatre gelen genomen om te verhinderen dat majoor Gagarin door zijn bewonde raars onder de voet zou worden ge lopen. Achter de afzettingen verdrong het publiek zich om een glimp van de Sovjet-held op te vangen. De persconferentie werd door radio en televisie uitgezonden. Gagarin droeg een smetteloos uniform van de lucht macht. Hij glimlachte toen zijn gehoor opstond en hem toejuichte toén hij het podium betrad. Hij groette met een arm zwaai. Voor het vraag- en-antwoordspel begon ofttkende Gagarin glimlachend, dat hij van oude, Russische adel was. „Ik ben een eenvoudige Sovjet-man, de zoon van een boer", zei hij. MOSKOU, 17 april (UPI) De Rus_ sische ruimtevaarder, Joeri Gagarin gaat vandaag verhuizen. Als dank voor zijn prestatie heeft, de Russischs rege ring aan Gagarin een grotere en fraai ere woning aangeboden in een van de gloednieuwe wijken van Moskou. Gaga rin bewoonde tot dusver met zijn gezin twee kamers, waarmee hij reeds be voorrecht was. Vrienden van de ruimtevaarder vertel den dat de familie van Gagarin reeds bezig was met pakken. Gagarm woon de in een speciale wijk in een buiten- Mik van Moskou, waar piloten van de Russische luchtmacht 4» J^nin^n «en on?angs^gereedgekomen boulevard. LISSAÜOX, 17 april (AFP) - De „Op- fe.te. Militaire Raad" van Portugal t besloten onmiddellijk versterkm Stt, ."aar Angola te zenden, uklus is R.A'oel in Lissabon meegedeeld. De «itt»? heeft zaterdagavond, onder voor- v.rschap van premier en minister An„.,,('fitensie Salazar, de toestand la besproken. <cae? bedrag van 11 miljoen Escudos hen miljoen gulden) is uitgetrok- vo» Vo°r de recrutering van personeel Anp Mobiele politiepatr s°la zullen opereren. zater- waren An°e .Mobiele politiepatrouilles, die in Sola zullen opereren, behandelingen in Portugees Angola het Ün zaterdag een aanval gedaan op het i rP Lucunga in het noorden van dona v'er Europeanen werden ge tuist 611 negen personen worden nog ver- dT^°k ket dorp Vila Vicosa werd rp° aangevallen. De bewoners ken - §eëvacueerd. De aanvallers sta. vai üe huizen in brand. Bij een aan- Pn „°P Quietexe kwamen vier burgers tajrB®n,.soldaat om het leven. Zes milt en liepen verwondingen op. mü? P?htie van Loeanda heeft zondag deeid dat zaterdagavond in twee buit' WH ken van de stad een tiental 2inL andse Afrikanen van huis tot huis 6 ngen en riepen: „Onze Amerikaanse hfi^den zijn aangekomen. Laten wij de anken doden". De politie trad tégen «opruiende negers op en doodde twee w"-nen- De anderen wisten in de duis- rrus te ontkomen. Voor hij het ruimteschip waarin hij als eerste rondom cle aarde zou vliegen, binnen stapte, zwaaide Gagarin naar de technici op de begane grond, die binnen weinige ogenblikken het gevaarte de lucht zouden laten ingaan. JERUZALEM, 17 april (UPI) n« kolonel Israël Bar, een van de bekend ste militaire deskundigen van Israël is gearresteerd op beschuldiging van sdïo nage voor de communisten. Dit werd za terdag door de regering van Israël bekend gemaakt. Gedurende de afgelo pen vijf jaar was Biir een van de naas te adviseurs en vrienden van premier Ben Goerion. Hij was de meest voor aanstaande militaire historicus en ana lyst van de Joodse staat. De rechtse oppositiepartijen in Is raël eisten gisteren een spoedzitting van de parlementaire commissie voor buitenlandse zaken en veiligheid in verband met de arrestatie van Bar verdacht van spionage voor de com munisten. De betrokken partijen, de Heroet en de Algemene Zionistische Party, voeren aan dat de veiligheid van Israël in het recente verleden reeds aan de orde is geweest en dat daarom een diepgaand onderzoek no dig is. Het Israëlische volk werd door de plotselinge arrestatie van Bar volko men verrast, al waren er gedurende een week vage geruchten geweest, toen premier David Ben Goerion van de ar restatie hoorde, citeerde hij de bijbelse uitspraak: „Ik was omgeven van ver raad". De regering heeft tot nu toe gewei gerd het land te noemen waarvoor Bar neeft gespioneerd, zy heelt ontkend dat tot" arrestatie was overgaan op een tip van de inlichtingendiensten van de Verenigde Staten en de N./V.V.O. In niet- officiële kringen meent men dit evenwei zeker te weten. Naar alle waarsclpjniykheid zal kolo nel Bar in het geheim terechtstaan. De zwaars e straf die hem voor zijn ver raad kan worden opgelegd, indien hp scnuldig bevonden wordt, is levenslan ge gevangenisstraf. De arrestatie had plaats in Tel Aviv, in Bars woning aan de Brandeisstraat. De kolonel toonde zich niet verrast toen de hand op hem werd gelegd. „Ik verwachtte altpd al een rechercheur aan mijn deur", ver telde hij. „Het ergste is voorbij. Ik kan nu tot mijzelf komen." De communistische party van Israël, geleid door Mosje Sneh, heelt een wet telijke basis en drie zetels in het par lement. De helft van de leden bestaat uit Arabieren. De Israëlische C.P. eist neutraliteit voor Israël, vrede tussen Israel en de Arabische landen en fo* TTuschap tussen Israël en de Sov- jet-Ume. ROME, 17 npril (KNP) Naar In Romeinse journalistieke kringen wordt verwacht, zal mgr. Pericle Felici, se cretaris van de Centrale Commissie voor het Concilie, dinsdag de oprichting aankondigen van een voorlichtings dienst voor het Concilie. Mgr. Felici heeft de Romeinse journalisten, onder wie ook de correspondenten van de Nederlandse pers, uitgenodigd voor een vriendschappeiyk gesprek ten Va- ticane. Reeds lange tijd is bij ae Vaticaanse autoriteiten aangedrongen op de op richting van een dergeiyke voorlich tingsdienst. De hoofdredacteuren van de katholieke Nederlandse dagbladen heb ben onlangs nog een verzoek van die strekking aan mgr. Felici doen over handigen. (Advertentie) MPT ESSO BENT U BETER IJIT! (Vervolg van pagina 1) De begrafenis van de zeven slacht offers, die zondagmiddag plaats had in Havana, werd door Fidel Castro ge bruikt voor het opzetten van een goed geregisseerde anti-Amerikaanse show. Toegejuicht door ongeveer tienduizend leden van zijn militie sprak de ge baarde premier een lange lijkrede uit, compleet met een eindeloze hoeveel heid armgebaren, stemverheffingen en andere woedeuitbarstingen. Castro wees de Amerikaanse lezing dat de bommen werpers werden gevlogen door vluch tende Cubanen van de hand. Hy zei dat de toestellen waren opgestegen van de Amerikaanse basis Guantanamo en werden gevlogen door Amerikaanse pi loten. „Deze aanval Is duizendmaal laffer dan de aanval van de Japanners op Pearl Harbour", riep de premier uit. „Als Kennedy nog enig schaamtegevoel over heeft erkent hy zijn schuld. De revolutionaire regering daagt hem uit het incident voor de Verenigde Naties te brengen." Fidels gehoor gilde bji el ke adempauze van de leider: „Oorlog! Oorlog! Oorlog!" De gehele begrafenis werd uitgezonden door de televisie. Castro was in totaal langer dan twee uur op het scherm. NEW York De Cubaanse mi nister van buitenlandse zaken, Raui Rao, deed zaterdagmiddag een po ging de aanvallen op Cuba te doen behandelen in de Algemene Vergade ring van de Verenigde Naties, die bij een was om de Congolese kwestie te bespreken. Voorzitter Boland wees hem er echter op dat dit onmogeiyk was. Daarop kwam op voorstel van de Rus Zorin spoedig de Politieke Commissie bijeen om de klacht van Cuba, gericht tegen de V.S., te be spreken. Rao stelde tijdens deze ver gadering de Verenigde Staten volle dig verantwoordelijk voor het gebeur de. Adlai Stevenson, de Amerikaanse af gevaardigde, noemde deze beschuldi- ging echter „geheel ongegrond". Hp liet een foto zien van een van de vlieg tuigen, die zaterdagmiddag landden in Miami. De Cubaanse kentekenen op vleugels en staart waren duidelijk zicht baar. Stevenson verklaarde dat alle vliegvelden in de V.S., van waaruit aanvallen op Cuba ondernomen zouden kunnen worden, op last van de rege ring streng worden bewaakt. Tenslotte herhaalde Stevenson Kennedy's verkla ring, dat de Amerikaanse strijdkrach ten niet zullen worden gebruikt voor een aanval op Cuba. Rao noemde dit alles echter „camouflage" p echt studentikoze wpze heeft zaterdag de universitaire ge meenschap in Utrecht de vie ring van het 65ste lustrum van haar Alma Mater besloten met een trektocht van het Domplein naar de Johannapolder, .een groot gebied in de gemeente De Bilt, waar in de toekomst een nieuw universitair cen trum zal verrijzen. Op het terrein zelf kreeg het slotfeest een officieel en plechtig karakter, toen de secretaris generaal van het ministerie van O. K. en W., dr. J. H. Wesselings, de eer ste paal in de grond heide voor het Transitorium, een voorlopig gebouw voor de faculteit der Wis- en Natuur kunde. Tevens plantte hp met een door fraaie orchideeën omrankte schop een mammoetboom als begin van een aan te brengen beplanting. Hp zag in de keuze van deze boom een eerbetoon aan minister Cals voor zpn onderwps-wet. Wegens verblpf in het buitenland kon de bewindsman zelf niet aanwezig zpn. Terwyi het Domcarillon academi sche liederen liet horen, verliet een bonte stoet van wagens, waarop dui delijk en geestig de verschillende fa culteiten waren uitgebeeld, met cura toren en senaat, voorafgegaan door het militair muziekcorps van de School Technische Dienst en aange vuld met ruiters en amazones, de bin nenstad. Enkele groepjes studenten gaven door opschriften op hun auto's als Wp ruilen Utrecht's binnenstad voor een drassig modderbad" blijk de verhuizing niet byzonder op prps te stellen. Hun komst in de Johanna polder werd evenmin gewaardeerd door de koeien in de omringende wei landen, die het op een hollen zetten, toen de liefhebbers der wetenschap met trommelslag en trompetgeschal de landelpke stilte verbraken. De burgemeester van De 3ilt, dr. K. Fabius, verwelkomde de gasten op zyn gemeentelijk territoir echter met vreugde. Wel zei hy te hopen, dat de regering rekening zal houden met de agrarische belangen, die voor de uni versiteit opgeofferd moeten worden. Hp waarschuwde de secretaris-ge neraal de paal toch vooral goed recht te slaan, want zo juist is een veror^ dening in werking getreden, waarbij hy of zy, die liggend wordt aange troffen, geverbaliseerd kan worden. Dank zp het goede heitoestel en de adviezen van de deskundige arbeiders kweet dr. Wesselings, getooid met helm en werkjas, zich echter uitmun tend van zpn taak. iiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiimiiiiiiiiiiiHiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Dr. J. H. Wesseling secretaris-generaal van O. K. en W., hanteerde met vaar dige hand de heimachine, die de eerste paal sloeg voor het nieuwe universitaire centrum in De Bilt. de strpd aangebonden met honderd bridgers van het ministerie van Ver keer en Waterstaat uit Den Haag. Alvorens de monster-bridgematch in het Maurits-Casino te Geleen begon, sprak de president van de Staatsmij nen, de heer H. H. Wemmers, oud minister van Verkeer en Waterstaat, een hartelpk welkomstwoord tot de gastspelers, onder wie vele oude be kenden van de heer Wemmers. Te vens overhandigde spreker een fraaie mpnlamp aan de voorzitter van de overkoepelende personeelsvereniging van het ministerie, de heer Van den Akker. Op zpn beurt schonk de heer Van den Akker aan de president van de Staatsmanen een doos Haagse hopjes en een groen-geel-herinne- ringsvaantje. De wedstryd is een royale overwin ning voor de Limburgse bridgers ge worden. Van de 25 bridge-teams van de Staatsmijnen wonnen er maar liefst 20; een speelde geluk en vier verloren. Ondanks hun nederlaag aan vaardden de gasten welgemoed de terugreis naar Den Haag, vastbeslo ten op de tweede bridge-ontmoeting op 10 juni „op eigen terrein" revan che De voorzitter van de filosofische studentenfaculteit, de heer S. H. Da- lenoort, bood aan de voorzitter van de faculteit Wiskunde en Natuurwe tenschappen een plaquette aan met de spreuk: „Hoe treurig is het kennis te hebben als ze tot niets dient". Het zal voorlopig wel een zwerf steen biyven, want het duurt nog even eer het gebouw van de faculteit is verrezen. De rector magnificus, prof. dr. H. Th. Fisscher, sprak zjjn grote vreug de uit over het gebeuren van deze dag, hetgeen de studenten met ver schillende liederen en knalvuurwerk onderstreept hebben. onderd bridgende personeelsle den van de Staatsmijnen, hoofd- zakeiyk gerecruteerd uit de be- ambtensector, hebben zaterdag te te nemen. De ooievaar van Oudewater, die door zpn „optreden" voor de televisie vorig jaar bekendheid heeft gekregen, is in de loop van zaterdagochtend weer gearriveerd. Het beest heeft bezit genomen van het nest op het stadhuis. Omdat het al wat later in het sei zoen was, begon de bevolking zich af te vragen of de gewaardeerde gast dit jaar wel zou komen. Verwacht wordt, dat binnen korte tpd ook „mevrouw ooievaar" zal ko men. Het vogelpaar heeft vorig jaar in het nest vier jongen groot ge bracht. ~t~~% atelend reed zaterdagavond een zwart-gele diligence, bespannen mei t-c vier vurige schimmels en met op de bok een hoorn-blazende postiljon, IL de Grote Markt te Groningen op. Op het midden van het plein stopte de wagen en paartjes, gekleed in de dracht van het eind van de vorige eeuw, stapten uit en begroetten plechtig buigend en knikkend het duizend koppige publiek, dat zich rondom het plein had opgesteld. De vijftigjarige Gruno's Poslharmome had de afsluiting van de lustrumviering van de Com- mercieele Club, aangegrepen om nog eens haar jubileum te omlijsten onder de motto's „voorheen" en „thans". Twintig musicerende mannen van Tante Pos uit Leeuwarden werden te hulp geroepen om de postmuziek anno 1911 uit te beelden. De oude postpetjes, die de mannen droegen, werden in Den Bosch opgescharreld. Publiek en politie uit die tijd volgden al dansend de muziek toen deze, terwijl de dirigent van de kop naar de staart holde om z'n mannen tot vuriger spel aan te sporen, op de Markt arriveerde. Twee telegrambestellers, angstwekkend zwaaiend op hoge, oude fietsen, scheerden langs de rijen en een brievenbesteller duwde moeizaam een oude posthandwagen (die overigens ingerichtwas voor hondentractie) voort. Dat was voorheen. En nu? Nu doel de PTT het met 002, uitgebeeld door een bedachtzaam schrijdende „Vadertje Tijd", met moderne auto's en met een postharmonie, die zeventig man telt. 's Middags concentreerde het slotfeest van de CC zich op de Vismarkt, daarop vriend JHHI schuldigingen van Rao herhaalde. Ten- verplaatste'het feest zich naar de Grote Markt, waar, behalve een postshow, een slotte werd de zitting geschorst tot taptoe ten beste werd gegeven door zes korpsen. maandagmiddag half vpf (Nederland- S se tijd). i" e technische school in Zutphen heeft er een nieuwe voorzie ning bpgekregen. Het is een soort verkeerslicht, een combi natie van drie lampen, die in de plaats is gekomen van de aloude schoolbel. Brandt de groene lamp dan is het tpd afscheid te nemen van al len, die buiten de schoolmuren blij ven, maar er is nog tijd te over om de leslokalen op te zoeken. Bjj geel licht begint de tpd te dringen. Brandt het rode licht dan is de leerling, die nog voor het „schoolverkeers- licht" staat, te laat. Hij moet dan een kwartier wachten voor hij naar binnen mag en wat erger is, hij kan dan zpn vrije zaterdagmorgen wei afschrijven. Twee Hengelose scholieren van 'es- tien en zeventien jaar deden op een avond de vondst van hun leven, althans dat leek er aan vankelijk veel op. Toen zij in de tele fooncel aan de Marathonlaan een en velop vonden steeg hun verbzing by het zien van de inhoud. Er waren en kele brieven die in het Russisch en in het Nederlands waren gesteld. Een te kening gaf de plaats aan van een ra ketbasis en er was ook een tekening bp van een onderzeeboot. De gegevens moesten volgens een begeleidend schryven worden doorgegeven naar Leipzig. Toen de jongens met de brie ven thuiskwamen werd de politie ver wittigd. Uit het onderzoek is komen vast te staan dat men hier waar- schpnlijk te doen heeft aet een grap WENEN, 17 april (Rtr.) In We nen is op 72-jarige leeftijd overleden dr. Gustav Steinbauer. Dr. Steinbauer heeft vooral bekendheid gekregen door het feit, dat hp de Duitse Rijkscommissaris in Nederland, dr. Arthur Seyss-Inquart. heeft verdedigd, toen deze als oorlogs misdadiger terecht stond voor het In ternationaal Militair Tribunaal te Neu renberg. Dr. Steinbauer heeft over zyn ervaringen een boek geschreven: „Ich war Verdediger in Nürnberg". (Advertentie) PHARMACFUTISCHF FABRIEK (ROTfRl) HILVERSUM Voor zijn vertrek van het vliegveld Kcmajoran, bij Djakarta, zei Soekarno tot de duizenden, die hem uitgeleide de den, dat zyn reis een „politieke good- wlll-rels" zou zijn. „Ik zeg politiek, omdat Indonesië thans verwikkeld is in een strijd, niet alleen op economisch terrein, maar ook op politiek terrein. Die strijd is gericht op de verwezenlijking van de Indone sische idealen, waaronder het hijsen van de nationale vlag in West-Irian" (Ne derlands Nieuw-Guinca), aldus de In donesische president die vervolgens drie „progressieve idealen" opsomde: Vervolmaking van de nationale onafhankelijkheid „van Sabang (noorde lijkste stad op Sumatra) tot Merauke (Nederlands Nieuw-Guinea)"; De vorming van een welvarende maatschappij; De vorming van een broederschap onder de mensen, die leiden moet naar altijd durende wereldvrede. „Het eerste ideaal", aldus Soekarno, „kan slechts bereikt worden door de vernietiging van het kolonialisme en het neo-kolonialisme. Het tweede vereist hard werken van alle krachten in In donesië. Het derde is alleen mogelijk met de samenwerking van alle progres sieve mensen van de wereld." De minister van buitenlandse zaken, Soebandrio, en de eerste vice-premier, Johannes Leimena, vergezellen Soekar no op zijn wereldreis. Het gevolg van de president telt 51 leden. De reis zal 75 dagen in beslag nemen. Kort voor zijn vertrek beval Soe karno nog de ontbinding van vier po litieke partijen in Indonesië, krach tens volmachten die hij bezit in de uit voering van zijn programma van „ge leide democratie". Het aantal poli tieke partijen is hierdoor tot acht te ruggelopen. Na zijn bezoek aan Thailand zal Soe karno naar Honoloeloe vliegen. Van daaruit gaat de reis naar Los Angels, waar hij drie dagen zal blijven, en naar Washington, Soekarno zal na zijn onder houd met president Kennedy zes Latijns- Amerikaanse landen bezoeken. Op 26 april wordt de president in Mexico ver wacht. Vervolgens gaat de reis naar Panama, Ecuador. Bolivië Uruguay en Brazilië. Daarna zal Soekarno nog te gast zijn in Ghana en in de Verenigde Arabische Republiek. Het Europese programma van Soe karno omvat onder meer een bezoek aan Ierland, Oostenrijk, Tsjechoslowa- kije, Hongarije, Roemenië, Rusland en Joegoslavië, Soekarno heeft een bezoek aan Engeland tot een later tijdstip uit gesteld. Op de terugreis naar Indonesië zal Soekarno nog een bezoek brengen aan Afghanistan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 7