Fidel Castro meldt zijn algehele overwinning" Invasiemacht hulp uit het kreeg geen binnenland Opnieuw Engels voorstel voor bestand in LAOS DUIZENDEN BETOGERS TREKKEN DOOR PARIJS Ontevredenheid over het loonbeleid va n regering Mislukking in Genève dreigt tentoonstelling V RATTTNGFN TUSSEN HOOP EN VREES Vele arrestaties en executies Sluiting Veerse Gat op rije zaterdag ook universiteiten? Gromyko spreekt met Soevanna RAKET BIJT AAP Seinhuiswachter in diepe slaap Drie militairen omgekomen Rusland verwerpt westerse plannen Het weer mm I a Iill - 1 i RENAULT- Rechtstreekse reportage op de televisie VERZOEK AAN DE SOVJET-UNIE Spoorbomen gesloten Jn de nacht bij Leende Vier gewonden één ernstig) bij botsing Onbestendig SCHRAVENDIJK V|||',lir, MIAMI, 20 april (Rtr., U.P.I.) Een vanmorgen uitgegeven communiqué van de Cubaanse regeringsomroep gewaagt van een „totale overwinning" op de inva sietroepen. Volgens het communi qué is de laatste stelling van de j,huurtroepen" gisteravond onder j de voet gelopqn. Het communiqué tvas door premier Fidel Castro tevens opperbevelhebber van het leger zelf ondertekend. De Cubaanse opstandelingen zelf had den eerder in een communiqué hun „zware verliezen" toegegeven. Bij de strijd in het zuiden van het eiland zijn, aldus de officiële me dedelingen van de Cubaanse Re volutionaire Raad, „verscheidene duizenden" Cubaanse opstande lingen gesneuveld. Het communi qué vestigt er voorts de aandacht op, dat men niet kan spreken van een „invasie", omdat er geen „duizenden", maar slechts .-hon- derden" manschappen op Cuba geland zijn, als „kleine ondersteu ningsmacht voor de guerrilla strijders". een uitgebreide collectie RENAULT "ect!e A-agentGARAGE DEN HOUT B-agentGARAGE HARDEBELT Ook optimisme Arrestaties Strijk en zie: glanzend strak vloeit de lak. Eén Flexa schilderfeest geeft jarenlang voldoening! VRIJETIJDSVERF - KWALITEITSVERF Bij iedere jas, een passende tas Het weer in huropa EINDHOVEN, 20 april Bij Leende, tussen Eindhoven en Weert zijn drie dienstplichtigen omgekomen en vier zwaar ge wond, toen een vrachtwagen uit een kolonne tegen een Duitse truck met aanhangwagen botste. Het ongeluk gebeurde omstreeks middernacht. De militaire kolon ne was van een schietoefening in de Harskamp onderweg naar het zuidelijk van Leende gelegen Budel, waar de afdeling op her halingsoefening gelegerd is. GENEVE, 20 april (U.P.I.) De Sovjet-Unie heeft de weste lijke voorstellen voor toezicht op een verbod van kernexplosies gis teren verworpen. De Russische afgevaardigde, Tsarapkin, ver klaarde, dat in het westelijke voorstel „niets nieuws" te vinden was en dat de daarin vervatte voorstellen voor controlemaatre gelen „onaanvaardbaar" waren. Tevens meende hy, dat Amerika en Engeland in hun benadering van het probleem „onrealistisch" te werk zijn gegaan. Aeë MORRIS "êeforeijou Snif! Suède dames- en herenjasjes Grote Houtstraat 51 TUINPARASOLS DONDERDAG 20 APRIL 1961 85sle JAARGANG No. 30805 F ::U'V N In Fidel Castro's overwinningsbericht heet het verder, dat een grote hoeveel heid militaire uitrusting van „Noord- amerikaanse" makelij, waaronder Sher- man-tanks, is buitgemaakt. Sommige in vallers hadden getracht zich uit Cuba terug te trekken, maar hun schepen tsaren tot zinken gebracht. De rest zit alüns in een moerassig gebied gevangen, Here? het communiqué. De „huurtroe- mino Van de >nvs estrijdmacht zijn Cnk dan 72 nur in het geheel op sum ns gebied geweest en hun laatste m. u gen werden omstreeks midder- dÏJt vernietigd, aldus Castro. Men neemt aan dat kleine groepen opstandelingen zich een weg hebben hunnen banen naar de Sierra de Es- vanibray, het gebergte waar de bin nenlandse tegenstanders van Fidel Cas tro zich schuilhouden. Het vermoeden gewettigd, dat zij daar een guerrilla oorlog zullen beginnen. De Cubaanse ambassade in Londen maakte gister avond laat bekend, dat de invasietroe- Pen waren begonnen aan de terugtocht. ,,Mun vernietiging is nog maar een kwes- *o van enkele uren. In de lucht op (Advertentie) s"eUenew^nten1tempe'iersstraat' a.s. vrijdag t0on tot en met personen- en bestelwagens. Geopend van 10 tot 22 uur TOEGANG VRIJ. de opstandelingen is ontstaan. Er ook berichten, dat niet duizenden Hilversum, 20 april - ^0,|pe"de. ^eek maandag komt de eerste zeewe r>ng als onderdeel van de Delta-werke iot stand, wanneer de Matste v»n ae feven caissons, die het Veerse Gat moe a£sluiten, wordt ingevaren. rfVarideze historische gebeurtenis zal 7om? een rechtstreekse reP°rï®^f -oen Iw2n'die wordt geregisseerd door Ben 'afgever met Arie Kleywegt vaste~üeP°rtage wordt op telerecording gezrnm 8d en des avonds opnieuw uit- Versov?-,Van 22.30 tot 23.30 uur. hebben llende Westeuropese aangP„„een kopie van de telerecording iraagd voor latere uitzending. FIDEL CASTRO Cuba hangt reeds de sfeer van de over winning." Zoals wij reeds meldden in een deel van onze vorige oplaag, kreeg men in Miami de indruk dat op Cuba geen golf van spontane steun voor de zaak van de o zijn goed bewapende opstandelingen, maar slechts enkele honderden de in vasie hebben uitgevoerd. Vele Cubaanse ballingen in Miami klampen zich nu vast aan geruchten, dat binnenkort een tweede en grotere groep rebellen op Cuba aan land zal gaan, maar bevestiging van deze ge ruchten is nergens te krijgen. Wel zijn er berichten, dat voor de kust van Cu ba acht verduisterde schepen zijn waar genomen, maar op de eerste plaats ble ven ook deze berichten onbevestigd en op de tweede plaats kunnen dit schepen zijn, die zijn uitgestuurd om de versla gen invasiemacht op te halen. Een teken aan de wand is in ieder geval, dat Ca nadese diplomaten in Havana, volgens een in Miami ontvangen bericht, geen aanwijzingen voor een opstand op Cuba hebben waargenomen. Maandag reeds verklaarden de leiders van de Cubaan se Revolutionaire Raad, dat het uitbre ken van een binnenlandse opstand on misbaar was voor het welslagen van de invasie. Tegenover de voor de opstandelingen sombere berichten uit Miami staan meer optmistische geluiden uit New York, af komstig van de „Cubaanse Revolutio naire Raad", die in dez e stad zijn hoofd kwartier heeft. Dit hoofdkwartier deel de gisteravond mee, dat woensdagmor gen op verschillende plaatsen in Cuba nieuwe landingen zijn uitgevoerd. Waar deze operaties plaats hadden werd niet bekend gemaakt. Bovendien, aldus de woordvoerder van de Revolutionaire Raad, hebben af delingen van de invasiestrijdmacht con tact gemaakt met guerillastrijders in de Sierra de Escambray. Deze me dedeling is in overeenstemming met de hierboven weergegeven berichten uit Miami. De woordvoerder in Miami noem- de het contact maken met de guerilla s „het voltooien van de eerste fase van de militaire operaties". Volgens de Re volutionaire Raad zetten de invasie troepen hun moedige strijd tegen de ty- rannie onverminderd voort. Het radiostation van Havana maakte gisteren bekend, dat de Cubaanse lucht doelartillerie vier vijandelijke vliegtui gen heeft neergeschoten. Eén van deze vliegtuigen, aldus de omroeper, was een Amerikaans toestel dat werd bestuurd door de Amerikaanse piloot Le Francis Bell uit Boston. „Dit is een bewijs te- ■llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllHIIII Een overzicht van de betoging in Parijs in de Rue Royale tussen de Opéra en Palais Royal. ris ®AAG, 20 april Staatssecreta- ste Ku 0*1 heeft gisteren in de Eer een li Pler Meegedeeld, dat hij bezig is Me commissie met een zeer rui ling P acht in te stellen ter bestude- ^'honolweekn,aBStUk Va" d<3 VyWaag" Van'*,*?" v.?rneMen wij, dat de kwestie konwf U1''' zaterdag in de naaste toe- Univp. S. bezien zal worden door de PaHn„ü ite" en hogescholen. Ten de- daiii i", 's men de mening toege- C(>IW„ laten vervallen van de niet i e,n Praetica op de zaterdagen hiein,1 kunnen geschieden vóór het ■ueuwe studiejaar. meer voor de Amerikaanse medeplich tigheid aan de invasie". Het Amerikaan se ministerie van buitenl. zaken liet onmiddellijk weten, dat een onderzoek zal worden ingesteld naar de juistheid van dit bericht. Een woordvoerder van het State De partment deelde voorts mede, dat de Amerikaanse regering Zwitserland heeft verzocht in Havana te protesteren tegen de terechtstelling van twee Amerikaan se burgers. Beide mannen werden woensdagmorgen doodgeschoten. Vol gens de Amerikaanse regering hebben zij geen eerlijk proces gehad. Uit Havana komen inmiddels be richten, dat de regering van Fidel Castro een golf van arrestaties heeft verricht. Onder anderen zouden hon derd katholieke priesters in arrest zijn gesteld. Niet alleen Cubanen, maar ook Amerikanen en andere buitenlan ders worden met tientallen tegelijk in de gevangenis geworpen. De grote ge hoorzaal van het sportpaleis in Hava na en tenminste één hotel zijn veran derd in voorlopige gevangenissen. Be halve de twee Amerikanen werden gisteren ook zeven Cubanen met de kogel terechtgesteld. Gevreesd wordt, dat in de komende dagen nog vele an dere executies zullen volgen. De burgeroorlog op Cuba heeft inmid dels nog eens duidelijk bevestigd wie de vrienden zijn van Fidel Castro en wie niet. De Russische kranten schreven gis teren, dat de eerste vrijwilligers om deel te nemen aan de strijd „tegen de Amerikaanse huurlingen" op Cuba zich hebben gemeld. De presidenten Nasser en Tito, die elkaar ontmoetten in Cai ro, gaven een gezamenlijke verklaring uit, waarin zij „alle mogelijke hulp toezeggen aan Castro's regering Een grote menigte in de Egyptische hoofd stad schreeuwde: „Tito, Naser, redt Cuba!" Het persbureau „Nieuw China" van de Chinese Volksrepubliek verspreidde een bericht, dat een aantal Ameri kaanse soldaten, afkomstig van de ba sis Guantanamo, op Cuba gevangen zijn genomen. Deze militairen, aldus de Chi nezen, maakten deel uit van de invasie strijdmacht. „Nieuw China" beweerde bovendien dat de rebellen rechtstreek se steun krijgen van Amerikaanse oor logsschepen, die voor de kust van Cu ba heen en weer varen. Anti-Amerikaanse betogingen werden gisteren gesignaleerd in de volgende steden: Moskou, Praag, Oost-Berlijn, Cairo, Rome, Sofia, Poznan, Boekarest en Warschau. In verscheidene steden in het Westen demonstreerden Cubaanse bannelingen tégen het regiem van Fi del Castro. In Mexico hebben de recht se oppositiepartijen een aanval gedaan op president Lazaro Cardenas wegens de steun die hij altijd aan het Castris- tische Cuba heeft gegeven. In Moskou zijn gisteren demonstraties gehouden tegen wat men noemde elden^wat ruiten nietje Cuba". Het gebouw van de Amerikaanse ambassade moest het enigermate ontgelden Er sneuvelden wat ruiten met te veel, de demonstraties worden door politie-autoriteiten als het ware geregisseerd) en dedemonstranten planten aan ae muren van het gebouw affiches met anti-Amerikaanse slagzmne Advertentie LONDEN, 20 april (Reuter) En geland heeft de Sovjet-Unie voorgesteld vandaag samen een beroep op de strij dende partijen in Laos te doen om een wapenstilstand te sluiten. Dit heeft de Britse minister van buitenlandse zaken, Lord Home, in het Lagerhuis meege deeld. Engeland heeft eveneens voorge steld, dat de internationale controle commissie bijeenkomt en via New Delhi naar Laos vertrekt om toezicht uit te oefenen op de naleving van de (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, 20 april Ongeveer twee miljoen Franse werknemers over heidspersoneel en personeel van de genationaliseerde bedrijven waren door hun respectievelijke bonden uit genodigd de dag van gisteren met di verse betogingen tot „looneisendag" te maken. In Parijs trokken dientengevol ge tienduizenden betogers in optocht van de Place de l'Opera naar het in het Louvre gevestigde ministerie van financiën, daarmede gedurende do ge hele voormiddag beslag leggend op de Avenue de l'Opera en de omliggende wijk, hetgeen de politie genoopt had tot wijdreikende verkeersomleggingen. Het was in grote trekken een herha ling van het schouwspel dat Parijs op 14 maart jl. had beleefd, zij het d at de optocht toen vanaf de Place de l'Ho- tel de Ville naar het ministerie van fi nanciën trok. Ook de eisen zijn in hoofd zaak dezelfde gebleven: een algemene loonsverhoging met 5 procent met te rugwerkende kracht tot I januari 1961, géén lagere bezoldiging dan 500 nieuwe francs per maand en een werkweek van 40 uren. De eisen worden thans met des te meer klem naar voren gebracht, om dat de regering onlangs in vergaande mate wél tegemoet is gekomen aan de eisen van het georganiseerde onderwijs personeel, dat met een administratie ve staking had gedreigd, hetgeen o.m. het niet afnemen inhield van de a.s. zomerexamens. Dit had grote ongerust heid tweeggebracht in de Franse gezin nen. De leerkrachten eiste 400 miljoen nieuwe francs aan salarisverbetering en de regering verklaarde zich tenslot te bereid met 280 miljoen over de brug te komen. Waarop de belangrijk ste bonden van onderwijzend personeel hun verschrikkelijke dreigement weer introkken. Uiteraard besefte de regering, dat haar tegemoetkoming aan de eisen van het onderwijspersoneel de ver houdingen met andere groepen van overheidspersoneel schreef trok. Deze gaven dan ook prompt te kenneni dat zij helemaal niet tevreden zyn. Hetgeen niet verhindert dat het onderwijsperso neel zijnerzijds ook nog niet helemaal tevreden is en, omdat '.j onderstrepen, bij de betogingen van gisteren ook weer van de partij was. Omdat voor gisteren geen werke lijke stakingsconsignes door de bon den waren uitgegeven, heeft net pu bliek behoudens wat vertraging bU de vuilnisophaaldienst en de postbe stellingen en enige desorganisatie in de treinenloop weinig hinder onder vonden. Stakingen zijn echter, zo ia- ten de bonden weten, in Peft° v00r de zeer nabije toekomst, als de rege ring zich doof houdt. De schijnt dit evenwel met te willen doen. Zij heeft althans reeds doen we ten dat zij bestudeert wat 's en dat zij dezer dagen de uitslag die studie bekend zal maken. Ook in de sector van het bedrijfsleven heerst groot werknemers- ongenoegen, dat zeer wel zol'f ontladen in „actie". Hier is het onge noegen vooral teweeggebrachtdoor een onlangs bekendgemaakte bespre king, die plaatshad tussen eerste mi nister Debré en het bestuur van het algemene Franse werkgeversverbond. Premier Debré had in een schrijven als richtlijn gegeven dat bedrijven, die dit op grond van hun bedrijfsresultaten konden doen, in 1961 tot loonsverhogin gen van maximaal 4 procent mochten overgaan. Bedrijven wier resultaten het eigenlijk wel mogelijk maakten boven dit percentage uit te gaan, hadden zich er niettemin toch aan te houden. Voor het overige dienden zij zich dnn op ver- laging van hun prijzen te richten. Het antwoord van de werkgevers op Debré's missieve had zonder dralen ge luid: „Volkomen akkoord". Het daarop afgekomen hevige protest van de ar beidersbonden was uiteraard allereerst gekeerd tegen de opgelegde beperking van de loonsverhogingsmarge tot 4 pro cent, maar in niet geringe mate ook tegen het feit dat het. vastleggen van dit loonbeleid voor 1961 was geschied zonder dat de werknemersorganisaties er ook maar In het minst in waren ge kend. wapenstilstandsovereenkomst. Op 5 mei zou dan de veertienmogendhe- denconferentie over Laos moeten be ginnen. De Britse regering hecht veel waar de aan het zo spoedig mogelijk sluiten van een wapenstilstandsovereenkomst. De Engelse ambassadeur in Moskou, Sir Frank Roberts, heeft opdracht ge kregen een tijdschema voor regeling van de kwestie-Laos te bespreken. Zoals bekend waren Engeland en de Sovjet-Unie de co-presidenten van de Geneefse conferentie van 1954, die een einde maakte aan de oorlog in In do China. Van gezaghebbende zijde in Moskou is vernomen, dat Rusland het Britse voorstel „niet onmiddellijk" heeft aanvaard. Gedurende het onderhoud dat Sir Frank Roberts gistermor gen had met de Sovjet minister van buitenlandse zaken, Gromyko, zijn echter wel vorderingen gemaakt. Minister Gromyko heeft gistermid dag weer gesproken met prins Soevan na Phoema, zo meldt het Russische persbureau Tass. Onderwerp van de besprekingen was „grotere samenwer king tussen een onafhankelijk en neu traal Laos en de Sovjet Unie' WASHINGTON De V.S. zullen hun militaire hulp aan Laos uitbreiden en in Vientiane een adviesgroep voor militaire bijstand vestigen, zo heeft het ministerie van buitenlandse zaken be- kendgemaakt. De Amerikaanse rege ring heeft hiertoe besloten op van de koninklijke ring. verzoek Laotiaarise rege (Advertentie) Het is een vreemde wereld tegen woordig. Maar welbekend is de faam van BOLS, dat vertrouwde koele dagelijkse glaasje graan-genever. HAARLEM, 20 april Vannacht is de spoorwegovergang aan de Pijlslaan van ongeveer vier tot vijf uur gesloten geweest. Een voorbijganger, die zo'n 20 minuten had staan wachten zonder dat er een trein voorbij kwa, ver moedde, dat er iets niet in orde was. Na een onderzoek door de politie bleek, dat de seinhuiswachter in diepe slaap was verzonken. Hij had vergeten de bo men van de overgang weer open te draaien. (Advertentie) elegarue tassen en byoox GR.HOUTSTR .1SA TE.L.2Ö4I5 - HAARLE M max. min. neersi Station Weer temp. temp afgel. gisteren 24 uur Den Helder zw. bew. 12 9 0 Ypenburg geh. bew. 15 8 0 Vllssingen zw. bew. 15 11 0 Eelde zw. bew. 12 5 0 De Bilt geh. bew. 16 10 0 Twente zw. bew. 16 8 0 Eindhoven zw. bew. 17 9 0 Zd.-Limbur> zw. bew. 16 9 0 Stockholm onbew. 11 -5 0 Oslo onbew. 11 -0 0 Kopenhagen licht bew. 14 6 0 Londen geh. bew. 17 7 4 Amsterdam zw. bew. 14 10 0 Brussel zw. bew. 17 11 0 Door tot dusver niet opgehelderde reden kwam een van de militaire vracht wagens in botsing met een tegenligger, een Duitse vrachtauto. Twee van de slachtoffers zijn ter plaatse overleden, het zijn: de dpi. sld. A. T. Janssen, 25 jaar, ongehuwd, uit Nijmegen en de dpi. sld. M. M. Moolen- schot, 27 jaar, ongehuwd, uit Kaatsheu vel. De dpi. sld. le klas G. P. M. Hem mes 26 jaar, gehuwd uit Geldrop, is in een ziekenhuis overleden. De dpi. sld. eerste klas J. Broere. 24 jaar, onge huwd, uit Rotterdam, is zwaar gewond naa rhet Sint-Josephziekenhuis in Eind hoven vervoerd. De drie lichtgewonde militairen zijn opgenomen in de ziekenzaal van de le gerplaats Budel. Het zijn de dpi. sld. L. Rietveld, 26 jaar, ongehuwd, uit Den Helder, de dpi. sld. eerse klas Huisman. 26 jaar, ongehuwd, uit Herwen en Aerdt, en de chauffeur van de militaire vrachtwagen dpi. sld. A. P. M. M. Jansen 20 jaar. ongehuwd, uit Wijchen. De ehauufeur was tijdelijk bij de troe pen met herhalingoefening ingedeeld. Hij heeft een shock en heeft vanmorgen nog geen mededelingen kunnen doen over de juiste toedracht van het onge luk. De marechaussee stelt een onder zoek in. De Russen hebben er thans blijk van gegeven, dat zij niet inzien, waarom men eigenlijk een controlesysteem op naleving van een kernexplosie-verbod nodig heeft. „Waarom zouden wjj spre ken over schendingen van het verbod?", aldus Tsarapkin. „Indien wij het eens zijn over een testverbod, waarom zouden wjj elkaar er dan van verdenken, dat wij toch doorgaan met proefexplosies? Ontduiking van het verbod zou een golf van verontwaardiging door de gehele wereld doen gaan en geen land zou dat willen riskeren." Op het ogenblik wordt nog niet ge tracht de conferentie te verdagen, maar de leden van de Amerikaanse en Brit se delegaties menen, dat thans geruime tijd van de Russen geen enkel com promis verwacht mag worden en dat daarom het overleg zo goed als vast gelopen is. (Advertentie) baRieuorisstr Haarlem iel 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 22359U Verwachting tot vrijdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Half tot zwaar bewolkt met af en toe enige regen. Overwegend matige wind tussen zuid en zuidwest. Wei nig verandering in temperatuur. Vrijdag: Zon: 5.32-19.47. Maan: 10.02-1.10. Advertentie Sunny seat stoelen59.50 Kampeerstoelen 14.90 - 18.90 Zonnebedden - in div. uitvoeringen. BUREAU SMECESI RA AT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk, Zeestraat 50: telef. 4790 Bijkantoor en Red. Dmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severtn. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 61 cents per week, 2.65 per maand, 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 1