Eichmann: Ik schrok van het uitroeiingshevel Opnamen van acht maanden verhoor afgedraaid HOOG WATER LANGS DE HUDSON ■■■lil Toekomstige priesters in contact met gelovigen Amstel Brouwerij behaalde een wat hogere bruto winst Reële inkomen sinds 1860 2V2 maal zo hoog DE GAULLE ZIET „PARUS-MORGEN PAUL VLAANDEREN Cordwell affaire „IK VERDIEN GEEN GENADE" Gaan Seahawks van Karei Door man verdwijnen Personeelscentra- les ernstig verontrust Ontstemming bij vakeentralen Betrekkingen met Australië worden steeds beter' SL Weer 12 over verhoogd kapitaal Prof. Pen bepleit een betere verdeling van de welvaart WÊÊmÈmÈÊÈ DONDERDAG 20 APRIL 1961 PAGINA 2 Verdachte beluistert eigen woorden Vijfdaagse werkweek Stichting v. d. Arbeid vergadert vrijdag NASOETIQN „Bloemgracht" in Rotterdam Oorzaak brand moet nog worden uitgezocht Kerkhewustzijn van de moderne mens Anti-Joodse film? Kautner wordt niet vervolgd Exportconcurrentie neemt sterk toe Congres in Groningen: Wij en welvaart Jongelui demonstreerden voor Amerikaanse consulaat Manifest tegen Nieuw- Guinea-politiek Papoea-studenten schrijven Kennedy Emissie buitenlandse guldensleningen som,dat mem plaats hebben JERUZALEM, 19 april (Reuter) Tijdens het proces-Eiehmann is vandaag een deel van het op de band vastge legde verhoor van beklaagde door de Israëlische politie afgedraaid op ver zoek van de openbare aanklager, Gi deon Hausner. De verdediger, Serva- tius, maakte daar geen bezwaar tegen. Hü zei met het openbaar ministerie te hebben afgesproken, dat hij bij zijn plei dooi ook gedeelten van het verhoor zal mogen laten horen. „Ook Himmler (het hoofd van de Gestapo) gebruikte het probleem van het Joodse volk om de aandacht van andere moeilijkheden af te leiden, zo als men al honderden jaren lang had gedaan," aldus Eichmann, die er van daag minder vermoeid uitzag dan de dag te voren. Hij luisterde geïnteres seerd naar zijn eigen woorden. Er la gen 77 geluidsbanden op de tafel van de aanklager, opgenomen tijdens het verhoor van beklaagde, dat acht maan den heeft geduurd. De beklaagde zei dat de chef van de veiligheidsdienst, Reinhard Heydrich, hem een maand of twee na het begin van de oorlog tegen Rusland in juni 1941 had verteld dat Hitier de uitroeiing van de Joden had bevolen. „Ik had daar niets op te zeg gen. Zo'n wrede oplossing was nooit bij mij opgekomen," aldus Eichmann. Hij zei dat Heydrich hem opdracht gaf naar het oosten te gaan om te zien hoe de uitroeiingsactie daar werkte. „Nooit van mijn leven zal ik de woorden ver geten die hij bij die gelegenheid tot mjj sprak." Hier werd de weergave van het ver hoor onderbroken om twee minuten stilte in acht te nemen ter ere van hen die in de Israëlische onafhanke lijkheidsoorlog van 1948 zijn geval len. Morgen wordt de onafhankelijk heidsdag gevierd. „Toen ik uit Heydrichs woorden ten slotte begreep wat Hitler met de Jo den van plan was", aldus Eichmann, „kon niets me meer schelen. Alle be langstelling in de hele gang van zaken verdween. Ik voelde me alsof 11e lucht uit mijn lichaam gepompt was." „Ik ben niet zo flink... als ik nu een bloedend wondje zie, houd ik het niet uit. Ik zou geen arts kunnen zijn." Eichmann was naar Polen gegaan. Sa men met andere S.S.-officieren had hij daar een kamp bezocht. De naam kon hij zich niet herinneren. Hij had het vergassen van Joden gezien. „Het was verschrikkelijk... ik moest mijn ogen afwenden... het was een hel." „Het vergassen geschiedde in geslo ten vrachtwagens. De lijken werden la ter in een kuil gegooid... de tanden werden uitgetrokken. Ik heb mijn auto genomen en ben weggereden... ik kon het niet meer verdragen." Hij was ook naar Minsk gegaan, waar Joden werden doodgeschoten. De executie was al bijna afgelopen toen hij daar aankwam. „Ik was daar blij om." Eichmann had tot zijn superieuren aan wie hij rapport over de vernieti gingsactie moest brengen, gezegd, dat dit geen oplossing voor het Joodse vraag stuk was. „Wij maken zo sadisten, krank zinnigen of midadigers van onze sol daten." Generaal Müller had hem daar bij aangekeken alsof hij het met hem eens was. Ik weet niet wie de bevelen gaf. De chef van de veiligheidsdienst heeft mis schien bevel van Himmler ontvangen en Himmler heeft ongetwijfeld zijn in structies van Hitier gehad." Eichmann vertelde vervolgens over de Wannsee-conferentie, die op 20 ja nuari 1942 is gehouden en waarop de „definitieve oplossing van het Joden vraagstuk" is besproken. Heydrich had inmiddels van Göring de bevoegd heid gekregen dit vraagstuk te behan delen. Hoge regeringsfunctionarissen woonden die conferentie bij, o.a. ver tegenwoordigers van Giibbels en van de kanselarij van de „Führer". Eich mann zei, dat hy gedwongen was de conferntie bij te wonen. De uitnodigingen waren geparafeerd door Heydrich en opgesteld door afde ling IV B 4 van het Rêichssicherheits- hauptamt (verantwoordelijk voor Jood se zaken. Volgens het Openbaar Mi nisterie stond Eichmann aan het hoofd van die afdeling. De stem op de band zei, dat hij Heydrich niet mocht. „Een van de reden van deze conferen tie waren de welbekende zelf-ingeno- menheid en zelf-aanbidding (van Hey drich). Hij wilde er tijdens de conferen tie de nadruk opleggen, dat hfl de al leenheerser van de Joden in de bezette gebieden was. Hij wilde zijn persoonlij ke ambities bevorderen. „Nadat Globocnik (de Duitse com mandant te Loeblin) Joden ter dood had gebracht, vroeg hij Heydrich achteraf om volmacht." „Heydrich dicteerde me vervolgens een brief, waarin Globocnik volmacht werd gegeven om nog 150.000 Joden aan de definitieve oplossing te onder werpen. Misscien 250.000 Joden, ik weet het niet. Deze Joden waren reeds dood. Globocnik wilde post facto volmacht." „Rustig en beschaafd eindigde de bij eenkomst. Er werd niet veel gezegd. Er werd jenever geserveerd." Dit deel van zijn verklaring lichtte Eichmann als volgt toe: „Geloof me, ik tracht zonder me be perkingen op te leggen alles te herin neren wat mij bekend is. Ik weet dat ik eens voor mijn daden rekenschap zal moeten afleggen. In januari werd mij gezegd, dat ik berecht zou worden en dat ik de 56 jaar niet zou halen. Het eerste deel van deze voorspel ling is uitgekomen en het tweede deel kan niet vermeden worden. Omdat ik het me realiseer, vertel ik alles. De zaak van het plannen maken (van de uitroeiing der Joden) werd niet aan mfl gegeven. Steeds was ik lager in rang dan de plannenmakers. Ik kan niet beweren dat mijn han den schoon zijn. Degenen die de plannen maakten en de orders gaven, kwamen er goedkoop af door zelf moord. Ik zal' niet om genade vragen. Ik verdien geen genade. Misschien be hoorde ik mijzelf in het publiek op te hangen, zodat alle anti-semieten in de wereld de verschrikkelijke aard van hun daden wordt duidelijk ge maakt. Misschien behoor ik een boek te schrijven om alle kinderen der wereld te verhinderen zich op deze wijze te gedragen. Dan zal ik mijn plicht op deze aarde gedaan hebben. De zangeres Anneke van Hooff, die be kend werd door de Nederlandse versie van het liedje „Nooit op zondag" zal in Athene voor radio en televisie optreden. Men ziet haar hier bij het vertrek t n Schiphol met een snelle Comet van de Olympic Airways. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 19 april Bij de marinestaf wordt onderzocht wat er moet gebeuren met de Seahawk- straaljagers die gebruikt worden voor de luchtafweer op het vliegkampschip de Karei Doorman. Bij de oplossing van dit vraagstuk spelen verschillen de financiële factoren een rol. „De straaljagers zijn gestationeerd op het vliegveld Valkenburg, vanwaar zij opereren, ^e Karei Doorman, die op het ogenblik een oefentocht op de Noord zee maakt, hoeft geen luchtsteun te ont beren. Als dit nodig mocht zijn kunnen de toestellen ieder moment worden in gezet. Aan boord van het vliegkamp schip zijn alleen de nieuwe S-2-F Trac kers, die moeten worden ingevlogen. De ze tweemotorige schroefvliegtuigen wor den gebruikt voor de onderzeeboot-be- strijding," zo vernemen wij van de Ma rine-Voorlichtingsdienst. Er is reden om aan te nemen, dat als de Seahawks worden afgevoerd van de Karei Doorman, geen ander type straaljager daarvoor m de plaats zal komen. De luchtverdediging van het vliegkampschip zal dan uitsluitend neer komen op het afweergeschut. Mogelijk krijgen in dat geval de Trackers een dubbele functie. Als derde mogelijk heid blijft ovei uitbreiding van het aan tal jagers dat de Karei Doorman ver gezelt. DEN HAAG, 19 april De samen werkende centrales van overheidsper soneel, t.w. A.C.O.P., de r.-k. Centrale en de Chr. Centrale van Overheidsper soneel hebben het volgende telegram aan de minister van Binnenlandse Za ken gezonden: „De samenwerkende centrales zijn ernstig verontrust over de te verwachten gevolgen van de voor genomen schorsing van de besluiten der lagere organen inzake de vijfdaag se werkweek." DEN HAAG, 19 april Naar het overlegorgaan van de drie vakcentrales ons mededeelt, heeft het met ontstem ming kennis genomen van de beslissing van de regering een algemene aanwijzing aan het College van Rijksbemiddelaars te geven, inzake de arbeidstijdverkor ting voor nog lopende collectieve ar beidsovereenkomsten of loonregelingen, waaromtrent gesanctioneerde afspraken bestaan, inhoudende een beperking van de arbeidstijdverkorting in deze be drijfstakken tot 46% uur per week. Het overlegorgaan acht het daarom noodzakelijk, dat de Stichting van den Arbeid, gezien deze gewijzigde ver houding, zich op korte termijn nader beraadt op haar positie als adviesor gaan in loon-politieke aangelegenheden. DEN HAAG, 19 april Vrijdag zal de Stichting van den Arbeid een ver gadering houden, waarin een bespre king zal worden gewijd aan de alge mene aanwijzingen, welke de regering heeft gegeven aan het College v: Rjjksbemidelaars met betrekking tot de arbeidstijdverkorting. MELBOURNE, 20 april (UPI) Ge neraal Abdoel Haris Nasoetion, de In donesische minister van Defensie, heeft bij zijn aankomst in Melbourne ver klaard, dat hy door zyn gesprekken met premier Menzies over de kwestie Nw.- Guinea „meer inzicht" heeft gekregen in het Australische beleid. „Ik weet nu meer dan ik wist voor dat ik met premier Menzies had ge sproken. Ik heb ons standpunt verdui delijkt en Menzies had grote belangstel ling voor onze problemen. Ons gesprek had plaats in zeer vriendschappelijke sfeer", aldus Nasoetion, die opmerkte dat de Indonesjsch-Australische betrek kingen „steeds beter" worden. Nasoetion deelde mee, dat twee In donesische officieren een opleiding in Australië zullen krijgen en zei te hopen dat spoedig méér Indonesiche officie ren voor een Australische opleiding in aanmerking zullen komen. ROTTERDAM, 19 april „Wat de oorzaak van de brand is geweest moet nog worden uitgezocht", aldus de kapi tein van de „Bloemgracht", het schip waarop in de haven van Turku (Finland) vijf man dodelijk verongelukten als ge volg van een brand. Kapitein Houwing uit Oude Pekela toonde zich vanmorgen na aankomst in Rotterdam zeer veront waardigd, dat een vergeten sigaretten peukje als oorzaak van de brand is ge noemd. Overigens was hij weinig spraakzaam. De kapitein bleek nog diep onder de indruk te zijn van het gebeur de. Zoals eerder gemeld zijn de stoffelij ke resten van de vijf bjj het ongeluk omgekomen opvarenden met de kust vaarder „Schippersgracht" naar Am sterdam overgebracht. Het Spaanse slachtoffer zal met het m.s. „Flevo" naar zijn geboorteland worden ver voerd: de overige vier zullen op nader te bepalen data in Nederland ter aarde worden besteld. Het m.s. „Bloemgracht" dat door de brand nogal wat schade heeft opgelo pen, al bleek dit geen beletsel om op eigen kracht van Turku in Finland naar Rotterdam te varen, zal vandaag voor definitieve reparaties in dok gaan. De Hudson is de laatste dagen sterk gestegen, waardoor deze auto's in New York tot ongeveer veertig centimeter in het water kwamen te staan. DUSSELDORP, 19 april (Rtr.-DPA) Het openbaar ministerie heeft vast gesteld dat er geen gronden zijn voor een vervolging van de regisseur van de film „Zwart grind" die de vorige week door de Centrale Joodse Raad als an- ti-semitisch is gebrandmerkt. Regisseur Helmut Kautner heeft ver klaard dat het de bedoeling is geweest het anti-semitisme in deze film te ver oordelen. De maatschappij, die de film in cir culatie zal brengen, heeft echter be kendgemaakt dat zij de scènes, die de Joodse Raad beledigend acht, uit de film zal knippen. Sovjet-Unie Iwan Ganenko, eerste partijsecretaris in het district Astra kan, is ontslagen, zo meldt de „Prav- da". Door zijn tekortkomingen hebben landbouw en industrie een achterstand opgelopen. De verwijten tegen hem zvjn: bureaucratie en zelfkritiek. (AFP) Men schryft ons: Zestig toekomstige priesters, nu bezig met hun studie van filosofie en theologie bezochten dezer dagen een modern ziekenhuis om te zien dat een ziekenhuis tegenwoordig een plaats is, waar vakkundige leken met assistentie van even vakkun dige religieuzen de caritas in deze tyd de gestalte van efficiency geven. Hiermede begonnen zij een parochie bijeenkomst (m Helmond) van „Vindi- camus" een vereniging van filoso fie- en theologiestuderende toekomstige priesters, die door gesprekken over een bepaald onderwerp de jonge mensen van de vele ordes en congregaties in Nederland elkaar wil doen kennen en waarderen of gezamelijk anderen wil doen kennen. Deze keer ging het vooral om het contact met een parochiege meenschap. De bijzonder hartelijke ont vangst en opname van de studenten in de gezinnen tekende de geest waarin deze dagen zjjn gehouden. Met praat te in de huiselijke kring over de alle daagse dingen, die het leven thuis zo wel als het leven in een klooster mee brengen; de achtergrond hiervan is dat de een zich beter kon indenken in de leefwereld van de ander. De eif?en taak van leek en priester in deze tijd kwam hierbij, overeenkomstig de De- doeling, gemakkelijk in de gedachten. Parochie en studenten vierden g?za- melijk de Hoogmis. De particuliere gesprekken al duidelijk geworden Kre gen een goed houvast in de inleiding van prof. L. van Noort o.s.c. °yer „godsdienstigheid en kerkelijkheid die hij voor parochianen en studenten hield. Zjjn praktijk als studentenpastoor had hem doen ervaren, dat vele mensen hun ideaal van godsdienstigheid, vaak ontleend aan de Bijbel, niet kunnen be leven in de overgeleverde vormen, die de Kerk heeft aangenomen. Men moet zich oprecht bezinnen op de eigen hof wereld van de moderne mens. Mgr. Bekkers toonde zijn belangstelling voor de bijeenkomst door zijn aanwezigheid bij deze lezing en door zijn bpdrage aan de discussie. „Als de Kerk in het wes ten een nieuwe gedaante zoekt, komt de leek naar voren, zonder wie het nuiai- ge apostolaat onmogelijk is. z?r!cl®r ,n®m heeft de Kerk geen toegang tot net be drijfsleven." Thuis kon men hier in kleinere kring verder over praten. Daar ging het om bij deze parochiebi.l eenkomst, Toen deze was afgelopen na het ontbijt, waren de studenten de gast van de Paters Kapucijnen. Hiermee werd een ander doel van „Vmdica- mus" nagestreefd nl. een beter on derling begrip tussen wereldgeeste lijkheid en regulieren, waarbvj men onderling contact wil bereiken langs de discussie over een bepaald onder werp. De kern van deze samenkomst lag bij de inleiding van Pater B. Willems o.p. over „de theologische achtergrond van de moderne kerkelukheidsbele- ving". Hij ging uit van het veel ge hoorde verwijt aan de Kerk dat zij een machtsinstituut is met de pretentie een werkelijkheid zijn die even zichtbaar is als de Staat. Het is niet te looche nen dat de Kerk zichtbaar is, maar ze is een werkelijkheid met een dimensie van Godspresentie, die alleen door het kerkelijk verkondigd en verklarend woord gerealiseerd en verduidelijkt kan worden: de Kerk is een sacrament. Be zinning op de Kerk is geen hiërarcho- logie: de hiërarchi" is de bedienaar van de gemeente van God op aarde. D, Kerk moet natuurlijk in de werld aanwezig zijn, maar men stelle de maatschappelijke en politieke groepen niet op één ln met het door Christus gegeven grondpatroon van de Kerk. Deze gedachten boden rijkelijk stof voor onderling debat. Hierbij traden de individuele verschillen markant naar voren, zodat men overal kleine groep jes heftig zag discussieren. Maar juist bij al deze verschillen werd duidelijk hoe alle groepen van seculieren en re gulieren "n zijn in hun grote belang stelling voor de problemen van Kerk in deze tijd AMSTERDAM, 20 april De Amstel Brouwerij deelt in haar jaarverslag over 1960 mee, dat de binnenlandse omzet enerzijds gestimuleerd werd door de welvaartsstijging, doch ander zijds de gevolgen van de slechte weers omstandigheden gedurende de gehele zomer ondervond. De export ontwik kelde zich bevredigend. Het aandeel van de Amstel Brouwerij in de totale Nederlandse bierexport nam toe, even als het aandeel van haar export in de totale omzet. Het E.E.G.-gebied en de Verenigde Staten namen meer bier al dan in 1959. Tegenover de toegenomen omzet vertoonden een aantal kosten elementen een staging. De bruto winst is van 9.833.530 in 1959 toegenomen tot 10.395.028. Afge schreven werd 5.903.019 (4.961.454), de vennootschapsbelasting vergde 1.656.000 (1.883.000). Als netto winst resteert hierna 2.869.186 (3.036.726). Naar de statutaire reserve gaat hier van 200.000 (onv.), terwijl voor diver se doeleinden 450.000 (900.000) werd gereserveerd. Voorgesteld wordt het dividend op 12 pet (onv.) over het vergrote kapitaal vast te stellen. De toeneming van de arbeidsproduc tiviteit loopt niet parallel met de stij ging van de rentabiliteit van net be drijf. Mede rekening houdend met de toekomstige autonome loonstijgingen streeft de maatschappij naar verdere rationalisatie, hetgeen noopt tot nieuwejaar. investeringen. De uit 1957 daterende verkoopprijzen kunnen niet worden aangepast aan het prijspeil en de af schrijvingslasten van de voor de ver groting van de produktiecapaciteit no dige investeringen. De concurrentie van de brouwerijen in de E.E.G.-ianden nam toe. De Ne derlandse brouwerijen zullen op de exportmarkten de steeds toenemende concurrentie alleen kunnen weerstaan, indien de bedrijven een gezonde bin nenlandse omzet tot basis hebben, zo meent de directie. De revaluatie van de gulden zal de prijs van gerst niet doen dalen en die van hop nauwelijks. De exportprijzen moesten echter wor den verhoogd. Sommige buitenlandse concurrenten krijgen een prijsvoordeel voor hun afzet in Nederland. Dit alles zal zijn effect op de bierafzet niet mis sen, maar hoe groot dit zal zijn is moeilijk te voorspellen. De Surinaamse Brouwerij behaalde opnieuw een hogere omzet. De Antil liaanse Brouwerij beëindigde haar eer ste, gedeeltelijke produktiejaar met een bevredigende omzet. Er werd 6 pet divi dend uitgekeerd. De Jordan Brewery kon de omzet belangrijk verhogen. Ver wacht mag worden, dat de bedrijfsre sultaten een dividenddeclaratie zullen toelaten. Een minderheidsbelang werd verworven in S.A. Brasserie et Maltere Aimaza in de Libanon. Poviet Producten behaalde ongeveer dezelfde omzet als in 1959. De winst was lager, maar bevredigend. N.V Preservenbedrjjf sloot het boekjaar 1960 met winst af bij een nagenoeg ge lijke omzet als in het voorgaande boek- (Van onze correspondent) GRONINGEN, 19 april '„Wij en welvaart" is het thema van het dit jaar in Groningen en Bakkeveen te houden tweede lustrumcongres der sociale interacademiale. Dit jaar ko men rond 160 congressisten, onder wie 15 Belgische studenten uit Leu ven en Gent, naar het noorden. Het congres werd in Groningen, in de au la van de universiteit officieel geo pend, maar, na een officiële ont vangst ten stadhuize vertrokken de congressisten naar Bakkeveen, naar het conferentie-oord ,,'t Hout" om dat hiervoor in Groningen geen ge schikte gelegenheid is. Dr. G. Isbay, directeur van het In stituut für Raumforschung te Bad Go- desberg hield bij de opening een inlei ding over het onderwerp „Konsequen- zen der Wohlstandszunahme grosser Bevolkerungsgruppen für die Raum- ordnung". Dr. Isbay besprak allereerst de po sitie van de welvaart in onze samenle ving, waarbij welvaart niet gezien moet worden als tegenpool van mate riële nood, maar als een relatie in de levensvormen tussen mens en samen leving. Welvaart is van belang voor het behoud van de maatschappij en moet derhalve als demokratisch grondrecht gerespecteerd worden. Het is niet van principieel belang, dat er misbruik wordt gemaakt van de eerst sinds kort in brede lagen tot stand gekomen wel vaart. Het is enkel een symptoom van aanpassingsmoeilijkheden. Vervolgens weidde spreker uit over de consequen ties welke de toenemende welvaart op de arbeid heeft, het wonen, het ver keer, de ontwikkeling, het samenleven en de ontspanning. Dr. Isbary stelde tenslotte, dat een welvaartssamenleving, die haar more le rechtvaardiging vindt in het hoofd thema van een vrije, zich van haar plichten en rechten bewuste menselij ke samenleving, voor alles de plicht en het recht heeft, ruimten te bewo nen in overeenstemming met die sa menleving en daaraan vorm te geven in overeenstemming met de behoefte van die samenleving. Des avonds hield prof. dr. J. Pen, hoogleraar in de economische en juri dische faculteit aan de rijksuniversiteit te Groningen in Bakkeveen een inlei ding over het onderwerp „Verleden, heden en toekomst van de welvaart". Spreker bekeek allereerst de wel vaartsverhoudingen in historisch perspectief en opperde de stelling, dat Nederland thans voor het eerst in de geschiedenis „welvarend" is, ook al is welvaart een heel relatief begrip en al zijn er nog tal van wel vaartstekorten. Deze stolling werd ondersteund door een cijferreeks in zake het reële nationale inkomen per hoofd, die teruggaat tot 1860. Het verrassende van deze cqfers is, dat zü een stijgingsfactor opleveren van niet meer dan 2deze factor geeft de verhouding aan tussen het hui dige reële inkomen per hoofd van de bevolking en dat in 1860. Veel minder dus dan vaak wordt vermoed. De stijging van het reële inkomen is li AMSTERDAM, 20 april De politie neeft gistermiddag een jongen en een meisje aangehouden, die /oor net Arr.e- rikaase consulaat aan het Museum plein heen en weer liepen met plak katen waarop in forse letters de woor den „Handen af van Cuba stonden te lezen. Lang duurde dit niet, want de politie nam beide jongelieden mee naar het bureau. Na verhoor werden zq vrij gelaten. vooral geschied in twee korte perioden: de jaren twintig en vijftig van deze eeuw. Alle andere perioden waren in zekere zin „abnormaal". In 1930 was een zekere welvaart binnen ons bereik; zij is ons uit de hand geslagen door de depressie e nde oorlog. Pas in 1950 was het reële inkomen weer op het peil van 1930. Daarna is Nederland de fa se van de economische ontwikkeling binnengetreden die W. W. Rostov de fase van de massaconsumptie heeft ge noemd. Prof. Pen ging vervolgens een aan tal symptomen van deze welvaart na: een deel van de kapitaalgoederenvoor raad wordt rechtstreeks consumptief aangewend; de kwaliteit van het indus triële produkt neemt toe, ook wat het culturele aspect betreft (vormge ving) de keuzemogelijkheid wordt rui mer, zodat de individuele hebbelijkhe den beter tot hun recht komen; de spreiding van de welvaart is bevre digender dan vroeger. Spreker bepleitte tenslotte een bete re verdeling (ook internationaal), een steviger integratie van de welvaart in de cultuur (een idee met name ook van Dr. Zahn) en een zodanige be stemming van de groei van het inko men, dat de samenleving erdoor aan allure wint. Voor een verzadiging be hoeft dan voorshands niet te worden gevreesd AMSTERDAM, 19 april „Neder land moet de kwestie Nieuw Güinea onverwijld aan de Verenigde Naties ter beslissing voorleggen en bij voorbaat verklaren zich bij elke beslissing van de Verenigde Naties te zullen neerleg gen." Dit meent een kleine honderdtal Nederlanders die hun afwijzing van da Nederlandse Nieuw-Guinea-politiek in een manifest hebben neergelegd. On der hen bevindt zich een zevental hoog leraren, mgr. B. J. A. Haanen, vela kunstenaars van wie de meesten schrij vers. In het geschrift wordt gesteld, dat die politiek niet van werkelijkheidszin getuigt. Op de eerste plaats is zij on juist omdat Nederland thans een klei ne elite van Papoea's kweekt, voor wie het Nederlands de voertaal is. Deze Papoea's worden opgevoed in de illu sie dat een eventueel zelfstandig Nieuw-Guinea werkelijk mogelijk is. Hun opleiding vindt onvermijdelijk plaats in een pro-Nederlandse, anti-In donesische sfeer. Het gevolg daarvan zal zijn, dat een eventueel zelfstandig Westelijk Nieuw- Guinea zal worden geregeerd door po litici, die door samenwerking en solida riteit met Nederland zijn gecompromit teerd bij hun machtigste buurland, waarmee onvermijdelijk politiek en eco nomisch moet worden samengewerkt. Het belang van de Papoea's wordt dus door de Nederlandse politiek niet ge diend, aldus het manifest. Er is vrij wel geen land ter wereld dat bereid is het Nederlands beleid ten opzichte van Nederlands Nieuw-Guinea te Steunen. Dat betekent, dat in geval van een con flict met Indonesië, Nederland met on voldoende politieke en militaire macht middelen, alleen zal moeten optreden in een gedeeltelijk vijandige, gedeelte lijk onverschillige wereld. De ondertekenaars van het manifest menen dan ook, dat Nederland ten aan zien van Westelijk Nieuw-Guinea een taak op zich heeft genomen, waarte gen het niet is opgewassen. DEN HAAG, 19 april (ANP) S. B. Hindom, de voorzitter van „Kobe Oser" de Papoea-studentenvereniging in Nederland, heeft in een schrijven aan president Kennedy namens de le den van deze vereniging verzocht „geen enkel besluit tijdens het bezoek van president Soekarno over Nieuw- Guinea te nemen, zonder erkenning van onze eigen wensen." „De Papoea's willen geen enkele vorm van kolonia lisme, noch een Nederlands noch een Indonesisch kolonialisme. Wij beschouwen het Nederlands be stuur in ons land niet als een koloni aal bewind. Wij laten het voortduren zolang wij de steun daarvan nodig heb ben om onze bevolking te helpen tot wjj een plaats kunnen innemen in da rij der volken. Wü vertrouwen de aan wezigheid van de Nederlanders in ons land en hun bedoelingen," aldus het schrijven. AMSTERDAM, 20 april Met betrek king tot de door de Nederlandsche Bank gedane toezegging datop beperkte schaal weder vergunning kan worden verkregen voor buitenlandse obligatie emissies op de Nederlandse kapitaal markt vernemen wij nog dat geen toe stemming zal worden verleend voor le ningen groter dan 50 miljoen of klei ner dan 10 miljoen. Bij de beoordeling van de voor te leggen projecten zal de looptijd mede in aanmerking worden ge nomen. Leningen met een niet te lange looptijd zullen preferentie genieten. Ver der zal slechts vergunning worden ver leend voor leningen die in syndicaats- verband worder. uitgegeven. President De Gaulle heeft in het Grand Palais in de Franse hoofdstad de expo sitie „Parijs-morgen", bezocht, waar enkele revolutionaire ontwerpen voor de vernieuwing van een deel van de Parijse agglomeratie te zien zijn. Canada De eerste secretaris van de Indische ambassade in Ottawa, K. Sankara Pillai, is gisteren doodgescho ten. De dader zjjn motief is niet bekend heeft zich gemeld bjj de politie. (U.P.I.) IN DE CABINE, MENEER VLAANDEREN IK HEB EEN HÓSSEN OP DIE HIST GELEGD -DAN ZIT HET ALLES SCH'JNT iN ORDE, PETE VOORUIT CHAPMAN. HELPEN GEBEURD SAAN

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 2