Principiële discussie voor uitlopend op Mammoetwet Minister stelt grens aan tegemoetkoming Kopen op afbetaling is geen schande meer ll!i 1 P.y.d.A. wil interpelleren over kortere werkweek Staatssecretaris Scholten gesteund door mr. Cals Een leven in baksteen N' SIEBEL natel O., K. en W.-begroting in Eerste Kamer aanvaard Mr. CalsC.H. te vroeg afwijzend DrVeldkamp in Tweede Kamer bepaalde mensen moeten echter tegen zichzelf worden beschermd Mr. Kortenhorst stelt voor te wachten op nota over situatie bouwmarkt Bouwbedrijf blijft op standpunt: Kritiek op radio- en t.v.-beleid Filmster Gary Cooper ernstig ziek Vijfdaagse werkweek met ingang van 5 juni Voorstel tot verhoging inkomen van koningin Nieuwe vaste spelling in september 1962 CONSTANT Prof. Gielen: In geen geval een OTEM O. C. Huisman DONDERDAG 20 APRIL 1961 PAGINA S GESELECTEERD FONDSENBEZIT Met een aandeel «EDERLANDSGHE ÏOHÜSEH Mli f. 134- Gat in 't hout? Wat nu pa? Pak Ceta-Bever GUPA! Geladen termen Klassieke vorming „Crime and violence" Ook in de foyer van het Kabukiza Theater in Osaka, rookt men KENT. YOR KENI FILTERS BEST Internationaal meest gevraagde filtersigaret met de beroemde lichtblauwe micronite filter. In Nederland fl.' fier 20 Overleden na val van trap (Van onze onderwijsredacteur) DEN HAAG, 20 april Tot gisteren heeft minister Cals de critici van het Wetsontwerp tot regeling van het voort- gezet onderwijs steeds voorgehouden, dat hjj bereid was zoveel mogelijk met hun bezwaren rekening te houden, wel ke bereidheid bleek uit de vele wijzigin gen, die de memorie van antwoord vergezelden. Bij de begrotingsbehande ling in de Eerste Kamer heeft de be windsman nu echter ook de grens van ïjjn tegemoetkoming aangegeven. Zoals in een deel onzer vorige oplage reeds werd gemeld verklaarde de mi nister woensdagmorgen, dat het naar rijn mening de hoogste tijd wordt in take de Mammoetwet tot een beslis- Blng te komen. Wanneer deze beslis- R,nS wat de fundamentele lijnen be treft niet zou uitvallen conform 's mi- asters voorstellen, dan acht mr. Cals zich verplicht terstond plaats te ma- en voor een ander. In de Tweede Ka- ,T,er is er sprake van geweest, dat de Mammoetwet een „vrije kwestie" zou hunnen zijn. De bewindsman stipuleer- de evenwel, dat de fundamentele op- ïet van de Mammoetwet voor hem geen vrije kwestie is. Mr. Cals bracht deze opvatting naar buiten naar aanleiding van de verkla ring van de heer Van Hulst (C.H.), die gezegd had, dat zijn fractie het wets ontwerp op fundamentele gronden zou moeten afwijzen. Deze houding maakt het gemeen overleg, dat in de Tweede Kamer nog moet beginnen, wel zeer moeilijk, aldus de bewindsman. Prof. Gielen (KVP) tekende in aansluiting hierop aan, dat het vooraf uitspreken Van een definitief oordeel, zoals door de christeljjk-historischen werd gedaan, hiet past in ons staatsrecht. (Advertentie) IN DE bij dM 90 """«•mlngen. Dividend I960: 131« welnu» iV» bi zindelen. Coupures ew I. 50.-. fc«s thuis ^JIOLLYV/OOd19 april (Reuter-AFP) nor Arr>erikaanse filmster Gary Coo Dlanrl em^tig ziek. Er zouden geen henhuis nt®, om Cooper in een zie- Hij nLPP nemen, de nek een beklemde zenuw in buikoperatie,!® Aaar onderging hij twee Dezer daoo„ per is zestig jaar. lökse toekennhuTt1^ h^m' b" de jaar' ei ale prijs toeg|koa5 °scars-.. ee?. spe- gen tot de filmhilw v9?r zljn bpdra- Fn ontvangst gen<^'%|ijn RrÜs werd James Stewart. n door collega (Advertentie) De heer Van Hulst kwam uiteraard op een en ander terug. Waarom zou een dergelijke uitspraak niet gedaan mogen worden? „Ik heb alleen maar de lijn van de algemene politieke be schouwingen doorgetrokken en geens zins een politieke bom laten ontploffen", aldus spreker. Minister Cals hield in reactie hierop staande, dat het hem zeer bezwaarlijk voorkwam, dat een fractie in de Eerste Kamer haar hou ding over een wetsontwerp reeds vast legt, wanneer dat wetsontwerp nog door de Tweede Kamer behandeld moet worden en men dus ook nog niet weet hoe het ontwerp in de Eerste Ka mer zal komen. De conclusie, welke men uit de ge- dachtenwisseling kon trekken, was dat, evenals in de Tweede Kamer, de zaak van de Mammoetwet politiek het moeilijkst zal komen te liggen met de christelijk-historischen. De bezwaren van -..R.-zijde zijn zeker niet licht te tellen, maar bij de Anti- Revolutionairen blijkt een grotere bereidheid aanwezig om de moeilijk heden uit te praten. De heer Algra heeft ook voor de tweede dag van het begrotingsdebat heel wat ge sprekstof aangedragen. Sprekend over de doelstelling van het openbaar onderwijs, waarin de op leiding tot „alle christelijke en maat schappelijke deugden" genoemd wordt, zei minister Cals: „Als er iets gebleken is bij de voorbereiding van de Mam moetwet, dan is het wel l.oe geladen en veelzinnig bepaalde termen zijn. Wanneer ik de formule van de christe lijke en maatschappelijke deugden met in het wetsontwerp had opgenomen, dan zou deze kwestie toch aan de orde gekomen zijn. Het is zeker niet mijn opvatting, dat de openbare school neu traliteit zou moeten huldigen volgens de liberale opvatting van de vorige eeuw. Ik zie inmiddels nog niet, dat de huidige openbare school zich zou kunnen ontwikkelen tot een bijzondere school". Mevrouw Schouwenaar-Franssen (V.V.D.) zei aan het adres van de heer Algra, dat de openbare school zijn neutraliteitsbeginsel al in 1923 heeft opgegeven. De heer Algra meent, dat het openbaar onderwijs geen princi piële grondslag heeft, maar die grond slag is er wel: openheid en verdraag zaamheid, aldus de liberale woord voerster. De anti-revolutionaire spreker rea geerde bewogen: Het beginsel van de neutraliteit wordt nu niet meer verde digd, maar het heeft ons onderwijs veel geestelijke schade gedaan. Spreker wil bezinning over een nieuwe grondslag voor het openbaar onderwijs. Openheid en verdraagzaamheid zijn geen begin, selen, ze kunnen alleen maar een ma nier zijn voor het uitdragen van begin selen. De verdraagzaamheid heeft in het verleden geleid tot liberale^ ver- drukking, gekoppeld aan geestelijk re lativisme. Een volgende principiële kwestie, die men niet liet rusten, was die van de „harmonische vorming der jeugdigen tot volwassenheid". Minister Cals toon de wel begrip voor de uitspraken van de heer Algra over „onze gebroken heid door de zonde", maar: men kan toch wel streven naar een harmonie in de geest van het Bijbelwoord „Weest volmaakt, zoals uw Hemelse Vader vol maakt is". De bewindsman citeerde ook Maritain: „L'oeuvre entière de l'éducation et de l'enseignement doit tendre a unifier, non a disperser". Prof Gielen gaf echter als zijn mening, dat de minister een zuiver Thomisti sche redenering volgt. Natuurlijk richt de mens zich niet op disharmonie, maar zijn streven naar harmonie is niet te verwezenlijken. Als laatste punt uit het anticiperen de debat over de Mammoetwet zp nog vermeld, dat de minister naar aanlei ding van het pleidooi van mevr. Schou- wenaar voor de klassieke vorming (dit in verband met het gevaar van een Grieksloos gymnasium bèta) er op wees, dat enerzijds voortdurend wordt gevraagd om vrijheid voor het onderwps en dat men anderzijds aller lei regelingen in de wet vastgelegd wil zien. „Ik weet nog niet hoe ik deze onverzoenlijkheden zou moeten ver zoenen", aldus mr. Cals. De kwesties van de Mammoetwet gaven de debatten bijwijlen een grote diepgang. Prof. Gielen verklaarde aan het eind van de begrotingsbehan deling, dat men dit keer de plezie rigste en vruchtbaarste discussie met de minister had gevoerd, die er ooit geweest is. Zijn fractiegenoot de heer Derksen toonde zich evenwel minder tevreden over de antwoorden, die hij kreeg ter zake van enige salariskwesties. Zijn conclusie was, dat de regeringsdelega tie in het georganiseerd overleg weinig bewegingsvrijheid heeft. Staatssecretaris Stubenrouch wist zich overigens bij de verdediging van zijn beleid inzake personeels-, scholen bouw- en andere onderwijsproblemen wel zo te weren, dat de stemming in de Eerste Kamer op het eind van het be grotingsdebat voor hem heel wat gun stiger was dan die in de Tweede Kamer. De minister is nog even teruggeko men op de zogenaamde „conditionele aanvaarding" van de O.K.W.-begroting in de Tweede Kamer. Naar zijn mening is een voorwaardelijke aanvaarding van een begroting niet mogelijk; wat in de Tweede Kamer gebeurd is, komt neer op een niet zeer gebruikelijke stemmo- tivering. Een afdoend antwoord heeft de minis ter gegeven aan mevr. Schouwenaar, die bedenkingen had geuit tegen de be noeming van een katholiek als hoofd van de afdeling VHMO ten departemente. De bewindsman toonde aan, dat het katholieke volksdeel in de topfuncties op het ministerie zeker niet te sterk vertegenwoordigd is. Het tegendeel is zelfs zeer duidelijk het geval. Staatssecretaris aanleiding van de onze parlementaire redacteur) dis"®?!. KAAG, 20 april - De openbare staat-,. tussen Tweede Kamer Het on aretaris dr. Veldkamp over de «chte? de afbetalingen is geschorst om pezet ?,es'°ten deuren te worden voort- oet ernioedelijk zal reeds vandaag Vein aat van het overleg, dat vooral ^°rdcn. aiÏLendementen betreft, bekend Jeer u°u>'> ti komen er anders niet e Kam - aldus mr. Kortenhorst, die yan dit voorstel had gedaan. 8chorSinpolUieke betekenis kan deze een Uwelijks zijn. Toch was er iioeralen Schil in waardering tussen Pr. Velrib- anderen in het parlement, tegen de tmp verdedigde het ontwerp Ü}r- Berkm^fdvoerder van jj.aken w°Uwer- Deze bleef f. 'ehtine f®n het leggen van een ver sus over P ,e verkoper als er gege- SP afbetai>„ draagkracht van de koper e vernH„J?ï? moeten worden verstrekt. Jale PUChtlne heriist „nlaonc go llhe- de WD, bezwaren libe- koper. L'*cr gine Z*^ans zette uiteen, dat het ?°ciaal dnoi) ïet bereiken van e n groot Zvvare schni-j voorkomen an een te rPr sPrinco„ i1 ast bil kopers, e ver- I dit ïjrgf, uap bun polsstok lang is. F^tninder nn -n vindt hij' dat het J ngen draait 1komt wie de verplich- a 'r'he wee ?Len beeft hij de meest prak- ^'scussiesg gekozen. maakte aan de dat *ün onni! e!nd, met de opmerking, PPonent de zaak kenneivit uit 6e.n,ander politiek oogpunt beziet en minder het sociale doel voor ogen heeft. ^r; Veldkamp zei voorts de groei van het afbetalingsstelsel zoveel mo gelijk positief te willen bekijken. „Vroeger was iemand, die op afbe taling kocht, een maatschappelijk ge tekende, nu is hp een begeerde klant". Handel en bankwezen hebben het sys teem belangrijk verruimd, hetgeen grote /oordelen heeft, maar het is nog de vraag of het kopen op afbetaling maatschappelijk wel voldoende ver werkt is, aldus dr. Veldkamp. Er is volgens hem een categorie personen, die er misbruik van maken. Wat de eerste betaling in contanten hetreft bliift de staatssecretaris even eens op praktische gronden - op het standpunt staan, dat het percentage met in de wet definitief moet worden vast- èeleed In de voorlopige regeling staat nu vijftien procent.'Loopt die in 1962 af dan kan er beter een algemene maatregel van bestuur komen. Dr Veldkamp zei, dat de toepassing van de wet op de boekhandel met bete kent dat later de rechter niet kan oor delen, dat de wet kennelijk voor de boek- handel niet bestemd is. Hu bestreed al bii voorbaat, dat hier sprake zou zijn van handelen tegen de grondwet (vrij heid van drukpers), omdat het niet zo zeer gaat om een beperking op de ver spreiding van gedachte dan wel een be- Scholten heeft naar geuite bezorgdheid over de bedenkelijke invloed van de zo genaamde „crime and violence"-lectuur Op de jeugd over dit probleem overleg te plegen met de minister van Justitie. Het is echter nog de vraag of dit over leg iets zal opleveren. Deze lectuur valt niet onder de pornografie. Bovendien: een verbod van bepaalde boeken werkt vaak averechts. Het is van belang tegenover de negatieve invloed van on gezonde lectuur een goede positieve be ïnvloeding te stellen. De ouders hebben in dit opzicht een grote verantwoorde lijkheid. Bij de bespreking van de subsidie aan de studenten-eettafels noemde minister Cals het onlogisch, dat men van de ene kant altijd spreekt over de eigen verantwoordelijkheid van de student, maar van de andere kant het verantwoordelijkheidsgevoel van de studenten voor hun eigen voeding niet hoog blijkt aan te slaan. Mevr. Schouwenaar had het bekende „Mens sana in corpore sano" in het debat gebracht. De bewindsman oogstte veel succes met de woordspeling, die hij daarop maakte: „Een gezonde mensa in een gezond corps"... De begroting van O.K.W. is z.h.s. aanvaard met de gebruikelijke aanteke ning tegen van communistische zijde. (Advertentie) E de zaak kennelijk uit perking op de wijze van betaling. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 20 april De socia listen willen in de Tweede Kamer een interpellatie houden over de jongste besluiten van de regering inzake de arbeidstijd. Dit is aangevraagd door het lid van hun fractie, de heer J. Blom, die voorzitter is van de socialistische bond van overheids personeel. Hij heeft het verzoek de regering vragen te stellen mede in gediend namens zijn fractiegenoot de heer I. Baart, die voorzitter is van de Alg. Ned. Bedrijfsbond voor de Metaalindustrie. De vragen van de heer Blom zullen worden gericht tot twee ministers nit het kabinet, de minister van Binnenlandse Zaken, mr. Toxopeus, en zijn ambtsgenoot van Sociale Zaken, dr. van Rooy. De zaak wordt dus van twee kanten benaderd, van de zijde van het oyer- heidspersoneel en van het bedrijfs leven. Dat betekent ongetwijfeld, dat men" de interpellatie parallel wil doen lopen met de beide besluiten die van regeringswege zijn gepubliceerd, de schorsing, die minister Toxopeus be oogt van de besluiten, genomen door de drie grote gemeenten, om de vijf daagse werkweek in te voeren en voorts de beperking van de arbeids week voor bepaalde bedrijfstakken tot 461/» uur, terwijl op 45 gerekend werd. De vraag, of de interpellatie zal worden gehouden, zou vandaag worden beantwoord. De datum is nog onzeker. Men acht het onwaarschijnlijk, dat de heer Blom nog deze week zijn vragen zal kunnen stellen. De voorzitter, mr. Kortenhorst, heeft een voorstel gedaan even te wachten tot de nota van de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid is verschenen over de situatie op de bouwmarkt en over de mogelijkheid het aantal te bouwen woningen nog op te voeren tot 85.000. zoals in de motie-Andriessen in decem- „,r.„van vorige jaar was gevraagd. (2500 woningen extra, wanneer dat na zijn) 'iaar mogeli'k zou blijken te Deze nota zou, naar mr. Korten horst aanneemt, deze week verschij nen. Verwacht mag worden, dat daarin een motivering zal worden gegeven van het standpunt der regering met betrekking tot de ver korting van de arbeidsweek in de bouwnijverheid. Ook deze bedrnfs- tak valt onder de beperking tot 46 y, uur volgens het jongste /regeringsbesluit. Men had ook hier stellig op 45 uur gerekend. Minister van Aartsen heeft in de Eerste Kamer al doen uitkomen, dat de verkorting van de arbeidsweek produktieverlies met zich mee zal brengen en dat dit bijzonder slecht te rijmen valt met de wensen van de beide Kamers tot opvoering van de woningproduktie dit jaar tot minstens 85.000 woningen. De zaak is bijzonder belangrijk, omdat de regering het be sluit inzake de beperking van de arbeidsduur genomen heeft tegen een eenstemmig' advies van de Stichting van de Arbeid in. Vrijdag vergadert de Stichting weer over deze zaak. Het overlegorgaan van de werknemersvakcentrale neemt de zaak zo hoog op, dat men zich daar afvraagt, of de stichting zich niet dient te beraden over haar positie als adviesorgaan in loonpolitieke aan gelegenheden. GRONINGEN, 20 april In de nacht van dinsdag op woensdag heeft een 72- jarige man uit de Nieuwe Boteringe- straat, de heer T. van Egmond, bü een val van de trap zijn nek gebroken. Hij werd dood beneden in de gang aangetroffen door een 23-jarige mede bewoner. T cze had gestommel gehoord en was op onderzoek uitgegaan. DEN HAAG, 20 april De in de Raad van Bestuur Bouwbedrijf sa menwerkende werkgeversorganisa ties en de in de Centrale Commissie Bouwnijverheid samenwerkende werknemersorganisaties hebben gis teren gezamenlijk overleg ge pleegd naar aanleiding van de aan wijzing der regering aan het College van rijksbemiddelaars inzake de ar beidstijdverkorting. Na afloop der bij eenkomst werd het volgende geza menlijke communique uitgegeven: „De werkgevers- en de werknemers organisaties in het bouwbedrijf hebben met teleurstelling kennis genomen van de nieuwe aanwijzing van de regenng voor het College van Rijksbemidde laars ten aanzien van de arbeidstijd verkorting, welke aanwijzing zonder in stemming van het bedrijfsleven tot stand is gekomen. Daar genoemde or ganisaties er kennis van dragen, dat de Stichting van den Arbeid dit onder werp op korte termijn nader zal be spreken met de regering, wensen par tijen zich op dit moment over de aan wijzing zelf niet uit te spreken. Partijen wensen nochtans tot uitdrukking te- brengen, dat zij onveranderd het voor nemen handhaven de vijfdaagse werk week met ingang van 5 juni te ver wezenlijken." DEN HAAG, 20 april Verschenen is een wetsontwerp, waarbij het jaar lijks inkomen van de koningin ten laste /an 's Rijks kas en het maximum be drag, hetwelk jaarlijks ten laste van 's Rijks kas kan worden gebracht voor het onderhoud van paleizen, worden verhoogd. Deze bedragen zijn geregeld in de Grondwet en kunnen met gekwa lificeerde meerderheid bij wet worden verhoogd. Zulks geschiedde laatstelijk bij wet van 5 maart 1952, waarbij deze bedragen werden vastgesteld op ander half miljoen en 350.000 gulden. Thans wordt voorgesteld deze bedragen te ver hogen respectievelijk tot twee en een half miljoen en 500.000 gulen. Sedert de totstandkoming van de wet van 1952 zijn in het bijzonder de gelde lijke lasten, die drukken op de draag ster van de Kroon, aanzienlijk verzwaard en zijn de kosten, verbonden aan het on derhoud van de paleizen zeer toegeno men, aldus de toelichting. (Van onze onderwijsredacteur) DEN HAAG, 20 april Minister Cals heeft gisteren in de Eerste Kamer mee gedeeld, dat hij er naar streeft met in gang van september 1962 tot één vaste spelling te komen. Voor de bastaardwoorden is de op lossing te vinden in de bestaande woor denlijst. De regeling van de tussenklan ken in samenstellingen kan echter niet worden ingevoerd zonder een wijziging in de spellingwet. Voor het wegwerken van bepaalde oneffenheden in de hui dige spelling kan men voor een deel ook terugvallen op de woordenlijst, doch voor een ander deel is eveneens een wetswijziging nodig. Er zal overleg met België worden gepleegd. (Advertentie) DE ALLERMOOISTE GOUDEN VERLOVINGSRING ALLE GLADDE EN BEWERKTE MODELLEN VINDT U BIJ SPECIAALZAAK Kal verstraat 123, Amsterdam Lange Peten 11 - Den Haag Stadhuispl. 24-23, Cooltingel SO, N. Binnenweg 227, Rotterdam CONSTANT EN SIEBEL DUBBELF. GARANTIE (Advertentie) haardropers - keukenmachines (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG, 20 april Bij het debat over de begroting van O.K. en W. zijn in de Eerste Kamer scherpe opmerkin gen aan het adres van staatssecreta ris Scholten gemaakt door de heer Broeksz, lid van de P.v.d.A.-fractie en omroepsecretaris van de VARA. De heer Broeksz betreurt de vertra ging, die in de wetgeving op het omroep bestel is ontstaan door het instellen van de commissie „Wetgeving radio en t.v.". Hij opperde bezwaren op grond van on dermeer de huidige zendtijdverdeling, het mogelijk ontstaan van nieuwe om roepverenigingen, die verdere verbrok keling zouden kunnen veroorzaken, en de moeizame financiële situatie van de omroep, die een slechte salarisvoorzie ning van het personeel tengevolge heeft. De onrust onder het personeel is toe genomen door de nota over commer ciële t.v., waarvan dit personeel finan ciële verbeteringen verwacht. De socialistische spreker protesteer de tegen de samenstelling van de com- missie-Scholten. Hierin zijn zes tegen standers van de omroepen opgenomen, terwijl er ook ambtelijke tegenstanders in de commissie zitten. De om roepverenigingen zijn naar de mening van de heer Broeksz te zwak vertegen woordigd, bij welk bezwaar prof. Gielen (KVP) zich aansloot. De nota inzake reclame in de t.v. ontmoette hu de heer Broeksz ernstige tegenstand. De heer Gielen zei, dat hü wei voor commercie in de t.v. voelt, doch niet voor commerciële t.v. In geen geval is hij geporteerd voor „iets als een OTEM". Een ander geluid het de heer Van Hulst .toren: De commerciële t.v. is een klimaat, waarin ik mij wel kan vinden, aldus deze CH-spreker. Staatssecretaris Scholten heeft bij de verdediging van zijn beleid ver klaard, dat er in Nederland geen een heidsradio moet komen, maar hu wil niet bij voorbaat uitsluiten, dat er naast de bestaande omroepen nog iets anders zou komen. Wat betreft de samenstelling van de commissie-Scholten zei de staatssecie- taris, dat een vertegenwpordiging van alle omroepen de commissie te groot zou hebben gemaakt. De ambtelijke leden in de commissie zijn niet louter voor standers van een nationale omroep. In de kritiek op z'ljn standpunt inzake de commerciële t.v. ziet de staatsse cretaris vooringenomenheid en onvol doende erkenning van de eisen, die in de t.v.-nota aan een t.v.-maatschappij worden gesteld. Minister Cals heeft meegedeeld, dat hii staat achter de hoofdpunten van het beleid, dat door de staatssecretaris ge voerd wordt. teen, ik zal heus niet thuis op een stoel blijven zit ten. Ik hou me aan mijn gewoonte om 's morgens 7 uur op te staan en zo nu en dan ga ik een bezoek brengen aan de fabrieken van de N.V. v/h Ter- windt Arntz, waarvan ik nu commissaris ben. om te zien of de sociale verhoudingen nop verbeterd kunnen worden." Dit zegt ons de 68-jarige heer O. C. Huisman, van wie vanmiddag tijdens een receptie in de Stads schouwburg te Nijmegen af scheid werd genomen als di recteur van genoemde industrie, als voorzitter van „De Neder landse Baksteenindustrie" en voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken in Nij megen. De heer Huisman i s een groot-industrieel met een Le gendarische carrière, die als jong ste bediende, toen hij nog maar een broekje van 15 jaar was, in dienst is gekomen bij het oeorijj, dat toen nog in zijn geboorte dorp Millingen was gevestigd, en door zijn ijver en goed koop- vun n schei 7) daar tot dc n oocjstc top is' ovaeklommen. Hij heeft deze onderneming, waarvan hij in 1926 pro curatie-houder en tien jaar later bij de dood van een der oprichters de heer Jan Arntz. mede-directeur werd, helpen groot maken, zodat thans een jaarproductie van 106 miljoen stenen is bereikt. De gehele Neder landse baksteen-industrie heeft hij door zijn inzicht, dat de vroeger per sende geest van individualisme, waarbij de fabrikanten elkaar dreigden dood te concurreren, moest verdwijnen, een beter aanzien gegeven. Het teas hard nodig, want er werden hier en daar nog al eens feodale toestan den aangetroffen en eigenlijk is eerst na de laatste oorlog daarin verbe tering gekomen, waarvan de heer Huisman, als voorzitter van de Bedrijfs groep steen, cement, glas en fijne keramische industrie, van de vakgroep Baksteen en ondervakgroep Straatklinkers, ingevolge de commissie-Wol- tersom, de grote promotor is geweest. Hij was na de bevrijding de aange wezen man om op te treden als voorzitter van de federatie van baksteen fabrikanten en de vereniging „De Nederlandse baksteen-industrie. Hy ts een uitmuntend gesprekspartner geweest met de overheid toen deze een beroep moest doen op de medewerking van de Nederlandse baksteen-in dustrie om het nodige materiaal voor de woningbouw. Anderzijds wist hij van de fabrikanten een offer te vragen voor het algemeen belang door beperking van de export. Zo is nu gevraagd terwille van de binnenlandse markt 50 miljoen stenen minder te exporteren aan in 1960, doch over de prijsvaststelling is men het met de regering nog ..iet eens kunnen worden. Door zijn daadwerkelijke interesse voor alle onderdelen van het bedrijf vestigde de heer Huisman reeds als jongeman de aandacht op zijn capaci teiten en hij had zich zelfs tot zo'n onmisbare medewerker ontwikkeld, dat hij als militair vóór en tijdens de mobilisatie, toen hij opnieuw als gre nadier werd opgeroepen, meerdere malen zakenverlof kreeg. De eerste grote order, die mede door zijn toedoen werd afgesloten en een levering van 12 miljoen stenen voor het Rotterdamse stadhuis betrof, stemde hem eigenlijk wanhopig. Door het oplopen van de vrachtprijzen werd het een strop van ongeveer 2Vz ton, waarvan bij arbitrage slechts f30.000,- werd verhaald. Na de oorlog maakte hij het op daverende wijze goed door het sluiten van een contract met de N.V. Centrale Bouwmateri- alenvoorziening van de steden Amsterdam, Rotterdam en Den Haag voor de levering van de hele jaarproductie van 80 miljoen stenen, zodat Ter- windt Arntz gedurende vier jaren slechts één klant behoefde te bedienen. Hij deelde zijn succes telegrafisch aan de heer Jan Arntz mee, die de vol gende morgen, toen de heer Huisman op kantoor kwam. zei: „dat is toch zeker een vergissing." Bij zijn drukbezette werkkring heeft de heer Huisman toch nog tijd ge vonden 45 jaar bestuurslid, waarvan de laatste 10 jaar voorzitter van de sportvereniging „Quick" in Nijmegen te zijn. Hij is er trots op, 'dat deze vereniging het amateurisme hoog heeft gehouden. „Quick" is zijn grote troetelkind en hij verheugt zich steeds op de telkens terugkerende reünies, waarop mannen met nu klinkende namen verschijnen. Bovendien is de heer Huisman kerkmeester in de parochie „Christus Koningschap" aan de Dommer van Poldersveldtweg. Zijn grote verdiensten werden in 1949 er kend door een benoeming tot Officier in de Orde van Oranje Nassau en in 1958. toen hij zijn goud.en jubileum bij Terwindt en Arntz vierde, ver wierf hij de onderscheiding van ridder 'in de Orde van de Ned. Leeuw. „Misschien ga ik nu ook voor ontspanning vissen", zegt de heer Huisman ons tot slot. „Maar heus, ik ben beslist niet bang, dat ik me zal vervelen. Bovendien ben ik dol op lezen en als lid van het dagelijks bestuur van het Bouwcentrum valt er voor mij ook altijd nog wat te doen. Ik ben wel blij, dat ik enkele zeer verantwoordelijke posten van me heb kunnen afschuiven."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 5