superior cool President KENNEDY roept Allen Dulles op het matje Amerika s meesterspion moet het Cubaanse fiasco verklaren VERSCHENEN in ANGOLA Utrechtse vrouw staat terecht voor vergiftiging echtgenoot Al 267 doden geniet deze dagen van de de nieuwste ontdekking van PIPE TOBACCO Feiten en suggesties NIEUW RECORD Armstrong en mogelijk Presley naar Blokker Stieren en koeien W tl Jhr. Sandberg wordt niet ver volgd Officier eist plaatsing van verdachte in een krankzinnigengesticht O.L. Heer in de Kelder in Arnhem Anti-koperen cent actie Vierde caisson TOISON D OR Soekarno over Nieuw-Guinea C.I.A. VOERT SOMS EIGEN POLITIEK ontdek een nieuwe wereld ZATERDAG 22 APRIL 1961 PAGINA 9 (Van een redacteur) President Kennedy heeft af gelopen donderdag in zijn toespraak tot de Amerikaan- 8e hoofdredacteuren gezegd, dat er uit het Cubaanse fiasco enkele „nuttige lessen" zijn te trekken, Een van die lessen zal ongetwij feld deze zijn, dat er iets hapert aan de manier, waarop de „Cen tral Intelligence Agency" functio neert. Het is deze inlichtingen dienst, die de president klaarblij kelijk onjuist heeft voorgelicht over de militaire sterkte van de ballingen, de doeltreffendheid van Castro's strijdkrachten en de be reidheid van de meerderheid der Cubanen om bij het eerste teken tegen Fidel Castro in opstand te Komen. Kennedy heeft voor van- oaag de Nationale Veiligheids- raa bijeengeroepen en dan zal Ti? il£nr van de C.I.A., Allen Welsh Dulles, ruimschoots de ge legenheid krijgen de oorzaken aan te geven van zijn eigen falen en dat van zijn plaatsvervanger Richard M. Bissell - g-' Jr„ die de de president kwestie-Cuba aan heeft voorgedragen. grepen, dn, „i, ifeElvS'KJS Opnieuw aanvallen in het noorden Tobacco of character giving you new smoking pleasure *ATH DOODEHEEFVER Voor exposeren toestel op „Bewogen Beweging" m Liturgische weekkalender senoritas, £en fantastische senoritas, in smaak en geur hélemaal in de stijl van echte, jeugdige mannen! ALLEN W. DULLES Het is niet de eerste keer, dat 1„ Washington geruchten de ronde doen over de aanstaande val van Allen Dul- les, die de bijnaam heeft „Amerlka's meesterspion". Vorig jaar mei, toen de Verenigde Staten op zo n lamentabele Mjze uit de U-2-affaire te voorschtfn kwamen, werd ook al gezegd, dat er bij de C.I.A. „verscheidene koppen zouden rollen Maar er gebeurde niets. Het bepaald imponerende onvermogen van de C.I.A. om 'terstond na de U-2-episode Jfe ware aard en de juiste omvang van •et anti-Amerikanisme in Japan te pei- 'en bracht president Eisenhower in de vernederende noodzaak op het alier- 'aatste moment zgn voorgenomen be doek aan dat land af te gelasten. Al- 'en Dulles bleef gewoon aan. Hu was een -an de verste hoge ambtenaren, die er "oor de nieuwe president van in ken- Advertentie) de stalenboeken van de unieke nieuwe R D-collectie behang jaargang 1961. Onbegrensde mogelijk heden voor een prach tige begrenzing van „Uw kamer van Ik" Vraag de boeken (ge heel vrijblijvend) ter inzage aan Uw behang- ieverancier. nis werden gesteld, dat zij op hun post konden blijven. Nu hebben de C.I.A. en Dulles per soonlijk enkele spectaculaire successen op hun naam staan. In de Tweede We reldoorlog heeft Dulles (een broer van wijlen John Foster Dulles, onder Eisen hower minister van buitenlandse zaken) vanuit Bern waardevolle inlichtingen naar Washington gestuurd: over de schade, die in Duitsland was aange richt bij lucht-aanvallen en over het be staan van een Duitse proeffabriek voor rakketten in Peenemünde. Hij was een van de weinige mensen, die de moed en de fantasie opbrachten om ernstig contact te zoeken met de Duitse opposi tie, ook al getuigde zijn optreden niet steeds van onberispelijke wijsheid. Alge meen wordt aangenomen, dat hij een be slissende rol speelde bij de geheime on derhandelingen, die op het laatst van de oorlog leidden tot de capitulatie van de Duitse legers in Italië. adat hij, in 1953, door president Eisenhower was belast met de leiding van de C.I.A.heeft deze dienst, zoals gezegd, successen geboekt. Zijn grootste trots is geweest, dat de C.I.A. omstreeks april 1956 uit Poolse en Joegoslavische bronnen de volledige tekst heeft bemachtigd van de geheime destalinisatie-rede, die Khroesjtsjev twee maanden tevoren in de Opperste Sovjet had gehouden. De dienst heeft ook kans gezien in juni 1954 het pro-communistische bewind van Ja- cobo Arbenz Guzman in Guatemala om ver te werpen. John Peurifoy, die toen Amerikaans ambassadeur in Guatema la was, is wel eens genoemd als C.I.A.- agent. Ook de tranenrijke Mossadegh, die als premier van Perzië een anti westerse politiek voerde, moet mede door de C.I.A. ten val zijn gebracht. Al len Dulles heeft het Witte Huis 24 uur tevoren meegedeeld, dat sir Anthony- Eden samen met Frankrijk en Israël naar Suez zou oprukken. Hij voorspelde de aanvallen, die vice-president Nixon tijdens zijn bezoek aan Zuid-Amerika te verduren zou krijgen. Het waren deze en dergelijke suc cessen, die een schrijver in de Pravda eens deze boutade in de pen gaven: „Als de spion Allen Dulles in een on bewaakt ogenblik de Hemel zou bin nendringen, dan zou zijn eerste werk bestaan uit het opblazen van de wol ken, het bevestigen van boobytraps aan de sterren en het vermoorden van de Engelen. Dat de C.I.A. nu in de Cubaanse kwestie heeft misgetast, is op zichzelf niet zo'n unicum. Alle in lichtingendiensten ter wereld la ten van tijd tot tijd een steekje vallen. De C.I.A. zelf is vroeger verrast door de eerste Russische „Spoetnik", door de Chinese interventie in Korea en door de revolutie van Kassem c.s. in Irak. Erger is, dat de C.I.A. herhaaldelijk op zijn eigen houtje buitenlandse poli tiek heeft bedreven. In het begin van de jaren vijftig heeft hü bijvoorbeeld de Chinese nationalisten, die in het noor den van Birma waren achtergebleven, van wapens voorzien. De Amerikaanse diplomaten konden toen naar waarheid verklaren, dat zij van niets wisten. In 1955 belastte een agent van de C.I.A. zich met de taak Nasser persoonlijk mee te delen, dat hjj geen aandacht moest schenken aan een nota over de aankoop van Tsjechoslowaakse wa pens, die hij ieder ogenblik van het State Department kon verwachten. Nauwelijks minder erg is de neiging van de C.I.A. om de betekenis van de door hem vergaarde feiten èn de door m. v°orgestane politiek naar elkaar toe te buigen. hi: rfG„si<3?5t.Kenne<ly heeft gemeend, dat vLLr-I.A. ir de Cubaanse kwestie door «1 onder controle had gekregen dienst en akkoord tussen deze de heren Dulles en Bissell heeft onder schat. Zij hebben hun presentatie van de fei ten versterkt door de pers in te scha kelen. Het valt tenminste moeilijk in te zien, hoe anders iemand als b.v. James Reston van de New York Times aan de berichten kwam over de tweehonderd Cubanen, die in Tsjechoslowakije tot Mig-piloten werden opgeleid en over de Mig-17's, die, in kratten verpakt, op Cuba waren aangekomen- Of Kennedy tegen deze laatste prak tijk van de C.I.A.het manipuleren van de publieke opinie, veel zal kun nen inbrengen, is niet zeker. Het was per slot van rekening ook de C.I.A. die als eerste het omineuze nieuws liet uitlekken van de „missile gap", de tijdelijke achterstand dus die Ameri ka in de produktie van vooral intercon tinentale raketten zou hebben op de Sovjet-Unie. En er zijn maar weinig onderwerpen, die Kennedy in zijn ver- - ----- kiezmgscampagne zo heeft uitgebuit ^oogtere'co d kilometer een nieuw LISSABON, 22 april (Rtr) Bjj ter roristische aanvallen in het gebied van Nambuangongo, Quimbombo en Qui- cunzo in Noord-Angola zijn 95 perso nen gedood. Voorts worden 59 perso nen vermist. Dit meldt het Portugese persbureau „Lusitania". Het aantal slachtoffers zal in de komende dagen wellicht nog stijgen. Volgens „msitania" zijn sinds het begin van de opstand, vijf weken ge leden 267 personen gedood. In totaal worden nog 72 personen vermist. LUCHTBALS EDWARDS, 22 april i i X-15, het experimentele raketvliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht, heeft gisteren een snelheid van 5.024 kilometer per uur bereikt. Dit is een nieuw wereldrecord. Het toestel werd gevlogen door ma joor Bob White, die 7 maart reeds een record van 4650 kilometer per uur ves tigde. Vorige maand vestigde de X-: Louis Armstrong komt naar het tuindersplaatsje Blokker. En mogelijk zal ook het rock 'n' roll-idool Elvis Presley in de langzamerhand beroemd geworden veilinghailen optreden. De befaamde operette-koning Robert Stoiz zal zeker van de partij zijn en een operetteconcert dirigeren. Dit zijn de stunts van het komende, vijfde festi val van de lichte muziek m Blokker, weer op poten gezet door de burge meesterszoon Ben Essing, die van een liefhebberij zijn bestaan heeft ge maakt en tegenwoordig als impre sario door het leven gaat. Het festival van Blokker speelt zich af van 11 tot en met 14 mei. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiin als juist deze „missile gap 15 J iw (Advertentie) De grootmeester van de jazz-trom- pettisten, Louis Armstrong, kan pas 30 juli verschijnen. Het heeft veel van Ben Essings zenuwen gekost om het zo te regelen. Want, zoals bericht, had Armstrong de afgesproken datum van 14 mei laten annuleren. Dat was een grote teleurstelling, want zelden heeft Blokker zo feestelijk op stelten gestaan als twee jaar geleden toen de gulle Louis van de partij was. Deze stunt wilde men wel herhalen, maar het wordt alleen anderhalve maand na het eigenlijke festival, dat het kan gebeuren. De gage van 10.000 dollar kon gehandhaafd blijven (hetgeen de organisatoren overigens toch op 90.000 gulden kosten brengt) en Louis krijgt het exclusieve op treden op een presenteerblaadje. Binnen 24 uur is hij van New York uit en thuis, als men tenminste een beetje marchandeert met het tijds verschil. Elvis Presley verblijft op het ogen blik vorstelijk in Hawaii. Geen Euro peaan zou hem voor een enkel op treden hierheen kunnen halen, als hij niet omstreeks half mei in Engeland moest zijn voor filmopnamen. Die zondag 14 irei, ais in Engeland toch alles „closed" is, wordt hij voor een kapitaal bedrag naar Blokker gelokt. De contracten zijn nog niet getekend, maar de kansen staan gunstig. Op Hemelvaartsdag, de 11e, blaast het Schalmeienkorps „Glück Auf" uit Heerlerheide de opening. Openlucht concert en optocht zullen de rust tussen de bloeiende bomen verder verstoren en 's avonds is er een internationaal teenagersprogramma met een hele lijst van sterretjes, onder wie The Blue Diamonds. Voor dansmuziek in de veilinghallen plaats voor 6000 bezoekers zorgen een tweetal Nederlandse bandjes. De volgende avond dirigeert Robert Stoiz een orkest het Prome nade-orkest voor „Eine Nacht in Wien", een operetteconcert met de Weense sopraan Rosa Schwaiger en de Nederlandse tenor Justus Bonn. Zaterdagmiddag zal het allemaal wat Beiers gestemd zijn, met de LOUIS ARMSTRONG Edelweisskapelle uit München, Schuhplattern-dansen en komische en acrobatische variété-attracties. De zondag, als men Elvis' komst Ter- beidt, zal ook het optreden bieden van Papa Bue Vikings Jazz Band. Gymnastiekverenigingen, de toneel vereniging en de handbalvereniging zullen voorts hun kunnen vertonen, zodat men mag zeggen dat Blokker zich weer veelzijdig presenteert. De cijfers tonen aan dat de be langstelling voor dit festival zeker niet alleen plaatselijk of regionaal is. Een kwart van de bezoekers komt uit Amsterdam, twintig percent uit Utrecht, Den Haag, Rotterdam en omgeving, en velen van nog verder, als Drente, Zuid-Limburg en Brabant. Winstoogmerk heeft het festival niet, al bekende burgemeester Essing van Blokker, dat de gemeente zich zonder tegenzin ontfermt over de twintig percent vermakelijkheidsbelasting. I 1/ t aren AMSTERDAM, 22 april Het hoofd van het arrondissementsparket te Am sterdam heeft besloten dat er geen strafvervolging zal worden ingesteld tegen de directeur van het Stedelijk museum, de heer jhr. W. H. J. B. Sandberg, in verband met het expose ren var. „De weduwe van de wielren ner" op de tentoonstelling „Bewogen beweging" in he' mustum. Nu de expositie is afgelopen zijn er geen termen meer voor een vervolging aanwezig, zo deelde hij mede. Over dit toestel waren klachten bij de justitie binnengekomen, die tegen de museumdirecteur proces-verbaal liet opmaken wegens het „openlijk ten toonstellen van een voorwerp dat aan stotelijk is voor de eerbaarheid". Het toestel werd van de expositie verwij derd. Italië. Op het station San Pietro van Maida bi) Catanzara zijn gisteren twee personentreinen op elkaar ingere den. vijftien passagiers en vier spoor wegarbeiders werden gewond. (UPI) UTRECHT, 22 april Een zitting van vijf uur alleen onderbroken door korte pauzes wijdde de rechtbank gis teren aan de zaak van een 52-jarige weduwe uit Utrecht, verdacht van moord op haar echtgenoot door ver- giftiging met rodent. °P 27J september van het vorig jaar h! n 0 ,in het ziekenhuis St. Joannes hoofd van de Dr. Visser- don/LnT ?e Vor>dellaan alhier. Zijn standtohod pla^Js onder verdachte om nist hnrffri E0n door dr. J. Zelden- kinriiSiIU3? hG' gerechtelijk genees- -h natf'Um te Den Haag, in dik overschot 0 JUSti,ie °P het stoffe- uit dat het schncih0Stf]de S0ctie wees uit, aat net schoolhoofd tengevolge van komen61"8 g'ng °m het Hierop werd de vrouw van de over ledene gearresteerd onder verdenkine aan die vergiftiging debet te zijn Aan vankelijk ontkende zij a.Ue schuld maar later gaf zij toe op 21 septem ber enige boterhammen voor haar man te hebben besmeerd met het muizen- verdelgingsmiddel rodent. Daarna had zij de woning verlaten om enige bood schappen te doen. Maar inmiddels thuis gekomen echtgenoot had de met rodent besmeerde boterhammen opgegeten, waarna hij nog enige sneetjes met ma kreel belegd had genuttigd. Eerst de volgende dag vertoonden zich bij haar echtgenoot verschijnselen van onpasse lijkheid, die aanvankelijk met norit werd bestreden. Langzamerhand nam de onpasselijkheid ernstige vormen aan, doch men weet deze aan het gebruik van ondeugdelijke makreel, totdat de aren het gisteren in Alkmaar stieren die de aandacht trokken op de grote stieren- keuring die daar gehouden ■werd (bovenste foto), in Lisse trokken twee koeien aller belangstelling. De stieren waren echt, de koeien waren uit bloemen samengesteld en vormden een der fraaie wagens in het bloemen corso „Lenteparade", dat vandaag door de Bollenstreek trok. Zowel de stier als de koeien werden zo mooi moge lijk opgetuigd voor ze aan het publiek en de jury werden getoond. IIIIIIIIIIIIHIIIIIlllllllillllllllllllllIlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllil patiënt naar het ziekenhuis werd ge bracht, waar hij op 27 september vo rig jaar overleed. Voor de rechtbank verklaarde de vrouw geenszins de opzet gehad te hebben haar man te doden. Maar enige getuigenverklaringen waren voor haar nogal bezwaarlijk. Zo bijv. de verklaring van een nicht van de overledene tot wie zjj sprekend over haar man, zou gezegd hebben: „Ik ben in staat hem te doden: als ik de kans krijg vergiftig ik hem" en ook nog van een oude vriend, die haar na de aankoop van een pakje rodent in augustus van het vorig jaar had ho ren zeggen: „Hij gaat er aan!". De verdachte protesteerde hevig tegen deze verklaringen, maar de president van de rechtbank, mr. V. van Dijk, viel haar scherp in de rede met de woorden: ,,U hebt uw man van het leven beroofd, u bent de oorzaak van zijn vergiftiging. Dat was al het water van de zee niet af". De als getuige gehoorde deskundige prof. C. L. Kloek achtte de vrouw ten gevolge van een ziekelijke stoornis in haar geestesvermogen niet toereken baar. De officier van justitie nam in zun requisitoir deze conclusie over. Hij achtte de verdachte inderdaad schul dig aan het haar ten laste gelegde maar niet strafbaar. „Zij is een pa tiënt, zeide hij, „een beklagenswaar dige patiënt". De officier besloot zijn requisitoir met de eis tot ontslag van rechtsvervolging, plaats van verdachte in een krankzinnigengesticht, zomede onvoorwaardelijke terbeschikkingstel ling van de regering. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiriiiiiiiiiiiiiiiiiiiriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiii De Limburgse stichting „de Leek helpt de Zielzorger" gaat van vandaag af een grootscheepse actie voeren om de koperen cent van de collecteschaal in de kerk te verbannen. Deze actie, die wordt ondersteund met sprekende raamaf- fiches, ontworpen dooi Jeróme Gof- fen uit Maastricht, geschiedt onder de titel „Met een cent zijn we niet uit de brand. Wel met een dubbeltje op zijn kant!" Iedereen heeft wel eens gehoord van O.L.Heer op Zolder in Amster dam. In Arnhem wordt O.L.Heer evenwel in een kelderkerkje aan beden. Een moeilijk te vinden, Intiem kerkje, kil van temperatuur, warm van sfeer en gelegen aan de Rijn kant. Dat is een volksbuurt, die eigenlijk voor afbraak is bestemd. De mensen die er wonen, sloegen wel eens een zondagje over en dat ene zondagje leidde op de duur tot een vaarwel aan de eigenlijke parochiekerk. Dat vaarwel betekende overigens geenszins een verlooche ning van hun geloofsovertuiging, maar wel een toeneming van on kerkelijkheid onder mensen, aan wie de welvaart voorbijgaat. Ze hebben het moeilijk en geleidelijk zijn ze zich een veronachtzaamde groep gaan voelen, solidair, ook in het opzeggen van het krediet aan de parochiekerk, waar ze zich tussen al die weldoorvoede en goed geklede gelovigen niet behaaglijk meer voel den. Tot een idealistische pater op het denkbeeld kwam, voor die mensen een eigen kerk te stichten, met goed vinden van zijn overheid overigens. Die kerk ligt in een kelder in een wat groezelige buurt. Dit denkbeeld moet O.L.Heer ontroerd hebben, want ziet, de mensen komen. Niet alleen naar de (verplichte zondags mis, maar ook vrijwillig door de week, want ook in een kil keldertje houdt God spreekuur voor wie belast en beladen is en verkwikt wil wor den. Onopgemerkt is daar nu al jarenlang een groots werk verricht. De kerk is niet toegewijd aan een heilige. Zij draagt simpelweg de naam van de buurt, de Rijnkant. Dat is ook de naam van de stichting, die zich het lot van de mensen daar nu al tien jaar aantrekt, op sympathie ke, gemoedelijke manier in het nette clubgebouw en in het rommelige kantoortje van „de pater". Tien jaar. Dat is een jubileum en dus een feest waard. Daarom is er 23 april een plechtige mis in de kelder en van 122 uur een receptie en 80 april voor de verschillende clubs van De Rijnkant een cabaret in de Schouw burg. Er doen honderd kinderen en veertig groten aan mee. VLISSINGEN, 22 april Het toene men van de stroomsnelheid in het Veer- se Gat gaat thans bij het plaatsen van de caissons van betekenis worden. Deze grotere stroomsnelheid en niet te ver geten de straffe oostenwind, die er tristermorgen stond, zijn er de oorzaak van geweest, dat het definitief op zqn plaats brengen van de caisson ditmaal belangrijk langer duurde, dan bij voor gaande plaatsingen. De voorsprong, die rijskwaterstaat bij het plaatsen van de eerste drie caissons op het tijdschema wist te veroveren, ging thans vrijwel verloren. (Advertentie) (Advertentie) 'n streepje vóóf 't beste vlak voor elk vak I Imp. Papier en Boek N.V. Amsterdam J:.;? O p LOS ANGELES, 22 april (Reuter) President Soekarno van Indonesië heeft in een rede in Los Angeles verklaard, dat een einde moet worden gemaakt aan het „kolonialisme in West-Irian", dat hij een kankergezwel in Azië noem de. Het is in het belang van de wereld dat dit kolonialisme niet lang voort duurt, aldus de president die sprak aan een diner dat hem werd aangeboden door de Raad voor Internationale Kwesties van Los Angeles. „Wij stellen geweld tegenover ge weld, bedreiging tegenover bedreiging, actie tegenover actie en zullen dat blij ven doen totdat onze broeders in West- lrian met ons in vrijheid zijn herenigd", zo verklaarde hij. ZONDAG 23 april: 3e zondag na Pasen; eigen mis; credo; pref. v. Pasen; Wit MAANDAG: H. Fidelis van Sigmaringen, martelaar; Mis Protexisti; pref. v. Pasen; rood DINSDAG: H. Marcus, evangelist; eigen mist; 2e geb. v. Kruisdagen; credo; pref. v. d. apostelen; rood WOENSDAG: HH. Cletus en Marcallinus, pausen-martelaren; Mis Si diligis: pref. v. Pasen; rood DONDERDAG: H. Petrus Canisius, belijder kerkleraar; Mis In medio; pref. v. Pasen; wit VRIJDAG: H. Paulus v. h. Kruis, belijder; eigen mis; pref. v. Pasen; wit ZATERDAG: H. Petrus van Verona, marte laar; Mis Protexisti; pref. v. Pasen; rood ZONDAG 30 april: 4e zondag na Pasen; eigen mis; credo; pref. v. Pasen; wit (Advertentie) GEORGE

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 9