FELLE BRAND IN IJS FABRIEK TE IJMUIDEN rsena Na twaalfjarige restauratie Oude Kerk te Delft weer in gebruik „Oorlogsramp" in Haarlemmermeer Rode Kruis Korps Noord-Hol land in grootscheepse oefening PAUL VLAANDEREN en de Cord well affaire Grote schade Regering spreekt met Stichting van de Arbeid Natuur-wetenschappelijk onderzoek eist organisatorische samenwerking B.B.-oefening in Stockholm National Gallery koopt 2 Renoirs Raadgevende Vergadering zal deze week toenadering tussen Zes en Zeven bespreken Zeventienjarige haalde ruim twee duizend gulden op Ernstig ongeval Na jaar voorarrest eindelijk proces MAANDAG 24 APRIL 1961 PAGINA 2 Dr. W. J. Beekman gehuldigd Monster-evacuatie Duizelingwekkende prijs Father Fr. Körner f Wie Arsenal rookt, is in zijn element. Die weet dat hij een goed merk heeft opgedoken! Geniet van het koninklijke formaat en de kostelijke melange Overal, bovenal, Arsenal Hoger personeel en de vrije zaterdag In resolutie langere vakantie bepleit Eerste hulp „beloond" GROENE KUSTWEG Scandinavië A msterdam Krach in vismeelhandel Portugees leverancier annuleert contracten Het zal wel vierdagen duren Regiefouten Hulp arriveert ICKSARBTTES GAAT NET PETE... OE RADIO MERKT NIET MAAR IK HOOP HEM OP kJ'JD IN ORDE TE COPYRIGHT SWAN FEATURES SYNDICATE r D06R05E ROEPT MARIE— HOOR JE M'J? IJMUIDEN, 24 april In een in aan bouw zijnde opslagsilo voor ijs van koel huis Frigo aan de Trawlerkade heeft vanmorgen omstreeks elf uur een korte maar felle brand gewoed die gro te schade heeft aangericht. Bij het aanbrengen van een Tempex-isolatie zijn vermoedelijk lasvonken terecht geko men in het uit kurk en teer bestaande materiaal. Voordat de lassers de kans kregen de vlammen te blussen, stond alles in lichterlaaie. De brandweer van Velsen, beroeps- kern en het corps vrijwilligers, be streed de brand met twee hogedruk- en zes lagedrukspuiten. Voorkomen kon worden, dat de brand oversloeg naar een belendende afdeling, waarin moder ne apparatuur staat met ammoniak on der hoge druk. Door de grote hitte liep de brandweer A. Bosman brandwonden aan beide handen op. Het blussingswerk werd o.m. bijge woond door burgemeester mr. J. C. Bührmann van Velsen en de directeur van het staatsvissershavenbedrjjf, mr. J. R. v. Eerde. De omvang van de schade kon nog niet worden vastgesteld. Hoewel de verdieping intact is geble ven, is de isolatie geheel weggebrand. Een verdampingsinstallatie kreeg wa terschade. Het dak is doorgezakt, maar niet ingestort. DEN HAAG, 24 april Dinsdag 2 mei zal de regering een bespreking houden met de Stichting van de Arbeid. Aanleiding daartoe is de brief, die de stichting aan de regering heeft gezon den en waarin zij vragen gesteld heeft over haar positie. De uitnodiging is van de regering uitgegaan. Namens de regering zullen aan de bespreking deelnemen de minister-pre sident, de minister en de staatssecre taris van Sociale Zaken en de minister van Economische Zaken a.i., prof. Zijl stra (minister De Pous is nog in Afri ka). UTRECHT, 22 april Tijdens een vergadering, waarop het 40-jarig be staan van de Ned. Natuurkundige Ver eniging werd gevierd, is aan dr. W. J. Beekman, directeur van de stichting F.O.M. (Fundamenteel Onderzoek van de Materie) wegens zijn grote verdien sten op het gebied van het natuurweten schappelijk onderzoek het erelidmaat schap aangeboden. Prof. dr. P. M. Endt overhandigde daarbij een oorkonde en ging uitvoerig de carrière van dr. Beekman na, die in 1893 werd geboren en zijn loopbaan begon als stuurman bij de grote vaart. Vervolgens werkte hij als leraar aan de zeevaart-technische school in Bata via, nog steeds zonder zich met natuur kunde bezig te houden. Om in Utrecht te gaan studeren, ging hij op 30-jarige leeftijd met verlof naar Nederland Reeds na een half jaar deed hij zijn kandidaats en een jaar later zijn doc toraal. Weer een half jaar later pro moveerde hij op het proefschrift ..Bij drage tot de studie van systemen met 2 electronen". In 1927 ging hij opnieuw naar Batavia, nu om directeur van ge noemde school te worden. In 1938 ging hij bij prof. Omstein in Utrecht wer ken. Hij werkte in 1946 mee aan de op richting van de F.O.M, waarvan hij in 1950 directeur werd. Prof. Endt karak teriseerde dr. Beekman als een scherp zinnig physicus met gevoel voor het experiment en theorie, maar ook als een geboren organisator. Dr. Beekman hield een rede over de noodzaak van een goede organisatie van het natuurkundig onderzoek, waarbij hij tot de conclusie kwam, dat een coördi natie van de werkzaamheden der ver- STOCKHOLM, 24 april (UPI) Een kwart miljoen inwoners van Stockholm is gistermorgen uit de slaap gehaald door telefoongerinkel en geloei van si renes ten teken dat de grootste evacua tieoefening in vredestijd was begonnen. De evacuatieoefening, die geheel vrijwil lig ls, begon om kwart voor zeven in gunstig weer van zeven graden. Het si- renegeloei werd gevolgd door oproepen van auto's met luidsprekers die opwek ten om voor bijzonderheden omtrent de oefening af te stemmen op de nationale radio. Gedurende de hele dag zijn negen extra ondergrondse treinstellen, enkele honderden autobussen, tweeëndertig ex tra treinen en trams voor kosteloos ver voer beschikbaar. Alle gemotoriseerde weggebruikers hebben van gemeentewe ge 15 liter benzine gekregen. Allen die meedoen krijgen op niet nader genoem de verzamelplaatsen kosteloos voedsel, drank, vermaak en tochtjes in de natuur. Zowel koning Gustaaf VI Adolf als de gouverneur van Stockholm, de den aan de oefening mee. De oefening werd geregeld door ze venhonderd leden van de dienst Be - scherming Burgerbevolking en vijfhon derd politieagenten. In het gezelschap van koning Gustaaf bevond zich een groep leidende figuren van de diensten voor de burgerbescherming uit andere Noordse landen en Nederland. LONDEN, 23 april (U.P.I.) Twee bijna levensgrote Renoirs zijn aange kocht door de National Gallery in Londen. De prijs van de koop is niet bekendgemaakt, maar de ge schatte waarde van beide werken is een kwart miljoen pond sterling. De Britse regering is met een lening van 163.500 pond bijgesprongen. De schilderijen, gemaakt in 1909, stellen twee vrouwenfiguren voor in danshouding met tambourjjn en castagnetten. Zjj werden gemaakt in opdracht van Maurice Gangnat, wel gesteld vriend van de impressionist, voor de eetkamer in zijn Parijse wo ning. Londense kunsthandelaren noemen de voor de beide doeken betaalde prijs duizelingwekkend". De hoogste prijs, die ooit in Engeland voor een Renoir is betaald, bedroeg 72.0(F pond. ARNHEM, 22 april In het St. Elisabeth Ziekenhuis is overleden father Frans Körner missionaris van Mill Hill, Fathei Körner, geboren te Roermond 31 augustus 1902, werd priester gewijd in Mill Hill 19 .juli 1925. Van 1946-1952 was h;i werkzaam in de missie van Oeganda.dê overige jaren van zijn actieve priesterleven was hij ais leraar of overste verbonden aan de missiehuizen in Engeland en Neder land. schillende laboratoria in de westerse wereld voor de oplossing van mondiale problemen noodzakelijk is. „We beleven een zeer snelle over gang van een agrarische naar een in dustriële samenleving, waarbij het win nen van grondstoffen een belangrijke rol speelt. Van de huidige wereldbe volking leeft 70 procent nog op een laag levenspeil en om dit op te voeren tot een redelijk peil zullen enorme grond stoffen geproduceerd moeten worden, doch met uitzondering van ijzer zijn de op aarde aanwezige reserves niet vol doende", aldus dr. Beekman. ,,Het ge bruik van de grondstoffen moet econo mischer zijn, waarbij ook afvalstoffen benut diene te worden, terwijl in steeds grotere mate fabricage van vervan gingsmateriaal nodig zal zijn. Zelfs het gesteente van de aardkorst zal ver werkt moeten worden. Een wetenschap pelijke methode om de natuur te be heren, zal een van de voornaamste in strumenten zijn in handen van de mens heid om aan de wereldbehoeften te vol doen. De vraag is of hiervoor voldoen de intellect aanwezig is en nu reeds kampt Je westerse wereld met een te kort aan onderzoekers, ingenieurs en technici". Een goede werkverdeling tussen de laboratoria begint reeds, volgens dr. Beekman, op gang te komen, waarbij de Nederlandse physlci al verdienste lijk werk hebben verricht. (Advertentie) STRAATSBURG, 24 april (ANP) De kwestie van Engelands toenadering tot de zes landen van de Europese Ge meenschap, die de afgelopen weken extra-reliëf heeft gekregen door de be sprekingen van premier Macmiilan en bondskanselier Adenauer met president Kennedy, zal de volgende week in Straatsburg aan de orde komen in de raadgevende vergadering van de raad van Europa. De Italiaan Montini, heeft namens de plitieke commissie van de assemblée een verslag over de kwestie der Europese politieke samenwerking opgesteld, waarin hjj de hoop uitspreekt dat eventuele politieke samenwerking van de zes E.E.G.-landen zal worden aangevuld met politiek overleg in de vijftien landen tellende Raad van Euro pa. Daarnaast pleit hjj voor een bereid verklaring van de zes E.E.G.-landen en de zeven landen der Europese Vrij handelsassociatie om zonder verwijl on derhandelingen over een akkoord te be ginnen. In dit verband wijst Montini op de gelukkige ontwikkeling der Britse gedachtengang ten aanzien van de Europese samenwerking, zoals die met name tot uiting is gekomen in de voor stellen van de Britse minister Heath in de ministerraad der Westeuropese Unie. Voorts vraagt Montini om fusie van de executieven der drie gemeenschappen van de zes. De raadgevende vergade- OOSTERBEEK, 24 april De Cen trale van Hogere Ambtenaren en de Ne derlandse Vereniging van Hoger Perso neel hebben hun studieconferentie zater dag afgesloten met het opstellen van een aantal resoluties. Een daarvan be handelt de noodzaak om voor hogere functionarisen die relatief in min- d' om te kunnen profiteren van de vrije zaterdag een verlenging van de va- kantietijd in te stellen, en wel in tijd vakken van drie aaneengesloten weken. Voort" stellen beide veerenigingen zich voor een nader onderzoek in te stellen naar de totaliteit van de arbeidsvoor waarden der hogere functionarissen, waarbij behalve het salarispeil ook de wenselijke lengte van de arbeidsdag be trokken wordt. APELDOORN, 22 april De ge- meente kan thans verzekerd zijn van de bouw van een cultureel centrum en de uitvoering van een groot doorbraak- plan in het centrum annex een tunnel onder de spoorlijn Apeldoorn-Amers- foorL Gedeputeerde Staten van Gelder land hebben het gemeentebestuur de budgettaire middelen toegewezen om deze belangrijke ontwikkelingsplannen te kühnen realisêren. (Van onze correspondent) DELFT, 24 april De voor drieën eenhalf miljoen gulden gerestaureerde Oude Kerk alhier is zaterdagmiddag wederom in gebruik genomen. Bij deze plechtigheid waren de staatssecretaris van O. K. en W. mr. Y. Scholten, de commissaris van de koningin in Zuid- Holland, mr. J. Iilaasesz, mr. J. C. ba ron Baud, vertegenwoordiger van ko ningin Juliana ds. P. G. van der Hooff, praeses van de Generale Synode van de Nederlands Hervormde Kerk, de burgemeester van Delft, de heer D. de Loor en vele andere kerkelijke en we reldlijke autoriteiten aanwezig. De samenkomst begon met een jui chend gezongen psalm 150, ,,Loof God, looft zijn naam alom". Overigens lag er een schaduw over het gebeuren. Eni ge dagen tevoren was namelijk, op vjjf- entachtigjarige leeftijd, de architect van de restauratie, Herman van der Kloot Meijburg, overleden. Juist deze morgen was hy ten grave gedragen. Met een ogenblik stilte werd de over ledene herdacht. De president-kerkvoogd, dr. ir. P. Dingemans, maakte er gewag van dat er tijdens de restauratie, die rond twaalf jaar in beslag heeft genomen, geen ongelukken zijn gebeurd. Dr. Din gemans gaf een kort overzicht van de geschiedenis van de kerk en van de res tauratie. Alleen de kapel aan de noord zijde is nog niet gereed. Hij bracht hulde aan wijlen de architect, aan de hoofdopzichter, de heer D. van der Linde en aan de gevolmachtigd kerk voogd, de heer S. van der Velden. Ook noemde hij de naam van een jeug dige geldinzamelaar, Henny de Knecht, nu zeventien jaar, die in enkele jaren een bedrag van ruim tweeduizend gul den bijeenbracht voor de restauratie, voornamelijk door het ophalen van oud papier. Van de kosten van de restau ratie komt een bedrag van f 175.000.- ten laste van de Nederlands Hervorm de Gemeente. Mr. Scholten, sprak namens de rege ring gelukwensen uit. H;j uitte de wens dat de bestemming van de kerk moge blijven de lof des Heren. Namens de gemeente getuigde burgemeester D. de Loor van zy'n biydschap over het hetstel en het behoud van dit kerkge bouw. Hi noemde het werk een afron ding van de grote restauraties in Delft, restauraties die acht miljoen gulden hebben gevergd en waarvan Delft een derde heeft betaald. Ds. G. van Hoegee nam daarna na mens de Centrale Kerkeraad de Kerk in gebruik. Hij dankte het college van kerkvoogden, waarvan de voorzitter, de heer Dingemans eerlang zijn functie zal moeten neerleggen wegens het ein digen van diens ambtstermijn. Mr. dr. K. P. van der Mandele, voor zitter van de stichting ,,Het Princen- hof" bood daarna eeri gebrandschil derd raam aan dat geplaatst is in de westelijke gevel van de zuiderzijbeuk. Overzicht van het middenschip tijdens de plechtigheid in de Oude Kerk te Deljt. Het raam werd vervaardigd door de glazenier Joep Nicolas ter herinnering aan het betreden van Nederlandse bo dem door koningin Wilhelmina in maart 1945. Mr. van der Mandele trof een vergelijking tussen dit raam en het Willem de Zwijgerraam, dat in de wes telijke gevel van de noorderzijbeuk is aangebracht. „Twee ramen over 't ver zet, gewijd aan twee Oranjes", zo zei de heer Van der Mandele. De plechtigheid werd met het zingen van twee coupletten van het Wilhelmus besloten. Piet van Amstel begeleidde aan het orgel. Na afloop recipieerde het college van kerkvoogden. ROTTERDAM, 24 april Hulp verlenen en er geld op toeleggen. Dat overkwam vrijdag een verpleegster. Terwijl zij na melijk op straat bezig was een meisje, dat met haar fiets tegen een auto was gereden, te verbinden, zag een van de „belangstellenden" kans om haar porte- monnaie met 115 gulden te ontfutselen. ALKMAAR, 24 april In samen werking met de federatie van V.V.V.'s boven het Noordzeekanaal, de provin cies Friesland en Groningen en het V.V.V.-wezen in Noord-Duitsland en De nemarken wordt de zogenaamde „Grü- ne Küstenstrasse" wij spreken van Groene Kustweg gepropageerd, na dat in een tweeta1 conferenties, welke in 1959 en 1961 tussen de betrokken instanties werden gehouden, omtrent de route overeenstemming was bereikt. Deze Groene Kruisweg zal het toeris tisch verkeer uit het noorden niet lei den over Europaweg 34, Via Groningen en Zwolle, maar over Leeuwarden en de Afsluitdijk, langs Hoorn naar Am sterdam, met nog een tweede weg langs de duinkant, via de Zaanstreek naar de hoofdstad. Jaariyks rijden tussen de 40.000 en de 50.000 buitenlandse auto's over de Afsluitdijk naar Nederland en met het oog daarop hebben bovenge noemde instanties samen een folder in verschillende talen, ook in het Neder lands, uitgegeven oplage 80.000 stuks die de aandacht op deze route vestigt. HEEMSKERK, 24 april Op de Rijksstraatweg ter hoogte van de Kerkweg heeft zich zondagmiddag om ongeveer half vRf een zeer ernstig verkeersongeval voorgedaan, waarbij de 13-jarige zoon van de familie De K. zwaar gewond werd. De jongen stak onverhoeds de rijweg over en werd door de auto van de uit de richting Beverwijk komende Uitgeesten B. aangereden en mee gesleurd. Zwaar gewond bleef de jon gen op het wegdek liggen. Nadat hem eerste hulp was verleend is hy in zorgwekkende toestand naar het Roode Kruisziekenhuis overgebracht. Bij onderzoek bleek de jongen twee gebroken benen, een gebroken sleutel been en een hoofdwond te hebben opge lopen. Hij is van de laatste H. Sacra menten voorzien. Zijn toestand was zon dagavond vrij redelijk. IJMUIDEN, 24 april De Commer- ciale Limitade in Lissabon, die 180.000 ton vismeel heeft verkocht voor leve ring naar Nederland in 1961 tegen een prijs van 58 cent per eenheid, heeft eind vorige week telegrafisch aan haar af nemers bericht gezonden, dat zij de contracten niet zal nakomen. Ten ge volge daarvan is onmiddellijk de prijs met schokken omhoog gegaan. Vrijdag was de prijs reeds gestegen tot 70 cent per eenheid en zaterdagmorgen werd al 85 cent genoteerd. De verwachting is, dat door deze ont wikkeling speciaal voor de tussenhan del grote financiële moeilijkheden zul len volgen. Deze heeft immers door- Jjpyering gecontracteerd en zal door de afnemers aansprakelijk worden gesteld indien de contracten niet worden nage komen. In vakkringen wordt er ernstig aan getwijfeld of de tussenhandel met enige kans op succes de Commerciale Limitade in Lissabon aansprakelijk zou kunnen stellen. Anderzijds betekent het wegvallen van deze buitenlandse levering een gunstige impuls voor de Nederlandse vismeel-industrie, die vooral de laatste tijd een zeer ernstige concurrentie on dervond van grootscheepse vismeèl- importen uit Peru. ring, die 135 parlementsleden uit 15 Europese landen plus een groep Zwit serse waarnemers omvat, zal dit ver slag dinsdag 25 april bespreken, d» tweede dag van de voorjaarsvergade ring die van 24 tot 29 april zal duren. Als de raadgevende vergadering haar dertiende zittingsjaar aanvangt, even eens onder voorzitterschap van de Westduitse minister dr. H. von Bren- tano, dan zal o.a. het Europese sociale handvest aan de orde komen. Dit hand vest, dat de grondbeginselen der sociale gerechtigheid wil codificeren, moet een. waardige tegenhanger worden van de reeds bestaande Europese conventie voor de rechten van de mens. Men acht het met uitgesloten dat het sociale hand vest maandag zal worden goedgekeurd, ook al bestaan er nogal wat reserves ten aanzien van het ontwen?. De raad gevende vergadering heeft er vorig jaar reeds haar fiat aan gegeven. De bijeenkomst van de vijftien mi nisters zal niet door minister Luns wor den bijgewoond, aangezine hjj nog niet uit de V.S. is teruggekeerd. Hy zal zich vermoedelijk door zijn staatssecretaris, dr. H. R. van Houten, laten vertegen woordigen. De raadgevende vergadering begint de zitting maandag met de keuze van een voorzitter. Daarna zal de Duit se minister van buitenlandse zaken, dr. H. von Brentano, bij de assemblée het jaarlijkse verslag van het minister-co mité indienen, en in aansluiting daarop vragen van de afgevaardigden beant woorden. Naast een aantal vrij technische kwes ties staat op de agenda voorts een ver slag van de Nederlandse socialistische afgevaardigde ir. H. Vondeling over de landbouwpolitiek der Europese landen. Dit zal worden besproken na een debat over het jaarlijkse verslag van de O.E.E.S. en de economische betrekkin gen in Europa, waarover zijn partijge noot ir. H. Vos verslag uitbrengt. De heer Vos is voorts rapporteur voor het jaarverslag van de Europese conferen tie van ministers van verkeer, dat eer der in de week woensdag aan de orde komt. By dat debat zal de Oos tenrijkse minister Waldbrunner, die dit jaar voorzitter van verkeersministers is, het woord voeren. AMSTERDAM, 24 aprU Eind juni begint voor de Amsterdamse rechtbank het proces tegen de redactiestenograaf S. uit Amsterdam en de Griekse inge nieur R., die op 10 juni 1960 In Am sterdam werden gearresteerd onder verdenking van illegale activiteiten ten behoeve van het Algerijnse bevrij dingsfront F.L.N.. De behandeling van deze zaak zal vier dagen duren. De rechtbank heeft daarvoor 21, 23, 26 en 27 juni gereserveerd. Zoals bekend is werden gelijktijdig met S. en R. in Osnabrück en Keulen gearresteerd de Haarlemse chemigraaf O., de Duitse monteur S. en de Alge rijnse student A., die door het Landes- gericht te Osnabrück wegens valsemun terij tot gevangenissenstraffen van 2 Jaar en 2 jaar mét aftrek van net voor arrest werden veroordeeld. Het vooronderzoek tegen de Amstel- veense drukker-publicist Z„ die in ver band met deze affaire ook enige tijd werd vastgehouden, is nog niet voltooid. In november j.l. gelastte de Amster damse rechtbank bü interlocutoir von nis een nieuw vooronderzoek, omdat en kele details van deze zaak volgens de rechtbank onduidelijk waren gebleven. Z. werd toen na een eis van zes maan den gevangenisstraf voorlopig op vrye voeten gesteld. VIJFHUIZEN, 24 april In het kader van de Rode Kruis-herdenkingen in de Haarlemmermeer de afdeling Haarlemmermeer van het Neder- landsche Roode Kruis bestaat vijftien jaar; de colonne Haarlemmermeer van het Rode Kruis Korps vierde het tweede lustrum werd zaterdag middag een grootscheeps opgezette oefening gehouden. Deze werd geor ganiseerd door het district Noord-Holland van het Rode Kruis Korps. Meer dan tweehonderd personen werkten mede, waaronder 175 helpsters en hel pers van het Rode Kruis Korps, behorend tot de colonnes Haarlem, Am sterdam, IJmuiden, Uithoorn, Aalsmeer, Nieuwer Amstel en Haarlemmer meer, een technische ploeg uit Amsterdam, de kring Noord-Holland van de Bescherming Bevolking met een drietal verbindingsauto's, de brand weercorpsen uit Hoofddorp, Zwanenburg en Badhoevedorp, politie en re- servepolitie en tenslotte padvinders en burgers als „slachtoffers". De oefening had betrekking op het verlenen van eerste hulp in oorlogstijd. Hierop was het gegeven van „de ramp dan ook gebaseerd: een bommenwer per werd op weg naar Schiphol door jagers aangevallen. Boven Vjjfhui- zen komt het toestel in moeilijkheden. Het laat daar de meegevoerde brisant- en brandbommen vallen, die neerkomen aan de d'IJserinckweg, met als gevolg brand en een twaalftal gewonden. In het daarna ontstane luchtgevecht stort een jager neer in Zwanenburg (zestig gewonden) en de aanvallende bommen werper in Badhoevedorp (brand en ook zestig gewonden). Nadat de deelnemende korpsen in Hoofddorp voor de autoriteiten hadden gedefileerd, waarbij de drumband van het Rode Kruis uit Den Haag en de K.L.M.-harmonie voor de begeleiding zorgden en het gebeuren in Vijfhuizen was ingeleid door een muzikale rond gang door het Tamboerkorps „Vijfhui zen", begon „de ramp". Overeenkomstig de planning was Vyf- huizen de eerste „plaats des onheils. Uit een van te voren geplaatste brand stapel knetterden om half vier de vlam men en een dikke, zwarte rook merkte de plek waar de „brandbommen' wa ren gevallen. Her en der over het wei land lagen de „gewonden" padvin ders uit Hoofddorp en Vijfhuizense kin deren verspreid. Honderden belang stellenden hadden zich op de d'IJserinck weg opgesteld om getuige te zijn van de dingen, die komen zouden. Door een regiefout kregen zij echter een geheel verwrongen beeld van de hulpverlening. Terwijl de vlammen lustig knetterden en ieder uitzag naar de komst van de brandweer, verscheen de technische dienst, die een hospitaaltent ging opzetten. De gewonden bi ven op het land liggen, tot de leiding het beter vond ze wat (tijdelijke) lichaamsbewe ging te geven. Daardoor gebeurde het dat allerlei slachtoffers zich verdienste lijk maakten met het aanslepen van brandbaar materiaal om het vuur op gang te houden tot de brandweer zou verschenen. Het hiaat dat ontstond, had helaas tot oorzaak dat de spanning zodanig begon te verlopen, dat het talrijke publiek zich verspreidde; slechts de jeugd bleef over en vermaakte zich machtig met het ge beuren dat voor hen de nodige spanning en afwisseling bracht. Om twintig minuten voor vyf werd het rampterrein aan de d'IJserinckweg eindelijk het schouwspel van levendige hulpverlening. Met een tot hulpambu lance omgebouwde vrachtauto van een bodedienst arriveerden helpsters en hel pers van de colonnes IJmuiden, Uit hoorn en Haarlemmermeer. Onmiddel lijk werd verbandmateriaal tevoor schijn gehaald. Mannen sjouwden met brancards. Dames brachten de intus sen gereed gekomen hospitaaltent ver der in orde. Er werden verbanden ge legd, spalken aangebracht en binnen twintig minuten waren alle gewonden op het veld verbonden en ondergebracht in de tent. Hier werd de verdere hulp ver leend. Het Rode Kruis Korps had op al les gerekend. Zelfs de elektrische t.l.- verlichting in de hospitaaltent werd door een intussen opgestelae aggregaat gele verd, omdat de elektriciteit van het P.E.N. als uitgevallen werd beschouwd. Eenzelfde staaltje van snel werken werd ten beste gegeven door de brandweer. Toen de wagen met loeiende sirene was gestopt, had men binnen veertig secon den water om de brand te blussen. Door de vertraging was het gedeelte van de oefening, dat zich in Vijfhuizen afspeelde, bijna twee uur later afgelopen dan het plan was. Toen werden de „ge wonden afgevoerd naar het lot nood hospitaal ingerichte gebouw van de b.l.o.-school te Hoofddorp, waarheen ook de „slachtoffers" uit Zwanenburg en Badhoevedorp werden gebracht. Om zeven uur werd aan alle posten het sein „oefening geëindigd" gegeven. IK VREES DAT HET ERNST IS MEVR0UH/ VLAANDEREN WE KRU6EN 6EEN iTACT. IK GA [f/W%EENAL- EMENE OPROEP .UITZEN DEN,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 2