Meer alcoholisten in ons land dan tb.-patiënten Kostelijke „Irma la douce" door Rotterdams Toneel Geslaagd concert van N.S.- vereniging „De Unie' Verzorgd concert Haarlems Opera Koor Met auto van papa op tour De dictatoren S v*«3®"** *r Eén vrije zaterdag in 14 dagen i Hoogtepunt van veelzijdigheid in carrière van Lia Dorana Hakenkruisen op verzetsmonumen t Gastkoor „Flügelrad Fraai wandtapijt voor Heemstede WOUDLOPERSTROEP HEEFT DE EERSTE STERPATROUILLE TAXI 13000 Diefstal van 26 mille opgelost Lagere koersen BIJEENKOMST ALCOHOLBESTRIJDING Rembrandt Haarlem e.o. Films ^SSS^SSSS. iSr»— Pislii Haarlemse H.T.S.-ers in „Pret of the river" Aan Haarlemse Dreef Twee jongens het water ingereden St. Joris feest district Haarlem Haags meisje met haar vriend in Amersfoorts café gearresteerd SANTPOORT liep uit om voetbalkampioen Velsen in te halen De beurs vandaag: MAANDAG 24 APRIL 1961 PAGINA 5 R7MenR9?5Düi,r' °e diotawren"- 14 Jr'' Toneel Muziek Diversen burgerlijke Stand Haarlem Voorstel B. en W. Heemstede Mggp Sterpatrouille Bejaarde man aangereden m HAARLEM, 24 april Er zijn in ons land meer alcoholisten dan tb-pa tiënten. Hun aantal wordt geschat op ruim veertigduizend. Naarmate het al- coholverbruik stijgt zal ook het aantal alcoholisten groter worden. Deze mede delingen deed zaterdagmiddag de heer F. S. Noordhoff, voorzitter van een werk- commissie, welke onder auspiciën van het Haarlemse Consultatiebureau voor Alcoholisme en het Centraal Drank- weercomitë een bijeenkomst had be legd, waarop drie inleiders gesproken hebben over alcoholisme en zyn gevol gen. Dat waren de Haarlemse saris van politie, de heer I. B. Brauck- mann, de redacteur van „De blauwe vaan", de heer P. Talsma en de zenuw arts en sociaal-psychiater uit Haarlem, De heer Brauckman sprak over het onderwerp „Verkeer en alcohol De laatste jaren zijn er in ons ymdonge- veer vijfduizend mensen veroordeeld we- eens riiden ondGr invloed. Vijf en ta.cn- ti| percent van hen kreeg te horen, dat zii voor kortere of langere tijd niet meer mochten rijden. Het staat wel vast, al dus de heer Brauckmann, dat niet alle „rpders-onder-invloed" door de politie worden achterhaald. Het spreekt van zelf, dat zij op de weg een groot ge vaar vormen, niet alleen voor zichzelf, Waarschijnlijk verlokt door het suc ces van de film „Opmars naar de galg", heeft zijn maker, Felix Podma- hiezky, zich opnieuw aan het snuffelen gezet in oude filmjournaals en het re sultaat van deze moeizame en gedul dige arbeid wordt thans in Rembrandt vertoond onder de titel „De Dictato ren". Een in alle opzichten teleurstellend resultaat, want alle bezwaren, die te gen eerstgenoemde film moesten wor den aangevoerd, gelden in versterkte mate met betrekking tot „De Dictato ren", zonder dat daar de vele goede kwaliteiten van „Opmars" tegenover staan. Podmaniky's opzet om na de opkomst en de ondergang van „een' dictator nu met typisch-Duitse „Gründ- lichkeit" een beeld te schetsen van „de" dictatuur „an sich", is in de enor me hoeveelheid materiaal, dat hem ter beschikking stond, verloren gegaan, zo dat men door de bomen: Hitler, Musso lini, Stalin, Franco, Fidel Castro, .de vele satellietdictaturen van de Sovjet- Unie in Europa, Rood-China, Noord Ko rea, Noord Vietnam, enz., het bos, ae dictatuur, niet meer kan zien. Een antwoord op de vraag: „Wat is dictatuur?" geeft de film m elk 8® niet, hoe uitvoerig hjj er ook de ramp zalige gevolgen van afschildert. voor personen boven de 14 Jaar- (Door een misverstand is boven gaande recensie zaterdag met in onze filmrubriek opgenomen). CINEMA PALACE: „Ben Hur", 14 Jaar. <4e week); gewijzigde aanv. tijden: dag. ppf°„cen 3 30 uur- ontradenALS; "®ea avond aan het strand", °Sen van Dr- Mabuse", LUXOR T~» -f5 uur. 2, 7 en 915 °P Elchmann", 14 jr., "De dame met het hondje". 18 MTNFPVA 2'15' 7 en 9'15 U' i MINERVA ma. 8.15 u.: „Het dak", ai. volw 8'15 u': »Boni°ur Tristerre', Maandag 24 april Stadsschouwburg, 8 uur: Kleurige ver toning van Bredero's realistische klucht De Spaansche Brabander", die het Rot- h™» T°neel onder regie van Ton Lutz Ann Hasekam hoofdrollenMax Croiset en Stadc«oKn dinsdag 25 april •che BrCa&b«-/a„UdUarg."De icoofziG6 E°TW^fv"U? C°P^rt Vrouwen- "oer hobo. J Dinsdag 25 aprü Concertgebouw:, 8.15 uur: Concert Die Haerlemsche Musyckcamer" o.l.v. André Kaart. Soliste: Pauline Aubert, clavemm- bel. Programma. Monn. Couperin. Vivaldi. Minerva 8.15 uur: Ccmcert N. Ph. o. o. Iv. Brigitte de Beaufond, viool. Program mal Haydn, Schubert, Mozart. Maandag 24 april Gebouw St. Bavo, Smedestraat, 19.30 uur: Gebouw StD,BnaSvdoa8 Gebouw Haarlemse Kegel Bond, lempe liersstraat, 8 uur: Haarlems Radio Cabaret (Feestavond Haarlemse Kegel Bond). t Gebouw Ged. Gracht 29, 8 uur Wat be tekent het huidige Israel voor de Kerk v Christus" inleiding voor de Hoor lem van de St. Adelbert-Veremging door Pater J. c. Kilsdonk S.J. 8 „De Schuylenburcht". Kleverparkweg, 8 fhr: „Nieuw-Zeeland en hoe onze e ml- Sranten het daar maken", lezing doorpa ter J. Schokker A.A. (Katholieke Vereni ging van Ouders en Familieleden van Ge emigreerden, afdeling Haarlem en um- •treken). BEVALLEN van een zoon: M. Draak- possard; E. W. Velthuijs-ten Hoopen; Bosch-Post. t,,„?vallen van een zoon: A. Kroon- pbijs; w. Jore-van Lubeek; A. C. v °assen-Captijn; F. W. van Oossanen- a rhelissen; R. Weijland-van Leen; H. ,1Witte-van Egmond; O. J. M. Alber- ÏSr^etting; L. Reith-Valk; A. W. NlM-Keij. lw ?,yALLEN van een dochter: J. L. w.' Hlesgraaf-Spieringe; J. C. P. Ree- j^r-Mens; C. M. A. Krjjtenburg-Flipphi 'v Lvyn-Zegger. Huil? een dochter: J. E. M. van der Se^t-VredenburgM. Gasdag-van Beu- j.pvorjeden: M. Uiterwijk-Reinde, 64 77 Hollandslaan. A. van Meurs-Mul, Janl". Westerhoutpark. A. Swarts, 85 j., Sr-v, Beenhakker, 69 j., Dr. 57 i e„®anstraa'. p- H- M. van Beek, Lei'' Brandtstraat. H. P. Vergers, 52 j., hnf?we5dalersstraat- D. M. van Broek- zen-Reijns, 51 j„ Kleverparkweg. Hooft F' J" Bonfrer en R' J- VanC?Uwd: J- Verkerk en I. Jacobs. R. en a t? Berg en B- Weima. J. C. Besel en t' Visser. W. K. E. G. Lenting fbin'eirr rnou*" H- Heuvelman en D. OVERLEDEN: F. A. C. Hoepermans, 71 Baenredamstraat; L. Bakker, J Merten van Heemskerkstraat. maar vooral voor anderen. Rjjders-on- der-invloed rijden „scherper" en zijn geneigd om risico's te nemen. Tegelij kertijd is hun reactie-vermogen vermin derd als gevolg van het gebruik van sterke drank. Over de bloedproef zei de heer Brackmann, dat betreurd moet worden, dat dit betrouwbare indicatie middel in ons land niet dwingend is voorgeschreven. Een van de middelen om te komen tot een verminderd ge bruik van alcohol door weggebruikers is een goede propaganda. In dit ver band betreurde hjj het, dat de Vereni ging tot bestrijding van alcohol bij snel verkeer destyds is opgeheven. In een vrij uitvoerig overzicht be steedde de heer Talsma aandacht aan de maatschappelijke gevolgen van het alcoholisme. Ook nu nog kan het leiden tot verpaupering en maatschappelijke ondergang. Verder kan alcoholisme ar beidsongeschiktheid tot gevolg hebben. Enige jaren geleden is vastgesteld, dat honderd alcoholisten honderd-drie-en- twintig ongelukken veroorzaakten; hon derd andere mensen slechts vier en veertig. Tenslotte kan alcoholisme een gevaar voor de volksgezondheid bete kenen. In Frankrijk sterven jaarlijks meer mensen tengevolge van een lang durig overmatig gebruik van sterke drank dan tengevolge van tuberculose. Dr. Esser behandelde de medische benadering en behandeling van de alco holist. Hij stelde vast, dat excessieve drinkers zoveel mogelijk in de maat schappij moeten worden behandeld. In het algemeen zal men voorzichtig die nen te zijn met het toepassen van kli nische kuren, omdat daarmede het kwaad niet wordt verholpen. Bij de behandeling zal men uit moeten gaan van de vraag: waarom drinken deze mensen alcohol en waarom zoveel? Uit zijn betoog bleek, dat dr. Esser voor stander is van een harde aanpak van de alcoholist. „Men moet ze niet m de watten leggen". HEEMSTEDE, 24 april Als de Heemsteedse gemeenteraad met een daartoe strekkend voorstel van B. en W. akkoord gaat krijgt het gemeente- personeel met ingang van 1 mei een vrije zaterdag in de veertien dagen. De gemeentelijke diensten zullen op de za terdagen, dat het personeel vrijaf heeft, gesloten zijn. De eerste vrije zaterdag valt op 13 mei. B. en W. hebben de mogelijkheid om telkens op een vrije zaterdag de helft van het personeel te laten werken na ampele overwegingen laten varen. Voorshands zullen wel op zaterdag morgen de afdelingen burgerlijke stand, bevolking en militaire zaken geopend blijven. Het personeel van deze afde lingen krijgt daarvoor als compensatie eens per vier weken een vrije zaterdag en een vrije maandagochtend. De afde ling huisvesting zal op alle zaterdagen dicht zijn. Niet voor alle afdelingen zal het mogelijk zijn deze overgangsmaat regelen tot aan de invoering van de volledige vijfdaagse werkweek op 1 mei 1962 toe te passen. Bezwaarlijk is het vooral voor de openbare leeszaal en bibliotheek en de gemeentelijke rei niging. B. en W. vinden dan ook, dat voor het personeel dat bij deze afdelin gen werkt op 1 november al een volle dige vijfdaagse werkweek moet worden ingevoerd. ily KS ,v V Heel wat minder serieus dan de stu denten van Engelse en Nederlandse universiteiten hebben zaterdagmiddag nabij Spaarndam studenten van de Ho gere Technische School uit Haarlem een „Head of the river" gehouden. Afgezien van het feitdat deze jongelui niet de beschikking hadden over wedstrijd- boten, bleek ook in ander opzicht, dat het werk van de Haarlemmers meer op spelevarengeleek, waarbij het beha len van een nat pak tot de grootste genoegens behoorde. Niettemin hebben de studenten van de Haarlemse HTS, die jaarlijks dit waterfestijn organise ren, veel plezier beleefd aan deze wat men zou kunnen noemen „Pret of the river". HAARLEM, 24 april In de nacht van zaterdag op zondag hebben onbe- kenden het door Mari Andriessen ver vaardigde verzetsmonument „Man voor het vuurpeloton" aan de Dreef met hakenkruisen besmeurd. Om kwart over acht ontdekten patrouillerende mannen van de radio autodienst van de Haar lemse politie de runentekens. Onmid dellijk werd de gemeentereiniging ge waarschuwd en een uur later was het monument gereinigd. De vijf hakenkrui sen 30 x 30 cm groot, bleken met witte verf te zijn aangebracht. De Haarlemse recherche is met een uitgebreid onderzoek begonnen tenein de de daders te kunnen achterhalen. Aanvankelijk meende men hier met een kwajongensstreek te doen te heb ben, maar achteraf geloofde men niet dat dergelijke jongelui met verfpot en kwast plegen rond te lopen. Uiter aard zoekt men thans meer in de rich ting van gewezen nazi's, van wie men weet, dat er in Haarlem een kleine groep nog altijd op gezette tijden bij eenkomt. 99 HAARLEM, 24 april Dire koren hebben zaterdagavond in Haarlems con certgebouw feestelijke luister bijgezet aan de concert-feestavond, die werd ge geven ter gelegenheid van het - !4-ja rig bestaan van de spoorweg sport- en ontspanningsvereniging „De Unie". Als gast trad op het mannenkoor „Flügel rad" uit Munster. Onder zijn dirigent Karl Jaschinski zong het koor op gede gen wijze twee werken van Schubert, een van Mozart en een koorwerk geti teld „Gruss an Westfalen". „Flügelrad'. is een koor met goed stemmenmateriaal. De dirigent zal ech ter meer aandacht moeten besteden aan de toonzuiverheid. In ieder werk wa ren opmerkbare detonaties, die aan de totale prestaties afbreuk deden. Het dameskoor van het E.M.N.S. onder lei ding van Paul Broersen komt een compliment toe, voor de frisse en wel luidende manier waarop het goed ge kozen programma werd gezongen. Spe ciaal het koorwerkje „Brautwerbung" van Béla Bartók kwam tot een verras sende verklanking. Onder leiding van Johan van 't Vlie zong het Spoorwegmannenkoor op zeer verdienstelijke wijze drie delen uit Ta- tra opus 24 van Erwin Lendvai. Deze muziek bleek vlot van aard te zijn en bovenal uitmuntend geschikt voor man- nenkoort. De compositie van de diri gent „Ballade van de fiets" had te veel van de ouderwetse liedertafelstijl om he den ten dage nog aan te spreken. Spe ciaal aan het slot leed de uitvoering er van ook aan hetzelfde euvel. Tot slot zongen de twee mannenkoren gezamen lijk „Trijsterin Musik" van Bruckner. By de aanvang van het concert schet ste de voorzitter van de Unie, de heer Kusters, het ontstaan van de vereni ging. Onder instemmend applaus be- r-i HAARLEM, 24 april - Toen aan het eind der zestiende eeuw een aantal Florentijnse edellieden geniaal misverstand de opera ontdek ten, hebben zij beslist niet kunnen be vroeden, dat hun muziekdramatische vondst zo vele generaties zou ont roeren. De opera bezit een dubbel gelaat, n.l. dat van muziek en dat van toneel, doch met de tegenwoor dige z.g. opera-concerten heeft men een vorm gecreëerd, waarin het wezenlijke element van het „drama per musica" ontbreekt. Deze ervaring hadden wij zondag avond opnieuw tijdens het opera concert dat het Haarlems Opera Koor onder leiding van Bep Ogterop met so listische medewerking van Diny Tade- ma, sopraan, Johan van Haagen, tenor, en Jan Duiveman, bas, in het Concert gebouw gaf. Maar liefst twintig frag menten uit diverse meesterwerken gaven aan het programma een star heid, die de executanten niet konden opheffen. Wat de uitvoering zelf betreft- het koor zong de geliefde melodieën be houdens enkele geforceerde klank- effecten zoals ,n het Brahma-koor uit „Les pecheurs de perles" op vlotte en verzorgde wijze. De solisten vormden in hun duetten en terzetten niet altijd een eenheid. Het duet „Vivat Bacchus" voor tenor (Pedrillo) en bas (Osmin) uit Mozarts „Die Entführung aus dem Serail" muziek die zo pétillant is als champagne clonk door de slordige afwerking weinig capricieus. De prestaties van Diny Tadema, die over een uitstekende stem beschikt, bleven in de juwelen- aria uit „Faust" van Gounod door teveel aan welluidendheid en te weinig sentiment onder de maat. De pianisten Jaap Brill en Johan Kat toonden zich wederom muzikale goochelaars en zorgden met voor treffelijk spel voor een goede onder steuning. A. Krt. Dit fraaie wandtapijt is Heemstede ten geschenke aangeboden door de eigenaar van de buitenplaats „Dennenheuvel", mr. H. E. R. Rhodius, mede namens zijn vier broers. Het is een Vlaams gobelin, dat afkomstig is van een Brusselse we verij van omstreeks 1530. Het is onge veer twee bij drie meter groot en heeft jarenlang in het ouderlijk huis van de familie Rhodius, de buitenplaats „Den nenheuvel", gehangen. In een brief aan de burgemeester van Heemstede deelt mr. Rhodius mede. dat Dennenheuvel bijna vijfendertig jaar het ouderlijk te huis van hem en zijn broers is geweest. Zij wonen nu al jaren in het buiten land, maar met grote dankbaarheid denken zij terug aan de jaren, die hun ouders en zijzelf in Heemstede hebben doorgebracht. Ten bewijze van die dankbaarheid willen zij het gobelin aan de gemeente ten geschenke geven om het in het raadhuis op te hangen. B. en W. van Heemstede hebben nu de ge meenteraad voorgesteld de schenking in dank te aanvaarden. noemde hjj de heer Geerling tot lid van verdienste van „de Unie", een benoe ming die gepaard ging met de overhan diging van een enveloppe met inhoud. Na de pauze werd een cabaretprogram ma gepresenteerd onder de naam Car rousel van Carrell. J.L. HEEMSTEDE, 24 april Gisteroch tend omstreeks half zeven reed een per sonenauto in het water van de Wag- nerkade. De beide inzittenden, de broers H. S. (18 jaar) en P. S. (16 jaar), kwamen alleen met een nat pak uit dit avontuur. De auto liep grote waterschar de op. De broers hadden de auto van hun vader uit de garage gehaald en kon den er rustig een ritje mee maken, omdat hun ouders toch op vacantie wa ren in Oostenrijk. De oudste zat achter het stuur. Toen zij de Jan Steenlaan waren ingereden, kwam uit de Joh. Verhulstlaan een andere auto, die voor rang had. De jongens wilden hun voor rang forceren door met vol gas de an dere auto voorbij te schieten. Het ge volg was echter, dat de jeugdige be stuurder de macht over het stuur ver loor. Zijn jongere broer trok nog wei aan het stuur, maar met een grote vaart reed de wagen door het plant soen, het water van de Wagnerkade in. Bij onderzoek bleek, dat de jongens niet in het bezit van een rijbewijs wa ren. Later op de ochtend werd de wa gen uit het water getakeld. HAARLEM, 24 april Er zijn getuige de omvangrijke hedendaag se litteratuur tal van mogelijkheden om het vraagstuk der prostitutie an und für sich aan de orde te stellen, maar wanneer men het doet op de charmante, overrompelende wijze als Alexandre Breffort en Marguerite Mon- not in de comédie musicale „Irma la douce", dan geeft eenieder zich graag gewonnen. Natuurlijk kan men tal van aanmerkingen maken op het stuk èn de vertolking, maar dat alles neemt niet weg, dat het Haarlemse publiek gisteravond terecht Lia Dorana en het Rotterdams Toneel minutenlang staan de een ovatie heeft gebracht. De schouwburg was tot de laatste plaats uitverkocht en me dunkt, dat dat ook wel weer het geval zal zijn, wanneer „Irma la douce" met de Pinksterdagen naar Haarlem terugkeert. Een comédie van klatergoud en bladderdeeg. Men wordt herhaaldelijk herinnerd aan de comédie-ballet „Het dievenbal" van Jean Anouilh. Die zelfde sfeer van romantiek, van voor keur voor de zelfkant en van subtiel zelfbedrog. Hier gaat het om Irma la douce, het meisje van de straat, die kennis maakt met de „fijne jongen", Nestor. Maar Nestor wordt jaloers op Irma's klanten en hij creëert mon- situr Oscar die Iirma's enige, maar rijke klant wordt. Nog is Nestor niet gelukkig. Hij kwijnt weg van jaloezie en vermoordt zijn andere ik, Oscar. Hij komt voor de rechtbank, wordt tot levenslange dwangarbeid vorooordeeld, maar weet te ontsnappen en natuur lijk komt alles goed. Natuurlijk leven Irma en Nestor nog lang en gelukkig. Het is zelfs de vraag of ze ooit zullen sterven. Een welvarende tweeling is in ieder geval hun deel geworden. Alexandre Breffort heeft een paar verrukkelijke melodietjes gecompo neerd en de tekst van Marguérite Mon- not is al even voortreffelijk. Zeker, het kon allemaal nog wat gecomprimeer- der. Het kon nog radder, maar het boeit toch van het begin tot het einde. Remco Campert heeft de prozatekst in een smakelijk quasi-bargoens om gezet. Quasi, omdat het nergens ge forceerd is of opzettelijk. Helaas heeft Hans Andreus het als vertaler van de chansons wel eens wat al te echt willen maken, maar pikanterie wordt in het Nederlands nu eenmaal gauw topzwaar. Van Nicolaas Wijnberg was het kledderige, dwaze decor met zijn vele mogelijkheden om de vaart in de comédie te houden. De muziek werd knap uitgevoerd door Henk van Dijk, piano, Jan Blok, gitaar, Tom Disseveld, bas en Rudi Bos, trombone. De Fransman Georges Vitaly had de regie. Aan hem is het uitstekende tem po en de uitstekend aangezette sfeer te danken. Hij heeft alle romantische registers opengetrokken en daardoor iedere bijsmaak van banale realiteit uitgebannen. Die sfeer trof Wijnberg ook in zijn decros, maar helaas liet de belichting nogal te wensen over. Waarschijnlijk heeft Wijnberg het te mooi willen maken en heeft hij eisen gesteld, die de mogelijkheden te boven gingen. Ster van de avond was uiteraard Lia Dorana, de enige vrouw in dit stuk, de centrale figuur om wie alles in de meest letterlijke zin draait. Zij stamt uit het cabaret en heeft van daar een voortreffelijke zangstem meegebracht. Zij speelt nu alweer jaren bij het Rotterdams Toneel en weet inderdaad wat spelen is. Daar door heeft zij deze Irma een veel zijdigheid meegegeven, die hartver- overend, maar nu en dan ook aan grijpend is. Dat zij niettemin kans heeft gezien om ondanks haar voor treffelijke kwaliteiten voor deze rol, deel te blijven uitmaken van het ensemble, is buitengewoon be wonderenswaardig. Het was een prachtige gamine, die zij ten tonele voerde, een straatkat met een heel HAARLEM, 24 april Omstreeks ne gen uur zondagmorgen schaarden zich honderden welpen, verkenners en voor trekkers van de beide padvindersorga- nisaties de verkenners van de katholie ke Padvinders rond de rotonde van de Haarlemse Grote Markt. Zij waren hier getuige van het begin van de jaarlijk se Sint Jorisviering: het hijsen der vlag gen, een horderocp en een toespraak. Begonnen werd met de horderoep, die werd afgenomen door akela M. Roozen van de V.K.J.B. Vervolgens traden eni ge verkenners naar voren om de drie vlaggen de Nederlandse driekleur en de vlaggen van de beide verenigingen onder trompetsignaal in top te hij sen. De districtscommissaris van de dit jaar met de leiding op de Grote Markt belaste N.P.V., hopman ir. J. Pool uit Bloemendaal, hield de herdenkingstoe spraak. Hij bracht in herinnering hoe in het jubileumjaar 1960 het ideaal van de padvindersbroederschap over de ge hele wereld is uitgedragen zonder te letten op kleur, ras en natie. Juist in onze tijd, nu een golf van revolutie over do gehele wereld weer een zekere be dreiging inhoudt, is het dringend nodig üe heilige belofte van St.-Joris hoog te houden. Dat betekent, aldus hopman Pool het trouw zijn aan en het dienen van God en het vaderland en overal te helpen waar men kan. Eerder op de ochtend hadden de pad vinders kerkdiensten bijgewoond. In de Grote of St.-Bavokerk sprak oubaas H. Ratsma tijdens een wijdingsdienst voor de leden van de N.P.V. De leden van de V.K.J.B. kwamen samen in het Zus tershuis in de Koningsstraat, waar de dis. trictsaalmoezenier H. Bertels de H. Mis opdroeg. In zijn predicatie ging de aalmoezenier dieper in op de betekenis van de daad van de schutspatroon St.- Joris. Deze deed zijn daad met uit eigen belang ol om er beter van te worden. Hjj gaf zich zelf uit naastenliefde voor zijn medemensen. Voordat de plechtigheid op de Grote Markt werd beëindigd trad schipper M. J. J. M. Kavelaars, hoofdkwartierscom missaris voor Rowans (senior verken ners) van de V.K.J.B., naar voren om aan een der Haarlemse patrouilles een belangrijke onderscheiding te verlenen. Geheel onverwachts zag Jos. Kronen burg, patrouilleleider van de Wolvenpa- trouille van de Woudloperstroep van de St.-Michielsgroep, zich met zijn patrouil leleden (assistent patrouilleleider Ton Tesselaar, André d'Heripon, Hans Mol, Louis Honcoop en Hans Bjjleveld) mid den in de belangstelling geplaatst. Voor het front van al de aanwezige padvin ders mochten zij de onderscheiding in ontvangst nemen de eerste sterpatrouil le in Nederland te zijn. Schipper Kavelaars bracht in herin nering, dat de Nederlandse Padvinders- raad, het overkoepelend orgaan van de beide padvindersorganisaties, eind vo rig jaar een trainingsstandaard had in gevoerd. Het doel hiervan is de indivi duele training te verleggen naar een training in patrouilleverband. De pa trouilleleden werken samen voor het zelfde insigne. De zes verkenners van de wolvenpatrouille hebben op deze ma nier vierenzestig insignes in enkele maanden behaald. Van de zjjde van de N.P.V. werd ons medegedeeld, dat ook bjj dpze organisa tie de eeerse patrouille in oris land in het district Haarlem vandaag is bekend ge maakt. Het is de sperwerpatrouille van de Overveense groep De Camerons. (Advertentie) AMERSFOORT, 24 april Het ze ventienjarige Haagse winkelmeisje Maria van H. en haar vriend, de der tigjarige bankwerker B. H. hebben niet lang plezier gehad van hun snoep reisje met de 26.000 gulden, die het meisje vorige week van haar patroon in Den Haag had verduisterd. Het twee tal is zondagavond in een café in Amers foort aangehouden De bankwerker had nog twee mille op zak en het meisje honderd gulden. Toen de politie een on derzoek instelde in de kamer van het pension waar de Hagenaars in Amers foort vertoefden, vond zjj in een akte tas nog vjjftien mille. Er bleek van het gestolen bedrag nog 17.544 gulden over te zjjn. De rest was besteed aan het kopen van een mantel, kostuums, twee suède-jasjes, zes paar schoenen, een draagbaar ra diotoestel, gouden sieraden, boeken, toiletartikelen en wat snuisterijen. De politie was het meisje en haar vriend vorige week al op het spoor in Wouden berg. Vandaar zijn de voortvluchtigen naar Amersfoort gegaan, waar de ves tiging in een pension tot hun arresta tie leidde. Het café, waar ze zich zon dagavond op hielden, werd omsingeld. De areestatie leverde geen enkele moeilijkheid op. De jongedame en haar vriend worden aan de officier van justitie voorgeleid. klein hartje, die de kolder op een bijzonder niveau hief. Daarnaast was Steye van Branden burg de openbaring van de avond. Als Nestor heeft hjj Irma uitstekend partij gegeven. Muzikaal was hij het sterkst, maar zijn spel bleef zeker niet onder de maat. Zijn muzikaal gevoel bood hem de mogelijkheid om de ritmiek van deze comédie duidelijk te accen tueren en plastisch heeft hij die moge lijkheden volkomen verwezenlijkt. Peter Aryans, die een week geleden bij de Rotterdamse première verstek moest laten gaan wegens een keel aandoening zijn rol werd toen in twee dagen tjjds opgenomen door Ton Lutz maakte van de kroegbaas Bob een pracht van een gabber. Vrijwel steeds wist hij met een prachtige mimiek de juiste comédie-toon te treffen. Van de vele andere mede spelenden noemen we graag nog Pieter Lutz als Diamanten Roberto, een kostelijk carricatuur en Willy Ruys in verschillende gedaantes. Onno Molenkamp was een prachtige zwer ver. „Irma la douce" is een voortreffe lijke voorstelling geworden, die men om zijn charmante chansons, om het voortreffelijke spel van Lia Dorana en haar partners en om zijn kostelijke sfeer, niet licht vergeet. JW.v.d.V. SANTPOORT, 24 april Gezeten op een grote platte wagen, die werd voor afgegaan door de harmonie „Soli Deo Gloria", trok gisteravond het kam pioensteam van de voetbalvereniging Velsen door de straten van Santpoort. Honderden inwoners en supporters had den zich langs de route opgesteld of waren naar het Broekbergenplein ge komen, om de „overwinnaars" toe te juichen. In Zaal Zomerlust aan de Hoofdstraat, waar een feestelijke re ceptie werd gehouden, stroomden op dat moment tientallen bloemstukken en boeketten met voorjaarsbloemen binnen, alle felicitaties en blijken van sympathie. Nadat de harmonie het voor deze ge legenheid enigszins gewijzigde clublied van Velsen had gespeeld, dat door alle aanwezigen luide werd meegezongen, werd als eerste het woord gevoerd door de katholieke wethouder van Velsen, de heer C. P. J. Maas, die onder meer verklapte, dat men in het college van B. en W. van Velsen druk overlegde over de bouw van een nieuw clubhuis, iets wat voor de vereniging Velsen, nu volgend jaar het veertigjarig bestaan gevierd gaat worden, van zeer groot belang is. Ook de voorzitter van de Haarlemse Voetbal Bond, de heer H. W. van Turn hout, kwam de kersverse kampioenen feliciteren en zei, in de vereniging met een zo grote schare jeugd, een groot vertrouwen voor de toekomst te hebben. Gelukwensen kwamen ook van de heer Van der Ham, namens de Velser Sport Stichting, van de K.N.V.B.-con- sul de heer G. J. Bremerkamp, van de heer H. Klaver, uit naam van het Bureau voor Medische Sportkeuring, en van vele bestuursleden van bevrien de sportclubs uit de omgeving. Door de heer H. W. van Schaik, oud-be- stuursiid van de v.v. Velsen, werd een wisselbeker beschikbaar gesteld. Het feest heeft na het officiële gedeelte nog tot diep in de nacht voortgeduurd. HAARLEM, 24 april Vanmorgen om 9 uur werd een 67-jarige man, die de Zijlweg overstak, door een bestel wagen aangereden. De man liep een schedelbasisfractuur op en werd in ern stige toestand naar het Groot Gasthuis vervoerd. EXPOSITIE Van 23 april tot 6 mei wordt in kunstzaal „De Ark" aan het Nieuw Heiligland een expositie ge houden van schilderijen, tekeningen en skulptuur van Renaat Ramon. De ten toonstelling wordt zondagmiddag om vier uur geopend door de heer H. Voge- lesang en is dagelijks te bezichtigen van negen tot vijf uur en op maandag-, woensdag- en vrijdagavond ook van zes tot acht uur. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinimimiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiimi AMSTERDAM, 24 april. De be roeringen in Frankrijk en Algerije heb ben vandaag een vrij gevoelige druk op de koersontwikkelingen aan het Damrak gelegd. Het aanbod was welis waar niet omvangrijk maar kopers wa ren zeer terughoudend waardoor slechts op lagere koersen tot zaken kon wor den gekomen. Bij de opening van de beurs noteerde Philips ca. 28 pnt. la ger dan vrijdag terwijl Hoogovens 21 pnt. verloren en Unilever 16 pnt. AKU daalde 8 pnt. In het verdere verloop van de markt ontwikkelde zich echter enig herstel. Aand. Kon. Petr. gaven een ver lies van ca. f 2 te zien. Van de cul tures was H.V.A. lager. In de scheepv.- afd kwam Kon. Boot met een verlies van ruim 3 pnt. er het slechtste af. Staatsfondsenmarkt was lager. Vorig Slot opening 24/4 4V4 Ned I960 I 102H 4>/< Ned 1959 102(4 4(4 Ned 1961 102(4 102 Staffel .947 94% B.N.G Won.Oouwl e lllft Ned. Handel Mb. Amsterdam Rubber 2en 316 120(4 120 H.V.A. 145% 143 A.K.Ü. 507% 498% Berke) Patent 401 Calvé-Delft Cert 869 Dell Mij 168.60 Fokker 328 Ford 800e v. Gelder 420 Hoogovens 1070%e 1052% Müller Co 534% Ned Kabel 685 Philips Gem bez 1170% 1144 Unilever 874(4 858 Wilton Feyenoord 313 'Hilton 2e 534% 'iordtscht Petr. 708(4 Kon. Petroleum 60 149.20 147.30 Holl Amerika Ltln 170% 169% 'ava Ch P.L 185(4 K.L.M. 95 Kon Ned Stoomb Mn 207% 204 K.P.M. 180% Ned. Stoomv Mb 188 v N le velt 165(4 164 v Ommeren 351(4 Rott Lloyd 185% Scheepvaart Unie 174% Ren tespaarbrle ven 57 149 Rentespaarbrleven '58 2(4 Amsterdam '58 82% 2(4 Amsterdam '56 U 96 2(4 Amsterdam '58 95% 2(4 Amsterdam '59 98% 2(4 R.dam 'B7 Alb. Heyn KL obL 101 aa 129

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 3