De Gaulle tot van Oproep alle Fransen: „Helpt mij I DE VIER REBELSE GENERAALS 9 a D D D Slapeloze nacht voor Parijsenaars Noodtoestand in geheel Frankrijk „SCHANDELIJK EN STOMPZINNIG AVONTUUR" Alle middelen worden gebruikt om opstand weg te versperren Wanhoopsdaad der ultra's „Platteland Thuis" in Openluchtmuseum Duiven naar Wenen Bloemperk in Vichy Delta, einde eerste fase Kasteleinse van 88 nog achter de tapkast Friendships voor ARGENTINIË Werktuigen in Liempde Teenager-schoenen Twijfels MAANDAG 24 APRIL 1961 PAGINA 7 BUITENLANDSE KRONIEK V AMSTERDAM, 24 april De leiders van de militaire opstand in Algerije zijn vier gepensioneer de generaals. Hieronder volgt van ieder van hen een samenvatting van hun carrières. Generaal Challe Generaal Jouhaud Generaal Salan Generaal Zeiler (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, 24 april. De Franse regering heeft voor geheël het land de noodtoestand afgekondigd in verband met de militaire mui terij in Algiers en als gevolg daar van een aantal maatregelen ge troffen, waarvan de arrestaties van politiek-verdachte elementen, het intrekken van militaire ver loven en het stopzetten van alle verbindingen met Algerije wel de meest spectaculaire zijn. Boven dien moeten alle ambtenaren en officieren „bij afwezigheid van plaatselijke autoriteiten" gehoor zamen aan de minister voor Alge rijnse aangelegenheden, Joxe, ot aan de zaterdag benoemde nieuwe opperbevelhebber voor Algerije, de generaal Olie. PARIJS, 24 april Hieronder volgt de tekst van de toespraak, die generaal t>e Gaulle gisteravond om acht uur heeft uitgesproken voor alle zenders Van de Franse radio en televisie: Frangaises en Fransen, Een opstandige macht heeft zich in Algerije door een militaire staatsgreep meester gemaakt van de macht. De overweldigers hebben misbruik gemaakt van de hartstocht van bepaalde speciale legereenheden, en van de ontvlambare volgzaamheid van een deel van de Europese bevolking, die zich door angst en mythen in verwarring heeft laten brengen. De burgerlijke macht is door dit militaire complot krachteloos ge worden. Dit bewind heeft een valse schijn: een kwartet gepensioneerde generaals. Het heeft echter ook een realiteit: een groep meedoende, ambitieuze en fana- tieke officieren. Deze groep en dit kwartet zien en kennen het volk en de wereld slechts zoals die door hun waan zin worden misvormd. Hun onder neming kan alleen maar leiden tot een nationale ramp. De geweldige inspanning tot het her stel van Frankrijk, dat begon vanaf de grond op 18 juni 1940 en ondanks alles leidde tot de uiteindelijke over- Winning, tot het herstel van de onaf hankelijkheid. tot het herstel van de De putsch in Algiers van 22 april 1961 wekt levendige herinneringen aan de Algerijnse opstand van 13 mei 1938. In beide gevallen kwamen de Fransen in Algerije in verzet tegen Parijs, uit ontevredenheid over het op treden van de centrale regering tegen over het Algerijnse Nationale Bevrij dingsfront. het FLN. Zowel de man nen van de dertiende mei als die van de 22ste april wilden Algerije tot ie dere prijs volledig Frans houden. Maar terwijl de opstandelingen van drie jaar geleden de stoot hebben ge geven tot de machtsovername door De Gauüe, willen de opstandelingen van nu diezelfde De Gaulle van zijn troon stoten. Degenen, die de revolutie van 1938 ontketenden, verwachtten van De Gaulle een volledi ge staatkundige sa- mensmelting van Algerije en Frankrijk. Maar de gene raal liet al spoedig blijken, dat hij geen voorstander was van de integra tie, en vanaf dat moment keerden zij. die op de 13de mei het hardst om hem geroepen hadden, zich teleurgesteld van hun held af. Die teleurstelling groeide in de loop der jaren tot verbit- enng en tot een gevoel van verraden e zijn. Toen De Gaulle het principe van de zelfbeschikking lanceerde, stuit te hij op het verzet van de ultra's. De opstand van Lagaillarde en Ortiz van begin vorig jaar werd door de Franse president met succes onderdrukt maar het recente bes uit van het Franse staatshoofd met het FLN te gaan on derhandelen, heeft het smeulend ver zet tegen zijn Algerijnse politiek op nieuw doen oplaaien. De beweging voor een „Algérie frangaise" heeft de laatste maanden tegen de voorge nomen Frans-Algerijnse conferentie te Evian gedemonstreerd met een serie homaanslagen. Met het wapen van de plasticbom probeerden zij de wa penstilstand te saboteren. Nu trach- ten de ultra's, in uiterste vertwijfeling, met militaire middelen de Algerijnse ontwikkelingen om te buigen. In Algerije begon drie jaar geleden fcen revolutionaire beweging, die zou leiden tot de liquidatie van de Vierde Republiek. In ditzelfde Noordafri- haanse gebied is zaterdag een bewe- 8ing ontstaan, die de Vijfde Republiek ondergang zou willen brengen. li? ,ondergang van de Vierde Repu- iek heeft de laatste jaren tot een ver- ^erking van de binnenlandse orde en fm'tenlands prestige geleid. Maar s Dg Gaulle in een staatsgreep af- Vooel «ou worden, zou dat een ramp fj f Gankrijk zijn. Een reactionnaire als Salan zou. als leider van natie, zijn land in het ongeluk r etl- Wat willen deze muitende eigenlijk? Zij proberen de terug te zetten. Zij schijnen te- pe^*e wiIIen naar het koloniale tijd- Jj.i Dun onderneming is uiteinde- het m'sIukking gedoemd, al zou alleen maar zijn, omdat hun wan- st T aad ^oor Frankrijks voornaam st 1 nndgenoten ten scherpste wordt Se eurd. Hun actie is koren op de pOlen van het FLN. en in Moskou en j e jng ziet men het Franse binnen- anc se conflict als een welkome ver- nS van het Westen. Het is on- ve^Pelijk' hoe Franse generaals zo 6r '"d kunnen zijn. dat zij niet in- em dat zij voor een verloren zaak Witen. republiek: deze geweldige inspanning die drie jaar geleden weer werd op genomen om de staat weer op te bou wen en de nationale eenheid te her stellen, om onze macht weer te vestigen om ons een nieuwe plaats in de wereld te geven en onze arbeid overzee te vol tooien door middel van de noodzake lijke dekolonisatie dit alles wordt door het schandelijke en stompzinnige avontuur in Algerije nu op het spel gezet. De staat wordt belachelijk gemaakt, de natie getart, onze kracht ontmanteld, ons internationaal prestige verzwakt, onze plicht en onze plaats in Afrika in gevaar gebracht en door wie? Helaas, helaas, door mannen wier plicht en eer het was te dienen en te gehoorzamen. In de naam van Frankrijk beveel ik dat alle middelen ik herhaal: alle middelen moeten worden aangewend om deze mannen de weg te versperren, totdat zij onschadelijk kunnen worden gemaakt. Ik verbied alle inwoners van Frankrijk, in het bijzonder alle soldaten, ook maar één van hun orders op te vol gen. Het argument dat het plaatselijk nood zakelijk zou kunnen zijn om orders van hen aan te nemen onder het voorwendsel dat dit operationeel en administratief niet anders kan, mag niemand be driegen. De burgerlijke en militaire leiders, die het recht hebben verantwoordelijkheid te aanvaarden, zijn zij die hiervoor op wet tige wjjze zijn aangesteld en dit is nu precies wat de opstandelingen willen voorkomen. De toekomst van de machtsmisbrui- kers kan alleen maar die zjjn, welke door de kracht van de wet voor hen is voorbestemd. In verband met de rampen die bo ven het vaderland hangen en in ver band met de dreiging voor de repu bliek heb ik besloten, na het advies te hebben ingewonnen van de con stitutionele raad, van de premier en van de voorzitters van de kamer en de nationale vergadering, artikel zes tien van onze grondwet van kracht te doen worden. Vanaf vandaag zal ik indien nodig rechtstreeks, maatre- n het Nederlands Openluchtmu seum in Arnhem honderddui zenden bezoekers per jaar is weer eens een klederdrachtenten toonstelling; de vierde. Ditmaal draagt zjj de naam „Platteland thuis". Men ziet er als even zovelë staaltjes van volksklederdrachtencultuur, door-de- weekse kleding en werkkleding voor man, vrouw en kind. Een dergelijke expositie voor te be reiden is een enerverend karwei, want omstandigheden noodzakelijk lijken. Ik verplicht mijzelf binnen de be voegdheden te blijven, die mij door de natie zijn toevertrouwd. Aan deze op dracht zal ik trouw blijven tot aan het eind van mijn mandaat of tot het tijdstip waarop ik niet langer zal kunnen leven. En ik zal ook maat. egelen nemen om te verzekeren dat het wettig gezag in stand blijft na mijn dood. Frangaises, Fransen, ga na bij u zelf wat er van Frankrijk kan worden en vergelijk dat met wat het al bezig was te zijn. Frangaises en Fransen, helpt mij! Generaal Maurice Challe, die in 1905 te Pontet geboren werd, genoc zijn mi litaire opleiding op de beroemde mili taire academie van Saint-Cyr. Toen hij op 22-jarige leeftijd zijn studie aan dit instituut voltooid had, specialiseerde hij zich op de militaire luchtvaart. Bij het uitbreken van de tweede wereldoorlog in 1939 was hij toegevoegd aan de Franse generale staf. In november 1942 begon hij een actieve rol te spelen in de ver zetsbeweging en hij vormde een inlich tingendienst die de geallieerden zeer waardevolle mededelingen heeft bezorgd, Kort na de bevrijding van Frankrijk deed Challe mee aan de eindstrijd van de geallieerden tegen Duitsland. In 1947 werd hij benoemd tot sous-chef van de Franse luchtmacht, en in 1949 zag hij zich naar Marokko overgeplaatst, waar hij belast werd met de luchtverdediging. Twee jaar later keerde hij naar Parijs terug, om er de minister voor de Lucht macht ter zijde te staan. In 1955, toen hij de rang van generaal-majoor had, werd hij chef van de generale staf, en een jaar later zou hij, met generaal Ely, een be langrijk aandeel hebben in de militaire voorbereiding van het Suez-avontuur. Het was ook generaal Challe die in deze periode de versperring op de grens van Tunesië en Algerije liet aanbrengen: een barricade die onder stroom staat. Toen hij in de bewogen dagen van mei 1958 persoonlijk stappen deed bij de re gering, in een ~oging de tegenstellingen te overbruggen, werd deze inmenging van een militair in de politiek, door de toenmalige minister van Defensie, Che- vigné, zo hoog opgenomen dat Challe overgeplaatst werd naar Brest, hetgeen een soort verbanning was. Maar toen de ra i rLaan de macht kwam, trad gene- ï3,31 Challe weer naar voren. In novem- oer 1958 werd hij opvolger van generaal srvü^iJcommandant in Algerije. Ai Chaiio ?ek'. dat de sympathieën van voor uitgingen naar de beweging kreeg Chain? 5- frangaise". in i960 volgd dooi a»?!.16 m, A1Ser«e was opge- over dp vo?u?6ra? Crépin, het bevel Centraal-Eurnn=ee strijdkrachten in commando Maar niet. In januari van dit tt beviel hem verkreeg generaal Challe vfrloYde ae- tieve dienst te verlaten. c Generaal Edmond Jouhaud is in 1905 te Bou-Sfer .departement Oran) geboren. Na zijn opleiding tSaint-Cyr trad hij in 1926 toe tot de luchtmacht. In mei 1940 werd hij belast met het commando over het eskader 1/36 van de luchtmacht in Lotharingen. Hij werd krijgsgevangen gemaakt, ontvluchtte en week uit naar Algerije, In juli 1942 werd hij weer naar het moederland gestuurd, waar hij be langrijk werk deed in het verzet (voor al in en rondom Bordeaux). In 1948 was kolonel Jouhaud commandant van de luchtmacht in Tunesië. Het volgende jaar werd hij tot generaal bevorderd. Hij vervulde commando's in Dijon en.in Duitsland. In juni 1954 werd hij com mandant van de luchtstrijdkrachten in Indochina, een functie die hij zeven maanden vervulde. In Parijs kreeg hij een hoge post in de luchtmachtstaf, daar na, in 1956, ging hij naar Algerije. In juli 1957 combineerde hij het commando van het vijfde luchtmachtdistrict aldaar met de functie van operationeel assistent van Salan. Na de 13e mei 1958 werd generaal Jouhaud vice-voorzitter van het Comité de Salut Public voor Algerije en de Sahara, waar hij een matigende rol ver vulde. Toen Salan algemeen gedelegeer de werd, nam Jouhaud het operationeel commando in Algerije op zich. 18 september 1958 werd hij chef van de Franse luchtmachtstaf, een post, die hij in mei 1960 verwisselde voor die van inspecteur-generaal. Men vermoedt, dat deze mutatie het gevolg was van onenig heid met de Gaulle's Algerijnse politiek. Vorig jaar oktober vroeg en verkreeg hij vervroegd pensioen. Hij werd ere-voor- zitter van de Nationale Bond van uit Algerije gerepatrieerde Fransen, ging vervolgens zelf naar Algerije en publi ceerde aan de vooravond van het refe rendum van 8 januari jl. (vóór of tegen de politiek van de Gaulle) een verkla ring, die aldus eindigde: „Ik zal zonder aarzeling zeggen: neen". Generaal Salan is 62 jaar., Hij is 10 juni 1899 geboren te Roquecourbe (Tarn). Zijn officiersopleiding in Saint- Cyr beëindigde hij in 1919. Tot de Twee de Wereldoorlog diende hij in Frankrijk zelf en in de overzeese gebieden als com mandant van eenheden Marokkaanse ti railleurs. In 1944 was hij brigadegene raal. In 1945 is hij naar Indochina ver trokken en daar is hij bijna tien jaar gebleven. Hij bekleedde allerlei com mando's, nam deel aan de Frans-Vietna- mese onderhandelingen te Fontainebleau in 1946 en 1948 en trad op als tijdelijk commandant van alle Franse strijdkrach ten in het Verre Oosten. In 1951 werd hij commissaris van de republiek voor Noord-Vietnam en tot 1953 commandeer de hij alle Franse land-, zee- en lucht strijdkrachten in Indochina. Hij werd in deze functies opgevolgd door generaal Navarre. Zelf werd hij inspecteur-gene raal van de verdediging van het moe derland en in 1954 maakte hij deel uit van een militaire missie, die een onder zoek instelde naar de oorzaken van de val van Dien Bien Phoe. Op 13 november 1956 verving generaal Salan generaal Lorillot als bevelhebber van het tiende militaire district (Al giers) en stafchef in Algerije. Twee maanden later, 17 januari 1957, ontsnapte hij maar net aan een aanslag. Een anti- tankraket (bazooka) werd naar zijn bureau afgevuurd. Hij zelf bleef onge deerd, maar een van zijn medewerkers, kolonel Rodier, werd gedood. Tijdens de gebeurtenissen van 13 mei 1958 speelde Salan een subtiel spelletje. Hij waar schuwde tevoren Parijs, dat er iets op til was. Aan het komplot zelf schijnt hij niet te hebben deelgenomen. Wel laveer de hij merkwaardig heen en weer tussen D?i'm,uiters' bet leger en de regering- rilimlm. Tenslotte deed hij een beroep op generaal de Gaulle om de macht over v,o,?fmen' Re 9e juni werd hij, met be- T Yan zlJn overige functies, benoemd ri„ SeTieen .gedelegeerde van de rege- rlngm Algerije. verzet tegen de politiek he? hetw il bracht deze laatste tot w VoIq ■t.e ontslaan. 13 decem ber 1958 werd hij benoemd tot inspec teur-generaal van defensie een speciaal geschapen functie, waarvan de betekenis niet nader was omschreven. Generaal Salan werd 30 januari 1959 benoemd tot militair gouverneur van Parijs. De 14e september nam hij offici eel stelling tegen de Algerijnse politiek van het staatshoofd. Hij zei o.m.: „Nie mand heeft het recht te beslissen een deel van het grondgebied, waar Frank rijk de soevereiniteit bezit, prijs te ge ven". Hem werd terstond verboden zich naar' Algerije te begeven. Hij ant woordde, dat hij dit verbod niet zonder verweer zou aanvaarden. Begin novem ber 1960 begaf hij zich in gezelschap van kapitein Ferrandi naar Spanje. Hij ver bleef eerst in Barcelona en later in Ma drid, waar hij de gebaarde opstandeling Pierre Lagaillarde ontmoette. In decem ber antwoordde hij niet op enkele schrif telijke vertogen, die de minister van het leger tot hem had gericht. Ofschoon er nooit ruchtbaarheid aan is gegeven, gelooft men, dat de minister hem ver vroegd heeft gepensioneerd. Een van de uitspraken van Salan is: „Iedere onder handeling is een misdaad tegen de een heid van het vaderland". Nadat de Spaanse autoriteiten zaterdag j.l. op ver zoek van Parijs het toezicht op Salan hadden verscherpt, hebben zij hem daar na gelegenheid gegeven naar Algiers te ontsnappen. gelen nemen die mij in de gegeven er doen zich nogal eens verschijnse- len voor, waarmee de organisator in dit geval de langzamerhand be roemde heer J. Duyvetter niet eer der werd geconfronteerd. Zo kwam hij tot de ontdekking, dat allerhande cos- tuumgebruiken lang niet zo aan een bepaalde streek gebonden zjjn als men algemeen aanneemt. Men kon bjj de opstelling van antieke costuums van voor 1850 voor ontbrekende delen met een gerust geweten het een en ander lenen uit een andere streekcollectie. Dat is b.v. gebeurd met de Groning se afdeling kinderkleding, waarvan nog al wat afkomstig is uit... Marken en Hindelopen. De klederdrachten, die destjjds (17 en 18e eeuw) in Groningen mode waren, waren dat ook in Mar ken en Hindelopen, maar hebben zich daar veel langer gehandhaafd. En dus, niet waar? De kledjj wordt gedemonstreerd op de pop en in streekinterieurtjes. Aar dig. De „mode" uit de Gouden Eeuw wordt gedemonstreerd. Veel geëxpo- seerde werkelijkheid is ontleend aan schilderijen, ook wat opstelling en compositie betreft. Er is ook een af deling Feest en Vermaak; op kledmg- gebied wel te verstaan. Veel costuummateriaal is afkomstig uit de collectie van Prinses Wilhelmi- na, die, in het Openluchtmuseum is ondergebracht, z\j het uiteraard niet in de open lucht. De samensteller heeft veel nut gehad van geschriften zoals mevrouw J. H. Derkinderen-Be- sier ,,Modemetamorphosen" en Spe levaart der Mode". e Nederlandse Postduivenbond zou graag zien, dat de ruime- zou graag zien, dat de ruimere vrije tijd door nog veel meer dan de 47.000 leden van deze organi satie zou worden besteed aan de dui vensport. Het aanstaande veertigja rig jubileum van een postduivenver eniging in het district IJssel heeft zjj daarom aangegrepen als een mooie gelegenheid tot propaganda in die richting, en tegeljjk als de start van een grote internationale duivenwed- lucht onder de enigszins telegram achtige naam „Internationaal Wenen", al zal dit wol niet leiden tot verande ring van da bekende romantische ver zuchting in „W.en, Du Stadt meiner Tauben". Uit heel Nederland, maar ook uit Duitsland en Denemarken zjjn talrijke geestrjjke reacties op dit initiatief binnengekomen. Voor zover thans vaststaat gaan er zeker drieduizend Nederlandse duiven mee en een onge- vc geljjk aantal uit Duitsland. De wedvlucht start 23 juni van het Westbahnhof te Wenen. De Neder landse dieren, die tevoren door een Duitse dierenarts op eventueel voor komende vogelpest worden onderzocht worden 20 juni per trein van Nijme gen naar Wenen vervoerd. Op 23 juni, om twaalf uur radiotjjd, worden ze daar losgelaten en dan gaat het er maar om, welke duif met de hoogste snelheid per mi nuut een afstand van minimaal zeven honderd kilometer aflegt. Een goede duif draait daar zjjn poot niet voor om. De afstand Rome-Holland is al eens gemaakt en men kan dus ster ke staaltjes verwachten. De hoofdprijzen zjjn o.a. twee auto's, en geld. Staphorster klederdracht, zoals die te zien is op de expositie in het open luchtmuseum in Arnhem. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Marie-And ré Zeiler werd op 1 januari 1898 te Besangon geboren. Nog onder de eerste wereldoorlog voltooide hij zijn officiersopleiding. In 1916 was hij tweede luitenant en op het einde van de oorlog eerste luitenant. Hij heeft altijd bij het wapen van de artillerie gediend. In 1920 werd hij van Frankrijk overgeplaatst naar De Levant. Na de Franse neder laag tegen de Duitsers van 1940 kreeg Zeiler een militaire functie in Algerije. In 1943 nam hij, in de rang van luite nant-kolonel, deel aan de geallieerde strijd in Italië, en in augustus 1944 speel de hij een rol bij de bevrijding van Frankrijk. Na de oorlog was hij onder meer inspecteur van de landstrijdkrach- (televisietoestellen, cassettes ten. In 1953 volgde hij generaal Blanc op als staf-chef van het leger, maar in 1956 kwam hij in conflict met de toen malige minister van defensie, Lejeune, over een Algerijnse militaire kwestie. Naar aanleiding van dit conflict verliet hij de actieve dienst. Op 31 mei 1958 werd hij teruggeroepen, om opnieuw het bevel over de landstrijdkrachten op zich te nemen. Hij ontpopte zich als een voorstander van een Algerijnse politiek van integratie. Toen hij eind oktober 1959 met pensioen ging, bracht hij ook een afscheidsbezoek aan Algerije. Op het monument van de doden van „de dertiende mei" legde hij een boeket bloemen met een lint, waarop geschre ven stond: „Aan hen die gevallen zijn voor het Algerijnse Frankrijk". (Generaal André Zeiler moet niet ver ward worden met generaal Henri Zei ler, de voormalige militaire gouverneur van Parijs). A is enige Nederlandse gemeente heeft Apeldoorn uit Frankrijk L Jl een verzoek ontvangen om in Vichy deze zomer een bloem perk aan te leggen in een groot park. Vorig jaar hebben voor het eerst 35 Franse sleden elk voor een dergelijke figuur in de parken van Vichy ge zorgd. Dit jaar heeft men, behalve deze 35 plaatsen, ook een aantal bui tenlandse steden gevraagd hieraan mee te doen, onder andere Gent, Ant werpen, Bern, Zürich, Milaan, Turijn, Genève, Frankfort en Stuttgart. Het Apeldoornse bloemenmotief zal bestaan uit een in gras uitgesneden T-yorm van ongeveer 200 vierkante meter. Een groot aantal vakken, elk van een vierkante meter, wordt bij elkaar gelegd en deze worden beplant met 2.000 rose begonia's, 1.300 blauwe combinaties en 1.500 gele afrikanen. Bij de bloemenfiguur wordt de Ne derlandse vlag geplaatst en de ge meente Vichy zal er voor zorgen, dat er eer. bord komt, waaruit blijkt dat de bloemen afkomstig zijn en werden gekweekt in Apeldoorn. Delta, einde, eerste fase". Dit is de naam van de Zeeuwse ma nifestatie welke van 22 t.m. 24 juni zal tonen wat Noord-Beve land was, thans is en in de toekomst worden zal. Deze manifestatie wordt gehouden in een natuurlijk amfithea ter in de duinen van Kamperland. Hon derden kinderen boeren en boerinnen, landelijke ruiters en dijkwerkers zul len o.l.v. de bekende organisator van massaspelen Carel Briels het karak ter en de folklore van Noord-Beveland in al zijn geledingen uitbeelden. Voorts zullen honderden tractoren en land bouwmachines worden ingezet. De Zeeuwse Landbouw Maatschappij zal bij de eerste grote deltadam die Wal cheren met Noord-Beveland verbindt en waarvan thans de laatste caissons in het sluitgat worden geplaatst, een tentoonstelling inrichten die in de meest uitgebreide zin de arbeid zal tonen van de moderne boer en daarbij llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllUllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllIllllllllllllllllllIIIIHIIIIIIIINIIIIIlilllllllllll SCHIPHOL, 22 april De N.V. Kon. vliegtuigfabriek Fokker heeft gisteren met de Argentijnse luchtvaartmaat schappij Ala-Austral een contract afge sloten voor de levering van vier Fok ker F 27 Friendship-vliegtuigen. Dit is voor de eerste maal, dat een maatschappij van het Amerikaans# con tinent rechtstreeks Friendships uit Ne derland betrekt in plaats van bi) Fok kers licentiehoudster Fairchild in de V.S., die tot nu toe de F 27 machi- nes voor Amerikaanse afnemers pro duceerde en afleverde. zijn geloof in het behoud van zijn land. Als ouverture concerteert het Rotter dams Philharmonisch Orkest o.l.v. de op Noord-Beveland geboren dirigent Eduard Flipse met als solist zijn broer Marinus Flipse in een bij het ten toonstellingsterrein gelegen duizend zitplaatsen tellende tent. De minister van verkeer en waterstaat, drs. H. A. Korthals heeft toegezegd te komen. onderdag 4 mei organiseert de Tuinbouwbond van de Noord brabantse Christelijke Boeren bond voor de veertiende maal zijn jaarlijkse Werktuigendag in Liempde. Deze naam is in de loop van de jaren een wellicht te bekrom pen begrip geworden voor wat op deze dag gedaan wordt. Want naast de demonstratie van honderden ma chines en werktuigen voor land- en tuinbouw is het programma lang zamerhand aangevuld met voorlich ting op velerlei terreinen van het agra rische leven, zowel wat het bedrijf als wat de woning betreft. Dat de machines en werktuigen hier in de praktijk gedemonstreerd wor den, is steeds de grote kracht van deze dagen geweest en heeft haar in ons land een bijzonder karakter gegeven. Het is wellicht ook daaraan te danken dat het aantal bezoekers van 3500 in 1948, vorig jaar reeds was gestegen tot ruim 40.000 terwijl er thans reke ning wordt gehouden met een toeloop van ongeveer 50.000 bezoekers. In de afgelopen jaren was er bij zondere aandacht besteed aan de wa tervoorziening op de bedrijven door middel van beregeningsinstallaties. De natte zomer van 1960 heeft er ech ter toe geleid dat thans ook aan dacht zal worden geschonken aan de waterbeheersing onder meer door mid del dan drainage. De inrichting van de woning voor het hedendaagse boeren- of tuinders gezin wordt wel bijzonder fraai gede monstreerd op de boerderij op het landgoed „Valder" waarvan het inte rieur onlangs grondig verbouw Is, en die gedurende de werktuigendag ter bezichtiging is opengesteld. Voorlich ting wordt ook gegeven op het gebied van het benutten van inlands hout in en om de boerderij. Tenslotte mogen we als waardevolle nieuwigheid mel den het presenteren van verbeterin gen aan machines en werktuigen die de landbouwers en tuinders zelf in de betrel praktijk ffen hier hebben uitgevonden. Het hier dus geen opzienbarende snuijes maar verbeteringen die dik wijls verbluffend zijn om hun eenvoud en om het betere rendement dat er door wordt verkregen. e vierde Internationale Schoenen- beurs wordt van 2 tot en met 4 mei te Utrecht in de Margriet hal op het Croeselaanterrein ge houden. Het aantal inzendingen (151) en de oppervlakte zijn aanmerkelijk groter dan op voorgaande beurzen. Voorafgaande aan de beurs zal te Am sterdam een teenager-forum zich uit spreken over een aantal vragen, welke hun door enige schoenfabrikanten wor den voorgelegd. In de antwoorden zal onder meer tot uiting kunnen komen waarin de jeugd zich bij aankoop van Zondag vierde Marie van den Buus (88) haar zestigjarig jubileum als schoenen, bepaalde modellen, kleur en kasteleinse van de uitspanning „De Barrier" op de grens van Brabant stijl, laat leiden, welke eisen de teen- en Limburg nabij Venray. Het werd een drukke dag voor Marie, die zei] agers aan hun schoenen stellen, of een nog iedere dag achter de tapkast staat. Veel van haar oude klanten die voorkeur tot een bepaalde keus wordt in vroegere tijden met de paardentaxi voor kwamen rijden om bij haar een beïnvloed door de film, modebladen, slokkie" te kopen, wat tevens het tolgeld uitspaarde („de Barrier" was vroeger etc. en of er in het algemeen een ant- 'naast het tolhuis Limburg-Brabant gelegen), hebben haar zondag niet vergeten, woord is te formuleren op de vraag wat Op de foto staat Marie van den Buus achter haar tapkast. eigenlijk de teenager-mode bepaalt. Voor de Fransen, en de Parjjzenaars in het bjjzonder, had de regering even wel nog wat anders en veel verrassen- ders in petto. Met een stem, waarin de bedwongen emotie doortrilde, kwam premier Debré gisteravond om elf uur over alle zenders mededelen de me dedeling werd daarna meerdere malen herhaald dat de regering over tal rijke, nauwkeurige en overeenstemmen de aanwijzingen beschikte, dat de op standelingen van zins waren om op zeer korte termijn een verrassende en gewelddadige overval te plegen op het moederland, door het uitwerpen of doen landen van parachutisten, zulks in het bijzonder in het gebied van Parijs. De regering, zo verklaarde hjj, had de nodige maatregelen getroffen om met alle middelen een dergelijk waan zinnig ondernemen lam te leggen. Zij rekende erop, dat het volk het zijne zou bijdragen tot de verdediging van de natie. Vanaf middernacht was het overvliegen van en landen op alle Franse vliegvelden verboden. En, al dus Debré, waar gij landingen van pa rachutisten ziet of vermoedt, waar schuwt; gaat er ook zelf op af om met de soldaten te spreken en ze tot rede te brengen. Het loeien van de bekende luchtmacht beschermingssirenes zou het signaal zijn, dat opstandelingen vliegtuigen in aantocht waren en lan dingen en het uitwerpen van paraehu- tisten ophanden. Men zal zich herinneren dat een overweldiging van „Parijs" door mid del van uit Algerije en ook wel uit Duitsland aangevoerde parachutis teneenheden eveneens deel had uit gemaakt van het complot van mei 1958, dat de Gaulle terugbracht aan de macht. Het is er toen niet van hoeven te komen. Het is wel een ironische speling van het lot, dat het thans, drie jaar later, premier De- brés, een der veronderstelde samen zweerders van mei 1958 in ie der geval een man op hun hand die het volk tegen eenzelfde euvel onder nemen moet waarschuwen en te hulp roepen. Hoe dat zij de bevolking van Frankrijk en in het bijzonder van Parijs en omgeving is aldus een nacht in gegaan van zeer belaagde slaap. Waar in slaap zelfs niet oorbaar was, zoals blijkt uit de order, die de staatsradio stations hadden ontvangen om de ge hele nacht in de aether te blijven, zulks voor het eventuele uitzenden van „mededelingen van de regering, die van belang konden zijn voor de bevol king". Blijkbaar houdt de regering zich nu voor gezegd: opstandelingen evenals dieven opereren des nachts met de grootste kans op succes". Of speelt alleen maar „intoxicatie" de zenuwen parten? Op de strategische punten in en om Parijs is zwaarbewapende mobiele garde waakzaam in of nabij hun ge vechtswagens. Het Elysée-paleis U het middelpunt van heel bijzondere voor zorg.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 7