Gelid van seven caissons sluit thans Veerse Gat af Koningin getuige van groot moment van Deltawerken Eerste borgstellingsfonds voor de middenstand Nillniij in nieuw gebouw Beschadiging van centraal zenuwstelsel soms oorzaak criminele gedragingen Chefarine 4 E Particulieren winnen kort geding van gemeente Utrecht GAGARIN NA ZIJN RUIMTE-TOCHT Operatie geheel volgens schema Geschenken op N oord-Beveland Inbrekersgilde actief Twintig cent voor een aardbei Voor vele kleine zaken een zegen Risico nog niet één procent Verplaatsbare wanden bieden meer mogelijkheden Congres over zielzorg en misdaad De behoefte aan communicatie Vostokal drie maal in de ruimte Verboden zand te betrekken uit waterpartij Eis van half jaar tegen chauffeur Nederlandse toeristen belkom in Bulgarije In Den Haag Nieuw loonconflict in Sluiskil Stofzuigerfabriek gaat spoedig draaien FEESTGANGERS IN TRANEN „Grap" van militair Ongeluk hus met mijnwerkers WINKELPERSONEEL WIL 1 MEI VRIJ 25 JAAR GELEDEN OPGERICHT DINSDAG 25 APRIL 1961 PAGINA 5 FELISOL écht kleurecht In Leeuwarden Krachtige bestrijding van pijn of griep mevrouw I Hei Historische ogenblik, waarop de zevende en laatste caisson in het Veerse dat wordt geplaatst en waarmee het gelid gesloten wordt. Links het eiland Noord-Beveland, dat nu zijn tweede verbinding met het vasteland heeft gekregen, al zal het nog tot november duren vooraleer de bewo ners de nieuwe dam zullen kunnen betreden. het vUl ^langstelling volgt de koningin de verrichtingen voor het sluiten van Tl!e?e Gat Geheel rechts prof. ir. P. Jansen, hoofd van de Deltadienst. Verkil, ern en koningin Juliana de directeur-generaal van het ministerie van verkeer en Waterstaat, dr. ir. A. G. Mans. Geheel links jhr mr. A. F. C. de Casembroot, commissaris van de koningin in Zeeland. weersomstandigheden verrichten. Een strakke blauwe lucht gaf aan de ze belangrijke fase een feestelijk karak ter. Tijdens hoogwater werd de caisson, uit het bouwdok gesleept en geduren de de gehele eb op stroom gehouden. Sleepboten trokken de afsluiter vervol gens op de drempel en verbonden hem met de reeds aan de grond staande caissons. Vrouwenpolder had zich ter gelegenheid van deze heuglijke dag in feestelijke vlaggentooi gestoken. Toen het koninklijk jacht op enige afstand van de caissons voor anker ging, gingen op de talrijke rijk gepavoi- seerde vaartuigen, die ook rond het Veerse Gat ligplaats hadden gekozen, die vlaggen in top. Om zes minuten over vier lag de laatste caisson op zijn plaats. De burgemeesters van Veere, Vrou wenpolder en Wissekerke waren de eer sten die officieel de caisson beklommen en met de hoed in de hand de koningin °P de „Piet Hein" toejuichten. De ko ningin debarkeerde in Noord-Beveland ,,'aar het boekwerk „Tussen afsluit- linolü161', en Deltadijken" kreeg aange- Bruin ,r de archivaris H. P. de riik««,o^n technische ambtenaar van v?ng de M' H Wilderom. Ook ont- oren een hier een mandje lams- groei't Z £ïïtjef dat °P d« schorren wordt toebereid. meer als sPmazle ningin* lJulF^!>0ADEK' 25 april Ko- geweest van h Is Kistermiddag getuige ste caisson in Plaatsen van de laat- het koninklijke n? Veerse Gat. Vanaf waarmee zij »s de „Piet Hein", dijk vertrokken wmMs Ult Wolphaarts- zaamheden in ogemJi'/*"1 de werb" half drie arriveerde hp?uw-.Omstreeks wenpolder, waar toen re„ril'IV1-1 Vro"" belangstellenden het lnveads duizenden caisson gadesloegen. Vijf va" de boten trokken het gevaarte naar a» arm, waar nu zeven <aissons ni^L elkaar liggen en de opening van meter, die na december van het vor'i»» jaar nog restte, definitief hebben gedicht Donderdag gaan de schuiven van dé caissons dicht en wordt de stroom ge- blokkeerd. Hard moest er gewerkt worden om de laatste caisson bij de kentering te plaatsen. Om zes minuten over vier lag de zevende caisson op zpn plaats. Toen het gigantische werk volbracht Was gilden de stoomfluiten van de sleepboten en de andere vaartmgen die {•?nd het Veerse Gat lagen, de vreugde hierover luidruchtig uit. Men kon de Werkzaamheden onder zeer gunstige (Advertentie) HAAG, 25 april Het Bui- toerio,L staatsbureau voor reizen en ïïiogelHifü ,"Balkantoerist", heeft de baar U d van toeristische reizen Zwarto ste<J®n, bergstreken en de °Pen i>oÖ7e,e,stranden v0°r Nederlanders 'Üdenc Dit werd medegedeeld directe,,een Persconferentie door de teSen«,er y.an dit staatsbureau. Ver- ^eier5 ers van een tiental eens hii aSe r,ei?bureaus waren even- Bh h-t?® bijeenkomst aanwezig, automatio ,bo®ken van reizen worden strekt 7r a no°dzakelijke visa ver boeten h, Per auto willen reizen v°orshana^n visum voor Bulgarije vertegenv,?. n,?g- de diplomatieke ferusse1 r? dlgln§ van dit land te °°k reoh**?Vr^gen' Men kan deze visa *rens krijgen® aan de Bu]Saarse DEN HAAG, 24 april Verschillen de inbrekers zijn hier vrijdagnacht op pad geweest. Een ploeg van drie man bracht een bezoek aan een sigaretten- fabriek in de Binckhorstpolder. Hoe wel zij bij het inladen werden gestoord door de bewakers wisten zij met hun wagen, waarin zich al een partij van 75.000 sigaretten bevond, te ontkomen. Viif dozen lieten zij in de haast op de stoep ach er. Hun auto was echter gesignaleerd zodat de politie nog de- zelfde nacht een van hen, een 19-jange loodgieter wist aan te houden. De twee andere daders, een 34- en een 38-jarige loswerkman, volgden enige uren later. Meer dan de helft van de gestolen partij kon in beslag worden genomen. Dezelfde nacht hebben andere leden van het Haagse inbrekersgilde in een kantoor aan d. Bozuidenhoutseweg een brandkast opengescheurd. De daders namen de inhoud van twee geldkistjes 2500 gulden met zich mee. Zij waren het kantoor binnen gekomen via een balkon aan de achter zijde. Eveneens vrijdagnacht moest een kluisje in de directiekamer van een kledingmagazijn in de Grote Marktstraat het ontgelden. Ook hier drongen de inbrekers via een balkon naar binnen. Zij ontfermden zich over een bijouteriekistje met 115 gouden munten en penningen, waaronder een aantal uit 1750. De waarde van deze verzameling bedraagt 5000 gulden. In dezelfde kamer werd nog een aantal bureaus opengebroken wat alleen een braakschade opleverde van 100 gul den. (Advertentie Textielgoederen met hetFELlSOL-etiket zijn kleurechtl Let U dus voortaan op FELISOL. BEVERWIJK, 25 april Aan de vel ling Kennemerland werden maandag de eerste kas-aardbeien aangevoerd. De ze primeur werd aangeboden door de' proeftuin. Men betaalde voor een doosje aard beien, met 7 stuks er in f 1,35, dat is bijna 20 cent per stuk. SLUISKIL, 24 april Nadat vorige week donderdag bij de Compagnie Néer- landaise de l'Azote, na inwilliging van de eisen van de werknemers de ar- beidsrust terugkeerde is op het daar naast gelegen cokes-bedrijf de Associa tion Coop. Zélandaise (ruim 600 werk nemers op alle afdelingen eveneens on genoegen over de lonen tot uiting ge bracht. In eerste instantie is van werk nemerszijde een beroep op de onderne mingsraad gedaan. Deze heeft aan de directie voorwaarden overhandigd, die nagenoeg gelijk zijn aan de eisen van het personeel van de C.N.A. Van directiezijde is meegedeeld, dat met de drie vakcentrales contact is op genomen en dat donderdag de bespre kingen tussen directie en bondsbestuur- ders worden gehouden. LEEUWARDEN, 25 april Een van de twee hallen, die door de Stichting Leeuwarder Industriegebouwen op het industrieterrein gebouwd worden voor de Verenigde Stofzuigerfabrieken n.v., is bijna gereed en het nieuwe bedrijf hoopt hier 15 mei met de produktie te kunnen beginnen. Voorlopig zal men zich bezighouden met de fabricage van de motoren der stofzuigers. Men denkt dit jaar op een bezetting van zeventig personen te komen, welk aantal op den duur waarschijnlijk tot zevenhonderd a duizend zal worden uitgebreid. UTRECHT, 25 april In 1936 kwam op initiatief van wijlen de heer P. A. van Aggelen, directeur van de volks kredietbank te Leiden het eerste Borgstellingsfonds voor de midden stand tot stand, wat de eerste fase in de ontwikkeling van het midden standskredietwezen betekende. In de crisisjaren zijn heel wat middenstan ders buiten hun schuld in moeilijk heden geraakt en het strookte weinig met hun gevoel van zelfstandigheid voor hulp de hand op te houden. Dik wijls was men met een betrekkelijk klein bedrag over het ergste heen. Voor vele zaken is het een zegen ge weest, dat men bij een kredietver- lenende instantie geld kon opnemen, terwijl men zelf niet voldoende onder pand kon bieden, omdat er dank zij de gezamenlijke medewerking van pro vincie, gemeente en Kamer vaii Koop handel een orgaan was gecreëerd, dat indien het krediet verantwoord was borg wilde zijn. De rijksoverheid stelde zich de eer ste jaren voor 40 procent garant. Later ontstonden er kredietvormen, waarbij het rjjk niet alleen eventueel geleden verliezen tot 50 procent, maar zelfs voor honderd procent voor zijn reke ning wilde nemen. De verliezen tot 1940 hebben slechts 5 pet van het uit gezette kapitaal bedragen, terwijl zij over de gehele periode van de af gelopen 25 jaar nauwelijks één pro cent uitmaken van het totale verleende krediet, een bedrag van ruim 47 mil joen gulden. Het wijst er wel op, dat elke aanvrage nauwkeurig wordt onderzocht, want men gooit geen goed geld naar kwaad geld. De levensvat baarheid van een zaak moet terdege blijken en alvorens geld wordt ver strekt, kan als eis worden gesteld, dat eerst bepaalde saneringsmaatregelen worden getroffen. Dikwijls was een middenstander met sanering alleen al geholpen, waarvoor hem deskundige adviezen werden verstrekt, zodat het niet eens meer nodig was geld op te nemen. Met tegenzin moet ook wel eens de raad gegeven worden een zaak, waarin men toch geen brood meer ziet, op te heffen. Tot l januari zijn 90947 aanvragen ingekomen, waarvan 11.754 of 12 pet ingetrokken werden, 20.438 of 31,3 pet afgewezen, in 18568 (20,4) pet zaken sanering zonder krediet voldoende was en 31.759 keer een krediet werd verstrekt, hetgeen neerkwam op 34,9 pet van de aanvragen. Hiermee was om precies te zijn een bedrag van 47.766.373,- gemoeid, terwijl het gemiddelde krediet in 1960 bedroeg 3.167,-. Vóór de oorlog werd gemid deld een bedrag van 315,- verstrekt. Op 31 december 1960 stonden 5460 leningen uit tot een bedrag van 10.043.000,-. In 1937 waren reeds 345 gemeenten bij een Borgstellingsfonds aangesloten, in een van de 32 distric ten, die gewoonlijk samenvallen met het rayon van een Kamer van Koop handel. In 1959 waren 888 van de in totaal 998 Nederlandse gemeenten in 35 districten bij de borgstellingsfond sen geïnteresseerd. Een belangrijke datum was 1 januari 1938, toen de bepaling verviel, dat crisis de oorzaak moest zijn van de moeilijkheden om een borgstelling te verkrijgen. Van die dag af konden borgstellingen worden verleend aan bedrijven, welke ten minste drie jaar waren gevestigd en hun levensvatbaarheid hadden be wezen. Van lieverlede kreeg de kre dietverlening naast het sociale karak ter steeds meer ook een economische kant en zo werden na de oorlog even eens borgstellingen gegeven voor her stelkredieten en wedervestigingskre- dieten, waarna in 1948 bedrijfskredie- ten voor gedemobiliseerden volgden, in 1952 bedrijfsuitrustingskredieten en in 1956 overnamekredieten. Hoewel het zwaartepunt van het werk plaatse lijk is blijven liggen, bleek een zekere centralisatie om tot een goede co ördinatie te komen en voor een contact met de rijksoverheid, steeds meer wenselijk. Een en ander leidde in 1948 tot de vorming van een centrale com missie, die in 1954 is opgegaan in de Vereniging van Borgstellingsfondsen voor de middenstand in Nederland. Deze organisatie, waarvan drs. F. J. W. Gijzeis te Eindhoven voor zitter is, gaat 26 april in het Rijnhotel te Rotterdam haar zilveren jubileum vieren. Bij die gelegenheid zal drs. H. Jansen, algemeen secretaris van de S.E.R. over de structuurverande ringen in het distributie-apparaat spreken. Joeri Gagarin, de Russische ruimtevaarder, gefotografeerd op een divan, waar artsen hem onderzochten na de tocht door het heelal. HELDEN, 24 april Toen de feest vreugde op een Beierse avond alhier, die georganiseerd was door de plaatse lijke harmonie Concordia, gisteravond zijn hoogtepunt bereikte, begonnen de ogen van de ongeveer tachtig aan wezigen plotseling hevig te tranen. Dit was nogal vreemd, omdat er geen enkele aanwijsbare reden was voor zo'n massale huilpartij. Terwijl de tranen over hun wangen bleven stro men, vroegen de feestgangers zich ont steld af, hoe dit merkwaardige ver schijnsel was te verklaren. Nadat zij ijlings allen de zaal hadden verlaten, was het raadsel spoedig opgelost. Toen bleek namelijk, dat de negentien jarige militair S. uit Helden van de straat een traangasgranaat in de rich ting van de zaal had geworpen. Door een geopend W.C.-raampje was het gas de zaal binnengedrongen. Het duurde geruime tijd voordat de zaal gasvrij was gemaakt, waarna de Beierse avond kon worden voortgezet. Toen de Koninklijke Marechaussee de militair aanhield, vertelde deze, dat hij een grapje had willen uithalen. De marechaussee heeft de zaak nog in onderzoek, waarbij de aandacht vooral uitgaat naar de wijze, waarop de mili tair in het bezit van de traangas granaat is gekomen. Het nieuwe gebouui van de Nillmij aan het Stadhoudersplantsoen in Den Haag. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 24 april De levens verzekeringsmaatschappij Nillmij n.v. zal over twee maanden haar nieuwe gebouw betrekken dat met zijn enorme glasgevel, die tot 45 meter boven de grond reikt, een impossante ruimtelijke afsluiting vormt van de zuidwest-zijde van het Stadhoudersplantsoen. De schep ping van het ingenieursbureau prof. ir. H. Brouwer en ir. T. T. Deurvorst zal plaats bieden aan 700 employe's. De Nillmij heeft een aantal verdie pingen verhuurd aan andere onderne mingen als Dupont de Nemours Ne derland, Esso en Purfina, terwijl ook de raad van Bestuur voor de Zeevaart er wordt gehuisvest. De Nillmij zelf zal niet langer meer verspreid zijn in vier gebouwen in de stad. Het gebouw kosten twaalf miljoen, bewijs voor de welvarendheid van de onderneming die verleden jaar een winst boekte van 4,8 miljoen gulden heeft een gedeelte laagbouw met daaraan verbonden een deel hoogbouw van twaalf bouwlagen. De totale lengte is meer dan honderd meter. Voor de indeling van de kantoren is gebruik gemaakt van flexibele wanden die heel gemakkelijk verplaatsbaar zijn. Het nut hiervan is aangetoond door de recente uitbreiding van de mechanische afdeling die, sinds de plannen werden opgesteld, nu vier keer zoveel ruimte vraagt. Dit was zonder een enkele ver andering in de bouw te verwezenlijken. Er komen kamers voor een of enkele employé's maar ook voor groepen van 200 man administratief personeel. Om Esychologische redenen maakt men met ehulp van kaster en anders gekleurd (Advertentie) 'WAXINE'-UCHTEN...£0£^/«g (Van onze verslaggever) CULEMBORG, 25 april De jaar lijkse studiedagen van de aalmoeze niers bij de inrichtingen van Justitie, die hier gisteren begonnen zijn, heb ben de titel: „Zielzorg en het voor komen van de misdaad". „Er is", aldus hoofdaalmoezenier mgr. H. Verheggen in zijn openings woord, „op congressen en in publika- ties steeds weer de aandacht op ge vestigd, dat de misdaad niet louter het terrein is van juristen en gevange nisdirecties, maar wellicht nog meer van de beoefenaren van de persoon lijkheidswetenschappen en de zielzor gers. Het is vooral de pastor, die gecon fronteerd wordt met de catastrofale breuk die het misdrijf betekent, en het doel van deze dagen is op de eerste plaats onze eigen bezinning op het pro bleem van de misdaad, mede als ant woord op het appel van het internationa le criminologische congres in Den Haag, dat een oproep inhield ook voor de geestelijken om zich vertrouwd te ma ken met de beginselen van de crimino logie". De eerste inleider, prof. dr. J. Kloek, wiens inleiding de titel droeg: „Misda dig gedrag en geestelijke gezondheid", gaf zijn betoog een sterk biologische inslag. De mens, zo stelde hij, heeft evenals de plant en het dier communi catie nodig met zijn „Umwelt"; het gro te verschil is, dat deze laatste bp de mens onbegrensd lijkt. Planten en ook dieren hebben voor hun omgeving slechts een zeer beperkte belangstelling, maar de mens strekt zijn communicatie steeds verder uit en tracht, als hij de beperktheid van zijn menselijke contac ten ervaart, naar zijn Schepper te rei ken. Het is zeker waar, dat de oorzaak van het misgroelen van een mens vaak het gevolg is van een ongunstige voe dingsbodem: van milieufactoren, maar men realiseert zich volgens prof. Kloek vaak te weinig, dat de oorzaak ook (mede) kan schuilen in een storing van het communicatievermogen, tengevolge van beschadigingen in het centrale ze nuwstelsel. Een bewijs hiervoor hebben diverse operaties opgeleverd, die enkele jaren geleden zijn toegepast bij krankzinnigen, om hen te bevrijden van kwellende hal lucinaties. De ingreep deed deze kwel lingen inderdaad verdwijnen, maar had tevens tot gevolg, dat de patiënten min der communicatiemogelijkheden behiel den. Afwijkingen in het stoffelijk commu nicatie-apparaat op zichzelf leiden ech ter maar zelden tot crimineel gedrag. Dit laatste vloeit in de eerste plaats voort uit leekten en weerstanden, die de mens in zijn „Umwelt" heeft aange troffen en waardoor zijn vermogen om gemeenschapsbanden te ontwikkelen, onderontwikkeld is gebleven. meubilair toch een soort „afdelingen" voor zestien personen. De directie zetelt op de bovenste verdieping, vanwaar men een uniek uitzicht heeft. Men kijkt niet alleen over heel Den Haag uit, maar men ziet bij helder weer zelfs de toren in Den Briel en de schepen op de Nieuwe Waterweg. In de representatieve gedeelten zul len verschillende kunstwerken worden aangebracht. In de laagbouw en in de bovenste verdieping zal volledige air conditioning komen. De temperatuur zal echter niet worden aangepast aan de wensen van hen die er werken, doch aan de eisen die hiervoor voor een goede werking van de ponskaartenma chine worden gesteld... Aan de architectuur van het gebouw wordt o.i. afbreuk gedaan door de ge weldige afmeting van het woord Nill mij op het dak. Dit is gebeurd tegen de wens van de ontwerpers in, die het zich bescheidener hadden voorgesteld. MOSKOU, 25 april (UPI) De re gering van de Sovjet-Unie heeft in het blad „Izwestia" meegedeeld, dat het ruimteschip „Vostok" in maart reeds twee reizen door de ruimte heeft ge maakt, alvorens Majoor Gagarin mee reisde. Op elk van de proefvluchten ging een menselijke pop mee en twee honden Tsjermoesjka en Svjesdotsjka (kleine ster en zwartje). Volgens het blad „Izwestia" hebben de proefnemingen bewezen, „dat men volledig kan ver trouwen op het ontwerp en het instru mentarium van het ruimteschip". In het artikel werd het hoogste punt van Gagarins vlucht om de aarde aan gegeven als zijnde 327 km, en het laag ste punt van de baan als 181 km. Uit het bericht bleek ook. dat de „Vostok" is uitgerust met instrumenten om de piloot in staat te stellen overal te landen zonder door de gronddienst te worden geleid. DEN HAAG, 25 april Bij K.B. is benoemd tot notaris binnen het arron dissement Breda, ter standplaats de ge meente Zundert: de heer F. J. Vorssel- mans, kandidaat-notaris te Zundert. (Advertentie zonder de maag van streek te makent leder tablet Chefarine „4" bevat 4 beroemde geneesmiddelen, die elk afzonderlijk in de hele wereld beroemd zijn geworden. Een van deze middelen is Chefarox en dient In het bijzonder om de maag te beschermen. Ook zij die een gevoelige maag hebben kunnen zonder be zwaar Chefarine „4" gebruiken. Het is een ideaal middel om pijn of griep snel en doel treffend te bestrijden. ,r BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET Bij pijn, griep of landerig" gevoel zorgt een enkel tabiet, dat U met plezier Uw werk kunt doen! Koker 20 tabletten f 0.80. UTRECHT, 25 april De gemeente mag geen zand meer zuigen uit een waterpartij behorende bij de Maarsse- veense plassen. Op iedere overtreding van dit verbod staat een dwangsom van 50.000 gulden per dag. Dit vonnis wees de president van de rechtbank mr. MAASTRICHT, 25 april De officier van justitie bij de rechtbank, mr. J. Corsten, heeft zes maanden gevangenis straf en twee jaar ontzegging uit de rijbevoegdheid geëist tegen een 24-jari- ge chauffeur uit Brunsum. De man werd beschuldigd van hoogst roekeloos en onvoorzichtig rijden met een mijn werkersbus. De bus welke hij bestuurde was 9 ju ni van het vorig jaar in Heerlen op de Spoorstraat aan het slippen geraakt en tegen een tegemoet komende bus van de Limburgse Tramweg Maatschappij gebotst. Daarbij werden twee mijnwer kers die in de door verdachte bestuur de bus zaten zo ernstig gewond, dat ze aan de gevolgen zijn overleden. Een vijftal inzittenden van de L.T.M.-bus en van de mijnwerkersbus werd zwaar ge wond en circa dertig andere inzittenden van beide bussen liepen meer of min der ernstige verwondingen op. Een in de bus aangebrachte tacho graaf registreerde alle rijmanipulaties en men had uit de gegevens van de dia gramschijf afgeleid, dat verdachte vlak voor de botsing met een snelheid van circa tachtig kilometer reed, welke snel heid ter plaatse men mede in verband met de gladheid van het wegdek, onver antwoord achtte. De verdediger, mr. W. J. V. van der Voort uit Amsterdam, achtte de pri mair ten laste gelegde grove onvoor zichtigheid niet wettig en overtuigend bewezen. Het ongeluk was volgens pleiter door onvoorziene omstandigheden, o.m. door het onvoldoende werken van de rem ter beveiliging van de bus, gebeurd. De rechtbank zal op maandag 8 mei uitspraak doen. J. J. Plugge, gistermiddag in het kort geding dat twee handelaren in zand en grind, de heren Jos van der Linden en R. Kremer, een week geleden tegen de gemeente Utrecht en de plaatselijke ruilverkavelingscommissie in Maars- sen aanhangig hebben gemaakt. De heren Van der Linden en Kremer zijn de eigenaren van de waterpartij en een daarbij behorend stuk akkerland. Zjj hadden' de gemeente geen toestem ming gegeven, daaraan zand te onttrek ken. De gemeente heeft een belangrijke bij drage verstrekt voor het ruilverkave lingsplan in Maarssen, onder meer met het doel om vier en een half miljoen ku bieke meter zand naar „Overvechts" te zuigen en voorts om mee te kunnen werken aan de realisering van de plan nen voor een groot recreatiegebied. De gemeente heeft hiervoor een bedrag van vijftien en een half miljoen gulden gevoteerd. De heren Van der Linden en Kremer hebben hun water en akker land indertijd gekocht vanwege de gro te waarde van de ongeveer 600.000 ku bieke meter zand er onder. De eisers vroegen de president verle den week de gemeente de zandwinning uit hun percelen te doen staken, omdat zij deze percelen hadden gekocht om er zelf zand uit te winnen. De raadsman van de gemeente betoogde toen, dat de ze zandwinning een onderdeel is van de ruilverkaveling in Maarssen, die ge schiedt met instemming van de grond eigenaren. De wet biedt degenen die door de ruilverkaveling schade lijden, mogelijkheden tot vergoeding. Mr. Plugge overwoog echter, dat de ze ruilverkaveling geen werk is, als wordt bedoeld in de ruilverkavelings- wet, omdat met deze zandwinning geen agrarisch belang is gediend. Het zand wordt uitsluitend weggezogen om elders gronden op te hogen. „Dat de gemeen te Utrecht door de zandwinning de fi nanciering van de ruilverkaveling mo gelijk maakt, betekent nog niet, dat zij tegen de wil van eigenaren zand aan hun percelen mag onttrekken", aldus mr. Plugge. AMSTERDAM, 25 april De drie in de commissie detailhandel samen werkende organisaties van winkelper soneel hebben in een telegram aan de centrale ondernemersorganisaties in de detailhandel laten blijken, dat onder het winkelpersoneel grote teleurstel ling en verontwaardiging bestaat wegens de plannen van verschillende ondernemingen in het zuiden en oosten des lands om op de nationale feestdag (1 mei) de winkels open te houden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 5