Nieuw Guinea Raad bezorgd en ongerust Waarborgen gevraagd van Nederland FOKKER verwacht verdere orders op de FRIENDSHIP Vijfdaagse werkweek voor Limburgse mijnwerkers Eichniann vertelt over na-oorlogse nachtmerrie ZELDZAAM BEROEP VOOR EEN VROUW Macmillan heeft geen haast met toetreding tot E.E.G. PAUL VLAANDEREN en de Cordwell affaire Druivenprinses Vóór infiltratie Bedrijfsrekening aanzienlijk lager doch reserves vielen vrij Indonesische r.-k. partij conform het regeringsprogram Verklaring van Wisliceny aanvaard Sigmund Griinschpan herinnert aan deportatie uit 1938 Vrouw van vriend ook in complot Partijen in LAOS akkoord met staakt-het-vuren WOENSDAG 26 APRIL 1961 MGINA 2 Afscheidscadeau vooi vlootaalmoezenier K.N.M.V. gelast voor- jaarsrit af toespraak van minister In september opstand op N.-Guinea beraamc ZEDELOZE FILMS ACHTERHAALD Zes arrestaties Star fighter grootste order ooit geboekt Haagse straatrovers blijven actief Weer twee vrouwen tas ontstolen Geen daling De diefstal van 26 mille Kamerleden naar Nieuw-Guinea Tevoren wordt werkplan opgesteld .In dienst ,memr blad van Defensie BOORD NEEM HET OVER, JIM.. HET l& DE GEKKE IER WEEP... IK MOET DE AFDING CONTROLEREN HOLLAND IA, 25 april (UPI) De Nieuw-Guinea-Raad heeft na uitvoeri ge discussie over de juiste formulering met algemene stemmen een motie aan genomen, waarin bezorgdheid wordt uitgesproken over het diplomatieke of fensief van Indonesië ter verkrijging van het omstreden grondgebied en over recente uitlatingen in de Neder landse pers over Nieuw-Guinea's toe komst. De motie, voorgesteld door drie le den, zegt: Recente gebeurtenissen no pen de Nieuw-Guinea-Raad zijn stand punt kenbaar te maken over het zelf beschikkingsrecht. De Papoeabevolking is verontrust over de reis van Soekamo en Nasoetion naar resp. de Verenigde Staten en Australië en Nieuw-Zeeland, ongetwijfeld om deze landen over te halen tot het Indonesische standpunt. De Raad is ook verontrust over recen te uitlatingen in sommige Nederlandse bladen, waaruit duidelijk blijkt, dat in bepaalde kringen een overdracht van Nederlands Nieuw-Guinea aan Indone sië onomwonden wordt voorgestaan. De Raad spreekt vervolgens als zijn oordeel uit, dat: 1. Het de Nederlandse regering niet meer vrijstaat om enige veranderin gen in de huidige status aan te bren gen zonder voorafgaande instemming van de Nieuw-Guinea Raad als ver tegenwoordiger van het volk van Nederlands Nieuw-Guinea. 2. De Nieuw-Guinea-Raad vraagt een onvoorwaardelijke verzekering van de zijde der Nederlandse regering, dat Nederland zijn taak in dit land zal voortzetten, ongeacht politieke druk uit binnen- of buitenland, totdat de Raad In de toekomst eventueel anders zou verlangen. 3. De Nederlandse regering wordt dringend verzocht aan de wereld en in het bijzonder aan de regeringen van de Verenigde Staten, Australië en Nieuw-Zeeland het bovenvermel de standpunt van de raad bekend te maken. Tijdens de discussie bracht de afge vaardigde Jouwe de mogelijkheid te berde een delegatie van de Nieuw- Guinea-Raad naar Australië en Nieuw- Zeeland te zenden teneinde de „gelogen beweringen van Nasoetion over de goe de verstandhouding tussen de Papoea's en het Indonesische volk" recht te zet ten. De afgevaardigde Kasiepo zei Neder land wei gerechtigd te achten Nieuw- Guinea op te geven, „maar niet om ons aan een ander over te dragen (Van onze correspondent) DEN HELDER, 26 april Zoals reeds eerder bericht, heeft de ouds aanwezend vlootaalmoezenier op di marinebasis alhier, de weleerw. heei B. J. Wilmink, met ingang van 1 me ontslag uit de marinedienst gevraagd. Hoewel aalmoezenier Wilmink niets van een officieel afscheid wilde weten, heeft het katholieke personeel van de Kon. Marine gemeend hem toch niet zonder meer te kunnen laten vertrek ken en men nodigde de aalmoezenier dan ook uit op het bureau O.S. en O., waar hem het resultaat van een inza meling onder het katholieke personeel, een schilderij van de zeeschilder J. C. A. Goedhart, werd aangeboden door een deputatie, bestaande uit de Ltz. v. S.D.I. B. B. Bakker, de Ltz. I. H. G. D. Eysink Smeets, de serg. vliegtuigma ker A. Th. J. Evers en de serg. adel borst P. G. Wennekes. Namens de Ver eniging van beroepsschepelingen bij de zeemacht bood sergeant Evers nog een schilderij aan. DEN HAAG, 26 april De centrale sportcommissie van de Koninklijke Ne derlandse Motorrijders Vereniging heeft besloten de K.N.M.V.-voorjaarsrit, die zaterdag zou worden gehouden, af te gelasten. De beslissing werd genomen n verband met het geringe aantal in schrijvingen voor deze betrouwbaar- heidsrit. TT et Westland blijft niet achter bij l—l andere streken om bekendheid LI te geven aan zijn produkten in dit geval de druiven. Daar om moest er hoognodig weer een prin ses gekozen wordeneen Druiven- prinses in dit geval. Zij heet Edith ran der Wel (midden) en wordt ge flankeerd door twee hofdames: Ans Vis (boven) en Amy Lange (onder). HOLLANDIA, 25 april (Reuter) Twee der onlangs in Nieuw-Guinea ge vangen genomen infiltranten, een Pa poea en een Indonesiër,'hebben mede gedeeld, dat zij, voor hun vertrek uit Djakarta voor ondergrondse activiteit in Nederlands Nieuw-Guinea, zijn toege sproken door de Indonesische minister van Defensie, generaal Nasoetion en kolo nel Magenda, chef van de eerste staf sectie van het Indonesische leger. Zij hielden deze toespraak tot de groep van 35 infiltranten voor hun inscheping naar Nieuw-Guinea. Kolonel Magenda had gezegd, dat aangezien de onderhandelingen met de Nederlanders niet het gewenste resul taat hadden opgeleverd het de plicht van infiltranten was, in Nieuw-Guinea een guerilla-oorlogvotring te beginnen. Deze zou tot minstens september 1981 moeten duren, op welk tijdstip presi dent Soekarno de kwestie Nieuw- Guinea bij de Verenigde Naties aanhan gig zou maken. Tegen die tijd zou er in Nieuw-Guinea een opstand moeten uitbreken. De Papoea-gevangene zei dat de infiltranten conac moesten ma ken met de bevolking enmoesten trach ten haar tot deelneming aan de guerilla- organisatie over te halen. oor het Mexicaanse consulaat in New York demonstreren tegenstanders van Fidel Castro, geknield en de bede uitend, dat althans Mexico met kracht op zal treden tegen het régime, dat ze verfoeien. AMSTERDAM, 25 april. De zeden politie heeft bij een hoofdstedelijke fo tograaf een grote hoeveelheid porno grafische films in beslag genomen. De films werden door de fotograaf gemaakt en vervolgens door hem in opdracht van een Amsterdamse tijdschriftenhande laar gecopieerd. Zij waren bestemd voor het buitenland. De politie heeft be halve de fotograaf en de tijdschriften- handelaar nog vier Amsterdammers ge arresteerd, die betrokken zijn geweest bij de vervaardiging en de versprei ding van de films. Het zestal is inmid dels voor de officier van justitie geleid. AMSTERDAM, 25 april De be drijfsrekening over 1960 van de Ko ninklijke Nederlandse Vliegtuigenfabriek Fokker sluit met een saldo van ƒ3.120.010 (v.j. ƒ7.051.247). Afschrijvin gen vergden 2.347.554 2.524.539) extra afschrijving 48.081 196.083) reservering belastingen 500.000 (ni hil) en reservering voor diverse belan gen ƒ2.500.000 (nihil). Van de vorig jaar gereserveerde 4.000.000 voor de P 27 is 2.700.000 vrijgekomen, zodat de winst- en verliesrekening sluit met een voordelig saldo van 424.375 330.625). Zoals bekend wordt een di vidend voorgesteld op de gewone aan delen van 11 pet. (onv.) de 1.000.000 aandelen, welke in april 1960 werden geplaatst delen slechts voor ln het dividend en van 5 pet. (onv.) op de preferente aandelen. De fabrieken te Amsterdam en Dor drecht hielden zich voornamelijk bezig met de F. 27 Friendship-produktie. De omvang der op het passagiersvliegtuig ontvangen order en het daarmede sa menhangende produktietempo leidden in 1960 niet tot een volledige bedrijfs bezetting. Het reparatiebedrijf van de Industriemaatschappij Avio-Diepen was gedurende het boekjaar redelijk van werk voorzien. Het voornemen van de Nederlandse Regering om tezamen met de Duitse Redering tot aanschaffing van een groot aantal militaire vliegtuigen van het ty pe Lockheed F. 104 G Starfighter over te gaan, nam vaste vorm aan. In af wachting van het gereedkomen van het definitieve contract is de produktie op basis van „Letters of Intent" reeds aan gevangen. Voor deze order treedt de vennootschap als hoofdaannemer op in samenwerking met N.V. Maatschappij voor Vliegtuigbouw „Aviolanda", Foc- ke Wulf Flugzeugbau GmbH, Hambur ger Flugzeugbau GmbH, - n Weser Flug zeugbau GmbH. Het aantal van de te bouwen vliegtuigen is niet minder dan vanaf de aanvang der besprekingen in uitzicht is gesteld. In de situatie ten aanzien van Fok ker Industria Aeronautica S.A. te Rio de Janeiro is geen verbetering geko men. ln 1960 hebben, behoudens de afleve ringen van F. 27 Friendship vliegtuigen, geen afleveringen op grote opdrachten plaats gevonden. Als gevolg hiervan is de bedrijfswinst dan ook aanzienlijk la ger geweest dan in de voorafgaande ja ren. Een ongunstige factor was daar boven ook, dat in verband met de voor bereidingen voor het Starfighterproject kosten mosten worden gemaakt, terwijl daartegenover nog geen productieve ver loning stond. ln november werd het eerste proto type van de middenvlengei en motor gondels van het Na*o Marine patrouillevliegtuig, de Atlantic, afge leverd. De verdere samenbouw van het proto-vliegtuig, dat ten behoeve van de Nato in Europees verband wordt ontwikkeld, zal plaats vinden bil de hoofdaannemer, de Franse fabriek Louis Breguet. De militaire orders in 1960 beperkten zich afgezien van de militaire Frieódship-versie en het Nato Marine patrouillevliegtuig ge heel tot de reparatie van jachtvlieg tuigen Deze reparaties werden prac- tisch geheel uitgevoerd by Avio-Diepen alwaar ook opdrachten voor buiten landse rekening werden verwerkt. In samenwerking met de N.V. Amster- damsche Scheepswerf G. de Vries Lentsch Jr. werd het plastic jacht, de „Swiftsure" in serie vervaardigd. Het bedrijf te Dordrecht heeft zich evenals voorgaande jaren naast de produktie van grote delen van de F.27 Friendship bezig gehouden met de produktie van een aantal camotrailers van de Fa. Verheul, alsmede op bescheiden schaal met de bouw van caravans. De pro ductie van radar-antennes voor de N.V. Hollandse Signaalapparaten werd in het afgelopen verslagjaar te Schip hol en Dordrecht voortgezet. Aan de Koninklijke Luchtvaart Maatschappy N.V. werden pantries afgeleverd, wel ke bestemd waren voor de Douglas DC-8 vliegtuigen. Voorts werd een redelijk aantal opdrachten ontvangen voor de produktie van Fokker-Eckold plaatvervormingsmaohines, dé Fokker „Hot-joggle" machine en de Fokker „Bond Tester". Over de vooruitzichten zegt het verslag dat er in totaal thans 91 F.27 Friendship vliegtuigen zijn besteld, waarvan er tot op heden 63 zijn af geleverd. Verwacht wordt, dat de prototype-bouwfase van de Atlantic ln een later stadium door serieproduk- tie zal worden gevolgd. De aanloop voor de licentiebouw van de Star- fighters verloopt naar wens. Een aan zienlijk deel van di produktiecapacitelt zal tot ver in 1964 in beslag worden genomen. In het Hawk-project neemt de ven nootschap als onderaannemer van Philips in Europees verband deel. Op het gebied van de dastriële produk ten, d.w.z. de produktie buiten de vliegtuigbouw, blijft men diligent. Tot op heden neemt deze productie een beperkt deel var de totale capaciteit in beslag. DJAKARTA, 26 april (KNP) Ten einde de officiële goedkeuring van pre sident Soekarno te kunnen verkrijgen heeft de Indonesische Katholieke Par tij haar statuten veranderd conform het regeringsprogram. De Partai Katolik behoorde tot <le acht politieke partijen,, die deze goedkeuring op 14 april ver wierven. Drie dagen voordat de goed keuring afkwam, werden haar politieke leiders door Soekarno uitgenodigd voor een vergadering. Daar deelde de presi dent hun mede, dat hun partijen goed gekeurd zouden worden, mits zij enkele veranderingen in hun statuten zouden aanbrengen. Voorzitter Kasimo van de Partai Ka tolik werd met name verzocht de ver klaring uit het party-statuut „De Ka tholieke Party-politiek volgt de katho lieke beginselen..." aan te vullen met „welke niet in stryd zyn met de bete kenis en de bedoelingen van de staat Het program der Partai Katolik zal nimmer proberen in de betekenis en de bedoe lingen van de staat verandering ce bren gen." De leiding der Partai Katolik aan vaardde deze toevoeging, omdat zy van mening is, dat deze toevoeging voldoen de ruimte laat voor een katholieke poli tiek in de huidige situatie. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 25 april Er gaat bijna geen week voorbij of er worden hier vrouwen of meisjes, die 's avonds door stille straten fietsen van hun handtas beroofd door dieven op bromfietsen. Tot nu toe is de politie er niet in ge slaagd de daders aan te houden. Gisteravond zyn er weer twee van dergeiyke straatroven gepleegd. Het eerste slachtoffer was een achttien-ja rig meisje, dat over de Mient fietste. Een onbekende jongeman op een brom fiets rukte in het voorbygaan haar tas uit de hand. Er zat niets van waarde in. B;j de tweede beroving op de Paul Krugerlaan, verdween de dief met de handtas van een 42-jarige vrouw. Door dat de onbekende man de tas, waarin veertig gulden zat, van het fietsstuur rukte, viel de vrouw op de weg. Zy liep wonden op aan haar benen. Ook haar - kleren werden beschadigd. HEERLEN, 26 april Met ingang van 15 mei zal in de Limburgse mijn industrie, behoudens ministeriële goed keuring, de vijfdaagse werkweek een feit zijn. Tijdens een gisteren alhier gehouden openbare vergadering, heeft de mynin- dustrieraad (M.I.R.) namelijk met al gemene stemmen besloten zoals wij reeds in een gedeelte van onze vorige oplage hebben bericht om de tot nu toe bestaande regeling: één vrije zater dag per twee kalenderweken, zodanig te wijzigen, dat voortaan elke week, de feestdagen mede in aanmerking ge nomen, een vijfdaagse werkweek zal zijn. De ondergrondse mijnwerkers behoe ven geen van deze vrije zaterdagen in te halen, de bovengronders alleen de eerste twaalf vrye zaterdagen, die in 1957 bij wijze van eerste fase van de vijfdaagse werkweek worden ingevoerd. Bovendien besloot do M.I.R. om met ingang van dezelfde datum aan de by- zondere premie het aanwezigheids karakter te ontnemen, door deze pre mie (f2.- voor ondergronders en Ï1.2B voor bovengronders) voortaan niet meer, zoals tot nu toe, uitsluitend per gewerkte dienst uit te betalen, maar deze premie ook uit te keren voor met- gewerkte diensten op verlofdagen, op vrye zaterdagen, op niet op zondag val lende feestdagen, alsmede op waarop ziektegeid wordt genoten. In dit laatste geval zal de uitkering 89 pet. van de byzondere premie bedragen. Beide verbeteringen, waartoe de M.I.R. reeds op 18 maart in principe besloot, vergen een uitgave van rond dertig miljoen gulden. De omzetting van de bijzondere premie in verzekeringsplichtig loon, waarop van werknemerszyde, door de voorzitter van de Nederlands Ka tholieke Mynwerkersbond, de heer F. Dohmen en door de heer J. Kra mer, voorzitter van de by het wvv aangesloten Algemene Nederlandse Bedrijfsbond Mynindustrie werd aan gedrongen, was op dit moment nog niet mogelyk en zou een extra uitga ve van rond 6,5 miljoen hebben ge vergd. „De mynen", aldus de hoofddirec teur van de staatsmanen drs. A. Rot tier, „hebben gedaan wat mogelijk is Hy verwees daarby ook naar de recen te extra-uitkering (winstdeling), w®'*e de mynen aan alle personeelsleden heb ben toegekend. De heer Dohmen bleef er evenwel bij, dat de byzondere premie, zo spoedig mogeiyk, hopeiyk reeds volgend jaar, geheel omgezet moest worden in ver zekeringsplichtig loon. Tevens sprak hy, samen met andere leden van de raad, de wens uit, dat de prioriteit van het mynbedryf gehand haafd dient te blijven. mynen niet achter liggen bij de mynen in het buitenland, wat betreft de lonen en arbeidsvoorwaarden. De voorzitter van de M.I.R.mr. A. van Thiel, merkte nog op, dat de in voering van de vijfdaagse werkweek niet zal leiden tot produktiviteitsverla- ging. De eerste twee fasen van de ar beidstijdverkorting hebben immers ook geen daling van de produktiviteit tot ge volg gehad, maar een opmerkelijke stijging. De netto-produktie per onder grondse dienst van acht uur steeg van 1570 kg kolen in 1957 tot 1855 in 1960. JERUSALEM, 25 april (Reuter, UPI) De bijzondere Israëlische rechtbank, waarvoor op het ogenblik de voorma lige S.S.-Obersturmbannführer Adolf Eichmann terecht staat, heeft vanmor gen de voor de beklaagde belastende verklaringen, die zijn vroegere assi stent Dieter von Wisliceny vóór zijn te rechtstelling te Bratislava in 1947 heeft afgelegd, als bewijsstuk aanvaard. Dr. Servatius, de verdediger van Eichmann liet de bezwaren, die hy eerst tegen de ze aanvaarding had, vallen. Het is de vermaarde verklaring, waar in Wisliceny zegt, dat Eichmann de drijvende kracht achter de uationaal-so- cialistische Jodenvervolging is ge weest. Ook staat er de opmerking in, die Eichmann op het eind van de oor log zou hebben gem akt; „Ik zal la chend in mijn graf springen, want het feit. dat ik de dood van vijf miljoen Joden op mijn geweten heb, schenkt my bui tengewoon veel voldoening". Gisteravond is in Jerusalem een do cument van 127 bladzyden gepubliceerd, waarin Eichmann zy» „mémoires" heeft neergelegd. Hy zegt o.m., dat hy in zyn jeugd „gemakkelyk te leiden en gehoorzaam" was. Temidden van een aantal filosofische beschouwingen over de „diepere zin van het leven" treft zijn mededeling, dat hy na de oorlog, tóen hij in een krygsgevangenenkamp van de Amerikanen in Zuid-Duitsland verbleef, werd overvallen door een soort waanzin. Opeens zag hy alle verschrikkelijke dingen voor zich, „die myn ogen had den moeten zien, toen bevelen nog al les voor mij waren". Hij zag „lij ken, lyken, niets dan lyken, neerge schoten en vergaste lichamen, een in ferno en ik wist niet, of ik gek was, of dat alles wat ik zag werkelyk ge beurde". Hy verloor het bewustzyn en toen hy weer bykwam, was hy onder behandeling van de kamparts. Eichmann deelt mee, dat van die ervaring de zenuwtrek in zyn gezicht dateert, die de verslaggevers in Jerusa lem dagelyks opmerken. Dr. Gavriel Bach, de Israëlische ad vocaat-generaal, heeft vandaag Sig mund Griinschpan als getuig'e gehoord. Deze schilderde nog eens in alle byzon- derheden de barbaarse manier, waarop hijzelf» zyn gezin en duizenden andere Joden m oktober 1938, met achterlating van al hun bezittingen, door de Duit- ïr. C. Raedts, directeur van de Oran- je-Nassaumynen zei, dat de Limburgse sers over de Poolse grens werden ge dreven. Grunschpans zoon Herschel, die toen in Parijs woonde, heeft, vermoedelijk uit bitterheid over deze behandeling van zyn familie, in november 1938 een lid van de Duitse ambassade in Parijs, Ernst vom Rath, doodgeschoten. Deze aanslag is door de nazi-autoriteiten in Duitsland aangegrepen als motief voor het organiseren van de beruchte „Kris- tallnacht". In alle grote steden van Duitsland zijn toen Joodse winkels ver nield en geplunderd en synagogen in brand gestoken. Een zeldzaam beroep heeft zeker de 28-jarige Friedl Kroll uit Altenbuseck bij Giessen in West-Duitsland. Als enige vrouw in heel Europa klimt zij in veertig tot vijftig meter hoge schoorstenen om ze af te breken. Zij werkt samen met haai man Erich een geschoolde schoorsteenbouwer. Hun werkterrein ligt voornamelijk in het Ruhrgebied. Links Friedl Kroll, rechts het echtpaar Kroll aan de arbeid. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 26 april Het gezel schap leden van de Staten-Generaal dat de volgende maand naar Nieuw-Guinea gaat, wil tevoren een exact werkplan opstellen, dat rekening houdt met de nieuwe toestand die in Nieuw-Guinea is ontstaan, mede door het oprichten van een eigen parlement ln dat land- Dr. Kortennorst heeft hierover in de Twee de Kamer mededelingen gedaan. Ook de Eerste Kamer zal dit program, waar van reeds enkele punten werden opge somd, bestuderen. Het initiatief tot pre ciseren van wat men wil doen, is uit gegaan van de Tweede Kamer. (Van onze Londense correspondent) LONDEN, 26 april Gisteren ver-I scheen er op de hoofdpagina van het conservatieve dagblad Daily Telegraph een uitvoerig artikel betreffende een publikatie van documenten over de bui tenlandse politiek van Duitsland ln de oorlogsjaren. De bespreker van het boek kwam tot de conclusie dat West Europa, naar uit deze documenten dui delijk werd, nog meer redenen tot dank baarheid had tegenover Engeland dan voorheen was aangenomen. Dit is waarschijnlijk juist. Maar dezelfde schrijver maakte van de gelegenheid gebruik om West-Europa ervan te be schuldigen dat het heden, zestien jaren na het eind van de oorlog, het moedi ge en edelmoedige Engeland laat wach ten aan de deur, d.w.z. dat het Enge land weigert toe te laten tot de Euro pese Economische Gemeenschap. Wy hebben het drie keer herlezen en heb ben ons de ogen uitgewreven en ver volgens de moed opgegeven. Onze onzekerheid nam toe toen Mac millan gisteren in het Lagerhuis een aantal vragen te beantwoorden kreeg over de betrekkingen tussen Groot-Brit- tannië en de Europese Economische Gemeenschap. Verschillende Lagerhuis- tedeit drongen erop aan dat de Britse regering een initiatief zou nemen voor toetreding tot de E.E.G. Maar als er één ding kon worden afgeleid uit de vage en zelfs obscure antwoorden van Brittannië's premier, dan was het dat de wachter aan de deur niet de minste haast had om te worden binnengelaten. Er was geen reden om de zaak te be spoedigen, aldus Macmillan. Engeland moest denken aan de positie van de Britse landbouw, aan het Gemenebest, en aan haar verplichtingen tegenover het vryhandelsgebied. Dit was volgens Macmillan niet het ogenblik om be sprekingen te hervatten op het hoogste niveau, d.w.z. tussen de eerste minis ters van de betrokken landen. Hy gaf de voorkeur aan het soort informele besprekingen welke op het ogenblik aan de gang zyn (en al jarenlang een beetje aan de gang geweest zyn). Ha rold Wilson, officieel economisch woordvoerder voor de oppositie, oogst te byval van de conservatieve fractie, toen hy zei dat de oppositie instemde met de houding van de regering inzo- verre deze geen haast wenste te ma ken en rekening wilde houden met de belangen van de Britse landbouw, van het Britse Gemenebest, en van het Vrijhandelsgebied. Het enige wat dui delijk werd uit de meest verwarde woordenmassa welke ooit in het parle ment ontvloden is aan Macmillans lip pen is dat Engeland niet staat te wach ten bij de deur, en dat Engeland zelfs nog niet bereid is toe te geven dat de deur reeds jarenlang heeft openge staan. DEN HAAG, 25 april Het Haagse winkelmeisje en haar vriend, een ge huwd loswerkman, die zondagavond in Amersfoort werden aangehouden en gisteren voor verhoor naar Den Haag zijn overgebracht, hebben volgens de politie een volledige bekentenis afge legd. Het meisje zal worden vervolgd voor verduistering (26000 gulden) ln dienstbetrekking; haar vriend zal me deplichtigheid en uitlokking van de ver duistering ten laste worden gelegd. Zyn 25-jange vrouw zal worden vervolgd voor heling en eventueel voor mede plichtigheid. Gebleken is, aldus de politie, dat het meisje op verzoek van de loswerkman het geld van het modehuis niet naar de bank heeft gebracht, maar aan hem heeft gegeven. Het tweetal is dfezelfde dag (maandag 10 april) naar Leiden ge reisd en heeft daar een bromfiets ge kocht. Toen de politie daar achter kwam waren zy al vertrokken naar Wouden berg, waar zij hun intrek namen by fa milie van de los werkman. De vrouw van de laatste, die direct na het verdwynen van haar man en het meisje werd aangehouden en twee da gen werd verhoord, is na te zijn vrijge laten drie maal met een taxi naar Wou denberg gereden om daar geld in ont vangst te nemen. De laatste keer, vorige week vrijdag, dat zy by de familie kwam, hielden rechercheurs van de rykspolitie jli® daar net op bezoek waren, haar aan. Tevoren was ook het winkelmeisje daar met een taxi voorgereden, maar een jongetje dat voor de deur speelde had haar gewaarschuwd. De ryksrecher- cheurs namen op het adres in Wouden berg kleding, sieraden en de bromfiets in beslag. Het bleek, dat de meeste goederen in Amersfoort waren gekocht en dat het tweetal geregeld met taxi's naar die stad was gereden. De man had het plan het meisje naar Duitsland te brengen. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG, 26 april Het minis terie van Defensie heeft dezer dagen een nieuw tijdschrift het licht doen zien. Het heet „In dienst" en verschijnt eens per twee maanden. Het is op de eerste plaats bestemd voor jongeman nen die zyn goedgekeurd voor militaire dienst maar nog niet zyn opgeroepen. De redactie-commissie stelt zich ten doel jonge Nederlanders voor te berei den op de taak die hen in dienst wacht In bevattelyke vorm zullen allerlei on derwerpen worden behandeld, die recht streeks of zydelings met de dienstplicht verband houden. Het blad zal zich. zo als wordt aangekondigd, ook richten tot ouders en verdere gezins- en fa milieleden. Het blad wordt gratis ver spreid. „In dienst" maakt een frisse indruk. De romantiek rond de militaire dienst heeft tekenaar en fotograaf geïnspireerd tot het vervaardigen van een omslag die het wel zal doen, maar waarom toch ook door sommigen wel wat smalend zal worden gelachen. Enige bespiege lingen van een jongeman, die in dienst moet, zijn vader en moeder en zijn meis. je, een interessant verhaal over de NAVO en een artikel over de kansen die de dienst biedt, maken het blad lezenswaard. Het nummer wordt ge completeerd met wat stripverhalen, ge tekende grapjes en wetenswaardighe den. VIENTIANE, 26 april (AFP, Rtr, UPI) Zowel de westersgezinde ko- ninklyke regering van Laos als de com munistische opstandelingen van de Pa- thet Lao hebben zich akkoord verklaard met een wapenstilstand, nadat Engeland en de Sovjet-Unie daartoe een beroep op hen hebben ge-daan. De Britse minis ter van buitenlandse zaken, Lord Home, heeft zich in het Hogerhuis optimistisch uitgelaten over de verwezeniyking van de wapenstilstand, terwyi ook de Sovjet regering vol goede hoop is. Polen en Canada hebben reeds de uit nodiging voor de veertienlandenconfe- rentie in Genève over Laos geaccepteerd. De partyen in Laos hebben beloofd spoedig met onderhandelingen over de wapenstilstand te beginnen. De minister van buitenlandse zaken van de koninkiyke Laotiaanse regering heeft intussen meegedeeld, dat de re geringstroepen zware verliezen ïyden en zich op vele plaatsen in het noorden moeten terugtrekken. DIT 15 DE VMCHTLÜST-. ALS OPLEEST, DM CONTROLEER IR DE LADING... ER 19 GELUKKIG VEEL MN SORRY, DAT IK IK DACHT AL STOOR, MENEEP fmr 15 HET RUü- YLAANDEREN, MAAR I TIG... IK ZAL JE WE HEBBEN NEER J l EEN HANDJE EEN WAARSCHUNlNGyjbK. HELPEN ONTMNGEN- H ÉH

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 2