God SER wil meer bevoegdheid om groei van PBO te bevorderen Resolutie-Van Thiel aanvaard De politie wordt ondergewaardeerd Mr. Van Doorn: Delen in franje is niet voldoende JfoUandia Voorlichting geen taak meer voor reclassering? /XJ Directie naar Rotterdam Bestuur becritiseert houding schouwburgcommissie DEBAT OYER INSTELLING VAN SCHAPPEN Drs. HoornwegVerbrokkeling komt het werk niet ten goede Per 1 september 1962 Minister Marijnen licht Kamer in Duiven en katten in Voorschoten en mens p. lorillard superior cool Afscheid voorzitter mr. Speyart v. Woerden voor Ramp „Hug° de Groot voor luchtvaartraad Zaak-Stalmann Verkeersongelukken Ir. A. W. v. d. Plassche ZATERDAG 29 APRIL 1961 PAGINA 5 e mensheid? pe'akt! In kleur! staat perplex! t* Is transparant! i <s8ceevtearNED0-MEXc WORLD FAMOUS CIGARETTE j l»m per 20 NEW YORK Ander geluid PIPE TOBACCO mensen Uitspraak over 6 weken De Waerdye biedt B een kans de geldontwaarding te ontlopen door levensverzekering op basis van belegging in aandelen DE WAERDYE Een Christendom, dat zijn eerste doel ziet in het vervolmaken van de mens, is een verminkt en verarmd Christendom. Het is van groot belang hier de zaken zuiver te stellen. Heel de goddelijke openbaring leert ons, dat de schep ping tot eerste doel heeft Gods ai rnacht en liefde kenbaar te maken. Hetzelfde geldt van de verlossing. Bij beide, schepping èn verlossing, is het initiatief, in de meest absolute zin van het woord, uitsluitend van God uitgegaan. Beide zijn dan ook werkelijkheid geworden „tot meer dere eer en glorie van God". Daar uit volgt, dat het onze eerste plicht is onze algehele afhankelijkheid van Bem te erkennen, Hem te aanbid den en te danken voor Zijn wijsheid en goedheid. Dat is bqvendien Zijn ^itgesproken wil, het eerste gebod. Bet Christendom is dan ook funda menteel theocentrisch. Een Chris tendom voorstaan, waarin de mens de plaats van God inneemt of dat Zozeer alle aandacht aan het schep sel schenkt dat God daarbij op de achtergrond raakt, betekent ronduit een wezenljk" misvorming van onze godsdienst. In een tijd als de onze, waarin het gemeenschapsbesef in het middel punt van de belangstelling staat, is een waarschuwing tegen een moge lijke ,,waarden"-verschuiving zeker niet misplaatst. Zonder deze op zich zelf hoogst verheugende herwaar dering der menselijke solidariteit ook maar in het minst te onder schatten, moeten wij als PhHcto nen toch met recht en reden bei dacht Z1in op een overschatting WÜ hierboven een g®"]Ke waardenverschuiving JL n' ils nk 'n bepaalde kringen reeds werkelijkheid. Daniélou ci teert een uitspraak van een voor aanstaand communist, die er echt niet om liegt. Hij zei: „Op de dag van mijn inschrijving in de partij begreep ik het christelijk mysterie van de Incarnatie". Naar de mening van Merleau-Ponty geeft het Incar natie-Christendom aan de mens die Voorrechten, welke het Transcen- dentie-Christendom aan God toe kent. En Jung ziet de verlossing als ..het herstel van een goddelijk on recht aan de mens". Men mag deze Uitingen niet als losse, individuele Uieningen beschouwen. Veeleer vat ten zij kort en bondig samen, wat men een wijd verbreide moderne mentaliteit kan noemen. De ont wikkeling van de wetenschappen, die de mens betreffen, heeft hun Waarlijk bewonderenswaardige ver worvenheden niet te na gesproken eveneens, of liever: vooral ook het hare daartoe bijgedragen. Een be kende formule wil, dat de heden daagse mens God op de eerste plaats „in de anderen", in zijn medemensen zoekt. Goed verstaan is dit inderdaad juist, zoals wij vroeger herhaaldelijk hebben be toogd Ons bezwaar geldt hier de toevoeging „op de eerste plaats", Waarmee de bovenbedoelde waarde- verschuiving een feit wordt. Op de allereerste plaats komt God. Onvoorwaardelijk! Het cultiveren van het gemeen- bel schapsbesef moge nog zo tieel oi?l3k' ïa zelfs nog zo essen- karakterS^eli3k, zijn - het sociale de Sacrn»^al\ het Christendom, van fel, evenaH en' staat buiten ,twij" dat de *erlmun algemeen erkent, van Pbr-i det Mystieke Lichaam meensT'hn de volmaaktste ge- meenschap 'S toch blijft het een s o on lHk d elke mens P 6 r" ®1n°"kjk „roept, dat elke mens •zei-O- 4° •'ke relatie tot God met fior. jmoe. ..°ultiveren, uiteraard zon- r~F daarbij zijn gemeenschapsplich- ren te verwaarlozen. Het is veeleer zo dat men deze des te beter be grijpt en nakomt, naarmate men S®^s°onJUk inniger met God verbon- 'eeft. Hoe meer wij Gods wil tot duideijTifi1 ons. leven maken, hoe roepfng is SS in?ien' d« het onze schapsleven vl "™erlijk gemeen heid na te bootsen -H' Drievu'dlg" ding tot de evenmens1" °"Ze Een Christendom lijke omgang met God d Pers0°n" persoonlijk gebed is niet H^lï" Ondanks de onloochenbar! ,far" God bedoelde steun, die de gemeen*" schap hem m zijn godsdienstigTeve kan (en moet schenken, blijft toch ieder persoonlijk verantwoordelijk voor zijn eigen zaligheid. In het per- soonlijk gebed keert de mens in zich zelf om er God te vinden, van Wie wii geloven, dat Hij, met de Zoon en de H.Geest, door de genade in onze harten woont. Wel verre van ons van de evenmens te vervreem den, stelt een nauw contact met God juist ons hart wijd voor hem - hem vanuit een open, omdat wij zuiver aanvoelen van Gods g meen vaderschap veel bfte£ M?®)} zien als onze broeder, als een kind van God, zoals wij zelf z«n. Dezelfde mentaliteit die God op de achtergrond schuift tervrille van de mens, komt er ook toe het een vlucht uit de wereld of spilling te noemen. Men ziet 3 taak op deze aarde als primair e *o belangrijk, dat er geen plaats teeer is voor zulke zaken als bidden. Van protestantse zijde is lan§® T tegenwoordig kan men in dit op stekt een kentering constateren ?et katholieke kloosterleven, vooral ®t contemplatieve, beschouwd als taE laf-zich-onttrekken aan deze raa Nog onlangs gaf een Luthe- varin Finland dit als de mening dat i zhn groep te kennen, toen in overai?'d een enquête werd gehouden het h - 1 al dan niet opheffen van teeuv de wet vastgelegde verbod Gen„ 6 kloosters te bouwen. •A.brauls t8-32 beloofde Jahwe terwnm de stad Sodoma te sparen het he van tien rechtvaardigen. Is GodVerinetel te veronderstellen, dat Wip °nze wereld nog spaart om- gehfi Tan de tallozen, die hun leven Wbfi aan Zijn dienst hebben ge- ging' die, naast hun eigen heli- haJ?.' Hem onophoudelijk om barm- dB rasheid smeken voor de verdool- In aan (Advertentie) Advertentie (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 28 april Aan het eind van een lange openbare vergadering over de groeiproblemen van de P.B.O. heeft de S.E.R. met 22 stemmen voor en 7 stemmen tegen een resolutie aan vaard. De resolutie ingediend door mr. F. J. van Thiel doet een beroep op de organisaties van ondernemers en van werknemers in de onderdelen van het bedrijfsleven waarin nog geen schappen tot stand gekomen zijn, zich op korte termijn grondig gezamenlijk ove het tot stand brengen daarvan te beraden. De S.E.R. nodigt zijn organisatiecom missie uit zich desgevraagd of uit eigen initiatief met de organisaties in ver binding te stellen om hen bij hun beraad te helpen en samen met hen te zoeken naar oplossingen voor praktische en psychologische bezwaren en voor be zwaren die uit de bestaande Wet op de Bedrijfsorganisatie voortvloeien. De Or ganisatiecommissie moet verder gaan bekijken op welke manier bereikt kan worden dat de bestaande privaatrech telijke organisaties van werknemers en werkgevers op enigerlei wijze kunnen worden gehoord omtrent voorgenomen verordeningen en beslissingen van hun schappen. Verder moet de organisatie commissie zich gaan beraden over de overdracht van taken, die thans de over heid en andere instellingen toevallen, aan de schappen. De raad wil periodiek ingelicht worden over de vorderingen die de commissie maakt met haar sti mulerende werkzaamheden. Aan het zeer belangrijke slot van de resolutie-Van Thiel zegt de Raad van oordeel te zijn, dat het voor een ver dere groei van de P.B.O. overweging verdient de S.E.R. bevoegdheid te geven de regering uit eigen beweging te advi seren over de instelling van een schap, ook indien de privaatrechtelijke organi saties geen volledige overeenstemming over de wenselijkheid van de instelling van een schap verkregen hebben. De S.E.R. zou in zulk een geval tot een „advies uit eigen beweging" moeten overgaan indien hij in overwegende mate van oerdeel is, dat de bezwaren welke in het overleg tegen de instelling van een schap zijn .langevoerd niet van voldoende gewicht zijn, dan wel dat het algemeen belang de instelling van het schap vordert. De resolutie-Var Thiel werd niet ge steund door de neutrale werkgevers met uitzondering van de vertegenwoor diger van de neutrale boerenorganisa- tie en door enige Kroon-leden. Het tegenstemmen van de laatsten werd ge motiveerd door het argument, dat de resolutie eerst laat aan de orde kwam. Men drong aan op een uitstel van de stemming, daar men zich op onderde len wilde bezinnen. Men zou, zo werd gezegd het betreuren, dat er een ver keerd beeld zou ontstaan wanneer men onder invloed van de tijdnood gedwon gen werd tegen de resolutie te stem men, terwijl men er na enig beraad zich wellicht gaarne mee zou kunnen v er eni gen. Soortgelijke geluiden werden door vertegenwoordigers van de "eutrale werkgevers eveneens geuit, maar in samenhang met hetgeen deze sprekers met name ir. Kruyff en ir. Den Hol lander eerder in het debat naar vo ren brachten, kreeg de vergadering niet de indruk, dat het de tijdnood was, die hen het meest in verlegenheid bracht. Ir. Den Hollander had er op gewezen dat hij niet zo pessimistisch was over de groei van de P.B.O. Hij had op geen enkel punt behoefte aan wijziging van de wet op de bedrijfsorganisatie en het had hen, zo zei hij, niet aangestaan, dat de organisatiecommissie er in haar nota over de grondproblemen van de P.B.O. op gewezen nad, dat de wet nog een andere wet dan die van de volledige vrijheid voor het instellen van schappen kent. Ir. Kruyff verklaarde eveneens met klem, dat elke instelling van een be drijfschap bij de wet voor hem verwer pelijk zou zijn, wanneer aan die instel ling geen duidelijke wilsovereenstem ming van de betrokken organisaties ten grondslag zou liggen. Van werknemerszijde werd echter een geheel ander geluid vernomen. Men wees erop, dat het tot stand komen van bedrijfschappen geen zaak is, die in al le gevallen aan de wil van de bedrijfs- genoten moet worden overgelaten, daar naar de geest van de wet niet alleen het eigen belang van de bedrijfsgeno- ten bij de groei van de P.B.O. in het geding is, maar ook het algemeen be lang. De heer Lelieveld (K.A.B.) be streed de bewering, dat de werknemers geen interesse voor de P.B.O. zouden hebben. Hun houding is niet getypeerd door lauwheid, maar door moedeloos heid, daar in vele gevallen gebleken is, dat het initiatief van de werknemers afstuit op de weigering van de werkge vers. De S.E.R. zou ook zonder overeen stemming van de bedrijfsgenoten tot een gunstig advies over de instelling van een bedrijfschap moeten kunnen over gaan. Na een termijn van vier jaar zou naar zijn mening de tijd voor vrijwil lige instelling verstreken moeten zijn, waarna instelling bij de wet zou moeten worden nagestreefd. Tussen deze beide, ver uiteenliggen- de, standpunten, poogde mr. Van Thiel de tussenweg te vinden. Hy betoogde, dat de idee van de P.B.O., de samen werking tussen werkgevers en werkne mers, in de praktijk sterk leeft, terwijl niettemin de P.B.O., zoals de wet die wil, voor velen een schrikbeeld blijkt te zijn. Men zou daarom wellicht beter niet star aan de wettelijke vorm moeten vasthouden, maar moeten zoeken naar wegen, waarbij juist met behoud van de samenwerking, die in de praktijk al bestaat, meer recht wordt gedaan aan de divergentie van de bestaande vor men en verlangens van het bedrijfsle ven. Evenals prof. Albregts wees hij op de verschillende mogelijkheden tot sti mulerende wetswijzigingen, zoals die onlangs in een rapport van de katho lieke werkgevers naar voren zijn ge bracht. Wijziging van de wet zag hij ech ter niet als een doel op zich. Liever zou hij zien, dat de interpreterende instan ties bepaalde vormen en wenselijkheden, welke zich in de praktijk voordoen, en welke niet in strijd zijn met de P.B.O.- idee, niet langer als strijdig met de be- saande wet zien. Mijn idee van P.B.O., aldus de heer Van Thiel, verdraagt zich uitermate slecht met een geforceerd ingrijpen van bovenaf. Vrijwillige suc cessen zijn mij liever. Maar zou, na het verstrijken van een zekere termijn, het overleg geen noemenswaardige vruch ten hebben afgeworpen, dan verklaar ik mij bereid maatregelen van dringen de strekking in overweging te nemen. Maar dan ook alleen wanneer daarvan in concrete gevallen een stimulans voor de doeleinden van de P.B.O. kan uit gaan. Trouwens aldus de heer Van Thiel de wet ként ook al de weg van instelling bij de wet. De spreker wees op de belangrijke taak van de organisatie commissie. De ze zal wellicht meer dan voorheen initia tieven moeten nemen om in gezamenlijk overleg met de organisaties tot nieuwe wegen te komen. Zij moet er rekening mee houden, dat de organisatorische ontwikkeling van elke branche een eigen geschiedenis en een eigen gezicht vertoont. De wettekst dient met soepel heid op deze situatie te worden toege past. Dit zal de taak van deze commis sie aanzienlijk verzwaren. Misschien, al dus mr. Van Thiel, is het daarom ook wel wenselijk dat deze commissie zich nog eens grondig op haar taak en even tueel ook op haar samenstelling bezint. Tsjechoslowakije De eerste ruimtevaarder, Joeri Gagarin, zal op uitnodiging van de Tsjechoslowaakse regering en communistische partij een bezoek van twee dagen aan Tsjecho- slowakije brengen. (Rtr) UTRECHT, 28 april Na een rede van mr. H. W. van Doorn, voorzitter van de KVP en lid van de Tweede Kamer, waaraan was voorafgegaan een woord van teleurstelling van de voorzitter, de heer Jos Ph. Körner, over de gang' van zaken, heeft de katholieke politiebond St. Michaël, die vandaag een kaderdag hield, in een resolutie zijn teleurstelling uitgespro ken over de beslissing van de rege ring om het daarvoor in aanmerking komende politiepersoneel uit te slui ten van een systematisering van de salarisschalen der lagere en middel bare ambtenaren. De centrale com missie voor georganiseerd overleg in zake ambtenarenzaken had het stand punt ingenomen dat dit dient te ge schieden voor de uitwerking van de zogenaamde franjeverdeling. De sys tematisering is tot stand gekomen in het kader van de welvaartsverdeling. Onjuist werd het daarom genoemd, welke groep van personeel ook bin nen deze sectoren niet ip deze sys tematisering te doen delen. De heer Van Doorn begon zijn rede over de politie als gezagsapparaat in de (Advertentie) Tobacco oi character giving you new smoking pleasure HOLLA UTRECHT, 28 april „Ik vraag me af of het juist is, dat de sociale voor lichting van de rechter vrijwel uitslui tend het prerogatief van de particuliere reclasseriiigsinstellingen is geworden. Hoewel ik me ervan bewust ben. met deze meining tot een geringe minderheid te behoren, blijf ik erbij, dat de voor lichting geen reclasseringsarbeid meer is. Dat vas wel het geval, toen de voor lichting nog voornamelijk mensen be trof die voor een voorwaardelijke ver- (Advertentie) DEN HAAG, 28 april De heren Rob de Vries, Richard Flink en Marius Kip verlaten de toneelgroep „Theater en zullen met ingang van 1 september 1962 de directie van „Het Rot terdams Toneel" gaan vormen, eventu eel samen met Ton Lutz, wiens con tract dan afloopt, maar aan wie het verzoek is gedaan, mede de directie van „Het Rotterdams Toneel" te blij ven voeren. Voorts zullen de dames Hoomans en Westerling van „Theater" met ingang van het seizoen 1962-1963 in dienst treden van „Het Rotterdams To neel". Een en ander blijkt ui» commu niqués, die vanavond werden verstrekt door de besturen van „Theater" en van „Het Rotterdams Toneel". In het communiqué van het bestuur van „Theater" wordt verklaard, dat hoe zeer het bestuur deze stap ook betreurt omdat het grote waardering heeft voor de wijze, waarop de directie haar taak vervult het alle begrip heeft voor de beweegredenen, die de directie van „Theater" tot dit heengaan hebben geleid. Betrokkenen hadden overigens volledige vrijheid daartoe te besluiten. „Het beleid en de houding van de Arnhemse schouwburgcommissie, wel ke een vruchtbaar verloop en een rede lijke voortgang van de besprekingen met het bestuur van de gemeente Arn hem ter verbetering van het klimaat in en om de schouwburg van deze stad in de weg zijn blijven staan, zijn helaas voor deze ontwikkeling in hoge mate bepalend geweest", aldus het commu niqué. Het dagelijks bestuur heeft zich be reid verklaard zijn functie tot het ein de van het seizoen 1961/62 te blijven vervullen. Uitgaande van de gedachte, dat alles dient te worden gedaan om „Theater" voor het oosten des lands te behouden, zal het bestuur op korte termijn een onderzoek instellen naar de mogelijkheden om de activiteiten van dit toneelgezelschap, met Arnhem als vestigingsplaats, te continueren. Een bereidverklaring van de huidige directie om indien gewenst met adviezen of op welke ander wijze ook, haar bij drage te leveren tot verwezenlijking van het thans gestelde doel, heeft het be stuur gaarne aanvaard", aldus het com muniqué van het bestuur van „Thea ter". oordeling in aanmerking kwamen. Nu heeft de meerderheid van degenen over wie voorlichting wordt gegeven tien duizend gevallen per jaar nog niet direct behoefte aan reclasseringscon tact. De noodzaak van confessionele dif ferentiatie erken ik uitsluitend voor het echte •eclasseringswerk, niet voor de voorlichting. De mogelijkheden voor goede reclasseringscontacten worden vaak bedreigd, als in het voor lichtingsrapport ongunstige gegevens moeten worden vermeld en de reclas- seringsinstellingen zouden, als ze van dit werk ontlast werden, hun eigenlp- ke werk doeltreffender ter hand kun nen nemen". Dit zei vanmiddag de directeur van het Nationaal Bureau voor Reclasse ring, drs. J. Hoornweg, die in de alge mene jaarvergadering van de Vereni ging van Reclasseringsinstellingen een inleiding hield onder de titel „Vijftig jaar samenspel in de reclassering tus sen overheid en particulier initiatief". Hjj voegde aan zijn opmerking overi gens toe, voorlopig geen andere moge lijkheden te zien en zeker niet te wil len pleiten voor een voorlichtingsdienst ressorterend onder het openbaar minis terie. Eerder dacht hij de voorlichting te laten verzorgen door de reclasserings- raden, waarin de particuliere instanties en de overheid vertegenwoordigd zijn. Een ander belangrijk punt uit het betoog was de kritiek die drs. Hoorn weg uitoefende op de verbrokkeling van het reclasseringsapparaat. Er zjjn momenteel 28 reclasseringsinstellin gen, dat is 22 minder dan in 1940, maar nog altijd te veel. De reclasse ringsinstellingen zijn niet alleen con fessioneel, maar ook functioneel en gewestelijk verdeeld. Het lijkt een huishouden van Jan Steen, net het Genootschap als vader, het Leger des Heils als bedrijvige moeder, twee al lang volwassen geworden kinderen: de KRV en de PCRV, een reeks pleeg kinderen: de consultatiebureaus, de Meyersvereniging als de huishoudster die het vuile werk opknapt en een stel ondergeschoven kinderen als lluma- nitas en de militaire reclassenngs- broedersriiap. Ik geloof, dat de on overzichtelijke veelheid het werk niet ten goede komt. Drs. Hoornweg zei, dat hij de kleine instellingen niet op geheven wilde zien, maar hij vroeg zich wel af, of het allemaal ,,volwaai- dige" reclasseringsinstellingen moe ten blijven, al zal dit voorlopig om financiële redenen nog wel het geval zijn. Uit de vergadering werd van de zijde van de mi.itaire reclasseringsbroeder- schap bezwaar gemaakt tegen de beti teling van ondergeschoven kind. „De broederschap is helemaal geen kind, maar een dienstbode die heel het ge zin behulpzaam wil zijn". De aftredende voorzitter, mr E. ba ron Speyart van Woerden, die tevoren hartelijk gehuldigd was, beëindigde de discussie met een uitvoerige beschrij ving van het schilderij waarop Jan Steen zijn eigen gezin heeft afgebeeld. Hij heeft er drie generaties samenge bracht, in grote verscheidenheid van kleuren, maar ook in grote verbonden heid. Een heel bijzondere plaats is in geruimd voor de dienstbode, die zich met grote toewijding wijdt aan een hulp behoevend kind. En dat alles in een licht van geluk. Zo zou ik u willen 'zien. oud en jong, verschillend van aard, maar nauw verbonden, aldus mr. Spey art. rechtsstaat en de politie als maatschap pelijke groepering met op te merken dat delen in de franje voor de politie mannen gezien hun moeilijk werk en achterstand niet voldoende is. Het po litiewerk, zo vervolgde hij, is dikwijls boeiend en verantwoordelijk, maar wordt nauwelijks voldoende gewaar deerd. De politiefunctie vergeleken met andere functies in ons maatschappelijk leven wordt blijkbaar op een lager ni veau gewaardeerd en met name be paald door de lagere salariëring ter wijl geheel in strijd daarmee de toege nomen moeilijkheid van het vak naar min of meer algemeen oordeel aan spraak zou moeten maken op een hoge re financiële waardering van het be roep. Met de politie als maatschappe lijke groep zjjn we volkomen vastge lopen. Als een van de oorzaken voor die ge ringe of in elk geval onvoldoende waardering van het publiek ziet de heer Van Doorn de omstandigheid dat het publiek met name in de jaren na de oorlog de politie is gaan waarderen conform haar meteriële en in het bij zonder financiële status. Er zullen re- ele maatregelen moeten worden getrof fen om de positie van de politie als groep in ons maatschappelijk leven te verbeteren waarbij ook hoort de be langrijke wijziging van zijn salariëring. De heer Van Doorn meende te weten dat de functiewaardering van het rap port-Boot hij begrijpt niet waarom daarover zo geheimzinnig wordt ge daan in elk geval een belangrijke verbetering eist van de salariëring van de politiemannen. Maar hij vroeg zich af of de commissie bij het uitzoeken van de vergelijkbare functies in ons maatschappelijk leven voldoende reke ning heeft gehouden me thet feit dat de politiefunctie moeilijker werd en een serie inconveniënten kent als maar wei nige andere functies. Door ons beleid van onderwaardering, ook in financieel opzicht van onze po litie, zijn we, aldus de heer Van Doorn, reeds terecht gekomen in een politie- tekort dat op geen enkele wijze verant woord kan worden genoemd. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 29 april De Raad voor de luchtvaart heeft gisteren in hernieuwde behandeling genomen de ramp met de K.L.M. Super Constella tion „Hugo de Groot", die in de nacht van 14 augustus 1958 na de start van het vliegveld Shannon neerstortte. Na dat enkele deskundigen gehoord waren sloot de directeur van de rijkslucht vaartdienst zich op de meeste punten bij de verklaringen van deze deskundi gen aan. Over de mogelijkheid van sa botage merkte hij op, dat daarvoor geen enkele aanwijzing is verkregen, al wilde hij de mogelijkheid van een bom in de lading niet geheel uitsluiten. Tevoren had de heer Backer gesteld, dat het niet mogelijk is de oorzaak van de ramp met zekerheid vast te stellen. „Overspeeding" (doldraaien) van de propellor, waardoor een schroefblad of de schroefas kan zijn gebroken, acht hij neel goed mogelijk. De ramp heeft, zo als men zich zal herinneren, aan 99 mensen het leven gekost. De geruchten over een politieke aanslag waren ver spreid na een bericht in het Pariise dagblad „Le Monde". De Raad voor de luchtvaart zal over zes weken uitspraak doen. DEN HAAG, 28 april Minister Ma- rijnen heeft, mede namens de ministers Luns en Beerman, geantwoord op de schriftelijke vragen die eergisteren le den van de vijf grote fracties uit de Tweede Kamer hebben gesteld. Onlangs heeft de minister van Landbouw, zo luidt het antwoord, berichten bereikt, volgens welke een ambtenaar van het ministerie van Landbouw te Bonn steek penningen zou hebben ontvangen, hem uit Nederland aangeboden, teneinde een zo groot mogelijke invoer van landbouw- produkten, met name groenten en fruit, in de Duitse Bondsrepubliek te bewerk stelligen. Die berichten waren van zoda nige aard en zo stellig, dat de minis ter van Landbouw aan de Bondsrege ring zjjn ernstige verontrusting ter za ke bekend heeft gemaakt. Daartoe acht te hjj zich verplicht tegenover de rege ring van een mogendheid, die tevens een medelid is van de Europese Econo mische Gemeenschap. Aangezien de minister de zaak me de van gewicht acht voor de gang van zaken in de E.E.G., heeft hjj de zelfde gegevens medegedeeld aan dr. S. L. Mansholt, vice-president der commissie en in het bjjzonder belast met de zaken betreffende de land bouw. Het is de heer Marjjnen bekend, dat het parket te Bonn een strafrechtelijk onderzoek instelt, en wel op grond van de mededelingen, welke de minister aan de bondsregering heeft doen toekomen. Ten dienste van daarmee ver band houdende opsporingen hier te lan de heeft de Nederlandse justitie mede werking verleend. Daar het justitiële onderzoek nog niet is afgesloten, wenst de minister zich thans te onthouden van een oordeel over de vraag of, voor zover Nederlanders in de zaak betrokken zijn, deze 'strafbare en-of laakbare handelingen hebben verricht. Hij hoopt aan de Kamer na dere mededelingen te kunnen doen, zo dra de stand van het justitiële onderzoek dit toelaat. BONN, 29 april (DPA) De „Deut sche Bauernverband", de grote Duitse boerenorganisatie, heeft gisteren berich ten tegengesproken als zou zij door het Oost-West-syndicaat te Amsterdam voor exp geli portbevordering beschikbaar gestelde Iden hebben ontvangen. Advertentie 75 COOLSINGEL 57 - ROTTERDAM MIDDENMEER, 28 april Op de Alkmaarseweg is vanmiddag de 66-ja- rige rustend landbouwer W. Noordhof door een personenauto gegrepen en op slag gedood. Het slachtoffer kwam fiet send vanaf een aan de weg gelegen boerenerf de weg oprjjden, waarbij hjj waarschijnlijk niet voldoende heeft uit gekeken. LEEUWARDEN, 29 april De 13- jarige Sjoerd Yntema te Sneek werd gistermiddag op slag gedood, toen hij op zjjn fiets vanuit de Hooiblokstraat de Singel opreed en daar gegrepen werd door een uit de richting Lemmer komende vrachtauto. Waarschijnlijk heeft de jongen de bocht iets te ruim genomen, waardoor de vrachtauto hem niet meer kon ontwijken. Ir. A. W. van de Plassche, direc teur-generaal van de Landbouw gaat 1 mei a.s. met pen sioen. Al heeft hij zijn werk, eerst in het land en later aan het departement, gedaan toch vindt hij het ook wel plezierig met pen sioen te gaan. Hij heeft namelijk al lerlei hobbies, waaraan hij zich nu echt kan gaan wijden. Hij houdt duiven, waarmee hij ook geregeld vluchten maakt, hij kweekt Siamese katten (o, ja, daar zijn liefhebbers ge noeg voor!) en hij knutselt en timmert graag. Dat knutse len en timmeren, dat zelf doen, leer de je wel in een klein Zeeuws dorp als 's Heer Abts- kerke, waar zijn vader predikant was en waar men op zelfwerkzaamheid ■was aangewezen. Daar op de pastorie is hij groot geworden, maar ook op het eenmansschooltje van dat dorp. Daar was één onderwijzer voor alle klassen. Hij zegt nu: dat had. voordelen en nadelen. Van de onderwijzer vroeg net alles. Het had voordelen voor de iets meer begaafden, die aldus gedwongen werden tot zelfwerkzaamheid, als de meester met een andere klas bezig was. De nadelen waren voor de minder begaafden, die op zo'n school dreigden te mislukken en in klassikaal onderwijs wel zouden zijn meegenomen met de anderen. Hy noemt het altijd nog een heerlijke school, die zijn gevoel voor vrij heid heeft ontwikkeld. Daarna kwam de H.B.S. in Goes en de studie aan de Landbouwhogeschool in Wageningen. Eerst was hij echter van 1916 tot 1918 in militaire dienst en wel bij de genie, dat vond hij óók heerlijk, want bij dat onderdeel kon hij knutselen. Na te zijn afgestudeerd in Wageningen kwam hij in 1952 in ambtelijke dienst als adjunct Rijkstuinbouwconsulent in Alkmaar om in 1923 naar Zeeland te worden overgeplaatst. Toen was hij weer thuis op de pastorie totdat hij in 1926 trouwde en in Goes ging wonen. Hij bleef daar tot 1935 en hij noemt dat nu nog zijn gelukkigste jaren, maar hij voegt er wel peinzend aan toe: „dat zeg je van een bepaalde pe riode in het leven geloof ik altijd, maar de latere jaren zijn toch niet min der gelukkig geweest." In 1935 haalde de toenmalige directeur-generaal van de Landbouw, ir. Roebroek, hem naar Den Haag als de eerste zelfstandige inspecteur voor de Tuinbouw. Het gevoel voor vrijheid verliet hem echter niet. Hij wilde niet alleen zelf vrij zijn, maar ook anderen vrij laten. Dus, zegt hij, ik delegeerde zoveel mogelijk. Ik gaf mijn medewerkers taken en daarmee eigen verantwoordelijkheid. Daardoor kreeg hij zelf bo vendien meer tijd voor wetenschappelijk onderzoekwaarvoor hij nauw contact met Wageningen onderhield. Daarom is hij o.a. ook voorzitter van de Nationale Raad voor landbouw kundig onderzoek T.N.O. en omdat hij in die geest iets wil blijven doen blijft hij nog voorzitter van de Nederlandse Algemene Keuringsdienst voor Groentezaden, voor de Boomkwekerijprodukten en voor de Siergewassen, alsmede van het Uitvoer-controlebureau voor produkten. Men kan toch na veertig jaar niet ineens breken met de landbouw. Maar overigens zijn er dan zijn duiven en Siamese katten in Voorschoten, zegt hij. Je moet hun capaciteiten kennen en het sportief spelen. De gerou- Die duiven hebben zijn voorliefde. Die moet je maar niet zo wegsturen tineerde reizigers komen wel terug, de andere moet je niet te gauw op reis sturen. Gisteren heeft ir. Van de Plassche afscheid genomen van zijn departe ment. Bij die gelegenheid deelde minister Marijnen hem mede. dat de ko ningin hem bij bevordering benoemd had tot commandeur in de orde van Oranje-Nassau. Hij is vroeger ook al benoemd tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. Woensdag 3 mei zal er een officieel afscheid zijn voor allerlei landbouworganisaties en -instellingen van half vijf tot zes uur in het Kurhaus te Scheveningen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 5