Beurs doet het wat rustiger aan maar grondtoon blijft nog vast Enkele nieuwe claim-uitgiften Vosse jacht voor ballonvaarders en stertocht naar Den Haag PAUL VLAANDEREN en de Cord well i Vrouwen van naar Amerika ZATERDAG-PUZZLE I» FEESTWEEK OP KOMST i HAARLEM kansloos tegen Succesvol Schoten bindt ook Zeeburgia aan de zegekar voor beker niet Alkmaar Yraas Antwoord DE BEURSWEEK VOORLOPIG NAAR BOSTON en COPYnrc.Hr swan fkattjp.es syndicate ZATERDAG 29 APRIL 1961 Pagina 6 I 1 Nieuwe emissies Jubileum Haagse Ballonclub In Dordrecht Twee nozems niet meer in de binnenstad? In de mijnstreek W: inkelpersoneel protesteert tegen openstelling op 1 mei Z'MW Oplossing IS april Loonpolitiek en werk tijdverkorting Houtworm. A.O.W Inkomen Ondersteuning Bronchitis Verloren uren Glazenwasser Postzegelmarkten Verhaalsrecht Gescheiden ingang Ongedierte Schoolbestuur Bevoordeling Liquidatie J eugdherbergen Gevleugeld woord I AMSTERDAM29 april Na Laos en Cuba was het deze week de muiterij in Algerije welke een verstorende in vloed op de internationale effectenbeur zen heeft uitgeoefend. Maar met het herstel van de rus* keerde ook het ver trouwen op de aandelenmarkten weer terug en wanneer men de laatste beurs- indexejjfers van het Damrak vergelijkt met die van vorige week vrijdag blij ken. op de scheepvaartaandelen na, de indices van alle groepen nog iets te zijn gestegen. Vooral de lokale indus triewaarden boekten een goede voor uitgang. In het eigenlijke beurssenti- ment is dan ook nog geen wezenlijke verandering gekomen. Nog dagelijks komen uit het buitenland de orders bin nen voor het kopen van een geselec teerde, maar niettemin vrjj uitgebrei de groep van lokale waarden uit de zgn. industrie-sector. De vraag is ech ter niet meer zo groot als in de wilde markten van enige weken geleden. De omzetten zijn dan ook verminderd en de koersbewegingen zjjn minder heftig ge worden, hetgeen echter niet wegneemt dat zich incidenteel nog steeds belang rijke fluctuaties voordoen. Tot de fondsen die. om welke reden dan ook, bijzonder in de gunst staan, behoren o.m. De Bijenkorf en Albert Hegn, alsook Ned. Ford. Voorts, in de pharmacevtische groep, Bandoeng- se Kinine en laatstelijk ook weer Zwitsal. Opemerkelijk was verder het scherpe koersherstel van de Chemische Fabriek Naarden. Het bij een koers van 590 pet. toch waarlijk niet stimulerende on veranderde dividend van 12 pet. van de Naarden lokte in eerste instantie een reactie van 40 pnt. uit. maar met de liefde van kopers bleek het toch niet gedaan te zijn. want de notering herstelde zich snel tot 585. Eenzelfde verschijnsel kon de laatste weken ook mniiiiiiuiiHiiiHiiiiiniiiiiiiiuiiiuimiiiniiiiiiniiiiiiiiiMmi' iiiiiiiiiiitiiiiiiiMiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiMiiiiiiimiiiiiiiii bij andere fondsen worden waargeno men. Merkwaardig is de wijze waarop het nieuwe beursaandeel Electrofact in kor te tijd omhoog is geschoten. Wat de buitenlandse kopers die op dit fonds zijn afgekomen beweegt, laat zich moei lijk beoordelen. Misschien is het 't werk terrein „electronica" dat de verbeel ding aanspreekt. Vóór het begin van de claimhandel voor de emissie van 7 ton aandelen pari, waarmede het geplaatste ka pitaal van Electrofact werd verdub beld, kon aan de hand van de in het prospectus vermelde gegevens een koers, taxatie van 180 pet worden vernomen. De claims werden echter reeds oplo pend verhandeld van 1700 tot 1900, overeenkomende met koersen van 270 tot 290 pet. voor de aandelen. Daarna is de koers van 310 op 17 april opge lopen tot 426 op 26 april, bij omzetten van gemiddeld f 40.000 nominaal per dag. Donderdag bleef de notering op *26 staan en vrijdag werd het 425. Wanneer men tegenover de huidige koers de winst per aandeel stelt welke op grond van het resultaat over 1960 ©ver het inmiddels vergrote kapitaal op 180 kan worden berekend, dan re sulteert daaruit een koers-winstverhou- ding van ongeveer 23,5. Voor een aan deel dat zijn beursmérites nog moet bewijzen, geen zacht prijsje. Het divi dend over 1960 bedroeg 9 pet., terwijl in het prospektus de mening werd uit gesproken dat ook over het vergrote kapitaal over 1961 een redelijk dividend zal kunnen worden uitgekeerd. De nieu we aandelen delen dit jaar voor de helft mee. De nieuwe aandelen Zwanenburg welke deze eek in de notering zijn gekomen ontwikkelen zich gunstig. De laatste dag van de claimhandel viel samen met de vaste stemming van de beurs op woensdag J.I., toen de geluk kige afloop van het Franse generaais- avontuur werd gevierd, waardoor het startpunt voor de nieuwe aandelen ho ger kwam te liggen dan het zich aan vankelijk had laten aanzien. Claimprjj- zen plegen n.l. doorgaans erg gevoelig te zijn voor het algemene beurssenti- ment. De laagste en hoogste prijzen van de claims, waarvan de theoreti sche waarde zich op ongeveer 627 liet berekenen, liepen dan ook sterk uiteen, t.w. van 525 tot 660. over eenkomende met koersen van 920 tot 1028 pet. voor de nieuwe aandelen. In middels is de notering opgelopen tot 1047. De nieuwe aandelen Kon. Papier, die in de claimhandel varieerden van 330 (laatste dag) tot 360 pet., hebben zich kunnen opwerken tot 375 vrij dag J.I.). De druk welke van de claim handel is uitgegaan is hiermede geni velleerd, want de theoretische koers van de nieuwe aandien, op basis van de laatste notering van de oude aande len vóór het begin van de claimhandel kwam uit op 373 pet. Volgende week komen er weer enkele nieuwe emissies aan de markt. De grootste daarvan is die van R. S. Stok vis (nominaal 8.194.000 aandelen en 10.296.000 converteerbare obligaties, beide pari). Het emissieprospectus is naar uiterlijk en inhoud goed opgezet. Het is te hopen dat dit van de jaar verslagen in de toekomst ook zal kun nen worden gezegd, want wat Stokvis op dit gebied in het verleden produ ceerde getuigde niet van veel interesse voor publiciteit. Het verslag over 1959 scheen echter wel eer verbetering in te luiden; alleen de „harmonica-uitvoe ring" was weinig practisch. Omzet (plus 20 pet.) en winst (plus 23 pet.) van R. S. Stokvis hebben zich in 1960 gunstig ontwikkeld en de toe lichting op de balans leert dat daarin grote stille reserves schuilen. Het prospectus opent voorts het vooruit zicht op een verdere groei van de om zet en dus hopelijk ook van de winst. De koers van de aandelen (405) getuigt overigens reeds van optimistische ver wachtingen te dien aanzien, want op basis van de getoonde winst over I960 194 per aandeel) laat de koers winstverhouding zich op 21 berekenen. Bij een koers van 405 pet. voor de oude aandelen, cum 12 pet. dividend I960, komt de theoretische waarde van een claim voor inschrijving op de aan delenemissie uit op 558,38 en die van een claim voor inschrijving op de uit- f'fte van converteerbare obligaties op 138.09. Een nieuw aandeel zou dan 323,35 pet. gaan kosten en een conver teerbare obligatie 141,43 pet. De Centrale Suiker Mij. is thans ein delijk ook zover dat de reeds lang gele den aangekondigde aandelenemissie kan worden gehouden. Het emissieprospec tus geeft echter niet die opening van za ken waarop aandeelhouders na de toe gezegde verbetering van de verslagge ving wellicht hadden gehoopt. Er moet nog naar veel worden geraden en men krijgt dan ook de indruk dat veel zoets verborgen blijft. Het winstsaldo in de w. en v. rekening lijkt op de gewenste maat te worden gesneden, zodat daaruit geen conclusies m.b.t. de werkelijke winstcapaciteit kunnen worden getrok ken. Bij een koers van 571, cum 12,5 pet. dividend over het boekjaar 1959-60, komt de theoretische waarde van de claim (per aandeel van 300) uit op 343,87 en de prjjs van een nieuw aan- deèl op ca. 444 pet. Voor de Wester Suikerraffinaderij laat de claimwaarde zich bij een koers van 527 voor de oude aandelen (stuk ken van 100), cum 11,2 pet. dividend over 1959-60, becijferen op 103,95 en de koers van de nieuwe aandelen op ongeveer 412 pet. De sortering papier-aandelen wordt uitgebreid met Gemeenschappelijk be zit VRG-Papier (Van Reekum-Gepacy). Het prospectus toont over 1960 een netto winst van 1,25 miljoen. Op het door de emissie van 3 miljoen nieuwe (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 27 april De Haagse Ballonclub, die deze maand vijfentwin tig jaar bestaat, zal dit jubileum on der meer vieren met een vossejacht voor ballonvaarders, die op Hemel vaartsdag, 11 mei, zal worden gehou den. Zes ballonnen met bemanningen uit vijf verschillende landen zullen hiervoor opstijgen van het Houtrust- terrein. Het is bij dit evenement, dat moge lijk wordt gemaakt door de organisa toren van de Gezinsbeurs, die van 8 tot en met 17 mei in de Houtrust- hallen zal worden gehouden, de bedoe ling dat er één baloon wordt aangewe zen als vos. De anderen, de jagers, moe ten proberen de vos zo goed mogelijk te volgen. De baloonvaarder die erin slaagt te landen binnen een straal van vijf kilometer van de plek waar de vos aan de grond is gekomen, heeft ge wonnen. Lukt dat niemand, dan krijgt de vos de prijs, die bestaat uit een kunstwerk van gebrandschilderd glas. De vos, die eerder mag opstijgen, moet trachten zich aan waarneming van de jagers te ontrekken door zo laag mo gelijk te varen. Het is bijna vijftig jaar geleden dat voor het laatst zo'n wed strijd in Nederland is gehouden. Voor Nederland zullen deelnemen de bekende ballon-commandante Nini Boes man, die dan haar honderdvijftigste vaart zal maken, en de heer J. Deme- nint, een notaris uit Den Haag. Voorts komen er een Belg, uen Fransman, een Duitser en een Zwitser, welke laatste twee zullen opstijgen met enorme bal lonnen met een middellijn van veertien mter. De wedstrijd wordt georganiseerd DORDRECHT, 28 april Als de rechtbank alhier met de eis van de officier van justitie tegen twee nozems, een van achttien en een van negen tien jaar, meegaat zullen deze lange tijd 's avonds na acht, 's zaterdags na twee uur en 's zondags de gehele dag, niet meer in de binnenstad mogen ko men. De officier heeft namelijk aan zijn eis van vier maanden gevangenisstraf, waarvan twee maanden voorwaardelijk met twee jaar proeftijd, deze bijzondere voorwaarde verbonden. De jongens moesten terecht staan omdat zij zich in de binnenstad mis dragen hadden. Uitspraak 12 mei. door de voorzitter van de Ballonclub, drs. J. Boesman. Alleen wanneer de wind zeewaarts blijkt te zijn zal de wed strijd niet kunnen doorgaan. Eveneens in het kader van de jubi leumviering is er een groots feest op zaterdagavond 1 juli op Catsheuvel. In het licht van schijnwerpers zal er eerst een aantal kapelopstijgi -ger, worden ge maakt, waarbij het Marjo-ballet voor een ongebruikelijke entourage zal zor gen. Tegen de morgen hoopt het echt paar Boesman dan te vertrekken voor een ballonvaart met onbekende be stemming. Het was in deze zelfde tuin dat in 1907 de eerste „Nederlandse" opstijging met een ballon werd gemaakt. Voorts is er van 1 mei tot 1 oktober een doorlopende wedstrijd, waarbij het de bedoeling is om, na op minstens tachtig kilometer afstand te zijn gestart, zo- dicht mogelijk in de omgeving van Den Haag te landen. Er worden diverse buitenlandse deelnemers verwacht. (Van onze Limburgse redacteur) HEERLEN, 29 april Een hon derdtal personeelsleden van winkel bedrijven in de mijnstreek, aangeslo ten bij diverse vakbonden, heeft tij dens een gisteravond alhier gehouden vergadering geprotesteerd tegen het besluit van de grootwinkelbedrijven en verschillende middenstandszaken om maandag de winkels niet te slui ten. De vergadering was ontstemd over het feit, dat de meeste winkels ter wille van het feit, dat op 1 mei een grote stroom kooplustige Duitsers wordt ver wacht, op Koninginnedag geopend zijn. Waarom, zo vroeg men zich af, moet het Nederlandse winkelpersoneel wer ken op een nationale feestdag ter wille van buitenlanders, die zelf wel vrijaf kunnen nemen. De discussie resulteer den in het besluit om een protesttele gram te zenden aan het Grootwinkel bedrijf en de Kath. Middenstandsvere niging, alhier, inhoudende het verzoek om maandag alsnog aan het winkel personeel vrijaf te geven. Op de sugges tie van sommige aanwezigen om de za ken krachtiger aan te pakken door middel van protestmarsen of stakingen ging de vergadering niet in. Inmiddels is we' de maandagse vrije makrt, die aanvankelijk ook op konin ginnedag doorgang zou vinden, voor 1 mei afgelast. aandelen a pari tot 6 miljoen te ver hogen geplaatste kapitaal komt dit neer op een winst van 208 per aandeel van 1000. De geconsolideerde ver- mogensposiite toont een intrinsieke waarde van de aandelen van ruim 290 pet. (na de emissie). Verwacht wordt een dividend in de orde van grootte van 12 pet. De aandelen VRG-papier zijn ook op de markt voor incourante fondsen nog nooit verhandeld. Voor de vaststelling van de claimprijs zullen de in het pros pectus vermelde gegevens dus als icht- snoer moeten dienen. Ter beurze taxeerde men de prijs van de claim reeds op circa 1900, hetgeen 290 pet. voor een aandeel zou betekenen. Deze week (2428 april 1961) laagste hoogste koers verseh. koers koers 28 apr. t.o.v. 21 april lnv.crt.TJ i's%Stafl. '47 4)',%Ned. I960 6% Won bw. '57 A'dam Rubb H.V.A A.K.U. Ver. Dell Mijen Van Gelder Z Hoogovens Muller Co Ned. Kabelf Philips Unilever Wilt B'uenrd Kon. Petr K.L.M Holl -Am Lijn K.N.S.M Van Ommeren N Seheppv U 100', s 100% 94fJ 95A 102 102% 111)4 111% 119 121% 142% 146 486 504 100)4 95 A 1»2% 111A Vi 12044 0 143)4 2% 4861/, —21)4 165.00 170.00 165.00 —3.60 415 44344 442 +22 1050 1137 11244 +42 529 545 544 9% 680 723 707 +22 1142 1172 1153% —18 856 887 866% 9)4 305 319 316 3 147.00 152.30 150.60 1.40 93.50 94.00 93.80 —1.20 169-/2 175 171 )4 203 210 210 2)4 351% 175 350 1% 171% 4% 345 170% Omzetten (nominaal) Vorige week: Aandelen 20,4. Obligaties 22,7. Cert, van Amerikaanse aandelen 5.274. Deze week (voorl.)Aandelen 19,7. Obliga ties 17,6. Cert, van Amer. aandelen 5.257. KOff® REGELRECHT BENROh/ ON 5BVEEK (Van onze verslaggeefster) AMSTERDAM, Zaterdag Vandaag vertrekken mejuffrouw J. van Winkel en mejuffrouw E. Gerritsen, vrouwen van Bethanië naar Boston, om over zee hun eigen vorm van apostolaats- werk uit te breiden, als expansie van het „pre-evangelische" werk dat deze congregatie (waarvan de leden niet ais religieuzen gekleed zjjn) beoogt, sinds ze nu 42 jaar bestaan als stichting van Pater van Ginniken S.J. Anders gericht dan de Vrouwen van Nazareth, werken de leden van de Vrouwen van Bethanië in alle stilte, zjj zijn minder bekend, maar zouden 0© Rond de getallen woorden invullen die in de richting van de wijzers van de klok gaan. Waar ze beginnen wordt niet gegeven. 1 journalisten - 2 bloem - 3 melkklier - 4 god van de liefde - 5 deel van een geweer - 6 puntig toelopend - 7 geluid - 8 vervoermiddel - 9 opening - 10 alleenspel - 11 jonge herkt.uwei - 12 vreemde munt 13 rivier in Duitsland - 14 meisjesnaam - 15 drank - 16 deel van een schip - 17 slim plan - 18 eiland bij Sumatra - 19 lekkernij - 20 vruchtbare pkats in een woestijn - 21 paard - 22 inwendig orgaan - 23 haas tige beet - 24 walm - 25 drank - 26 weinig - 27 vervallen huisje - 28 insect - 29 nevel - 30 vulkaan - 31 tijdperk - 3? zoogdier - 33 kledingstuk - 34 door schijnend materiaal - "1 paar - 36 praal - 37 grondsoort - 38 vogel - 39 balspel - 10 deel van het oog - 41 hemellichaam - 42 meisjesnaam - 43 zacht (van vlees) - 44 grote hamer - 45 bakkersg rei - 46 vreemde munt - 47 telegrafisch koersbericht - 48 telwoord - 49 vogel - 50 karakter - 51 trots - 52 zijrivier van de Donau - 53 inwendig orgaan - 54 stof in beenderen - 55 oorlogsgod - 56 rivier in Nederland - 57 gebruik in kle ding - 58 erkentelijkheid - 59 vervelend - 60 tegen. Horizontaal: giraffe - 3 mondain - 6 interessant - 10 torn - 11 abeel - 12 blad - 15 notaris - 16 gedegen - 17 broe der - 19 ge' as - 21 lies - 22 t "a - 23 tien - 26 lasterpraat - 27 ervaren - 28 verbaal. Verticaal: 1 gelaten - 2 foto - 4 naam - 5 naarden - 6 irrationeel - 7 rebus - 8 steeg - 9 telegrafist - 13 vrede - 14 adder - 17 ballade - 18 roede - 19 strop - 20 sandaal - 24 isar - 25 waar. Oplossing op briefkaart in te zenden tot en met 6 mei aan 't Kasteel van Aemstel, afd. prijsraadsel, N. Z. Voor burgwal 65, Amsterdam, met vermelding ouder of jonger dan 18 jaar. De prijswinnaars zijn: Mevr. Hogenes, Linnaeusstraat 87 I, Amsterdam; G. de Korte, Voorzorgstraat 12, Haarlem; M. Wiegmans, Weesperstraat 259, Muiden. hun leden-aantal van 120 graag uitge breid zien. Zoals men weet, is er twee jaar geleden binnen het gezelschap een wijziging geweest, tengevolge waarvan de contemplatieve groep welke met ge bed het werk der actieve leden steunde, is opgeheven. Alle leden werken dus nu naar buiten, zij het op de zeer verschil lende wijzen, waarop men zoekenden, die meer levenszeekrheid vragen, tege moet kan komen. Het meest bekend zjjn de Vrouwen van Bethanië in Nederland door het Reinilda Huis in Amsterdam, een vorm van club- en buurthuis en door het Zon nehuis in Bilthoven, waar sympathi- serenden met het katholicisme gele genheid hebben conferenties en retrai tes bij te wonen. In het buitenland heb ben de vrouwen van Bethanië in Ro me een Unitas Foyer, waar niet-ka- tholieke toeristen welkom zijn en een levensschool voor meisjes in Wenen. Er wordt nu dus een begin gemaakt in Amerika. Aanvankelijk zullen mejuf frouw Winkel en mej. Gerritsen zich ter oriëntatie aangaande de beste wij ze van werken in Boston vestigen. UTRECHT, 28 april Zondag 30 april spreekt de heer Frans van de Gun voor de KRO over loonpolitiek en werktijdsverkorting. Dit gebeurt in de KRO-uitzending „Wat ons bezig houdt", van 15.00 tot 15.10 uur, een serie uitzendingen gewijd aan actuele, sociale en economische vraagstukken, belicht door de K.A.B. Ja, wjj weten het wei. Volgende week is een echte feestweek. Jullie zul len dus wel niet veel kranten lezen. Toch geven wij weer een puzzel. En we zijn nieuwsgierig hoeveel op lossingen er nog binnen zullen komen. De oplossing van de vorige puzzle was zo: Horizontaal: 1. tank, 3 oor, 5 arm, 6 aal, 7 rob, 9 tuba, 10 arts, 12 mol, 15 koe, 16 roe, 17 zak, 18 raap. Vertikaal: 2 kano, 3 oma, 4 kast, 7 ram, 8 bal, 11 ster, 13 ober, 14 ark. De prijswinnars: le prijs: Marian Lammers, Duvenvoor- destraat 50, Haarlerp. 2e prijs: Irma de Waard, Egmonder- straatweg 23, Egmond aan de Hoef. 3e prijs: Wim Bank, Kruisweg 1059, Hoofddorp. Nieuwe inzendingen per briefkaart aan de redactie van dit blad. Naam van je krant vermelden. In jinkerbo venhoek schrijven „Kinderprijsvraag. HAARLEM, 29 april Voor de voetbalclubs uit Haarlem en omgeving is voor maandag Koninginnedag een inhaalprogramma vastgesteld, waarvan verschillende wedstrijden niet van belang zijn ontbloot. Ook de semi-profclub „Haarlem" komt binnen de lijnen en wel als gastheer van „Alkmaar" in de strijd om de KNVB-beker. Zouden de Haarlemmers er in slagen deze ontmoeting in een overwinning om te zetten, dan ontmoet de ploeg op donderdag 25 mei de winnaar van het treffen AjaxKFC. We zjjn benieuwd hoe de roodbroeken zich tegen de Alkmaarse ere-divisie- club zullen weren. Een verrassing in de vorm van een Haarlemse zege is o.i. niet uitgesloten. De wedstrijd wordt geleid door Leo Horn. Bjj de tweede klassers g iat Ripper- da op bezoek bjj kampioenskandidaat AFC. Met slechts een punt voorsprong op de hekkesluiter Hercules verkeren de Haarlemmers in ernstig degrada tiegevaar. zodat een overwinning bij zonder welkom zou zijn. De kans dat de oranje-witten in de hoofdstad tot succes zullen komen lijkt evenwel niet erg groot en we vrezen dan ook voor de club van de Dreyers dat het tref fen met de „Reds" op een nederlaag zal uitdraaien. HBC ontvangt Aalsmeer en omdat de Heemstedenaren nog niet hele maal veilig staan, kunnen de punten best worden gebruikt. Gezien het feit dat de HBC-ers in hun laatste zes wedstrijden geen enkele over winning meer behaalden, hebben zij beslist iets goed te maken! We houden liet dus op twee punten voor de gastheren. Schoten is bij de Haar lemse tweede klassers de laatste tijd de meest succesvolle ploeg. Met 9 winstpunten uit hun laatste 5 par- tijen zjjn de geel-zwarten prima voor de dag gekomen de ploeg mag in staat worden geacht om ook uit het treffen bij Zeeburgia zegevierden, naar voren te treden. Gebeurt dat dan is Schoten van alle zorgen voor de laatste plaats bevrijd. De wedstrijd Zandvoortmeeuwen- Watergraafsmeer is voor beide clubs van geen enkel belang meer en kan door de Zandvoorters worden gewon nen. Voor de katholieke derde klassers staat slechts een match op het pro gramma en wel de ontmoeting RCZ- NAS. De Halfweggers hebben nog een punt nodig om zich definitief in veilig heid te stellen, een opgave die in de komende wedstrijd verwezenlijkt moet kunnen worden. Bij de katholieke vierde klassers heeft Onze Gezellen „vrij", hetgeen niet wegneemt dat het voor de Haar lemmers een belangrijke speeldag zal worden. Gespeeld wordt n.l. de wed strijd St.Martinus-ETO, waarbij de bovenste plaats in het geding komt. Bij een overwinning van St.Martinus is de strijd voor Onze Gezellen ge streden en zijn alle kampioensillusies van de baan. In het tegenovergestelde geval blijven de Haarlemmers hun kans echter behouden, waardoor een uiterst spannend slot van de competi tie kan worden verwacht. Vijf clubs, te weten St. Martinus, Bloemendaal, Lijnden, Onze Gezellen en ETO, zouden bij een nederlaag van St.Martinus in het ^treffen tegen ETO nog kandidaat zjjn voor de titel. Van het resultaat van deze ontmoeting hangt inderdaad heel wat af. Vragen voor deze rubriek moeten worden gericht aan de Redactie van ons blad (met in de linker-bovenhoek der enveloppe: „Vragenru briek"). De beantwoording ge schiedt gratis. De Redactie behoudt zich echter het recht voor, bepaalde vragen niet voor beantwoording in aan merking te doen komen. Over de beslissing dienaangaande kan niet worden gecorrespondeerd. Gaarne vermelding van naam en adres bij de ingezonden vragen. Men houde er nog rekening mee, dat men minstens 14 dagen op antwoord zal moeten wachten en dat het ons niet mogelijk is, in te gaan op verzoeken tot persoonlijke beantwoording der brieven. Sinds enige tijd heb ik houtworm in mijn theemeubel. Al enkele ma len heb ik het met petroleum over goten maar dit helpt niet. Wat te doen? vraagt mevr. A. A. v. H.Z. Overgieten is niet voldoende. Legt u het meubelstuk zó neer, dat u de vloei stof gemakkelijk met een penseeltje of spuitje in de gaatjes kunt laten lopen. Men kan petroleum of terpentijn ge bruiken, maar voor dit doel zijn ook speciale middelen in de handel, waar onder enkele die preventief werken. Vul de gaatjes eenmaal per week geduren de drie weken. U kunt dan aannemen dat er geen leven meer in het hout zit. Bij de bewerking komen de kevers of larven nogal eens naar buiten. U moet ze dan dadelijk dooddrukken. Na de be handeling maakt u de gaatjes weer dicht met stopwas. Hoe kan ik de aanslag A.O.W. na rekenen? vraagt F. T. van R. De aanslag A.O.W, wordt opgelegd vol gens tabellen, welke u bij de belasting inspectie kunt aanvragen of bij de boekhandel kunt kopen. Als ik binnenkort 65 jaar word kan ik niet blijven werken. Ik ontvang van mijn werkgever geen pensioen. Op welk inkomen zou ik niettemin kunnen rekenen? aldus A. G. In elk geval kunt u rekenen op een uitkering volgens de A.O.W. van 149,50 per maand voor gehuwden. Als er rentezegels voor u geplakt zijn, kunt u bij de Raad van Arbeid ouder domsrente aanvragen. Hoeveel deze zal bedragen kunnen wij u niet zeggen, dat hangt af van de waarde van de geplak te zegels. Het totaal van deze uitkerin gen zal wel onvoldoende zpn voor uw levensonderhoud, zo dat u zich even tueel tot de afdeling Sociale Zaken in uw gemeente kunt wenden om verdere ondersteuning. Het bedrag hiervan kan door ons niet worden opgegeven, dit hangt geheel van uw omstandigheden af. Mijn moeder is in een bejaarden huis gegaan. Haar inkomen is hier voor echter niet toereikend. Zij heeft een klein bedrag op haar spaarbankboekje. Moet zij dit be drag eerst opmaken voor zij in aan merking komt voor ondersteuning? aldus H. de W. Afgaande op de gegevens die u ons verstrekt, zal uw moeder zeker op on dersteuning mogen rekenen. Went u zich zo spoedig mogelijk tot Sociale Za ken in uw gemeente. Mijn vrouw lijdt aan bronchitis. Men vertelde mij dat de aanwe zigheid van een kanarievogel en een poes niet goed is voor m'.jn vrouw. Ben ik genoodzaakt beiue dieren weg te doen? vraagt H.J.l. Vermoedelijk zal de aanwezigheid van deze huisdieren geen kwaad kunnen, zeker die van de poes niet. Men heeft u waarschijnlijk verteld, dat vogels soms overbrengers zpn van een be smettelijke ziekte, die de ademhalings organen kan aantasten. Dit is echter een gevaar, waaraan een ieder bloot kan staan die vogels in huis heeft en niet buitengewoon hygiënisch met die dieren omgaat. Overigens is er iemand die zulke dingen nog beter weet dan wij: uw huisarts. H.V. schrijft: op tweede paasdag was ik vrij en nu wil de werkgever dat de verloren uren worden inge haald, Ik werk op een textlelate- lier, waar de 45-urige werkweek is ingevoerd. Is dat juist? Dit is niet juist. Tweede Paasdag, evenals tweede pinksterdag, Hemel vaartsdag en eventueel de beide kerst dagen wordt er niet gewerkt, maar de daardoor verloren gegane uren behoe ven niet zonder vergoeding van over- werkgeld te worden ingehaald. Is er te veel werk en moet er bepaald lan ger gewerkt worden, dan is er een ver gunning voor nodig van de Arbeidsin spectie en moet betaling plaats heb ben als geldt voor overwerken. Belasting Mej. A. stelt een belastingvraag. Voorzover wü het kunnen berekenen ligt uw brutoloon op 64.80, waarvoor in groep 1 5.03 loonbelasting is ver schuldigd. Deze tabel geldt voor de tijdvakken die na 31 december 1960 eindigen. Voorheen zou er voor loon belasting verschuldigd zijn 6.08. M. v. S. schrijft: mijn glazenwas ser voldoet niet. Ik kan geen ander krijgen, de bond wil het niet heb ben. Wat te doen? Dat is wel lastig, maar u zult het met hem moeten doen, vrezen wij, want geen enkele andere glazenwasser zal u helpen. Het enige wat u kunt doen is: protesteren. Zijn er in Parijs en Antwerpen postzegelmarkten, vraagt T.M. In Antwerpen wordt op de zondagmor gen markt, ook postzegelmarkt, gehou den en in Parijs worden er op 2 plaat sen postzegelmarkten gehouden, n.l. op de Avenue Gabrielle en Avenue Ma- rigny en wel op donderdag, zaterdag, zondag en op feestdagen van 8 tot 19 uur. In Antwerpen wordt de markt ge^ In 1958 werd ik bij rechterlijk von nis veroordeeld alimentatie te be talen voor mijn schoonmoeder. Kan ik de betaling thans stoppen in ver band met de beperking van het verhaalsrecht, aldus C.H.B. U hebt gezien, dat het bjj deze wet ging over de beperking van het ver haalsrecht. Aangezien er op u door nie mand iets wordt verhaald, kan deze wet dus niet in uw geval van toepas sing zijn. Wel kan worden megede- deeld, dat gedacht wordt over een nieu we wet bijstand levensonderhoud in de toekomst, maar daar hebt u momen teel niets aan. Van mijn woning is de bovenver dieping gevorderd. De bewoner wij nu een aparte deur maken bij de trap. Akkoord. Maar nu wil hij ruimte hebben voor een portaaltje bij die deur, dat gaat ten koste van onze ruimte. Moet ik die eis ook inwilligen? vraagt A.B. Degene, voor wie woonruimte gevor derd is, kan krijgen wat hem is toe gewezen, maar meer ook niet. Hij gaat dus met zijn laatste eis te ver. Mis schien kunt u zichtot de gemeente wenden. Ik heb in mijn schuurtje veel laet van „pissebedden". Wat te doen? aldus mevr, S. Om het soort ongedierte, dat volgens het woordenboek der Nederlandse taal inderdaad „pissebedden" mag worden genoemd, te bestrijden, zou u het vol gende kunnen proberen: U zet tegen de avond een stel omge keerde bloempotten neer op de plaat sen waar ze het meest voorkomen. U vult die potten met vochtige kranten of lapjes of nog beter met uitgeholde rauwe aardappelen. De diertjes krui- pendan 's nachts door de ronde gaat jes van de omgekeerde bloempotten naar binnen, 's Morgens kunt u de die ren vernietigen. J. M. de W. zegt zicht niet te kun nen verenigen met een beslissing van een parochiëel schoolbestuur en vraagt waar hij tegen zulk een beslissing in beroep kan gaan. Het schoolbestuur in kwestie weigert n.l. kinderen die in een bepaalde wijk woonachtig zijn te laten in schrijven voor een bepaalde paro chiële school. In dit soortvan zaken zpn de school besturen autonoom. Er bestaat ten aan zien van dergelijke beslissingen geen beroepsinstantie. Maar misschien is de beslissing van het schoolbestuur rede lijker dan u denkt (als wjj het wel heb ben zijn er in uw parochie meerdere parochiëlescholen en bij de toelating van leerlingen zal een schoolbestuur mede letten op een evenwichtige bezet ting van de scholen). Wij raden u aan u vooral te laten voorlichten omtrent de motieven van het schoolbestuur; misschien verschaffen die u een ander zicht op de genomen beslissing. Mijn schoonvader' zou by zyn over lijden graag een zo groot mogelijk deel van zijn bescheiden bezittingen waaronder een huisje aan zyn vrouw willen zien toekomen. Ho» groot is dat gedeelte? vraagt Th. K. Hij heeft 5 getrouwde kinderen, de kinderen zijn alle tot medewer king bereid. Uw schoonvader moet om zijn doel t» bereiken de hulp hebben van de nota ris. Over het beschikbare gedeelte kan hij beschikken zoals hij verkiest. In zijn geval is niet beschikbaar wegens de legitieme porties van de kinderen 5 maal van 1/6 van de maatschap, zodat aan zijn vrouw de rest vermaakt kan worden. De wijze waarop dient hij af te laten hangen van het advies van de notaris. De vorm van levenslang vruchtgebruik van het huisje kan zeer zeker ook worden gekozen. De kinde ren behoeven hun medewerking niet te geven en kunnen dat trouwens ook niet, voorzover het betreft een ovtreenkomst over zaken welke in de toekomst aan hen zullen opkomen. houden in café St. Jan, St. Jansplaats, 'uitspraak van Paul Krüger, Met mijn broer heb ik 40 jaar lang een brandstoffenzaak gedreven. Van het bedrpfskapitaal bouwden we een pakhuis op mijn grond. Nu is de zaak opgeheven en eist myn broer de helft van (le bouwkosten van het pakhuis. Mag ik nu ver goeding rekenen voor de grond, waarvan hij 40 jaar medegebruik heeft gemaakt? aldus G.W.D. Deze vraag van uw broer om uitbeta ling van de helft van de vroegere bouwkosten indertijd gefinancierd uit het bedrijfskapitaal lijkt ons ge rechtvaardigd als dat bedrijfskapitaal voor de helft van hem was. Deze vraag staat uiteraard niet op zichzelf, omdat het gezamenlijke bedrijf moet worden geliquideerd. Waarom raadpleegt u niet de notaris, die op de hoogte is van uw zaken? Alsdan kan ook worden be zien de vraag of terzake door uw broer nog iets verschuldigd is. Tot wie moet ik my wenden voor inlichtingen en adressen over en van jeugdherbergen, aldus C.M.H. Het adres van de Katholieke Vakantie huizen en -jeugdherbergencentrale luidt Nachtegaalstraat 60 bis, Utrecht. Kunt u my vertellen waar het ge vleugelde woord „Het zal waarach tig wel gaan" vandaan komt? vraag* mevr. J. Tl. -V. ,Het zalwaarachtig wel gaan" it

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 6