Honderd jaar Leidse Sterrenwacht RUSSEN PARADEREN OP HET RODE PLEIN Interessante roman over Russische D schoolproblemen Slot past slecht Toneelgroep Theater niet meer in het bestuur Van tonnage in aanbouw 10 pet. op Nederlandse hellingen G PAUL VLAANDEREN Cdrdwell affaire L HET ONDERWIJ S OP DE HELLING Nieuw pleidooi voor lijfstraffen Tanganjika heeft zelfbestuur Gouda Mekka voor genealogen Arrestaties in Amsterdam GROTE WETENSCHAPPELIJKE FAAM M In het Hogerhuis JEUGDFESTIVAL VELP 1961 Gestolen auto's uit Duitsland via België ingevoerd Luchtlijn Amsterdam naar Honolulu Prins bij afscheid van directeur luchtvaart geneeskundig centrum Overleg in Washington begin volgende week Opnieuw beraad over koepel Kleine Loo Jaarbeurs Utrecht vergroot Juliana-hal Munther vormin g in Finland Post voor de marine DINSDAG 2 MEI 1961 PAGINA 2 Feestdag aar gaat het nu juist bij de opvoeding om: om aan dacht voor de mens. Kent u de parabel over de herder die hon derd schapen had en er één ver loor? Laat u die evangelische parabels nu maar achterwege! Wij hebben een collectief, wij werken met collectieve opvoe ding. Speurtocht naar apothekersgeslachten Canadian Pacific Airlines STUDIEKOSTEN EN STUDIETOELAGEN Luchtvaartbesprekingen (Van een bijzondere medewerker) Op 12 mei zal, in de filmzaal van de Leidse Academie, een feeste lijke bijeenkomst worden gehou den ter gelegenheid van het feit dat de Leidse Sterrenwacht honderd jaar geleden haar eigen strrewachtge- bouw voor het eerst in gebruik nam. Een viertal sprekers, prof. dr. J. H. Oort, directeur van de sttrrewacht, dr. J. E baron de Vos van Steenwijk, pre sident curator van de Leidse Universi teit, prof. dr. E. H. Vogelezang decaan van de wis- en natuurkundige faculteit en dr. J. Raimond jr., voorzitter van de Nederlandse vereniging voor weer en sterrenkunde zal bij deze gelegenheid ongetwijfeld prijzende woorden wijden aan de honderdjarige. Niet ten onrech te, want sedert het nieuwe begin van het astronomisch onderzoek in 1861 on der de leiding van de toenmalige di- ecteur prof. Kaiser, is de sterrenwacht tot zeer grote bloei gekomen. Het aan tal medewerkers in 1861 was maar zeer gering; Kaiser als hoogleraar en één wetenschappelijk medewerker. In 1961 werken dagelijks ongeveer 65 men- se- in en om de sterrenwachtgebouwen. De wetenschappelijke staf is ongeveer vertienvoudigd en bedraagt omstreeks 20 medewerkers. De Leidse Sterren wacht geldt thans als een van de be langrijke sterrenkundige instituten ter wereld. Verscheidene buitenlandse stu denten komen in Leiden sterrenkunde studeren of werken er voor hun doctorstitel. Toch bezit de Leidse Sterrenwacht in Leiden maar een zeer beperkt aantal telescopen die bovendien niet tot de zeer grote behoren. Omdat het in ons klimaat geen zin heeft kost bare telescopen op te stellen heeft de sterrenwacht in Zuid-Afrika in een gebied waar de weersomstandighe den voor astronomisch werk uitmun tend zijn. haar grote telescopen op gesteld. Het werk dat daar wordt verricht vond internationale erken ning o.a. door een grote schenking van de Rockefeller Foundation. Met die gift bouwde de sterrenwacht vóór de laatste wereldoorlog haar eerste eigen grote telescoop op het zuidelijk halfrond. Na de oorlog werd een tweede telescoop, ditmaal een reflec tor van revolutionair ontwerp, daar aan toegevoegd. In Leiden kunnen de jonge astronomen als student reeds een schat aan ervaring aan de wel iswaar kleine maar zeer goed uitge ruste telescopen opdoen. Behalve de optische astronomie be oefenen Leidse astronomen ook de na de oorlog begonnen radio-astronomie. Onmiddellijk na de oorlog is men be gonnen met waarnemingen met behulp van een oude Duitse radarspiegel die men bij Kootwijk opstelde. Later heeft de stichting „Radiostraling van zon en melkweg" in Dwingeloo (Dr.) een enorme radiotelescoop gebouwd, toen de grootste ter wereld. Een groot deel van de waarneemtijd aan die radiote lescoop wordt door Leidse program ma's ingenomen. In het buitenland geldt het werk aan de radiotlescoop in Dwingeloo door de buitengewoon mooie resultaten die men ermee heeft bereikt als een bijzonder voorbeeld van "oed astronomisch onderzoek. dige directuer van de sterrenwacht prof. dr. J. H. Oort in ontwikkeling. Pro jecten die weliswaar niet meer een aangelegenheid van de Leidse sterren wacht alleen zijn, maar waarbij Leiden toch wel een zeer belangrijke rol speelt. De radioastronomen in de Bene lux zullen binnen niet al te lange tijd de beschikking krijgen over een gigan tische radiotelescoop. Een kruisanten- ne waarvan de armen elk 5 kilometer lang zullen worden en ongeveer 85 me ter breed. De plaats waar die tele scoop zal worden opgesteld staat nog niet vast maar zal waarschijnlijk er gens op de grens van België en Ne derland liggen. Zeer belangrijke vraag stukken van cosmonologische aard zullen met deze telescoop kunnen worden op gelost. Het tweede project waarbij Leiden betrokken zal worden is de bouw van een reuzentelescoop voor optisch on derzoek van de ruimte. De telescoop zal worden opgericht ergens op het zui delijk halfrond door verschillende Europese landen gezamenlijk. De spie gel van de telescoop zal een doorsnede krijgen van 3 meter. Het zal de eer ste telescoop van die afmetingen zijn op het zuidelijk halfrond. Hierdoor zal deze van onschatbare betekenis kunnen worden voor de astronomie als geheel maar in het bijzonder voor de Europe se astronomen die ermee zullen kun- nen werken. De regeringen van de verschillende landen hebben zich reeds gebonden de nodige gelden voor de bouw beschikbaar te stellen. De invloed van de Leidse sterren wacht strekt zich door de vele buiten landse contacten veel verder uit dan het beperkte grondgebied om de ge bouwen van de sterrenwacht, die nu honderd jaar oud zijn. 12 mei zal na de bijeenkomst in de academie een rondgang worden gemaakt over het terrein van de sterrenwacht. Dan zul len ook de nieuwe vleugel en de ver beterde outillage in de gebouwen in ogenschouw kunnen worden genomen. Tevens zal er een tentoonstelling wor den ingericht waar aan de hand van oude en nieuwe apparatuur, foto's en maquettes een beeld zal worden gege ven van de groei van de sterrenwacht in de loop van de afgelopen honderd jaar en in welke richting het nog steeds jeugdige instituut zich zal gaan ontwikkelen. De tentoonstelling zal voor het publiek open worden gesteld. Twee nieuwe projecten zijn onder de stimulerende werkkracht van de hui- (Van onze Londense correspondent) LONDEN, 2 mei Tijdens een de bat, dat gisteren plaats had in het Ho gerhuis, verklaarde de eerste rechter van het land, de Chief Justice Lord Parker, zich voorstander van de we derinvoering van lijfstraffen, namelijk van het gebruik van roede en riet. H« erkende dat dit wellicht neerkwam op het terugzetten van de klok, maar achtte dit geen ernstig bezwaar. De lord schatte het aantal van de be volking, dat zijn mening deelde, op 70-80 procent. Onder de rechters en de la gere magistratuur was volgens hem de meerderheid even groot. Het was hem onverschillig of de regering de voor keur zou geven aan het Spaanse riet of de berkenroede en meende dat veroor deling tot een pak slaag slechts behoor de te geschieden voor een tweede ver grijp, begaan door eenzelfde persoon Lord Pakenham, die tengevolge van het erven van een nieuwe adellijke ti tel nu Lord Longford heet en die minis ter was in Attlee's kabinet, verklaarde zich opnieuw tegenstander van lijfstraf fen, maar meende dat gevangenisstraf eveneens een geheel verwerpelijke op lossing was. DAR-ES-SALAAM, 2 mei (TJ.P.I.) Op de eerste mei hebben de ruim negen miljoen burgers van het Britse protec toraat Tanganjika, aan Afrika's oost kust. zelfbestuur gekregen voor wat hun binnenlandse aangelegenheid be treft. Slechts defensie en buitenlandse zaken van {Ut toeristen- en jagerspaia- dijs blijven in handen van de Britse gouverneur, Sir Richard Gordon- Turn- bull, die op zijn beurt weer orders uit voert van de regering te Londen. Zelfs deze beperkte bevoegdheden zal het Britse bestuur niet lang meer houden, want Tanganjika wordt op 28 december een geheel soeverein land, waardoor het in aanmerking komt voor lidmaat schap van de Verenigde Naties en van het Britse Gemenebest. Deze verdere stap op de weg naar nationale onafhankelijkheid zal ook con sequenties hebben voor de buurlanden, die thans nog onder Brits bestuur staan, namelijk Oeganda, Kenia en Zanzibar. Dit pleidooi van een lerares die een van het goede pad afgeweken leerling beschermt tegen een strenge schooldi- rectrice uit de Sovjetroman Eer (1959) wijst duidelijk naar een bepaald soort onderwijsproblematiek. In Rusland vormt dit punt een onderdeel van een strijd die op meer fronten gevoerd wordt; in vele werken van jongere schrijvers wordt een lans gebroken voor de afzonderlijke mens die niet op gewassen is tegen een s.roep bureaucrati sche gezagsdragers. In bovengenoemde roman van G. Medynski vormt een proces tegen een bende jeugdige mis dadigers het uitgangspunt: één van hen, de zestienjarige scholier Anton, trekt de aandacht van de schrijver. Hij bezoekt ouders en school van de jongen en brouwt uit deze gegevens eeri lijvig verhaal over de „nozems", een echte probleemroman die verder geen artis tieke pretenties heeft. Antons moeder blijkt een oppervlakkige vrouw, eerst ge scheiden en toen hertrouwd met een egoïstische Streber. Ze heeft haar '.oon verwend en verwaarloosd zodat hij noch voor haar noch voor zijn stiefva der enige achting heeft. Bij hun preken denkt hij: „Hun daden zijn in strijd met hun woorden", bij de lesser van andere opvoeders spot hij: „Dat hebben ze al zo vaak in onze oren getoeterd! Oude kostEn waarom moet ik net zo den ken als de anderen?" Zo wordt hij >-ijp voor de invloed van een slechte vriend, lid van een bende jeugdige dieven. Had de school hem nu maar opgevangen! Maar nee: ieraren en leerlingen zijn hem liever kwijt dan rijk, op de boven geciteerde lerares na, die toch niet in staat is hem te redden omdat ze alleen staat. Aldus de moraal van dit ver haal. De strijd van een dergelijke idealist uit de onderwijswereld is hoofdmotief in de jongste roman van V. Tendrja- kov. Deze in 1923 geboren schrijver is de laatste jaren vooral naar voren ge komen met korte verhalen waarin hij een bekend thema de strijd van de held, vaak een „novator" op een of ander gebied, tegen een reeks bureaucra ten op originele wijze hanteerde. in zijn nieuwste werk, een dikke ro man De toekomst tegemoet (1960) laat hij zijn hoofdfiguur, Birjoekov, leraar aan een dorpsschool, het hele onderwijs systeem hernieuwen. De tekorten van de gebruikelijke klassikale methode wor den breed uitgemeten: de leerling blijft passief, wordt volgestopt met kennis, maar niet werkelijk „opgevoed". In zijn ijver om zijn held te laten schit teren zal Tendrjakov de situatie wel extra zwart hebben afgeschilderd, maar dat de scholen in de Sovjet-Unie er niet in de allereerste plaats op gericht zijn de leerlingen zelfstandigheid bij te bren gen is bekend. Ook in dit opzicht is het Russische systeem tegengesteld aan het Amerikaanse. Tegenover deze ouderwetse school meesters stelt de schrijver nu de idea le docent Birjoekov Ia een misluk te kunstenaarscarrière geeft hij zich met hart en ziel aan zijn taak als pe dagoog, hjj heeft een afkeer van „platgetreden paden", gelooft niet in de noodzaak van dwang en interes seert zich persoonlijk voor zijn leer lingen. Hij wil hun ,,de elementaire menselijke eerlijkheid bijbrengen, het vermogen om zelfstandig te denken en de geest van kameraadschap bji hen ontwikkelen". Allemaal bekende klanken voor ons: woorden als persoonlijkheidsvorming" en ontwikkeling van het kritisch ver mogen vallen nog niet, maar we zijn er niet ver vandaan. Bij Tendrjakov lijkt het echter net of Birjoekov hiermee fonkelnieuwe ontdekkingen doet. We ho ren wel dat de held allerlei pedagogi sche handboeken doorworstelt, maai hierin is blijkbaar niets te vinden over experimenten van pedagogen in het Westen of in Rusland zelf waar vlak na de revolutie de scholen bestuurd wer den als kleine republieken met „leer- lingenraden". Birjoekov put ten slotte zijn inspiratie uit een artikel van een onbekende collega die voorstander is van een „georganiseerde dialoog" tussen de leerlingen onderling *.T. de leraar. De resultaten zijn verbluffend: jongens die vroeger luierden branden nu van Hver voor zijn vak Russische taal en letterkunde de saaie braverds die alleen op hoge punten uit waren moeten het vaak tegen hun medeleerlingen al- leggen en de meer begaafden leren de zwakke broeders bijstaan lot zover gaat nel pad van de moedige „novator" over rozen: dan duiken de doornen op. De bureaucraten en hun trawanten beginnen de aanval. Birjoekov krijgt iedereen tegen zich: allereerst de directeur van de school, een autoritaire figuur, die wars is van experimenten, het succes van het on derwijs afmeet aan het aantal geslaag den en het partijbestuur met name de „pedagogische raad" achter zich weet. Vervolgens zijn collega's die uit angst de zijde van de sterkste kiezen en ten slotte zijn vrouw eveneens docen te, die als zeer kleingeestig en bekrom pen wordt voorgesteld. Aan Birjoekovs kant staan slechts één collega en de ülllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliasiinillllllllll iiiiiiiimimiiiiHmiiiiuiiuiuiiiimiiiiuiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii vrouw van zijn dromen, Val,ja, die hem begrijpt en bemint. Deze verhouding maakt echter zijn positie nog wankeler, want zij is getrouwd en zij moeten de roddelpraatjes van het dorp trot seren. Het is een ongelijke strijd. Vergeefs eist Birjoekov de vrijheid om zijn eigen weg te gaan. „Is het leven dan zo eenvoudig?" denkt hij, „Elk mensenle ven is immers gecompliceerd, des te meer het leven van hei die voor de anderen uit een weg zoeken. Zij die voortdurend de mond vol hebben over klaarheid en eenvoud, bedriegen hun medemensen en stompen hun denkver mogen af. De leugen, zelfs de leugen met de beste bedoelingen is altijd scha delijk. Alleen door de waarheid hoe bittei die ook is komt de mens ten slotte onvermijdelijk verder." Die waarheid brengt hij ook in zijn ver houding tot Val ja; zij verbreken hun vroeger huwelijk en gaan samen wo nen. Dit schept een nieuwe moeilijk heid, Birjoekov moet nu zijn doch tertje Natasja opgeven, het kind dat tot nu toe het grootste geluk van zijn leven was. Zij lijkt op hem: Birjoekov verbaast zich dat de natuur iets wat „van hem" is aan een ander mens heeft gegeven, die na zijn dood hem zal voortzetten. „Dit is net grootste van alle wonde ren op aarde, het diepste van alle geheimen, onbegrijpelijk voor ons verstand." in de beschrijving van zijn verrukte vaderliefde, van zijn wanhoop wanneer hij als leraai ge schorst wordt en aan zichzelf gaat twijfelen, ontbreekt het cliché: de held is nu niet voorbeeldig meer, maar wel zeer menselijk. Hij laat zich helemaal gaan, schaamt zich voor Valja, bedrinkt zich en bidt zelfs op het moment van zijn diepste ellende om een wonder: „Heer, ver hoor het gebed van iemand die niet in u gelooft. En het wonder ge schiedt, dank zij een radikale ommekeei in de situatie. Met één slag wo-aen de bureaucraten tot machteloosheid gedoemd en de pro blemen weggevaagd. Op school heeft zijn collo "a en geestve. want in stilte voor hem gewerkt: het blijkt dat er in hogere Partijkringen be langstelling bestaat voor de ideeën van beide hervormers en naar deze nieuwe wind van boven richten zich alle lagere regionen. Birjoekov krijgt met zijn vriend de leiding over ae school. Deze ommezwaai wordt ingepast in de recente Russische onderwijsver nieuwing (eind '58) waarbij verplichte arbeid op fabrieken en kolchozen en uitbreiding van technische vakken werden ingevoerd wat Birjoekovs col lega speciaal had nagestreefd. In hoe verre deze hervorming ook aan Bir joekovs eerste eis -- de leerlingen zelfstandig te leren denken tege moet komt, wordt niet verteld. Ook in zijn privé-leven heerst eens klaps klaarheid: zijn vrouw is her trouwd, om zijn dochtertje maakt ht) zich minder zorgen, want ook al ztjn stiefvader en -moeder bekrompen, hij zal het kind straks op school we omkneden. Op de laatste pagina komt zelfs de Spoetnik nog voor de dag symbool van de creativiteit van net Russische volk en Birjoekov droomt over een nieuw tijdperk van vrede en vriendschap tussen alle volkeren op de wereld. Zelden heeft een slot zo slecht op een verhaal gepast; de schrijver zal dit propaganda-effect wel hebben moeten aanbrengen. Als men dit eind eraf trekt, houdt men een interessante roman over die een onderwerp aan snijdt dat bij ons zo goed als in de Sovjet-Unie aktueel is. JEANNE LIEDMEIER In Moskou werd 1 nei, zoals te doen gebruikelijk, gevierd met grootse pa rades. Op het Rode Plein mocht de eerste ruimtevaarder, Joeri Gagarin, staande naast Khroesjtsjev, de voor naamste parade afnemen. De minister van defensie, maarschalk Malinovski, waarschuwde in een feestrede tegen de steeds acuter wordende westers agres sie-voorbereidingen, waarvan zijns in ziens vooral Bonn een broedplaats is. Verder spraken feestredenaars in Mos kou en andere hoofdsteden achter het IJzeren Gordijn (waar 1 mei overa.l vrijwel eender gevierd wordt) hun af keer uit jegens de „agressie tegen Cu ba", terwijl ze ook andere actuele the ma's in hun woorden betrokken. In Havana werd een grote pop, president Kennedy voorstellend, feestelijk ver brand. Fidel Castro hield er een rede, die als altijd insloeg bij de menigte (of de claque). (Van onze kunstredactie) UTRECHT, 29 april Na de succes sen in 1959 en 1960 zal ook dit jaar in Velp een jeugdfestival worden gehou den. Het programma is zo goed als voltooid en er zijn reeds over de 350 ver zoeken tot deelname binnen gekomen bij de Stichting Jeugdfestival Velp 1961. Waren er verleden jaar nog vier gelijk waardige partners in het bestuur ver tegenwoordigd, n.l. toneelgroep „Thea ter", WIKOR, de Stichting het School- concert en de gemeente Rheden, dit jaar zal men het helaas zonder Theater moeten doen. Dit deelde ons mr. J. P. Drost, voor zitter van de stichting gisteravond te Utrecht tijdens een persconferentie me de. Spanningen, die er lang waren, zijn tot ontlading gekomen. De aard van deze spanningen ligt op het vlak van de propaganda, de organisatie en de uitvoering. Dit manifesteerde zich reeds voordat het eerste festival in 1959 plaats vond. Onder voorzitterschap van mr. H. W. Bloemers, commissaris van de koningin in de provincie Gelderland, is men toen al om de groene tafel gaan zitten. Daar het hier ging om een ge zamenlijk initiatief van Theater (Tie- meyer) en Wikor, in samenwerking met de gemeente Rheden, werd besloten WIKOR in 1959 de propaganda, de wer ving van deelnemers, de financiering en de administratie op te dragen. Voordat het tweede festival in het jaar daarna van start ging hebben de vier partners weer uitvoerig overleg gepleegd. Te recht wilde men eerst alles nu eens goed rond praten alvorens in zee te gaan. Men kwam eensgezind uit deze be spreking te voorschijn. Men hield de Stichtingsvorm aan en de vier partners zouden gelijkwaardig zijn. Er werden statuten opgesteld. Ondanks het succes van het festival 1960, waarbij de acteur Hans Tiemeyer een belangrijke plaats innam als voorzitter van de program macommissie, waren de bovengenoem de spanningen niet verdwenen. Hans Tiemeyer weigerde eerst en later alle leden van Theater om verder aan de voorbereiding en de uitvoering van het festival mede te werken. Zij menen, dat de kunstenaars het organiseren van een dergelijk festival zelf in handen moeten nemen. Ongetwijfeld goed bedoeld, maar niettemin in strijd met gemaak te afspraken en statuten. Het is al leen maar jammer te noemen dat de zaken zo zijn gelopen. Alle partners hebben de oprechte bedoeling de mid delbare schooljeugd, en zij hebben dat reeds met succes gedaan, iets LONDEN, 26 april Uit de door Lloys Register gepubliceerde cijfers over de scheepsbouw voor het eerste kwartaal van 1961 blijkt, dat er in Ne derland aan het eind van het kwar taal 597.347 bruto ton aan schepen in aanbouw waren, 19.572 bruto ton minder dan aan het eind van het laatste kwar taal van het vorige jaar. Buiten Engeland waren 1.223 sche pen van tezamen 7.115.214 bruto ton in aanbouw of 142.320 ton meer dan het vorige kwartaal. Afgezien van een kleine schommeling in 1959, is dit de c_rste toeneming van de buiten Enge land in aanbouw zijnde tonnage na het in september 1958 bereikte hoogtepunt van 7.906.658 ton. Op het ogenblik zijn in de wereld on der meer 30 stoomschepen en 111 mo torschepen van lu 15 duizend ton in aanbouw. Bij de schepen tussen 35 en 40 duizend ton is men bezig met 7 stoomschepen en in de categorie 40 è50 ouda was zaterdag het Mekka voor de genealogen. Een flink aantal personen was ter ge legenheid van de Genealogi sche Dag naar de pijpenstad getrok ken. Ongeveer 120 dames en heren, soms van verre gekomen, waren aan wezig. Op een ledental van 1500 van de Ned. Genealogische vereniging, die elk jaar een dergelijk samenzijn irganiseert, waarlijk niet gering. Deze vereniging werd in 1949 op gericht en biedt hulp aan het steeds groter wordend aantal mensen, die zich willen oriënteren omtrent de ge schiedenis van hun voorgeslacht. Zij geeft adviezen, inlichtingen en zorgt voor uitwisseling van genealogische gegevens. Het gaat niet altijd om aen familie-onderzoek. Sommigen villen weten, tot in welke tijd een bepaald beroep van geslacht op ge dacht is overgegaan. De archieven van een streek kunnen dan een schat van gegevens bieden. Zo speurt een inwoner van Gouda naar alle apo- hekersgeslachten en elders worden gegevens verzameld over molenaars. De vereniging beschikt over een cartotheek, waar reeds meer dan 75.000 families genoteerd staan met de naam, de plaats (en), waar de familie woonde, de jaren, dat deze familie daar verbleef en de namen van de leden, die iemand aan de gezochte gegevens kan helpen. In de trouwzaal van het fraaie Goudse stadhuis heeft burgemeester mr. K.F.O. James het gezelschap ont- iiiiiiilllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllltlllllliiiimillllllllli Mtiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiii vangen. Hij had een zeer aandachtig gehoor, toen hij een en ander ver telde over de honderden familie wapens, die in het gebouw te vinden zijn. Bjj een bezichtiging van het stadhuis bleven velen stil staan voor twee tableaus met wapens van graven, heren en burgemeesters van Gouda, waarbj) zich hele discussies ontwikkelden over de al of niet juiste kleuren. Men werd uit de droom geholpen, toen later in de Burgerzaal de burgemeester verhaal de over de moeizame arbeid, die hij met de tekening van deze wapens volgens authentieke gegevens had verricht en meedeelde, dat de kleu ren op fantasie berustten. Daarom trent heeft hl) geen aanwijzingen kunnen vinden, maar wel heeft hij een zeer exacte studie kunnen maken een mooie besteding van de tijd, toen hij tijdens de Duitse bezet ting als burgemeester was uitge schakeldvan de figuren der ver schillende wapens, die hij vond in een middeleeuws Offieiantenboek en op een groot aantal Schepenbriefjes. Menig uurtje heeft hij doorgebracht turend door een loep 1 nuscuul zegeltje. op een mi- HOLLAND1A De voorlichtingsdienst heeft bekend gemaakt, dat op konin ginnedag 81 Nieuw Guinea-onderschei- aingen zijn uitgereikt, waaronder vijf voor het "ignaleren van infiltranten. LEIDEN, 28 april Aan de rijksuni versiteit in Leiden is gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde de heer D. v.d. Steen, te Leiden. AMSTERDAM, 2 mei Nadat een aantal maanden geleden de hoofdstede lijke politie was overgegaan tot een ar restatie in verband met een zaak, waar bij dieven en helers van uit het buiten land afkomstige auto's betrokken sche nen te zijn, leverde het verdere onder zoek een aantal gegevens op waardoor nieuwe aanhoudingen mogelijk werden. Men is nu zover, dat een der figuren bij het komplot waarvan hier sprake is, vandaag of morgen voor de officier van Justitie zal worden geleid. Het is een autohandelaar die wegens heling van automobielen die, in Duitsland gestolen, via België In Nederland werden inge voerd om hier aan de man te worden gebracht, zich moet verantwoorden. Het zou hier gaan om een t- alftal auto's, moedelijk een klein deel van het grote aantal dat een zelfde weg is gegaan. SCHIPHOL, 2 mei Met ingang van maandag heeft de Canadian Pacific Airlines haar lijn Amsterdam-Vancou ver doorgetrokken naar Honululu. Te vens zullen op drie van de vijf lijn diensten van de C.P.A. de Bristol Bri tannia-machines door DC-8 straaltoe- stellen vervangen worden. C.P.A. is daarmee na de K.L.M. de tweede maatschappij die met DC-8 toestellen op Schiphol vliegt. duizend ton zijn in aanbouw 9 olie tankschepen, 8 stoomschepen, een mo torschip en het passagiersschip Canber ra (45.000 ton). Bovendien is er nog een olietankschip van ongeveer 70.000 ton in aanbouw. De totale in aanbouw zijn tonnage in de wereld, bestemd voor andere lan den dan het van aanbouw zijnde, beloopt 3.32.541 ton. Daarvan wordt 16.9 pro cent in Zweden gebouwd, 15.6 pet. in West-Duitsland 14.9 pet in Japan, 10.6 pet in Engeland en Noord-Ierland, 10 pet in Nederland en 7.3 pet in Frank rijk. De landen met de grootste import van nieuwe tonnage zijn: Noorwegen (843.047 ton), Liberia (513.352 ton), en Engeland en Noord-Ierland (457.080 ton). Er zijn 213 oiietankschepen in de we reld in aanbouw van tezamen 3.547.403 bruto ton. De aan het eind van het eerste kwar taal in aanbouw zijnde tonnage was voor Japan 1.025.090 bruto ton (toene ming sedert vorig kwartaal 128.875 ton), West-Duitsland 837.026 bruto ton (min 60.697 ton), Zweden 830.05t' ton (plus 21.115 ton), Frankrijk 609.278 ton (min 46.548 ton), Italië 598.166 (min 52.497 ton) de Verenigde Staten 505.235 ton (min 19.034 ton), en Engeland 1.610.647 ton (min 83.541ton). SOESTERBERG, 2 mei - het gebouw van de Stichting Nationaal Luchtvaartgeneeskundig houden receptie, ter gelegenheid van het afscheid van proi. dr. P. M. van Wulfften Palthe als directeur was ook zijne koninklijke hoogheid prins Bern- hard aanwezig. De prins arriveerde toen de voorzitter der stichting, prof. dr. J. Jongbloed, hoogleraar aan de rijksuniversiteit te Utrecht, de schei dende directeur toesprak. Nadat prins Berhard zich enige tijd met prof. Van Wulfften Palthe had onderhouden, ver liet hij de ontvangst. De receptie, die het bestuur van de stichting aanbood werd bijgewoond door vele burgerlijke en militaire autoriteiten. Breda, 2 mei 13 mei zal de Katho lieke Volkspartij in kasteel Bouvigne een bijeenkomst beleggen over studie kosten en studietoelagen. Hiertoe zijn ook deskundigen uit onderwijskringen en organisaties, die met het betreffende vraagstuk te maken hebben, uitgenodigd. Prof. dr. M. J. M. Daniels formuleerde een aantal stellingen. Na onderlinge discussies in gespreks groepen zullen de deelnemers van ge dachten wisselen met een forum, waar in zitting hebben: prof- dr. J. J. Gielen, die het forum zal voorzitten., prof. dr. M. J. M. Daniels, van de Stichting Mens en Samenleving., de studentendecanen mej. mr. J. M- C. van Driel en mr. R. G. R. M. Romme., alsmede de heer R. F. M- Lubbers van de Unie van Ka tholieke Studentenverenigingen. te brengen, waarvan zij in het verdere leven plezier zullen hebben. Wij nemen aan, en kunnen ons daarvan ook overtuigen, dat de af spraken goed zijn gemaakt. Kinderziek ten? In elk geval heeft men gister avond in Utrecht de kaarten open op tafel gelegd. Het bestuur van het Jeugd festival Velp draagt voor dit jaar we derom de volle verantwoordelijkheid. Het wordt bijgestaan door een program macommissie, waarin de heren Ad den Besten, Jan F. H Bresser, voorzitter, Johan Patist en prof. dr. J. G. A.- Ros s.j. zitting hebben. De heer Bres ser heeft, zoals bekend, al vele kunst manifestaties voor de jeugd georgani seerd sinds het begin van zijn werk zaamheden bij het Centraal Bureau WIKOR (Werk- en Informatie centrum voor Kunst ten dienste van het Onder wijs aan de Rijpere jeugd). Uit het pro gramma vermelden wij: de inleidings rede van de dichter Guillaume van der Graft, voorstellingen van „De Wonder» doenster" door Toneelgroep „Theater", van „Dona Diana" door De Nederland se Comedie, van het Nederlands Bal let m.m.v. hei Utrechts Stedelijk Or kest, een concert door het Gelders Or kest, „De Gecroonde Leersse" door To neelgroep Arena,' het optreden van het Scapino Ballet, de vertoning van films (gesprekken met Fons Rademakers), bezoeken aan tentoonstellingen en ont moetingen met kunstenaars in discus siegroepen. Tal van kunstenaars heb ben hun medewerking toegezegd als ge spreksleider of als adviseur. WASHINGTON, 2 mei (Reuter) Volgens diplomatieke kringen alhier zullen de onderhandelingen tussen da Verenigde Staten en Nederland over landingsrechten voor de K.L.M. aan de Amerikaanse westkust op of omstreeks 8 mei worden hervat. De Nederlandse ambassadeur, dr. J.H. van Roijen, die van plan was van 2 tot 15 mei een tournee naar Californie te maken, zal deze nu voor de komende besprekingen bekorten. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 2 mei B. en W. blij ven de mening toegedaan dat de koepel van het Kleine Loo, het historischs bouwwerkje in Mariahoeve, moet wor den afgebroken. De gemeentelijke mo numentencommissie daarentegen is van oordeel dat de koepel, die gezien moet worden in Historische relatie met het Huis ten Bosch, behouden moet blijven. Het laatste woord in deze kwestie is nu ten tweede male vorig jaar werd de zaak aangehouden aan de gemeen teraad, die er op 8 mei over zal beslis sen. B. en W. zeggen dat voor restaura tie het nog beschikbare bedrag van 44.600 gulden alsnog zou moeten wor den verhoogd met ruim 25 mille. Zij zijn echter van mening dat niet kan worden gesproken van „een voornaam historisch kunstprodukt dat beslist zou moeten worden gespaard". De eerste behande ling werd aangehouden omdat de raad toen een aantal protesten bereikte te gen de voorgenomen afbraak en men, bovendien de mening van de monumen tencommissie wilde vernemen. UTRECHT, ib april De buitenge wone algemene vergadering van aan deelhouders van de Mij. tot exploitatie van jaarbeursgebouwen te Utrecht, heeft de raad van bestuur v. d. jaarbeurs toe stemming gegeven voor een uitbreiding van de Julianahal op het Croeseiaan- terrein. Tevens werd de raad gemach tigd, ter financiering van deze uitbrei ding, geldleningen aan te gaan tot ten hoogste een gezamenlijk bedrag van zes miljoen gulden. Zoals bekend, heeft de gemeenteraad van Utrecht zich reeds bereid verklaard, deze som te verstrek ken. Op de vorige aandeelhoudersvergade ring was in principe al besloten tot een overkapping van de Julianahal. De president van de n.v., dr. G. van der Wal, zei, dat een behoefteanalyse heeft uitgewezen, dat er voor 1961 zo veel aanvragen zijn voor standruimte, dat de uitbreiding nog vergroot moest worden. De extra ruimte die nu zal worden gecreëerd heeft een netto op pervlakte van ongeveer 6000 vierkante meter. HELSINKI, r: april De Finse staatsbank heeft met de Finse regering beraadslaagd over een hervorming van de Finmarkt, welke vermoe delijk in het komend najaar zal worden uitgevoerd. Volgens een bericht in het blad „Maa- kansa" zal deze voltrokken worden naar het voorbeeld van Frankrijk en Rusland m.a.w. dat er een „harde" Finse mark komt, in waarde gelijk aan honderd van de huidige Finse marken. DEN HAAG, 2 mei De Marine Voorlichtingsdienst deelt mede, dat luchtpostsluitingen voor de opvarenden van de onderstaande schepen als volgt zijn vastgesteld: Hms. Karei Doorman, Limburg, Groningen, Zwaardvis: 10 mei ie 13.00 uur en voor Hms Venlo, Aals meer, Naarden, Overveen, Ommen, Ge- mert, Drachten, Giethoorn, Borkulo en de Hms 906 2 mei 13.00 uiir, 6 mei te 13.00 uur en voo. Hms Venlo, Aals- De brieven dienen in elk geval ge adresseerd te zijn: Amsterdam Cen traal Station, Marine. ZB3T U TOCH- ETS NR. BOMEN— KUNNEN mr IETS DOEN? ZULLEN m DAT VERDACHTE WE Vmt VAST MAR OE DEUR SCHUIVEN, VLAANDEREN YOÓkziCHTIOJ MINUTEN IK BEN BANS VAN NIET, MEVROUW- VLAANDEREN^ HET 15 N06 EEN KWESTIE VAN VHF minuten, dan ZON ze BOVEN ZEE. V7A- TÖ-10 COPYRIGHT SWAN FEATURES SYNDICATE

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 2