TJKCFNTTEPROGRAM nieuwe regering BELGIË blijft bereid tot hulp aan de CONGO Modernisering regerings apparaat noodzakelijk KONINGIN ELIZABETH ONTVANGEN OP QUIRINAAL Kans oP OPVOLGER VAN DE GAULLE? Kans op 45-urige werkweek in bouwbedrijf gestegen Regering neemt initiatief tot gesprek met alle partijen Katanga eist van de VN bevrijding van Tsjombe In rail voor concessies t.o.v. de Belgische adviseurs? SI C A- S HOW Rotteveel's Automobielbedrijf A. J. Groothertogin treedt niet af Erf groothertog kan moeder vervangen Londense haven Aantal STAKERS reeds 15.000 Leiders muiterij nog steeds zoek Jongetje bij brand omgekomen Geen lynchpartijen in Elisabethstad redelijke oplossing 7 ton gewonnen Het weer LUXEMBURG Stichting v. d. Arbeid tevreden gesteld Bolletje.' Algiers uitgekamd TOON HERMANS 2500 gld. boete Schadevergoeding voor motorclub „Assen" Vlissinger speelde in Belgische loterij wore Tijdelijk regen WOENSDAG 3 MEI 1961 85ste JAARGANG No. 30815 (Van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL, 3 mei Definitieve afbakening van de taalgrens; evenredige verdeling van het aantal parlementszetels tussen Vlaanderen en Wallonië op basis van de resultaten van een onmid dellijk te organiseren volkstelling; oprichting van een nationale in vesteringsmaatschappij teJ ciering van regionale industriële projecten; sanering van de staats financiën door een tijdelijke ver- hoging der indirecte belastingen, en de bestrijding van de fiscale fraude- substantiële verlaging van de kostprijs van de electrische energie; verhoging van het ar beiderspensioen tot 2750, per jaar van de werkloosheidsvergoe ding' tot 52,- per week en her vorming van het huidige stelsel van ziekteverzekering: ziedaar de voornaamste punten van een urgentieprogram, dat, volgens de gisteren in het parlement door eerste minister Lefèvre afgelegde verklaring, nog vóór 1 januari 1962 door de Belgische regering zal worden ten uitvoer gelegd. LUXEMBURG, 3 mei (ANP, UPI) Erfgroothertog Jan van Luxemburg zal zijn moeder, de groothertogin Charlotte, voort aan in haar functie van staats hoofd kunnen vervangen als "Stadhouder". De groothertogin heeft dit gisteren officieel aan haar parlement meegedeeld. De hieuwe stadhouder zal, aldus de ^aothertogelijke verklaring, zich deze wijze kunnen voorberei- op zijn toekomstige taak. De hieuwe functie van de erfgroot- .®rtog houdt echter niet in, dat ZlJn moeder zich, na haar regering 42 jaar, zal terugtrekken, te meer daar haar gezondheid, naar ®r, toelichting meegedeeld is, uit stekend is. Afsluiting Zeeweg i GEBOUW HAARLEMSE KEGELBOND TEMPELIERSSTRAAT 35, HAARLEM Dr. D. BAKKERLAAN 12-16 Bloemendaal - Tel. 57500-57501 in de zilveren rol Koningin Elisabeth II en haar gemaal, de hertog van Edin burgh, zijn gisteren ten Qui- rinale ontvangen door de Ita liaanse president, Giovanni Gronchi. Suéde dames- en herenjasjes BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk, Zeestraat 50: telef. 4790 Bijkantoor en Red. I3muiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. w Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severtn. NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 61 cents per week, 2.65 per maand, 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur avonds tel. 21544. Deze direct te realiseren punten vor men een onderdeel van een veel ruimer opgevat regeringsprogram, dat, naar l-etevre verklaarde in de eerste plaats beeuT v:Vr?e*K'SP P0S in h?'we,reld- Welkp n°rKen veiHg te stellen". proJ.f® ZUUe" de hoekpajlers van dit intern? z«n. Op het vlak van de Zich "^iona,e politiek sprak Lefèvre ven i voor ee*i volledige toepassing realia verdrag vaon Rome en va.-i de „onl-f van het verenigd Europa. Ten aanzien van de Congo verklaarde de premier dat België ..definitief iedere vorm van kolonialisme of neo-kolo- nialisme verzaakt heeft". België blijft bereid de republiek (de) Congo te hel- Een „binnen de perken zijner mogelijk- eden en voorzover de wettige Congo lese regering een dergelijke hulpverle ning wenst". België is ook bereid met de Ver enigde Naties samen te werken, doch het zal tevens zijn belangen en zijn eer krachtdadig verdedigen. Met na me acht de regering de niet te ver antwoorden discriminatie van de Ver enigde Naties ten aanzien van de Bel gen in de Congo onaanvaardbaar. Op het vlak van de binnenlandse po litiek hield Théo Lefèvre een krach tig pleidooi voor een dynamische in vesteringspolitiek, voor de sanering van de openbare financiën en voor nciële structuurhervormingen, welke moeten leiden tot een betere jn Luxemburgse grondwet voorziet de stadhouderschap. Dit stamt uit werking van de geld- en kapitaal markt. Tenslotte acht premier Lefèvre een modernisering van het regeringsappa raat noodzakelijk. De regering zal een nieuwe grondwet ontwerpen „aangepast aan de aspiraties van de beide land streken". Of hiermee bedoeld wordt, dat deze grondwet wellicht ook op fede ralistische beginselen zal stoelen, heeft eerste minister Lefèvre niet gespeci ficeerd. Zijn hele regeringsprogram was ove rigens niet veel meer dan een geheel van ruw geborstelde principes, waar van men voorlopig onmogelijk met ze kerheid zeggen kan of zij van het be leid van eerste minister Eyskens wel wezenlijk verschillen. Zo is de vermoe delijk door de heer Spaak geïnspireerde passage over de Congo vrijwel identiek aan het ter zake door de vorige rege ring gehuldigde standpunt en de door de Loemoembistische regering van Gi- zenga te Stanleystad op Spaak gevestig de hoop lijkt dan ook op zijn zachtst gesproken voorbarig. Ook in sociaal-economisch opzicht schijnt Lefèvre de Eenheidswet van zijn voorganger zonder meer te hebben over genomen, en ex-premier Eyskens zal er wel niet zo heel ver naast zijn geweest, toen hij een paar weken geleden aan vreemden verklaarde, dat het program van Lefèvre in werkelijkheid niets an ders is dan een „Eenheidswet met Marxistische saus". Het parlementsdebat, dat heden een aanvang neemt, zal moeten duidelijk maken wat Lefèvre precies in de mouw heeft. Ook Lefèvres intenties ten aan zien van het departement van onder wijs zal men dan wellicht vernemen. In zijn regeringsontwerp heeft de premier zich er toe beperkt voorzichtig te ver klaren, dat een reorganisatie van ge noemd departement noodzakelijk is ge worden. Aangaande de aard dezer reor ganisatie heeft Lefèvre niet uitgewijd. Meer bijzonderheden kon Lefèvre ove rigens niet verstrekken, want het ge schil met de socialisten was op dat ogen blik nog niet opgeklaard. Eerst in de late avond veernam men, dat Lefèvres met zijn rode regeringspartners éen ak koord had totstandgebracht. Prac- tisch staat dit accoord met een comple te capitulatie voor de socialistische ei sen gelijk. Het onderwijs in de Vlaam se provincies zal dus niet aan de rode controle ontsnappen. rip ,r." ai-aunuuaerscn; unio het land ia een personele de ïw1'j* Neerland verbonden was en LuvJv,u lanf1se koningen zich in door o™ vertegenwoordigen toer"" .een "Pnns-s^edehouder". Groother- laate» van Nassau. opvolger van de Oran? groothertog uit het huis van koninë Willem III, stelde in a. zoon Wjllem tot stadhouder hürÏL °P zijn beurt, eenmaal groot hertog geworden, in 1908 zijn vrouw Ag ne k' t stadhouderscrap toeken- De nieuwe Luxemburgse stadhouder ai morgen voor een afvaardiging van aet parlement worden beëdigd. Minis terpresident Pierre Werner ontkent for- 2'. dat groothertogin Charlotte in r»bs ter gelegenheid van het duizend jarig bestaan van haar land zal aftre den ten gunste van erfgroothertog Jan. een trouw volgeling van De Gaulle, die genoemd wordt als opvolger van de Franse president, die in een geheim „testament" een desbetreffende bepaling gemaakt zou hebben. BLOEMENDAAL, 3 mei in ver band met de herdenkingsplechtigheden op de Erebegraafplaats aan de Zee weg, is de Zeeweg morgenavond voor het verkeer uit de richting Overveen van tien minuten over half zeven tot kwart voor acht, voor het verkeer uit de richting Zandvoort van vijf over half zeven tot acht uur gesloten. (Van onze Londense correspondent) LONDEN, 3 mei Het aantal sta kers in de Londense havens steeg gis teren tot vijftienduizend, meer dan de helft van het totale havenpersoneel. Gistermiddag leek het er gedurende korte tijd op, dat de deelnemers aan deze wilde staking op het punt stonden het besluit te nemen de arbeid te her vatten, maar in de vroege avond ver slechterde de stemming. Heden vinden opnieuw besprekingen plaats met vak verenigingsleiders en er is een kleine kans dat de stakers zullen besluiten weer aan het werk te gaan. Uit protesten, welke de Britse Ka mer van Koophandel heeft ontvangen van de kant van importeurs blijkt, dat velen hunner de onlusten in de Lon dense havens beu zijn en hebben be sloten voortaan gebruik te maken van andere havens, waar de kansen op wil de stakingen minder groot zijn. DEN HAAG, 3 mei Na afloop van een gisterenmiddag door de regering en de Stichting van den Arbeid gehou den persconferentie is het volgende gezamenlijke communiqué uitgegeven: „Naar aanleiding van de brief van de Stichting van den Arbeid van 21 april heeft hedenmiddag een bespre king plaatsgehad van de regering met het bestuur van de Stichting van den Arbeid. Van de zijde van de regering werd aan dit gesprek deelgenomen door de minister-president, prof. dr. J. E. de Quay, de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid mr. dr. Ch. J. M. A. van Rooy, de staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid de heer B. Roolvink en de minister van Economische Zaken a.i. prof. mr. J. Zijlstra. Ook vertegenwoordigers van het College van Rjjksbemiddelaars waren hierbij aanwezig. Overeenstemming bestond over de plaats en de betekenis, die de Stichting van den Arbeid als adviesorgaan van het georganiseerde bedrijfsleven voor de regering heeft. De regering ver klaarde zich bereid, in overleg te tre den met partijen in het bouwbedrijf, het College van Rijksbemiddelaars en de Stichting van den Arbeid. Dit over leg zal erop gericht zijn, gezamenlijk na te gaan op welke wijze de werk tijdverkorting in het bouwbedrijf zoals voorgesteld zou kunnen worden verwe zenlijkt". Tot zover het gezamenlijke commu niqué. Het aangekondigde gesprek, aldus onze Haagse redactie, zal op 10 mei op het departement van Sociale Zaken worden gevoerd. Men mag aannemen, dat de kansen van het bouwbedrijf om alsnog tot een vijfdaagse werkweek van 45 uur te komen na het gesprek met de regering aanzienlijk toegeno men zijn. Als een wezenlijke vooruit gang beschouwt men in deze kringen de toezegging van de regering om het initiatief te nemer voor het boven ge noemde gesprek. Weliswaar heeft staatssecretaris Roolvink tijdens een persconferentie er de nadruk op gelegd, dat de algemene aanwijzing zal blijven bestaan zolang de huidige voorstellen van het bouw bedrijf niet aan de eis van de regering beantwoorden deze eis betreft voor namelijk, dat de arbeidstijdverkorting door produktiestimulerende maatrege len moet worden inverdiend maar het is nauwelijks voorstelbaar, dat de regering in het komende overleg niet anders zou doen dan herhalen wat zp (Advertentie) Demonstratie dagelijks van *s morgens half elf tot 's avonds half elf. bij vroegere gelegenheden, en in de gisteren gehouden vergadering op nieuw, al zo vaak gezegd heeft. Tij dens de interpellatie welke in de Twee de Kamer over de kwestie is gehou den, heeft de staatssecretaris het ini tiatief voor een nieuw voorstel aan de werknemers en werkgevers in net bouwbedrijf gelaten. Nu de regering zelf het initiatief genomen heeft tot een nieuw gesprek is de situatie psy chologisch een geheel andere gewor den. Met name de minister-president schijnt tijdens het gesprek bijzonder veel moeite te hebben gedaan om de verhouding tussen de regering en de Stichting van der Arbeid weer wat te verbeteren. Staatssecretaris Roolvink heeft na afloop van het gesprek aan de pers verklaard, dat de visie van de re gering op de plaats en de taak van de (Advertentie) n\\UIIIIM//// ''III I M W\sN ALGIERS, 3 mei (Rtr.) De Fran se regeringsvertegenwoordiger in Al giers, Morin, heef' om pol.ticversterkin gen uit het Franse moederland ver zocht voor het uitkammen van Algiers, aldus is gisteravond in officiële krin gen te Algiers vernomen. De politie zoekt in de Algerijnse hoofdstad naar voortvluchtige opstandelingen en vuur wapens. De autoriteiten vinden het resultaat van hun speuractie tot dusverre teleur stellend ondanks de 586 arrestaties die de politie vorige week heeft verricht. De autoriteiten maken zich in het b\j- zonder bezorgd over het grote aantal wapens dat onder de bevolking moet zijn. Deze hoeveelheid is volgens schattin een gelijk aan de uitrusting van ver scheidene regimenten parachutisten. De wapens zijn tijdens de opstand verdeeld. De vrees bestaat dat onverzoenlijke ele menten onder de Europese bevolking van deze wapens gebruik zullen gaan maken, indien onderhandelingen tussen de Franse regeringen en de Algerijnse opstandelingenregering onafhankelijk heid van Algerije in het zicht zouden brengen. Stichting als adviserend orgaan geen andere is dan voorheen. Waarschijnlijk moet men het aange kondigde overleg in dat licht bezien. De Stichting heeft het de regering voor al kwalijk genomen, dat zij haar al gemene aanwijzing over de werktijd verkorting waardoor zij de bouwnijver heid trof, genomen heeft zonder ver dergaand overleg met de betrokken partijen. Het komende overleg zou daar om uitgelegd kunnen worden als het herstellen van een fout. Dat de meest verbolgen partijen in de Stichting van den Arbeid de stap van de regering ook als zodanig beschouwen zou men mogen afleiden uit het besluit van de vertegenwoordigers van het NW en het CNV om de vergaderingen van de iooncommissie van de Stichting weer te gaan bijwonen. Men zal zich herin neren, dat deze vertegenwoordigers na de algemene aanwijzing van mening waren, dat deze vergaderingen geen zin meer hadden, aangezien de rege ring naar hun mening aan de adviezen van de Stichting onvoldoende waarde hechtte. OTTAWA, 3 mei (UPI) De Cana dese regering heeft gisteren officieel de ondertekening bekend gemaakt van een handelsovereenkomst met de Chinese Volksrepubliek, waarin overeengeko men is dat Canada in de komende 21/, jaar 187,6 miljoen schepel tarwe en 46,7 miljoen schepel gerst zal leveren ten behoeve van de door hongersnood ge troffen Chinese gebieden, tegen een prijs van ongeveer 362 miljoen dollar. De overeenkomst is gesloten voor de periode van 1 juni 1961 tot december 0f Toon Hermans tegen het vonnis in hoger beroep zal gaan. IUdui LEIDEN, 3 mei Gisteravond Is brand uitgebroken in een achter de mo tor- en rijwielherstelplaats van de heer G. van den Akker gelegen woning aan de Weipoortseweg te Zoeterwoude. In deze met riet bedekte woning, bewoond door de familie J. den Helden, greep het vuur snel om zich heen. Grote conster natie ontstond toen bleek, dat een vijf jarig zoontje van de familie Den Hel den werd vermist. Nadat de brand was geblust trof men het verkoolde lichaam van het ventje aan in do nog smeulende resten van de woning. HAAftLEM, 3 mei De bekende artiest Toon Hermans zal, volgens de uitspraak in eerste instantie van de Haarlemse rechtbank, 2500 gulden moe ten betalen als schadevergoeding aan de motorclub „Assen". Deze club achtte zich benadeeld toen Hermans op 20 december 1957 weigerde in een zaal op te treden welke de motorclub voor de gecontracteerde artiest had uitgezocht. De civiele procedure die de motorclub aanhangig heeft gemaakt, heeft met deze uitspraak in eerste instantie een besluit gekregen. Het is nog niet bekend Het heeft er de schijn van dat de regering, wat de bouwnijverheid be treft, enigermate op haar drastische schreden gaat terugkeren. Er is nieuw overleg op komst en voor de Stichting van den Arbeid lijkt, na het gesprek dat gisteren gevoerd werd, de kans op een bevredigende oplossing gro ter te zijn geworden. Moet deze oplos sing de regering prestigeverlies bren gen? Naar onze mening niet, mits zij de bijzondere positie van de bouw nijverheid maar in haar voordeel weet te gebruiken. Die positie is gekenmerkt door een grotendeels onvermijdbare heterogeni teit naar produktiewijze en aard van het produkt en verder door de gebon denheid aan een steeds wisselende bouwplaats. Daardoor is in het bouw bedrijf alles anders. Dat is ook de re den waarom de norm voor de toelaat baarheid van de werktijdverkorting bet inhalen van produktieverliezen door grotere efficiency op deze be drijfstak zo moeilijk toepasbaar is. Weliswaar kan de efficiency in de bouwnijverheid zo goed als elders worden opgevoerd, maar de maatre gelen die er toe leiden zijn op korte termijn en voor de bedrijfstak als geheel - minder eenvoudig te nemen, laat staan door te voeren, dan in be- drijfstakken waar de produktie op een vaste plaats en naar uniforme re gels verloopt. Werkgevers en werknemers in bet bouwbedrijf hebben ook niet gepoogd bet overige bedrijfsleven in dat op zicht na te bootsen. Hun voorstel tot werktijdverkorting was gebaseerd op de redenering, dat bet z.g. aan- en afloopverlies (banden wassen, ver kleden, fiets stallen enz.) in hun be drijfstak zo groot is, dat de vrije zater dag alleen reeds daardoor „voordelen biedt. Daaraan beeft de regering zich terecht geërgerd. Het is onjuist als een bedrijfstak zich ter verkrijging van werktijdverkorting beroept op het feit. dat er toch al zo weinig intensief ge werkt wordt. Nu dat niettemin, met steun van de Stichting van den Ar beid en bet College van Rijksbemid delaars, gebeurd is, beeft de regering o.i. in bet komende overleg een ste vig wapen in banden. Zij kan van de bouwnijverheid eisen. dat in een werk week van 45 uur ook inderdaad de vol le 45 uur gewerkt wordt. Zij moet deze eis kracht bijzetten dooi een verscher ping van de controle, terwijl werkge vers en werknemers zich bereid moe ten verklaren een versterking van de discipline in ~'L ernst na te streven. ELISABETSTAD, 3 mei (AFP, Rtr UPI) De regering vail Katanga heeft in een nota aan secretaris generaal Hammarskjöld van de Ver enigde Naties de onmiddellijke vrij lating geëist van president Tsjombe, die op last van de centrale Congolese regering gevangen gehouden wordt. Zoals gemeld neemt men aan, dat de V.N. de uitschakeling van Tsjombe stilzwijgend goedkeuren, omdat deze een goede samenwerking met de volkerenorganisatie in de weg zou staan. Het heeft er thans de schijn van, dat de Katangaanse regering wil pogen een soort compromis met de V.N. te sluiten over de Belgische adviseurs, die nog in groten getale in Katanga zjjn en er, ingevolge de resolutie van de Veiligheidsraad, uit moeten. Wanneer Tsjombe eenmaal vrij is, en dit dient op korte termijn te ge schieden, dan wil de Katangaanse regering van haar kant „besprekingen beginnen" over de kwesties rondom de Belgische adviseurs. De Belgische regering heeft in een nota aan secre taris-generaal Hammarskjöld de on middellijke vrijlating geëist van de vijf Belgische adviseurs uit Tsjombes ge volg ter conferentie in Coquilhatstad, die daar vorige week samen met de Katangaanse president gearresteerd werden. De Belgen worden thans voor een verhoor vastgehouden in Leopold- stad, door de V.N., aan wie ze door het Congolese leger zijn overgedragen. Onmiddellijk na de arrestatie van Tsjombe kwamen er geruchten °yar een grote lynchpartij in Emabetn- stad jegens Europeanen. Therva schijnt niets waar te zijn. verslag gevers in de Katangaanse hoofdstad hebben er althans niets van ge merkt evenmin als van de perscen- suur. 'welke de regering zou toepas- sen. Secretaris-generaal Hammarskjöld heeft president Kasavoeboe verzocht de weg vrij te maken voor de stroom iêvensmiddelen en andere goederen naar de hongerende vluchtelingen in Zuid-Kasai" De woordvoerder van de V.N., die dit meedeelde, zei dat de voorraden de 300.000 hongerenden in en rondom Bakwanga niet meer kunnen be reiken, omdat de Loeloea en Baloeba daar met elkaar vechten. Het sterftecijfer van deze vluchtelin gen, waarvan er volgens Hammars kjöld het vorige jaar nog 200 per dag stierven, zou later tot „normale pro porties" teruggebracht zijn. Nu zou de toestand echter weer ernstig zijn. Als er niet gauw hulp komt, is een ramp onvermijdelijk, aldus de woordvoerder. I VLISSINGEN, 3 mei „Frans heeft gezwijnd". Dit werd al enige dagen op fluisterende toon onder kennissen van de caféhouder F. van der Groenendaa) alhier rondverteld. Geleidelijk werd hef sommigen duidelijk, dat de veine van de caféhouder groot moest zijn. Veei duidde er op, dat de Rotterdammer, die zich ongeveer een jaar geleden in Vlis- singen gevestigd had met een cafébe drijf aan de Hercules Segherslaan, een man in bonus geworden was, al wilde de betrokkene er tot gisteren geen word over los laten. Hij had gul, zonder over drijving, ieder die hij mocht een bier tje gegeven, maar hij wenste niet te praten over het fortuin dat hem in de schoot was geworpen. Toch was het inmiddels bekend ge worden: in een Belgische loterij heeft H. van der Groenendaal een prijs^ van tien miljoen frank gewonnen, hetgeen neerkomt op ongeveer zeven ton m Ne derlandse valuta. Natuurlijk heeft de gun_ steling van Fortuna een bestemming voor het geld. In zijn omgeving weet men te vertellen, dat een villa of bun galow bij Rotterdam, een Alfa Romeo en nog enkele andere zaken, die thans binnen het bereik van zijn beurs zijn gekomen, op zijn verlanglijstje staan. De caféhouder zelf wil nog steeds mets verteilen van zijn verdere plannen. ,Pak een biertje," zegt hij, en dat be tekent: „we pratener niet over!" (Advertentie) BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ* KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot donderdagavond (opgemaakt te 11.15 uur). Zwaarbewolkt met enkele opkla ringen en tijdelijk enige regen. Over het algemeen iets hogere tempera turen. Matige tot krachtige wind tussen zuid en zuidwest. Donderdag: Zon: 5.06-20.09. Maan: - 8.04. Station Jer. tieidei v pen burg Vïissingen EeJde De Bilt Twente Eindhoven Weer licht bew. zw. bew. regenbui licht bew. zw. bew. zw. bew. zw. bew. max min aeersi. temp temp af gel. gisteren 24 uur 14 16 14 16 16 17 16 10 10 10 7 9 8 1 0 2 4 2 1 5

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 1