Nieuwe leden van wijkcomite Spaarndam geïnstalleerd Algemene ontevredenheid over uitblijven van woningbouw Nieuwbouw van de Henricus ULO-school dinsdag officieel in gebruik genomen Openhartige „discussie" over omstreden reliëf Uitbreidingsplan „Zuid" van de agenda teruggenomen Lof voor bouw-initiatief van Eendracht maakt macht" «Din3^rusAsisat Vaste stemming Interessant RENAULT-nieuws Vertrouwenscrisis Eén vrije zaterdag in veertien dagen Combinatie „kerk-schoolbestuur" verlaten Chassis cabine f 66OO. IN GAMMEL JEUGDHUIS Ook in Haarlem Herdenkingsbijeenkomsten in Haarlem en omgeving EIGEN GYMZAAL HARD NODIG Verrassing in Zandvoorts raad De beurs vandaag: WOENSDAG 3 MEI 1961 PAGINA 3 ■iitilMh - 1+++j >+t:'4+^+1 Vereniging KANTOORBEDIENDE STAL ƒ5.000 Haarlem e.o. NHC Films Toneel Muziek Diversen 9? dl Schapenhokken1"156 toe™ ae „scnapennokken waarin de vertrek- Woningbouw NAAIMACHINES QC dus Grote Houtstr. 181 - Haarlem Reliëf Overwerkt Daniël Beurs van New York Toelaatbare belasting, te bouwen carrosserie inbegrepen, 2100 kg. - Korte levertijd. A-agent: GARAGE DEN HOUT Wagenweg 166-168 B-agent: GARAGE HARDEBELT Rijksstraatweg 249 '/m&yyMt mmmm /-. 'J-+ jlj'-sV vl iè$0kw&$iï SPAARNDAM, 3 mei De installa tie van de nieuwe leden van het wijkco- mité Spaarndam, gisteravond in het Jeugdhuis van Spaarndam, is een min of meer merkwaardige plechtigheid ge worden. Allereerst was er de entourage: het rokerige, verveloze zaaltje met de ongemakkelijke stoelen als een symbool van de grote behoefte aan betere ver- enigingsoutillage. Dan de genodigden bfl dit voor Spaarndam toch wel be langrijke gebeuren: wethouders en 'aadsleden van Haarlem, hoofden van jbenxt van de gemeente Haarlem, voor- ~*lters van andere Haarlemse wijkco- rl'té's, de twee jaar geleden uit protest i"Setreden leden van het wijkcomité Sudani en enkele illegaal binnen feest11}®11 Spaamdammers. Van een anmt 6 stemming was bepaald geen van w Z(>wel door de burgemeester X, rlem als door de nieuwe voor- Nnnv het wijkcomité, de heer P. •,neèViev!tfrd uiting gegeven aan een fcir?g ho°P °P samenwer- Cremers herinnerde er In zijn lnsta"afietoespraak aan, dat twee jaar geleden de leden van het wijkcomi té Spaarndam uit protest en bloc zijn afgetreden. Men kon zich niet vereni gen met de wijzigingen die de Haarlem- se raad had aangebracht in het door B. en W. voorgestelde ontwerp-uitbreidings- Plan. „Die ontevredenheid is nog niet Weggenomen, zoals me gisteren tijdens k5;.!™"'frcorso in Spaarndam is geble- _i„ zei de burgemeester. Hij schetste waarmee men te Kampen heeft bp het verwerven van de grond ter verwezenlijking van het uit breidingsplan. Niettemin vond hy, dat Haarlem voor Spaarndam toch wel iets gedaan heeft: de straatverlichting ver beterd en de riolering zoveel doenlijk aangepast aan de moderne eisen. Alle respect hebben B. en W. voor het besluit van het twee jaar geleden afgetreden wijkcomité. Men kan zich dat voorstellen. De burgemeester sloot zich volledig aan bij de heer Nooy, toen deze de destijds afgetreden leden dank zegde voor wat zij voor Spaarn dam hebben gedaan. Met n|drdk;?°n- Btateerde mr. Cremers, dat Spaarndam een sterk gemeenschapsbesef kent. hu wenste het dorp daar geluk mee. Zich Dr Zijn moeilijkheden in Paarndam, moeilijkheden die n aanw, ge heeft kunnen heeft nen" Een deel der bevol- r en W varf H^f1 vert^wen in B. en w. van Haarlem, dat het via de weg van overleg en dus via het wijkcomite wil trachten zijn alleszins redelijke verlangens verwezenlijkt te zien. Anderen geloven niet meer in de beloften van Haarlem en vragen op spectaculaire wijze de aandacht voor de bestaande nood. Wij stellen nadrukkelijk, dat beide delen der be volking niet tegenover elkaar staan. Zij volgen alleen ieder een eigen weg. Over het uiteindelijk doel is men het volkomen eens: er moeten op korte termijn woningen gebouwd worden om te voorkomen, dat de Spaarndam- se gemeenschap een sociologische curiositeit in onze samenleving, maar tegelijkertijd een levend monument uitsterft. Maar tegelijkertijd willen wij waar schuwen voor het gevaar, dat dreigt wanneer men de bestaande vertrou wenscrisis negeert. De Biet uitgesloten, dat het ene d®f va" de bevolking van sPaa™d^ dal^ andere deel gaat wantrouwen. Voor een sterk geconstrueerde gemeen schap als die van Spaan*?0-pn af funest zijn. Veel zal ten dezen a hangen van het beleid van het Ha lemse gemeentebestuur. In dez gelegenheid is een grote mate va bestuursdeugden voorzichtigheid en wijsheid noodzakelijk. Men zal een vertrouwenscrisis moeten voorkomen door een actief beleid ten aanzien van de Spaarndamse gemeenschap te gaan voeren, een beleid dat geheel is afgestemd op de specifieke behoeften SnL?^e gemeenschap. Men zal dus Spaarndam als een eigenheid moeten gaan beschouwen en niet als een van nuaruemse w«ken' «r Ult schetst meteen de betekenis die men zal moeten toekennen aan het P .comité Spaarndam. Men zal de adviezen van dit College, waar enigs zins mogelijk, moeten opvolgen. Maar evens zal men in zoveel mogelijk ge vallen het College om advies moeten vragen, het in zoveel mogelijk zaken, Paarndam betreffende, moeten ken nen en inschakelen. En op korte ter mijn is nodig, dat Haarlem van zijn •Ürj bedoelingen getuigt door on middellijk een begin te ma- Ken met de woningbouw in Spaarndam. speciaal tot het nieuwe wijkcomité rich tend, verzocht hij de leden op dit ge meenschapsbesef voort te bouwen. „Wees de spreekbuis van de dorpsge meenschap in de vele kleine dingen die zich dagelijks voordoen". Met deze woorden installeerde mr. Cremers de nieuwe leden van het comité. Voorzitter P. Nooy dankte de burge meester, het College van B. en W. en de raad voor de benoeming. Met na druk stipuleerde hij, dat Spaarndam- west hoopt op een vereniging met Spaarndam-oost onder Haarlem, zoals Haarlem dat in Den Haag heeft be pleit. Met nadruk ook vroeg hij de in woners van Spaarndam om nauwe sa menwerking. Het wijkcomité staat ter beschikking van de burgerij. En wat de nog altijd uitgebleven woningbouw betreft, herinnerde de heer Nooy de Haarlemse gemeentelijke ver tegenwoordigers eraan, dat ..ooit een Spaarndams jongetje door zijn vinger in een gat in de dijk te houden, Haar lem voor overstroming heeft behoed. Dat jongetje heeft voorkomen, dat tal loze Haarlemse huizen herbouwd moes ten worden. „Wel, meneer de burge meester, geeft ons een flink deel van de huizen die gij nu, dank zij dat Spaarn dams jongetje, niet behoeft te bouwen voor uzelf". De heer Nooy deelde nog mede, dat mevrouw M. de Vries-Meyers als secretaresse van het comité zal op treden en de heer Th. Jukes als vice- voorzitter. Namens de twee jaar geleden afge treden leden van het wijkcomité sprak oud-wethouder M. Meyers van Spaarn dam een woord van gelukwens. Hij zei verheugd te zijn, dat de nieuwe leden autochtone Spaarndammers zijn, die dus weten wat er bij de mensen om gaat. Hij hoopte, dat de saamhorigheid van vroeger weer het belangrijkste ken merk van de Spaarndamse gemeen schap zou worden. Voorzitter Nooy sloot zich daar uiteraard volledig bij aan. Met een kopje koffie en een feest- sigaar werd de bijeenkomst besloten. Binnen afzienbare tijd zal het wijkco mité in zijn nieuwe samenstelling zijn eerste werkvergadering houden. HAARLEM, 3 mei Een 25-jarige kantoorbediende heeft door knoeierij in de loonadministratie van het expeditie bedrijf waar hij werkte, 5.000 gesto len. De kantoorbediende liep tegen de lamp door in Haarlem het goede heertje te spelen hij werd al zo genoemd. De jongeman maakte vaak taxiritten naar Utrecht. De prijs van zo'n rit be draagt ongeveer 40. De kantoorbe diende maakte er een gewoonte van met 75 te betalen en dan met een groots gebaar te zeggen: „Laat de rest maar zitten." Ook maakte hij een keer een rit naar Kampen. De prijs bedroeg f 90, maar hij betaalde met 150. Deze °rote vrijgevigheid viel op en de politie sieiue een onderzoek in bij de werkge- de kantoorbediende. De jonge man bekende. (Advertentie) CINEMA PALACE: „Ben H,,-» (5e week). Gewijzigde aanv3aar' 1.30 en 7.30. do.avond 4 mei S da®- FRANS HALS: „Een avond aan w Yoorst- ontraden (2e week). n het strand" LIDO: t.m. do.: „From here to et«^<. str. volw. 2, 7 en 9.15 uur. ete«Uty LUXOR: „De verloren wereld" ia 2, 7 en 9.15 u. 1 Jaar- Do. 4 mei vervalt eerste avondvoorst REMBRANDT: „Naar het middelpunt 'der aarde", 14 j. Gew. aanvangstijden. Dav 2, 6.45 en 9.15 uur. Do.avond vervalt eerste avondvoorstelling. ROXY: t.m. do.: „Boris Mitrov, Russisch spion", 14 jaar; 2.30, 7 en 9,15 uur Do.avond 4 mei vervalt eerste avondvoorst' STUDIO: „De dame met het hondje", 18 (3e week) 2.15, 7 en 9.15 u. Do.avond 4 mei vervalt eerste avondvoorst. Woensdag 3 mei Minerva-theater, 8.15 uur: Het Heem steeds Amateur Toneel in „Zomaar een veearts" van Martin van Spaandonck. Regie: S. J. Schelvis. Stadsschouwburg, 8 uur: Toneelver. „Lu- damus" en Alberdingk Thijm" in „Het dieventoal" van Jean Anouilh. Woensdag 3 mei Concertgebouw, 8 uur: Concert Haar lemse Klaverskribo Accordeon Club o.l.v. Julius Hagenaar. Woensdag 3 mei Concertgebouw, 8 uur: De nieuwe „Do- rus"-show m.m.v. Tom Manders, Joop v.d. Marei, Tineke van Leer, Marianne Berk, Hans van Tol e.a. Op het minimale podium in het jeugd huis van Spaarndam, heeft burgemees ter Cremers van Haarlem gisteravond de nieuwe leden van het wijkcomité ge ïnstalleerd. Links van de burgemeester, die zelf in het midden staat, zit de heer P. Nooy, die voorzitter is geworden van het comité. HAARLEM, 3 mei Ook het Haar lemse gemeentepersoneel krijgt voor zover dat technisch uitvoerbaar is zijn vrije zaterdag om de veertien dar gen. B. en W. van Haarlem hebben besloten om te beginnen op zaterdag 6 mei de vrije zaterdag ééns per veer tien dagen in te voeren. De gemeen te heeft zich volledig gehouden aan de richtlijnen die vanwege het minis terie van Binnenlandse Zaken zyn ge geven. Het is de bedoeling, dat zo spoedig mogelijk een begin wordt gemaakt met de uitvoering van dit besluit van rs. en W. Door personeelstekort en in ver band met de noodzakelijke wijzigingen in de dienstroosters zal het niet op alle afdelingen en bij alle diensten mogeiyK zijn om al op 6 mei te beginnen. In die gevallen zal de regeling dus later in gaan, maar er wordt naar gestreefd om toch op zo kort mogelijke termijn het hele gemeentepersoneel om de veertien dagen een vrije zaterdag te bezorgen. HAARLEM-CENTRUM 19 uur: Herdenkingsbijeenkomst in de Grote- of St.-Bavokerk aan de Grote Markt, waarna de stille tocht naar het monument aan de Dreef. 20.45 uur: Jongeren-herdewkings-bijeen- komst in de Stadsschouwburg. HAARLEM-NOORD 16.15 uur: Verzamelen en opstellen van de jeugd op het parkeerterrein van het voetbalterrein Haarlem. 16.30 uur; Jeugdherdenkingsbyeenkomst op dit parkeerterrein. 19.25 uur: Vertrek der stille tochten van af de volgende vier plaatsen. Du Perronstraat bij de speeltuin, Flores- straat bij het Soendaplein, Juno- plantsoen bij de Mercuriusstraat en Muiderslotweg bij de Vergierdeweg. 20 uur: Herdenkingsplechtigheid bil de fusilladeplaats aan de Jan Gijzen- brug. HAARLEM-OOST 19.15 uur: Vertrek stille tocht vanaf het Nagtzaamplein naar het monument aan de Dreef. HAARLEM-ZUID - WE ST 16.20 uur: Vertrek stille tocht van de jeugd, vanaf het Emmaplein achter de Kathedrale basiliek, naar het mo nument aan de Westergracht. 19.15 uur; Vertrek stille tocht vanaf het Verenigingsgebouw van Haarlem- Zuid-West (Kamerlingh Onnes- straat) 19.20 uur: Vertrek stille tocht vanaf het Theemsplein. 19.25 uur: Vertrek stille tochten vanaf de Van Oosten de Bruijnstraat hoek Pijlslaan en vanaf het Oranjeplein. 19.30 uur: Vertrek stille tocht vanaf Has- selaersplein. 20 uur; Herdenkingsbijeenkomst bij de fusiladeplaats aan de Westergracht. BLOEMENDAAL 18 uur: Bijeenkomst in een der gebou wen van Publieke Werken aan de Zeeweg te Overveen. 18.50 uur: Vertrek stille tocht vanaf de Brouwerskolkweg, hoek Zeeweg. 20 uur: Herdenkingsbijeenkomst op de Erebegraafplaats aan de Zeeweg. SPAARNDAM 19.40 uur: Herdenkingsbijeenkomst op het Kerkplein. 20.02 uur; Ontsteking van het bevrij dingsvuur. 20.10 uur: Krans, en bloemlegging bij het gedenkteken voor de gevallenen. HEEMSTEDE 20.50 uur: Stille tocht vanaf de Heem- steedse Dreef bij de Zandvaartka- de naar het moment voor de ge vallen strijders op de Vrijheids- dreef. ZANDVOORT 19 uur: Bijeenkomst in gebouw Mo- nopole. 19.30 uur: Stille tocht vanaf het Sta tionsplein. 20 uur: Herdenkingsplechtigheid bij het verzetsmonument. A.R.K.A. Vanavond wordt in Res taurant Brinkmann de jaarvergadering gehouden van de Algemene Rooms Ka tholieke Ambtenaren Vereniging, afde ling Haarlem. Tevens zal dr. A. van Praag, gemeentesecretaris van 's Gra- venhage een causerie houden over Is rael en Jordanië. HEEMSTEDE, 3 mei Ruim anderhalf jaar nadat de nieuwbouw en uitbreiding van de St. Henricus ULO-school aan de Herenweg in gebruik werd genomen, heeft gisteren de officiële opening plaats gehad. Dit ge schiedde in tegenwoordigheid van Heemstedes burgemeester mr. A. G. A. ridder van Rappard en vele andere gemeentelijke autoriteiten en genodig den tijdens een samenkomst in „Nieuw Berkenrode", waarbij de bouw van het nieuwe gedeelte der St. Henricus ULO en het daarin opgenomen veel omstreden reliëf van de kunstenaar Hans Wiesman andermaal in het licht der belangstelling werden geplaatst. driessen. De bouw werd uitgevoerd door De Vries' Bouwbedrijf te Haarlem. Op het ogenblik telt de school 365 leerlingen, een cijfer dat de groei op sprekende wijze illustreert. Vele jaren moest met de ruimte worden gewoekerd en grote groepen leerlinjgen moesten noodgedwongen in allerlei gebouwen wor den ondergebracht. Hieraan is door de nieuwbouw een einde gekomen. De St. Henricus ULO staat er nu als een fraai en modern bouwwerk waar katholiek Heemstede en de gehele streek met recht trots op mag zijn. In zijn hoedanigheid van voorzitter van het parochieel kerk- en schoolbe stuur van de H- Bavo sprak pastoor C. Pouw de openingstoespraak uit. Hy gaf allereerst een verklaring voor het feit, dat de officiële opening eerst ge schiedde, nadat het nieuwe gedeelte van de school reeds sinds september 1959 in gebruik was. Hij zei, dat men voorne mens was geweest om de nieuwe lokalen pas officieel in gebruik te nemen, zodra het aangevraagde en in principe toe gezegde gymnastieklokaal bij de schooi gereed zou zijn. Omdat de bouw hier van echter op zich laat wachten werd besloten de openingsplechtigheid nietlan. ger uit te stellen. Pastoor Pouw gaf vervolgens een overzicht van de totstandkoming van de nieuwbouw die door de grote stijging van het aantal leerlingen een urgente aangelegenheid was geworden. De uit 1932 daterende St. Henricus ULO, die met 80 leerlingen begon, groeide uit tot een belangrijke streekschool en na een verbouwing in 1954 bleek een nieu we uitbreiding noodzakelijk. Deze werd in 1959 voltooid. De school kreeg er vijf lokalen bij, alsmede een kamer voor het hoofd, een lerarenkamer en een leermiddelenkamer. De vroegere hoofden- kamer en de lerarenkamer zijn met de daartussen gelegen gang veranderd in een lokaal voor het geven van muziek- en typelessen. Tevens doet dit lokaal dienst als bibliotheek. Twee tijdelijke leslokalen op zolder werden ingericht als tekenlokaal. Bovendien werd een rij wielstalling voor 300 rijwielen gebouwd. Exclusief de kosten van de hulplokalen ging met de nieuwbouw en de inrich ting daarvan een bedrag van 250.000 gemoeid. De architecten waren de he ren H. L. Klein Schiphorst en N. H. An- ZANDVOORT, 3 mei De gemeen teraad van Zandvoort kwam dinsdag avond bijeen onder voorzitterschap van de burgemeester mr. H. M. van Fenema. De publieke tribune was goed bezet, waarschijnlijk doordat het uit- breidings-plan „Zuid" op de agenda stond, waartegen vele bezwaren wa ren binnengekomen. Een Zandvoorter bad de raad nog een telegram gezon den waarin hij er op aan drong het be- lang van Zandvoort te dienen en bij de- ee zaak de democratische spelregels in te nemen. Verrassing baarde dan Ho* d mededeling van de voorzitter ..en hun voorstel terug na- et werd van de agenda afge- limr i>v„erhand met een zeer plotse- debniiTOir. t..co,leKe binnengekomen ste- nfeuw« o dlfV advies 'lat belangrijke baasde t^cte" bie<"- De ietwat ver- nóg aan de ron^ïllg. ZCtte "ch toen mSige 'toestond^b^hlt etodount r°m" schappij doet er begrijpelijkerwijze niet veel aan omdat deze hokken zullen wor den afgebroken als het nieuwe bus-sta tion tot stand is gekomen. Voor de restauratie van het gemeen telijk verzorgingshuis werd 15700,- ge noteerd. Naar aanleiding van een vraag van de heer Gosen (A.R.) verklaarde wethouder Kerkman (P.v.d.A.) dat er voorshands geen kans is, dat het rijk in deze kosten gaat bijdragen. „Vraagt jkr. Quarless van Ufford te veel voor zijn grond of kan de directeur van publieke werken de waarde van grond niet schatten?" Deze vraag stel de de heer Breure (V.V.D.) bij een voorstel tot aankoop van een perceeltje grond, groot 512 m2 voor de door de heer Quarles gevraagde prijs van 1,-, terwijl de directeur deze taxeerde op f 0,10 per m2. Wethouder Tates (V.V.D.) noemde de taxatie van de directeur aan de lage kant en de vraagprijs van de verkoper redelijk. Een antwoord dat de heer Breure niet bevredigde. De heer Gosen (A.R.) bracht hulde aan de woningbouwvereniging „Een dracht maakt macht" die het initia tief heeft genomen tot de bouw van 44 woningen in de vrije sector. Spr. vroeg de aandacht voor een plan van een particuliere bouwondernemer die een aantal goedkope woningen in de vrije sector wil bouwen voor de ver huur. De voorzitter deelde mede dat ook voor dit plan zo spoedig mogelijk grond beschikbaar zal worden gesteld. De heer Breure (V.V.D.) drong er op aan, dat zoveel mogelijk noodgevallen met deze bouw zullen worden geholpen. De voor zitter betoogde dat men daaromtrent geen voorwaarde bij de grondverkoop kan stellen. Het gemeentebestuur zal Het reliëf in de Heemsteedse St. Hen ricus ULO is vele malen aanleiding ge weest tot heftige discussies. Gisteren bij de opening van de nieuwbouw der school was er alle aanleiding om weer aandacht aan de schepping van Hans Wiesman te besteden. Men ziet hier de kunstenaar voor het reliëf in gesprek met burgemeester Van Rappard. Naast hem een der architecten van de nieuw bouw, de heer Nico Andriessen. (Advertentie) alle merken ruime keuze met het verenigingsbestuur gaan pra ten voor het beschikbaar stellen ten VUUi Iltfl ucowuamuw. enkele woningen voor noodgevallen, e heer Breure (V.V.D.) wees nog op het feit dat vele woningen van R..ivi.m. it'll licit VCiC WV1U1.6V.. worden bewoond door Pers?"?"tpJ Yril veel hogere huur kunnen betelen. Het toewijzingsbeleid van „E.M.M. werd vervolgens nog eens mtde d-«en ge daan door de heer Lindeman (K.V.P.). De verenisring wijst de wonmgen toe vol- Sfns ranJiummer van lidmaatschap, leden fan de E.M.M behoren niet tot een bepaalde maatschappelijke groep. Zii heeft zowel arbeiders - als mid denstandswoningen. Dit bouwplan kan alleen doorgaan tengevolge van finan ciële opofferingen van de vereniging. Van daar dat in dit geval de statutaire toe wijzing volgens rangnummer van lid maatschap zeker gehandhaafd moet worden. Wethouder Kerkman (P.v.d.A.) wees er nog op dat het rijk van de complexen woningwetwoningen 10 pet. en de gemeente 20 pet. voorkeurswo ningen voor personeel eist. In deze sec tor komen enkele bewoners voor, die meer dan ƒ8000 inkomen hebben. Uit de Hjst van noodgevallen kende spr. er verschillende, die een „laag num mer" bij E.M.M. had maar de huur van beschikbaar komende nieuwe wo ningen niet kan betalen. Voor de nood gevallen kunnen alleen goedkope, oude woningen uitkomst bieden. Het voorstel tot grondverkoop werd tenslotte met algemene stemmen aan genomen. Pastoor Pouw getuigde van zijn dank en waardering aan het adres van het college van Burgemeester en wethou ders en de bettrokken gemeentelijke amb tenaren voor de samenwerking by de tot standkoming van de nieuwbouw. „Er is echter," zo zei hy, „één punt waaromtrent indertyd tussen B. en W. en ons verschil van mening bestond. Dit betrof de vergoeding uit de ge meentekas voor het door de heer Hans VViesman ontworpen en in de zuideiyke gevel ingebouwde reliëf. We erkennen, dat wy evenals B. en W. het re liëf indertyd volgens de tekeningen en de maquette niet hebben kunnen waar deren. Wq hebben ons toen echter ge refereerd aan het oordeel van de wel standscommissie, dat naar ons werd meegedeeld gunstig uitviel." Pas toor Pouw herinnerde er aan, dat het college van B. en W. dit oordeel niet meende te kunnen aanvaarden, waar door de gemeente Heemstede de ge vraagde vergoeding voor het reliëf niet verleende. „Omdat," aldus de pastoor, „een wijziging van het ontwerp door de ver gevorderde bouw van de school niet meer mogelijk was, moest het oor spronkelijke ontwerp worden gehand haafd. Na de gereedkoming ervan is onze mening in zoverre gewy'zigd, dat het reliëf als vlakversiering zeker van de hal uit gezien aanvaardbaar is." Hq nodigde het college van B. en W. uit het kunstwerk in zijn definitieve gedaante in ogenschouw te nemen, waaraan hq toevoegde dat het in het voornemen van het schoolbestuur ligt by B. en W. op de veelbesproken ver goeding terug te komen. Ten aanzien van het onderwijs aan de St. Henricus ULO wilde pastoor Pouw niet verhelen, dat de voortref felijke accommodatie van het school gebouw ten spijt het onderwijs in de lichamelijke opvoeding er minder gunstig voorstaat. Omdat de bouwver gunning voor een nieuwe gymnastiek zaal nog steeds op zich laat wach ten, zijn de leerlingen aangewezen op de slecht geoutilleerde gymzaal van de St. Antoniusschool aan de Kerk- laan, die slechts drie kwartier per week voor elke klas ter beschikking staat. Hij dankte de broeders van de Con gregatie der Christelijke Scholen voor hetgeen zij in de loop der jaren voor het onderwijs aan de Heemsteedse scho len en in het bijzonder voor het ULO- onderwijs hadden gedaan, in welke hul de hij ook de lekenonderwqzers wilde betrekken. Een woord van bijzondere waardering had pastoor Pouw voor broe der Albertus. Deze immers had het schoolbestuur aanhoudend en op uitvoe rige wijze aangetoond dat de uitbrei ding noodzakelqk was en op hem had het bestuur een groot gedeelte yan de beslommeringen van bouw en inrichting kunnen afwentelen. „Dit alles, zei de pastoor, „heeft de gezondheid van broe der Albertus zodanig geschaad, dat hjj verplicht was rust te nemen en dat hij zijn functie van schoolhoofd aan een an- der moest overdragen." Hij vertrouwde dat broeder Albertus, die intussen weer aan het werk is gegaan, steeds zal mo gen terugzien op hetgeen vooral door hem tot stand werd gebracht, en dat zijn opvolger broeder Christiaan de school in goede banen zal weten te lei den. Tenslotte deelde pastoor Pouw mee, dat voorbereidende maatregelen zijn ge troffen voor het oprichten van een af zonderlek schoolbestuur in de St. Bavo- parochie, welke besluit werd genomen omdat de combinatie „kerkbestuur- schoolbestuur" tengevolge van de voort- schrëdende onderwijsvernieuwing niet meer op verantwoorde wijze kan wor den gehandhaafd. De taak van het nieuwe schoolbestuur is nu in handen komen te liggen van mevrouw M. A. M. van der Putten- Mok en de heren A. G. N. Coblens, H. Oomen, B. J. Steeman en P. J. Ver- hallen. De heer J. H. Kramer, lid van het voormalige schoolbestuur, zal nog gedurende enige tijd in het nieuw ge vormde bestuur zitting hebben. Pastoor Pouw verklaarde daarna, on der aanroeping van Gods zegen over al het werk, dat nog in de school zal worden verricht, de uitbreiding van de St. Henricus ULO voor geopend. In zijn wederwoord tot pastoor Pouw, verklaarde burgemeester Van Rappard dat hij zich deze morgen voelde gelijk „Daniël in de leeuwenkuil",waarby liu nochtans hoopte het raadhuis weer vei lig te zullen bereiken. Hij gewaagde van zyn blijdschap over de tot stand ge komen uitbreiding en sneed daarna on- middellyk enkele punten aan, die een rechtstreeks antwoord inhielden op het geen pastoor Pouw, naar de burge meester zei, zo tactisch naar voren had gebracht. Hy wilde graag aannemen, dat de accommodatie van de gymnas tiekzaal der St. Antoniusschool moet worden verbeterd, maar omdat de St. Antoniusschool behoort tot de groep der zogeheten „ingebouwde scholen", waarover de bemoeienissen der gemeen ten zich niet uitstrekken, heeft de ge meente Heemstede hieraan nog niets kun nen doen. „De schuld ligt dan ook niet by ons," zei mr. Van Rappard, die ech ter de toezegging wilde doen aandacht aan deze kwestie te zullen besteden. Sprekende over het reliëf van Hans Wiesman, zei de burgemeester, dat men altijd verschil van mening zal ontmoe ten wanneer het gaat om de waardering van kunstuitingen. Hy stelde vast, dat by het toekennen van subsidies het ge meentebestuur een zekere richting moet bepalen, omdat het gaat om geld van de gemeenschap. Hy liet hierop volgen, dat de kwestie nog niet van de baan is en bij B. en W. opnieuw aan de orde zal worden gesteld. De burgemeester be sloot zijn toespraak met de hartgrondige wens, dat de goede naam van de St. Henricus ULO bestendigd moge blijven, en hij wenste allen van harte geluk met de uitbreiding. De heer P. Slothouwer, rijksconsu lent by de lichamelijke opvoeding, die namens de inspectie het woord voerde, wees op de grote betekenis van de schooluitbreiding voor de leerlingen, die beter dan voorheen de lessen kun nen ontvangen. Hy hoopte, dat de plan nen voor het nieuwe gymnastieklokaal spoedig zullen kunnen worden verwe- zenlykt. Het hoofd van de school, broeder Christiaan dankte de leerkrachten voor de prettige onderlinge verstandhouding. Als speciale wens bracht hij naar vo ren, dat het nieuw gevormde schoolbe stuur en het gemeentebestuur op vruchtbare wijze zullen samenwerken. Nadat pastoor Pouw de sprekers van zijn dank had verzekerd en de archi tecten en aannemer had bedankt voor het op tyd gereedkomen van de nieuw bouw, begaf het gezelschap zich naar het schoolgebouw, waar het nieuwe ge deelte door allen met grote belangstel ling werd bezichtigd. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimini AMSTERDAM, 3 mei Het staakt het vuren in Laos en de vaste houding waar in Wallstreet gisteren is gesloten oefen den vandaag een gunstige invloed uit op de koersontwikkeling aan het Damrak. De handel in de hoeken van de grote fondsen was weliswaar niet bijzonder levendig, maar de stemming was vast Amsterdam deelde deze tendens met de meeste andere Europese beurzen. In Duitsland waren aandelen Volkswagen gefavoriseerd. De koers steeg op Ame rikaanse vraag met 50 pnt. tot 835. Amerikaanse belangstelling voor Phi lips bezorgde dit fonds vandaag op onze markt bij de opening van de beurs een koerswinst van ruim 18 pnt. Hoogovens waren 13 pnt. beter, Unilever 9 en A.K..U 7 pnt. De scheepvaartaandelen boekten een lioht herstel. De staatsfond- senmarkt was onveranderd. Door de Bijenkorf wordt over het af gelopen boekjaar een dividend voorge steld van 15 pet. tegen het vorig jaar 14 pet. De beurskoers ondervond hiervan een ongunstige weerslag. Men adviseerde 1150-1200, zodat men een grote slag om de arm hield. Gisteren werd 1215 laten opgegeven. Zwanenberg lag weer vast in de markt. De oude aandelen werden 1140 (+40) geadviseerd. Vorig opening Slot 3/5 Ned. I960 1 4>/, Ned. 1959 414 Ned. 1961 Staffel 1947 B.N.G. Won.Douwl. 6 Ned. Handel My. Cert Amsterdam Rubber H.V.A. A.K.U. Berkel Patent Calvé-Delft Cert. Deli My. Fokker Ford v. Gelder Hoogovens Müller Co. Ned. Kabel Philips Gem.bez. Unilever Wilton Feyenoord Billiton 2e Dordtscht Petr. Kon. Petroleum 50 Holl. Amerika Lyn lava Ch. P.L. K.L.M. Kon. Ned Stoomb. M11 K.P.M. Ned. Stoomv. My. v. Nlevelt v. Ommeren Rott. Lloyd Scheepvaart Unie Rentespaarbrleven '57 Rentespaarbrieven '58 Amsterdam '56 2% Amsterdam '56 n 2% Amsterdam '56 Et) 2Mi Amsterdam '59 2)5 R.dam '57 Alb Heyn KI obl 103% 102% 102A 94H 111% 120 142% 495% 408 167 316 845 431e 1114% 1164% 868% 310% 548 713 150.20 169% 185 205 176 V, 186% 158% 344 165% 169% 96 98% 101% 128 ïr±tt 144% 501% 1129% 1185 879 151.30 171% 206% 159K 171% Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp General Electric General Motors Kennecott Copper K.L.M. Montgomery Ward Radio Corp Republic Steel Royal Dutcb Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Stand OU Ny Tidewater U.S. Steel 1/5 2/5 60% 60% 47% 47% 42% 42% 60% 61% 45% 46 90% 91 25% 25%b 29% 30 57% 59% 59% 60% 41% 42% 43% 28% 23% 23% 52 52 47 47% 22% 24% 85% 87 %e Stemming: goed prijshoudend (Advertentie)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 3